HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cronicile Vampirilor, de Anne Rice
black ice
mesaj 25 Jul 2003, 11:52 PM
Mesaj #1


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Nu stiu daca voi avea cu cine vorbi (inafara de Misti) dar nu ma vrut sa continuu off-topic pe celalalt subiect.

Cronicile Vampirile sunt formate din urmatoarele volume, luate in ordine cronologica: Interviu cu un Vampir, vampirul Lestat, Regina Damnatilor, Povestea Hotului de Trupuri, Diavolul Memnoch si cea mai recenta Blackwood Farm.

As fi interesat, ce volum v-a placut cel mai mult si eventual si de ce, in defavoarea celorlate.
De asemenea, sunt curios daca ultima carte a aparut si in .ro sau daca are vreo legatura cu firul epic al celorlalte volume.

Pe scurt, cei care au citit vreuna din cartile de mai sus, sunt invitati sa discute aici despre ele smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jul 2003, 01:51 AM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Eu, sincer, am luat-o de la coada intr-un fel.
"Primul contact" cu Anne Rice a fost prin filmul "Interviu cu un vampir" care mie mi-a placut enorm, si povestea-si cum a fost realizat-si cum a fost jucat. Nu am vazut "Queen of the Damned" din cauza ca a primit critici foarte proaste in ciuda mortii Aaliyah-ei chiar inainte sa iasa filmul. Dar as citi cartea, pentru ca dupa ce am citit Blackwood Farm sunt total prinsa de stilul scriitoarei. BF mi-a placut enorm si pentru faptul ca am fost in New Orleans si cunosc stilul caselor de acolo, mlastinile si aerul mistic al zonei. Poate intr-o buna zi, daca voi avea inspiratie, voi povesti despre New Orleans la Natura si Turism, e unul din orasele mele preferate. Dar revenind la BF, 99% din carte este povestea unei familii bogate din New Orleans. Doua mici intamplari cu vampiri la inceputul si sfarsitul cartii. Sfarsitul e... nu zic decat ca superb, de love story.

Chiar inainte sa citesc mesajul tau black ice, am venit de la biblioteca cu "Blood and Gold" (ce-mi place combinatia asta de rosu si auriu! asta am in dormitorul meu) - the story of Marius. O sa-mi spun parerea in cateva zile despre carte.

Referitor la conectia intre carti, cred ca exista doar in masura in care anumite personaje re-apar sau sunt pomenite in decursul povestilor. Lestat este omni-prezent cred.

Si imi permit sa completez lista ta (cred ca sunt in ordine cronologica):
Interview with a vampire
The feast of all saints
Cry to heaven
The vampire Lestat
The Queen of the Damned
The Mummy
The Witching Hour (asta vreau sa o citesc, cred ca are legatura cu BF)
The Tale of the Body Thief
Lasher
Taltos
Memnoch the Devil
Servant of the bones
Violin
Pandora
The Vampire Armand
Vittorio, The Vampire
Merrick

Blood and Gold a fost publicata in 2001, nu stiu daca mai e ceva intre ea si BF.

Deasemenea, Anne Rice a mai scris sub pseudonimele de Anne Rampling (Exit to Eden, Belinda) si A.N. Roquelaure (The Claiming of Sleeping Beauty, Beauty's Punishment, Beauty's Release).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 27 Jul 2003, 11:21 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Mdeah, mersi ca mi-ai amintit de toate cartile pentru care la un moment dat am facut o adevarata obsesie si pe care, din pacate, nu le voi putea citi in viitorul apropiat....sau indepartat, daca ma gandesc mai bine. blink.gif
Eu le-am pus doar pe cele care au aparut in Romania pt. ca eventualii "fani" sa nu faca infarct la vedere multitudinii de carti aparute.
Destul de prolifica d-na Anne Rice biggrin.gif

Bine ca mi-ai amintit de filmul Regina Damnatilor - inca nu l-am vazut. smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jul 2003, 11:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 30 Jul 2003, 01:02 AM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ok, deci. Am terminat Blood and Gold. Nu-i fac nici o recenzie aici, doar spun ca are legatura cu Regina Damnatilor intr-o oarecare masura, dar intr-ul fel care ma face sa banuiesc ca fiecare roman poate fi citit in parte, nu e ca si cum daca nu ai citit una din povesti nu mai intelegi pe alta.

B&G, nota 7-. Primele capitole destul de plicticoase, apoi devine interesant, dar nu atinge decat momentan geniul descrierilor din BF. Oricum, poate o sa vad si eu filmul cu Regina daca nu "prind" cartea.

Re. BF, am rugat o prietena sa se intereseze si nu a aparut inca in traducere romana, se pare. Dar daca apare, o recomand cu caldura.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Aug 2003, 10:34 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Se pare ca sunt singura care citeste Anne Rice. Nu-i nimic, ca nici eu nu am inceput sa o citesc pana de curand - si cred ca o data ce incepi...mai vrei.

De vreo saptamana am terminat "Merrick". Dragut. Locata in New Orleans si partial in padurile Amazonului, include practici voo-doo. Mi-a placut mai mult decat Blood&Gold. O sa vad ce mai gasesc de madam Rice, imi place stilul ei.

Black ice, tu ai citit ceva din cartile ei?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Sep 2003, 11:02 PM
Mesaj #6


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Din cartile scrise de Anne Rice?
Sigur. Am citit tot ce s-a publicat pana acum in .ro, adica volumele scrise de mine in primul topic.
Cel mai mult mi-a placut Regina Damnatiilor.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lionhead2109
mesaj 24 Jan 2004, 03:03 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 24 January 04
Din: Fagaras
Forumist Nr.: 1.965



Mda.....im new ppl.!!!!!!!!!
cronicile rullez...da e o mica mare problema.!!
Vreau sa citesc si eu cartile dar nu le am pe toate si v wink.gif reau sa incep cu inceputu!!!!
am interviu cu un vampir ,; diavolul memnoch si ;mumia ;(queen of the damned de la biblioteca)!!!!!!!
;
nu stiti careva de unde pot sa mi le procur (as vrea sa le cumpar!!!!)
de pe net sau vreo librarie peundeva.....!!!!!! sau daca le vinde careva!>!>!>!>!?!!!!!!!!!!!?
si da e interesanta, imi place psihologia vampirului ....so like lestat said: "com out come out wherever you are!!"

datimi un email la lionhead2109@yahoo.com........sau las ca intru yo pe aici!!! jamie.gif jamie.gif


--------------------
"im trapped in this world
Lonely and fading
Heartbroke and waiting
For you to come
We are stuck in this world
Thats not meant for me
For me"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Jan 2004, 03:42 AM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Lionhead, incearca un anunt la rubrica de "cumparari" aici pe Han. Poate cine stie...

Si mii de multumiri ca ai scos la lumina subiectul asta, ca de aseara ma tot tin sa-l dezgrop.
Ma duc aseara la biblioteca, si cum intru dau nas in nas, la standul de "aparitii noi" cu o carte de Anne Rice. Imi zic scurt in mintea mea ca trebuie sa fie "Blackwood Farm" dar totusi arunc o privire scurta...cand colo, ce credeti voi? a aparut "Blood canticle" in 2003. Am inceput-o deja aseara (95 de pagini deja) si este continuarea povestii din Blackwood Farm, scrisa de Lestat. Cool.

Pana acum nu am citit:
Interviu cu un vampir, The feast of all Saints, The Queen of the Damned - dar toate 3 am vazut filmele.
Nu am mai citit The Mummy si Violin. In rest, tot din Cronici.

p.s. cu ocazia asta am aflat ca AR si-a pierdut sotul in 2002, nu stiam.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fericita
mesaj 26 Jan 2004, 06:29 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



Am citit doar Vampirul Lestat, iar aseara am vazut filmul Regina Blestemailor.


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lionhead2109
mesaj 1 Feb 2004, 10:22 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 24 January 04
Din: Fagaras
Forumist Nr.: 1.965



da merci mult ptr sugestie am sa incerc...
oricum eu am cartile da sunt pe comp format e-book...si sunt in engleza..da tot mi-ar place mai mult sa le am in biblioteca pe toate absolut toate.!!!!!!

interview with a vampire -1976
the feast af all saints -79
cry to heaven -82
the claiming of sleeping beauty -83
beauty's punishment -84
the vampire lestat -1985
exit to eden -85
beauty's release -85
belinda -86
queen of the damned -88
mumy- 89
the withing hour -90
the tale of the body thieft - 92
lasher -93
taltos-94
memnoch the devil -95
servant of the bones -96
violin -97
pandora 98
armand 98
vittorio the vampire9 9
merrick 00
blood and gold 01
the master of rampling gate 02
blackwood farm 02
blood canticle 03

parca astea sunt tot ce o scos ea nu?!!? cum e vampirul vittorio ??
mam uitat la queen of the damned de mi so acrit...il stiu pederost..ador filmu!!!!!!!!!!!!!!!
eu sunt din fagaras si la biblioteca nu am gasit decat queen of the damned....si as vrea sa le am sa le citesc de la cap la coada.....
deci in continuare daca e cineva care vrea sa vinda carti sunt dispus sa le cumpar..!!!!!
QUOTE
come out , come out wherever u are!!!!




--------------------
"im trapped in this world
Lonely and fading
Heartbroke and waiting
For you to come
We are stuck in this world
Thats not meant for me
For me"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
[-AreS-]
mesaj 30 Mar 2004, 05:46 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 30 March 04
Din: Computer World
Forumist Nr.: 2.813



Hello. Am si eu o intrebare. Acum 5 min am gasit acest forum cand cautam pe google informatii despre Cronicile Vampirilor, Anne Rice. As dori si eu sa stiu care carti au fost traduse si pe unde le-as putea gasi. Eu am gasit doar: Mumia, Povestea hotului de trupuri, Diavolul Memnoch. Chestia este ca vreau sa citesc de la inceput. As dori si eu sa stiu o oarecare ordine a cartilor care se gasesc in RO. Am vazut si Queen of the Damned si Interview with a Vampire si amandoua mi-au placut foarte mult. In general mi-au placut povestile cu vampiri si acum vreo 2-3 saptamani am auzit de Anne Rice si cum ca ea ar scrie niste carti despre vampiri foarte bune. Daca ati putea sa ma ajutati si pe mine v-as fi recunoscator.


--------------------
My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation My God, my tourniquet / Return To Me / Salvation / My wounds cry for the grave / My soul cries for deliverance / Will I be denied Christ / Tourniquet / My suicide

- svchost.exe
Go to the top of the page
 
+Quote Post
svchost.exe
mesaj 31 Mar 2004, 02:39 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.817



Chiar nu vrea nimeni sa imi spuna ???? unsure.gif unsure.gif sad.gif yeahrite.gif


--------------------
Cel ce omoara timpul nu este un asasin, ci un sinucigas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 31 Mar 2004, 04:05 AM
Mesaj #13


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



svchost.exe, sa inteleg ca esti [-Ares-]? blink.gif
Daca da, si intrebarea era ce carti au fost traduse in Romania, incearca sa citesti subiectul de la inceput - black ice a scris cartile care au fost traduse in romana. Cat despre unde le poti gasi, singurul sfat care il am este sa contactezi in orasul unde locuiesti, libraria cea mai "bogata" in titluri - si chiar daca nu au Anne Rice la vanzare, poate iti pot comanda cartile. Daca esti in Bucuresti, incearca libraria Noi.
Ordinea aparitiei cartilor (in original insa) am scris-o si eu si lionhead. Dar fiind ca am citit cam toate Cronicile pana in momentul asta, iti pot spune ca ordinea nu are o importanta majora, povestile nefiind "legate" intre ele. Se intalneste cate o aluzie la o alta cronica, dar de obicei aluzia este explicata pe scurt astfel incat nu este absolut necesar sa fi citit si pe aceea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morpheus_rise
mesaj 31 Mar 2004, 10:14 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 23 March 04
Din: arad
Forumist Nr.: 2.705



as vrea si eu sa stiu la ce editura s-a scos blackwood farm , pentru ca am vazut in forum ca este si varianta in romana.

Si eu sunt un innebunit dua cronici, se le-am citit pe toate 5 cartile de la Intrerviu.. la diavolul memnoch, dar cele mai tari carti din cronica eu le consider doar 2:
- Regina damnatilor, pentru descrierea istoriei vampirilor
- Diavolul memnoch pentru descrierea inceputului luimii de catre diavol, o descriere, care m-a pus pe ganduri..

Go to the top of the page
 
+Quote Post
morpheus_rise
mesaj 31 Mar 2004, 10:16 AM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 23 March 04
Din: arad
Forumist Nr.: 2.705



si as mei vrea sa stiu daca mumia-anne rice are legatura cu cronicile, sau este ca si ecranizarea filmului cu acelas titlu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
svchost.exe
mesaj 1 Apr 2004, 01:26 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.817



Mistinguett: da, mi-am schimbat nick-ul ca mai era un Ares pe aci si nu am vrut sa fie probleme. Multzam pentru informatii. Da sunt din Buc, si o sa ma interesez acolo la libraria aia. Multzam inca odata


--------------------
Cel ce omoara timpul nu este un asasin, ci un sinucigas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 1 Apr 2004, 05:44 AM
Mesaj #17


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



@morpheus_rise, din cate stiu eu filmul Mumia nu este ecranizarea cartii de A.Rice. Eu tot nu am reusit sa o citesc (ultima citita acum cateva saptamani este Violin) dar am citit o recenzie la ea si desi par asemanatoare subiectele, aventura are alta desfasurare.
Blackwood Farm nu cred ca s-a tiparit in romana deocamdata, cel putin acum cateva luni inca nu se tiparise - dar nu strica sa intrebi prin librarii.

Si mie mi-a placut Memnoch foarte mult, si asta a fost una din cartile ei cele mai controversate aici in State (si daca nu ma insel, cea mai citita din serie biggrin.gif ).

@svchost.exe - stiu ca am citit aici pe forum de o librarie nou deschisa in Bucuresti (poate ne ajuta cineva cu numele ei, ca eu deja l-am uitat) si din ce am citit cred ca o sa-mi placa mult de libraria asta cand o sa apuc sa o vizitez. Dar pentru mine fata de la Servicii clienti de la Noi a fost de mare ajutor cand nu gasisem un titlu, l-a cautat pe computer si mi-a comandat ce aveam nevoie.



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 1 Apr 2004, 05:49 AM
Mesaj #18


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Corect! "Mumia" si cartea scrisa de Anne Rice nu prea au multe lucruri in comun. Dar aici nu era vorba de "Cronicile Vampirilor"?Nu-mi sariti in cap, doar am intrebat si eu.... unsure.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MOONWHISPER
mesaj 1 Apr 2004, 06:11 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 18 March 04
Forumist Nr.: 2.647



Am ajuns la Diavolul Memnoch.
pe celelalte le-am citit acum cativa ani, iar anul trecut am primit-o si pe aceasta.
Vreau sa multumesc celui care m-a initiat in astfel de lectura!Iuitului meu care a stiut ce-mi place, inainte sa stiu chiar eu

De placut mi-au placut toate, dar Diavolul Memnoch mi se pare deosebita. Nici nu stiam ca a mai aparut una. Mi se pare ca in DM toata perceptia pe care ti-ai construit-o de-a lungul celorlalte "episoade" se schimba radical..dar lasati-ma sa termin de citit!


--------------------
HEAR NO EVIL, SEE NO EVIL!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
svchost.exe
mesaj 1 Apr 2004, 09:01 AM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.817



Fimul Mumia il avea in plan principal pe Imhotep si reincarnarea lui. Cartea lui Anne Rice Mumia il are pe plan principal pe Ramses, deci nu e acelasi lucru.


--------------------
Cel ce omoara timpul nu este un asasin, ci un sinucigas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lionhead2109
mesaj 10 Apr 2004, 01:43 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 24 January 04
Din: Fagaras
Forumist Nr.: 1.965



boo ppl......


svchost.exe !!! ai zis ca ai gasit in rom cartea "povestea hotului de trupuri..." imi spui si mie unde pls?!
caut anne rice ca nebunu si nu gasesc nicaieri...am spus-o si o mai spun (lol) daca are cineva cartile sunt dispus sa le cumpar....
just mail me at lionhead2109@yahoo.com ...
am si yo o intrebare...lestat se retrage in ultima carte scrisa de el DM ? ...din moment ce zice "let me pass from fiction into legend..."...

linohead


--------------------
"im trapped in this world
Lonely and fading
Heartbroke and waiting
For you to come
We are stuck in this world
Thats not meant for me
For me"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Christiana
mesaj 27 Jun 2004, 08:21 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.935



Hello people! Am citit si eu ceva de Anne Rice care mi-a atras atentzia: Diavolul Memnoch. Acum caut cu disperare celelalte cartzi aparute in Romania si nu le gasesc nicaieri. Am incercat la libraria Noi, in Bucureshti, dar nu au nici o carte. La editura mi-au zis ca s-a epuizat stocul, tot felu' de chestii najpa! singura mea shansa e sa gasesc pe cineva care poate sa mi le vanda sau (cine stie?) sa mi le imprumute. Deci daca se gaseste cineva sa vanda " Interviu cu un vampir", " Vampirul Lestat", "Regina Damnatilor" sau "Povestea Hotului de trupuri" e invitat sa-mi scrie la adresa: chris_04_25@yahoo.com. Please oameni buni! Suntetzi ultima mea shansa! wink.gif


--------------------
chriss
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 13 Jul 2004, 07:07 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



abia acu am gasit topicul... nu-mi vine sa cred ca asa de tarziu... am primit o data cadou o carte... Vampirul Lestat. Am citit-o cu respiratia la gura si m-am indragostit... De Lestat.... wub.gif devil.gif


--------------------
' Murim câte putin în fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Attessya
mesaj 1 Aug 2004, 04:06 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 1 August 04
Forumist Nr.: 4.172



am ajuns si eu... tongue.gif

cam tarziu... dar... nu prea am cautat cronicile vampirilor pe site-uri romanesti ca nu credeam ca voi avea sanse... dar: surpriza! biggrin.gif am citit primele 5 carti (interviu, vampirul lestat, regina damnatilor, povestea hotului de trupuri si diavolul memnoch) si acum o sa le citesc pe urmatoarele... problema este ca nu am decar vampirul armand, merrik, mumia, servant of bones... restul nu am reusit sa le gasesc... daca ma poate ajuta cineva... nu ma deranjeaza daca sunt in engleza ( le prefer fiindca suna mult mai bine)
Am citit regina damnatilor in engleza si impreuna cu vampirul lestat au devenit preferatele mele... sincera sa fiu cel mai putin mi-a placut diavolul memnoch pentru ca l-a transformat pe lestat... imi placea mai mult cand era ateu si sigur pe el... nu credeti? dar bineinteles ca am ajuns (cand citeam cartea) sa tin cu diavolul.. si daca lucrurile s-ar fi petrecut asa ar fi avut dreptate, nu? smile.gif .. sper sa nu fie prea tarziu si forumul sa nu fie abandonat... sad.gif ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BugsB
mesaj 27 Aug 2004, 10:06 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 24 August 04
Forumist Nr.: 4.323



Sal people!!!

Am citit si eu Anne Rice....
Ce ziceti insa de ultima carte a ei aparuta la noi? - ARMAND

Si mai am si eu o intrebare...
Am urmarit toate cartile ei editate la RAO, in Romania.
Mai exista carti si la alte edituri de Anne Rice?
Eu stiu de urmatoarele aparitii in limba romana:
Interviu cu un Vampir
Vampirul Lestat
Regina Damnatilor
Povestea Hotului de Trupuri
Diavolul Memnoch
Mumia
Vampirul Armand

Mai sunt si altele?
smile.gif



--------------------
I've got an F, U, C and I've got a K too
And the only thing that's missing is a bitch like YOU!
M. Manson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Attessya
mesaj 27 Aug 2004, 10:19 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 1 August 04
Forumist Nr.: 4.172



din cate stiu eu nu exista carti ale lui Anne Rice la alte edituri... si dupa cartea Vampirul Armand mai sunt: Merrik, Blood and gold, Blackwood Farm, Blood Canticle, Lasher, Pandora.... adica mai ai multe de citit tongue.gif .. eu le am dar in engleza si in afara de Bloo Canticle...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 28 Aug 2004, 11:29 AM
Mesaj #27


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Vampirul Armand mi se pare o continuare putin cam trasa de par la celelalte cinci carti din serie. Nici din punct de vedere stilistic nu am mai fost la fel de impresionat. Ma asteptam la alte imagini, descrieri mai bogate, mai....pline de acel 'romantism negru' specific.

Urmatoarea carte ce va aparea la RAO va fi Vittorio,vampirul. Face parte din "Noile Cronici ale Vampirilor".


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BugsB
mesaj 29 Aug 2004, 11:04 AM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 24 August 04
Forumist Nr.: 4.323



....mda.....stiu ca sunteti promti....cu raspunsurile pe forumu asta.
BRAVO!

Attessya: Pai....am citit cam tot ce am gasit informat PDF de anne rice.....chiar daca erau in engleza....Mai sunt insa cateva carti - BloodCanticle, de exemplu, pe care nu pot sa le gasesc pe net. smile.gif
Intrebam de carti in romana pentru ca imi place sa le am in colectie si mi-e mult mai usor sa le citesc in romana. In engleza mi-e greu sa ma apuc sa recitesc o carte. smile.gif .....but thanks anyway.....asa stiam si eu.....ca nu mai sunt alte edituri care sa scoata ANNE RICE.......such a shame for them!!!
biggrin.gif
Si...Black Ice: Stiu de Vampirul Vittorio de la editura RAO.....vorbesc cu aia de 4-5 ani de zile.....din 1999 cand am dat de Interviu cu un vampir...smile.gif si pe cuvantul meu daca reusesc sa ma inteleg cu oamenii aia. Cica o sa tina cont de cererile mele si o sa mai aduca carti de Anne Rice.....dar la viteza cu care se intampla acest lucru ma tem ca o sa mor de batranete si la noi n-o sa se mai traduca cartile ei.
Din ce mi-ai scris tu acolo....mi se pare ca nu prea-ti place ARMAND. Mie mi-a placut...
Dar....come on!....nu poti nega talentul descrierii personalitatii lui Armand. Este intr-adevar un "inger cu aripi negre", ca sa-l citez pe MArius.
Ooo....si cred ca mi-e place Armand si pentru ca Marius este caracterul meu preferat din Cronici.
wink.gif

va pup pe toti........
si nice hunting......
smile.gif



--------------------
I've got an F, U, C and I've got a K too
And the only thing that's missing is a bitch like YOU!
M. Manson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BugsB
mesaj 29 Aug 2004, 03:10 PM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 24 August 04
Forumist Nr.: 4.323



Si ia uitati-va la citatu asta!~
PLACE?

"A învăţa să suferi este semnul cel mai elocvent al prezenţii unui simţ dezvoltat pentru eternitate. Modernii, cărora le lipseşte acest simţ, în deosebire de antici, nu ştiu nici să sufere, nici să moară. Nu că modernii ar suferi mai puţin – contrarul e mult mai adevărat – dar măsurând totul după realizarea concretă şi palpabilă în timp, au pierdut simţul împlinirii interioare a omului, ca fiinţă ce-şi măsoară valoarea cu eternitatea." (E. CIORAN)

smile.gif


--------------------
I've got an F, U, C and I've got a K too
And the only thing that's missing is a bitch like YOU!
M. Manson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 29 Aug 2004, 08:29 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna. Am citit Ann Rice inca de prin clasa a 8-a cand imi erau procurate din afara carti din varii domenii. Singura care mi-a atras atentia este "Interview with an vampire, the vampire chronicles". Este bine echilibrata, te intriga si te indeamna sa o recitesti. Prin asta eu clasific o carte ca fiind de calitate. De ani de zile comunic cu admiratori pe forumuri de gen, fiecare adresa avand specificul sau "insangerat" ori "vampiresc". E o explozie de culori si imagini, o suita de idei si oameni ce pornesc toti in cautarea unei singure chestiuni - sa isi urmeze imaginatia. Am colectionat si "dovezi" care indemnau catre o cercetare mai atenta a fenomenului in sine, dar neavand timp a trebuit sa las acest mic hobby in asteptare. Poate parea hilar pentru majoritatea membrilor reuniti la Han, insa nimic nu a impresionat, siderat si timorat pe om decat cercetarea necunoscutului.
Toate cele bune.

From "two fangs" citire...


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BugsB
mesaj 29 Aug 2004, 09:28 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 24 August 04
Forumist Nr.: 4.323



Sal.
Minerval zici tu urmatoarele: " Am colectionat si "dovezi" care indemnau catre o cercetare mai atenta a fenomenului in sine "
Vreau si sa vad aceste dovezi....
Daca vrei sa mi le arati....... (trim pe mail : sunkbunny@yahoo.com)
smile.gif

anyway......nice to hear u here!!!!

bye!
biggrin.gif





--------------------
I've got an F, U, C and I've got a K too
And the only thing that's missing is a bitch like YOU!
M. Manson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 24 Jun 2005, 06:05 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Daca as mai fi avut 17 ani probabil as fi citit toate cartile ei , dar la 25 ma intereseaza numai cartile care tin de profesia mea.Totusi am o intrebare.Am vazut pe Hallmark filmul "The feast of all saints".Este ecranizarea cartii lui Ann Rice?Mi-a placut enorm, filmul este cu negri si despre amantele negrese ale celor bogati.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 24 Jun 2005, 06:07 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brunett_gia
mesaj 6 Jan 2006, 09:45 PM
Mesaj #33


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 18 October 05
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 7.116



pot sa spun k mia placut vampirul lestat de prima dat cand am vazut regina blestematilor...si de atunci am cautat cu disperare cartile...prima carte pe care am citito a fost vampirul lestat dupa care regina blestematilor povestea hotului de trupuri vampirul vittorio....anne rice is the best thumb_yello.gif imi place la innebunie de lestat wub.gif


--------------------
viata este un preludiu al mortii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darkdemon_ro
mesaj 10 Jan 2006, 09:02 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 6 January 06
Forumist Nr.: 7.607



hmmmm.....ce pot sa spun...sunt innebunita dupa cronicile vampirilor....de cand am vazut regina blestematilor si am aflat k sau inspirat din cartile annei rice am stiut k trebuie sa le citesc oricat de multe ar fi...pan acu am citit interviu cu un vampir vampirul lestat regina damnatilor povestea hotului de trupuri si din seria noilor cronici ale vamipirilor vampirul vittorio. Pot sa spun k mau vrajit de la primul cuvant al fiecarei carti si mau facut sa citesc cu sufletul la gura. Astfel mam gandit de ce sa nu le am si in colectie? pan acu miam cumparat 3 carti: vampirul lestat regina damnatilor si vampirul vittorio. Pentru cei care vor sasi cumpere cronicile vampirilor le pot gasi pe site-u http://www.raft.ro/subdomeniu.asp?IdDomeniu=0205&offset=70 si sunt la preturi mai mici decat in magazine tongue.gif . Sper k vam ajutat .....oricum anne rice rules!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! thumb_yello.gif and lestat wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kellu_kretz
mesaj 18 Jan 2006, 11:55 AM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 15 December 05
Din: arad
Forumist Nr.: 7.479



eu din pacate nu am citit decat diavolul memnoch pe care o si detin... aveam in posesie si interviu cu un vampir.. insa am ramas fara ea intr-o conjunctura idioata! mi-a placut enorm cartea si ma pune pe ghanduri sa le procur si pe restu...
cu siguranta a fost sufiecient de buna cartea incat sa o citesc si pe a2a.. si a3a.. si tot asa.. merita


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman