HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fragmente De Scrisori Imaginare
Leonardo
mesaj 12 Nov 2006, 06:56 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Viata uneori e nedreapta. Trebuie sa stii asta de la inceput. Trebuie sa fii pregatita sa o iei in piept cu bune si rele si, intocmai cum se spune despre Decebal, sa stii sa transformi o infrangere intr-o victorie. Cred ca sunt cel mai optimist dintre pesimisti, dar asta a fost unul dintre secretele mele de invingator permanent. In opinia mea, bineinteles, altfel sunt convins ca acel care-mi va analiza viata va fi cu mult mai critic. E chiar ciudata viata, sau poate ca noi suntem ciudat educati si formati. Uneori esti retinut in a investi in ceva evident aducator de castig. Alteori te arunci cu capul inainte intr-o investitie sortita esecului de la prima analiza cat de cat mai serioasa.
Parca ti-am povestit de cea mai lunga relatie din viata mea de adolescent intarziat incepta pe la revolutie si terminata in chinuri undeva prin vremea lui Vacaroiu. Am inceput mirific la mare asteptand rasaritul de soare, o noapte intreaga imbratisati pe nisipul rece al unei nopti de inceput de septembrie, si am terminat undeva tarziu in noapte cu multe tigari fumate nervos pe fondul multelor reprosuri acumulate in timp. Diabolic de semnificativ totul...Au fost momente frumoase si indelungi suferinte, probabil reciproce. Sincer sa fiu nu-mi place sa pierd dar deja stii asta. Pe de alta parte cred ca sunt destul de orgolios ca sa nu pot identifica cu certitudine o infrangere. Cred ca Decebal era un orgolios fara masura asemeni mie si de aceea stia sa gestioneze atat de bine finalurile tragice. Probabil ca atunci cand a murit, evident infrant, incoltit de romani, si-a spus ca in definitiv viata asta e un cacat si sigur urmeaza ceva mirific dupa...’Falla girare, falla girare’ zice Jovanotti acum la teveu...Dar sa revin la relatia mea trecuta si ingropata intr-o ceremonie cuviincioasa facuta trist de ochii lumii care in fapt a fost un ritual personal de revenire la viata. Pentru ca ajunsesem o anexa apatica si concilianta a unei persoane cu nivelul de nemultumire in crestere exponentiala permanenta. Nu ma mai simteam bine de multa vreme dar acceptam relatia in mod metafizic, probabil si din motive caritabile. E greu de definit o relatie ce incepe cu focuri de artificii si se termina din nevoia disperata de a alunga fumul innecacios. O atractie imensa transformata intr-o repulsie imensa. Poate fi catalogata drept comedie chiar. E greu de explicat si faptul ca odata scapat dintr-o relatie evident moarta am cedat din compasiune si am revenit in mijlocul dezastrului din motive caritabile. Sincer nu cred ca voi reusi vreodata sa rezist lacrimilor cuiva la care am tinut candva. Probabil tot pentru ca nu pot inca intelege infrangerea totala si continui sa cred ca pot repara inclusiv ireparabilul. Sigur sunt un norocos. Multe asemenea relatii se termina tragic sau lasa urme pe tot restul vietii. Nu stiu cum e ea acum dar despre mine pot spune ca sunt foarte fericit. Sunt o persoana masochisto-depresiva din punct de vedere sufletesc, uneori ma suprind delectandu-ma cu suferinte reale sau artificial create. E ca un drog, merg pana la capat, imi place sa ajung la limita, sa simt durerea invadandu-mi eul, sa simt piscaturile durerii pe toata suprafata interioara a corpului, chinurile ficatului ghemuit de suferinta, golurile fara de sfarsit in stomac, inima batand la limita maxima, creierul vajaind caparat de bucle ilogice, dintii pulsand in ritmul incordarii nervoase ce creste, creste, creste...e o nebunie in care te afunzi, uiti de tot ceea ce te inconjoara, de tot ceea ce este logic sau conventional...un vartej interior care-ti solicita total corpul, inima si mintea...Intotdeauna merg mai departe, mut limita un pic mai departe, si mai departe...e un challenge personal, e testul suprem, e jocul cu mine insumi din care ies purificat, liber, linistit, gata sa o iau de la capat ca si cum tot trecutul dispare dintr-o data, ca si cum m-as naste iarasi si iarasi, din ce in ce mai batran...e modul meu de a da reset vietii atunci cand ceva nu-mi convine, atunci cand experienta nu ma ajuta sa merg mai departe...si de fiecare data ma regasesc debordand de o fericire stupida, extatica, un fel de dementa pozitiva pentru un om normal care nu poate accepta sa treaca peste infrangeri, care nu lasa pe nimeni si nimic sa-l scoata din fatidicul final. Nu pot intelege fatalitatea pentru ca nu am exercitiul ei, nu pot sa ma fac inteles de cel ce accepta supus soarta...sunt absurd si o fac in deplina cunostinta de cauza...precum acum...cand iti povestesc tie toate astea desi tu nu ai nicio vina...Cel mai bun prieten al meu a divortat surprinzator pentru noi toti...sau sotia lui a divortat de el...din motive absurd de normale... el avea un drum si incerca sa si-l pastreze cu sacrificii, ea dorea de la el doar sa castige mai multi bani...Desi aveau de toate si nu erau saraci. Banal azi. Un masochism cu mult mai mare decat al meu. Absurdul elitist a devenit banalitate, ideile generoase sunt ucise fulgerator spuse in public de precupete ce-si vand marfa pe canalele teve, mintea cea nepretuita altadata are azi un pret foarte precis, sufletul cel imposibil de cuantificat se da gratis pe chat primului nick name ce-ti iese in cale...te las acum, plec sa ma purific...tocmai am luat unul din ultimele concerte Pink Floyd...’Pulse’...interzis cardiacilor...contine si ‘whish you were here’...fucking brain...umbra lui Syd Barrett incantata de cei ce l-au inteles in nebunia lui psihedelica, in opinia altora un simplu drogat ce a trait nesperat de mult... Seara placuta si nu citi decat sfarsitul acestui mesaj, continutul este neinteresant...


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman