HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Hambārlai, proză
contraste
mesaj 14 Aug 2006, 01:15 PM
Mesaj #1


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Hambārlai


user posted image


Copilă fiind, la poarta casei mele bătea nea Alioşa cu peştele. Cānd bătea, bătea şi aducea ceva bun şi proaspăt. Altă dată, trosnea cu pumnul, puţin ciupit, şi aducea un monstru mare, iar cānd Mau ieşea şi-l īntreba de ce bate aşa tare, el spunea că a dat peştele cu coada-n poartă ! Că de, atāt era de mare şi de proaspăt!
Şi venea el din Pisc, ieşind din mahalaua "Īntre craci" - două braţe de apă - purtānd de-a umere sacul mişcător şi puticios. Deşerta pe la clienţi, mai se oprea prin colţ de străzi, la fiecare, bea cāte un ţoi de vodcă. Că de, om muncit de cu noapte cu lotca pe unde. De la curul dimineţii cu năvoadele-n lung, lat şi curmeziş. Cu māinile bătucite şi noduroase, ca sălciile cărora le lua coaja de-o fierbea si mesteca atunci cānd īl dureau oasele de umezeala apei.
- Nenea Alioşa, mă iei cu matale? Vreau să merg la pescuit şi eu !
- Hīhīm !?!
Şi-mi făcea cu ochiul, care se aprindea beculeţ scānteietor şi albastru la dorinţa mea.
- Data viitoare, că māine plouă şi nu merg nici eu !
- Dar matale, de unde ştii dumneata?!? - īl īncolţea Mau.
- Apa spune...
Apa are semnele ei tainice, este adevărat. Numai ea ştie cum să te īnhaţe şi să te subjuge, să-ţi spună tainele, să-ţi spele visele negre, să ţi le poarte pe cele albe. Ea īţi dă să mănānci, ea te poartă, ea te-ngroapă. Dar te leagă de ea, cu nevăzute legături de spume.
Ultima dată, nea Alioşa ne-a adus un monstru mare si negru, un somn. Eram destul de mare crescută (nu bine !) şi am decretat eu văzāndu-l cu peştele :
- Iau cuţitele şi le ascut să vină pisicile să mănānce şi ele !
- Vai, vai, vai! Hāc! Domnişoară ! Zi-i lu' mă-ta mare să-mi dea o vodcă, şi, dacă n-are, spirt !
- Aşa de dimineaţă ? se stropseşte Mau.
- Aşa... Ţi-oi spune..
- Ia du-te şi cheamă pisicile !
Eu, ţuşti īn grădină după miorlăite. Ei şi-au continuat spusa. De taină. Cred că apele i-au destăinuit că va muri curānd... Cum? Cānd? Nu ştiu. El ştia. Nu am mai vorbit niciodata in casă despre această zi.
Cu un cortegiu mieunător după mine, mă īntorc triumfătoare: mi-am īndeplinit misiunea !
Nea Alioşa bea un pahar mare de vişinată.
- Dă-mi un spirt acuma, cucoană !
- Dar cum, spirt?!?
- Da !
Şi scoate din buzunar tacticos o bucată de cārpă morcelită, cu pretenţii de batistă. Ceva gălbui īntr-ānsa. Lut. Ca filtru.
- Ia toarnă coană-mare spirtul, să vezi matale domnişoară, hambārlai !
M-a bufnit rāsul la auzul acestui cuvant. Am rās cu poftă, am plecat ţopăind şi rāzānd:
- Hambārlai! Hambārlai !
Ce ecran protector acest cuvānt ! Ce-aş mai fi jelit şi-aş fi bocit, copil simţitor şi ataşat ce eram daca aş fi īnţeles, la acea vārstă că nea Alioşa aşa inţelegea el să īşi ia rămas bun de la viaţă şi lume!
Nici pānă azi nu ştiu ce boală a avut, cānd a murit, cum, unde, dacă s-a mai gāndit la mine.
Astăzi īmi amintesc de matale, nea Alioşa, acum sunt mare şi ştiu ce īnseamnă acest cuvānt. Īl īnţeleg.
Hambārlai, nea Alioşa, hambārlai. Că ţi-a spus apa.
Şi trec. Sunt o lotcă pe unde de vise.


Acest topic a fost editat de contraste: 14 Aug 2006, 08:21 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 Aug 2006, 06:42 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



flowers.gif Superb. De fapt mi-a placut de cand am citit-o prima oara.

Se simte (se traieste) atmosfera, personajele sunt vii, cu profunzime, naturale. Limbaj pitoresc, autentic. Si bine scrisa- o citesti dintr-o suflare.
Am incercat sa fiu carcotasa, sa spun ca 'ecran protector' e prea tehnic pentru atmosfera povestirii - dar nu cred ca altceva (invelis protector etc.) ar suna mai bine. Si doar cautam nod in papura, ca tot e papura prin preajma laugh.gif .

Asadar - cand publici cartea, vreau un autograf! smile.gif

Acest topic a fost editat de denise: 14 Aug 2006, 06:45 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Aug 2006, 07:47 PM
Mesaj #3


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Povestirea este a copilei.
Ecranul protector este analiza femeii care priveşte retrospectiv. Povestirea se desfăşoară pe două planuri: al amintirii-prezent şi al analizei amintirilor. Mai sunt astfel de trimiteri.
Cu drag ! mwah1.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Aug 2006, 07:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
wasp
mesaj 14 Aug 2006, 08:01 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Frumos. Desi intrepatrundrea planurilor atunci si acum nu e foarte bine definita. Cateodata pare chiar o rupere, de parca ai fi uitat ca trebuie sa fii personajul principal. Iar carcotasa din mine (scrie in "my job description" ca asa trebuie sa fiu) spune ca, totusi, se scrie intr-insa.... Chiar daca pare a fi o alipire de "intru dansa". E subiect de analiza, ce sa mai spun. Iar asta...
QUOTE
Ei, şi-au continuat spusa
, sper ca am inteles eu gresit si nu e vorba de o virgula intre subiect si predicat. Plus ca trebuie sa fii atenta la cacofonii
QUOTE
mesteca cānd
. Un "atunci cand" e salvator cateodata. Oricum, una peste alta, o povestire foarte frumoasa si sensibila. smile.gif E minunata stilistic.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Aug 2006, 08:25 PM
Mesaj #5


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, mersi, era o greşeală de typo prima, am mai văzut şi eu īncă una, iar "atunci" am adăugat.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 14 Aug 2006, 09:00 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Nu mi-am pus vreo clipa problema ca ai avea ceva "agramaticalitati" cultivate adanc. Scrii prea frumos. Keep doin' the good work. Si mai vreau !!!!!


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman