HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Frank Collins Story, actiunea are loc cu cativa ani inainte de ,,this is how far”
offstoryteller
mesaj 3 Jul 2010, 05:01 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



Mobila fu carata in noul apartament.Parintii lui Frank acceptasera sa stea cu el,desi chiria era mare.
-Sper ca noua ta slujba sa merite!
-Pai...vanzator intr-un magazin faimos!Imi place cum suna!
-Eu n-am auzit de el,dar daca zici tu..
-Am incredere in el!Succes,Frank.Maine e prima ta zi de lucru.
Desi nu stia cum va ajunge la lucru,magazinul fiind situat in centru,la cateva ore de mers cu metroul,incerca sa se incurajeze.
A 2-a zi,fu trezit si indrumat de parinti.Ii spusera pe unde sa o ia.Tatal sau inca nu isi completase transferul la o sectie de politie din noul oras,asa ca,pe moment era nevoit sa ramana acasa.
-Peste cateva zile,o sa merg si eu in centru.Atunci o sa te duc cu masina.
Frank urca in metrou si ajunse pana in statie.Avea destul timp,dar nu stia unde sa mearga de acolo.Ceru indrumari pana cand ajunse foarte aproape.O lua pe o strada drept inaine..(daca nu l-am inteles bine pe domnul ala amabil,sunt in mare incurcatura!!).Din fericire,gasi cladirea corecta.Pe afis scria mare,cu litere aurite si elegante:,,Ghilly Dyamonds”.Intra in cladire,ezitand cateva secunde,apoi se orienta.Intreba si fu indrumat spre standul sau,un magazin de haine(Ghilly Dyamonds era un fel de supermall cu articole de lux,avand numeroase magazine de haine,bijuterii,parfumuri,ceasuri,toate avand preturi mari si un target precis:oamenii cu bani din oras).
Frank isi cunoscu noul coleg care vindea si el la magazin.
-Bine ai venit...Frank,nu?
-Exact!Si...cum e pe aici?E greu?
-Mai mult stam.Crede-ma,pe aici trec putini clienti.Exista multe magazine de haine prin tot orasul.Lumea vine mai mult pentru bijuterii.Dar tot mai avem cate un client-doi.E o slujba buna,treaba putina...
-De cand lucrezi...aici?
-De vreo 3 ani.E prima slujba.Da spune-mi despre tine.Ce te aduce pe aici?Uite,eu lucrez aici deoarece am avut foarte mare ghinion:Am venit ca turist cu cativa prieteni.Familia mea a vrut sa vina si ea,dar eu am refuzat.Mare greseala!Ne-am cazat la un hotel,am consumat bauturi.Mai bine zis,m-au imbatat si m-au lasat aici.Bine,aveau probleme cu mine,adica..erau gelosi pe inteligenta mea.Asa ca m-am trezit singur in tara straina!
-Si ai venit direct aici?
-Nu.Initial am spalat cateva luni vase la un restaurant de cartier,pana cand am avut destui bani sa ma imbrac cat de cat.Acu,spune-mi despre tine.
-Pai...am venit dintr-un oras de provincie.Asta am gasit de lucru.M-am uitat pe internet si...am gasit slujba asta.
Discutia dura toata ziua,fiind intrerupta doar de cativa clienti.Apoi,Frank merse acasa.Fu intampinat cu tort si suc.
-Sarbatorim prima ta zi de lucru?Cum a fost?
-Bine.Mi-am facut si un prieten,colegul meu de vanzari
-Cum ii zice?
-Crizio..sau asa ceva.
-Pai..invita-l intr-o zi pe la noi,nu?
-Nu-l stiu asa bine!Oricum,imi place aici.
-O veste buna toata lumea!exclama Cuon,tatal lui Frank.Mi s-a aprobat cererea de transfer.De maine sunt ofiter de politie al sectiei centrale.Cea mai importanta din oras.
-Motiv dublu de sarbatoare!!
A 2-a zi,Cuon il duse pe Frank cu masina pana la lucru.Apoi ii spuse cat de mandru era de el.
-Buna,Frank!
-Salut,Crizio!Cum mai e?Mereu vii asa devreme?
-Locuiesc in apropiere.Chiar peste drum.E..doar temporar.Speram sa fac destui bani sa imi iau si eu o casa..da salariile aici...
-Posibilitati de avansare?
-Cam zero!Asta e..o sa fim vanzatori de haine toata viata!
-Nu gandi asa!Viata se mai schimba uneori.
-Apropo,tu unde stai?
-In ceva apartament.Vrei...sa treci pe la mine?
-Am..ceva afaceri diseara.Treaba cu avansarea.Nu spune nimanui..da..vand din haine la coltu strazii!!exclama el soptind.Sper sa nu ma tradezi!
-Pai...nu!
-Nu iese mare lucru,dar..cu toate facturile..mai compensez.Te rog,nu fii tradator,ok?
-Stai..linistit.Nu vreau sa am probleme!
-Bravo!
Frank ajunse acasa.Se gandea daca sa ii spuna ceva tatalui sau.Vru sa povesteasca tot,ca amuzament.Isi aminti la timp ca tatal sau era politist,asa ca se rezuma doar la a povesti celelalte intamplari.
Toti urmareau un film.Apoi,tocmai la final,aparu o stire socanta:,,Presedintele Rotter-acuzat de coruptie si finantarea unor organizatii dubioase!”.Urmarira toata noaptea stirile-bomba si dezbaterile.
-L-am...votat!exclama stins Cuon.
-Poate...se inseala!il linisti Shelly,sotia lui.Frank,nu ai servici maine?
-Ba da..
-Atunci,de ce nu te culci?
A 2-a zi,Frank merse la lucru dormind pe el.Crizio,observand,il intreba ce e cu el.
-Am..urmarit pana la 3 dezbateri.Cu Rotter.
-Am auzit!Presedintele...e corupt.A scos cateva arme la licitatie!
-Corect,afirma directorul companiei,care tocmai intrase,fiind in inspectie generala.Frank se chinuia sa arate ca nu e obosit.
-Pai...cine are curaj sa lupte cu el in instanta?
-Am auzit..spuse Ghilly,patronul..ca e o procuroare.Nu stiu exact,da cica e rea de tot!
-Da..si eu am auzit!Dna Mary Collins,nu?
-Aham..da!Mi-am amintit!Sa vedem ce o sa iasa!
-Oricum..eu zic ca e vinovat!Tu,Frank?
-Las instanta sa judece!In plus,nu stiu daca stia cui vinde armele!
Frank ajunse acasa,unde parintii erau tintuiti in fata televizoarelor.Se alatura si el in liniste.Scandalul era in toi.Interviuri,dezbateri,tot tacamul.Era chiar si un sondaj:,,Credeti ca presedintele Rotter va fi obligat sa demisioneze in urma acestui scandal?”
-Tu ce crezi,Frank?il intreba tatal sau.
-N-am nicio parere!
-Trebuie sa ai o opinie intotdeauna!Zi asa..cum crezi!
-Va fi un proces,nu?
-Da.In cateva zile.Sa asteptam sa vedem!
A 2-a zi,Ghilly intra si le zise celor doi:
-Baieti..azi avem un rechin care o sa cumpere un costum de la voi!Fiti super-atenti cu el,ok?
-Ceva actor?intreba Crizio.
-Bill Rychton.Un politician abil,un senator.Am auzit...ca e foarte pretentios.
-Ok,sefule!O sa fim atenti cu el!Cand vine?
-Cam peste o ora.Ok,plec.Mult succes!
-Vezi,Frank.Mai avem si din astia din cand in cand!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
offstoryteller
mesaj 3 Jul 2010, 05:30 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



-Crizio...am emotii!Adica..nu stiu..
-Pai..si eu.Da hai sa ne purtam normal.E doar un om ca si noi!
-E o personalitate!E VIP,adica un om foarte important.
-Frank,uite.Si el merge la baie la fel ca si noi.Si el trebuie sa manance,la fel ca noi.Ce e asa diferit?
-Doar...statutul social.
Bill Rychton alaturi de cativa bodyguarzi intra in magazin.Ii saluta cu raceala.Se uita la ei ca la niste nimicuri,in timp ce se concentra la a vedea costumele.
-Atat aveti?
-Da..daca vrei..iti aratam ce e mai bun!
-Trist,trist!Vai de capu vostru.
-Domnule Rychton,va rog,intervenira garzile lui de corp.Nu aveti alt costum mai bun?
-Ba da!Frank i-l aduse pe cel mai scump.Bill il examina,apoi ii multumi rece.Telefonul ii suna,iar el vorbi in timp ce garzile il ajutau sa il probeze.
-Da...da..am inteles.Idiotule...nu asa!Mai discret nu poti fi?Ok,multumesc....nuuu!Daca faci public asta,te ingrop cu mana mea,ai inteles??Da...la proces!O sa il doboare pe idiotu de Rotter!Asta merita!Apoi...nu..stiu pe cine propunem!..da!Vezi ca stii,pe Syerph!Exact.Nu...eu...n-am chef!N-am timp!Am o tona de bani de cheltuit,o tona de femei de(beep),am multa treaba in viata.S-o faca el!
Apoi,Bill orodna garzilor sa plateasca si pleca fara sa salute.
-Cam nesimtit tipu.Nu-l vad bine!comenta Crizio.
-Mai avem vedete de-astea pe aici??
-Rar,din fericire.Si nu toti sunt asa aroganti.
-Ma bucur!urla el,tocmai cand Ghilly intra in magazin.
-Frank,care-i problema?
-Nimic...ma scuzati..adica..
-Am venit sa va felicit.Ati reusit!Bill insusi v-a laudat profesionalismul!V-a rugat sa cititi asta!
Toti deschisera biletul pe care scria:,,Nu suflati nicio vorba despre ce am vorbit la telefon cat am stat in magazinul vostru,altfel veti avea mari necazuri!”
-Nu stiam ca politicienii sunt mafioti!exclama Frank.
-Pai...eu n-as vorbi despre asta.Normal ca nu sunt din Mafie..sau nu toti.Da presiunea,mita,coruptia..sunt la toate nivelurile.Inclusiv la varf,dupa cum putem vedea din scandalul cu iubitul nostru presedinte Rotter.
-Fost presedinte peste cateva zile,nu?
-Atunci e procesul?
-Exact!O sa fie show.Cade luni.Ascultati,va dau liber sa va uitati la el,ok?
-Multumim,sefu!exclamara cei doi.
-Da eu luni sunt plecat cu afaceri in strainatate.Va dau liber cu o conditie!
-Facem orice..oriceee!!
-Stati mai oameni buni.Nu e asa.Conditia e sa imi spuneti si mie daca il castiga sau il pierde.Bine?
-Ne-am inteles!
Ramasera intelesi.Frank fu invitat la o terasa.Accepta si cei doi baura cate o cola.Cuon il suna si ii zise sa fie atent,ca nu putea sa stea dupa el.
Cei doi discutara despre una-alta pana se facu seara.
-Te descurci sa ajungi acasa?
-Da,multumesc!
Frank nu prea se descurca.Mai ales seara.Se ghida dupa hartile afisate din loc in loc,apoi se orienta.Insa pierdu mult timp.Intreba lumea unde era prima statie de metrou.Pe strazi incepeau sa apara oameni tot mai dubiosi.Frank era nevoit sa treaca pe langa ei.Desi tremura,se prefacea indiferent si,spre norocul lui,fu lasat in pace.(,,mare minune ca n-a scos nimeni cutitul sa ma jefuiasca”).Ajunse in statie,cumpara bilet si se descurca pana acasa.Insa se facu ora 1 noaptea.
-Frank!Ce dracu ai patit de vii asa tarziu?Ne-am ingrijorat!
-Imi pare...rau.Am plecat de la terasa pe la 18:00,dar stiti ca nu ma prea descurc in orasul asta mare!
-Ar trebui sa cam inveti!
-De fapt e si vina noastra.Suntem aici de ceva vreme si inca nu am mers sa ne plimbam cu masina prin oras.
-Ai dreptate,Shelly.Maine.Exact!Maine luam masina si ne plimbam
-Bine.Asa facem!
-Cum naiba sa te ratacesti?Nu sunt harti afisate peste tot?
Desi tarziu,toti mersera la culcare linistiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
offstoryteller
mesaj 5 Jul 2010, 05:44 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



Frank explora alaturi de familie orasul.Tatal sau conduse pe strazile principale si ajunsera
in cele mai cunoscute locuri din acesta.In plus,oprira la un fast-food si mancara ceva.Apoi,restul zilei condusera prin locatiile cele mai faimoase.In final,se intoarsera fericiti acasa.
-Stiti,este un site despre oras.Vorbeau colegii la sectie.Poti sa afli tot ce vrei:obiective,cartiere,evenimente,e foarte interesant!
-O sa verific.Cand nu sunt la lucru.
-Apropo,iti place meseria asta?il intreba Shelly.
-Sincer...nu prea.Adica,e salariu destul de mic.Noroc cu voi.
-Poate o sa avansezi.Sau...faci altceva.
In ziua procesului,Crizio il suna pe Frank si il invita la el.Urmau sa se uite impreuna.Frank ajunse,fiind dus cu masina de tatal sau,care nu avea zi libera.
-Cine crezi ca va castiga?Rotter sau cei care se opun?
-Cred ca...cei care i-au dat in judecata.
Cei doi urmarira transmisiunile live de la proces.Din nefericire,apararea facu recurs,iar rezultatul fu amanat pentru seara.Frank pleca acasa,insa il invita pe Crizio la el.Acestia ajunsera acasa si Frank ii prezenta parintii.Urmara discutii si Frank ii arata camera.
-Pai...ai un calculator frumos!
-Merci...e cam vechi,da merg jocuri pe el.
-Ce jocuri ai?
-Doar vechituri...da mie imi plac.
Frank il deschise,apoi puse muzica pe calculator.Apoi facu o prezentare a programelor,in timp ce Shelly le aduse chipsuri si doua pahare de suc(pe care il cumparasera in timpul vizitarii orasului).
-Ai sezonul 1 din Waypoint.Il urmaresti?
-Da...e serialul meu favorit.E science fiction asa..
-Stiu.Si eu l-am urmarit.
-Din pacate,nu gasesc continuarea.Ultimul episod e atunci cand Scorpyo One a atacat planeta cu o flota de nave.Si imi lipseste chiar partea a 2-a cand arata lupta cu el,presupun.
-Cunosc un tip..ii zice Nrey,care poate sa faca rost de orice.Jocuri,muzica,filme..gaseste si le ofera.E chiar cunoscut prin oras!Dar eu sunt prieten bun cu el.
-Woow!Frumos.Si zici ca face rost de orice pe calculator?
-Exact.Orice ai nevoie.Daca vrei,vorbesc cu el sa iti aduca sezonul viitor,nu?
-Multumesc din suflet!Mi-ai facut un bine!
-O sa vorbesc maine cu el.
-Nu vreti sa vedeti la televizor?ii chema Cuon.E transmisiune live de la proces!
Cei doi se alaturara familiei si urmarira transmisiunea.Procesul urma sa se incheie curand.
Intr-adevar,reporterii se pregateau cand usile tribunalului se deschisera.Rotter iesi suparat,urmat de cativa oameni de-ai sai.Apoi,iesira Bill Rychton si Syerph,o ruda apropiata.
-,,Recunosc..ca am inselat increderea alegatorilor!Mi se pare corect sa imi anunt demisia si sa accept orice pedeapsa hotarata de lege!declara umilit Rotter.Apoi,Syerph dadu o declaratie:
-Nu ma asteptam la acest rezultat,insa s-a creeat o problema.Tara va trebui sa organizeze alegeri.Profit de moment pentru a imi anunta oficial candidatura!Am incredere in voi toti!"
-Nenoro...!exclama Frank insa se opri.
-Deci asta era..cu biletu!isi dadu seama Crizio.
-Adica?
-L-au sapat,l-au tradat pe Rotter.Totul...a fost o inscenare pentru a il scoate de pe scena politica!
-Bill si Syerph sun in spatele inscenarii.Pentru a putea candida,nu?
-Stiti..interveni Cuon.Exact asta vorbeste multa lume de cand a inceput scandalul asta.Multi si-au dat seama ca e ceva putred.
-Doar ca nimeni nu spune nimic.
-Sunt interese prea mari..oameni prea puternici!Caz inchis!declara Shelly.
Crizio il suna pe Ghilly pentru a ii comunica rezultatul.
In zilele urmatoare,Crizio ii facu rost de toate sezoanele lansate pana atunci din Waypoint.Le avea pe cd-uri.
-Multumesc!Esti un prieten adevarat!
-Vii azi dupa lucru la un internet cafe cu mine?Trebuie sa imi fac un cont la un nou multiplayer:Burning Fields.
-Suna interesant!Hai ca vin.
Cei doi ajunsera in sala.Crizio plati pentru o ora.Intra pe site si isi facu cont.
-E gratis?
-Din pacate,nu.Trebuie sa platesti taxa de inscriere,plus abonament lunar.
Frank vazu costurile si se intrista.Nu isi putea permite,mai ales taxele lunare.Crizio ii observa intristarea.
-Care-i problema?
-Nu..nimic!Totul e ok..
-Nu e ok,Frank!Ce s-a intamplat?
-Pai..din cate vad e un joc interesant.De actiune.Si..nu prea am timp de cont.
-Inteleg.Tu traiesti doar din salariu.
-Pe care trebuie sa il folosesc pentru a plati partea mea de cheltuieli si eventual pentru a imi ajuta parintii!
-Inteleg.Ok,daca vrei,iti dau parola mea si poti intra pe contul meu sa te joci cand ai timp.
-Nu,multumesc.E ok.Pana la urma..e doar un joc,nu?
-Ai dreptate.Hey,am o idee.Exista numeroase jocuri asemanatoare cu Burning Fields.Doar ca sunt single player.
-Mi-ar place.
-Stiu...te duc sa il cunosti pe Nrey.El se pricepe la jocuri de-astea!Poate iti recomanda ceva bun.
-Multumesc.Mergem maine atunci?
-Dupa servici.
A 2-a zi,Frank fu condus spre apartamentul lui Nrey.Acestia facura cunostinta,apoi trecura la ,,afaceri".
-Pot sa obtin cele mai noi jocuri.Ce te intereseaza?
-Ceva..asemanator cu Burning Fields.
-Exact..jocul ala multiplayer.Apoi,profitand de lipsa lui Crizio(era in bucatarie,luand un pahar de suc) ii sopti:,,ramane intre noi,da jocu ala e o procarie!Si eu am cont,si e naspa rau..nu merita cat cer sa platesti pentru el!"
-Ce imi..recomanzi?
-Depinde de sistemul tau de operare.Stiu RPG-uri care ruleaza pe toate sistemele si jocuri de acelasi gen,insa care necesita ultimele calculatoare lansate!
Frank ii descrise tipul de sistem desktop de acasa,asa ca Nrey se orienta:
-Incearca doua jocuri:Ancient Evil II si Kharo.Desi au cerinte mici si grafica nu e foarte impresionanta,totusi sunt jocuri super.Mai ales Kharo..e jocul meu favorit.L-am terminat de doua ori.Chiar merita!Vrei sa iti fac rost de ele?
-As fi foarte bucuros!merci,Nrey?Auzi..da,cat vrei pentru ele?
-Esti prieten cu Crizio,nu?Orice prieten de-al lui,e si prietenul meu.E gratis!Totusi...daca vreodata..ai vrea sa imi faci cinste cu o bere..n-as refuza!Da,nu te ingrijora,ok?
-Ok,atunci!Pai..e cam tarziu si..trebuie sa ajung acasa!Multumesc pentru tot,Nrey!
-Nicio problema.O sa i le dau lui Crizio,si el ti le aduce maine la servici!Sa ne vedem cu bine!
Frank ajunse acasa si aproape ca nu putu dormi gandindu-se la ziua de maine.Ziua trecu fara niciun alt eveniment notabil.Ajuns acasa,Frank isi instala jocurile.Mergeau amandoua,insa fu fascinat de Kharo in special.Petrecu mult timp jucandu-se,macelarind monstrii,explorand nivelurile bine realizate.Atmosfera si muzica erau mai presus de orice lipsuri ale graficii,care dealtfel il multumea pe Frank.Apoi,si Ancient Evil II avu darul sa il multumeasca si astfel,uita cu desavarsire de Burning Fields.
A 2-a zi,ca de obicei,cei doi se plictiseau de moarte.Avura doar un client spre dimineata,apoi liniste.Asa ca incepura sa spuna bancuri.Apoi se plictisira si de asta.Frank se uita la costume si se imbraca cu unul.
-Vreau doar sa il probez!
-Daca strici ceva?
-N-am ce..hai sa ne distram!
-Ai baut ceva?
-Ma plictisesc de moarte,spuse Frank in timp ce isi puse ochelari de soare(tot ei vindeau).Nu imi sta bine?
-OO..sa traiti domnule...arati ca un mafiot adevarat!Sau...ca un om de afaceri!
-Pai..care e mai bine sa fii?
-Pai..nu arati mai bine decat don D'Argenti in costum!Deci..omul ala parca s-a nascut pentru costume elegante!L-am vazut pe la procese!
-Cine e tipu asta..?
-Mare cap mafiot..capo di tutti capi..sau asa ceva!E puternic si periculos rau..cica!Ma rog,nu sunt pasionat!
-Nici eu!deci..ramane omul de afaceri?
-Exact asa ziceam si eu..
-Atunci..hai sa discutam afaceri!Am venit cu o oferta pentru achizitionarea completa a magazinului!Sunt a dracului de bogat!exclama Frank.
-Esti..si ce vrei sa cumperi..magazinu asta de haine?
-Nuu!Vreau sa cumpar ,,Ghilly Dyamonds"toata cladirea asta!Ghilly auzi,iar Crizio,vazandu-l se opri din ras.Insa Frank nu observa,asa ca isi continua discursul in gluma:,,Pai da,cat cereti pe cladirea asta rablagita?daa..stai sa ma caut prin buzunare de maruntis....apoi plec la Monte Carlo!"
-Frank,care om de afaceri crezi ca umbla cu valiza de bani dupa el?Nu s-au inventat carti de credit?intreba Ghilly.
-Vai..va..va..rog sa ma iertati..era o gluma!
-Ce m-as face fara voi care ma mai inveseliti!Apropo,iti sta bine in costum!Acu te rog sa il dai jos pana nu il sifonezi!
-ce te aduce pe aici,sefu?
-Am o treaba pentru voi,baieti.Maine nu veniti la servici,da veniti acasa la mine.Stiti unde stau,nu?
-Stim!exclama Crizio.
-Perfect.Luati doua costume elegante,chiar de aici daca e nevoie.Si o sa va spun mai multe atunci cand ne vedem!E o..afacere mai speciala.
-Nu e..ilegal,nu?
-Frank..crezi ca am timp de ceva ilegal?Mai ales cu afacerile care merg perfect!
-Ok,scuze,sefu!
-Daca reusiti,va promovez!Adica,va dau magazinul de bijuterii din colt.Mai multi clienti,mai multi bani,egal salariu mai mare.V-ar place?
-Daaa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2010, 05:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
offstoryteller
mesaj 5 Jul 2010, 05:47 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



A 2-a zi,cei doi erau in fata casei lui Ghilly,imbracati in costum.Acesta iesi si le povesti totul:
-Am o mare problema:un om de afaceri strain a petrecut un concediu aici acum ceva vreme si i-a placut foarte mult.Acum ar vrea sa se stabileasca aici.Singura lui problema e ca trebuie sa renunte la afacerile din tara lui si de aceea are nevoie de o sursa de venit aici.S-a hotarat sa ma forteze sa ies din afacerea cu ,,Ghilly Dyamonds" pe care viseaza sa o preia el.
-Si..noi ce putem face?
-Il preluati de la aeroport peste cateva ore.Vrea sa exploreze orasul inainte sa semneze hartiile,si i-am spus ca voi il veti ajuta.Faceti-l sa fie nemultumit de oras!Chiar sa il urasca daca se poate.Asa poate se va cara!Si eu imi pastrez afacerea.Aveti talentul asta..si eu va promovez.
-Ok,sa vedem ce putem face!
Omul de afaceri strain fu intampinat.Impresia fu proasta inca de la inceput.Umplu toata bancheta din spate cu bagaje.
-Viitorii mei angajati!exclama acesta.Apoi ii spuse lui Frank:
-As vrea sa stau eu in fata,daca se poate!Tu poti sa stai in spate.
Frank se supuse.
-Unde doriti sa mergem?intreba Crizio cu umilinta prefacuta.
-La hotel,normal!Sa imi las bagajele.Adica..vreau sa sunati sa imi rezervati voi o camera.Am fost prea ocupat in avion!
-Prea bine.Ce hotel sa fie?
-Iti bati joc de mine?Cel mai luxos din oras!
-Cat de bine cunoasteti orasul?
-Deloc!Chiar nu ma intereseaza amanunte! Crizio ii facu cu ochiul lui Frank apoi suna la un hotel,cel mai ieftin.
Ajunsera in fata cocinei care,in afara de afis,nu putea fi asemuita cu un hotel adevarat.
-Asta...e cel mai luxos din oras?
-Domnule,nu suntem chiar in capitala,din nefericire.Acolo,sunt toate hotelurile de lux!
-Bine,inteleg!Hai sa ne cazam!..Stati aici cat timp intru sa ma cazez.Stiu limba cat de cat,asa ca n-are rost sa va tineti de mine!
-I-as rupe capu de fitos ordinar!
-Si eu,Frank.Dar stai linistit,mai am multe trucuri in maneca.
-Asta e cel mai ieftin hotel?
-Da..presupun ca cea mai scumpa camera e aia in care nu sunt gandaci:)!!
Omul de afaceri veni,desi era nemultumit.
-Da proaste hoteluri aveti pe aici!La noi in tara e mai bine!
-Pai..avem hoteluri in capitala mai luxoase.Doriti sa va ducem acolo?
-Nu!Normal ca nu!Aici am afacerile.Bine,frumusetea acestui oras chiar merita sa stai in asemenea conditii.Nu cred ca o sa petrec prea mult timp in camera.Si cand o sa vin obosit dupa o zi de munca,nu o sa imi mai pese unde dorm!
-Unde mergem de aici?
-Vreau sa mananc ceva!Si,de obicei,nu suport sa mananc decat in cea mai selecta locatie.Duceti-ma la cel mai luxos restaurant din oras!
-Imediat,domnule!
Ajunsera in fata clubului-restaurant Fairiless.Omul de afaceri le spuse:
-De aici ma descurc eu!Nu veniti si voi,va rog.Nu aveti...infatisarea necesara si nici nu obisnuiesc sa stau in compania unor oameni simpli ca voi.
-Dar nu l-ai mai dus in cel mai ieftin restaurant?
-Nu..ar fi banuit ceva!In schimb,l-am adus la Fairiless.Adica,aici numai vedetele au voie sa intre!
-Adica..?
-E un loc cu traditie,e exclusivist.Cel mai luxos restaurant unde are acces oricine e D'Argenti's!Fairiless e doar pentru vedete.Deci,indiferent cati bani ai avea,daca nu esti cineva cunoscut,nu te lasa sa intri.Punct!Insa astea sunt genul de detalii pe care doar daca esti localnic poti sa le stii.
-O sa fie distractiv cand o sa il dea afara!
Omul de afaceri fu dat afara pur si simplu de paznici.Se indrepta sifonat spre masina si urca.
-De ce nu mi s-a permis accesul?
-Vaai,am uitat.Azi e inchis!Trebuia sa consult programul.Oricum,va duc altundeva?
-Mor de foame!Hai la un restaurant deschis.E departe?
-Azi..e aglomeratie mare.In cateva ore..poate.
-nuu..vreau ceva mai repede!Unde se poate manca in apropiere?
-Stiu cateva fast-food-uri.Daca va multumesc...
-Da!Orice e bine acum.
Fu dus intr-un fast-food unde era aglomeratie mare.Trebui sa astepte mult la coada,apoi manca in final.Apoi,ceru sa fie dus la sediul Ghilly Dyamonds.Crizio ii spuse ca,pentru a ocoli era necesar sa iasa pe autostrada.Omul incuviinta.
Masina fu condusa cu viteza mare,si soferul lua curbele abrupt.Omului de afaceri i se facu rau.Vomita cu prima ocazie.
-Asa e pe aici,imi pare rau.Daca nu conduci cu viteza asta,vin altii din spate si te lovesc.
-Inteleg..raspunse acesta.Asteptati aici,pana intru sa vizitez viitoarea mea afacere!
-Nu renunta,vad!exclama ingrijorat Frank.
-Stai linistit,rezolv eu! Cand omul de afaceri veni,Crizio ii spuse:
-Avem..o problema.Masina..s-a defectat.Va trebui sa cautam alta!
-Pai si?Unde e cel mai apropiat centru de inchirieri?
-E aproape de aici!Putem ajunge pe jos.
-Perfect!Hai sa mergem.
Dupa cateva ore de mers pe jos prin soare,omul de afaceri isi pierdu rabdarea si zise:
-Am mers pe caldura mult.Ai zis ca suntem aproape!Unde e centrul?
-Chiar aici.Apropo,scuzati.Nu eram obisnuit cu perceptia dvs despre distanta.Obisnuit aici,cu orasul asta mare..
-Inteleg!Hai sa luam o masina.
Crizio lua o masina cu un sfert de rezervor.Asa ca se oprira in mijlocul autostrazii.Politia le dadu amenda,iesi scandal.
-Scuzati-ma,trebuia sa precizati o masina cu rezervorul plin.Am cerut doar ce mi-au oferit.
Omul de afaceri fu nevoit sa opreasca o alta masina din trafic,sa plateasca o suma mare de bani proprietarului pentru a il convinge sa le cedeze autovehiculul,apoi Crizio il intreba:
-Unde mergem de aici?
-La aeroport!Gata,m-am saturat!Sunt in acest oras de aproape o zi si mi s-a intamplat necaz dupa necaz.Imi vine sa cred ca orasul asta e blestemat!
-Si plecati asa repede?
-Da.E mai bine la mine in tara,unde cunosc tot!Acolo,macar ma descurc.
Dupa ce scapara de el,proprietarul veni sa isi recupereze masina.Frank,vazandu-se pe jos,il intreba:
-Perfect!Ne-am batut joc de el in ultimul hal!
-Nu iti fie mila,ca si el ne-a tratat de parca eram sclavii lui!
-Cum..ajungem acasa de aici?
-Nicio problema!Il sun pe Nrey si ne duce el.Crizio il suna,in timp ce Frank privi in jur.Se simtea in plin oras necunoscut.
-Bine..am rezolvat,da ce facem cu promovarea?
-O sa avem mai multi clienti,mai multi bani..
-Da,dar si mai mult de muncit!
-Asta e cam..rau!Adica,si eu cam urasc munca.
-Rezolvam noi cumva.Daca am reusit asta!
-Crizio..tu ai talent!Ai fost..esti cumva..vreun..borfas?Sau ceva..
-Am crescut intr-un cartier prost.Apoi,am fost abandonat aici!Desi a fost greu,genul asta de experiente de invata sa te descurci,si,mai ales sa cunosti oamenii.Nu am fost vreodata un infractor,daca la asta te refereai.
-Imi pare rau ca..te-am jignit!
-Nu e nicio problema,Frank.
Intre timp,Nrey sosi cu masina si ii duse pe fiecare la casa lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
offstoryteller
mesaj 5 Jul 2010, 08:03 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



La servici,cei doi stabilira sa isi faca programul in felul urmator:o zi mergea unul,o zi celalalt.Se mai intamplau si accidente-fie veneau amandoi in aceeasi zi,fie nu venea niciunul.Insa seful lor era intelegator,fiind recunoscator ca ii salvasera afacerea.Insa erau mult mai multi clienti decat in magazinul de haine.
-parca ai spus ca nu vine nimeni..ca e mall doar pentru cei cu bani!Ce naiba..atatia milionari??
-Nu chiar.Oricine poate intra.N-ai vazut ca vin tone doar pentru a cumpara inele de logodna?
-Ba da.Asta e slujba noastra.
-Frank,daca nu o facem noi,se gaseste mereu altcineva.Apropo..vii sambata la ziua mea?
-Merci de invitatie!Cine mai vine?
-Nrey,unul poreclit Anubis,multi prieteni facuti de pe vremea cand spalam vase.
-Bine,vin!
Ajuns acasa,Frank urmari stirile.
-Unde-i tata?
-Pai...se ocupa de gangsterul ala..uita-te la stiri!
,,Astazi,Franklin Tyres,celebrul gangster care teroriza orasul,fiind cunoscut pentru ca imprumuta sume mari de bani cu dobanda,a fost arestat astazi din fata vilei sale de lux.Nu a opus rezistenta,desi politia a gasit in casa sa un adevarat arsenal:shotgun-uri,AK47,pistoale cu amortizor,un cutit si lista continua.Cu el in arest,orasul a scapat de un adevarat profesionist in crima organizata,deoarece Franklin se crede ca a ucis intre 14 si 30 de persoane.”
Cuon intra si el in casa intre timp.
-Am..avut o zi proasta!
-Cu Franklin Tyres?
-Exact!L-au adus la sectie la mine,pazit mai ceva ca presedintele.Si..ni s-au intersectat privirile.Deci..are o privire de n-ai cum sa nu ti se faca frica.
-Tu te ocupi de el?
-Din fericire,nu.Aia de la FBI.
-Ok,calmeaza-te,o sa iti fac ceva de mancare.
Frank ajunse la ziua lui Crizio si se distra foarte bine.Crizio primi cadou o chitara din partea unor prieteni pe care Frank nu ii cunostea si un joc original din partea lui Nrey.Muzica si bauturile racoritoare erau pe masa.Frank nu dori sa consume alcool,deoarece trebuia sa ia metroul cateva statii pentru a ajunge acasa.Daca era beat,ar fi riscat mult.
-Cat costa un apartament pe aici?Adica..sa fiu mai aproape de centru?
-E cam scump.Noi stam aici aproape,in cartier.Adica..aici ne-am mutat de cand preturile erau mici.Acum,de cand s-a dezvoltat economic orasul,preturile au crescut.
-Nu-ti face probleme,Frank.Te duc eu acasa!se oferi Nrey.Frank nu accepta sa bea totusi.Nu voia sa se faca de ras.Asa ca,la sfarsitul petrecerii,Nrey il duse cu masina.
-De ce n-ai baut si tu ceva acolo?Eu sunt cu masina asa ca..nu puteam sa beau,dar tu..?
-Pai..nu prea imi place sa beau!Stii..
-Daca era doar atat.Dar ai stat pe scaun,ai asteptat sa vorbim noi cu tine si nu te-ai distrat deloc.Ar trebui sa inveti sa traiesti mai intens,adica..ai mai fost pe la petreceri?
-Doar..putin!
-Pai si cati prieteni aveai in orasul de unde vii?
-cam...deloc!
-Ok,o sa vorbesc si cu Crizio,sa te scoatem in oras in week-end!Pana atunci,ca te vad intristat de ce ti-am spus,hai sa trecem pe la mine.Iti dau un cd cu o comedie buna,de acord?
Frank primi comedia,apoi fu sfatuit de Nrey sa fie mai deschis si sa se bucure mai mult de viata.Insa Frank nu avu timp sa se uite la film,deoarece ajunse tarziu acasa.O lasa pe a 2-a zi,dupa lucru.Ii povesti totul lui Crizio,care ii dadu dreptate lui Nrey.
-Vii cu mine sa ne uitam la film?
-Azi nu pot!Da distractie placuta.
Frank ajunse acasa,iar Cuon ii zise:
-Pai..si eu vreau sa vad filmul!
-Si eu!
-Merg sa cumpar ceva?
-Popcorn si ciocolata.Suc mai ai!
-Ok,atunci!
Dupa ce se intoarse,toti se asezara in fata televizorului(aveau DVD-player) si urmarira comedia.Frank rase atat de tare,incat cazu de pe canapea,iar Cuon puse pe pauza.Dupa ce isi reveni,filmul continua.La final,toti rasera mult.Glumele se tineau lant.Insa telefonul lui Frank suna.
-Du-te si vezi cine e...!Il mai punem odata apoi..fazele cele mai tari!
-OOps,am facut un part!
-Se rade cu gura nu cu altceva,Cuon..!
Frank,inca razand raspunse.Era Crizio,cu o voce trista..:
-Frank....Nrey a murit.
Frank scapa telefonul socat,apoi il ridica si raspunse:
-cee..cceee s-a intamplat?
-A fost calcat de o masina pe trotuar.Iti spun maine mai multe!
-Ok,merci ca m-ai anuntat!
A 2-a zi,Crizio aduse completari:
-Era in locul nepotrivit la timpul nepotrivit.Doua gasti de cartier se urmareau,cand una dintre masini a virat pe trotuar si l-a lovit din plin.Lumea a chemat ambulanta...da era prea tarziu!
Frank planse,iar Ghilly,solidar,le dadu cateva zile libere.Apoi,cei doi mersera acasa.
Cuon anunta trist ca nu putea aresta pe nimeni in acest caz.Era prea mult de munca,si prea periculos.Oricum,nimeni nu vazuse nimic cu exceptia masinilor care erau probabil furate.
Frank ajunse la inmormantare unde atmosfera era trista.Frank medita trist la ultima conversatie avuta cu Nrey.Niciunul nu banuia ca aceea va fi ultima.
Crizio il sustinu si consola cu mult folositul cliseu:,,viata merge inainte!”.Mama lui Nrey,se apropie incet si ii intinse un cd,spunandu-i:
-Nrey...ar fi vrut sa iti faca un cadou!
Era un joc de tip shooter,popular si mult discutat pe internet.Frank il scapa in noroi,apoi il ridica.Il sterse cu o batista,iar restul cu lacrimile care ii curgeau.
Urmatoarele zile le petrecu acasa,stand,jucand jocul primit,incercand sa uite de suferinta lui.Apoi,se intoarse la servici,unde totul era normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
offstoryteller
mesaj 14 Jul 2010, 07:14 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



Frank ajunse la lucru,unde afla ca fusese instalat un radio.Pentru confortul lor.
-Incepe Raymond Core!Sa-i dau drumul!
-,,Buna dimineata tuturor ascultatorilor..astazi se anunta o zi frumoasa de plaja.Ma rog,cine are timp liber,sau n-are ce face..poate sa mearga si la plaja!Bine,daca nu va deranjeaza hoardele de copii si batrani care ne ,,bantuie”plajele in perioada asta!In rest,nu prea are nimeni timp in mijlocul saptamanii sa mearga la plaja,da eu doar citesc recomandarile primite..Sa trecem mai departe cu o confruntare electorala inainte cu o saptamana de alegeri.Fiti atenti,astia in loc sa mearga la un talk-show,au folosit radio-ul pentru a se ataca reciproc.Ok,recunosc..nu au folosit emisiunea mea,ceea ce e rau pentru mine pentru ca n-am primit niciun ban.Daca ma gandesc mai bine,asta ar putea avea si o parte buna:nu ma poate acuza nimeni ca am fost platit sa fiu de partea vreunui candidat.Rotter l-a acuzat pe Syerph Rychton,unul dintre candidati,ca i-a inscenat scandalul si ca a primit multi bani din surse private pentru a face asta.-Nu el a vandut arme teroristilor!i-a replicat Bill Rychton,care e ruda apropiata cu candidatul.Prins la inghesuiala,Rotter a replicat:-Ce gandire poate sa aiba un playboy asa cum este Bill?..Intr-adevar,Bill Rychton e un om caruia ii place viata.Tipu asta da cate o petrecere in fiecare seara,de fiecare data in alta locatie.A mers in atatea locuri,incat ar putea sa faca un ghid turistic al orasului!Eu zic sa ne primeasca si pe noi la petreceri..pe mine de ce nu m-a invitat?In fine,Rotter avea dreptate,sa trecem mai departe cu o noua stire..adica...sa citesc..mai..mie imi cam tremura c..ru,da hai sa citesc:In aceasta dimineata devreme,seful clanului mafiot Gulliarmo,Paolo Gulliarmo a fost asasinat in timp ce iesea dintr-un bar..cam devreme cu bautura..ceea ce lasa o serie de intrebari fara raspuns,deoarece atacatorii nu au fost prinsi.Procurorii l-au invitat deja pe cunoscutul mafiot Vittorio DArgenti,pe la audieri,in aceasta dupa-masa,deoarece este un inamic cunoscut al lui Paolo.Nu mi-as pune prea multe sperante,deoarece a fost chemat doar ca martor in povestea asta.Eu stiu ce se va intampla,voi stiti ce se va intampla,toti stim ce se va intampla,da sincer,inca mai vreau sa fac emisiunea asta,capisci?Ok,sa trecem mai departe:Un pescar a prins cel mai mare peste prins vreodata in ocean.Dimensiunile nu au fost precizate,dar negociaza deja pentru a intra in cartea recordurilor.Daca il prindea in preistorie,probabil ca n-ar fi fost mare lucru!Acum..sa punem niste muzica,nu?Ne mai incalzim..cat timp am dat din gura,ati avut timp sa beti cafeaua,asa ca e timpu sa va distrati!”
-Woow,e bun omul!
-Cel mai ascultat prezentator.Multi asculta.Daca vrei,am cd-uri cu emisiunile trecute inregistrate.
-Mi-ar place!
-O sa ti le dau cat de curand...Frank..tu n-ai chef de plaja?
-Suntem la lucru..
-Sefu nu e pe aici..ai auzit ce a zis Raymond,e vreme de plaja!
-Pai,nu prea avem clienti.Da..am putea sa mergem.
-Inchidem si mergem.
Cei doi ajunsera pe plaja.Era destul de multa lume.
-Hai sa ne asezam.Inchiriem un sezlong! Frank gasi locul,in timp ce Crizio,mai practic,aduse doua sezlonguri.Apoi,fura abordati de tot felul de vanzatori ambulanti.Cumparara de baut.Intrara in apa care era potrivita pentru a face baie.Apoi revenira pe sezlonguri in timp ce lumea continua sa soseasca.Frank fu abordat de cativa escroci care vindeau lucruri furate.Asa ca isi cumpara un binoclu si observa lumea care venea.Printre cei care soseau la plaja era Ghilly.
-Vine...sefu!
-Poftim..da sa vad!Da..el e!
-Ce ne facem?
-Calmeaza-te,poate nu vine aici.Plaja e enorm de mare.
-Se indreapta exact aici.
Ghilly cumpara un sezlong si se indrepta exact spre ei.
-O sa vina aici..o sa ne uitam in partea cealalta.
-Ai vreo carte?
-Mi-a ramas una la mine..o revista cu masini.
-Perfect,am o idee!continua Frank.Ne prefacem ca ne uitam la ea!
Ghilly se aseza exact langa ei,apoi observa revista.
-Scuzati-ma,dar sunt pasionat de masini.Colectionez revista asta demult.As putea s-o vad?
-Imediat!raspunse Crizio cu voce mai groasa.Stai sa citesc!
-Doar putin,va rog.
-Dupa ce terminam noi,bine,sefu?ooops!
-Poftim?Voi aici?intreba Ghilly dand revista la o parte.
-Nu prea aveam...clienti..si ne-am gandit....e vina lui Raymond Core!!Ne-a tot spus in emisiune cat de bine e la plaja,si...ne-a facut sa vrem..
-L-am ascultat si eu azi pe Raymond si nu a insistat prea mult pe subiectul cu plaja.
-Acu..ce ne facem?
-Pai..ne distram daca tot suntem aici!Aveti noroc ca m-ati ajutat atunci,altfel erati concediati,glumi el.
Toti trei petrecura restul zile distrandu-se pe plaja:baie in ocean,castele de nisip,jocuri,discutii si glume,toate pana seara.
Frank ajunse acasa si urmari iesirea lui Vittorio de la audieri.Era insotit de garzile personale,si arata stralucitor.Singura declaratie fu:,,Nu am vrut sa ucid un prieten bun.Insa pentru Joe Scagli a fost mai usor sa imi insceneze o crima decat sa imi plateasca cele 10 milioane de dolari pe care mi le datoreaza!”
A 2-a zi,dupa lucru,Crizio il invita pe Frank in locul lui preferat:acoperisul unei cladiri abandonate.
-De ce e abandonata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
offstoryteller
mesaj 14 Jul 2010, 07:17 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 10
Forumist Nr.: 16.178



-Patronul a fost inselat de constructori,care i-au cerut de zece ori mai multi bani decat valora cladirea.Avea datorii multe in banci,asa ca disperat,s-a sinucis!Doar una dintre zecile de mii de povesti triste din orasul nostru.A fost cinci minute la stiri,atat.Apoi,isi lua chitara pe care o avea la el si incepu sa cante.
-Ce trista poveste!Dar uita-te la orasul asta...e magnific!E frumos,e luxos,e printre cele mai mari din lume.
-Suntem multi aici.Aici traim,aici muncim..si in final...aici murim!Mii de oameni se sting zilnic in tacere,si nici macar nu apar la stiri.Multi sunt saraci.La preturile astea astronomice,nu e de mirare ca saracia e mare.Unii devin infractori din disperare,altii din cauza ca s-au nascut in cartierul nepotrivit.Si ei au viata scurta!Imprumuta bani sau vand droguri si,de fiecare data cand ceva merge gresit,platesc cu viata.Nu te uita doar la hotelurile de lux,la adevaratele orase de vile care inconjoara orasul nostru,la toate cluburile de noapte in fata carora parcheaza doar masini din reviste.Adevarata fata e monstruoasa.E ca masca lui Tutankhamon,care e din aur,e impresionanta,insa in spatele ei e doar o mumie.Asa e si cu orasul nostru.
-Si noi...ce o sa ne facem?
-Aici,nu e nimeni caruia sa ii pese.Noi doi suntem doar niste vanzatori de bijuterii si asa vom ramane.De fapt,noi avem noroc ca avem un patron atat de bun la suflet,care ne sustine,dar nu toti sunt asa.Alti patroni ne-ar fi concediat pentru ce s-a intamplat ieri cu plaja.
-Chiar ca suntem norocosi.Apropo,canti foarte frumos!incerca Frank sa schimbe subiectul.
-Pentru ca pun suflet si sentimente in muzica mea.Creatie proprie.Visam demult sa ajung sa devin cantaret.
-Ce s-a intamplat?
-Prea multa rutina,prea multe alte probleme.Dar acum sunt cat de cat bine.
-Si de ce nu incerci ceva?Sa scapi de soarta asta,sau cum spui tu.Adica,sa devii faimos!
-Astea sunt vise,Frank.Putini ajung.Conteaza multe,insa da,voi incerca.M-am hotarat sa merg maine la o casa de productii,si sa le cant.
-Bravo!Asa sa faci!
-Nu imi fac prea mari sperante,insa merita incercat.Ce am de pierdut?
Patronul fu bucuros sa accepte asta.Frank ii spuse a 2-a zi totul,iar Ghilly chiar se bucura.
-Insa..nu vrea sa renunte la slujba asta..adica..
-Nicio problema,Frank,doar ne cunoastem!Daca e ceva,o sa fie bine.Daca nu,are o slujba la care sa se intoarca.
-Ascultam niste Raymond.
-E pe terminate,dar hai sa vedem ce mai zice:
,,Cantaretul Cocayne a fost vizitat-sau mai degraba saltat-de catre un grup de politisti.Se pare ca motivul a fost ultima piesa lansata,in care vorbeste despre consumul de droguri.Multi s-au intrebat cum de stie atatea detalii,insa s-au lamurit cand,in urma anchetei s-a stabilit ca n-are nicio legatura nici cu traficul nici cu consumul de stupefiante.Ciudati si politistii astia.Adica,daca eu ma apuc sa cant despre viata in Auschwitz,ma acuza de genocid?”
A2-a zi era bucurie mare.Crizio fusese apreciat de cei carora le cantase,asa ca i-au oferit un contract.
-Felicitari!ii spusera toti de la munca.
-Nu ma asteptam la asta!Casa de discuri spune ca am talent!
-Pai..tocmai s-a eliberat un loc de vanzator de bijuterii?intreba Ghilly.
-Nu as vrea asta.Adica,s-ar putea sa nu mearga si atunci..
-Am inteles,esti liber sa revii oricand!
Insa avu succes si cariera muzicala avansa.Frank era mai tot timpul singur la munca,la fel ca in rest.Inainte mai iesea cu el in oras,insa acum Crizio avea agenda incarcata.Trebuia sa se intalneasca cu multi producatori,cu fanii,sa apara in reviste.
-Bravo lui!exclama Cuon citind o revista in care aparea.Tu de ce nu faci la fel?il intreba pe Frank.
-N-am talent,imi pare rau!
-Lasa-l in pace,interveni Shelly.Macar are o slujba stabila.
-La fel ca si mine.Apropo,maine e zi libera.
Frank,plictisit dadu drumul la emisiunea lui favorita de la radio,cea a lui Raymond Core
,,Franklin Tyres,celebrul gangster-adica un nume mai la moda pentru un camatar si un mare criminal-a fost ucis astazi in inchisoarea Southshore State Penitenciary,in urma unei confruntari intre bandele care domina lumea din spatele-cum altfel,ghiciti ce urmeaza..si eu..din spatele gratiilor!Prietena lui,Irony Brawser in mod ciudat nu a avut nicio reactie.Asta nu mai scrie aici,spun eu ca stiti cum merge treaba:cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva care cunoaste pe altcineva care o cunoaste pe Irony,si asa am aflat de asta.Cam ciudat!Poate era un monstru si acasa,mai stii.In cazu asta nu ar trebui sa se bucure ca a scapat de unu care poate o batea sau se imbata mereu?zic si eu..si acum,sa trecem la urmatoarele stiri,in numar de...una!Va bateti joc de mine?Alegerile au fost castigate de presedintele Jack...ia te uita,sa vezi si sa nu crezi--Jack Brawser,contracandidatul lui Syerph Rychton.Ok,Syerph candida pentru un al 2-lea mandat.Ce credea,ca lumea nu stie cum merge treaba sau a uitat cum era cand era presedinte?Vorba aia,cand doi se cearta,al treilea castiga.Ramane sa urmarim discursul de investitura,sa vedem ce spune!Nu stiu decat asta...s-a cam terminat cu petrecerea pentru printul Bill Rychton.Sper ca si-a facut rezerve de sampanie,ca nu cred ca o sa mai prinda vreo petrecere prea curand!”
Frank isi sarbatori ziua de nastere alaturi de familie.Desi nu raspunse la invitatie,neavand timp,Crizio observase mailul si venise la ziua lui.Ii facu cadou un computer de ultima generatie si un laptop performant.
-Ai de toate acum.Si computer mobil,si unul fix.
-multumesc pentru ca ai acceptat sa vii.
-Da..pai stau macar pana la 22:00.Apoi,trebuie sa plec la o sedinta.
-La ora aia?
-Cu niste producatori ai unui film:Road to the Beach sau asa ceva.Trebuie sa ofer coloana sonora,ceea ce ar putea fi bine.Adica,daca filmul are succes,automat o sa am si eu!
-Da..felicitari!
La 10,Crizio pleca,desi Frank mai avea chef sa petreaca.Bau restul de suc alaturi de parinti.Adormi intristat.
-Macar am un cadou frumos!Pacat ca nu mai este Nrey sa ma ajute cu jocuri..sau macar cu un sfat!
-Asa a fost sa fie,interveni Shelly.O sa cumparam noi ce jocuri vrei.Cuon ia salariul maine.
-Ok,mama.Multumesc!
Pentru a il mai inveseli,Shelly schimba subiectul:
-Am vazut ca esti pasionat de filmele SF,adica..urmaresti Waypoint.A aparut un nou film tot asa..da film nu serial..ii zice Final Sunset.O sa il lanseze in cinematografe.Apropo,cheama-l si pe Crizio!Trebuie sa aiba cateva ore libere,doar nu e sclav,nu?
-E peste trei zile..da o sa il sun.
Frank il suna si ii spuse:
-Nu vii cu mine la un film?II zice Final Sunset!
-Pai..nu stiu,adica..stai sa vorbesc cu Mybs?
-Cine naiba e Mybs?
-Mybs Catherell e o actrita din Road to the Beach cu care am inceput sa ma vad.Oricum,poate venim si noi!
-Bine...ne vedem acolo!
Frank ajunse la cinematograf si ii vazu pe Crizio si Mybs.Insa erau aparati de o armata de bodyguarzi.
-Hey,Crizio!Bine ca ai acceptat invitatia.
-Da..dar nu pot sa stau langa tine..adica...nu ma lasa astia!
-Si nu poti sa le spui nimic?
-Scuze,Frank.Asa merge treaba.Ai grija si trec maine pe la ,,Ghilly Dyamonds” sa mai vorbim.
-Ok..vizionare placuta!
Frank urmari filmul sf care avea o atmosfera ce il cuprinse cu totul.Uita pentru doua ore de toate nemultumirile si se simti bine.Apoi,la iesire,vru sa ii salute pe cei doi,insa Crizio fu urcat in limuzina,iar Mybs il urma.Intre ei erau aceiasi bodyguarzi.(,,nici macar un salut”).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman