HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Acoperirea Connex, Precizii despre acoperirea Connex
vlai
mesaj 22 Apr 2003, 08:05 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 April 03
Forumist Nr.: 224



Cum vi se pare acoperirea Connex ?user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Apr 2003, 08:09 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pentru inceput, bine ai venit pe HA!
Acoperirea Connex? Pana acum, nu am avut probleme cu telefonul, deci din punctul meu de vedere e OK. Stiu insa ca Orange are acoperire mai mare decat Connex-ul. Si, incet, incet, se extinde si Zapp-ul (mai tineti minte pe vremea cand era SunTel?)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlai
mesaj 22 Apr 2003, 08:35 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 April 03
Forumist Nr.: 224



E adevarat ca acoperirea Connex e mai putin extinsa dacât cea Orange, dar cred ca e maibuna calitativ. zapp vine tare din urma, ca într-un an, au acoperit o mare parte a României biggrin.gif , iar Cosmorom mai are ceva pâna când o sa extinda. mad.gif

Eu locuiesc într-o zona ne-acoperita nici de connex, nici de orange, si nici de Cosmo desigur. Nu e chair neacoperita deloc, dar aproape... sad.gif biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2003, 08:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 22 Apr 2003, 09:15 PM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Si Internetul cum ajunge acolo? blink.gif biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlai
mesaj 23 Apr 2003, 11:47 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 April 03
Forumist Nr.: 224



Normal ca Internet-ul nu ajunge acolo... Ca abia de un an ne-au bagat telefoane (înainte aveam o centrala telefonica din 1980...).


Ca sa revin la Connex, comuna este în limita de acoperire, adica mai prind seara 1 linie în unele locuri. Ce ma mira e ca comuna e situata în sudul tarii, si cum sudul e acoperit bine de operatori, tocmai eu stau într-o zona alba. Pe harta de la Connex, nu e semnalata nici o gaura de acoperire în aceasta zona, dar la *222 mi-a spus ca comuna, fiind situata într-o vale, este în limita de acoperire, si ca semnalul este foarte ecranat sau inexistent. sad.gif

La Orange, unde semnalul e la fel de absent ca la Connex (aproape la fel...), Reletii cu clientii mi-au spus ca pot sa cumpar un telefon la ei, ca nu o sa am nici o problema, o sa am 4 linii de semnal laugh.gif, ca au un releu la vreo 22km... dry.gif Ce e mai straniu este ca releul Connex pare a fi la 23Km, dar semnalul Orange este un pic mai frecvent...

La Cosmorom, e alb alb... nici urma de semnal ziua, doar câteodata seara, cu un telefon mai sensibil (am un Nokia 3310, un Alcatel OT 302 - foarte sensibil -, si un Ericsson T20e - foarte foarte prost în acest domeniu). ce mi se pare foarte amuzant este ca de când în când prind si o retea bulgareasca, Bulgaria fiin situata la 65 km de locul în care ma aflu, iar cel mai apropiat oras acoperit de Cosmorom e la 30Km... laugh.gif


Oricum, nu ma deranjeaja deloc sa stau într-o zona alba, pentru ca e foarte interesant sa întelegi de ce într-un loc nu ai semnal, 1 metru mai l dreapta ai 0-1 linii, iar 1 metru mai în fata iar nu mai ai nimic... Si se mai întâmpla si alte fenomene mai "stranii" : într-o zi, ploua, si timp de 30 de minute, aveam aproape peste tot 3-4 linii... cum s-a oprit ploaia, totul a disparut. Se pare ca e din cauza ionizarii atmosferii, si alta lucruri mai comlplicate ... dar treaba asta nu s-a mai produs decât 1 data în 2 ani... dry.gif


Pentru subiectul general, cred ca pâna la urma Orange are cea mai extinsa acoperire, dar nu cea mai buna calitativ.

Acest topic a fost editat de vlai: 23 Apr 2003, 12:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Costin
mesaj 23 Apr 2003, 12:17 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 1 March 03
Forumist Nr.: 2



QUOTE (vlai @ Apr 23 2003, 12:10 PM)
La Cosmorom, e alb alb... nici urma de semnal ziua, doar câteodata seara, cu un telefon mai sensibil...

Normal, la Cosmorom trebuie sa te urci pe bloc pentru a avea semnal. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlai
mesaj 23 Apr 2003, 01:04 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 April 03
Forumist Nr.: 224



biggrin.gif biggrin.gif

Situatia nu este chiar asa de catastrofica la Cosmorom, sudul pare destul de bine acoperit, vestul la fel, dar problema e prin restul tarii : cum ai iesit din orase mai mari, s-a terminat. Iar în nordul tarii, e alb complet. Ce ma mira e ca de un an nu s-au extins deloc. Au lucrat bine din noiembrie 2001 pâna în martie 2002, dar de atuncea, nu s-a mai facut nimic nimic ! 50.gif 50.gif

Un site cu hartile de acoperire ale Connex, Orange si Cosmorom, puse la zi în martie, iulie, si noiembrie : http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_ro.shtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Apr 2003, 01:37 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (vlai @ Apr 23 2003, 02:27 PM)
Ce ma mira e ca de un an nu s-au extins deloc. Au lucrat bine din noiembrie 2001 pâna în martie 2002, dar de atuncea, nu s-a mai facut nimic nimic ! 50.gif 50.gif

Asta pentru ca merg in pierdere, si compania, din cate stiu, va fi scoasa la vanzare: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act...t=ST&f=17&t=197


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlai
mesaj 23 Apr 2003, 01:43 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 22 April 03
Forumist Nr.: 224



QUOTE
OTE, decisă să trimită 500 mil. dolari pe adresa Cosmorom

Victor Kapra
Aritcol preluat din Ziarul Financiar



Devine din ce în ce mai clar că acționarul majoritar al RomTelecom, grupul elen OTE, nu are de gând să renunțe la divizia de telefonie mobilă Cosmorom, chiar dacă aceasta nu se află într-o situație tocmai bună.
Dacă la începutul acestui an acționarii greci vorbeau de posibilitatea scoaterii la vânzare a Cosmorom, acum directorul general al OTE, Lefteris Antonakopoulos - citat de ziarul Kerdos (Profit) - dă ca sigure investiții de 400-500 de milioane de dolari în telefonia mobilă din România.
OTE va încerca să contrabalanseze reducerea cotei sale pe piața elenă prin creșterea veniturilor noi provenind din investițiile sale în străinătate, a spus Antonakopoulos în cursul unei întâlniri cu presa menită să explice noua strategie comercială a grupului elen.
În acest sens, directorul general al OTE a reconfirmat interesul companiei față de operatorii de telefonie mobilă pe care îi deține în România, Bulgaria, Armenia, Albania și Macedonia.
Antonakopoulos a declarat că țelul OTE este să investească 400-500 de milioane de dolari pentru a sprijini Cosmorom pe piața românească a telefoniei mobile.
Cu câteva săptămâni în urmă, directorul general al OTE anunța că a mandatat Deutsche Bank să identifice noi oportunități în România. Printre posibilitățile de întărire a poziției OTE pe piața autohtonă a telefoniei mobile erau menționate crearea unei societăți mixte între Cosmorom și un operator concurent, vânzarea Cosmorom sau infuzia de capitaluri noi în Cosmorom.
Lefteris Antonakopoulos a precizat că este prea devreme pentru a spune dacă această jumătate de miliard de dolari va fi folosită pentru "cumpărarea unei alte companii de telefonie mobilă", scenariu pe care îl consideră "slab",
sau pentru "dezvoltarea autonomă" a Cosmorom.
Reprezentanții OTE au declarat de nenumărate ori că ambiția grupului este aceea de a transforma RomTelecom în cel mai mare operator din Balcani. Iar fără o divizie de telefonie mobilă puternică acest lucru nu este posibil. În plus, grecii consideră că pe piața aurohtonă este loc pentru încă un operator puternic pe lângă Mobifon și Orange. " În România, rata de penetrare a telefoniei mobile este de 20-22%, comparativ cu 50-60% în țările UE, fapt care arată că potențialul pieței autohtone este încă insuficient exploatat", este de părere vicepreședintele OTE International George Skarpelis.
Cosmorom, ale cărui acțiuni sunt deținute în totalitate de RomTelecom, are în jur de 100.000 de utilizatori. RomTelecom a încheiat anul trecut cu pierderi de nete de 64,6 milioane de dolari, dar a reușit să-și reducă datoriile nete cu 17% față de decembrie 2001, până la 391 mil. euro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Apr 2003, 02:15 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ei, daca raman pe piata vor trebui sa faca fata unei concurente acerbe...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Aug 2003, 06:04 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Debutul publicitar al celor de la Cosmorom a fost complet aiurea, rusinuos de amatoricesc. Nici nu e de mirarea ca au ajuns in situatia asta.
In rest... despre morti... numai de bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 28 Mar 2004, 07:27 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



sunt foarte multumit de acoperirea connex ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 03:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman