HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fratele Mai Mare E Cu Ochiul Luciferic Pe Tine!
gio19ro
mesaj 18 Feb 2004, 01:00 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Incepand de ieri, Connex a lansat pe piata un nou serviciu numit "Busola Connex", bulversand abonatii acestei companii de telefonie mobila din toata tara. Pe afisajul a sute de mii de telemobile au aparut informatii legate de zona in care se afla abonatul, ceea ce a creat oamenilor impresia ca sunt urmariti de seviciile secrete. De la "*222" (informatii clienti) am aflat ca, in acelasi mod, abonatii vor fi intoxicati cu tot felul de informatii promotionale, atunci cand se afla "in imediata vecinatate a unor prestatori de servicii". Altfel spus, vor beneficia de publicitate cu de-a sila, renumitul spam ce a invadat posta electronica impotriva caruia in Europa si SUA exista legi aspre. E drept, anuntul mai precizeaza ca serviciul Busola Connex este gratuit, putand fi activat sau dezactivat din tastatura telemobilului. Dar asta nu rezolva problema celor ce au suspiciuni cu privire la faptul ca sunt urmariti. Fiindca dezactivarea serviciului cu pricina nu inseamna ca abonatii nu vor mai putea fi monitorizati, ci doar ca nu vor mai citi pe ecranul telemobilelor locul in care se afla. Din numeroasele reclamatii primite la redactie am retinut ca multa lume considera ca le sunt incalcate anumite libertati constitutionale, in acelasi timp fiind condamnat modul brutal in care a fost promovat acest controversat serviciu.

Exista suspiciunea ca acest serviciu este de fapt o acoperire pentru a ascunde o tehnologie mult mai avansata, aceea de a localiza cu precizie orice abonat, o tehnologie introdusa in tara de serviciile secrete, cu aprobarea Guvernului. Redactia noastra a cautat in Monitorul Oficial daca Guvernul a aprobat o astfel de tehnica si nu am gasit. Avem acces doar in sectiunea publica a Monitorului, nu si in cea supusa informatiilor clasificate. Daca e asa e foarte grav, mai ales ca ordonanta - daca exista - s-a eliberat fara stirea Parlamentului. (Dan COSTE)


Ce face "Busola"
Incepand de ieri, sistemul de telefonie mobila Connex a introdus un sistem de monitorizare a abonatilor sai - denumit "Busola" - prin care fiecarui posesor de celular din retea i se comunica permanent locul in care se afla. Mai precis, incepand de ieri, tuturor abonatilor Connex le apare permanent pe display-ul celularului numele strazii sau pietei in care se afla. Astfel, de exemplu, in cazul jurnalistilor de la ZIUA, abonati la Connex, atunci cand se afla in redactia din str. Ion Campineanu nr. 4, le apare pe display: "Batistei", "Senat" sau "Teatrul National" (n.n. - a se citi articolul despre "principiul triangulatiei"), acestea fiind in fapt locatiile din jurul redactiei. Desi la o prima impresie noul serviciu poate parea unora distractiv, in realitate el ofera posibilitatea unor persoane rau-intentionate sa te urmareasca si sa stie in permanenta unde te afli. Precizia localizarii este destul de mare (urmand a fi inbunatatita in lunile urmatoare), de maximum 50 de metri fata de "tinta". Practic, realizand un test in teren, am putut constata, luand-o la pas pe Calea Victoriei, ca ni se comunica prompt locul in care ne aflam, la fiecare colt: "Lipscani", "Muzeul de Istorie", "Natiunile Unite", "Splaiul Independentei" etc.


Un instrument pentru politia politica
In cazul unui ziarist de investigatii, care se intalneste cu surse pe care are obligatia sa le protejeze, care pot furniza date compromitatoare despre capi ai unor servicii secrete, din Politie, Magistratura etc, "marcajul" Connex este un handicap permanent, pentru ca poate conduce la deconspirarea involuntara a sursei. De asemenea, parlamentarii Romaniei (toti abonati la Connex) pot fi monitorizati daca merg la amante sau la alte intaniri simandicoase, informatii care pot fi folosite cu usurinta in scopul unor santaje. Sistemul Connex este ideal pentru acele grupuri de fosti securisti inca ramasi in serviciile secrete, care il pot folosi in scopuri de politie politica.

Sistemul de locatie Connex se bazeaza pe monitorizarea abonatului, in functie de releul cel mai apropiat langa care telefonul mobil al acestuia emite. Chiar si cand nu se vorbeste la aparat, acesta emite in permanenta un semnal, la interval de cateva secunde, care permite mentinerea contactului dintre aparat si relee. Iar programul (softul) sistemului "Busola" stie in orice moment unde te afli.


Controlul serviciilor secrete
Desi serviciile secrete nu o recunosc (aceste informatii fiind considerate de ele drept secrete de stat) orice serviciu de telefonie mobila nu-si poate achizitiona si pune in functiune nici un echipament tehnic, fara avizele de specialitate de la Serviciul Roman de Informatii si Serviciul de Telecomunicatii Speciale. Si asta pentru ca telecomunicatiile sunt considerate componente nationale strategice, care trebuie mentinute permanent sub controlul statului. Este de notorietate faptul ca unul dintre liderii ceceni a fost localizat de rusi prin intermediul unui sistem asemanator si lichidat cu o racheta trimisa "la punct ochit". Revenind la situatia din Romania, in repetate randuri, surse din serviciile secrete au recunoscut ziaristilor ca operatorii de telefonie mobila inregistreaza automat toate convorbirile din retea si ca au obligatia sa pastreze aceste inregistrari timp de sase luni de la data efectuarii lor, pentru a putea fi accesate in cazul unor investigatii oficiale. Prin urmare si sistemul de locatie Connex este aprobat de servicile secrete romanesti, care au asigurat accesul la acesta, pe baza de protocol scris, semnat si parafat. Legal, monitorizarea unui abonat nu se poate face decat cu aprobarea magistratului, pe baza de mandat special, atunci cand exista "indicii temeinice" ca respectivul ar pune in pericol siguranta nationala sau linistea si ordinea publica. In Romania insa se asculta in draci fara mandat, o stie oricine, dar pana in prezent nimeni nu a fost tras la raspundere pentru interceptarile fara nici un temei ale ziaristilor si politicienilor.

Pe de alta parte, reamintim ca Djohar Dudaev a fost ucis de catre serviciile secrete folosind "principul triangulatiei", iar mafiotul Pablo Escobar a fost localizat si capturat cu ajutorul datelor furnizate de telefonul mobil.


"Busola" ne debusoleaza
Pe baza realitatii de mai sus este foarte probabil ca "in numele luptei anticoruptie" serviciile secrete sa foloseasca softul Connex dupa cum doresc si astfel sa aiba o imagine fidela a deplasarilor fiecarui ziarist, parlamentar, magistrat, politist s.a.m.d. sistemul constituind practic o invitatie la filaj fara mandat. Cine poate garanta, de pilda, ca ofiterii SRI si STS, care au acces deplin la program nu se vor abate de la mandatele aprobate pentru urmarirea unor infractori si nu vor arunca privirea si la alte persoane care deranjeaza sferele inalte ale Puterii!?

Abonatii Connex nu pot avea nici o satisfactie de pe urma implementarii sistemului de locatie "Busola", intrucat ei stiu unde se afla. Dimpotriva, intr-o tara in care Securitatea a contaminat populatia de asa-zisa boala numita "securita" este de asteptat ca abonatii sa resimta acest serviciu ca pe o presiune, ca pe un ochi atintit asupra lor.


Conventia Europeana interzice amestecul in viata privata
Conventia Europeana a Drepturilor Omului interzice categoric amestecul in viata privata si de familie si confera oricarui cetatean european dreptul la respectarea acestor principii. Art. 8 din Conventie stipuleaza: "Orice persoana are dreptul la respectarea vietii sale private si de familie, a domiciliului sau si a corespondentei sale. Nu este admis amestecul unei autoritati publice in exercitarea acestui drept decat in masura in care acest amestec este prevazut de lege si daca constituie o masura care, intr-o societate democratica, este necesara pentru securitatea nationala, siguranta publica, bunastarea economica a tarii, apararea ordinii si prevenirea faptelor penale, protejarea sanatatii sau a moralei, ori protejarea drepturilor si libertatilor altora".


Connex nu raspunde la intrebari esentiale
Cat de mult respecta Connex dreptul la viata privata si de familie, va lasam pe dvs. sa judecati dupa modul in care aceasta companie ne-a raspuns la cateva intrebari pe care i le-am adresat ieri, in mod oficial, sefei Directiei de Relatii cu Publicul, Lidia Solomon. Pentru informarea cat mai exacta a opiniei publice, aratam ca am cerut ieri acestei Directii lamuriri la doua intrebari-cheie, pe care le enumeram: "Ce protocol exista intre Connex, Serviciul Roman de Informatii si Serviciul de Telecomunicatii Speciale pentru exploatarea in comun a acestui sistem de locatie al abonatului, evident in conditiile existentei unui mandat al magistratului?". Precizam ca NU S-A RASPUNS LA INTREBARE; "Ce siguranta si control aveti in cazurile in care magistratul aproba mandate de interceptare, ca serviciile secrete care opereaza filajul audio nu folosesc programul de locatie si pentru eventuale alte misiuni informative secrete, care pot viza deplasarile parlamentarilor (toti abonati la Connex) sau al ziaristilor?" Precizam ca NU S-A RASPUNS LA INTREBARE. Acest comportament de a te preface ca nu vezi intrebarile principale si sa raspunzi pe langa subiect, cu aspecte pur comerciale, arata ca exista multe lucruri de ascuns din partea Connex.

Connex mai sustine, in raspunsul sau, un aspect greu de crezut si anume: "Operatorul de telefonie mobila nu are nici un fel de control asupra activarii/dezactivarii serviciului, si nici asupra numarului de utilizatori ai serviciului sau a identitatii acestora". Cum poate Connex sa sustina ca nu stie identitatea utilizatorului unui telefon, cand trimite lunar fiecarui abonat factura de plata, la cerere chiar si detaliata, cu convorbirile efectuate?


Razvan SAVALIUC

Sursa: Ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Feb 2004, 08:23 AM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Destept baiat Razvanel de la Ziua...

eu stiu din sursa sigura ca astia de la gsm stiu in orice moment pe unde ne aflam, si nu de ieri de azi, ci de la inceputul afacerii. nu de alta dar, ca sa ajunga semnalul la telefon, tre sa te gaseasca releul din zona, si sa comunice cu tine

timpitul de releu mai nou iti spune cum il cheama (in fctie de zona unde e amplasat), si ma gindesc ca asta e de-a dreptul enervant, ca nu mai pot folosi scuza cu m-am ratacit...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 20 Feb 2004, 08:53 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Baietii de la Ziua sunt un pic ramasi in epoca inchizitiei si a altor conducatori straluciti... In plus, habar n-au ce-i aia telefonie celulara... Articolul ala este o dovada a prostiei enorme care bantuie prin presa noastra...
Si partea proasta e ca unii citesc si chiar cred ce se debiteaza pe acolo... In plus, m-am distrat la culme cand am citit ca domnii deputati si senatori au fost foarte alarmati cand au vazut "busola", ingrijorati ca vor fi urmariti, in drumurile lungi pe care le fac in interesul poporului...
Revenind cu picioarele pe Pamant, se pare ca cei de la Connex, au renuntat la intentia initiala de a indica locul unde ne aflam cu o precizie mai mare... si spun asta pentru ca la mine in minunatul cartier dormitor imi apareau numele strazilor unde sunt relele si acum apare doar numele cartierului, oriunde m-as plimba...
Pacat ca o idee buna, s-a lovit de un popor plin de "inteligente sclipitoare".... Halalal..... mad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Feb 2004, 08:53 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 20 Feb 2004, 04:55 PM
Mesaj #4


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Cita carte ceri de la parlamentari care cinta la nunti?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 20 Feb 2004, 05:56 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Mda... adevarul este ca sunt eu exagerat smile.gif Si in plus, la asemenea popor, asemenea conducatori, nu? biggrin.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Feb 2004, 07:00 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ia ziceti fratilor...releul asta indica si unde-s doamnele de comsum plasate si care e tariful lor?? sad.gif

Chiar baiat destept Razvanel, doar ca nu a spus nici o noutate.....Din prima lui zii de viata celolarul a fost depistat, altfel cum se putea vorbii?? Mare gradina lui Dumnezeu !!

Partea proasta e faptul cu releul stie unde va aflati chiar daca celolarul e off. Asa ca daca nu vreti sa stie cineva cu adevarat unde sunteti, deconectati bateria din el.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Feb 2004, 07:14 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (SORIN @ Feb 20 2004, 06:00 PM)
Asa ca daca nu vreti sa stie cineva cu adevarat unde sunteti, deconectati bateria din el.....

Asta mergea in epoca de piatra a telefonului mobil. Atunci cand erau cat caramida. Acu' te depisteaza chiar si daca scoti bateria, si nu doar ca te depisteaza unde esti, pe ce traseu umbli si cu ce viteza, deci si cu ce, ci te si asculta. Celularul e un microfon la purtator. Ultimele generatii, astea cu camera foto....cred ca v-ati prins ce poa' sa faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Feb 2004, 10:11 PM
Mesaj #8


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Sunt distrus
Cred ca imi iau 3 telefoane si le schimb bateriile inte ele. Atunci poate nu ma mai prind astia.
rolleyes.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 20 Feb 2004, 10:54 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Poti sa schimbi toate bateriile intre ele baiete.
Fiecare unitate telefon are un numar de identificare. Ai abonament, baieti stiu daca vor si telefonul in care ti-ai bagat simul.
Supravegheaza atata simul cat si unitatea de telefon, poti sa le tot combini tu intre ele.
Mai sunt si alte metode dar nu are STS (serviciul de transminsiuni speciale) tehnologia asta inca. Cel putin asa imi place sa cred.
Spun asta pt ca e nevoie si de sateliti pt o supraveghere 99.999%. Daca-i interesezi, cauta in baza de date in care se stocheaza absolut toate convorbirile, e-mailurile si alte metode de comunicare ce trec prin filtru sau interfata digitala, numele tau sau orice alt cuvant cheie care-i poate duce la tine.

Cel mai bine sa-ti procuri statii de emisie - receptie dar ai grija la "microfonul la purtator", care e chiar telefonul tau mobil.

Echelon, Echelon, traiasca Echelon, esti supravegheat beton
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Feb 2004, 11:23 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Echelon exista, dar nu se ocupa si cu comunicatia de voce. Nu exista tehnologia de procesare necesara (sistemele ASR - Automatic Speach Recognition - functioneaza inca dezastruos).
Si in plus, Echelon este un sistem de interceptare de date care nu stocheaza tot ce s-a transmis, ci doar ce este considerat relevant pentru NSA pe baza filtrarii informatiei.

In schimb, datele primare (destinatie, data, ora, durata) despre orice convorbire telefonica avuta este pastrata pe termen nelimitat de catre companiile telefonice. Probabil ca in cazul convorbirilor de la tel. mobil se stocheaza inclusiv celula/celulele in care a avut loc convorbirea respectiva.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Feb 2004, 12:04 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dragi prieteni !!! Regimul lui Ceasca a cazut acum 15 ani, asa ca nu inteleg cum inca sunt unii care-s speriati de bombe!!

Nu vreti sa fiti urmariti?? Luati celolaru, scoateti bateria din el si e mort. Nu tu urmarire, microfoane si sisteme GPS.

Doar daca in tara stiu ceva ce inca n-a auzit restul lumii...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nea' Caisa
mesaj 21 Feb 2004, 12:15 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 170
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.296



mie mi'a placut faza asta

QUOTE

Altfel spus, vor beneficia de publicitate cu de-a sila, renumitul spam ce a invadat posta electronica impotriva caruia in Europa si SUA exista legi aspre.


deep..

neah, asta e si mai tare

QUOTE

Este de notorietate faptul ca unul dintre liderii ceceni a fost localizat de rusi prin intermediul unui sistem asemanator si lichidat cu o racheta trimisa "la punct ochit".


astept cu nerabdare primul deces din pricina busolei connex.
tipic romanesc. in loc sa felicite aparitia unui fir de patrunjel nou in si asa mica noastra gradina, toti sa chinui sa arunce cu ingrasamant natural. ca doar ce, capra lor de ce sa miroase a curat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Feb 2004, 02:17 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cand eram in Romania ma gandeam "dar noi de ce nu avem cell info? ar fi dragut!".
Se pare ca pentru ziaristul roman, teoria conspiratiei si a aberatiei este singurul lucru care il atrage. Oare de vina este el sau cititorul?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Feb 2004, 04:02 AM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Sunt disperat!! Nu era de ajuns ca ma urmaresc astia, dar am descoperit ca bucataria e in "dimbovitei" si dormitorul in "calea sagului"
Ai draq cu echelonu' lor

Si ziceti ca nu merge sa schimb bateriile, hai?
Le schimb antenele atunci, o fi mai bine? Sau si carteaua?
cred ca fac un puzzle de ii timpesc, si mut si baia in alt cartier.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Feb 2004, 02:12 PM
Mesaj #15





Guests






Intrebare intrebatoare: si la celolarele cu cartela e atata acuratete a informatiei sau e doar pt abonati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 21 Feb 2004, 07:32 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Si la cartela daca le trimiti datele tale personale pt dolarul bonus.
Daca nu le trimiti datele personale nu te au in evidenta. Dar in alte tari chiar si cu cartela te pot gasi daca cauta special pe cineva. E suficient sa fie rostit numele celui cautat intr-o convorbire telefonica si calculatorul sa proceze din bazele de date in care se inregistreaza convorbirea respectiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Feb 2004, 07:57 PM
Mesaj #17





Guests






Sunt pe orange... Din cate stiu nu am dat date personale pt dolarul bonus. biggrin.gif Desi parca mi-am dat numele cand am cumparat telefonul. hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 21 Feb 2004, 08:09 PM
Mesaj #18


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



La noi oricine poate face orice 23.gif . Si intr-adevar aceasta"urmarire" a inceput o data cu aparitia celulelor...acum doar se perfectioneaza.


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 5 Mar 2004, 01:00 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (afrodita @ 21 Feb 2004, 01:12 PM)
Intrebare intrebatoare: si la celolarele cu cartela e atata acuratete a informatiei sau e doar pt abonati?

Operatiunea globala de vanare a teroristilor urmarind telefoanele lor mobile, cu nume de cod “Mont Blanc”, a fost declansata aproape accidental. In aprilie 2002, autoritatile germane au interceptat un apel telefonic de pe mobil, care a durat mai putin de un minut si in timpul caruia nimeni n-a spus nimic. Telefonul a trezit suspiciuni, specialistii banuind ca teroristii si-au trimis un semnal. Dupa depistarea primului telefon a fost floare la ureche descoperirea mai multor celule teroriste imprastiate pe trei continente, care tineau legatura intre ele printr-o cartela mai mica decat o moneda.

Loiali unei singure marci

Teroristii au fost tradati de preferinta pentru o anumita marca elvetiana de cartele de telefon. Incarcate cu minute platite in avans, cartelele SIM pot fi folosite oriunde in lume. Avantajul cel mai mare pentru teroristi, credeau ei, este acela ca in momentul achizitionarii cartelei nu este nevoie sa iti inregistrezi numele. I-a dat insa de gol neglijenta: desi au continuat sa schimbe aparatele de telefon, despre care stiau ca pot fi localizate, au pastrat aceeasi cartela SIM. Nu aveau cum sa stie ca, si fara a-si divulga datele personale la cumpararea cartelei, autoritatile pot sa le urmareasca fiecare conversatie.


Agenda telefonica

Telefonul care a pus in miscare operatiunea “Mont Blanc” ii era adresat lui Khalid Shaikh Mohammed, comandantul militar al retelei Al-Qaeda. El a fost arestat si, printre lucrurile sale, anchetatorii au facut o descoperire valoroasa: o agenda telefonica, cu mai mult de 6.000 de numere, alcatuind o “harta virtuala” a operatiunilor si agentilor Al-Qaeda. Acestia au fost descoperiti, arestati sau ucisi in confruntari armate cu anchetatorii. Autoritatile au distrus mai multe celule de teroristi care asteptau doar un semnal pentru a organiza atentate pe teritoriul Arabiei Saudite si Indoneziei.


Ossama, ascultat

Americanii l-au ascultat in decembrie 2001 pe Ossama ben Laden, conducatorul Al-Qaeda, vorbind la telefonul mobil cu locotenentii sai, fara sa stie ca semnalul mobilului era transmis prin satelit si interceptat. De atunci, Ben Laden comunica numai prin mesaje scrise de mana.

http://www.jurnalul.ro/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 7 Apr 2004, 02:43 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



ha,ha, pai poti sa scoti bateria si antena si tot ce vrei da' bateria de la ceas? ca aia functioneaza tot timpul ( pe care il mai si masoara). nu tine! si oricum misto de voi ( cei care locuiesc in RO ) ca pentru noi astialalti, mai ales prin tari cu '' risc'' te asculta toti, de, protocolul de siguranta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Apr 2004, 05:05 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Afara nu m-am simtit urmarit si probabil nici n-am fost.
Aici sunt urmarit intr-un mod cat se poate de grobian si evident. Zilele trecute ma gandeam daca n-ar fi cazul sa plec din nou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sek
mesaj 7 Apr 2004, 06:00 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 April 04
Forumist Nr.: 2.850



ma refeream la cei care lucreaza afara in pozitii relativ vizibile si, repet, in tari cu oarecare tare de securitate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Apr 2004, 06:38 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai in SUA nu m-am simtit urmarit si nici in Germania.
In Germania m-au intrebat (o tipa de la sericiul de informatii german care banuiesc ca in trecut a lucrat pe relatia cu sovieticii si DDR, spun asta pt ca vorbea perfect ruseste) doar daca am facut parte din PCR sau alt partid politic si ce parere am despre faptul ca Iliescu a cazut la alegeri, ca fost ales Constantinescu si acum s-a instaurat democratia. roflmao.gif

Am zambit larg, cred ca mai degraba a fost un ranjet pt ca am fost luat prin surprindere (la intrebarea cu Constantinescu) dar in acelasi timp imi si venea sa rad. I-am raspuns ca nu ma intereseaza. A fost f deranjata de raspunsul meu dar probabil si de zambetul meu larg. Faza s-a intamplat la cateva zile dupa alegerile din 1996 si tot la cateva zile inainte de o vizita a lui Constantinescu in Germania.
Daca urmaresc pe cineva, o fac f discret, in schimb astia din Romania sunt ghiolbani rau de tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 25 Apr 2004, 11:39 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Cunoasteti persoane din cadrul Serviciului operativ ori doar de la arhive? Pun aceasta intrebare din pura curiozitate, deoarece intamplarea face ca sa cunosc doi fosti agenti de pe vremea cand inca mai era zidul Berlinului ridicat iar cunostintele lor in materie de informatii si culegerea lor m-a uimit profund. Stilul semana oarecum cu cel al Securitatii romanesti putandu-se observa amprenta sovietica, insa doar limitativ si nu predominant. Am avea un punct de start pentru o viitoare discutie zic eu destul de interesanta daca ati putea da un raspuns real.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 6 May 2004, 12:09 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Cu mine vorbesti?
Daca da, atunci nu cunosc pe nimeni. Daca am stat de vorba cu securista nemtoaica nu inseamna ca o cunosc.
De fapt nici n-am stiut ca-i securista. Am aflat abia dupa cateva zile cand m-a intrebat maica-mea ce am discutat cu securista! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman