HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Posta Concurenta Pentru Romtelecom, pe piata telefoniei fixe
Mihai
mesaj 4 Aug 2003, 07:17 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Primul concurent cu capital majoritar de stat a fost infiintat oficial ieri si urmeaza sa intre pe piata in 7 orase pana la sfarsitul acestui an

POSTelecom a achizitionat echipamente in valoare de 94 de milioane de dolari de la firma chineza ZTE

Incepand de ieri, Romtelecom are un adversar serios, cel putin la nivel de declaratii, pe piata telefoniei fixe. Este vorba despre compania POSTelecom al carei actionar principal este Posta Romana, cu 80% din capitalul social, restul de actiuni fiind detinute de Grupul Industrial Roman-10%, BCR-5% si societatile de investitii financiare SIF Banat Crisana si SIF Oltenia cu cate 2,5% fiecare. Capitalul social al companiei se ridica la 3 milioane de dolari. Odata cu lansarea oficiala a acestei companii, a fost semnat si un contract de livrare a echipamentelor necesare realizarii infrastructurii de catre firma chineza Zhongxing Telecommunication Equipment (ZTE) in valoare de 94 de milioane de dolari. Potrivit acordului, ZTE va asigura atat furnizarea solutiei tehnice, proiectarea retelei POSTelecom, livrarea echipamentelor, cat si atragerea partenerilor strategici in vederea asistentei manageriale si operationale a proiectului. Directorul Postei Romane, Gabriel Mateescu, a precizat ca finantarea echipamentelor se va face printr-un credit care urmeaza sa fie acordat fie de Banca de Import-Export a Chinei, fie de cea Industriala si Comerciala, garantarea acestuia urmand sa fie facuta de actionarii societatii. "Pe langa aceasta finantare, operatorul are nevoie de 100 de milioane de dolari pentru acoperirea costurilor operationale in urmatorii patru ani, fonduri care urmeaza sa fie asigurate din veniturile companiei, dar si din vanzarea catre ZTE sau China Unicom, principalul furnizor de telefonie din China, a unui pachet de 29% din actiunile acestei companii", a precizat Mateescu. Statul intentioneaza sa ramana actionar majoritar la noua companie de telecomunicatii, care va furniza cel mai tarziu la finele acestui an servicii de telefonie fixa si Internet in 7 orase ale tarii, respectiv Bucuresti, Craiova, Cluj, Constanta, Iasi, Bacau si Brasov, urmand ca de anul viitor sa se extinda la nivelul intregii tari. "Speram ca in cateva luni sa lansam si oferta comerciala bazata pe tarife concurentiale. Noul operator va avea avantajul unei tehnologii de varf, care ii va asigura o eficienta economica ridicata. Succesul POSTelecom va depinde de tarifele practicate si de calitatea serviciilor oferite", a mai adaugat presedintele Postei Romane. De la liberalizarea pietei telecomunicatiilor, peste 1.500 de firme si-au anuntat intentia de a patrunde pe piata de profil, pana in prezent fiind alocate peste 28 de milioane de numere numai pentru telefonia fixa.

Sursa: Adevarul On-Line.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
avataru
mesaj 7 Oct 2003, 09:01 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 7 October 03
Din: www.npforums.com
Forumist Nr.: 936



Cum ramane cu RDS? RDS cred ca va deveni lider in telefonia fixa din romania, au deja tot ce la trebuie. Cine a fost la CERF anul asta stie ca RDS aveau telefoane publice expuse, de pe care puteai suna oriunde in afara de telefoane mobile din romania.


--------------------
user posted image user posted image user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 7 Oct 2003, 09:29 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



RDS-ul are cablu de telefonie fixa la mine la usa... Cand i-am intrebat pe baietzii de la cablu cand ii astept si cu telefonu' au dat din umeri... Cred ca o sa fie un pic mai greu decat pare...
Mai ales ca toti acum s-au aruncat pe segmentul de convorbiri internationale si sincer pe mine personal asta ma lasa total rece...
Mi-e ca o sa am nepoti pana cand o sa avem si noi tarife decente la convorbirile urbane... sad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Oct 2003, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
avataru
mesaj 7 Oct 2003, 10:09 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 7 October 03
Din: www.npforums.com
Forumist Nr.: 936



ar fi pacat sa fie asa... uite noi la firma (lucrez la o firma satelit a unei firme mari din franta), avem voice-over-ip phone, si cred ca o sa devina din ce in ce mai avansat si mai cunoscut sistemul asta. asa ca telefonia fixa pt convorbiri interntionale ma lasa rece si pe mine dar sper inca ca cei de la RDS o sa fie atat de destepti incat sa foloseasca fibra optica si mini-backbone-ul pe il au in romania ca sa devina lideri si pe partea asta, e simplu pt ei, heh


--------------------
user posted image user posted image user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 24 Nov 2003, 02:21 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Mihai - e cea mai buna veste pe care am auzit-o de o vreme incoace - in sfarsit - Romtelecom o sa o fie sugrumat asa cum ne sugruma el de o vreme buna incoace pe fiecare dintre noi.... Urasc Romtelecomul si de fiecare data cand aud de el ma enervez.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Nov 2003, 08:55 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Ares @ Oct 7 2003, 09:39 PM)
Mi-e ca o sa am nepoti pana cand o sa avem si noi tarife decente la convorbirile urbane... sad.gif

S-a ajuns sa vorbesti mai ieftin din SUA in Bucuresti (pana la 4.4 centi/minut) decat din provincie in Bucuresti (desi cand vb. din SUA in Bucuresti, Romtelecom ia o gramada de bani)!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman