HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Borat, un film controversat
tikky
mesaj 30 Nov 2006, 12:41 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

trailer

QUOTE
Pagini romāneşti
De filmul Borat - Invataturi din America pentru ca toata natia Kazahstanului sa profite ati auzit, cu siguranta. E filmul care are cel mai mare succes de box-office din ultima perioada si care a iscat un mare scandal pe mai multe continente. Intre altii, localnicii din satul romanesc Glod - unde s-au facut filmari - sunt hotarati sa dea in judecata producatorii filmului, sub motiv ca au fost pacaliti spunandu-li-se ca e vorba despre un documentar despre viata lor si nu despre un film unde sunt prezentati ca violatori, hoti si prostituate. La fel, doi americani care joaca rolul unor studenti depravati si rasisti, au dat studiourile 20th Century Fox in judecata, sustinand ca au semnat contractul la betie si ca li s-a promis ca filmul nu va fi difuzat in Statele Unite. Mai mult, filmul realizat de Larry Charles a fost interzis in Rusia, pe motiv ca umileste diverse grupari etnice si religioase. Culmea ironiei: Kazahstanul - tara "luata in ras" - a permis difuzarea filmului pe teritoriul sau, bucurandu-se chiar de faptul ca acum se vorbeste despre ea in toata lumea.


Aşadar, un film controversat. Filmat īn Romānia, interzis īn Rusia, cu cel mai mare succes de box-office īn SUA.

Īncă nu am ajuns să-l vad, dar din cāt am văzut şi citit, mi-a lăsat un gust amar. Sunt contrariată de prezentarea făcută cazacilor, şi nici imaginile filmate īn Romania nu mi se par prea strălucite. Cu toate acestea filmul a fost mai mult decāt apreciat īn Occident.



--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Nov 2006, 01:46 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (tikky @ 30 Nov 2006, 01:33 AM)
cu cel mai mare succes de box-office īn SUA.

Pentru simplul motiv ca nu ruleaza nimic interesant in cinema acum.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Nov 2006, 06:56 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Stiati ca Borat e Ali G ?

Ali G e super funny :

http://www.youtube.com/watch?v=-m-vDgz0A0o


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Nov 2006, 06:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 30 Nov 2006, 07:41 AM
Mesaj #4


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sau sasha cohen baron... acelasi personaj


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Nov 2006, 08:15 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



da , am uitat sa spun de el*. Insa Ali g mi se pare cel mai reusit , adica singurul reusit... ( n-am vazut Borat am vazut numai cateva secvente )

* m-am referit la personajul neamt gay ( bruno)

Acest topic a fost editat de toxic: 30 Nov 2006, 09:26 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Nov 2006, 12:48 PM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



se pare ca sasha cohen baron e chiar numele lui de buletin...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eris
mesaj 24 Jan 2007, 12:33 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.740



N-am mai ras de mult timp asa! Reactiile celor care au ghinionul sa il intalneasca pe Borat sunt super haioase.
E un film care provoaca controverse pentru ca cei care l-au vizionat au avut sau nu simtul umorului. Ar mai fi si motivatia ca s-a luat de ... s-a luat de toata lumea ca sa nu fie nimeni suparat. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Jan 2007, 12:46 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Eris @ 24 Jan 2007, 09:33 AM)
N-am mai ras de mult timp asa! Reactiile celor care au ghinionul sa il intalneasca pe Borat sunt super haioase.
E un film care provoaca controverse pentru ca cei care l-au vizionat au avut sau nu simtul umorului. Ar mai fi si motivatia ca s-a luat de ... s-a luat de toata lumea ca sa nu fie nimeni suparat. ohyeah.gif

L-am vazut. Am ras si eu la inceput, hai pana la jumate, dar dupa prima jumatate s-a transformat intr-o zeama-lunga-sa-ne-ajunga.

Bineinteles ca a trebuit Borat sa 'bage' si o faza scarboasa, ca fara asa ceva nu gusta americanii popcornul, bleah.


Mi se pare de toata jena faptul ca a mintit diversi oameni ca sa-i convinga sa apara in film.

A luat Globul de Aur si nu am prea inteles de ce... huh.gif

Nu-i contest talentul, imi era chiar foarte simpatic inainte de filmul asta, dar metodele sus amintite dau dovada de ceva lipsa de caracter.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 24 Jan 2007, 07:23 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Mi-a placut. Foarte amuzant.



--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 24 Jan 2007, 07:33 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Felina, apropo de ce ai spus, asta e stilul lui Ali G ( alias Borat) : ia interviuri la diverse personalitati iar el joaca rolul unui intervievator incult, aproape retardat . Toti cei pe care ii intervievieza sunt convinsi ca interviul e " pe bune". Altfel n-ar fi comic .

Referitor la Borat - ca si film, nu ma pronunt fiindca e ceva absolut neobisnuit. Dar n-am m-ai ras atat de tare de mult timp la vreo comedie.

Acest topic a fost editat de toxic: 24 Jan 2007, 07:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jan 2007, 12:03 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (toxic @ 24 Jan 2007, 04:33 PM)
Felina, apropo de ce ai spus, asta e stilul lui Ali G ( alias Borat) : ia interviuri la diverse personalitati iar el joaca rolul unui intervievator incult, aproape retardat . Toti cei pe care ii intervievieza sunt convinsi ca interviul e " pe bune". Altfel n-ar fi comic .

Stiu si asta mi-a placut la el f mult, pentru ca ideea e originala si comicul care reiese din interviuri e fantastic.

Ii lua odata interviu nu stiu carui 'star', dupa intalnirea lui cu o personalitate. Borat il intreaba cum a fost, unde s-au intalnit, ce-au vorbit, dupa care incepe cu 'si el ce a zis?'. Omu raspunde linistit. Borat: 'Si tu ce ai raspuns?'. Omu raspunde. Borat: 'Si el ce a zis?' samd. am crezut ca fac pe mine de ras pt ca tipul nu s-a prins ca B face misto de el, doar era din ce in ce mai nedumerit si mai incurcat. roflmao.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 31 Jan 2007, 03:21 PM
Mesaj #12





Guests






Filmul BORAT:

Un kitsch obosit, de doi bani, la care am ras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Jan 2007, 06:30 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Love and hate relationship.
I-as fi dat in acelasi timp o stea si 5 stele.
Asa ca la final am facut media: 3 stele.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman