HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Matrix Reincarcat
Mihai
mesaj 28 May 2003, 09:07 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Inca din prima seara in care a fost lansat in SUA a avut record de vanzari. Ca vanzari, pana acum a intrecut orice alt film produs vreodata.
Coloana sonora este realizata de numeroase vedete rock.
Asupra filmului planeaza cateva acuzatii socante (o serie de crime ale unor persoane care marturisesc ca au fost influentate de Matrix).
In film s-au investit 127 milioane de dolari. 500.000 de dolari au fost platiti numai pentru transportul echipei la festivalul de la Cannes.
Filmulete animate Matrix pot fi vizualizate la IntoTheMatrix.com
La http://hackthematrix.warnerbros.com aveti ocazia sa descoperiti secretele din spatele filmului.

Per general, cum vi se pare productia 'Matrix'? E OK, merita vazuta? Pierdere de timp? Plus argumente smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 29 May 2003, 12:02 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



nu stiu daca merita vazuta, insa in mod sigur TREBUIE vazuta... wink.gif

sunt fan Matrix (relax, n-o sa omor pe nimeni ph34r.gif ), si pot spune ca al doilea film din serie este la un nivel mai scazut decat primul, in privinta desfasurarii intrigii, insa in privinta efectelor speciale si a artei scenelor de actiune... MATRIX RULEZ! cool.gif

deci, indiferent ca va place sau nu, TREBUIE sa-l vedeti - este ca si cum ati pierde primul film al lui Lumiere, sau primul film cu sunet, sau primul film color... (in fine, mai degraba al doilea din fiecare... tongue.gif )


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 29 May 2003, 07:35 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Abia asteptam sa ajung acasa sa va impartasesc impresiile despre acest film, ma gandeam sa deschid un topic dar am constatat cu bucurie ca fusesese cineva care s-a gandit deja la asta.

Nu vreau sa descurajez pe nimeni prin ceea ce urmeaza sa spun, va atrag atentia ca este doar o opinie...Am fost dezamagita, parca nu a fost Matrix, parca a fost varianta comerciala a primei parti, mult prea simplist, mult prea comun, mult prea multe infuente. Un pic de telenovelism a fost strecurat, finalul...sau mai bine spus "din episodul anterior", ideea ca dragostea invinge totul a fost dusa la paroxism, totul a fost exagerat, scenele de lupta, intalnirea dintre Neo si Oracol, intalnirea cu Arhitectul.

Am regasit diferite Motive, daca imi permiteti sa le spun asa: Superman ( nu Zuperman wink.gif ), motive mitologice, biblice etc. De asemenea am remarcat o impletitura intre diferite filme sau personaje ale unor filme celebre, Diferite scene m-au dus cu gandul la Razboiul stelelor sau Planeta maimutelor, bineinteles Superman, poate X-man. Iar personajele le-as asemana cu cele din Predator sau Mumia.

Parca nimic din specificitatea lui Matrix nu a mai fost pastrata.Filmul l-as putea asemana mai mult cu un joc video. Va repet acestea sunt doar niste impresii.


Dar consider ca acest film MERITA vazut si va spun sincer ca ma voi duce si la partea a treia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 May 2003, 07:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 29 May 2003, 08:59 PM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Daphne @ May 29 2003, 07:58 PM)
Parca nimic din specificitatea lui Matrix nu a mai fost pastrata.Filmul l-as putea asemana mai mult cu un joc video.

Hm, mai mult sau mai putin. Scenele din Matrix Reloaded filmate dar taiate la montaj (cca. o ora de pelicula, sau cam pe acolo) au fost folosite din cite stiu ca secvente video intermediare in jocul Enter the Matrix.

Cit despre film, parca am mai zis-o: nici Matrix 1 nu mi-a stirnit cine stie ce entuziasm, dar Reloaded il si intrece la capitolul dezamagiri; prea multa bataie, prea multe urmariri, prea mult sos de super-erou turnat pe pelicula. I-as da nota 6 din 10 (cu indulgenta), fiindca il stiu pe taica-su (ca sa zic asa) wink.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Dianna)
mesaj 11 Jun 2003, 02:53 AM
Mesaj #5





Guests






In primul rand as vrea sa salut pe toata lumea, ca sunt noua. smile.gif In al doilea rand, filmul m-a cam dezamagit, mai ales sfarsitul. Efectele speciale au fost foarte bune, dar prea multe. Mi-a placut de tipul cu accent francez, mai ales atunci cand a inceput sa-si injure amanta. Am inteles ce zicea in franceza. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Jun 2003, 02:56 AM
Mesaj #6


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Bine-ai venit la han, Dianna.

Ce sfarsit, care sfarsit? nu s-a sfarsit nimic, mai e (cel putin) un episod. wink.gif

Si ca tot vorbim de asta, am vazut ca iesit Matrix pe IMAX 40.gif Ma intreb cum o fi...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zod
mesaj 16 Jun 2003, 04:42 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 23 April 03
Forumist Nr.: 225



QUOTE
Mi-a placut de tipul cu accent francez, mai ales atunci cand a inceput sa-si injure amanta. Am inteles ce zicea in franceza. 

Cool Diana! Zi-ne si noua ce zicea!!!
laugh.gif

Oameni buni, ce mai tura-vura, Reloadu a fost slab, mult mai slab decit primul. La fel a fost si cu Lord of the Rings.
Filmul e un fel de invitatie la episodul al 3-lea. In rest, nu va mai plictisesc cu parerile mele. Daca ati citit posturile lui Ypsi si Daphne, tot in gasca lor ma aflu si eu.


--------------------
The future starts from the past.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 27 Jul 2003, 11:41 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Ce a fost Matrix?

Un film avantgardist, antrenant si plin de acel feeling unic, specific doar la ecranizarile exceptionale.

Ce reprezinta Matrix Reancarcat?

Un apogeu al fratilor Wachovski si o depasire a tipologiilor de rutina des intalnite in flmele comerciale, de duzina. Reprezinta un imbold cinematografic si un avertisment pentru cinefili: filmele ce cad ori vor cade sub incidenta sau auspiciile ecranizarii Matrix vor avea de "suferit" prin aducerea ecranizarii la calitatea net superioara asupra celorlaltor filmulete de pe piata, prin continut , storyline si feeling, cum nu s-a mai incercat dar nici vazut de cand cu prima parte a acestei ecranizari inteligente -Matrix.

Ce va fi Matrix Revolutii?

Revolutions va sta sub semnul rebeliunii, al altruismului si al cautarii neancetate al omului de a iesi de subjugul oricaror factori, indiferent de drumul sinuos dinaintea lor. Intotdeauna, pare a fi mesajul filmului, ca omul va accepta compromisul sacrificiului suprem pentru apararea celui mai de pret lucru, daca poate fi denumita astfel: libertatea. Si anume a fi liberi intr-o tara/lume libera.

Ce este Matricea?

Traiti in mijlocul ei, fiecare moment al existentei voastre, fara sa bagati de seama.

De final...

Cuvintele lui Morpheus sunt mai mult decat edificatoare pentru argumentarea luptei pentru libertate, adevar si viata:"<<...this life is not an accident. there are no accidents. you have not come here by chance. I do not believe in chance. when I see three objectives (...) I do not see coincidence. I see providence. I see purpose (SCOP). I believe it is our fait to be here. it is our destiny. I believe this "life" holds for each and every one of us the very meaning of our lifes. life is a war. and we are its soldiers. death can come for us at any time and at any place. now consider the alternative. what if I am right? what if the profecy is true? what if tommorow the war could be over? isn't that worth fighting for? isn't that worth dying for?>>"


Martorul Ratiunii!

------------
AVE!
------------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 02:51 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



M-a dezamagit crunt...ma steptam la mai mult, dupa prima parte.
Dar continuarile au un defect...contind pe succesul primului " episod", cel de-al doilea va fi, de cele mai multe ori, slabut...
Si Matrix-Reloaded nu a facut exceptie...
Parerea mea.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thext
mesaj 26 Aug 2003, 10:00 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 10 May 03
Din: iAsi
Forumist Nr.: 278



poa' sa spuna lumea ce vrea... mie mi-a placut... cel putin ideea din spatele filmului este bestiala (abia astept da vad si III-ul). e normal pana la un punct sa fie "mai comercial" ca primul... ca doar costa, nu ?
bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 10:09 PM
Mesaj #11





Guests






Ce mai tura vura?? Efectele speciale au fost beton!! Mi-a placut cum zbura Keanu Revees ca "Calaretul negru" din desenele animate Sailor Moon laugh.gif (scuzati cacofonia biggrin.gif )..E adevarat ca la intriga a lasat de dorit, dar zic si eu ca se pregateau pt partea a 3-a..Abia astept sa apara!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdriaN
mesaj 27 Aug 2003, 04:47 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 47
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 643



Numai pentru fani!!!

Incercati-va cunostintele despre filmele din seria Matrix la:
http://www.members.aol.com/skorchedzero/relquotes.html
wink.gif
Daca aveti nevoie de alte ajutoare : http://us.imdb.com/Quotes?0234215 si http://us.imdb.com/Quotes?0133093

Isi mai aduce cineva aminte de cheat codurile de la HMM III? cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 23 Sep 2003, 07:20 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



avea intriga ?
la naiba!!!!
nu m-am prins!
partea treia continua exact de unde se termina partea a doua
deci la fel ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 27 Sep 2003, 01:30 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (AdriaN @ Aug 27 2003, 05:52 PM)
Numai pentru fani!!!

Incercati-va cunostintele despre filmele din seria Matrix la:
http://www.members.aol.com/skorchedzero/relquotes.html
wink.gif
Daca aveti nevoie de alte ajutoare : http://us.imdb.com/Quotes?0234215 si http://us.imdb.com/Quotes?0133093

Isi mai aduce cineva aminte de cheat codurile de la HMM III? cool.gif

Multzam de linkuri. Btw trimite un mail la copernic@emoka.ro pentru citurile de la HMM3. Desi nu incurajez citurile, totusi nu pot sa stau sa vad cum te rogi de unul si altul. Trimite mailul si da-i bice la joc.


-------
AVE!
-------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 27 Sep 2003, 01:39 AM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Am rankul de "Master Blaster" la criticile si quizurile legate de Matrix. Deh, doar am fost "maniac" de am vazut filmul de 15 ori...


-------
AVE!
-------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 27 Sep 2003, 09:36 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



matrix e un film misto
l-am vazut de vreo 10 ori
reloaded ... eh ...


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 09:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman