HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Filmele Romanesti, Mergem in sus?
genicon
mesaj 22 Feb 2005, 06:48 PM
Mesaj #1


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Sper sa nu mai fie un subiect pe tema asta... tongue.gif Deci...

In ultima perioada au inceput s-apara cate-un film. Acum a stat biggrin.gif
La inceput a fost "Furia". Mare nebunie cu filmul, laudat de multi, criticat de unii... L-am vazut, mi s-a parut stupid. Apoi "Orient Expres" - publicitate, bla bla-uri... nu l-am vazut, dar am auzit ca e un film prost. Am auzit vorbindu-se apoi despre Milionari de weekend - lume care zicea ca e o comedie misto. Vazut - neplacut. Italiencele - drama, nebunie... La fel de prost...

Si acum vine intrebarea mea - a inceput sa se miste ceva sau il asteptam pe Nicolaescu sa revina in forta? laugh.gif Sunt singurul care crede ca filmele romanesti inca sunt stupide rau?


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 22 Feb 2005, 07:54 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



N-a revenit deja cu Orient Expres? tongue.gif

Oricum filmele noastre mai au pana sa atinga un nivel calitativ decent dar exista cateva care l-au depasit... filmele lui Nae Caranfil: Filantropica, Asfalt Tango, E pericoloso Sporgersi sau Occident-ul lui Cristian Mungiu si probabil am mai uitat vreo doua... smile.gif

Eu zic ca se misca, dar foarte incet pentru ca nu sunt fonduri, sau mai degraba pentru ca fondurile ajung unde nu trebuie ( nu ajung unde trebuie) wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Feb 2005, 08:00 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



l-am vazut recent si n-am fost de parerea ca "occident" ar fi depasit (sau macar ajuns) un nivel decent.
daca nu mai erau si altii in camera as fi dat pe fast-forward ca de pe la jumatatea filmului era clar cum o sa se termine.
concluzie: cca 90 de minute din viata mea, care le vreau inapoi. hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Feb 2005, 08:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
^LadyBird^
mesaj 22 Feb 2005, 09:39 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 30 December 04
Forumist Nr.: 5.316



filmele romanesti care mi se par a fi bune sunt cele mai vechi..si cand zic 'mai vechi' ma refer la 'baltagul' , 'morometii' , 'toate panzele sus!' , 'ultima noapte de dragoste ,intaia noapte de razboi' , 'fratii jderi' , 'ion' , 'padurea spanzuratilor' ...si ar mai fi...oricum in ziua de azi nu se mai fac treburile cum trebuie in cadrul culturii romanesti sad.gif


--------------------
When you look at me from your own century / I may seem to be strange archeology / But when the winds blow from this direction / You may sense me there in your reflection / I think I feel you, but I will never know / As the swallows leave, and the children grow/I wanted to live forever / The same as you will too / I wanted to live forever / And everybody knew (Anathema-Hope)
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Feb 2005, 09:53 PM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (flu @ 22 Feb 2005, 06:54 PM)
E pericoloso Sporgersi

Imi aduce aminte de tren si geam... rofl.gif rofl.gif
Dar Sergiu Nicolaescu is cool, man...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2005, 02:46 AM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Sa inteleg ca despre filmele romanesti comtemporane e vorba, nu? Pentru ca daca e vorba de filmele romanesti in general nu pot spune decat ca impartasesc si eu parerea majoritatii si cred ca am avut o industrie cinematografica promitatoare. Nu stiu ce s-o fi intamplat pe parcurs.. Mi se pare cel putin ciudat fenomenul. In legatura cu filmul romanesc din ultimii ani cred ca tot omu' si-a facut o idee despre starea in care se afla, mai ales daca il pui fata in fata cu productiile straine. Indreptatita sa fac afirmatii de genul "da, dom'le, filmele de-acum sunt proaste" nu ma simt - din cate am inteles destul de multe dintre filmele aparute in ultima perioada au fost apreciate afara, ba au mai luat si premii la festivalurile internationale (totusi, unde sunt spectatorii? hmm.gif ). Pot totusi rapunde la intrebarea daca mi-au placut sau nu putinele filme romanesti pe care le-am vazut in ultima vreme si aici, din pacate, nu pot decat sa dau acelasi raspuns negativ ca si cei dinaintea mea. In "Filantropica" mi s-a parut ca se simte ceva progres, in rest.. (sa nu se inteleaga ca dupa mine nu mai exista nici un alt film care sa fi atins/depasit acel nivel decent, doar ca din cele pe care le-am vazut eu nu mi-a mai atras nici unul atentia). Adevarul e ca nu are rost sa compari un film romanesc cu o productie straina si din punct de vedere calitativ mi se pare oarecum normal sa nu ne ridicam la standardele occidentale. Ce mi se pare mie ciudat si trsit e ca nu pot fi comparate nici macar cu strabunicile lor, filmele dinainte de '90. De ce oare?

P.S: Vreau si eu sa vad "Milionari De Weekend"! tongue.gif Si asta doar din motive de Badea, Oreste, Cepraga, Chirila, Fodor si cine stie cati alti actori de mana-ntai laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 23 Feb 2005, 09:36 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Sunt putine filmele contemporane care sa merite intr-adevar sa mergi la cinema sa le vezi. Mi-e dor de un "Mihai Viteazul", de o comedie gen "nea marin miliardar". De ce oare nu se poate reveni la stilul de dinainte de revolutie care a fost si ramane apreciat de toata lumea?


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 23 Feb 2005, 03:32 PM
Mesaj #8


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



QUOTE (Serenity @ 23 Feb 2005, 02:46 AM)
P.S: Vreau si eu sa vad "Milionari De Weekend"! tongue.gif Si asta doar din motive de Badea, Oreste, Cepraga, Chirila, Fodor si cine stie cati alti actori de mana-ntai laugh.gif

Vrei sa spui vedetisme de mana-'ntâi. Ca si actori, expiratii astia pe care i-ai enumerat sunt de mana a saptea cool.gif
Poate Tudor Chirila mai salveaza onoarea grupului, dar cu prestatia de la teatru, ca la cinematografie nu e nici el vr'un deNiro.

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 23 Feb 2005, 03:35 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Feb 2005, 12:53 AM
Mesaj #9


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, Mentosanu’.. tongue.gif De fapt asta voiam si eu sa spun, am pus zambaretul amuzat dar am uitat ghilimelele wink.gif De Badea & Oreste chiar nu stiam sa aiba ceva in comun cu cinematografia. Fodor nici atat huh.gif

Si totusi, care credeti ca sunt cauzele starii in care se afla filmul romanesc la ora actuala? Sa fie doar lipsa de fonduri? hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 24 Feb 2005, 02:50 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@dead-cat: de gustibus smile.gif eu le comparam cu celelalte filme romanesti aparute dupa '90
@Serenity: nu numai, mai e si o lipsa acuta de actori foarte buni sau macar buni... cu cateva flori (si acelea nu tocmai proaspete) nu se face primavara...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 24 Feb 2005, 07:46 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



bun as zice ca a fost "Terminus Paradis"


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 24 Feb 2005, 09:37 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



@ Flu
QUOTE
mai e si o lipsa acuta de actori foarte buni sau macar buni... cu cateva flori (si acelea nu tocmai proaspete) nu se face primavara...


Eu cred ca am putea fi putin mai ingaduitori cu unii debutanti (desigur, atunci cand se poate biggrin.gif ). De exemplu, sunt convinsa ca Marius Stanescu(mi s-a parut bun in "Examen"), Andi Vasluianu(joaca foarte bine in scurt-metraje, ma mir ca nu i s-a oferit un rol principal intr-un film de lung metraj), Dragos Bucur, Ana Ularu si inca altii ca ei, ar putea scoate ceva mult mai bun in viitor, daca ar avea conditii adecvate de lucru.
Cred ca lipsa de fonduri este problema cea mai arzatoare a cinematografiei romanesti, la care publicul isi aduce 'contributia' in mod direct ; o mare parte dintre romani trec prin fata unui cinematograf, vad reclama unui film romanesc si trec mai departe zicandu-si in gand:'e romanesc, prin urmare e si prost'...


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Feb 2005, 10:13 PM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
vad reclama unui film romanesc si trec mai departe zicandu-si in gand:'e romanesc, prin urmare e si prost'


Problema e ca de foarte multe ori au dreptate.. sad.gif Si asa cum spune si Geni la inceput: apare un nou film romanesc, e anuntat cu surle si trambite, prietenii care l-au vazut iti spun ca e un film foarte bun.. Ok, vrei sa-l vezi si tu. Mergi la cinema si nu intelegi de ce atata taraboi, ti se pare stupid. Apoi apare altul, considerat si el un film bun in comparatie cu celelalte productii romanesti si, cu tot scepticismul, ii dai si acestuia o sansa. Dai banii pe bilet dar la sfarsit mai ca te-ai duce sa-i ceri inapoi si-ti pare rau de timpul pierdut. Si tot asa pana cand realizezi ca e mult mai "cuminte" sa faci rost de-un CD cu filmul, daca tot vrei sa-l vezi.. Concluzia? Nu sunt fonduri pentru ca nu sunt spectatori si nu sunt spectatori pentru ca nu sunt fonduri. E un cerc vicios, pan' la urma.. laugh.gif

In legatura cu debutantii, cu siguranta exista si actori promitatori.. Ce nu inteleg eu sunt alegerile astea "inspirate" (gen Fodor, Badea si Cepraga rolleyes.gif ). Nu am vazut filmul, posibil ca si scenariul sa lase de dorit.. totusi, numai la auzul distributiei multora le vine sa se ia cu mainile de cap wink.gif

Cu toate astea, eu vreau in continuare sa vad filmul laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 24 Feb 2005, 10:31 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Serenity)
Ce nu inteleg eu sunt alegerile astea "inspirate" (gen Fodor, Badea si Cepraga  ).


Fodor, Badea si Cepraga chiar ca sunt alegeri inspirate in comparatie cu Dan Bittman ( vezi"Orient Expres"). spoton.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 24 Feb 2005, 10:31 PM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 24 Feb 2005, 10:42 PM
Mesaj #15


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Intr-adevar, nu l-am vazut, dar e trecut pe lista de "must see"-uri laugh.gif

Ma gandesc ca prin distributia unor astfel de "actori" tot atragerea publicului in salile de cinema e urmarita, pan' la urma. Daca la film te astepti sa nu fie cine stie ce, macar mergi sa-l vezi pe cutare si cutare. Just look at me ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 27 Feb 2005, 01:39 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Orient Expres e cel mai slab film romanesc!!! Din toate timpurile... laugh.gif
Sau am ramas eu marcat pentru ca numai ce l-am vazut... oricum are un umor involuntar... neuroastenic rofl.gif
Ce dialoguri, ce interpretare, ce risipa...

Trebuie sa vad "Milionari de weekend" desi nu cred ca il poate egala... filme bune se mai gasesc dar cele atat de slabe sunt de colectionat... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 27 Jan 2007, 07:31 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952




"Moartea domnului Lazarescu" a mai castigat un premiu
Ziarul Gandul | 27 ianuarie 2007


Filmul "Moartea domnului Lazarescu", in regia lui Cristi Puiu, a primit joi seara premiul BBC Four World Cinema, intr-o ceremonie desfasurata la National Film Theatre din Londra. Filmul lui Puiu a fost ales castigator dintr-o lista de nominalizari pe care s-au mai aflat filme celebre ca "Volver" de Pedro Almodovar, "Cach馱uot; al lui Michael Haneke, "Copilul" fratilor Dardenne, "Si inima mi se opri din loc" al lui Jacques Audiard si "Lady Vengeance" de Chan-Wook Park. Regizorul roman a declarat ca acest premiu este "foarte important" si ca el este "extrem de bucuros" sa primeasca o distinctie din partea "unuia dintre cei mai cunoscuti radiodifuzori din lume".Juriul a fost format din Peter Capaldi, starul sitcomului "The Thick of It" de pe BBC Four, si criticii Peter Bradshaw si Leslie Felperin. Anul trecut, premiul a fost castigat de "Caderea"/"Der Untergang", cu Alexandra Maria Lara in distributie. "Diversitatea filmelor nominalizate la acest premiu demonstreaza standardul incredibil de inalt al cinematografiei mondiale de azi", a spus Janice Hadlow, din partea BBC Four, la ceremonia transmisa in direct de acest post.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 31 Jan 2007, 07:20 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Dupa "Moartea domnului Lazarescu" au mai aparut "A fost sau n'a fost" de Corneliu Porumboiu, de asenemea foarte premiat, "Lampa cu caciula", tocmai premiat la Trieste, "Hartia va fi albastra" de Radu Muntean si altele de care nu imi amintesc acum smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RottenKID
mesaj 2 Oct 2007, 07:48 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 18
Inscris: 2 October 07
Forumist Nr.: 10.698



QUOTE(flu @ 27 Feb 2005, 02:39 PM) *
Orient Expres e cel mai slab film romanesc!!! Din toate timpurile... laugh.gif
Sau am ramas eu marcat pentru ca numai ce l-am vazut... oricum are un umor involuntar... neuroastenic rofl.gif
Ce dialoguri, ce interpretare, ce risipa...

pot paria ca daca era in limba engleza si nu-ti erau cunoscuti actorii nu mai ziceai asta,adevarul e ca si eu,la inceput,dupa cate americanisme vazusem,mi se pareau foarte proaste filmele romanesti.
gasesc trist faptul ca in topicul asta nu se gaseste "cel mai iubit dintre pamanteni" - un film superb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 21 Nov 2007, 05:00 PM
Mesaj #20


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



Nu stiu daca aici ii e locul, dar nici nu am gasit un topic mai potrivit: motiv de mandrie pentru romani.


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Nov 2007, 08:32 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Iures a avut inspiratia si bineinteles si darea de mina sa-si plateasca un impresar bun.Strain.De-asta joaca in filme cu nume mari alaturi.
As mai spune si ca Iures e oltean si-si vinde bine marfa,asta in urma unor discutii despre originea/originile poporului roman. thumb_yello.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 22 Nov 2007, 11:29 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Iures mai are un mic atu, pe langa faptul ca e oltean si are impresar bun: e actor extrem de talentat si valoros, e printre putinii de la noi capabili sa fie natural si pe scena si in film, e printre putinii actori a carui prestatie dramatica te hipnotizeaza aproape.

Sigur ca la Hollywood presteaza in filme comerciale, dar o face convingator si asta iarasi putini actori romani pot sa realizeze.
L-am vazut intr-un film de doi lei cu Bruce Willis, ceva cu nazisti, el era sef de lagar, erou principal negativ (Willis era 'ala bun', Razboiul lui Hart parca se chema filmul). In toate 'confruntarile' dintre cei doi actori am avut sentimentul ca Iures are cateva clase peste Willis. Bruce era fals, neconvingator, parca recita in graba ca sa plece mai repede acasa. Iures in schimb era de acolo, era nazistul, fiecare replica facea parte din el.

RottenKID: Cel mai iubit dintre pamanteni mi-a placut si mie (desi cartea m-a impresionat mult mai mult, e drept citita in comunism). smile.gif
E un film facut de Serban Marinescu, regizor care a facut inainte un alt film (mai bun spun eu) dupa opera lui Camil Petrescu: Cei ce platesc cu viata. N-am mai auzit nimic de el de multa vreme desi era regizor tanar si foarte talentat (parerea mea). pacat.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman