HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Grrr... Argh... Best Monster, terestru/extraterestru
And the nominees are...
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 31
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
ComicDiva
mesaj 19 Jul 2004, 06:28 PM
Mesaj #1


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Ok, cui ii plac monster movies? Mie imi plac... in special cele vechi cu Godzilla, de aceea votul meu se duce la GOJIRA!
Imi plac si filmele din seria ALien, si Predator si mai ales Evil Dead!
Nu prea am vazut filme cu King Kong (Decat Godzilla vs King Kong spoton.gif ) insa Peter Jackson il face right as we speak deci se va intoarce printre noi cimpanzeul XXXXXXXXXXXXL. biggrin.gif

so.... what's your favourite scary movie... ERRRRRR! wrong poll rolleyes.gif
What's your favourite monster movie?

user posted image
whooooa!

user posted image
yummie

user posted image
yikes.gif
how did that get in here? jamie.gif sorry.gif rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 19 Jul 2004, 06:31 PM
Mesaj #2


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



user posted image

user posted image
tot se apropie filmul

user posted image

pana si frankenstein's got a girlfriend. ohmy.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 19 Jul 2004, 07:55 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Frumoasa colectie, dar preferatii mei sunt:

user posted image

"The Gremlins" devil.gif

A nu se hrani sau uda dupa 12 noaptea... sau se transforma in:

user posted image

Ce n-am inteles eu e: dupa 12... pana cand nu au voie sa manance sau sa faca baie? blink.gif

Acest topic a fost editat de flu: 19 Jul 2004, 07:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jul 2004, 07:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ComicDiva
mesaj 19 Jul 2004, 08:46 PM
Mesaj #4


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



how could I have missed them!

in leg cu intrebarea... cred ca pana la rasarit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 19 Jul 2004, 10:15 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Cel mai tare m-au ingrozit monstrii din Alien, poate pentru ca a fost primul film de genul asta pe care il vedeam...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 19 Jul 2004, 11:22 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Am votat predator, dar eram cu gandul la alien. Prea tare tot ce tine de alien. Foarte bine realizat si gandit. Abia astept filmul alein vs predator. (Jocu mi-a placut mult wink.gif )


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jul 2004, 11:40 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Brrr... hh.gif

user posted image


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 19 Jul 2004, 11:44 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Alien
"In space no one can hear you scream"

in my basement however... rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Jul 2004, 12:19 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Pai eu m-am uitat si mi-a cazut privirea pe Alien din prima. M-am uitat si la restul, dar nu au avut vreo sansa nici macar o jumatate de secunda.

Asadar, Aliens. Predator este copilas micut pe langa el. Cum de altfel, daca ma gandesc, sunt toti monstrii mari sau mici pe care i-a vazut vreodata marele ecran.

smile.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 20 Jul 2004, 12:21 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@ E.B.E. nu stiu daca Alien-ul e cel mai tare. Eu cred ca Gozilla il bate. Si posibil ca si King-Kong sa-l dovedeasca.... tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Jul 2004, 01:42 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Si frati-mi-o e in armata, si daca vrea il bate pe frati-to!! tongue.gif

Okay, reformulez: "cel mai bine realizat" dpdv artistic.

Daca il bate Godzilla sau King Kong, asta e o alta poveste, care nu ma prea intereseaza smile.gif Ia totusi in considerare ca Godzilla sau King Kong sunt cate unul singur, pe cand eu am scris nu "Alien" ci Aliens. Exista o diferenta de nuanta... rolleyes.gif Alien-ii sunt multi, marunti, se inmultesc ca soarecii, sunt mai rezistenti decat niste draci la aproape orice, si nu ma indoiesc ca in mintea unui Alien, asa mica cum e, se inghesuie mai multa inteligenta de supravietuire decat in 4 King Kongi tongue.gif

PS: Oare de ce imi vine tot timpul sa scriu in loc de Godzilla "Mozilla"? rolleyes.gif



--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 20 Jul 2004, 02:57 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



rofl.gif

De fapt cred ca gremlinii pot sa-i zapaceasca pe oricare din monstrii astia, ca-s si multi si marunti si ffff malefici devil.gif

Si.... de fapt concluzia e ca "Mozilla" ii bate pe toti... spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 Jul 2004, 03:39 PM
Mesaj #13


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



hey, eu am intrebat care este "preferatul" vostru... nu care-i bate pe toti. Ca daca o luam asa, ar fi nevoie de vreo 100o de alieni si un predator cu o bazooka ca sa-l doboare pe Godzilla. spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 20 Jul 2004, 03:43 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Ne-am off-topic-ait... tongue.gif

Da', nu m-am putut abtine... asa o sa se nasca seria de bancuri "de cati alieni ai nevoie s-o bati pe Godzzila" smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jubi
mesaj 20 Jul 2004, 05:59 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 453
Inscris: 27 December 03
Din: Constanta
Forumist Nr.: 1.628




Daca stau sa-mi aduc aminte bine, pe la 2 ani plangeam de mama focului, implorandu-l pe taica-miu sa stinga televizorul ( eram in vizita ) pentru ca mie mi-era foarte frica de nush` ce aratare din Poltergiest. smile.gif
Insa, de departe, cel mai infricosator film mi s-a parut Alien( cel din `84 parca, primul). Nu neaparat extraterestrii cat atmosefra apasatoare si dezonalnta din nava. Grozav film. ( Ca sa va fac in ciuda, am colectia de filme Alien pe cd-uri... all4 of them ohyeah.gif )


--------------------
"Treat the other man's faith gently; it is all he has to believe with. His mind was created for his own thoughts, not yours or mine." Henry S. Haskins
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 20 Jul 2004, 06:23 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



PREDATOR - hmm.. monstrul in sine poseda destule caracteristici care l-ar putea face infricosator.. din pacate, filmul in care a fost integrat, nu a avut parte de o atmosfera nemaipomenita, asa ca cea din ALIEN... si nici regia nu a fost stralucita..
GODZILLA - in afara de proportie (SIZE DOES MATTER), nu pare nemaipomenit.. mai infricosator este Tyranossaurus Rex din JURASSIC PARK 1... tineti minte, paharul cu apa care se zguduie?
KING KONG - infricosator la vremea lui si ATAT.
VRAJITOAREA din THE BLAIR WITCH - nu cred ca ar trebui trecuta ca personaj propriu zis... nu ea infricoseaza ci filmul in sine...
ZOMBIES - oooo da, astia sunt infioratori... hoarde nesfarsite, ce se apropie incet (dar sigur), fara mila, fara ratiune, actionand doar din instinct.. foarte important cum ii integrezi intr-un film... uitati-va la THE NIGHT OF THE LIVING DEAD si veti intelege
FRANKENSTEIN - groaznicul urias socheaza si dupa atatia ani.. merita votul
DRACULA - foarte discutabil... depinde unde... in NOSFERATU da, in filmul lui Coppola da, in DRACULA 2000, de ex, NU!

ALIEN - the master of doom. Unul din cei mai mintuios lucrati monstrii ai tuturor timpurilor, perfect integrat intr-un SF devenit clasic... ALIEN 1, ALIENS, ALIEN 3 ( 4 nu se pune la socoteala, pt ca e o aiureala pur comerciala).

Marii absenti
EVIL DEAD 1, EVIL DEAD 2 - padurea cu ale ei spirite, COMIC DIVA, ziceai ca iti place....
EXTRATERESTRUL din THE THING - brrrrrrr brrrr si brrrr



--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Jul 2004, 06:23 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



primul alien e din '79...

am luat si eu setul de 4DVD-uri +making of de pe ebay.
acu mai imi trebuie cablu sa leg computeru de TV sa nu ma uit la monitor... blink.gif

se vede (la primul) mina lui Walter Hill care a facut un alt film bestial (tip neonlight in slums) "The Warriors"


Acest topic a fost editat de dead-cat: 20 Jul 2004, 06:24 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 Jul 2004, 07:14 PM
Mesaj #18


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (Forta-MTI @ 20 Jul 2004, 07:36 PM)
PREDATOR - hmm.. monstrul in sine poseda destule caracteristici care l-ar putea face infricosator.. din pacate, filmul in care a fost integrat, nu a avut parte de o atmosfera nemaipomenita, asa ca cea din ALIEN... si nici regia nu a fost stralucita..
GODZILLA - in afara de proportie (SIZE DOES MATTER), nu pare nemaipomenit.. mai infricosator este Tyranossaurus Rex din JURASSIC PARK 1... tineti minte, paharul cu apa care se zguduie?
KING KONG - infricosator la vremea lui si ATAT.
VRAJITOAREA din THE BLAIR WITCH - nu cred ca ar trebui trecuta ca personaj propriu zis... nu ea infricoseaza ci filmul in sine...
ZOMBIES - oooo da, astia sunt infioratori... hoarde nesfarsite, ce se apropie incet (dar sigur), fara mila, fara ratiune, actionand doar din instinct.. foarte important cum ii integrezi intr-un film... uitati-va la THE NIGHT OF THE LIVING DEAD si veti intelege
FRANKENSTEIN - groaznicul urias socheaza si dupa atatia ani.. merita votul
DRACULA - foarte discutabil... depinde unde... in NOSFERATU da, in filmul lui Coppola da, in DRACULA 2000, de ex, NU!

ALIEN - the master of doom. Unul din cei mai mintuios lucrati monstrii ai tuturor timpurilor, perfect integrat intr-un SF devenit clasic... ALIEN 1, ALIENS, ALIEN 3 ( 4 nu se pune la socoteala, pt ca e o aiureala pur comerciala).

Marii absenti
EVIL DEAD 1, EVIL DEAD 2 - padurea cu ale ei spirite, COMIC DIVA, ziceai ca iti place....
EXTRATERESTRUL din THE THING - brrrrrrr brrrr si brrrr

am avut numa 10 optiuni si nu cred ca toata lumea a vazut sau macar a auzit de evil dead, desi e un clasic.

am avut de ales intre the blair witch si the thing. am ales-o pe prima pentru ca este mai recenta si sperie prin simpla existenta. The Thing e exact invers. It's right in your face!
stii faza aia cand este tras capul ala si din gat iese o chestie verde care semana cu spanacul?
Motivul nr 2 pentru care nu mananc niciodata spanac, dupa faptul ca it tastes like hell.

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 20 Jul 2004, 07:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Jul 2004, 07:17 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ca tot ati mentionat Evil Dead...a fost o data, prin '93 noaptea pe TV Timisoara, Evil Dead 3: "Army of Darkness"

now that was a cool one rofl.gif

"Trapped in time…… surrounded by evil….. low on gas"

rofl.gif

a vazut careva Hellraiser? un prieten de-al meu are cubul ca screensaver. jos pe ecran apare textul "Somtimes it opens doors" hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 Jul 2004, 07:22 PM
Mesaj #20


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (dead-cat @ 20 Jul 2004, 08:30 PM)
ca tot ati mentionat Evil Dead...a fost o data, prin '93 noaptea pe TV Timisoara, Evil Dead 3: "Army of Darkness"

now that was a cool one rofl.gif

"Trapped in time…… surrounded by evil….. low on gas"

rofl.gif

a vazut careva Hellraiser? un prieten de-al meu are cubul ca screensaver. jos pe ecran apare textul "Somtimes it opens doors" hh.gif


ahh, evil dead 3. il aveam pe caseta cand eram mica. Ma uitam cam odata pe sapt. biggrin.gif
"This. is. my. BOOM STICK!!!"

eu am vazut faze din hellraiser la o emisiune pe vh1 despre filme horror. parea interesant insa mai mult sadic decat scary.

http://www.imdb.com/title/tt0093177/

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 20 Jul 2004, 07:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 20 Jul 2004, 08:36 PM
Mesaj #21


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Forta-MTI @ 20 Jul 2004, 08:36 PM)
GODZILLA - in afara de proportie (SIZE DOES MATTER), nu pare nemaipomenit.. mai infricosator este Tyranossaurus Rex din JURASSIC PARK 1... tineti minte, paharul cu apa care se zguduie?

Daaa, votul meu se duce catre dinozaurii lu' taica Spielberg, incepind cu T-Rexul de care ziceai, urmat de spinozaurul din JP3 (by the way, asta ar fi cel mai scary film din toata seria, dupa umila mea parere) si de raptorii din partea a treia, unde pe linga ferocitate dadeau dovada si de inteligentza.

Noroc ca regizorul (sau scenaristul?!?) a stiut ca din cind in cind sa mai "faca si cu ochiul" catre spectatori; de pilda in JP1 in faza aia cind T-Rex urmarea pe carare jeepul, una din imagini il arata in oglinda retrovizoare, cu falcile cascate, gata sa-i inghita pe portagonisti ... si inscriptia de pe oglinda spunea, desigur: "Objects in the mirror are closer than they appear" rofl.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 20 Jul 2004, 09:54 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



COMIC DIVA
am avut numa 10 optiuni si nu cred ca toata lumea a vazut sau macar a auzit de evil dead, desi e un clasic.

----Nu e atat de popular, te asigur.. de altfel , filmul e controversat... stiai ca regizorul lui EVIL DEAD, este SAM RAIMI, regizorul lui SPIDERMAN 1 si 2??? Era la inceputul carierei, cu un buget minuscul si niste amatori pe post de actori...

am avut de ales intre the blair witch si the thing. am ales-o pe prima pentru ca este mai recenta si sperie prin simpla existenta. The Thing e exact invers. It's right in your face!

-----The Thing te tine si el in suspans.... stii faza cand incearca sangele, sa vada care e infectat..... ei bine, de fiecare data sar de 2 metri, cand vad secventa aia
HELLRAISER mi se pare slab... desi e bagata si coada lui CLIVE BARKER pe acolo... tipul cu ace pe fata are o moaca memorabila, insa in rest... junk... ca sa nu mai vorbim ca face parte din filmele infinite, cu enshpe mii de continuari... daca nu ma insel au fost vreo 8-9.


DEAD-CAT

Evil Dead 3 este cel mai slab din serie... EVIL DEAD 1 si EVIL DEAD 2... now that's something...

YPSILONALPHA

Daaa, votul meu se duce catre dinozaurii lu' taica Spielberg, incepind cu T-Rexul de care ziceai, urmat de spinozaurul din JP3 (by the way, asta ar fi cel mai scary film din toata seria, dupa umila mea parere) si de raptorii din partea a treia, unde pe linga ferocitate dadeau dovada si de inteligentza.

-----JURASSIC PARK 3 este cel mai slab din serie, nu mai surprinde ca si impact asupra pietei, ci e strict comercial, banal si neoriginal... taica Spielberg nici nu s-a mai amestecat in proiect si se simte... Scenele pe care le-ai mentionat au insa, doza lor de tensiune.. Dar tot in JP 1, ce parere ai de momentul cand velociraptorii intra in bucatarie, dupa ce se prind cum functioneaza clanta?

Noroc ca regizorul (sau scenaristul?!?) a stiut ca din cind in cind sa mai "faca si cu ochiul" catre spectatori; de pilda in JP1 in faza aia cind T-Rex urmarea pe carare jeepul, una din imagini il arata in oglinda retrovizoare, cu falcile cascate, gata sa-i inghita pe portagonisti ... si inscriptia de pe oglinda spunea, desigur: "Objects in the mirror are closer than they appear"

-----Foarte inspirat ai punctat! Mi-am amintit si eu! 10x! ohyeah.gif ohyeah.gif


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Jul 2004, 10:07 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Evil Dead 3 este cel mai slab din serie... EVIL DEAD 1 si EVIL DEAD 2... now that's something...


5.gif
"Army of Darkness" e comedie. sau parodie, daca vrei asa. nu vrea sa fie film horror.

nu face vreunul un thread cu easter eggs in movies? laugh.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 20 Jul 2004, 10:08 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 Jul 2004, 10:22 PM
Mesaj #24


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



[sarcasm] Sam Raimi a regizat Evil Dead... get out of town! yikes.gif blink.gif

acum o sa-mi spui ca tipul ala Ted Raimi e frati-su. rolleyes.gif [/sarcasm]

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 21 Jul 2004, 07:58 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Jul 2004, 10:25 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



click


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 20 Jul 2004, 11:24 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



El a regizat, COMIC DIVA! Stiam asta inainte sa vad SPIDERMAN si probabil de aia am si fost dezamagit cand am vazut filmul cu Tobey Maguire...

DEAD CAT
EVIL DEAD 1 si 2 sunt mai horror decat EVIL DEAD 3.... aia e sigur.. aaa da si efectele, infinit mai bune in ED1 si ED2...
Oricum toata seria se vrea.. comedie horror, insa EVIL DEAD 3 a cazut in extrema grotescului de proportii MARI!


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 21 Jul 2004, 09:41 PM
Mesaj #27


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Forta-MTI @ 21 Jul 2004, 12:07 AM)
YPSILONALPHA

Daaa, votul meu se duce catre dinozaurii lu' taica Spielberg, incepind cu T-Rexul de care ziceai, urmat de spinozaurul din JP3 (by the way, asta ar fi cel mai scary film din toata seria, dupa umila mea parere) si de raptorii din partea a treia, unde pe linga ferocitate dadeau dovada si de inteligentza.

-----JURASSIC PARK 3 este cel mai slab din serie, nu mai surprinde ca si impact asupra pietei, ci e strict comercial, banal si neoriginal... taica Spielberg nici nu s-a mai amestecat in proiect si se simte... Scenele pe care le-ai mentionat au insa, doza lor de tensiune.. Dar tot in JP 1, ce parere ai de momentul cand velociraptorii intra in bucatarie, dupa ce se prind cum functioneaza clanta?

Noroc ca regizorul (sau scenaristul?!?) a stiut ca din cind in cind sa mai "faca si cu ochiul" catre spectatori; de pilda in JP1 in faza aia cind T-Rex urmarea pe carare jeepul, una din imagini il arata in oglinda retrovizoare, cu falcile cascate, gata sa-i inghita pe portagonisti ... si inscriptia de pe oglinda spunea, desigur: "Objects in the mirror are closer than they appear"

-----Foarte inspirat ai punctat! Mi-am amintit si eu! 10x! ohyeah.gif ohyeah.gif

1. Intr-adevar, JP3 nu e la nivelul primului (mai ales) JP, dar ... nici nu-si propune asta, vrea doar sa fie un film de horror/actiune, si isi face foarte bine treaba la acest nivel. Chiar ca a fost primul film la care m-au trecut toate apele cind l-am vazut la cinema prima data.

2. Problema nu e ca nu s-a implicat Spielberg, ci ca nu s-a implicat Michael Crichton wink.gif doar a dat cu subsemnatul cum ca e de acord sa ii fie folosite personajele, motiv pentru care in film apar oaresce inadvertente.

3. E buna si faza cu raptorii din JP1 de care ziceai ... mai ales cind se enerveaza unul din raptori si incepe sa bata darabana cu ghearele pe masa biggrin.gif biggrin.gif dar aia a fost poate singura scena din JP1 cu asemenea impact.

4. In rest, era sa uit sa propun un alt "monstru" de casre era sa uit si care m-a impresionat la vremea lui: roiul de albine din The Swarm - nu stiu cita lume l-a vazut, dar pentru mine groaza reiesea din aceea ca faptele din film ar putea sa se imtimple foarte bine si in realitate, pe cind Godzille, dinozauri si alti alieni ... ehhh, cam greu ... rolleyes.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 21 Jul 2004, 10:18 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



YPSILONALPHA

2. Problema nu e ca nu s-a implicat Spielberg, ci ca nu s-a implicat Michael Crichton doar a dat cu subsemnatul cum ca e de acord sa ii fie folosite personajele, motiv pentru care in film apar oaresce inadvertente.

-----Il aduci in discutie pe Michael Crichton... sunt convins ca daca as fi citit cartea inainte sa vad JURASSIC PARK 1 (l-am vazut chiar cand a aparut la cinema), chiar si filmul lui Spielberg mi s-ar fi parut dezamagitor.... am avut norocul (sau ghinionul) sa citesc romanul dupa ce am vazut cretia lui Spielberg.

4. In rest, era sa uit sa propun un alt "monstru" de casre era sa uit si care m-a impresionat la vremea lui: roiul de albine din The Swarm - nu stiu cita lume l-a vazut, dar pentru mine groaza reiesea din aceea ca faptele din film ar putea sa se imtimple foarte bine si in realitate, pe cind Godzille, dinozauri si alti alieni ... ehhh, cam greu ...

-----Tot respectul!!! Uite inca unul care a vazut THE SWARM.. mi se pare un film catastrofa deosebit, in regia lui THE MASTER OF DISASTER IRWIN ALLEN (vezi The Poseidon Adventure, The Towering Inferno). Filmul a fost blamat de critici, insa pe mine m-a inspaimantat profund... ce-i drept eram si destul de mic, insa cum ai spus, apropierea de realitate e mult mai mare decat la Godzilla sau Alien...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 23 Jul 2004, 11:02 AM
Mesaj #29


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Nu-mi vine sa cred ca l-am uitat pe chuckie.
smile.gif

user posted image

PS: Apare "The seed of chuckie" in octombire 2004. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jul 2004, 11:22 AM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sa nu uitam de rosiile ucigase biggrin.gif

user posted image


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Magenta
mesaj 29 Jul 2004, 01:12 PM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 23 June 04
Forumist Nr.: 3.917



Blair Witch rulz!!! pentru ca nu o poti vedea... ii simti doar prezenta nefasta...iti dai seama ca te pandea de mult...insa prea tarziu... jamie.gif Godzilla sucks!!

Acest topic a fost editat de Magenta: 29 Jul 2004, 01:13 PM


--------------------
Times Are Hard For Dreamers...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 29 Jul 2004, 01:55 PM
Mesaj #32


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



HEY! Ai grija ce spui despre Godzilla! 43.gif
Ea macar are un mesaj...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 29 Jul 2004, 02:28 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Eu am votat cu alien ... Din tot ce ai oferit tu spre votare, este singurul monstru infricosator pentru mine ... Sau sa fii fost varsta la care l-am vizionat? huh.gif

Mie mi-au mai placut mult si "cainii" din Resident Evil ...


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jul 2004, 03:43 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



tongue.gif Eu am votat ,,Blair Witch Project“ desi nu e chiar un film cu monstri...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 3 Aug 2004, 01:36 PM
Mesaj #35


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Frankenstein, si pentru vremea lui Godzila


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 12:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman