HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> In Caz De Inec Si Primul Ajutor
david
mesaj 12 Jun 2003, 05:22 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 21 April 03
Din: Athens, Greece
Forumist Nr.: 212



Cum se procedeaza cel mai corect in momentul in care observi ca cineva este pe cale de a se ineca, era la marea Ionica pe insula Corfu, cand am observat o tanara care era pe cale sa se inece, plaja fiind pustie, si din cauza existentei a mii de plaji, nu exista salvamar pe toate, deci am luat la fuga si pe urma inot inspre ea, ajungand la ea eram pierit de puteri, totusi am reusit sa o scot la mal, si a scapat pana la urma, dar cat pe aci sa ma inece si pe mine. Am incercat eu sa o tin de par dar ma prinsese de gat si ma tragea dupa ea..

David


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Jun 2003, 12:27 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Buna David !!

Cel mai mare pericol in acest caz e in momentul in care " victima " te-a prins in cea ce se poate numii " imbratisearea mortii ". O persoana in aceste momente , pierde spiritul de rational, incarca puteri necunoscute si daca esti prins de ea , poti fii considerat ca mort.

Cea mai buna metoda de rescue e urmatoarea : inoti pana aproape de victima, dar tii o distanta de siguranta...in afara posibilitatii de a te prinde. In momentul in care baga capul sub apa, imediat incerci sa ajungi in spatele directiei in care v-a iesi la suprafata. Cum a scos capul o prinzi de gat fara sa aiba nici o posibilitate de a te imobliza ( altfel si tu te duci la fund ).

Pana aici e frumos ca teorie...dar practic ce faci cand ai fost prins????????

Instinctul e de a scoate capul peste apa...asa si victima incearca tot posibilul sa se mentina cu capul afara de nivelul apei.

In momentul in care ai ajuns la ea, fara sa tina cont de tine , v-a incerca sa se foloseasca de tine ca pluta...nu intentionat, doar din instinct.

Epuizat dupa fuga si inotul rapid, asta e singurul lucru ce-ti lipseste si distanta dintre un rescue reusit si a fii hrana la pesti, nu e mare.

Asa ca...in momentul in care te-a prins, scufundate cat mai repede si trage persoana dupa tine. Din instinct ea te v-a lasa imediat liber ( instinctiv fara sa gandeasca ) pt. e exact cea ce vrea sa evite.

Deschide ochii si iesi in spatele persoanei, prinde-o in mod sigur si la mal cu ea ( pe spate ) incercand doar sa o sustii si nu a o trage.
De obicei victima cand vede ca pluteste ( nu conteaza cum ) se linisteste si incearca sa colaboreze
.

Sorin


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
david
mesaj 14 Jun 2003, 07:21 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 21 April 03
Din: Athens, Greece
Forumist Nr.: 212



Am inteles, excelent sfatul!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jun 2003, 07:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Lilith
mesaj 29 Jul 2003, 02:52 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Aici nu cred ca m-as descurca , ar fi mai bine sa stau in banca mea ,. Nu mi-ar fi trecut prin cap ideea cu scufundatul , ca sa te elibereze , desi stiam ca o face din instinct . Singurul lucru care mi-ar fi trecut prin minte ar fi un pumn in cap sa ameteasca , macar sa o scoti vie . Dar poate nu functioneaza . Spun ce-as face din instinct si eu .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 30 Jul 2003, 12:12 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Lilith @ Jul 29 2003, 02:52 AM)
Aici nu cred ca m-as descurca , ar fi mai bine sa stau in banca mea ,.


Iti doresc sa nu ai parte, dar daca v-a fi sa fie, cel putin sa tii minte sfatul!!

In legatura cu pumnul...scopul scuza mijloacele atata timp cat reusesti.

Nici eu nu m-am nascut Superman, doar am invatat, practicat si continui sa invat si sa primesc sfaturi de la altii mai exersati ca mine.

Sper ca incurand sa fiu mai liber si sa dezvolt inca cateva teme interesante si de toate zilele, pe aici.

Va stau la dispozitie cu mare placere smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 30 Jul 2003, 12:44 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Imi plac sfaturile tale , serios . Deci treaba cu pumnul ar functiona , ca asta as cam face eu, dar mi-era ca iese mai rau . Dar pumnisorul meu...depinde de cine e in apa huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 13 Oct 2003, 12:02 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Sorry ca am ajuns asa tarziu pe aici !
Tocmai zambeam la gandul ca o fata finuta ca Lilith, mi-ar putea da un pumn in cap sa ma ameteasca, dupa ce a facut un tur de forta inotand pana la mine, cu pumnul ei micsi firav smile.gif .
Cateva lucruri despre faza cu pumnul in apa.
In primul rand, dupa un sprint pana la persoana pe cale de a se ineca, nu mai ai forta sa dai cu pumnul asa de tare incat sa-l ia ameteala.
In al doi-lea rand, te poti rani foarte usor la mana lovind un om in cap. Daca ii dai in frunte, iti fupi matecarpienele. Daca-i dai in dinti, iti tai pielea de pe oase. In barba la fel, poti sa-ti rupi vreun os. Nu uita ca oasele fruntii sunt cele mai dure oase din corpul uman.
In al trei-lea rand, gandeste-te ce precizie trebuie sa ai ca sa lovesti pe cineva care se zbate de frica mortii, intr-un punct pe care tu iti propui sa-l lovesti cu toata forta. Eu unul m-am ranit ingrozitor intr-o faza din asta si am invatat ca mai bine calci apa pe langa el, pana incepe sa se scufunde, dupa care il tragi afara lesinat si-i aplici metode de resuscitare, decat sa te apropii si sa fii ori luat in brate(fatal), ori sa fii ranit. Poate pare inuman sa-l lasi sa se scufunde, dar e mai sigur pentru tine sa-l aduci la mal lesinat. Asta in cazul in care nu te poti baza pe un fizic care sa te ajute. E foarte usor si sa te scufunzi, sa-l tragi in jos de un picior(cu ochii deschisi si cu mare grija sa nu fii lovit), dupa care sal scoti afara de gat. Trebuie subliniat ca orice tentativa de salvare trebuie sa se faca din spate. Mana care apuca omul, in cazul in care e cea dreapta, trebuie sa-i vina pe sub subtioara lui dreapta si sa-l prinda de clavicula stanga(in cazul in care te bazezi pe fizic si poti sa plutesti cu el dupa tine, lasat pe spate). In cazul in care vrei doar sa-l tii la suprafata pana apare back-up-ul, il iei de clavicula dreapta si cu palma il prinzi de subtioara stanga.
Mare atentie !!!
Nu incercati sa salvati un om cu un fizic mai mare ca al vostru, decat daca sunteti super inotatori. Orice tentativa se va solda cu o tragedie. In cazul asta mai bine il lasati sa ia apa si dupa aia il aduceti lesinat la mal. Macar asa mai are o sansa de scapare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Oct 2003, 07:50 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Draga Preatorian...aici a fost vorba de a salva un om la ananghie!! Pare rau ca nu ai inteles si mult mai sigur ca forumistii au sa aleaga calea cea mai buna dintre cele doua descrise de noi.

Azi dimineata mi-am rupt mana stanga si rau de tot...dubla ruptura deschisa ( daca intelegi ) si am ajuns la spital doar dupa cateva ore sad.gif Nu am murit de durere si nimeni nu moare de la un pumn in dinti.

Asa ca te invit la un forum de " gingasi " unde se preda 'aranjarea florilor in buchet ' sau ' crosetarea bluzelor 'de Matase.

Daca Vrei sa Tragi, Trage nu vorbii sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 22 Oct 2003, 12:16 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Acum chiar ca nu ma mai indoiesc de vitejia ta. Culmea ca si eu am un picior in ghips, dar eu nu am fost asa de ghinionist ca tine. Am avut doar o simpla entorsa(cu cacre am jucat fotbal o repriza si jumatate). Si acum nu ma mai indoiesc nici de faptul ca in vitejia ta cea mare ai fi salvat pe oricine, chiar si cu o mana rupta. Dar desigur eu vorbeam de oameni normali, nu de super-eroi.
P.S. Ai trei posturi facute dupa ale mele in forumul asta cu Supravietuitorul si in toate ma lovesti(mai tare sau mai incet).
Si inca ceva: cum adica aici e vorba de a salva un om de la ananghie ? Adica un om pe cale de a se ineca, poate fi si in alta stare decat "la ananghie" ? Adica eu prin ceea ce am scris, am lasat impresia ca tratez lucrul asta ca pe o seara la discoteca ? Nu vad ce e incorect sau deranjant in ceea ce am scris. Ah, poate faptul ca mai e cineva, ca tine, care poate sa dea sfaturi intr-o chestiune ca asta, te deranjeaza ?
OK am inteles mesajul. O sa consider ca pentru mine, aici e "restricted area".

Acest topic a fost editat de Praetorian: 22 Oct 2003, 12:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Oct 2003, 06:42 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Praetorian @ Oct 22 2003, 12:21 AM)
Nu vad ce e incorect sau deranjant in ceea ce am scris. Ah, poate faptul ca mai e cineva, ca tine, care poate sa dea sfaturi intr-o chestiune ca asta, te deranjeaza ?
OK am inteles mesajul. O sa consider ca pentru mine, aici e "restricted area".

Praetorian !!!

Aici nu e " restricted area " pt. nimeni si nu a fost niciodata. Mai ales acum cand nu mai moderez aceste rubrici.

Dar eu incerc sa explic aici ca cel mai important lucru e ca victima sa nu-si piarda constiinta deloc, iar tu explici exact inversul...sa-l aduci lesinat.

De obicei cei lesinati in apa nu prea respira singuri, iar daca vrei sa aduci la mal un mort, atunci o faci pe propria raspundere sad.gif


Fizicul nu are nici o legatura, am vazut salvatoare ce nu cantaresc mai mult de 50 de kg. si in mana lor poti fii sigur indiferent ca esti iepure sau urs.

Inca odata Praetorian, poti posta tot ce te taie capu fara sa ai impresia ca am ceva impotriva ta. Nimic, absolut nimic dar daca esti expert pe unele forme de survival esti invitat sa le pui pe coala. Eu ma ocup cu asa ceva doar de 18 ani si recunosc ca mai am de invatat...poate chiar de la tine. thumb_yello.gif .Doar fara caini scafandrii blink.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 23 Oct 2003, 10:19 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Sorine, mi se pare ca Praetorian a avut dreptate cand a zis ca nu poti lovi cu siguranta de a face victima inconstienta; si atunci lovesti degeaba, nefacand altceva decat sa te ranesti si tu, si "inecatul" (totusi nu cred ca un pumn in dinti, in special dat de cineva care nu e expert in cafteli, poate face KO o persoana). Iar in cazuri extreme, merge si varianta de a-l lasa sa lesine (daca a stat un minut sub apa, nu inseamna ca a murit, intai lesina, apoi, dupa ce creierul nu mai este oxigenat, moare; dar pana atunci poti sa-l scoti la mal), pentru a-l impiedica sa te inece si pe tine. Bine, deja ineccarea cuiva este situatie extrema, deci .. depinde de loc, de persoana, de curaj, de multe chestii... Da, solutia ta se recomanda si se aplica de salvamari, sau de alti sportivi, dar un turist(a) oarecare, care vrea sa faca un bine, nu o poate pune intotdeauna in aplicare.
Oricum, indiferent de procedeu, am retinut doua lucruri: victima trebuie apucata pe la spate, iar in caz de nereusita, daca te-a agatat, te lasi la fund. Bun ! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Oct 2003, 05:47 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cain...unde am spus eu ca metoda preferata e cea cu pumnu??? sad.gif doar i-am raspuns lui Lilith: In legatura cu pumnul...scopul scuza mijloacele atata timp cat reusesti.

In alta ordine de idei, dupa 7 minute de lipsa de oxigen creierul uman e mort. Dupa 2 minute deja incep probleme irecuperabile sad.gif

Inca odata Cain..daca lesinul provine de la frica, ameteala sau boala, omul continua sa respire. In caz de innec victima inceteaza sa respire din alte cauze si lesinul descris de Pretorian nu mai e lesin...e o faza de coma. sad.gif

Sa nu mai vorbim de innec uscat care e si mai nasol.

Iar la intalnirea viitoare sper sa vin si am va arat cum produc lesin doar cu un deget. Sant om normal si nu super om..am incercat alalteieri si nu prea a mers laugh.gif

As mai avea multe de spus dar nu am chef unsure.gif

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 23 Oct 2003, 07:32 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Dragul meu, te rog sa ma crezi ca am inteles ce ai vrut sa spui. Ce vroiam sa subliniez : ceea ce a zis Praetorian poate fi o solutie. Extrema sau nu (desi tind catre extrema), dar este o solutie. Da, bineinteles, nu ai spus nicaieri ca "solutia cu pumnul" este de preferat.


PS. Vreau sa-mi arati cum poti provoca lesinul doar cu un deget. Ba chiar vreu sa ma inveti si pe mine. Am vreo doua-trei gagici pe care TREBUIE sa incerc solutia asta wink.gif laugh.gif . Scuze de off-topic smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 24 Oct 2003, 08:12 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (SORIN @ Oct 21 2003, 07:55 PM)


Asa ca te invit la un forum de " gingasi " unde se preda 'aranjarea florilor in buchet ' sau ' crosetarea bluzelor 'de Matase.

Daca Vrei sa Tragi, Trage nu vorbii sad.gif

Sorin.

Pt. Praetorian !!

Cele spuse mai sus nu si-au avut locul aici si sant adresate personal fara nici un gust sad.gif

Atata timp cat au fost postate public, tot public ma retrag de la cele spuse considerand ca a fost un injuriu nebazat facut fara nici o intentie, doar la intr-o clipa de "draci".

Mai mult nu am ce sa-ti spun....daca primesti scuza, prieteni in continuare, iar daca nu...tot prieteni thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 28 Oct 2003, 01:32 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Dupa cum ti-am spus si in PM, nu m-am grabit s-o iau ca pe un injuriu sau ca pe niste injurii.
Le-am considerat doar clinciuri care au ceva constructiv.
La urmatoarea intalnire a forumistilor, o sa discutam, dar e randul meu sa-ti platesc o bere doua. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 1 Dec 2003, 04:42 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Te apropi de cel care da sa se inece...daca potzi ii dai un pumn in barba,il adormi..daca nu te scufunzi ieshi in spatele lui il iei de gat shi il tragi..sfatul meu este sa evitatzi sa faceti pe salvatorii este al dreaqu de greu shi periculos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 6 Dec 2003, 02:00 AM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



E cel mai bun sfat care se poate da. Atata doar ca intai trebuie sa vezi privirea unui om care se inneaca si dupa aceea sa vezi daca mai poti dormi noaptea. Mai bine te rogi la bunul Dumnezeu sa nu se intample cand esti prin preajma.


--------------------
Curajul nu-i al aceluia caruia nu-i este frica(acela este un nebun), ci al aceluia care poate sa-si domine frica.
Am zis !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 8 Dec 2003, 09:10 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



QUOTE (Praetorian @ Dec 6 2003, 02:10 AM)
E cel mai bun sfat care se poate da. Atata doar ca intai trebuie sa vezi privirea unui om care se inneaca si dupa aceea sa vezi daca mai poti dormi noaptea. Mai bine te rogi la bunul Dumnezeu sa nu se intample cand esti prin preajma.

vezi doar groaza........atat,nimic mai mult.....crede-ma
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 19 Jun 2004, 04:24 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
si la un moment dat ma uit eu in spate vad ca ma indepartasem prea mult de mal. si incerc sa ma intorc. de aici a inceput cosmarul. curentii ma trageau in larg, eu nu mai atingeam deloc cu picioarele, si tot ce puteam sa fac era sa sar pe varfuri ca sa mai prind cate o gura de aer. valurile veneau mereu peste mine si ma bagau la fund, iar curentii tot mai puternici ma tragea mereu in larg.


Salut prieteni smile.gif Cele descrise mai sus isau intamplat unei colege de la Han! I-am promis ca-i raspund si sfatul il recomand tuturor!

Am sa incerc sa fac putina ordine printre valuri, curenti si mare agitata.

Ce este valul??? Valul de fapt e o miscare circulara de molecule de apa. Find ca doar moleculele se misca valul nu e o miscare de masa....nu impinge nimic si nu afecteaza cu nimic. Chiar si pe valuri de zece, o barcuta nu se va misca din loc, doar va urca, cobora si iar urca pe urmatorul val, fara sa se miste din loc. Acesta-i si principiul ancorarii vaselor cu o ancora mica!

Roata asta de molecule e impinsa de vant catre mal, iar doar partea de sus ( valul ) e vazuta de noi, dar nu uitati ca mai are o parte ascunsa sub nivelul apei. Cand 'roata' se loveste la mica adancime de sol ( langa mal ) incepe sa se inalte pana ce partea de sus se rastoarna ...cea ce numim valul se sparge. Aici deja valul se transforma din miscare de molecule in masa de apa ce cade si se rostogoleste pe mal. Urcata deja pe mal apa se retrage spre mare in laturi, pentru ca din spate e impinsa o alta masa produsa de valul urmator.

Asa malul se imparte in zone unde valurile se sparg ( zone agitate ) si zone unde pare sa fie mai linistit si unde nu sunt valuri ce se sparg....acolo apa se retrage spre mare si se formeaza curentii periculosi ce te trag spre larg.

Orice salvamar invata la prima lectie din curs, ca steagurile ce incadreaza zona permisa de intrare in apa trebuie puse in fata zonei agitate, acolo unde masa de apa te impinge spre mal si nu pe zona linistita unde se formeaza curentii spre larg.

Cu cat valurile sunt mai mari, cu atat masa de apa in miscare v-a fii mai mare si curentii mai periculosi. Nu odata acesti curenti sapa in nisip niste santuri adanci ( CRIP ) ce pot face fata la o cantitate mai mare de apa.

Niciodata nu intrati in zona linistita Doar in zona de valuri ce se sparg cu toate ca nu se pare logic!

N-am fost atenti si am ajuns in zona periculoasa.....nu trebuie sa disperam!! In momentul in care pierdem contactul cu solul, nu incercam sa inotam contra curentilor...sunt mai multe sanse sa obosim si sa luam apa. Lasam curentul sa ne traga spre larg ( doar plutind ), iar acestia ne vor trage doar pana dupa linie de spargere a valurilor, unde iar o sa se transforme in miscare de molecule. Nu uitati...pana la linia de spargere nu exista mutare de masa de apa.

Acolo trebuie doar sa inotam in dreapta sau stanga si sa intram in zona accidentata, unde valurile se sparg, iar acestea ne vor ajuta sa ajungem la mal intregi si fara mare efort!

Gabita!!! Eu sunt pasionat ce scufundarile, iar cand iesim de la mal si trebuie sa trecem de valuri, folosim exact aceasta metoda....altfel nu avem nici o sansa sa iesim la adanc cu toata greutatea de plumb si tubul de aer in spate.

Mai jos am adaugat o schema de unde se poate intelege mai bine!

Va las, cu toate ca mai sunt o multime de spus si invatat. Poate cu alta ocazie. Sper ca am fost clar, iar daca nu intrebati.

Best regards...

Leon.

Acest topic a fost editat de Leon: 19 Jun 2004, 06:23 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  valuri2.jpg ( 91.13K ) Numar descarcari: 52
 


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 21 Jun 2004, 07:38 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Wow ce topic! Am trait cu intensitate ce spunea David, m-am pus in locul lui si as fi facut exact la fel... What a feeling, sa stii ca ai salvat o viata....Incredibil! David esti un erou! smile.gif

Nu as aplica nici pumnul, risc sa primesc unul inapoi... laugh.gif

Leon, super informatiile date de tine, am inteles exact, habar n-ai ce mult m-ai ajutat. Si desenul f bine facut. Mi s-a intimplat nu odata sa ma trezezc in larg la ocean si ma tot intrebam...oare cum e cel mai usor sa vi inapoi? tu mi-ai raspuns. Makes sense.

Eu inot ff bine. Am si o rezistenta grozava. Anul trecut cind am fost la un lac la munte, am inotat 4 h consecutiv nici nu stiu cind a trecut timpul. Eram in mijlocul lacului si era sa dea o barca peste mine, mama ce m-a injurat tipul.... laugh.gif Cred ca in mare depinde de modul cum respiri + ca am musculatura dezvoltata.

Leon, as sarii in apa sa salvez pe cineva, fara sa ma gindesc de 2 ori. Imi era intotdeuna frica ca nu stiam ce sa fac daca se apuca ca disperatii de mine...chestia cu scufundatul e super, wow! am am mai invatat ceva (mai Leon tu esti o avere la hanul asta spoton.gif ) smile.gif

Ok, am o intrebare. Daca ma duc in larg si apuc pe om de par laugh.gif prin spate, sau de clavicula pe sub brat, inot pe spate sau invers?? laugh.gif . Acum serios, pare prosteasca intrebarea, dar ptr mine face sens sa il tin cu fata sus si sa plueasca si eu la fel, dind din mina libera si picioare....dar oare asta e cel ma indicat? Hai spune-mi tu, te rog.

Inca o chestie. Cum salvezi pe cineva de la inec dintr-o apa curgatoare? un riu de exemplu.... Aici s-au inecat 2 copii mici a romanilor ca au cazut in riu si i-a luat apa, parintii ocupati cu gratare chestii...trestii si dispare copilul... Apoi nu iti spun ce stau cu ochii pe copii cind mergem undeva la apa in grup, ca iesim mai ales acum vara...

Cind ai timp te rog sa imi raspunzi. Multam fain. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 21 Jun 2004, 04:53 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
Leon, super informatiile date de tine, am inteles exact, habar n-ai ce mult m-ai ajutat. Si desenul f bine facut. Mi s-a intimplat nu odata sa ma trezezc in larg la ocean si ma tot intrebam...oare cum e cel mai usor sa vi inapoi? tu mi-ai raspuns. Makes sense.


Ma bucur thumb_yello.gif

QUOTE
Eram in mijlocul lacului si era sa dea o barca peste mine, mama ce m-a injurat tipul....


Frumooooooooooooooooosssssss...tot el a injurat?? sad.gif

QUOTE
(mai Leon tu esti o avere la hanul asta  ) 
Nu LigiaB, nu-s avere ( ce rosuu la fata) doar fiecare cu meseria si ce stie....si eu invat de la altii la alte teme!! smile.gif

QUOTE
Ok, am o intrebare. Daca ma duc in larg si apuc pe om de par  prin spate, sau de clavicula pe sub brat, inot pe spate sau invers??  . Acum serios, pare prosteasca intrebarea, dar ptr mine face sens sa il tin cu fata sus si sa plueasca si eu la fel, dind din mina libera si picioare....dar oare asta e cel ma indicat? Hai spune-mi tu, te rog.


Cum inoti e mai putin important atata timp cat el e cu capul afara....e de preferat sa-l tragi cand e pe spate, mai ales daca e lesinat sau in cel mai rau caz are nevoie de ajutor respiratoriu!! Daca e treaz cel mai bine e sa-l ajuti sa pluteasca fara sa-ti pierzi fortele, doar strigand dupa ajutor....cei ce au sa vina pe acolo unde esti tu, au metode de resque rapide....doar sa te observe. Deci ei au sa ajunga la tine mult mai repede dacat tu la ei !!

QUOTE
Cum salvezi pe cineva de la inec dintr-o apa curgatoare? un riu de exemplu.... Aici s-au inecat 2 copii mici a romanilor ca au cazut in riu si i-a luat apa, parintii ocupati cu gratare chestii...trestii si dispare copilul...


Pare rau de copiii aia...parintii si-au primit pedeapsa deja pt. neglijenta sad.gif

Aici ceva e neclar: daca parintii n-au fost atenti si copiii au luat-o la vale pe curenti fara ca nimeni sa bage de seama imediat, faza e deja tragica in cele mai multe cazuri. De obicei inecul e produs in urma loviturilor primite de diferitele obiecte de pe parcursul apei curgatoare....bolovani, pereti de stanca, copaci cazuti si tot ce vrei. De asemenea pot fii prinsi in vartejuri de sub cascade de unde nu au sansa sa iasa singuri oricat de buni inatatori ar fi.

Daca ai bagat de seama si albia nu e accidentata, poti sa incerci sa-l ajungi in inot...iar aici regula e de a-l mentine ( ca si pe tine ) la sistemul de Body-rafting!!

Daca albia e accidentata, tot sistemul resque e bazat pe metode externe de albie sau introducerea unui bun inatator legat de spate, ce poate fii scos imediat.

Cel mai bine e sa avem grija de copiii pana la varsta la care sunt constienti de pericole.
Sa-i lasam in apa linistita si sa le marcam teritoriul cu un rope elastic transversal albiei si legat bine...Life-Rope ce marcheaza teritoriul permis, iar in caz de alunecare sa poata fii prins cu mana de cel ce-si pierde controlul si o ia la vale.
De mica varsta trebuie invatati de Body-Rafting!!

Sper ca am ajutat cu ceva...dar paza buna e mai scumpa decat orice sfat al meu thumb_yello.gif

Best Regards...

Leon.


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 21 Jun 2004, 07:26 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Leon, multam fain de info. smile.gif

Am inteles. ohyeah.gif
Referitor la modul de inot cind ai inecatul cu tine, eu voiam sa stiu care e cea mai simpla si neobositoare metoda de inot. Ca la faza asta esti extenuat fizic... tu imi spui sa tip dupa ajutor, dar daca nu e nimeni pe-acolo ?? See... rolleyes.gif

Leon, eu am luat in serios tot ce ai scris aici. Niciodata nu stii cind poti aplica informatia invatata. Tot din acest motiv, mi-am luat o carte care se numeste "The worst-case scenario Survival Handbook". E o carticica care da sfaturi superbe cu privire la situatiile criza care pot aparea oricind si cum sa reactionezi, cum sa scapi teafar.... Iti spune cum sa scapi de un rechin, urs, roi de albine ucigatoare, chiar si cum sa tai gitul unui om care s-a inecat cu o imbucatura si numai poate respira. Crede-ma, ca am citit cu deosebita atentie.... si sa salvez un om i-as taia si gitul rofl.gif si as stii si cum.... tongue.gif rofl.gif

Te intrebasem pe tine de felul de inot, ca nu citisem in carte nimic despre cum sa scapi pe cineva de la inec. Acum am toata info necesara. Multam fain Leon. Dau un cappucino. smile.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 21 Jun 2004, 08:41 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Draga LigiaB smile.gif

Traheostomia in mod ocazional e mult mai rara decat sansa de a intalnii pe cineva cu ceva " gura de apa-n plus" sad.gif

Iar eu:
QUOTE
tu imi spui sa tip dupa ajutor, dar daca nu e nimeni pe-acolo ??


Sa zicem ca nu e nimeni ( cam rar de tot, aproape imposibil-----mai tii minte ca in mijlocul lacului te-ai intalnit cu cineva?? ) inoti cum ti-e mai usor, atata timp cat are capul la suprafata!! Sau pe o parte, sau pe spate, dar nu uita ca totusi esti om si ai forte reduse!!

Cum e de stiut ca orice corp uman are o calitate se plutire pozitiva, atata timp cat v-a sta cu capul afara, v-a pluti singur!

Tot ce trebuie sa faci e sa-l ajuti....in legatura cu trasul...cum iti e mai usor, ca nu suntem la balet acvatic..pe spate, pe o parte sau cum suntem in stare.

Doar nu uita ca avem fote limitate. sad.gif

QUOTE
roi de albine ucigatoare,
de asta habar nu am...poate ma ajuti!!!

Best Regards...

Leon.


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 21 Jun 2004, 09:00 PM
Mesaj #24


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



QUOTE
Roi de albine ucigatoare

Vorbesc din postura de fiu de apicultor, poate viitor stupar, daca timpul imi va permite:

1. Cand roiesc albinele nu ataca.
2.Albinele nu ataca la intamplare. Ca sa te atace, trebuie ca mai intai sa le deranjezi : daca umbli in stup fara sa fii cunoscator, daca mirosi a deodorant, transpiratie sau alcool.
3.Daca o albina te ataca, nu da cu mana dupa ea sa o alungi. O vei enerva mai tare si pana la urma te va intepa. Iar mirosul de venin va atrage mai multe albine asupra ta. Stai calm, eventual lasa-te jos si acopera-ti fata cu mainile, caci albinele ataca in primul rand la cap.Pana la urma va pleca.
4.Fiecare ar trebui sa stie daca e alegic sau nu la venin. Alergia se manifesta urat si poate fi uneori fatala.Asadar, daca sunteti alergic, e bine sa tineti aproape antidotul veninului de albine, pentru a va salva viata.

Daca mai sunt intrebari, sper sa va pot raspunde.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 21 Jun 2004, 10:40 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



In legatura cu alergia, am stiut..dar de rest habar nu!!

Asa ca multumesc de sfat thumb_yello.gif

Cu respect si sper sa n-am nevoie...




Leon.


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Jun 2004, 07:53 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Failure, smile.gif Ceau!
Bune sfaturi, iti multumim.
Un mic detaliu totusi a fost pierdut din vedere, si anume ca...albinele tale sint civilizate, bine crescute laugh.gif (a se citi domestice) rolleyes.gif, pe cind cele de care vorbeam eu, African Killer Bees, sint turbate si salbatice rau. laugh.gif

Scenariu la care ma refer eu, se poate petrece in padure undeva...deci din greseala le deranjezi... bine-ai spus, ele nu ataca numai cind sint deranjate (disturbed). In cazul asta, nimic nu te scapa decit fuga !!! Fugi cit pot de tare! Incearca sa te bagi prin iarba mare, tufe...misca'le ca ele sa pleznesca albinele direct in oki laugh.gif . Nu sariti in apa, ca albinele stiu sa astepte si cind iesi la suprafata te ataca.

Daca albinele domestice te urmaresc cam 50m, (vor sa fie sigure ca te-au indepartat de cuibul lor) killer bees te fugaresc de 3 ori mai mult, deci ~150 m. Dupa asta te lasa... Deci o conditie fizica buna ajuta.

Alergia la albine se creaza daca esti intepat de 3 sau mai multe albine/viespi de-odata. (mai ales viespi) Fratele meu a patit asa. Din greseala da dat pe un cuib de viespi si l-au intepat 4 in cap. A devenit alergic. Anul trecut era la lucru, si l-a intepat o viespe in mina, la incheietura miinii. I s-a umflat mina in 5-7 minute intr-un hal fara de hal. S-a speriat f tare si era sa sune la abulanta ca deja il apucau si ceva ameteli. Din fericire, un angajat care era la fata locului, a facut repede noroi (amestecind pamint cu apa pina devine o pasta) si i-a pus pe umflatura. In 10 minute i-a revenit mina la normal. yikes.gif Nu inteleg care e logica, dar it worked! E bine de stiut zic eu. Daca nu aveti apa la indemina, spunea tipul, folositi saliva. rolleyes.gif

Deasemeni, daca sinteti intepati, incercati sa scoateti imediat acul miscind unghia pe locul cu pricina du'te-vino, (in a back and forth motion) astfel acul este scos si veninul nu se scurge in tesut. Spun asta ca, atunci cind albina/viespea inteapa, ea isi lasa acul in mina, ceva venin se scurge in piele dar nu tot, incercind sa scoateti acul cu o penseta sau un ac, spargeti saculetul de venin... De-asta este indicat o miscare du'te-vino pe suprafata intepaturii. Puteti folosi si o carte de credit.

Cam astea ar fi, sper sa nu fiti nevoiti sa le folositi, dar e bine de stiut. smile.gif

***

Leon, da la traheostomie m-ar referit. : ) De ce am tinut neaparat sa invat cum se face...cind am fost in RO ultima oara, o vecina imi spune de un baiat tinar de 18 ani ca a murit sufocat. Se inecase cu o bucata de gutuie. sad.gif Mi s-a ridicat singele la cap... am tinut neaparat sa invat aceasta tehnica de prim ajutor, ca daca cineva pe linga mine pateste asa ceva, sa ii pot ajuta, si spun si altora cum sa faca... astea sint chestii bazice care pot salva vieti. Si pe mine asta ma intereseaza... smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 22 Jun 2004, 09:30 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Buna LigiaB smile.gif

Pare rau de baiatul cu gutuia, dar pt. asta nu trebuie traheostomy... e foarte usor de salvat cineva care se sufoca de la mancare sad.gif sad.gif

Dar propun sa deschidem alt subiect pe aici ca sa nu disturbam tema initiala pe acest topic smile.gif

Poate deschide cineva un general survival!!

Daca nu am sa-ti explic pe PM. ce e de facut si ai sa vezi cat e de simplu thumb_yello.gif

Best regards...

Leon.


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 23 Jun 2004, 09:24 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@LigiaB
QUOTE
Alergia la albine se creaza daca esti intepat de 3 sau mai multe albine/viespi de-odata

Primele intepaturi de viespi sau albine pot sa creeze alergie sau sa dea imunitate...

@Leon
Daca tot m-ai facut curios cum e sa salvezi pe cineva care se ineaca cu mancare, nu fa discriminare te rog si pune-l pe topic smile.gif

Multam anticipat!


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 23 Jun 2004, 04:05 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
Primele intepaturi de viespi sau albine pot sa creeze alergie sau sa dea imunitate...


Perfect adevarat Zorro thumb_yello.gif

Am sa-ti raspund in cazul in care se v-a deschide un alt topic general...aici cam suntem off!!

Si asta cu placere smile.gif

Leon.



--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Jun 2004, 10:52 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Zorro @ 23 Jun 2004, 10:26 AM)
@LigiaB
QUOTE
Alergia la albine se creaza daca esti intepat de 3 sau mai multe albine/viespi de-odata

Primele intepaturi de viespi sau albine pot sa creeze alergie sau sa dea imunitate...

@Leon
Daca tot m-ai facut curios cum e sa salvezi pe cineva care se ineaca cu mancare, nu fa discriminare te rog si pune-l pe topic smile.gif

Multam anticipat!

Cauta... Heimlich maneuver!! E cel mai simplu thumb_yello.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonzay
mesaj 28 Jan 2005, 10:22 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 25 January 05
Forumist Nr.: 5.530



In primul rand salut pt. ca sun nou nout aci.
Hop si io in discutie.
Sper ca mai citeste cineva sectiune asta.
Ok sa ii dau drumu......dupa cum am vazut trema principala ar fii salvarea unui om de la innec.
Sa va spun o poveste'''''''''''''''
31.12.2004 X sportiv de performanta (ff bun innotator avand 4 ani de innot) 1.75 inaltzime 80 kg (muschi in principal), 27 de ani sanatos tun, participa la un revelion in cadrul unui chef obisnuit de revelion.
A doua zi, adica 01.01.2005, impreuna cu 5 prieteni pleaca la baile Felix (pt cei care nu stiu..... bai termale langa Oradea), ajung acolo pe la ora 4 cu vreo 4-5 beri la bord si X sare in apa............... (vreau sa va spun ca bazinul respectiv are 10m latime si 20 lungime iar adncime maxima 2'50m si la ora aceea se aflau in el cca 100 persoane) in picioare, nici macar in cap ..............peste cca 5 min unul din prieteni observa ca X nu revine din apa si trimite pe cineva sa il caute, dar fara nici un rezultat. Peste inca cca 5 min niste oameni il scot pe X din apa prin capatul celalalt al bazinului unde apa nu are mai mult de 1'50 m adancime plin de sange pe fata si inert (dupa ce o y de pe margine se uitase la el 2 min si crezuse ca face "pluta" desi el era in pozitia inecatului care iese la suprafata deci cu fata in jos). Urmeaza 5 min de straduinte facute de o doctorita aflata la fata locului si apoi o ora de incercari ale smurdului, dar fara nici un rezultat..............X decedeaza

Concluzia medicului legist dupa o autopsie de 10 min este innec tipic........... avea splina ff putin marita si un fel de "platosa alba" pe inima dar nu era un lucru grav deoarece majoritatea o au......

OK dc? ....... din cei 100 de oameni ingramaditi in acea baltoaca (ca numai asa ii pot spune acelui bazin) nu a fost instare sa vada sau sa salveze o persoana care se inneca sau care au fost cauzele innecului...... dc? X nu a mai apucat nici macar sa strige sau sa se agate de cineva din bazin daca nu cumva a facut-o?

PS>
Poate ca daca vreunul dintre voi, cei care ati postat la sectiunea aceasta erati in bazin in acel moment eu ...........eram in acest moment fericitul posesor al unui frate mai mare................atat de drag si de iubit sufletului meu, si nu eram in momentul de fata singur pe lume
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 28 Jan 2005, 11:09 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Ciudat mod de a te ineca. Este posibil sa fi facut infarct in momentul in care a sarit in apa, sau, obosit fiind si cu ceva beri la bord, sa fi incercat sa faca manevre pe sub apa si sa fi dat cu capul de bazin. De aici si pana la inec nu e cale lunga.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 28 Jan 2005, 01:20 PM
Mesaj #33


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Off, imi pare rau. Condoleante si ... nu stiu ce s-ar fi putut face. Groaznic e ca nu a fost NIMENI in stare sa vada un om ca se ineaca. Asta e un caz tipic fie de indiferenta si inconstienta din partea prietenilor (ca l-au lasat dupa bautura) si al oamenilor din bazin care s-au uitat la el. Groaznic, nici nu ma pot gandi. Dumnezeu sa il ierte. Sa stii ca eu cand am fost la tabara de la Cozia, medicul ne spunea ca cei care au probleme cardiace sa nu intre in apele termale pentru ca sunt destul de periculoase. Trecerea de la o temperatura la alta poate fi fatala pt cineva cu probleme la inima si nu te gandi ca era perfect sanatos ca si fotbalistii erau "perfect sanatosi" pt ca nu erau perfect consultati. Drama insa ramane si sunt convins ca ceva s-ar fi putut face, dc prietenii erau prieteni si oamenii oameni.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 5 Feb 2005, 04:55 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Acum 2 ani si eu am fost la un pas de inec... Eram cu o fata in apa si fara sa ne dam seama am ajuns ceva mai departe de mal. Eu stiu sa inot, dar nu sunt mare specialista, fata nu stia, s-a panicat si m-a apucat cu mainile de gat (exact cum spunea Sorin la inceput). Am incercat de cateva ori sa o desprind de mine, asta pana m-am calmat, am reusit sa iau o gura de aer si am tras-o dupa mine la mal. Amandoua eram constiente. Cred ca am avut noroc... mare noroc...
Mi s-a mai intamplat o data sa ma departez de mal si sa ajung in zone unde apa era mai inalta decat mine, numai ca atunci tata era la cativa metri (si asta mi-a dat o senzatie de siguranta), atunci am tras aer in mine si am inceput sa inot rapid spre mal.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman