HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Animale Salbatice Periculoase!, Ce sa facem la intalnire cu ele?
SORIN
mesaj 1 Nov 2005, 04:48 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Prin padure in excursie am dat de o haita de lupi sau urs....ce e de facut?????

Astept sfaturile.....

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Nov 2005, 04:09 AM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Simplu ca buna-ziua....la lupi le spui ca ai vazut o turma de oi in vale, in felul asta o sa te lase in pace , ca doar n-or fi asa timpiti sa-si strice dintii cu carne atoasa de oltean cind e turma linga ei.... sau si mai bine, le spui ca vine o ceata de scufite rosii in urma ta pe poteca.... wink.gif

Cu ursu e mai nasol....daca se prinde ca nu esti vinator, s-ar putea sa mergi cracanat vreo 2 saptamini....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Nov 2005, 07:39 AM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@bdl: clapping.gif rofl.gif
Daca dai peste un urs, ai o problema. La fuga e mai tare decat tine, daca dai peste un urs negru si te-ai suit in pom, ala se catara in pom la tine... Daca dai peste un Grizzly, ala te scutura din pom... hh.gif
Daca dai la marginea Brasovului peste un urs mioritic, ii arati unde e cel mai aproape container cu gunoaie spoton.gif

Lupilor le-as zice ca in satul de dupa deal sta o bunica wink.gif care da pasapoarte pt. Canada spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Nov 2005, 07:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 2 Nov 2005, 03:36 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cla...oare ai impresia ca in Canada merg lupii cu covrigi in coada?? rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 12:40 AM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Serios acuma....
Daca ma intilnesc cu ursu.....il privesc adinc in ochi......el se uita la mine....eu la el....si il pun sa citeasca topicurile deschise de Grabilon si Belphegor.....daca dupa astea mai are chef sa ma manince.....inseamna ca e ruda cu aia.....




--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 3 Nov 2005, 01:40 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Hehe, intrebarile astea mi le-am pus si eu deseori, dat fiind faptul ca imi place sa colind prin paduri. Le ador, pur si simplu. Din ce-am mai citit si eu pe net, am retinut urmatoarele sfaturi, si aici vorbesc de cazul intalnirii cu un urs.

1. Am inteles ca este total contraindicat sa fugi, in cazul in care te-ai intalnit cu ursul prin padure, indiferent de distanta ce va desparte. Motivul pentru care aceasta regula este forte importanta, ar fi acela ca in acest fel (fugind), ii stimulezi ursului instinctual acela de a te urmari, il faci curios, dat fiind ca poate nu te-a indetificat.

2. Se spune ca este bine sa facem galagie si sa umblam in grupuri mai mari, in felul acesta ursul evitandu-ne, simtindu-ne de la distanta mai mare si putandu-ne evita chiar fara ca noi sa fim constienti de lucrul asta.

3. Se mai spune ca daca ai dat nas in nas cu ursul, este bine sa te retragi usor, si sa lasi ursului suficient spatiu de retragere, acesta atacand numai in situatia in care se simte amenintat, cand se simte in pericol. De evitat, deci, sa incoltim ursul.

4. Se mai spune ca este foarte periculos sa te pui intre pui si ursoaica, aceasta atacand negresit pentru ca isi simte puii amenintati. Aici, nu situ ce ar fi de facut, dar am auzit ca daca nimic din ce am prezentat mai sus nu da roade, ultima solutie ar fi acea de a te pune pe spate si cu mainile la ceafa, facand in acest fel pe mortul, si avand gatul si capul protejate - partial. O alta pozitie buna ar fi cea a fetusului.

Nu stiu cat de bune sfaturile astea si sper sa nu fiu pus in situatia de a da nas in nas cu ursul. Dealtfel, am avut de curand si unele cosmaruri in care un urs imi face viata foarte grea.

Astept comentarii de la Sorin, care, din cate am vazut, pare sa fie expert in "extreme survival", domeniu pe care-l gasesc foarte interesant si, de asemenea, foarte util.

Acest topic a fost editat de mothman: 3 Nov 2005, 01:42 AM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 02:30 AM
Mesaj #7


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cica e bine sa nu te uiti in ochii ursului, sa eviti contactul vizual direct, si cum a spus si monthman sa te retragi usor , fara miscari brusce pe care ursul sa le interpreteze ca agresive.....fiecare mascul ursar are zona lui ....daca te considera rival, esti mincat....daca te rtragi usor si umil, scapi cu pantalonii murdari si atit....Cu ursoaica e mai delicat daca are pui....oricum esti in buda daca ai ajuns asa de aproape incit sa te vada ea....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 3 Nov 2005, 02:59 AM
Mesaj #8


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Noi radem si glumim, dar cand om da ochii cu lupul sau ursul, nu ne mai arde de glumit. Nivelul adrenalinei va creste atat de mult incat e greu sa te pastrezi lucid in astfel de situatii criza. De aceea e bine sa fii pregatit in prealabil pentru astfel de situatii, sa stii bine ce ai de facut ca sa nu te pierzi cu firea si sa intri in panica.

Eu nu stiu cum ar trebui procedat in astfel de cazuri si chiar as vrea sa aflu. De aceea va rog sa fiti, pe cat posibil, seriosi. Sugestiile lui mothman par foarte utile, astept si sugestii referitoare la contactul cu lupii.


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 3 Nov 2005, 12:58 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (mothman @ 3 Nov 2005, 01:40 AM)
Aici, nu situ ce ar fi de facut, dar am auzit ca daca nimic din ce am prezentat mai sus nu da roade, ultima solutie ar fi acea de a te pune pe spate si cu mainile la ceafa, facand in acest fel pe mortul, si avand gatul si capul protejate - partial. O alta pozitie buna ar fi cea a fetusului.

Din cate am auzit ursii nu au absolut nici o problema sa manance cadavre... plus ca nu mirosi a putrefactie, nu? unsure.gif Pozitia fetusului ar fi buna daca se apuca sa se "joace" cu tine, dar oricum, in situatia asta nu-ti dau mari sanse...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 01:17 PM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Un lup singur nu prea ataca omu in general, poate doar daca e turbat.....iarna si in haita e mai problematic....de preferat sa fiti cu un grup mai mare si sa stati grupati, in nici un caz sa nu va imprastiati....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Nov 2005, 01:51 PM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un lucru il stiu daca te ataca ursul: sa alergi la vale, deoarece are picioarele din fata mai scurte si are viteza mai mica decat in rampa sau pe teren plan. Daca esti pe teren plan, "play dead" cand vine si te miroase... daca ai sangele rece necesar. Oricum, un "doamne-ajuta" si "al devil.gif sa fiu dac-oi mai calca pe-aici" nu strica nici intr-un caz! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 3 Nov 2005, 02:00 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (mariusc2 @ 3 Nov 2005, 01:51 PM)
Un lucru il stiu daca te ataca ursul: sa alergi la vale, deoarece are picioarele din fata mai scurte si are viteza mai mica decat in rampa sau pe teren plan.

Am auzit ca in cazuri din astea are alta tactica de alergare: sarituri si rostogoliri... Deci... nu stiu cat e de bine. Cineva zicea ca este bine sa alergi pe curba de nivel, ca il deranjeaza mai tare faptul ca picioarele de pe o parte calca mai jos decat cele de pe cealalta parte... Pe de alta aprte, acelasi lucru te deranjeaza si pe tine, ca om. Asa ca mai bine nu fugi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 3 Nov 2005, 02:23 PM
Mesaj #13


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Haideti sa nu ne incredem in basme! Adica voi credeti ca X-ulescu, singur in padure, care a avut nenorocirea sa dea peste o namila de urs venind curios spre el, se aseaza cuminte pe frunze, inchide ochii si asteapta sa vina ursul sa-l miroasa pentru ca asa a auzit ca se procedeaza?? Cine si-ar pune viata "pe tava" in botul ursului, fara nici o aparare? Ce povesti sunt astea? Mai bine ne-am baga direct capul in gura leului si i-am tine falcile deschise cu podul palmelor, cred ca am avea sanse mai mari de supravietuire.

Pai ganditi-va numai la infricosarea care ne cuprinde cand vedem ursul venind spre noi, daramite sa-l simtim cum isi misca botul pe corpul nostru sau cine stie, daca-i trazneste sa se aseze peste noi? Tremuram de frica din toate incheieturile! Urlam pana la Dumnezeu!

Eu vad cea mai buna solutie aceea amintita de mothman, si anume retragerea usoara, iar daca ursul se tine dupa noi si accelereaza, nu ne ramane decat fuga la vale si in ultima - dar in ultima - instanta trebuie sa avem la noi o arma de auroaparare, cum ar fi un bat gros si ascutit la varf, sau cel mai bine un bat cu niste carpe legate la varf, pe care sa le umezim cu putina benzina pastrata intr-o cutie pentru situatii de urgenta, si carora sa le dam repede foc cu bricheta si sa tinem la distanta ursul (sau lupul)! E simplu de procedat chiar si din alergare, trebuie doar putin antrenament in prealabil.

[edit]Eu nu am experimentat, dar asa as proceda daca n-as sti ce altceva, si cum vad ca lumea da sfaturi din teorii auzite...

Acest topic a fost editat de Marcus: 3 Nov 2005, 02:26 PM


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Nov 2005, 02:43 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, Marcus. Esti pe munte si dai in bot cu o ursoaica d-aia rea, te retragi usor, hmm, vezi ca nu merge, aia e dupa tine, apesi butonul "pause" dai o fuga pana la OMV, iei o tara de benzina apoi click-dreapta "refresh" si te pui la afumat ursi. Pai s-ar putea sa o cam doara in coada! de benzina ta, mai ales ca exista riscul sa nu poti aprinde faclia din fuga!?, nu?, sunt curenti de aer.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 3 Nov 2005, 02:47 PM
Mesaj #15


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Te rog sa citesti mai atent cuvintele mele inainte sa te hazardezi in a abera.

QUOTE
pe care sa le umezim cu putina benzina pastrata intr-o cutie pentru situatii de urgenta, si carora sa le dam repede foc cu bricheta (...) E simplu de procedat chiar si din alergare, trebuie doar putin antrenament in prealabil


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 3 Nov 2005, 07:07 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Marcus, ursul ala fuge de cel putin trei ori mai repede ca tine, iar atunci cand dai peste el, in padure, distanta dintre noi si el e cel mult 20-30m, altfel nu l-am vedea, evident. Ca sa aprinzi chestia aia, iti ia mai multe miscari, prima sa cauti benzina, apoi bricheta, si apoi sa-i dai foc. Personal consider ca e nerealista solutia sad.gif
La noi in tara, nu am auzit cazuri de atacuri ale ursilor, dar am vazut pe discovery unii rai de tot (grizzly parca erau). La aia tot ce poti face e sa-ti spui ultima rugaciune...in timp ce fugi, evident ca poate, poate se impiedica ursul si cade.

offtopic: un banc dragut, arpopo de ursi
Un tip plimbandu-se prin padure, da nas in nas cu un urs. O ia tipul la goana, ursul dupa el. In timp ce fugea omul nostru, se gandeste, evident, la Dumnezeu si zice: "Doamne Dumnezeule, sunt ateu de felul meu si nu am crezut niciodata in existenta ta, dar acum ma rog tie, ca esti ultima mea speranta. Arata-mi doamne ca existi, si crestineaza-l pe urs intr-u puterea ta!" In timpul rugaciunii insa, il prinde ursul din urma si da sa-l manance, dar minune mare apare Dumnezeu din ceruri, face o schema si ursul se opreste in loc. Omul nostru, mut de mirare, multumeste la Dumnezeu rasufland usurat. Ursul, se pune si el jos in genunchi si incepe rugaciunea: "Doamne sfinteste mancarea aceasta..."


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 3 Nov 2005, 07:15 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mi-am amintit acum de povestirea cuiva. Erau un grup mai mare si au dat nas in nas cu ursul. Care urs, nici mai mult nici mai putin s-a ridicat in doua labe si a dat stanga-dreapta din cap (au ei o miscare ciudata, destul de amenintatoare). Unul din grup a avut prezenta de spirit sa aprinda o petarda si sa o arunce intre ei si urs. Cica atunci cand a explodat chestia aia, ursul si-a luat picioarele la spinare. Si tipul zicea ca nu si-a imaginat in viata lui cat de repede poate sa fuga un urs.

Si o alta intamplare: un prieten, care sta pe langa Predeal, s-a intalnit intr-o zi cu ursul. In padure, zona neumblata, iar el era singur. Si zice ca a inceput sa urle cat il tineau plamanii si sa dea din maini. Si ursul a plecat. Dar probabil nu era pus pe harta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Nov 2005, 09:18 PM
Mesaj #18


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si eu am auzit de ursi pusi pe fuga cu zgomote puternice ( de la niste ciobani din Penteleu). Si lupii sunt intimidabili prin zgomote puternice. Considera ca daca urli mai tare decat ei esti si mai puternic.
@Zorro
QUOTE
Personal consider ca e nerealista solutia

Si eu! Mai ales ca nu am reusit niciodata sa aprind o bricheta din mers! wink.gif

Acest topic a fost editat de mariusc2: 3 Nov 2005, 09:19 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 3 Nov 2005, 11:02 PM
Mesaj #19


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Poate e un urs fumator si cauta si el o bricheta saracu....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 12:59 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut din nou smile.gif

Alta data am sa va povestesc despre intalnirea mea personala cu ursu, dar pana atunci cateva sfaturi:

- Nu mergeti singur in padure...e de preferat grup cat mai mare.

- Galagia grupei va anunta ursul de de departe de prezenta voastra, avand timp sa se retraga din calea voastra. Chiar si niste clopotele atarnate pe rucsac pot fii auzite de departe.

- Incercati pe cat e posibil sa inaintati cu vantul in spate.

- De preferat ca fetele din grup nu fie in ciclu.

- Nu luati in excursie cainele vostru.

- Aveti grija cand mergeti impotriva vantului.

- Incercati sa mergeti in locuri unde se poate vedea la cativa zeci de metrii inainte.

- Aveti grija mai ales langa apele curgatoare, mai ales acele in care zgomotul apei e foarte mare.

- Nu aruncati ramasitele de mancare langa cort.

- Daca hrana nu e inchisa in contanere etanse, nu o tineti in cort, ci legata la inaltime de cativa metrii si departe de cort.

Next.....

Sorin.

ps. pt. ursii fumatori sa tineti la indemana niste HAVANA originale si pe cat posibil un Red Bull/ Absolut Vodka!! ohyeah.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 4 Nov 2005, 01:04 AM
Mesaj #21


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



ps. pt. ursii fumatori sa tineti la indemana niste HAVANA originale si pe cat posibil un Red Bull/ Absolut Vodka!!
Morrrr, morrrrr, morrrrr......care esti pe ciclu bre? hh.gif



--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Nov 2005, 01:08 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sorine, faza cu alergatull la vale e adevarata, sau doar legenda?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 01:14 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (bdl @ 4 Nov 2005, 02:04 AM)
ps. pt. ursii fumatori sa tineti la indemana niste HAVANA originale si pe cat posibil un Red Bull/ Absolut Vodka!!
Morrrr, morrrrr, morrrrr......care esti pe ciclu bre? hh.gif

Coane Bedelea.....poti sa razi, dar sa fii multumit ca n-ai problema asta cu ciclu hh.gif

Si fii atent...la faza asta ursii le miros la fel de bine ca si rechinii, dar probabil mai sunt si ursi amabili ce pot oferi fetei ajutor de a schimba tamponu ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 01:23 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (mariusc2 @ 4 Nov 2005, 02:08 AM)
Sorine, faza cu alergatull la vale e adevarata, sau doar legenda?

Coane Marius....Asa-i ursu de la munte....cum te prinde cum te "arde" rofl.gif Am vrut sa zic fu** dar sint baiet de educatie ohyeah.gif

Poti sa incerci sa fugi doar in caz in care ai instalat in dos ( nu cu* ca nu-i frumos ) un turbo prop engine. Iar daca nu ai, dupa ce te prinde te lasa cracanat pe viata si nu doar doua saptamani cum zicea bdl rofl.gif

Deci se pare ca e legenda, pt. nu prea am auzit multi care au fugit cu ursu dupa ei sad.gif Sigur au fost si de aia, dar nu prea au mai avut cu-i sa povesteasca peripetiile.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 4 Nov 2005, 01:38 AM
Mesaj #25


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Da daca e ursoaica si e pe ciclu ce facem? Ca la ciclu cica toate femele sint mai...pofticioase ....Daca nu avem "havana" pregatita? Eu zic s-o intrebam pe Monica....Havanica.... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 01:41 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cica unu mare scula de vanator se duce la vanat ursu...ia un Remington de calibru mare ( 8 gauce ) si pleca in padure unde gaseste ursu. Si trage....mare boom, dar rateaza toate cartusele! Il prinde ursu, il pune capra si i-o trage pana il lasa cracanat.

Da ala nu se lasa..e mare scula de vanator. Se duce la magazin isi cumpara un Barrett 95' calibru 0.5 si iar pleca dupa urs.
Si iar termina cartusele fara sa-l atinga....si iar il prinde ursu si iar capra si iar la dos pana il lasa lesinat.

Da ala nu se lasa...e neam de mari scule de vanatori. Se duce iar la magazin si de data asta cumpara un stoc de Law ( anti tanc), pleca iar dupa urs. Trage tantalaul toate rachetele si iar rateaza....si il prinde din nou ursu. Marea scula de vanator, invatat deja cu ritualul de rigoare, isi da jos pantalonii si se pune capra.

Vine ursu la el, il ridica de guler si il intreaba: Baaaaaa...tu esti vanator sau curist?????? rofl.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 5 Nov 2005, 01:47 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE (Marcus)
Sugestiile lui mothman par foarte utile, astept si sugestii referitoare la contactul cu lupii.


Thanx. Acum sa incerc sa spun si ce am auzit si eu despre lupi. Lupul este unul dintre cele mai fascinate animale, cel putin asta e parerea mea. Nu stiu ce are animalul asta asa special, dar mie imi starneste admiratia. Spre deosebire de urs, se spune ca pentru om este mai putin pericuos lupul, si asta din cauza faptului ca el evita omul pe cat posibil, simtind-i prezenta de la distanta si ocolindu-l. Din cate am auzit, nu prea exista cazuri de lupi care sa fi atacat oameni, majoritatea celor mancati de lupi fiind, defapt, persoane ce au murit prin paduri din alte motive (inghetz, etc.), iar apoi au fost devorate de animale (lupul este si necrofag). Desigur, ca animale sociale, care traiesc in haita si in a caror "sociateate" exista veritabile ierarhii (perechea alfa, lupii beta si omega), lupii sunt animale cu "personalitati" diferite, asa ca nu trebuie subestimati si mers pe ideea ca nu poti fi atacat, mai ales daca e iarna, stiut fiind faptul ca iarna se aproprie foarte mult de asezarile umane din lipsa de hrana.

Sfaturi gasite pe fel si fel de site-uri :

1. Sa nu purtam haine in care este impregnat miros de mancare, gratar, (valabil si pentru urs, unde am auzit ca nu este recomandat nici spreiatul), pentru ca in felul acesta il starnim.

2. Am inteles ca daca imitam urletul lupului si exista vreun exemplar prin zona, acesta va raspunde. Nu stiu cat de reala este treaba, dar ar trebui verificata - poate fi o informatie folositoare.

3. Mai in gluma, mai in serios, am inteles ca daca dam nas in nas cu lupii, ar fi bine sa urinam in cerc, acestia evitand sa intre in cercul respectiv, fiind marcat teritoriul. Nu stiu daca are vreo baza reala, dar cu siguranta "material" se va gasi din abundenta, daca vom fi vreodata fata in fata cu un lup fioros.

4. Daca inoptam undeva, n-ar trebui sa lipseasca focul, care trebuie facut intr-o zona in care lemnul se gaseste din abundenta, stiut fiind faptul ca pentru a intretine un foc cateva ore bune, trebuie lemne cu "caru".

Si asta asa, pentru a fi ferit de urs, ca la lup nu situ daca are vreo importanta : De evitat ca atunci cand trantim un camping, ca gratarul sa fie facut chiar in apropierea cortului. De asemenea, mancarea ar trebui sa fie si ea la o oarecare distanta de cort, evitand in felul acesta sa fim raniti de un eventual urs, care ar putea sa dea tarcoale si sa ravaseasca lucrurile ce miros a mancare.

Acest topic a fost editat de mothman: 5 Nov 2005, 01:58 AM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Nov 2005, 03:38 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut din nou smile.gif

La capitolul cu lupii stam bine....mai periculosi sunt ciobanestii mioritici sau unii tauri lasati la pascut singuri. Cunosc basmele povestite de batrani si ravagiile lasate un urma de o haita de lupi flamanda in un tarc de oi.

Dar de aici pana la atac de om, distanta e mare. Nu am auzit inca de un caz in care un om a fost atacat de lupi...nu vara, nu iarna nu la munte si nici la vale. Sigura varianta in care poate fi periculos e atunci cand fiind turbat trece de faza de hidrofobie. In asemenea faze si o pisica sau veverita pot ataca omul.

Asa ca singura dauna ce poate produce lupul, e ca maximum sa-ti faca ferfenita rucsacul cu mancare lasat in afara cortului si nelegat suficient la inaltime!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 6 Nov 2005, 01:54 AM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Vad la stiri tot mai multe cazuri de persoane care au fost atacate de urs. Chiar astazi am vazut o stire de acest gen. Alte intamplari recente ar fi :

16 August 2005 - Adevarul
Un cioban dintr-o localitate buzoiana a fost atacat de un urs, fiind grav ranit, el reusind sa se salveze si sa se tarasca pana la stana, unde se aflau alti colegi ai sai care au chemat Salvarea. Potrivit unui comunicat de presa remis, luni, de IPJ Buzau, barbatul, in varsta de 40 de ani, din orasul Patarlagele, cioban la o stana din comuna Calvini, a fost atacat de un urs in timp ce se afla cu oile si vacile la pascut pe izlazul comunal.

18 Octombrie 2005 - Evenimentul Zilei
Un muncitor de la compania Tehnic Hidro, din Sinaia, a trait ieri-dimineata momente de groaza, dupa ce a fost atacat de o ursoaica. Impreuna cu victima mai erau trei colegi, care au reusit cu greu sa-l scoata pe barbat din coltii animalului furios. Muncitorul ranit a ajuns la spitalul din Sinaia cu multiple traumatisme.

S-ar parea ca nu prea e de joaca cu ursul.

Acest topic a fost editat de mothman: 6 Nov 2005, 01:56 AM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Nov 2005, 02:30 AM
Mesaj #30


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Am auzit ca daca apuci ursul de coada si-l zmucesti f puternic de ea, , o sa fuga neintirziat.....cica are niste nervi f sensibili acolo si durerea e ingrozitoare pt el...poate chiar sa moara....(...)


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Nov 2005, 06:33 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...sau daca-i faci un nod in trompa... rofl.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 18 Dec 2005, 11:58 AM
Mesaj #32


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Prea multe variante nu prea ai , daca intalnesti mai multe animale de pilda vulpe ,ras , urs , lup o sa se bata totii pentru tine .
Te urci in copac daca ai asa ceva la indemana sau fugi pana te saturi .
Sau un alt lucru bun de facut , e saparea unor galerii .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Dec 2005, 02:47 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu te urci in copac, ca daca e cumva castor roade baza copacului si cazi. Am vazut eu in desene animate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Dec 2005, 02:53 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Plutarh @ 18 Dec 2005, 10:58 AM)
Sau un alt lucru bun de facut , e saparea unor galerii .

Hihi... iti mai si sapi groapa din fuga... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 31 Dec 2005, 07:52 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



am citit candva ca prin canada un aventurier s-a uitat ingrozit fix in ochii ursului si acela a decedat ...
subiectul vroia sa explice puterea"paranormala" a privirii..
dar e bine sa il luati in seama si in ultima instanta incercati sa va speriati cat mai tare ca adunati energie nimicitoare in priviri ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 11:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman