HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Primul Ajutor, diferenta intre a fii sau nu!
SORIN
mesaj 25 Jun 2004, 12:36 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Salut Prieteni smile.gif

Deschid acest topic le cererea unor prieteni. pt. a discuta impreuna, a da si primi sfaturi despre ce si cum sa acordam prim-ajutor in caz de forta majora! Nu uitati ca acesta in majoritea cazurilor poate fii diferenta dintre viata si moarte.

Propun celor interesati de acest subiect, ca inafara de intrebari si raspunsuri, sa descrie si cazuri in care au fost implicati sau cazuri la care au fost martori. Oare cum am proceda in fiecare caz??

Va astept cu informatiile dv.

Best regards...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Nov 2006, 10:31 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Inainte se organizau niste cursuri ale Crucii Rosii, care te invatatu sa acorzi primul ajutor. Mi-am dorit f. mult sa le urmez, dar nu stiu daca mai existe.
Ceva informatii?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 25 Feb 2008, 03:37 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



Personal nu cunosc decat teoria (pe care am invatat-o de mica dintr-o carte a mamei - un curs pentru surorile de cruce rosie), insa n-am avut niciodata ocazia sa acord primul ajutor.
Iata ce stiu eu:

In caz de stop respirator:
Se intinde victima pe spate si i se pune sub ceafa o pernuta sau orice obiect asemanator care sa-i curbeze gatul astfel incat barbia sa fie mai sus. Se infasoara degetele in tifon (daca avem la indemana) sau se spala, apoi se verifica daca limba victimei nu a cazut in gat ("si-a inghitit limba"), blocand astfel traseul respirator, sau daca nu exista nici un alt obiect care sa blocheze (daca exista, se scoate cu delicatete). De asemeni, se largeste nodul cravatei, fularului sau se deschid primii nasturi ai camasii, daca este cazul.
Pentru respiratia gura la gura, acoperim gura victimei cu o batista, pentru a evita pe cat posibile transferul de microbi. Deschidem gura victimei si cu o mana i se astupa nasul, astfel incat aerul suflat sa nu iasa pe nari in loc sa se duca in plamani. Punem gura pe cea a victimei si suflam, privind cu coada ochiului pieptul pentru a vedea daca se misca. Dupa fiecare suflare, eliberam gura victimei ca sa poata elibera aerul suflat. Continuam pana cand victima isi revine.
Daca victima este un copil sau in orice alt caz in care gura ei e mult mai mica/ mai mare ca a noastra (sau daca exista rani la nivelul gurii, voma etc) se aplica respiratia gura la nas, la fel ca cea gura la gura.

In caz de stop cardiac:
In primul rand se ia pulsul victimei ca sa stim cu siguranta daca inima s-a oprit (cel mai usor e de gasit e artera carotida, pe partea stanga a gatului). Se intinde victima pe spate si i se ridica picioarele la aproximativ 30° fata de sol (de ex pe un scaunel, sau tinute de altcineva) pentru a facilita autotransferul sangelui. Se cauta cu varful degetelor capatul sternului (osul care uneste coastele), care este punctul in care se aplica masajul cardiac (sper sa imi amintesc bine). Se aseaza palmele in cruce, cu podul palmei pe stern si se apasa ferm si ritmat (cam o apasare la doua secunde). Daca victima a avut un accident de masina, inainte de masaj palpati usor coastele pentru a va asigura ca nu sunt rupte (caz in care, din cauza masajului cardiac, pot perfora plamanii).

In caz de stop cardio-respirator:
Se cumuleaza cele doua metode descrise mai sus, astfel:
*daca salvatorul e singur, picioarele victimei trebuie sustinute de un obiect (rucsac, etc) pentru favorizarea circulatiei. Vom alterna o suflare in plamani cu o apasare pe piept.
*daca exista doi salvatori, unul va face respiratia artificiala iar celalalt masajul cardiac

In caz de hemoragie externa (cea interna e prea greu de depistat daca nu esti cadru medical):

Trebuie sa observam culoarea si modul de a curge al sangelui, pentru a sti daca provine dintr-o artera sau dintr-o vena. Daca sangele curge in continuu si e inchis la culoare (din cauza incarcaturii de dioxid de carbon), provine dintr-o vena. Daca e rosu-aprins si curge "cu pulsatii" (in ritmul batailor inimii), provine dintr-o artera.
Sa presupunem ca rana se afla pe coapsa. Daca sangele vine dintr-o vena, inseamna ca vine din josul piciorului, urcand spre inima, si deci garoul trebuie aplicat sub rana. Daca s-a sectionat o artera, inseamna ca sangele vine dinspre inima spre talpa, deci rana se leaga deasupra. Garoul poate fi improvizat din orice - o esarfa, o curea, o sfoara, orice poate lega. Foarte important: trebuie atasat un biletel cu ora si minutul exacte in care acesta a fost legat, pentru ca nu trebuie lasat mai mult de 15 minute.
Daca rana se gaseste pe trunchi, evident garoul nu poate fi folosit. Putem folosi o compresa (preferabil din tifon steril) pentru a apasa pe vasul de sange rupt si a impiedica deci hemoragia.

In caz de fracturi:
Daca se banuieste o fractura a coloanei vertebrale, in nici un caz nu miscati victima, pentru ca riscati sa-i agravati situatia!
Daca e o fractura a membrelor (daca e inchisa, adica oasele rupte nu au strapuns pielea, se poate simti prin palpare), se imobilizeaza membrul respectiv (in caz de fractura deschisa, dupa pansarea ranii) cu ajutorul atelelor plasate de o parte si de alta si legate cu pansament. Se poate improviza cu orice bucati de lemn - scanduri, crengi drepte etc - sau orice altceva care poate tine osul nemiscat.

Sper ca v-am fost de folos si ca nu m-am inselat.


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Feb 2008, 03:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 25 Feb 2008, 04:20 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mersi, sunt niste repere. De ani de zile imi doresc un curs de prim-ajutor, poate urmez o scoala medicala. Fara practica nu te descurci.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 25 Feb 2008, 04:23 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



Ai mare dreptate smile.gif Dar daca practica nu e, eu zic ca tot e bine sa stii macar teoria bine, nu?


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 25 Feb 2008, 05:32 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Dacă-mi amintesc eu bine rolleyes.gif am învăţat teoria când am dat examen pentru carnet... ohyeah.gif
Să dea Dzeu să nu fiu în situaţia de a da prim-ajutor. Deşi am fost la "Sanitarii pricepuţi", cred că momentul în sine e altul. Una e să se prefacă pacientul şi una e să fie... "pacient". sad.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman