HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Parcul Cişmigiu, Strivit De Patru Turnuri De 30 De Etaje
Energie
mesaj 11 Jan 2008, 01:12 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Viorel Hurduc, şeful Comisiei tehnice de urbanism a Capitalei: „Turnurile îi vor ajuta să se orienteze pe cei care vin să se plimbe în parc“

Unul din turnuri va fi plantat la Palatul Universul, altul la Conservator, al treilea pe strada Şipotul Fântânilor, iar al patrulea la intersecţia cu Schitu Măgureanu



Parcul Cişmigiu, strivit de patru turnuri de 30 de etaje

Distrugerea ur­­ba­­nistică a Bu­cu­reş­tiului, înce­pu­tă pe vremea lui Ceau­­şescu, continuă şi în prezent, prin plantarea într-un oraş înghesuit a unei păduri de blocuri turn. După acoperirea Bisericii Armeneşti cu un turn de 19 etaje şi a Catedralei Sfântul Iosif cu un altul de peste 75 de metri, în timp ce parcul Bordei este la un pas de a fi distrus, a venit rândul parcului Cişmigiu să încapă pe mâna „investitorilor“.

Chiar în coasta istoricei grădini, în spatele Palatului Universul, proprietarul terenu­lui şi al construcţiei, patronul firmei Universul SA, vrea să ridice un turn de 27 de etaje. Mai mult, ca să nu creeze cumva un dezechilibru, afaceristul propune prin planul urbanistic zonal ridicarea altor trei turnuri în jurul grădinii Cişmigiu, pe terenuri care nici măcar nu sunt în proprietatea lui. Unul dintre ele este lângă Conservator, pe Calea Ştirbei Vodă, al doilea, pe un teren de tenis aflat la intersecţia Căii Ştirbei Vodă cu str. Schitu Măgureanu, iar al treilea, peste o casă foarte veche, care se află gard în gard cu Cişmigiul, pe strada Şipotul Fântânilor.

Planul urbanistic care ar permite „înfigerea” celor patru „ţepe” în jurul parcului a fost prezentat Comisiei tehnice de urbanism în ultima şedinţă de anul trecut. Preşedintele comisiei, Viorel Hurduc, a susţinut cu înfocare investiţia, motivând că „turnurile îi vor ajuta să se orienteze pe cei care vin să se plimbe în parc”. În plus, reprezentanţii investitorului susţin că turnul nu va fi o clădire de birouri, ci de locuinţe elitiste, deci nu va atrage foarte multe maşini în zonă, Brezoianu fiind o stradă foarte aglomerată, cu câte o bandă pe sens.

Cu această ocazie, va fi consolidat Palatul Universul, dar vor fi construite alte trei clădiri în jurul acestuia.„O asemenea construcţie nu se încadrează în zonă, în primul rând fiindcă strada Brezoianu este deja foarte aglomerată, iar ansamblul ar aduce şi mai multe maşini în zonă. În al doilea rând, parcul Cişmigiu este zonă protejată”, ne-a declarat Adrian Bold, arhitectul-şef al Capitalei. Nici arhitectul Dan Marin, membru al Comisiei, nu acceptă aşa ceva: „Este vorba de imaginea oraşului. În plus, o asemenea construcţie aduce sute de maşini pe o străduţă cum e Brezoianu, cu doar o bandă pe sens. De asemenea, există vecinătatea cu Palatul Universul, care este un simbol al presei româneşti. Ar trebui să aibă o arie de protecţie.”

Şerban Sturza, preşedintele Ordinului Arhitecţilor, spune că, în general, se manifestă o lipsă de atenţie faţă de dezvoltarea durabilă a oraşului. „Construirea în parcuri este, pe termen lung, o operaţie păguboasă. Parcul Bordei, de exemplu, este o înfrângere în ceea ce priveşte oraşul durabil. Suntem europeni, dar nu suntem pregătiţi decât să jecmănim”, este de părere Sturza. Planul urbanistic a fost amânat de comisie pe motiv că nu avea studiu de circulaţie şi „de însorire” şi va fi rediscutat atunci când beneficiarul va avea toate documetele. Acţionar majoritar la Universul SA este omul de afaceri american Jonathan Mann.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Jan 2008, 01:52 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Trăiască România americanizată! laugh.gif
Vorba lui Badea: băi, în ce ţară trăim... ! Vai de noi! Îmi imaginez cum va arăta zona, precum un stadion cu lumină nocturnă!
Şi am mai înţeles de la Badea că omu' cu planu' nu are decât pentru un turn teren, celelalte patru fiind amplasate în Cişmigiu de-a dreptul de parcă ar fi moşia lui! Ce e Bucureştiul ăsta corcit cu tot felul de stiluri arhitectonice, să vedem de acum încolo ce ţigănie va fi! ohmy.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 11 Jan 2008, 02:05 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Argumentul

QUOTE
„turnurile îi vor ajuta să se orienteze pe cei care vin să se plimbe în parc”.


mi se pare senzational.
Adevarul e ca atatia oameni s-au ratacit prin Cismigiu, incat nu-mi dau seama cum de se fac atat de tarziu turnurile astea. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jan 2008, 02:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
coconut
mesaj 11 Jan 2008, 02:26 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(Energie @ 11 Jan 2008, 02:05 PM) *
Argumentul
mi se pare senzational.
Adevarul e ca atatia oameni s-au ratacit prin Cismigiu, incat nu-mi dau seama cum de se fac atat de tarziu turnurile astea. biggrin.gif



rofl.gif Eu m-am rătăcit foarte des acolo... Căutam ziua de ieri... rofl.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman