HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Romania's Unwanted Children
jet li
mesaj 27 Sep 2006, 11:26 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



E o stire acum pe www.cnn.com, nu pot sa dau linkul pentru ca e un video, spune despre niste orfelinate din Romania si conditiile de acolo, nu sunt destui oameni nici destui bani, si insusi modul cum sunt ingrijiti copii abandonati din primul an de viata ii face sa nu se dezvolte bine !
Statul roman ar face bine sa vada stirea si sa faca ceva, sa nu mi spuna ca nu sunt bani ! Pana si eu am idei despre cum ar putea fi tratati mai bine. Metoda de tratament cum arata in film : stateau pe o banca intr-o camera si se leganau in fata si in spate, unii legati de maini. Partea cea mai rea e ca se pare ca insusi modul cum au fost crescuti de fapt neglijati, in acel orfelinat de mici ii face sa ajunga asa !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2006, 11:39 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, iar ma scot din sarite manipularile de genul asta! Cind e facut filmul si unde? Ca nu zice...

Nu e orfelinat, era unul dintre spitalele cu copii bolnavi de SIDA. Ok, conditiile nu erau ideale. Eu ma indoiesc ca filmul e actual. Nu e prima data cind astia iau niste imagini vechi si fac montaje care sa impresioneze. Am fost in niste institutii din astea anul trecut si acum doi ani, nici urma de asa ceva. Or mai fi, pe undeva prin tara, nu stiu sigur.
Dar felul in care e prezentata situatia e mirlanesc.
Iar unii dintre copiii aia se leagana pentru ca au probleme psihice, nu pentru ca i-ar fi adus tratamentul in starea aia. Asa faceau aproape toti cei crescuti in orfelinatele de pe vremea lui Ceausescu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 27 Sep 2006, 11:46 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



manipulare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Sep 2006, 11:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 27 Sep 2006, 12:18 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu spune ca e vorba despre copii bolnavi de SIDA nici nu spune cand e filmat. Or fi niste banditi care prezinta fime vechi si atunci si CNN ori stie si e la fel de nesimtit ca ei, ori sunt prosti si habar nu au ce stiri prezinta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2006, 12:26 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Acu', daca tu ai cazut pe spate, impresionat de filmuletul ala, si nu mai poti sa te ridici, e problema ta.
Eu recomand tuturor sa se documenteze un pic inainte de a plinge pe tastatura cind vad 'facaturi' din astea.

Iti spun sigur ca e un spital din ala.

Nu e prima data cind CNN face asta, la fel ca aia de la Le Monde.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 27 Sep 2006, 01:06 PM
Mesaj #6


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



N-am putut urmari cu atentie, pentru ca se intrerupea legatura din cand in cand, dar cu siguranta ca este filmat intr-un spital. O parte din copii aveau dizabilitati grave si intr-un fel e normal sa nu arate prea bine si sa nu fie dezvoltati corespunzator. Dar indiferent daca un copil se naste normal sau nu, ingrijirea indelungata intr-un spital, care este si el o institutie, le incetineste dezvoltarea cu mult si ii traumatizeaza din toate punctele de vedere.

Poate ca nu lipsa hranei este problema, nu cred ca sunt infometati, poate doar hraniti mai putin diversificat si rigid (in spital mananci doar la ore fixe si nu cand iti este foame).

Din pacate situatia se datoreaza tot sistemului de protectie - Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului - institutia care este raspunzatoare de situatia tuturor copiilor in dificultate (parasiti, cu dizabilitati, abuzati...). Numai ca acesti copii sunt in spital,.. iar Directia nu a gasit solutii... Vor gasi nenumarate motive pentru a explica nereusita si lipsa unei protectii adecvate: nu au asistenti maternali sau acestia refuza sa ingrijeasca un copil cu dizabilitati (e foarte adevarat ca se intampla asa), sau copiii nu au acte de identitate, sau....

Centre de tip familial in care cei parasiti duc o viata mai aproape de cea norma, exista, e adevarat, dar nu toti ajung acolo.

Desi materialul e facut sa impresioneze si probabil ca nu este foarte bine documentat (daca vezi un copil foste slab poti spune ca e infometat, desi poate realitatea este alta), modul in care sunt tratati copiii in mediul spitalicesc este rudimentar, si prin consecintele pe care le are asupra lor, inuman si spun asta pentru ca am lucrat cu ei si i-am vazut cu ochii mei.

(Leganarea se poate datora atat lipsei de stimulare fizica cat si lipsei de afectivitate. Am participat la un training in care o echipa de fizioterapeuti americani ne-au explicat nevoile de exercitiu fizic necesare copiiilor cu handicap, care pot ameliora aceasta stare).

O sa-i arat sefei mele materialul poate afla unde a fost facut, ca sunt curioasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2006, 01:38 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ce ma deranjeaza cu adevarat e faptul ca asemenea 'iesiri' sint deja clisee. Orfanii, bolnavii de SIDA, oamenii strazii... atata stiu astia despre noi. Si le repeta an de an, aproape mereu cu imagini filmate imediat dupa '89. Asta chiar ma enerveaza.

Ca in institutiile de stat lucrurile nu sint roz bombon, e altceva. Nici la occidentali nu e altfel cind vine vorba de stat. Dar sint atit de ipocriti!

Si daca ar fi fost filmat ieri, sa zicem, care e problema lor? Chiar ii intereseaza soarta pruncilor alora? Nu. E cea mai ieftina manevra politica.

Nici macar ONG-urile straine care au bagat bani in astfel de institutii romanesti nu o fac doar din caritate. In tarile de unde provin au diverse facilitati fiscale pentru asta. E bine ca au venit si au investit aici, nu zic nu. Dar sa nu mai idealizam atita gesturile unora veniti de 'afara'. Nici alea bune, nici alea rele. Cica le pasa...

Acest topic a fost editat de nefertiti: 27 Sep 2006, 01:38 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 27 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



CNN este in plina campanie privind copiii din Romania (am mai vazut un reportaj acum vreo saptamana) din cauza sistarii adoptiilor internationale, au facut mare scandal pe tema asta. E posibil ca si aceasta stire sa faca parte din acelasi "pachet".

Acest topic a fost editat de denise: 27 Sep 2006, 02:24 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 27 Sep 2006, 02:28 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nefertiti spui ca "am cazut pe spate" la filmul ala, da, si daca as fi sigur ca e real si se intampla acum cred ca m-as apuca sa postez peste tot pe unde pot despre stirea aceea si sa ma asigur ca intr-un fel cineva o vede ! Oricum la asta ma gandeam cand am citit-o. Dar acum nu sunt sigur stiu ca s-a mai intamplat ca altii sa arate filme vechi. Presa nu ar trebui sa aiba voie sa minta. Ar trebuii inchis CNN daca se dovedeste ca stiau ca filmul e vechi dar l-au aratat ca fiind nou. Altfel o sa fie odata o problema adevarata si nimeni nu ii mai crede daca au mintit odata. Da stiu ca e nemaiauzit "sa se inchida CNN". Orice ziar ,televiziune sau radio ar trebuii inchis un an daca se dovedeste ca au mintit. Cat de greu e sa povestesti doar ce vezi si auzi fara sa adaugi sau sa tai ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Sep 2006, 02:46 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Autoritatile de la noi ar trebui sa se sesizeze. Dar, cum nu e prima data cind se intimpla si niciodata n-au facut-o...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Sep 2006, 08:35 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (denise @ 27 Sep 2006, 03:43 PM)
CNN este in plina campanie privind copiii din Romania (am mai vazut un reportaj acum vreo saptamana) din cauza sistarii adoptiilor internationale, au facut mare scandal pe tema asta. E posibil ca si aceasta stire sa faca parte din acelasi "pachet".

e presa libera, poate sa faca ce vrea
daca ar fi corecti ar prezenta cazurile de la ei de acasa, pt ca au destule

copii lor sunt atit de bine crescuti psihic incat ajung sa ii impuste pe ceilalti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 10:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman