HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Incident Interconfesional La Sf.mormant, noi ispravi ale fundamentalistilor ortod
Cipri
mesaj 30 Sep 2004, 09:30 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Profitand de o procesiune cu ocazia Inaltarii Sf.Crucii un grup de calugari ortodocsi( care-l insoteau pe patriarhul ireneos de ierusalim)au incercat sa-i forteze pe fratii catolici din Ordinul franciscan sa paraseasca locul din fata capelei Sf.Maria Magdalena, loc unde catolicii au dreptul sa stea potrivit status quo-lui.a intervenit politia israiliana pentru a-i salva pe francisacii agresati de insotitorii patriarhului ortodox.Ecumenismul ortodoxiei da pe dinafara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2004, 09:43 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Cipri @ 30 Sep 2004, 10:43 AM)
patriarhul ireneos de ierusalim

Putin respect (daca nu pentru ortodocsi, macar pentru limba pe care o utilizezi)! Nu stii sa folosesti majuscule decat atunci cand este vorba de Roma si de Papa?
Atat despre forma mesajului, ca despre continut: cui ii pasa?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Sep 2004, 09:51 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Unui militant din secta de diviziune nationala a transfugilor din 1700, cui altuia ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2004, 09:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 30 Sep 2004, 11:18 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regret ca nu am folosit majuscule cand m-am referit la Patriarhul Ireneos dar nu am facut-o intentionat.Cat despre incidentul in cauza este o noua dovata a "mesajului evanghelic" de iubire a multor clerici ortodocsi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2004, 11:21 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Incidentul in cauza nu are relevanta pentru milioanele de ortodocsi. Nu-i poti acuza pe toti pentru derapajele catorva. Nu ti-ar strica putina obiectivitate.

Am ajuns eu sa-i apar pe ortodocsi... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Sep 2004, 11:27 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (abis @ 30 Sep 2004, 12:34 PM)
Incidentul in cauza nu are relevanta pentru milioanele de ortodocsi. Nu-i poti acuza pe toti pentru derapajele catorva. Nu ti-ar strica putina obiectivitate.

Am ajuns eu sa-i apar pe ortodocsi... unsure.gif

Ai dreptate; dar atunci cand acei "catorva" sunt de fapt un Patriarh - deci NU oricine, se cam schimba datele problemei...
Nu-i apar pe catolici, dar pot sa ma intreb ce a fost in capul acestei personalitati a bisericii ortodoxe/ sau care a fost de fapt mesajul transmis prin gestul sau ?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Sep 2004, 11:52 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



<i>FRANCESCANI AGGREDITI DAI MONACI GRECI AL SANTO SEPOLCRO, FERITI
29/09/2004 - 151
Tafferugli hanno costretto la polizia israeliana ad intervenire

Città del Vaticano, 29 set. (Apcom) - Tafferugli al Santo Sepolcro di Gerusalemme. Il 27 settembre scorso alle ore 11,15 un gruppo di monaci greci ha aggredito i frati francescani, costringendo la polizia israeliana ad intervenire per difenderli. Risultato: diversi feriti tra i frati e i poliziotti. L'aggressione denunciata dalla Custodia di Terra Santa ha avuto origine durante la processione greco-ortodossa per la festa della Santa Croce quando il Patriarca greco Ireneo ha ordinato ai francescani di chiudere le porte di bronzo della loro Cappella dell'Apparizione, nota anche come cappella del Santissimo Sacramento. Dal momento che il patriarca greco non ha il diritto di imporre questo, il rappresentante dei francescani si è rifiutato di farlo.

"Il patriarca allora ha mandato la sua guardia del corpo e alcuni monaci a chiudere la porta con la forza -raccontano i francescani della Custodia di Terra Santa- I poliziotti nel frattempo entravano in azione formando un cordone per impedire tafferugli. Dopo un teso confronto alcuni monaci con indosso le vesti liturgiche hanno preso ad attaccare selvaggiamente la polizia cercando di entrare con la forza. Un francescano è stato picchiato e preso a calci dai monaci greci e da fedeli ortodossi. La collutazione ha causato diversi feriti".

La polizia immaginando il peggio, ha subito chiamato i rinforzi facendo intervenire anche il comandante della Città Vecchia, colonnello Nisso Shacham. La calma è tornata dopo una mezz'ora. Diversi monaci sono stati allontanati di forza e dichiarati in arresto.

"Questo attacco non è stato assolutamente provocato, né era giustificato da alcuna reale ragione -proseguono i francescani della Custodia- Nei giorni precedenti rappresentanti del governo avevano formalmente chiesto ai francescani di permettere ai greci il passaggio attraverso la sezione settentrionale della Cappella di Santa Maria Maddalena. La ragione di questa richiesta era chiaramente quella di mantenere la pace e di evitare la violenza nella Basilica. Ma una certa tensione era presente per il fatto che i greci intendevano, contrariamente allo Statu Quo, passare attraverso la sezione settentrionale della Cappella di S. Maria Maddalena".
copyright @ 2004 APCOM</i>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Sep 2004, 12:19 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din regulament:
QUOTE
Utilizarea limbii romane si exprimarea corecta in cadrul forumului este o conditie de baza

cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 30 Sep 2004, 12:36 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Am gasit aceasta informatie in italiana si nu am mai avut timp sa o traduc.Problema este de limba cand NU vrem sa vedem FAPTELE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 02:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman