HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Iliescu, Huiduit La Montreal
Superunknown
mesaj 21 Sep 2004, 11:21 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Presedintele Iliescu a fost huiduit la Montreal, la inaugurarea statuii lui Mihai Eminescu din Piata Romaniei. El a fost obligat sa plece de la locul evenimentului fara a-si mai citi discursul, ba mai mult, a incasat si o bucata de brinza/hotdog/carton sau alt obiect neidentificat. Vorbind despre eveniment, el i-a etichetat drept "retardati" pe cei care l-au huiduit.

Si-a cautat-o Iliescu cu luminarea, venind aproape neinvitat intr-un mediu despre care stia ca-i va fi ostil?

Aveau dreptul romanii din Montreal sa-l huiduie pe Iliescu riscind sa "strice imaginea Romaniei"?

Astept parerile voastre si va recomand un articol si o poza care mi-au mers la inima: http://ro.altermedia.info/index.php?p=1657


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Sep 2004, 11:30 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Iliescu cu mineriada lui a stricat mai mult din imaginea Romaniei decit ar putea intreaga diaspora s-o faca vreodata, chiar daca se apuca maine toti de ciordit.

se stie dintotdeauna ca diaspora e anti-FSN, de aceea probabil se poate vota anul asta numai direct la ambasade.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Sep 2004, 11:32 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Tare de tot poza, pentru cine stie alfabetul rusesc rofl.gif
user posted image
e si in EvZ una, pe prima pagina.


Acest topic a fost editat de actionmedia: 21 Sep 2004, 11:32 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Sep 2004, 11:32 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 11:32 AM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca aveau dreptul sa-l huiduie??? Nu e cam aiurea intrebarea asta? Ce, Iliescu are dreptul sa isi bata joc de noi de atatia ani?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 21 Sep 2004, 11:54 AM
Mesaj #5


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Din ce am auzit eu:
Dupa ce a fost bombardat cu hartie in cap, Iliescu s-a intors catre atacator si i-a zis "De ce dai, mai animalule?"
Cel in cauza a raspuns:" Animal esti mata ca ai chemat minerii si de aceea am plecat eu din tara"

Iliescu e o "babuta" simpatica, nu e un hot el asa de la el citire. Aia de langa el fura. spoton.gif

Acest topic a fost editat de Vornicum: 21 Sep 2004, 11:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 11:58 AM
Mesaj #6


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cica Ilici i-a facut pe aia si retardati! laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 21 Sep 2004, 12:21 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



E lumea rea, maica! Ia uitati-va nitzel la comunicatu asta pe care l-am auzit azi dimineata la tv ohmy.gif blink.gif


COMUNICAT DE PRESĂ
Preşedintele României, domnul Ion Iliescu, îşi exprimă profunda surprindere faţă de unele relatări apărute în presa scrisă şi audio-vizuală din ţară, referitoare la un moment din cadrul vizitei oficiale pe care a efectuat-o, la sfârşitul săptămânii trecute, în Canada.


Preşedintele României, domnul Ion Iliescu, îşi exprimă profunda surprindere faţă de unele relatări apărute în presa scrisă şi audio-vizuală din ţară, referitoare la un moment din cadrul vizitei oficiale pe care a efectuat-o, la sfârşitul săptămânii trecute, în Canada.
După cum se ştie, în prezenţa şefului statului la Montreal – care a coincis cu împlinirea a 100 de ani de existenţă a comunităţii româneşti din Canada şi a 85 de ani de relaţii diplomatice între cele două ţări – autorităţile canadiene au acordat unei Pieţe din Montreal numele României, inaugurarea acesteia desfăşurându-se în prezenţa unor membri ai Guvernului canadian, ai autorităţilor locale, ca şi ai câtorva sute de membri ai comunităţii româneşti din Montreal. Din păcate, această ceremonie a fost perturbată de un grup agresiv de protestatari, care s-a manifestat într-un mod aflat în afara oricăror norme elementare de civilitate. Au fost ignorate astfel nu numai bunele intenţii şi generozitatea autorităţilor canadiene, ci şi eforturile majorităţii oamenilor din cadrul comunităţii româneşti din Montreal, care au participat la inaugurarea Pieţei România pentru a-şi manifesta sentimentele calde faţă de ţara în care îşi regăsesc rădăcinile şi de care se simt legaţi pentru totdeauna.
În ceea ce priveşte presupusele agresiuni fizice la adresa Preşedintelui României, precizăm că acestea nu au existat decât în imaginaţia unora care şi-au dorit, probabil, ca acest incident să aibă consecinţe mai grave. În acest context, este de-a dreptul incredibil faptul că în presa din România au apărut unele articole care spun, nici mai mult nici mai puţin, că şeful statului ar fi fost „lovit” sau „pocnit” de protestatari. Un asemenea moment nu a existat, pur şi simplu, după cum nu există nici o persoană care ar putea pretinde că ar fi asistat la aşa-ceva.
Preşedintele României îşi exprimă regretul că apropierea campaniei electorale mai determină şi azi – după aproape 15 ani de la Revoluţie – asemenea manifestări situate în afara oricăror norme ale conduitei civilizate şi care, în cazul menţionat, jignesc sentimentele majorităţii românilor din diaspora şi aduc atingere, în ultimă instanţă, prestigiului României. Totodată, domnul Ion Iliescu îşi exprimă surprinderea faţă de faptul că unii reprezentanţi ai presei, deşi au fost de faţă la toate momentele vizitei pe care a întreprins-o în Canada, nu au fost deloc interesaţi să se refere la adevărata dimensiune a acesteia şi la sentimentele calde cu care a fost primit atât de comunitatea românească, cât şi de autorităţile canadiene, fiind atraşi numai de acest incident periferic, căruia i s-a acordat o importanţă cu totul ieşită din comun.

Departamentul comunicarii publice
20 Septembrie 2004

nonono.gif


--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 21 Sep 2004, 12:23 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Daca aveau dreptul sa-l huiduie??? Nu e cam aiurea intrebarea asta?


Intrebarea e legitima dintr-un punct de vedere: daca il privim ca pe un eveniment cu participare "la virf", in care Romania era onorata de autoritatile canadiene, si pe care un grup de protestatari l-au compromis (in urma protestelor a fost anulat concertul lui Tudor Gheorghe, mi se pare). Nu sint de acord cu punctul asta de vedere, dar intrebarea nu mi se pare deloc "aiurea".


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 12:49 PM
Mesaj #9


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Chiar daca e un eveniment cu participare "la varf", problema nu se pune daca aveau sau nu dreptul. E vorba despre dreptul la libera exprimare.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Sep 2004, 12:52 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 21 Sep 2004, 12:43 PM)
Iliescu cu mineriada lui a stricat mai mult din imaginea Romaniei decit ar putea intreaga diaspora s-o faca vreodata

Exagerezi.

Oricum - daca spun ca mie unul gestul mi se pare deplasat o sa fiu probabil luat la suturi ( virtuale din fericire tongue.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 01:00 PM
Mesaj #11


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu te ia nimeni la suturi, asta e pararea ta si gata. Dar si eu ii dau dreptate lui dead-cat. Iar daca ai alta opinie, poate aduci si argumente.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 21 Sep 2004, 01:15 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Sunt de acord cu MIA, gestul a fost exagerat. Asta pentru ca acea manifestare nu tinea nici de persoana presedintelui Iliescu (chiar daca acesta a fost prezent) si nici de PSD/PDSR/FSN. Era vorba de un eveniment legat de relatiile dintre statul roman si cel canadian, iar statul trebuie/ar trebui sa nu fie confundat cu omul sau partidul... Chiar daca, poate, presedintele Iliescu merita o demonstratie anti, evenimentul nu merita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Sep 2004, 01:18 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 21 Sep 2004, 02:13 PM)
Iar daca ai alta opinie, poate aduci si argumente.

Referitor la recenta "huiduiala" de la Quebec nu pot din pacate sa reproduc prea multe argumente dintr-un motiv care poate parea ciudat la prima vedere : pe un alt forum de discutii mai "restrins" cineva a expus "dedesubturile" manifestarii anti-Iliescu de la Quebec vazute/percepute de cineva de la fata locului. Fara acordul dinsului - care s-ar putea sa nu vina, persoana in cauza fiind nitelus ( bine ) suspicioasa - nu consider ca e corect sa reproduc o buna parte din respectivele detalii. rolleyes.gif

Insa - in mare - manifestatia "contra" se pare ca a fost organizat nu de romani sau reprezentanti ai comunitatii romane de acolo, ci de o organizatie numita FIMQuebec adica "forumul de integrare multiculturalista in quebec" ce are, teoretic, ca scop promovarea "multiculturalismului in Quebec" si la care, intimplator sau nu, au aderat diverse persoane. Ori asta deja nu-mi mai suna bine ph34r.gif - ce are multiculturalismul cu lozincile anti-Iliescu... blink.gif - e ceva putred aici - parerea mea ... hmm.gif

Cit despre mineriada si cit de mai au fost efectele si cit exagerarile ... eventual la alt subiect. smile.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 21 Sep 2004, 01:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Sep 2004, 01:19 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (MIA @ 21 Sep 2004, 01:05 PM)
QUOTE (dead-cat @ 21 Sep 2004, 12:43 PM)
Iliescu cu mineriada lui a stricat mai mult din imaginea Romaniei decit ar putea intreaga diaspora s-o faca vreodata

Exagerezi.

Oricum - daca spun ca mie unul gestul mi se pare deplasat o sa fiu probabil luat la suturi ( virtuale din fericire tongue.gif ).

oare? calculeaza citi s-au hotarit sa nu (mai) investeasca in 1990 intr-o tara cu lozinci "noi muncim, noi nu gindim".

oricum sa fii fost acolo, eu nu l-as fi injurat. pur si simplu nu m-as fi dus.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 01:25 PM
Mesaj #15


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Deja circula diverse variante cu privire la dedesubturile acelei manifestatii. Care mai de care mai fanteziste, asa ca nu stiu daca merita sa le acordam mare atentie. Revin la ideea mea, aveau dreptul la libera exprimare si basta!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 21 Sep 2004, 01:26 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Eu zic ca e prea mare agitatie. Daca l-am suportat 10 ani sad.gif pe Iliescu mai merg inca 100 de zile smile.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Sep 2004, 01:33 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



sa te-auda Dumezeu!


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Sep 2004, 01:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 21 Sep 2004, 02:38 PM)
Deja circula diverse variante cu privire la dedesubturile acelei manifestatii. Care mai de care mai fanteziste, asa ca nu stiu daca merita sa le acordam mare atentie.

Ce spun eu nu e nimic fantezist, ci pur si simplu poate fi gasit si in ziare. smile.gif

http://www.expres.ro/politica/?news_id=165572

Interesant e ca pe undeva mai degraba ... aspectul statuii a dezamagit si enervat !! rolleyes.gif

QUOTE

“Domnule presedinte Iliescu, ati vazut statuia poetului nostru national din Piata Romaniei de la Montreal? Un nebun fugit din ospiciu, in camasa lunga de spital, descult, cu miinile paraplegice, cu capul inclinat pe spate si cu privirea nauca. Unde-i frumosul poet cu fruntea-nalta luminata de luceferi? Unde-i Eminescu nostru? Dupa ce l-ati cenzurat atitia ani, l-ati exilat si pe el, nebun de durere. Ne-ati cerut sa facem lobby favorabil Romaniei pe aici pe unde ne-a adus disperarea. Si dvs. veniti cu o statuie care face cel mai mare deserviciu imaginii Romaniei in lume. Dispuneti inlocuirea ei! Ne facem de ris”, i-a scris lui Ion Iliescu, in zadar, acelasi George Rusu.


blink.gif sad.gif - mie unul niciodata nu mi-au placut viziunile prea ... "futuristice" ... cry.gif

QUOTE

Revin la ideea mea, aveau dreptul la libera exprimare si basta!


Dar nimeni nu s-a legat de daca aveau dreptul sau nu. Numai ca si cu dreptul asta la manifestare stii cum e ... politia poate sa-ti autorizeze un spatiu in piata de linga si nu exact unde avea loc dezvelirea monumentului ... s.a.m.d. ... oricum eu mai degraba am inteles ca era vorba de daca suntem noi personal de parere sau nu cu gestul respectivilor.

Acest topic a fost editat de MIA: 21 Sep 2004, 01:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Sep 2004, 01:54 PM
Mesaj #19


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai eu mi-am spus parerea si atat. Dar consider ca se acorda prea mare atentie acestui incident.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Sep 2004, 01:56 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 21 Sep 2004, 03:07 PM)
Pai eu mi-am spus parerea si atat. Dar consider ca se acorda prea mare atentie acestui incident.

Si eu la fel. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Sep 2004, 02:05 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 21 Sep 2004, 02:32 PM)
oare? calculeaza citi s-au hotarit sa nu (mai) investeasca in 1990 intr-o tara cu lozinci "noi muncim, noi nu gindim".

Mi-a dat cu virgula ... blink.gif - si asta probabil ca nu stiu citi oameni de afaceri aveau traducatori linga ei de limba romana atunci cind, pt. 30 de secunde, au ajuns cu telecomanda din intimplare si pe canalul unde se transmiteau imagini dintr-o tara din Africa ( desi curios ca multi de pe ecran erau albi !! ) , numita Romania, cu capitala la Budapesta si unde ministru al turismului era cica unu' ... Dracula parca ... tongue.gif

Vorbim separat pe tema asta - O.K. ? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Sep 2004, 02:09 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



OK


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 21 Sep 2004, 02:10 PM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



si totusi...eu cred ca desi s-a facut valva..ilescu si-o cam merita...si poate mai vad si rahatii din partidul lui...in caz ca le vine ideea sa faca neste vizite electorale... devil.gif
acum eu am senzatia ca iliescu se tot asteapta ca pe unde se duce sa il pupe romanii in c*#...scuzati expresia..da-i cu paine , da-i cu sare, saru'mana, chestii din astea...sincer in orice capat de lume m-as afla eu tot l-as injura pe asta si pe hotii lui.pentru ca am trait "istoria" si am vazut tot ce s-a intamplat..desi de multe ori ma intreb daca poporul asta nu merita cucuveaua si sleahta de "baroni"...
aici se uita usor sau se trece cu vederea...lasa ca poate o mica injuratura cand se asteapta mai putin nu ii strica.in fond chiar nu si-o merita?!ba da! spoton.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Sep 2004, 07:10 PM
Mesaj #24


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Presedentia spune ca nu s-a intamplat nimic. Ha, astia cred ca au dereglari psihice grave. Mai era acum cateva zile la teve Athanasiu sau cum il cheama pe ministrul Educatiei si spunea senin, in timp ce jumatate din scolile tarii erau in greva in prima zi de scoala, ca nu e nici un haos in invatamant, ca scoala romaneasca e pe "un drum asezat"... pe dric si merge spre groapa completez eu.
Da' Iliescu tot aiurea vorbeste, n-are omu' nici o treaba cu aia 7 ani, au fost cam demult, ce-i drept, dar parca e presedinte...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 21 Sep 2004, 08:38 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



@dead-cat: daca tu nu esti de acord cu ceva, te asezi in banca ta si stai linistit? ma refer acum la postarea ta in care api spus ca daca vizita lui iliescu nu iti convenea tu nu te duceai.
si atunci de unde sa stie "stimatul domn" ca oamenilor nu le convine faptul ca el a venit? da...mi se pare normal sa demonstreze daca ceva e in neregula. sa isi spuna parerea, ca prea multa vreme am tacut. si daca am tacut s-a crezut ca suntem de acord.

@inorog: noi nu l-am suportat pe iliescu...noi l-am ales si e de o mie de ori mai grav. chiar citeam la topicul ala cu "oare se trezesc romanii" si ma gandeam...poate de data asta reusim sa facem ceva, sa nu mai vina tot PSD la putere, ca nu e buna treaba dupa aia. o sa ne trezim vai de noi si nici nu o sa stim ce ne-a lovit. ohmy.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 22 Sep 2004, 07:25 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



@MIA:

QUOTE
“Domnule presedinte Iliescu, ati vazut statuia poetului nostru national din Piata Romaniei de la Montreal? Un nebun fugit din ospiciu, in camasa lunga de spital, descult, cu miinile paraplegice, cu capul inclinat pe spate si cu privirea nauca. Unde-i frumosul poet cu fruntea-nalta luminata de luceferi? Unde-i Eminescu nostru? Dupa ce l-ati cenzurat atitia ani, l-ati exilat si pe el, nebun de durere.


Trist, foarte trist sad.gif Mazi ales ca avem in tara multi artisti talentati, care ar fi reusit sa creeze ceva frumos pentru canadieni.

@gabitza^:

QUOTE
noi nu l-am suportat pe iliescu...noi l-am ales si e de o mie de ori mai grav
.

Eu nu l-am ales pe iliescu wink.gif

In schimb alaltaieri am subscris pe listele lui Theodor Stolojan smile.gif

Acest topic a fost editat de Inorog: 22 Sep 2004, 08:05 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Sep 2004, 08:44 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

@dead-cat: daca tu nu esti de acord cu ceva, te asezi in banca ta si stai linistit? ma refer acum la postarea ta in care api spus ca daca vizita lui iliescu nu iti convenea tu nu te duceai.
si atunci de unde sa stie "stimatul domn" ca oamenilor nu le convine faptul ca el a venit? da...mi se pare normal sa demonstreze daca ceva e in neregula. sa isi spuna parerea, ca prea multa vreme am tacut. si daca am tacut s-a crezut ca suntem de acord.

mult mai senzational ar fi daca el vine si-l intimpina vreo 3-5 oameni, decit o multime care fluiera. asta i-ar fi aratat cit de neimportant este pe plan international.
ca pina la urma ce vrei sa obtii? sa sisteze guvernul canadian orice legatura diplomatica cu romania atita timp cit o conduce un guvern FSNistic?

si oare-l intereseaza pe Illici parerea romaniilor din diaspora? avind in vedere ca majoritatii chiar li s-a luat practic posibilitatea de a vota, as zice ca o cunoaste deja.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 22 Sep 2004, 09:43 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Inorog @ 21 Sep 2004, 03:39 PM)
Eu zic ca e prea mare agitatie. Daca l-am suportat 10 ani sad.gif pe Iliescu mai merg inca 100 de zile smile.gif

Uite-l pe omuletul asta care a facut mineriade, ce simpatic zambeste din toate colturile gurii sad.gif . Mai are saracutul cateva zile de stat la Cotroceni si iese cu zambetul pe buze. Deja avem simpatii ptr el. Asa uita romanul.

Intrebare: Daca dupa revolutie aveam la conducerea tarii un dracusor care sa faca treaba si nu unul care sa starneasca mineriade, care ar fi situatia economica a Romaniei acum? Cati romani am avea fericiti? Cati romani ar mai pleca sa culeaga capsuni? Cati pensionari ar fi la concedii pe alte meleaguri si nu cocosati de munca.

Observati cat de repede s-a ridicat Spania. Nu cred ca sunt mai mult de 15 ani. Cum ar fi sa avem noi femei spaniole in casa care sa ne faca menajul? Cum ar fi sa chemam noi spaniolul la noi in tara sa ne culeaga strugurii si recolta de pe camp. Cum ar fi sa se inghesuie ei la ambasadele noastre?

Putem sa vizualizam macar toate astea? NU si asta ptr ca a existat un Iliescu la conducere. In situatia economica si politica in care se afla acum Romania, cu greu alta conducere poate face ceva ptr tara sad.gif . Gresesc??


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Sep 2004, 09:50 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Crisse @ 22 Sep 2004, 10:56 AM)
Intrebare: Daca dupa revolutie aveam la conducerea tarii un dracusor care sa faca treaba si nu unul care sa starneasca mineriade, care ar fi situatia economica a Romaniei acum? Cati romani am avea fericiti? Cati romani ar mai pleca sa culeaga capsuni? Cati pensionari ar fi la concedii pe alte meleaguri si nu cocosati de munca.

Observati cat de repede s-a ridicat Spania. Nu cred ca sunt mai mult de 15 ani.
{...}

Putem sa vizualizam macar toate astea? NU si asta ptr ca a existat un Iliescu la conducere. In situatia economica si politica in care se afla acum Romania, cu greu alta conducere poate face ceva ptr tara sad.gif . Gresesc??

Vise. tongue.gif Din pacate doar vise frumoase ...

Comparatia cu Spania mi se pare complet irelevanta. Uitati-va mai degraba la Cehia si vedeti cam ( maximul ) la care puteam ajunge. Sau in landurile din fosta RDG unde au iesit comunistii "reformati" la urme ... ph34r.gif

Nu ca nu are Iliescu ( multe ) pacate - dar ce enunti tu acolo sunt simple iluzii din perioada pre-revolutionare, intretinute abil si porbabil cu oarecare interes de posturi ca "Europa Libera" ... sad.gif ... sistemul european si global e astfel structurat ca unei tari din Est nu i se va "permite" sa ajunga la asa nivel ... probabil niciodata. unsure.gif

Stiu ca suna cinic ... dar asta e ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2004, 09:57 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 22 Sep 2004, 11:03 AM)
sistemul european si global e astfel structurat ca unei tari din Est nu i se va "permite" sa ajunga la asa nivel ... probabil niciodata.

Slovenia e un contra-exemplu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Sep 2004, 10:07 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Si Cehia, si tarile baltice, adica peste tot unde miticismul, lenea si mitocania au fost date la o parte... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 22 Sep 2004, 10:07 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (MIA @ 22 Sep 2004, 12:03 PM)


Comparatia cu Spania mi se pare complet irelevanta. Uitati-va mai degraba la Cehia si vedeti cam ( maximul ) la care puteam ajunge. Sau in landurile din fosta RDG unde au iesit comunistii "reformati" la urme ... ph34r.gif

Nu ca nu are Iliescu ( multe ) pacate - dar ce enunti tu acolo sunt simple iluzii din perioada pre-revolutionare, intretinute abil si porbabil cu oarecare interes de posturi ca "Europa Libera" ... sad.gif ... sistemul european si global e astfel structurat ca unei tari din Est nu i se va "permite" sa ajunga la asa nivel ... probabil niciodata. unsure.gif

Stiu ca suna cinic ... dar asta e ... sad.gif

Vrei sa spui ca indiferent de conducere, Romania ar fi fost la fel???

Da, ceea ce spun sunt vise mwah1.gif Stim ca Romania e tara de tampon intre Occident si Rusia. Mai stim ca occidentul are nevoie de o tarisoara saraca ca Romania si deci n-o sa intre nici in comunitate.

Am facut comparatie cu Spania ptr ca zilele astea iar am auzit de ambasada Spaniei care este asaltata de romani. Maine poimaine o sa-i asaltam pe Bulgari sad.gif . Imi spui si acum...vise? wink.gif

Am trait cu Europa Libera. Tu? tongue.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Sep 2004, 10:09 AM
Mesaj #33


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sigur ca nu ar fi fost la fel cu alta conducere. Insa, partea proasta, ignorata de multi, este ca Ilescu a avut un imens sprijin de afara ca sa ajunga sa ne conduca pe noi. spoton.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Sep 2004, 10:37 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sprijin de afara a avut, probabil, dar "afara" inseamna si Occident, si URSS... Tu la care "afara" te gandesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Sep 2004, 10:45 AM
Mesaj #35


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ambele.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 08:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman