HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Minunat De Mioritic, A trebuit sa vina asta...
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 10:56 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Adevarul de azi (inca nu) 13 - Vineri (brrrrr)

Cancelarul le-a adus taranilor din Ceanu Mare mingi de fotbal, un calculator si promisiunea lui Nastase ca le baga apa
* Faur Isaia, autorul atentatului cu cerneala asupra lui Emil Constantinescu, i-a pregatit cancelarului un plic cu o surpriza, dar a fost luat pe sus de jandarmi * Un fotoreporter a reusit sa se strecoare in podul unei case de langa biserica si sa-l pozeze pe cancelar, pacalind vigilenta SPP

Sosirea cancelarului Germaniei, ieri la pranz, la Ceanu Mare, comuna clujeana unde din cauza somajului toata lumea face curat, este cel mai important eveniment de dupa razboi, in mica localitate dintre dealuri. Destinul a facut ca evenimentul sa fie prilejuit de reculegerea lui Gerhard Schroeder la mormantul tatalui sau, caporalul Fritz Schroeder, mort in octombrie 1944, in timpul retragerii armatei germane si inmormantat alaturi de alti opt camarazi de front in curtea bisericii ortodoxe. Cu 24 de ore inainte de evenimentul ce avea sa faca mapamondul sa auda de Ceanu Mare - "am ajuns vedete peste tot, ca altfel muream aci fara sa stie nime de noi", zicea mos Ion -, comuna era varuita, trasata, curatata de baliga (activitate mediatizata de televiziunile germane), avea indicatoare proaspete, stingator nou la biserica, parapete la podul de pe Aries, gropi astupate, copaci vopsiti si casele din centru verificate de SPP. Ca sa nu mai vorbim de drumul de la aeroportul militar de la Luna, facut in 2001, cand trebuia sa vina cancelarul daca nu-i schimbau planurile atentatele din 11 septembrie, si care a costat 36 de miliarde, dupa cum zice primarul, Gavrila Oros. Surse guvernamentale au declarat pentru Adevarul ca ieri dimineata, la ora 10, Schroeder si-a anulat vizita, din cauza celor peste 50 de jurnalisti veniti nu sa puna bombe, ci sa consemneze evenimentul, si neincrezator ca fortele de ordine vor putea sa-i asigure tihna ceruta in mod expres. Partea romana a dat asigurari, insa, ca este in stare sa gestioneze evenimentul, asa ca Schroeder s-a razgandit, iar serviciul de protectie german, impreuna cu SPP, au dat dispozitii severe. In jurul orei 10, subprefectul judetului, Mihaela Rozor, o mana de femeie, aranja "teatrul de operatii": cine sa stea, unde si de ce. Ora 10,45: ambele crasme din centrul comunei s-au inchis. Langa una dintre ele si-a facut aparitia Faur Isaia, devenit celebru pentru ca in decembrie 2000 i-a aruncat cerneala in fata presedintelui Emil Constantinescu. "Am un plic. Am pus in el memoriile trimise autoritatilor si o surpriza pentru Gerhard Schroeder. Politistilor din Timisoara le-am spus ca vin, colegii lor de aici m-au asteptat la tren, in Campia Turzii si mi-au verificat actele", ne-a declarat acesta. I-am dat apoi pace teribilului protestatar fata de o serie de sentinte judecatoresti legate de un teren, moment in care langa el a aparut chestorul Teodor Pop-Puscas, seful IPJ Cluj. "D-ta vii cu mine, ca nu ai ce cauta aici, iar daca nu vii, discutam in alta parte", i-a spus chestorul, apoi l-a urcat intr-un Aro al Jandarmeriei si l-a expediat la Campia Turzii. Aveam sa aflam ca surpriza era un memoriu in care Faur Isaia se plangea de autoritati si cerea ajutor. Avionul a aterizat la Luna in jurul orei 11 si - surpriza - din el a coborat si Adrian Nastase. La 12,07, coloana oficiala a vizitei private a oprit in fata bisericii. Pe o raza de 100 de metri, in afara de seful politiei, forte de paza, preotul paroh Daniel Crisan, Nastase si o mana de jurnalisti "subtiri", germani si acreditati, nimeni nu s-a putut apropia de Schroeder. Cu exceptia unui fotoreporter de la Ziarul Clujeanului, pitit in podul unei case vecine cu biserica si care a apucat sa traga niste cadre. Si asta in ciuda spuselor lui Lorhar Nass, de la Oficiul Federal de Presa, care se arata convins ca daca vreun jurnalist se va deghiza in para, va fi dibuit. "Ca nu stiu di ce ne-o pus la 100 de metri, ce credea, ca marg la el si-l tuc? Ca or inchis circulatia pe dincolo si o trebuit sa inconjor prin cucuruz", radea lelea Ana. La mormant, Schroeder s-a dus singur, insotit de preot, care a oficiat o slujba de pomenire. Dupa 20 de minute, a revenit si s-a indreptat spre primarie, unde-l astepta Gavrila Oros cu painea de intampinare, o sticla de palinca de 52 de grade, palanet (placinte cu branza si varza), o icoana, monografia localitatii, o farfurie pictata si cateva rugaminti. Pana la primar, insa, Schroeder s-a mai oprit sa dea mana cu taranii, sa le spuna ca e bucuros ca-i vede harnici si sanatosi, iar acestia l-au aplaudat cu caldura. Un cetatean venit special din Sibiu i-a inmanat un plic cu un memoriu, iar cancelarul i-a spus "danke". Apoi a intrat in primarie, a gustat din paine, a tras un gat de palinca (nu i-a tresarit nici un muschi) si i-a spus primarului ca a adus zece mingi de fotbal pentru scoala, un calculator si doua palete de ping-pong, apoi a multumit comunitatii ca a avut grija de mormantul tatalui sau. Iar primarul, cu un zambet de la o ureche la alta, l-a informat pe cancelar ca localitatea geme dupa investitii, avand potential in agricultura si zootehnie. Si, daca s-ar putea, sa-l ajute sa puna impreuna de o infratire. La care, Schroeder i-a raspuns ca asta nu intra in atributiile unui premier, insa ca va incerca sa medieze ceva. Primarul i s-a mai plans premierului german ca localitatea nu are apa, moment in care Adrian Nastase a intervenit si, evident, a promis sprijin. La 13,45, delegatia a parasit primaria. Exact atunci, un cocos urcat pe un gard a inceput sa dea ora exacta, defazat de semnificatia momentului. Cu putin inainte de a se urca in jeep, cancelarul a zarit un mosulet langa gardul dispensarului si s-a dus ata la el, spunandu-i ca pesemne a facut razboiul. "L-am cunoscut de la televizor, i-am spus ca-i urez sanatate, sa poata sa conduca bine tara lui, ca stiu si io ca nu-i usor, doara am trait multe, sunt veteran de razboi", ne-a relatat Ion Hadarean, in varsta de 81 de ani. Cand sa o taie si coloana, spre a pleca spre Bucuresti, i-am strigat premierului nostru: "dumneavoastra de ce ati venit, domnule Nastase?". Dupa un zambet din care se putea intelege si ca intrebarea e tampita, si ca s-a incheiat recensamantul la capre, am obtinut si o declaratie de la premier: "Era un gest firesc, de eleganta". ...Taranii se intorc la casele lor. Un catel negru tasneste dintr-o curte. Un cameraman isi strange microfonul urias, protejat de o blana, de parea ca si-a tras un motan pe el. Primarul se relaxeaza. Pamantul se invarte.


Calina BERCEANU

NO COMMENT 6.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
cactus   Minunat De Mioritic   12 Aug 2004, 10:56 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 06:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman