HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ludovic XVII: Inima Unui Copil Martir, In Sfarsit la Saint-Denis
Cipri
mesaj 10 Jun 2004, 01:49 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pe data de 8 iunie inima lui Ludovic XVII ( fiul martir al lui Ludovic XVII si a reginei Maria-Antonietta)a fost inhumata in mod solemn la Abatia de la Saint-Denis alaturi de Regii si Reginele Frantei.Dupa ce examenul de ADN a stabilit ca era intr-adevar inima acestui Rege "de iure" ce nu a domnit de fapt niciodata ci a fost un prizonier-copil in mana revolutionarilor francezi Guvernul francez a autorizat inhumare, eveniment organizat de ASR Printul Louis-Alphonse de Bourbon( Pretendent legitimist la Tronul Frantei)si de o parte a Printilor de bourbon-Parma( nepotii Reginei Ana a Romaniei).
In sfarsit inima aceasta, care a suferit atat de mult barbaria iacobinilor fara de Dumnezeu si si-a vazut ucisi parintii , isi gaseste pacea la Saint-Denis.
Requiescat in pace!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 10 Jun 2004, 01:51 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Imi cer scuze pentru o eroare:tatal lui Ludovic XVII era Ludovic XVI.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 10 Jun 2004, 02:13 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, a fost un "spectacol" pe cinste trupa aia de tipi in frac si toape pe tocuri in mijlocul cartierului MAI MULT DECAT colorat de St Denis smile.gif Extremele s-au atras (pentru o data...) imigrantii de origine arabo-africana si mamutii unei societati apuse, impreuna, pe acelasi trotuar, asta da "melting pot" smile.gif
Inima bietului copil era untr-un borcan de sticla, in formol, mie mi s-a parut un pic indecent, dar daca asa e scenariul... sad.gif
Oricum stirea a avut un impact neglijabil in Franta, se pare insa ca pe alte meridiane nostalgia trecutului fanariot mai bantuie inca tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jun 2004, 02:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cipri
mesaj 11 Jun 2004, 01:39 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Mai mult respect cel putin pentru un eveniment ca si acesta ar fi de dorit.

Care trecut "fanariot"?

Nu era vorba de o manifestatie monarhista ci de un simbol al reconcilierii francezilor dupa mai bine de 200 de ani, lucru subliniat si de ASR Printul Louis, Duce D'Anjou.


Trebuie sa respectam si parerea celorlalti chiar daca nu suntem de acord cu ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Jun 2004, 02:41 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 11 Jun 2004, 03:41 PM)
Mai mult respect cel putin pentru un eveniment ca si acesta ar fi de dorit.

Care trecut "fanariot"?

Nu era vorba de o manifestatie monarhista ci de un simbol al reconcilierii francezilor dupa mai bine de 200 de ani, lucru subliniat si de ASR Printul Louis, Duce D'Anjou.


Trebuie sa respectam si parerea celorlalti chiar daca nu suntem de acord cu ea.

Pentru o data santem de acord... inhumarea unui copil mort in conditii tragice merita simpatia tuturor...
In acelasi timp am unele observatii, nelegate direct de acest micro-eveniment: am pomenit de indecenta de a expune in public resturile "putin atragatoare" ale bietului Louis, este o impresie personala, dar recunoaste ca nu e tocmai delicat din partea unei familii care ar trebui sa dea dovada de un bun gust "royal"
Nu a fost manifestare monarhista? sa fim seriosi... invitatii erau exclusiv din cercurile nostalgice, discursurile erau puternic pro-monarhiste, iar televiziunea era acolo sa le faca publicitate pe gratis... In cazul descris de tine ar fi trebuit sa fie o ceremonie intima, in fata unei cutiute acoperite cu o tesatura alba, iar participantii ar fi fost imbracati ca la inmormantare, nu ca la o cursa hipica sau o campanie electorala... sad.gif
Iar cat despre reconcilierea franco-franceza, ea s-a facut temeinic si foarte de mult, indiferent ce ar afirma Ducele de Rāpā, urmasul lui "Dupa Mine Potopul" al paispelea spoton.gif
Nu, domnule cronicar monden, nu a fost o manifestare Jet-Set, ci mai curand Charter-Set, caci defunctul Henry conte de Paris a avut grija sa delapideze intr-o viata toate castelele mostenite din familie, acum se duc la bai cu trenul, si la St Denis cu taxiul wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 12 Jun 2004, 10:20 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Defunctul Conte de Paris si urmasii sai nu au nimic de-a face cu aceasta manifestare.Nici un membru al Familiei d'Orlčans nu a participat la eveniment, fiind contrari Ducelui de Anjou( reprezentantul ramurii varstice a Burbonilor si pretendent legitimist la Tron).
Evident discursurile facute nu puteau fi republicane iar modul de a se imbraca a celor prezenti cred ca fost extrem de in ton cu evenimentul.
In ultimii ani monarhistii francezi au devenit mai dinamici dar suntem foarte departe de o apropiata Restauratie monarhica in Franta de azi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 13 Jun 2004, 05:23 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Mda, la fel de dinamici ca si piciorul de lamn al bunicului biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 Jun 2004, 11:40 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Faptul ca tu nu cunosti activitatile lor nu inseamna ca nu ar fi dinamici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 14 Jun 2004, 11:56 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 14 Jun 2004, 01:42 PM)
Faptul ca tu nu cunosti activitatile lor nu inseamna ca nu ar fi dinamici...

Bine ca le cunoasteti mai bine voi "iluminatii" mioritici, eu vad Sacre Coeur de pe geamul de la birou si e o liniste de-a dreptul mormantala din partea a tot ce e regalism/restauratie, iar la 2000 Km distanta broasca se umfla ca boul din fabula smile.gif si inca cu un dinamism de opereta...
Chiar trebuie INTOTDEAUNA sa ai ultimul cuvant, tinere de sub 30 de ani wink.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 14 Jun 2004, 11:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 Jun 2004, 06:56 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Chiar daca stai acolo se pare ca esti prea putin la curent cu activitatile monarhistilor din cele doua grupari francese.

Cat despre faptul ca as fi cand tanar cand batran in ochii mei,...imi vine doar sa rad...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 14 Jun 2004, 10:45 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, zvonaku vrea sa termine el discutia, de "forma fara fond" nu a auzit in viatat sa... PENIBIL...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 14 Jun 2004, 11:34 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Martir consider ca e mult spus, caci oare cati copii chiar de varsta lui Louis VII nu au murit luptand in timpul Revolutiei franceze... Desi copil, daca nu ar fi murit de tuberculoza, ar fi trebuit sa plateasca alaturi de parintii lui greselile acestora si ale monarhiei in general. Pur si simplu era momentul unei schimbari in Franta, iar in istorie toate schimbarile au un pret in vieti.


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 15 Jun 2004, 12:00 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Desigur Ludovic XVII a fost doar unul dintre multii martiri ai Revolutiei franceze, alaturi de parintii sai ( care au trecut prin farse de procese) si de multi altii.Iacobinii au instaurat Teroarea care a dus la ghilotina atatia inocenti.Ludovic XVII este un simbol pentru ca nu se stie exact de fapt in ce conditii a murit si a fost in centrul multor polemici de doua secole.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 15 Jun 2004, 05:25 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Vorbesti de regalitatea secolului XVIII de parca ar fi fost martiri si nu au fost. De asemenea nici iacobinii nu au fost eroi. Ambele tabere au facut greseli, dar totusi din greseli se invata. Iacobinii au fost practic un raspuns al istoriei la atatia ani de regalitate, si ca orice schimbare in istorie trebuia sa fie radicala... Desi buna in Evul Mediu, regaliatea, o data cu aparitia burgeziei, a devenit un element parazitar astfel incat chiar daca se mai pastreaza in timpurile noastre in anumite state, precum aAnglia, ea nu poate avea decat un rol onorific, fiind complet depasita din pct de vedere economic dar mai ales social


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Jun 2004, 05:50 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Este evident trist ca si-a terminat tanara viata asa, dar, una peste alta a murit de moarte "naturala" intr-o epoca in care media de varsta nu depasea, probabil, 40 de ani, sincer sa fiu mie mi se par mult mai martiri copiii aceleiasi epoci care munceau cate 12 ore pe zi in uzine si in mine (comunisti nu existau pe atunci, asa ca lasati-o balta cu comentariile jignitoare in acest sens...) ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 15 Jun 2004, 08:01 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Daca nu murea natural oricum l-ar fi omorat iacobinii ptr ca simbloiza monrhia in Franta... Repet: nu mi se pare martir, probabil ca ar fi murit si daca revolutia nu s-ar fi produs


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 16 Jun 2004, 02:23 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Indiferent cum a murit era un copil prizonier, un copil ce simboliza tragedia unui popor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 16 Jun 2004, 04:16 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Eu cred ca moartea lui si a parintilor sai a simbloizat mai degraba eliberarea unui popor


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 Jun 2004, 02:23 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Un proces farsa si o crima duc la eliberarea unui popor?Te pomenesti ca TTeroarea iacobina a eliberat Franta? De cine? DE multi francezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 17 Jun 2004, 03:21 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Pai te pomenesti ca anii de foamete sub conducerea bourbonilor , lipsa drepturilor si cresterea exorbitanta a taxelor in scopul mentinerii luxului cu care era regalitatea obisnuita au fost de laudat, iar bietii mestesugari au fost strict manipulati sa se implice intr-o revolutie absurda. Sa nu mai zic de faptul ca regalistii au folosit armata impotriva POPORULUI si nu a iacobinilor sau moderatilor


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jun 2004, 03:33 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cipri,
Care au fost, dupa tine, motivele pentru care populatia franceza s-a revoltat impotriva monarhiei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Jun 2004, 10:12 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (abis @ 17 Jun 2004, 05:35 PM)
Cipri,
Care au fost, dupa tine, motivele pentru care populatia franceza s-a revoltat impotriva monarhiei?

COmunistii, au fost manipulati de comunistii atei... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Jun 2004, 12:39 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (DeeDee @ 15 Jun 2004, 06:27 PM)
Iacobinii au fost practic un raspuns al istoriei la atatia ani de regalitate, si ca orice schimbare in istorie trebuia sa fie radicala...

Eu parcă ştiam că iacobinii au luptat contra girondinilor moderaţi ... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 18 Jun 2004, 06:35 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, girondinii erau un alt "curent revolutionar" , asta u i-a impiedeczat sa fie impreuna anti-regalisti SI anti-clericali (asta nu s-a subliniat...) si sa sa "pape" intre ei pentru ciolanul de ros, ca orice buni politicari, de altfel...
Oricum mentinerea privilegiilor mergea mana in mana, biserica, regalititea, aceleasi interese...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Jun 2004, 09:14 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Fara doar si poate situatia economica a Frantei inainte de 1789 era in criza, sistemul trebuia reformat ceea ce s-a si facut la inceput..Mai apoi iacobinii au distrus monarhia constitutionala franceza, au incercat sa persecute catolicismul si au instaurat Teroarea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Jun 2004, 10:08 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 22 Jun 2004, 10:16 AM)
Mai apoi iacobinii au distrus monarhia constitutionala franceza, au incercat sa persecute catolicismul si au instaurat Teroarea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 22 Jun 2004, 10:35 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 22 Jun 2004, 11:16 AM)
Fara doar si poate situatia economica a Frantei inainte de 1789 era in criza, sistemul trebuia reformat ceea ce s-a si facut la inceput..Mai apoi iacobinii au distrus monarhia constitutionala franceza, au incercat sa persecute catolicismul si au instaurat Teroarea...

... si bine au facut, caci (istoric vorbind) epoca privilegiilor obtinute la nastere trecuse...
... si daca tot veni vorba, majoritatea leaderilor revolutionari erau... francmasoni biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
(chiar era Louis 16 rege constitutional?)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 Jun 2004, 03:31 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele Ludovil XVI era un Suveran constitutional cand a fost arestat, i s-a facut o farsa de proces si apoi a fost ucis...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 23 Jun 2004, 07:17 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Satrap constitutional, asta da... frana sociala si parazit ingrasat pe banii boborului...
Uite cum s-a intamplat totul: (sorry, e in franceza, nu in italiana, si nici macar in latrina...
*
http://www.herodote.net/motrevolution.htm
*
http://www.herodote.net/motrevolution1.htm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 23 Jun 2004, 12:42 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Stiu cum s-a intamplat si mai stiu interpretarile diverse ale acestor evenimente.In ultimii ani inclusiv in Franta se incearca o viziune cat mai obiectiva asupra "Revolutiei franceze".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 23 Jun 2004, 01:16 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Daca ai stii ce s-a intamplat nu te-ai face de ras prezentindu-ne opinii pe cat de personale pe atat de fanteziste...

Acest topic a fost editat de sorin666: 23 Jun 2004, 05:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 24 Jun 2004, 01:47 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nu am nevoie de lectii de istorie de la primul venit!Cunosc destul de bine istoria Frantei si nu am interpretari fanteziste.Nu exista o singura interpretare a Revolutiei Franceze,in cazul ca nu stiai acest amanunt si astfel iti arogi dreptul sa dai "note" la cunostintele altora...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Jun 2004, 02:54 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai daca stii atat de bine istoria Frantei, de ce nu ne prezinti propria ta interpretare, din care sa intelegem si noi de ce s-au revoltat totusi francezii impotriva monarhiei?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jun 2004, 03:23 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Cipri @ 24 Jun 2004, 03:49 PM)
Nu am nevoie de lectii de istorie de la primul venit!Cunosc destul de bine istoria Frantei si nu am interpretari fanteziste.Nu exista o singura interpretare a Revolutiei Franceze,in cazul ca nu stiai acest amanunt si astfel iti arogi dreptul sa dai "note" la cunostintele altora...

Interpretarea data de cei a caror ordine le transpui pe netul Romanesc este ultra minoritara si de altfel neimpartasita NICI MACAR de majoritatea persoanelor de vita nobila din Franta (imagineaza-ti ca mai cunosc si din astia...), in general tipul de interpretari de genul astora se cheama "revizionism" si in unele cazuri intra sub umbra legii penale...
Asi fi curios ca zic grecoteii catolicizati despre alte subiecte "arzatoare"... asa, iau unul la intamplare... cum au ajus sute de nazisti in America de Sud cu ajutorul Vaticanului in '45... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 25 Jun 2004, 09:14 AM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Invata-i sa-i respecti pe ceilalti si dupa aceea pune intrebari...Jignesti pe toata lumea si mai vrei si dialog.

Lui abis:Sistemul anterior Revolutiei era in criza si de aceea s-au convocat Statele generale.Prima faza a Revolutiei dorea sa rezolve criza economica si sa eradichieze nedreptatile.Dupa ce s-a ajuns la Monarhia constitutionala dorita de Philippe d'Orlčans, de Mirabeau si La Fayette lucrurile au precipitat si "sanculotii" si iacobinii s-au impus,Mirabeau a murit prematur,La Fayette a fugit, a inceput razboiul impotriva Frantei, Regele a fost detronat si judecat intr-o farsa si a urmat Teroarea.Deci problema nu este inceputul si prima faza a Revolutiei ci ce s-a intamplat incepand cu 1792.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 11:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman