HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Rezultatele Alegerilor Locale, PSD contra D.A.(PD/PNL)
Cipri
mesaj 7 Jun 2004, 06:39 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Rezultatele partiale ale alegerilor locale arata cateva lucruri interesante:

-slaba participare la vot
-victoria aliantei D.A.(PD/PNL) la Bucuresti
-victoria din primul tur al unor candidati ai oipozitiei in marile orase(Baia-Mare:PNL,Timisoara,PNTCD,Sibiu:For.German,Alba-Iulia:PD)
-decaderea PRM
-PNTCD aproape ingropat
-o noua forta politica importanta:PUR
-turul doi in multe locuri intre PSD si alianta D:A.(PD/PNL)
-multe nereguli


Ce credeti despre aceste alegeri?PSD a inceput sau nu sa piarda teren?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Jun 2004, 09:26 PM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cu un procent de 30-35% (cred) de participare la vot, nu stiu cat de relevante mai sunt rezultatele alegerilor. Nu PSD pierde teren, clasa politica pierde teren. Cred ca poporul s-a trezit si penalizeaza cum poate pe "alde dom'Mitica,Marean, Adrean, si altii care este". Din pacate au intuit din timp pericolul si s-au pus la adapost - au eliminat pragul de 50% de prezenta la vot pt validarea alegerilor, ce le ameninta ciolanul, ca altfel le susuram usor in urechiusele lor clapauge :"ce bine-mi pare ca ai luat teapa!".
As spune ca rezultatele sunt pe masura circului electoral la care am fost supusi.
Si sa raspund concret: PSD niciodata nu a avut Bucurestiul cu adevarat. Iar la faza pe tara, vor iesi in majoritatea cu care ne-au obisnuit, din pacate. Targetul lor nu sunt intelectualii si lumea mai citita din marile orase, ci ruralul, unde romanii nu receptioneaza decat TVR, o televiziune "independenta si nationala", si suburbiile marilor orase, unde "baetii lu'Adrean" se simt in largul lor, oamenii care gusta "numaratul oualelor" si o clasa mai aparte, reprezentata de nostalgicii, bine intretinuti de nea Nelu in vizitele lui "de lucru", prin tara. Adica asta reprezinta un 60-70% din Romania, si cred ca se vor incadra in procentul asta, fara surprize. Fara surprize au fost si localele, cu o exceptie, la Cluj, unde Funar a fost penalizat foarte dur, si unde PSD va pierde cu brio datorita aliantei cu UDMR, toate voturile mergand spre Boc.
In rest, toate bune si frumoase! Best regards!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 8 Jun 2004, 03:29 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Dar sunt sanse pentru DA(PNL/PD) sa aiba circa 25% la alegerile generale?

PRM e in cadere libera ca si PNTCD si AP?

Cum pot fi apreciate rezultatele PUR? Dar ale URR?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2004, 03:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Jun 2004, 04:33 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Conform ultimelor date ale BEC, la consiliile judetene si la consiliul Bucurestiului situatia se prezinta asa:

PSD - 33,15%
PNL - 16,3%
PD - 13,15%
PRM - 7,9%
PUR - 6,25%
UDMR - 5,9%
Alianta DA (Bucureti + Cluj) 4,16%

Adunand procentele DA, avem 33,61%, deci putin peste procentul de 33,15% al PSD-ului! Sa vedem daca maine sau poimaine rezultatele finale vor confirma situatia!
Ar fi o lovitura de imagine pentru opozitie sa poata anunta ca a obtinut mai multe voturi decat PSD-ul! Si ar insemna in mod clar inceputul sfarsitului pentru PSD. Trebuie ca Basescu, Stolojan si cele doua partide sa formuleze in continuare un mesaj coerent si credibil, sa propuna un program realist de guvernare.
Alegeriile locale pot insemna pentru opozitie un adevarat "vant din pupa". Numai sa fie folosit cum trebuie!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 8 Jun 2004, 09:26 PM
Mesaj #5


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



PUR e gasca lui Voiculescu? Ca pe cand am plecat eu din tara astia erau un partid minuscul...Cum naiba de-au crescut in halu' asta? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Jun 2004, 11:21 PM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@Nicodim - da. Cum sa nu cresti, cand te ingrijeste o televiziune(antena 1).

@cipri - s-ar putea, dar uiti UDMR, care ia constant 5-6%, PRM cade, dar mai trage si el un 6-7%, ca si PUR, care urca tot pe la 6-7%. Apoi vor mai fi partidele de buzunar, caricaturile, care vor mai trage si ele, per total, un 4,5%, deci s-au facut un 25% minim. Si chiar de-ar lua 25%, e mult prea putin pentru doua partide. Alianta e numai in electorale, dupa alegeri vor incepe sa se scuipe,stii doar piesa. Asa vad eu situatia, din pacate.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 9 Jun 2004, 02:23 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Totusi sunt sanse ca in viitorul Parlament PSD si UDMR sa nu aiba majoritatea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Jun 2004, 11:00 PM
Mesaj #8


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Reprezentativitea rezultatelor BEC trebuiesc privite nu sub numarul de primarii ,consilieri , etc, ci sub numarul de votanti care i-au ales pe acestia si doar atunci putem sa vedem tendintele pentru la toamna.


PUR reprezinta incununarea eforturilor depuse de VOICULESCU ,patronul ANTENA 1 si a JURNALULUI NATIONAL,fost director in compania de export a ROMANIEI de pe vremea lui CEAUSESCU CRESCENDO , o STRUTO-CAMILA ( PUR PARTID SOCIAL LIBERAL devil.gif , CE DRACU O MAI FI INSEMNAND SI ASTA) dar avand aceasta puternica sustinere mediatica devine clar ca este imposibil ca acest partid sa ramana in anonimat.

UDMR devine incepand cu aceste alegeri un partid politic si nu reprezentantul unic a unei minoritati(maghiare) ,aici in ORADEA ,candidatul udmr a obtinut 20 si ceva la suta ,iar candidatul independent maghiar 2%,devine din ce in ce mai evident ca chiar daca la aceste alegeri le-a fost blocata intrarea pe liste (ucm nu a avut necesarul de semnaturi ),incepand din 2008 maghiarii vor avea de unde alege, cred ca o impartire a voturilor va face ca nici unul dintre aceste doua UDMR (reprezentand moderatii) si ACM (in care se regasesc radicalii ) nu va mai reusi sa depaseasca pragul electoral,incepand din 2008................ yikes.gif spre ca pana atunci si mesajul ultranationalist PRM sa iasa de pe scena.............. devil.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 10 Jun 2004, 11:02 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 11 Jun 2004, 01:33 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Atunci confruntarea ramane intre PSD si liberali-democrati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 10:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman