HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Atentat Cu Bombe La Madrid, Un alt 11 de sange...
Mihai
mesaj 11 Mar 2004, 07:06 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Serie de atentate cu bomba īn capitala Spaniei, Madrid sad.gif

Īn trei gari din capitala Spaniei, Madrid, au avut loc azi dimineata mai multe atentate cu bomba. Potrivit ministrului de interne, cel putin 170 de persoane si-au pierdut viata. Doua explozii puternice au avut loc īn momentul īn care trenul intra īn statia Atocha, din centrul capitalei. Alte doua explozii s-au auzit cam īn acelasi timp īn alte doua gari din capitala. Atacurile au loc cu doua zile īnainte de alegerile generale din Spania. Un purtator de cuvānt al guvernului a pus atentatele pe seama miscarii separatiste basce ETA.

Primul ministru al Spaniei, Jose Maria Aznar, a calificat atentatele drept un asasinat īn masa si a facut apel la organizarea de demonstratii de solidaritate īmpotriva terorismului, māine, īn īntreaga Spanie. Premierul Aznar a promis sa lichideze ceea ce a calificat drept o banda terorista - termen folosit de obicei de guvern pentru a descrie gruparea separatista basca ETA. Ministrul de interne a spus ca atentatele poarta amprenta ETA. Dar liderul partidului basc separatist Batasuna, care e scos īn afara legii si care are legaturi cu ETA, a spus ca refuza sa creada ca ETA poarta raspunderea atacurilor. Au fost decretate trei zile de doliu, iar partidele politice si-au suspendat campania īn vederea alegerilor de duminica.

Presedintele Bush a calificat atacurile de la Madrid drept un act salbatic de terorism si i-a telefonat premierului Aznar ca sa īsi exprime solidaritatea cu poporul spaniol. Liderul rus Vladimir Putin a spus ca e absolut necesar ca fortele comunitatii mondiale sa se uneasca īmpotriva terorismului. Atacurile au fost condamnate si de liderii marii Britanii, Frantei si Germaniei, ai altor tari din Uniunea Europeana si NATO. Papa Ioan Paul al II-lea a numit atacurile o ofensa adusa lui Dumnezeu, iar secretarul general ONU s-a declarat profund socat si indignate de atentatele de la Madrid. Kofi Annan a mai spus ca nimic nu poate justifica uciderea unor oameni nevinovati.

Sursa: BBC. ro


Broken bodies turn Madrid stations into war zone

Bombers wreak havoc in Madrid

Madrid blasts: Who is to blame?

Video - People rushed from the train station

Imagini de groaza...

user posted image

cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Mar 2004, 10:07 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Oribil Mihai Oribil sad.gif

Pe o naveta de bere ca nu e ETA ??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Mar 2004, 10:21 PM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am vorbit un pic cu Lilith si este ok, era acasa cand s-a intamplat - si s-a intamplat pe linia ei...

Indiferent a cui e fapta, este monstruos.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Mar 2004, 10:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aschiutza
mesaj 12 Mar 2004, 12:45 AM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Imi sparg capul si nu pot sa inteleg!!Ce idee, ce Dumnezeu poate sa justifice asemenea monstrozitate in mintea cuiva? Cum poate sa creada cineva ca are dreptul sa hotareasca destinul altor oameni, dreptul lor de viata si de moarte?

Imi lipsesc cuvintele sa zic ceva mai inteligent. Nu pot sa inteleg si pace!

sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Mar 2004, 01:20 AM
Mesaj #5


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



sad.gif Trist, foarte trist. Azi-dimineata ascultam la BBC povestile unor oameni care au pierdut unul dintre trenuri sau au coborat cu o statie mai inainte...
Sper ca toti cei pe care ii cunoasteti si toti romanii plecati in Spania sunt bine, sanatosi si mai sper ca cei care au facut lucrul asta vor fi pedepsiti intr-un fel sau altul. sad.gif

Sorin, ce te face sa crezi ca nu este ETA?

Ete ce spune BBC: "One claim of responsibility for the rush-hour attacks on trains at three stations was e-mailed to the London-based Arabic newspaper al-Quds al-Arabi. It said Spain had been targeted by the Abu Hafs al-Masri Brigades on behalf of al-Qaeda as 'one of the pillars of the crusade alliance'.
'This is part of settling old accounts with Spain, the crusader, and America's ally in its war against Islam,' the e-mail said. A message purportedly from al-Qaeda leader Osama Bin Laden last year threatened Spain and other countries who supported the US-led war in Iraq.
But the BBC's security correspondent, Frank Gardner, says US officials caution that al-Qaeda does not usually claim responsibility so early."

La asta te gandeai si tu?

Acest topic a fost editat de Jasmine: 12 Mar 2004, 03:22 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Mar 2004, 08:06 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Pun si eu o lada de bere ca nu e ETA


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 12 Mar 2004, 10:16 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Pe mine vor sa ma apuce disperarile, prietena mea cea mai buna e acolo, in Madrid, lucreaza in Madrid. Cu ea aveam de gind sa ma intilnesc in RO la vara...
Nu pot da de ea deloc, cind incerc sa o sun, mi se spune ca toate liniile sint ocupate, la texte nu imi raspunde.... cry.gif cry.gif cry.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Mar 2004, 10:27 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Pacat ca niste nevinovati au fost "prinsi la mijloc". Traim in vremea lui "Hai sa dam topoare la popoare!", din pacate ... sad.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Mar 2004, 10:31 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Cat de deformata poate fi lumea asta, cum putem intelege, cum putem sa traim cu asemenea atrocitati?! Nu inteleg, refuz sa accept ca asta este realitatea!!! Ca te duci la munca, normal, cum faci zi de zi si ca intr-o secunda ori nu mai esti ori esti schilodit! Sau, mai cumplit, ca asta se intampla unei persoane iubite! sad.gif sad.gif sad.gif

LigiaB: sper din tot sufletul ca prietena ta sa fie sanatoasa. E normal ca liniile sa fie ocupate, nu te gandi la ce e mai rau!


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 12 Mar 2004, 10:46 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mara, ty. smile.gif pash.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Mar 2004, 10:51 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



LigiaB smile.gif Nu sunt victime printre romani...stai linistita!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Mar 2004, 11:41 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Extras din mediafax.ro:
Stiri interne

Lista actualizată cu numele romānilor răniţi īn atentatele din Spania

MADRID, 11 mar (MEDIAFAX) - Circa 60 de nume cu rezonanţă romānească apar pe lista răniţilor īn atentatele de joi, prezentată pe site-ul serviciilor de urgenţă din Madrid (www.madrid112.org).

Primele stiri s-au indreptat spre ETA drept autor al atentatelor pentru ca apoi tinta sa devina Al- Quaida, se pare ca politia spaniola detine niste urme, pe care vrea sa le exploateze, de aceea nu a dat publicititatii mai multe amanunte.
Daca sunt extremistii arabi autorii atentatelor, atunci situatia in Europa se va inaspri. Si totul va fi in defavoarea statelor arabe, chiar daca detin uriase rezerve de titei.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 12:47 PM
Mesaj #13


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (SORIN @ 12 Mar 2004, 10:51 AM)
Nu sunt victime printre romani...stai linistita!!!

Potrivit ultimelor informatii sunt 20 de romani morti si 80 de raniti. sad.gif
Una dintre explozii a avut loc chiar in vagonul in care majoritatea calatorilor erau romani... cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Mar 2004, 12:52 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cu mare parere de rau aud aceasta veste rea 50.gif

Am vorbit cu un prieten azi noapte si mi-a spus sa sunt raniti dar nu victime, de aici greseala...pacat ca am gresit eu si nu tu Mihai !!

Domnu sa-i aiba sub aripa lui ocrotitoare....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Mar 2004, 02:09 PM
Mesaj #15


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Este mare pacat ce s-a intamplat acolo ... cry.gif , oameni complet nevinovati ....
Sa omori asa la intamplare, fara noima - femei, copii, barbati - depaseste logica mea....
Gasisem niste posibile "argumente" in favoarea teroristilor, dar imi dau seama - ca nu exista asa ceva ... sunt bolnavi aia de pot concepe astfel de atentate ....
Nu prea mai ai ce sa spui cand vezi aceste crime .... cry.gif .... si nu am motive sa cred ca se vor opri aici .... cry.gif

Ligia...sper ca prietena ta e OK, sper ca macar cei ramasi in viata sa treaca mai usor peste asta. Am citit si eu cateva articole ... e groaznic ... cry.gif

Ce e cel mai groaznic in toata povestea asta, este ca nu ai ce face. Eu ca individ la societatii, al lumii, nu am ce face, nu pot impiedica, nu pot ajuta, nu pot face absolut nimic ... doar sa ma rog .... cry.gif .... cine oare mi-a luat aceste drepturi?! - suna patetic intrebarea mea ...

cry.gif cry.gif
50.gif 50.gif

Off Topic: Scuze daca am folosit prea multi zambareti, dar astia de fapt sunt plangareti, pentru ca sunt nervos la maxim de ce se intampla in lume ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Mar 2004, 02:36 PM
Mesaj #16


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Clpotel
Unul dintre motive ar fi ca Spania a fost de acord cu invadarea Irakului.... Zau, ca nu stiu.... Oricum, cred ca luand parte la marsuri de pace si de protest te face sa te simti altfel.... Stii si simti ca nu esti singur....

LigiaB,
Sper ca prietena ta e bine.

Exista pe undeva o lista cu nume a romanilor raniti? Sau morti? cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 12 Mar 2004, 03:44 PM
Mesaj #17


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
Ce vina au oamenii simpii? de ce totdeauna ei sunt pedepsiti?


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Mar 2004, 03:49 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



La aceasta adresa se gaseste lista cu victimele atentatului actualizata la 30 min:

http://www.madrid112.org/not00.asp?id=221


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 12 Mar 2004, 04:04 PM
Mesaj #19


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Multumim, Abis..
Sunt atat de multi romani... atat de multi oameni... cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 12 Mar 2004, 05:33 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Sorin, Clopotel, va multumesc. hug.gif

Abis, mersi frumos de link, m-am chinuit pina l-am citit, era ocupat, am vazut o gramada de romani, chiar 2 surori...groaznic, prietena mea nu e, phew!

Cine stie citi raniti or fi.... cry.gif
Anul trecut am fost in Madrid o luna, va spun e puzderie de romani acolo, numai in Coslada (o suburbie la citeva statii de Madrid) sint 5-6000 de romani...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 12 Mar 2004, 05:39 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



LigiaB hug.gif ma bucur mult.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 05:52 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (SORIN @ 11 Mar 2004, 11:07 PM)
Oribil Mihai Oribil sad.gif

Pe o naveta de bere ca nu e ETA ??

Sorin.

Poate sa fie ETA cu... parfum arabesc !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Mar 2004, 06:01 PM
Mesaj #23


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Jasmine, asa ma gandeam si eu. Chestia cu Irakul, cu palestinienii, si altele .... erau doar unele din "argumentele" pe care le aducem eu in favoarea lor. Ca nici liderii americani si europeni nu stau in banca lor. Dar s-a sarit prea mult calul.... ce vina au bietii oameni?!... navetistii aia poate erau la fel de amarati ca multi palestinieni sau irakieni...
Nu au cum sa rezolve astfel problemele ... ba mai mult le dau apa la moara la indivizii aia de la conducere sa faca si mai multe atrocitati .... si astia, teroristii, lovesc din nou, si tot asa ... dar cine sufera?! - tot oamenii nevinovati, care oricum nu pot influenta cu nimic lupta asta - sunt doar carne de tun....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Mar 2004, 06:24 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



March smile.gif pune taticule o naveta la bataie, dar sigur ai sa pierzi thumb_yello.gif

Vad ca doar Mutulica are sange....

Sorin.

ps. nu nu e ETA...cand sa vina lovitura si la francezi o sa aiba miros Corsican !!!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 06:28 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ultimile stiri de la BBC :

2 romance moarte, 5 romani disparuti, 53 sunt in spital dintre care 2 in stare foarte grava si 2 in stare grava.

***

In Madrid si suburbii traiesc, in mod legal, 28.000 de romani.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Mar 2004, 07:02 PM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Sorin, in ceea ce priveste: cine sunt teroristii? Impresia mea este ca nu este ETA in totalitate. Se pare ca organizatiile teroriste si-au dat mana. De aceea banuiesc ca niste instructori de-ai lui Ben Laden au avut niste elevi din ETA...
Prin urmare cred ca Teroristii arabi au niste prieteni pe la ETA care i-a ajutat aici - ar parea mai logic din punctul lor de vedere. Astia de la ETA oricum erau bine infipti acolo, erau la ei acasa ...
Este doar o impresie pentru care as putea sa pun o bere in joc - daca nu o dau , o beau ..., daca o dau, imi cumpar alta ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Mar 2004, 08:08 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CODE
March  pune taticule o naveta la bataie, dar sigur ai sa pierzi  


Sorin, mai sus eu am impartit lada in doua !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Mar 2004, 08:20 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Clopotel smile.gif se pot spune o multime si te invit la politica externa unde e locul potrivit pt. asemenea discutii.

Un raspuns celorlalti forumisti la intrebarea lor : de unde stiu ca nu e mana ETA??

Din 1959 cand a fost infiintata acesta organizatie, atacurile lor au fost indreptate spre politicienii spanioli si contra cadrelor de guvern spaniol...cu o mica exceptie din anii 80' nu au fost omorati civili in acest conflict.

Inaintea fiecarui atentat comis de ETA acestia au avertizat public intentia si mereu au avut grija ca civilii sa nu fie atinsi.

De fiecare data ETA si-a asumat raspunderea pt. atentatele comise.

Nu e normal ca o organizatie mica ce lupta pt. simpatia opiniei publice si a maselor largi de populatie din Spania sa comita asa ceva care ar atinge scopul invers.

Islamul radical vede prin eliberarea Andalusiei si a Granadei ( unde a prosperit pana in 1459 ) prima faza a Jihadului in Europa.

Asta e parerea mea, de aici provine afirmatia si pariul....sigur au sa apara multe opinii de presa care o sa lumineze in curand daca am dreptate sau nu....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Mar 2004, 10:54 PM
Mesaj #29


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



11. 09. 2001 - 11. 03. 2004 => 09.11 zile diferenta

Concluziile le trage fiecare...

Dar nu cred ca trebuie sa le acordam atata atentie unor criminali; fie ca a fost ETA, fie ca a fost Usama, nu conteaza; conteaza ca au murit oameni, conteaza ca e atata durere. Prea multa durere pentru a acorda atentie unor grupari teroriste...
Bineinteles, cei ce au pus la cale atentati; trebuie gasiti si jupuiti, fara indoiala. Si nu neaparat cei ce au pus bombele, ci creierul acestei actiuni...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Mar 2004, 11:01 PM
Mesaj #30


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Va mai spun si eu ce aud la tv-ul nostru.
A fost arestat un membru ETA in posesia caruia a fost gasita o pulbere (in cantitati mari) prezenta si la locul faptei.
Deasemeni, a fost gasit un van cu materiale explosive si casete in araba care aparent contineau instructiuni.
S-a primit o scrisoare care pune atentatul in seama Al-Q.
O echipa de specialisti din NY au plecat de ieri spre Madrid sa ajute la ancheta (ca deh, noi avem experienta de-acum...)

Pana in momentul asta se banuie o legatura intre Al-Q si ETA, dar nu este clar inca daca AQ a ajutat ETA sau ETA a ajutat AQ.

Din punctul meu de vedere, n-are importanta. Un alt numar de oameni nevinovati care au murit sau zac in spitale. Un si mai mare numar de oameni care se vor gandi in fiecare zi daca asta le e ultimul drum spre casa/munca...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 13 Mar 2004, 03:33 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna.
Din nefericire, pentru orice efect exista si o cauza. Sa se cerceteze mobilul acestei actiuni ca sa se poata intelege cauza. Bilantul este tragic, insuportabil, insa ceea ce este mai terifiant este faptul ca aceste atacuri surpriza, tip gherila, nu pot fi stopate in nici un fel. O bomba ar putea fi ascunsa intr-un stilou ori o minge de fotbal. Traim vremuri in care ne confruntam cu o revolutie tehnologica in ceea ce priveste explozivii. Drept urmare, acestia pot fi semtex, nedetectabili, compozitia fiind un plastic exploziv extrem de eficient. In cazul Madrid s-au folosit cantitati enorme de tnt (alt tip de exploziv decat cel din exemplu), fapt pentru care se explica si unghiul de inclinare al vagoanelor din urma si din fata celor ce au fost spulberate efectiv atat de explozia in sine cat si de suflul ei. Ceea ce s-a petrecut in acea zi neagra intr-adevar nu poate fi catalogat decat un act dintr-un lung sir de alte evenimente teroriste. Aceste valuri au fost promise Spaniei prin ralierea tarii alaturi de cauza americana, insa serviciile secrete au ignorat semnalele considerandu-le nepericuloase pentru siguranta nationala ori locuitorii ei. Cum spuneam, pentru orice efect exista si o cauza. Istoria se repeta, "Gemenilor" alaturandu-li-se o noua tragedie, produs al ignorarii potentialului pericol vizavi de ceea ce se stia deja ca se petrece pe glob.

Sa pastram un moment de reculegere... sad.gif
Dumnezeu sa aiba in pace martirii zilei negre!
F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Mar 2004, 01:04 PM
Mesaj #32


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



14 martie - Zi de Doliu National in Romania


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 13 Mar 2004, 03:15 PM
Mesaj #33


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE (Mihai @ 12 Mar 2004, 11:54 PM)
11. 09. 2001 - 11. 03. 2004 => 09.11 zile diferenta

Concluziile le trage fiecare...


Cum ai prins tu chestia asta....
Wow! yikes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Mar 2004, 03:19 PM
Mesaj #34


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Am vorbit cu o amica din spania. e convinsa ca e vorba de al qaeda...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sfantul
mesaj 13 Mar 2004, 03:52 PM
Mesaj #35


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.098



Stilul atentatului nu pare sa semene cu cele efectuate de ETA; acestia in mod normal vizeaza politisti, judecatori, nu fac atentate in masa... asta de acum seamana mult prea mult cu cele de la WTC.


--------------------
Life is too short to be wasted
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 02:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman