HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Viteza, Discutie despre radare si viteza pe autostrazi
goguta
mesaj 31 Jan 2012, 06:04 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Au mai prins un vitezoman.
Stire de interes national ... din moment ce pe pe mai multe site-uri si o s-o vedem si la stiri la ProTV banuiesc.

M-ar interesa si parerea voastra, referindu-ne strict la autostrazi.
Eu sunt adeptul legislatiei mai libertine de pe autostrazile din Germania.
Cazul asta de azi chiar arata cateva aspecte urate pentru Politia de la noi:
1. Politia sta la panda, nu are radarul in functiune decat in momentul cand apare "vitezomanul".
2. Omul avea super masina si pare constient ce face, pentru ca in momentul in care sesizeza aparatul radar reduce SCURT viteza la 90km/h.
3. Are si cu ce masina sa mearga si este si atent la drum.
4. Avea suficient loc sa mearga putin mai tare in momentul respectiv, se vede pe camera ca era liber si in fata si in spate, iar masina lui face 130-201 km/h in vreo 10-15 secunde, cum si 201km/h - 90km/h a reusit in sub 10 secunde.

E normal sa se stea asa la panda?
E oare soferul respectiv un inconstient?
De ce la germani se poate?
Nu mai bine ar sta politia la panda activa pe strazi sa urmareasca neacordarea de prioritate si schimbarea directiei de mers fara semnalizare a intentiei - lucruri MULT mai grave decat 200km/h pe autostrada cand ai liber si super masina potrivita pentru asa ceva.

Deci?

Acest topic a fost editat de goguta: 31 Jan 2012, 06:06 PM


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 31 Jan 2012, 06:09 PM
Mesaj #2


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 04:04 PM) *
E normal sa se stea asa la panda?


Daca este scris in fisa postului sau daca asa au fost ordinele, da. Altfel nu.

QUOTE
E oare soferul respectiv un inconstient?


Poate ca da, poate ca nu. Daca ma gandesc mai bine, pentru ca cunosc autostrada si stiu ca nu e chiar ca in palma, cred ca totusi raspunsul meu e da.


QUOTE
De ce la germani se poate?


cam din acelasi motiv pentru care la irlandezi nu se poate.

QUOTE
Nu mai bine ar sta politia la panda activa pe strazi sa urmareasca neacordarea de prioritate si schimbarea directiei de mers fara semnalizare a intentiei - lucruri MULT mai grave decat 200km/h pe autostrada cand ai liber si super masina potrivita pentru asa ceva.


Cred ca sunt bune si una si alta.

QUOTE
Deci?


deci. tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 31 Jan 2012, 06:21 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Felina @ 31 Jan 2012, 06:09 PM) *
Daca ma gandesc mai bine, pentru ca cunosc autostrada si stiu ca nu e chiar ca in palma, cred ca totusi raspunsul meu e da.

Cunosti pe naiba tongue.gif. E ca-n palma autostrada. Intre km80 si 90 unde l-au filmat p-asta trec eu saptamanal si e chiar ok, proaspat refacuta.

Ca sa intelegi si ce ziceam de masini, eu la 140km/h(inca nesanctionabil de lege) cu masina mea obosita pe acolo, sunt mai periculos decat sotul tau, intr-un Audi ultimul tip ca cel din poze, la 201km/h.

Oricum, eu respect legea, si mi-as asuma amenda si ridicarea permisului, nu zic ca trebuie schimbata legea neaparat.
Dar totusi eu zic ca sunt si detalii privitor la masina, si experienta soferului de care trebuie tinut cont.
Si in nici un caz nu-mi place tonul dezaprobator si inchizitor al jurnalistilor: "un vitezoman incontient ....bla bla"!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2012, 06:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 31 Jan 2012, 06:30 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 04:21 PM) *
Dar totusi eu zic ca sunt si detalii privitor la masina, si experienta soferului de care trebuie tinut cont.


tinut cont de ele inaintea legii? hmm.gif

QUOTE
Si in nici un caz nu-mi place tonul dezaprobator si inchizitor al jurnalistilor: "un vitezoman incontient ....bla bla"!


care jurnalisti? pe aia ii numesti tu jurnalisti? serios acuma...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 31 Jan 2012, 06:43 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Felina @ 31 Jan 2012, 06:30 PM) *
tinut cont de ele inaintea legii? hmm.gif

nu nu, alaturi de lege.
cum e la voi: iei sala ai voie sa conduci, dar asigurarea e mult mai scumpa, asa ca trebuie sa iei si orasul si sa faci si experienta.
Adica niste testari suplimentare, niste criterii care sa tina cont si de masina - toate adaugate in cadru legal.
Adica ceva cum e cazul asta: drum liber si in fata si in spate, omul a fost atent, a redus SCURT cand s-a prins de radar s.a.m.d.
O depasire la 200 km/h e periculoasa, dar cand nu ai nimic in fata 2 km, vizibilitate buna si masina super, ce e asa de condamnat?!


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Feb 2012, 04:00 AM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



S-a īntāmplat ca americani au venit cu Corvette īn Germania numai sa traga o tura pe autostrada unde nu sunt interdictii smile.gif

Comentariul: Great !! biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2012, 10:09 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Goguta pe autostrazile germane nu sunt carute, biciclisti veniti de la un simpozion si nici miristi in flacari. Reflectorizantele nu se fura.

Soferul roman in general nu conduce rapid ci doar foarte prost.El este cel mai tare de pe sosea un fel de darth vader care conduce naveta spatiala intarpraiz.

De asta nu se poate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Feb 2012, 10:30 AM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 06:21 PM) *
Ca sa intelegi si ce ziceam de masini, eu la 140km/h(inca nesanctionabil de lege) cu masina mea obosita pe acolo, sunt mai periculos decat sotul tau, intr-un Audi ultimul tip ca cel din poze, la 201km/h.


Defineste "periculos"! tongue.gif

Ai condus vreodata cu viteza aia? Eu da si iti spun cu lacrami in ochi ca in cazul unui incident neprevazut pe autostrada(vezi ce zice TT: caini, carute, biciclisti) ai sanse minime sa reactionezi, vorbim totusi de aproape 60 de metri /secunda. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2012, 12:52 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 06:21 PM) *
Dar totusi eu zic ca sunt si detalii privitor la masina, si experienta soferului de care trebuie tinut cont.

Mi-e greu sa imi imaginez cum ar scrie in lege ca variaza cuantumul amenzii in functie de masina celui care a depasit viteza legala - o depasesti cu Logan, ai amenda mai mare decat daca o depasesti cu Mercedes?

Daca viteza legala este de 130 km/h (nu 140) si o depasesti, iti asumi riscul de a fi sanctionat. Fara comentarii ca "am experienta" ori "am masina semechera".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 01:35 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 1 Feb 2012, 12:52 PM) *
Daca viteza legala este de 130 km/h (nu 140) si o depasesti, iti asumi riscul de a fi sanctionat. Fara comentarii ca "am experienta" ori "am masina semechera".

NON-DIALOG:
QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 06:21 PM) *
Oricum, eu respect legea, si mi-as asuma amenda si ridicarea permisului, nu zic ca trebuie schimbata legea neaparat.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2012, 01:37 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE
.... totusi eu zic ca sunt si detalii privitor la masina, si experienta soferului de care trebuie tinut cont


Cine sa tina cont? Legea prevede niste amenzi. Ar trebui defalcate dupa masina fiecaruia? Dupa anii de cand si-a luat carnet? Sau cum?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 01:45 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ca tot se vorbeste de viteza pe acest topic, pun si eu o intrebare: Ce viteza a avut tramvaiul care a lovit masina condusa de Mircea Lucescu?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 01:58 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Marduk @ 1 Feb 2012, 01:45 PM) *
Ca tot se vorbeste de viteza pe acest topic, pun si eu o intrebare: Ce viteza a avut tramvaiul care a lovit masina condusa de Mircea Lucescu?

Putin, ~ 30 km/h cred, dar acolo tramvaiul nu avea cum sa opreasca fizic, pentru ca are alt sistem de oprire, nu cum viseaza Lucescu, ii trebuie cateva SUTE de metri ca sa opreasca in siguranta pentru pasagerii aflati in picioare.
QUOTE(abis @ 1 Feb 2012, 01:37 PM) *
Cine sa tina cont? Legea prevede niste amenzi. Ar trebui defalcate dupa masina fiecaruia? Dupa anii de cand si-a luat carnet? Sau cum?

Pai nu stiu, putem discuta, analiza.
Se pot face examene diferentiate, optionale pentru cine se considera in stare.
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Feb 2012, 10:30 AM) *
Ai condus vreodata cu viteza aia? Eu da si iti spun cu lacrami in ochi ca in cazul unui incident neprevazut pe autostrada(vezi ce zice TT: caini, carute, biciclisti) ai sanse minime sa reactionezi, vorbim totusi de aproape 60 de metri /secunda. jamie.gif

ai vazut ce am scris eu?
QUOTE(goguta @ 31 Jan 2012, 06:43 PM) *
Adica ceva cum e cazul asta: drum liber si in fata si in spate, omul a fost atent, a redus SCURT cand s-a prins de radar s.a.m.d.
O depasire la 200 km/h e periculoasa, dar cand nu ai nimic in fata 2 km, vizibilitate buna si masina super, ce e asa de condamnat?!




--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2012, 02:46 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 01:58 PM) *
Putin, ~ 30 km/h cred, dar acolo tramvaiul nu avea cum sa opreasca fizic, pentru ca are alt sistem de oprire, nu cum viseaza Lucescu, ii trebuie cateva SUTE de metri ca sa opreasca in siguranta

La 30 km/h nu ii trebuie sute de metri pentru a opri. Ce naiba, cateva sute de metri sunt intre statii... Nu pune frana imediat ce a plecat ca sa poata opri in statia urmatoare... La viteza aia opreste in cca 15-20 m. Asa zice si RATB-ul

Oricum Lucescu bate campii, hai sa nu-i batem si noi cu franare pe sute de metri...

QUOTE
Pai nu stiu, putem discuta, analiza.

Mie mi se pare ca ar fi discriminatoriu, limita legala trebuie sa fie aceeasi pentru toata lumea.

QUOTE
O depasire la 200 km/h e periculoasa, dar cand nu ai nimic in fata 2 km, vizibilitate buna si masina super, ce e asa de condamnat?!

Nu-i chiar asa de condamnat, probabil ca si eu as face asta daca as avea o masina buna, autostrada ar fi buna si ea si traficul ar fi zero. Si daca as avea o urgenta atat de mare incat sa-mi asum riscul.

Insa nu mi s-ar parea ca mi se face o nedreptate daca m-ar prinde un radar si as fi sanctionat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 03:36 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(abis @ 1 Feb 2012, 02:46 PM) *
Mie mi se pare ca ar fi discriminatoriu, limita legala trebuie sa fie aceeasi pentru toata lumea.

Eh, pai aici putem discuta.
Deci eu vorbeam despre examene diferentiate, daca nu ma insel prin una din tarile nordice trebuie sa treci mai multe serii de examene pentru a primi "full driving licence".
Asta cu la fel pentru toata lumea e usor comunista in esenta ei, e ca si cand ai cere salariu unic indiferent de calificarile dovedite.

Problema mea e cu Politia care nu-si face treaba pentru a avea un trafic cat mai sigur si sta la "panda" sa amendeze in acele contexte in care e cel mai usor sa incalci legea chiar daca ai un grad de pericol redus pentru siguranta rutiera.

Eu personal, cand merg pe autostrada cu 130-140 cat obisnuiesc sa am viteza de croaziera, si vad din spate xenoane venind rapid, si sunt pe banda 1, tot dau semnalizare dreapta ca sa-i arat ca poate sa-si vada linistit de 200 km/h cand trece pe langa mine ca l-am vazut, altfel majoritatea reduc in momentul in care ma depasesc, nu mai vobesc de cazurile in care am si o masina undeva in fata mea, unde e neaparat necesar sa dau semnalizare dreapta sa-i arat ca l-am vazut si-l las pe el sa-si continue drumul, altfel va inceti prea mult respectivul fiindu-i frica de atatia prosti de pe autostrazile noastre care-ti sar pur si simplu in fata pe banda a 2-a pentru ca trebuie ei sa depasesca fix atunci cand vi tu tare din spate.

Deci nu zic ca e posibil de schimbat ceva, doar ma gandeam, din moment ce la nemti e valabil inclusiv pt. noi, oare s-ar putea schimba ceva si la no?
Eventual cu modificarea cadrului legal in sensul de adaugare de exemene optionale pentru sofer, in care eventual sa te risti tu pe un circuit cu masina ta personala aratand ca esti capabil de mai mult si ca amsina ta indeplineste alte criterii de siguranta activa fata de o masina gen logan nou care nu are ESP nici macar in lista de optionale, nu mai zic de evitarea automata a coliziunii ca la Mertz sau BMW pe pilot automat.
Si vorbesc strict de autostrada, de conditii optime de vizibilitate si de carosabil.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 03:38 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 1 Feb 2012, 02:46 PM) *
... Oricum Lucescu bate campii...

Asta-i dictatura, un om, un geniu al fotbalului romanesc e tratat ca o carpa si voi luati apararea unui vatman nenorocit care a vrut dniadins sa-l loveasca pe marele fotbalist si antrenor. Viteza domnilor, omoara multi oameni, dar prostia omoara mai multi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Feb 2012, 04:03 PM
Mesaj #17


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 01:36 PM) *
doar ma gandeam, din moment ce la nemti e valabil inclusiv pt. noi, oare s-ar putea schimba ceva si la noi?
Eventual cu modificarea cadrului legal in sensul de adaugare de exemene optionale pentru sofer, in care eventual sa te risti tu pe un circuit cu masina ta personala aratand ca esti capabil de mai mult si ca amsina ta indeplineste alte criterii de siguranta activa [...]



sincer, nu cred ca se va intampla asa ceva in romania curand. poate peste 30-50 de ani?

G, tu vorbesti de o tara in care nici cu legea in mana cainii comunitari nu sunt curatati pe pe fata oraselor. o tara in care majoritatea nu reuseste sa cada de acord nici macar pe o prezolvare a unei probleme. si tu vorbesti aici de fineturi din astea smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 04:10 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Felina @ 1 Feb 2012, 04:03 PM) *
sincer, nu cred ca se va intampla asa ceva in romania curand. poate peste 30-50 de ani?

G, tu vorbesti de o tara in care nici cu legea in mana cainii comunitari nu sunt curatati pe pe fata oraselor. o tara in care majoritatea nu reuseste sa cada de acord nici macar pe o prezolvare a unei probleme. si tu vorbesti aici de fineturi din astea smile.gif

nu inteleg biggrin.gif, mai concret putin pls.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2012, 04:13 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Goguta intr o tara civilizata ala care vine din spate Nu da flashuri cu csenoane ca sa treaca.

Eu as da o luna pe an fara limita de viteza pe tot cuprinsul tzarii romanesti. Dupa care mi as deschide firma de servicii funerare intrucat populatia ar scadea simtitor la cat de gingas si atent conduce noua rasa superioara a cocalarului cu audi clima bizonica.

Populatia s ar reduce numai la tocilari gen patapievici.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Feb 2012, 04:23 PM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 02:10 PM) *
nu inteleg biggrin.gif, mai concret putin pls.



concret, cam de ce ar fi nevoie pentru a produce schimbarea de care vorbesti? graieste tu primul si apoi o sa vin eu sa iti demonstrez ca nu sunt resurse


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2012, 04:26 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 03:36 PM) *
Asta cu la fel pentru toata lumea e usor comunista in esenta ei, e ca si cand ai cere salariu unic indiferent de calificarile dovedite.

Nu e comunista, si in majoritatea tarilor capitaliste e la fel. Adica, eu unul nu stiu exceptii dar asta nu inseamna ca nu exista, nu am studiat problema.

QUOTE
Problema mea e cu Politia care nu-si face treaba pentru a avea un trafic cat mai sigur si sta la "panda" sa amendeze in acele contexte in care e cel mai usor sa incalci legea chiar daca ai un grad de pericol redus pentru siguranta rutiera

Ai dreptate, politia ar trebui sa vegheze acolo unde riscurile sunt mari, in primul rand.



QUOTE(turbo trabant)
Eu as da o luna pe an fara limita de viteza pe tot cuprinsul tzarii romanesti

Geniala idee! thumb_yello.gif
Dar te rog numai pe autostrazi si DN-uri, nu in localitati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 04:29 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Te rog sa-mi permiti sa raspund eu la aceasta intrebare. In primul rand am avea nevoie de niste autrostrazi ca ale nemtilor, apoi am avea nevoie de un salt spiritual prin care sa atingem baza nivelului la care se gasesc soferii germani acum. Resurse ar fi dar trebuie sa le cautam nu aiurea ci in fiecare dintre noi, acolo, adanc unde ascundem buna cuvinta, lasand la suprafata doar fardul impus de cei ce sunt azi formatori de opinie, exemplul pentru popor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 1 Feb 2012, 04:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Feb 2012, 04:32 PM
Mesaj #23


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 1 Feb 2012, 02:29 PM) *
Te rog sa-mi permiti sa raspund eu la aceasta intrebare. In primul rand am avea nevoie de niste autrostrazi ca ale nemtilor, apoi am avea nevoie de un salt spiritual prin care sa atingem baza nivelului la care se gasesc soferii germani. Resurse ar fi dar trebuie sa le cautam nu aiurea ci in fiecare dintre noi, acolo, adanc unde ascundem buna cuvinta, lasand la suprafata doar fardul impus de cei ce sunt azi formatori de opinie, exemplul pentru popor.



Mersi Marduk. Deci in esenta ne trebuie un alt set de formatori de opinie. Adica nu ca ne trebuie formatori noi, ci trebuie linsati cei vechi laugh.gif . Cu alte cuvinte nu se poate domne, nu in Romania. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 04:37 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 1 Feb 2012, 04:32 PM) *
... ci trebuie linsati cei vechi...

Nu, nu linsati, inlocuiti cu oameni noi care prin exemplul lor sa influenteze si pe ceilalti. Ba se poate, se poate si in Romania, numai ca trebuie sa facem un efort, sa incercam sa gasim in fiecare dintre noi ce este mai bun.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 04:38 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Concret ne trebuie Politie care sa aplice regulile.
Soferul roman conduce in general foarte disciplinat imediat cum trece granita, pentru ca stie ca dupa granita orice abatere doare rau biggrin.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Feb 2012, 05:08 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 02:38 PM) *
Concret ne trebuie Politie care sa aplice regulile.
Soferul roman conduce in general foarte disciplinat imediat cum trece granita, pentru ca stie ca dupa granita orice abatere doare rau biggrin.gif.



ok, deci avem politia. Politia chiar aplica regulile, stie cum sa o faca, dar numai daca primeste ordin de sus. deci cineva acolo sus trebuie schimbat. Din experienta romaniei din ultimii 20si de ani, noi ca popor nu ne pricepem sa alegem pe cine trebuie.

dar scuza-ma acum ca insist, chiar crezi ca doar atat e nevoie pentru a realiza ceea ce crezi tu ca e necesar? ca sa schimbi regulamentul rutier? ia mai gandeste-te


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Feb 2012, 08:30 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Legile şi regulamentele nu trebuiesc schimbate ci mentalitatea oamenilor care le īncalcă şi a celor care le aplică penalizările, diferenţiat. Asta-i o realitate binecunoscută, că Poliţia stă la pāndă īn locuri unde se calcă cel mai des legea şi nu acolo unde sunt pericole, pentru că au ordin să faca planul la amenzi, ceea ce duce la situaţii absurde ca cea de mai sus. Cu toate că legea e una pentru toţi, o mulţime de cocalari cu maşini bengoase o calcă scuipānd seminţe din mers şi aruncāndu-şi mucurile de ţigară pe geam īn timp ce vorbesc la telefon fără hands-free, īţi taie faţa fără a semnaliza, te imping pe trotuar dacă n-au ei loc şi alte asemenea. De ce o fac? Pentru că pot! Pentru că Poliţia nu-i amendează usturător ci īşi iau şpaga şi tac mālc. Chiar dacă s-au introdus sisteme electronice, romānul e inventiv şi găseşte metode practice de a le ocoli. Şi exemplul o dau evident cei puternici, din politică, guvern şi primării, fie că-s miniştrii, consilieri sau băgători de seamă. Dacă s-ar aplica legea egal pentru toţi şi Poliţia n-ar fi coruptă īn mod sigur n-am avea de ce ne plānge...

Nu uitaţi o vorbă din popor: "Pānă la 80 la oră conduci tu maşina, peste 80 te conduce ea pe tine!"
Drum bun!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 08:37 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 1 Feb 2012, 08:30 PM) *
... Dacă s-ar aplica legea egal pentru toţi şi Poliţia n-ar fi coruptă īn mod sigur n-am avea de ce ne plānge... "Pānă la 80 la oră conduci tu maşina, peste 80 te conduce ea pe tine!"

Drum bun.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Feb 2012, 08:48 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 05:38 PM) *
Concret ne trebuie Politie care sa aplice regulile.
Soferul roman conduce in general foarte disciplinat imediat cum trece granita, pentru ca stie ca dupa granita orice abatere doare rau biggrin.gif.

Nu conduce foarte disciplinat ci se caca pe el de frica.

Atat timp cat e in cusca lui de glorie numita rrrromania, circopitecul cu masina stie ca este cel mai tare si condusul e concurs intre maimute. Cand insa da de adevaratul condus afara se caca pe el.

Soferii romani conduc la fel de prost ca italienii. Nu se asigura in depasire, blocheaza de a m imboulea banda a 2-a pe principiul ca e banda lui ma-sa, franeaza deampulea si mai ales habar nu au sa mearga disciplinat in coloana la 150 pe ora.

Dar acelasi circopitec pus la colt in afara o data intrat la loc in cusca incepe din nou sa se agite si sa isi arate coaiele pentru ca e din nou in cusca lui.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 1 Feb 2012, 09:10 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



QUOTE(Felina @ 1 Feb 2012, 05:08 PM) *
ok, deci avem politia. Politia chiar aplica regulile, stie cum sa o faca, dar numai daca primeste ordin de sus. deci cineva acolo sus trebuie schimbat. Din experienta romaniei din ultimii 20si de ani, noi ca popor nu ne pricepem sa alegem pe cine trebuie.

dar scuza-ma acum ca insist, chiar crezi ca doar atat e nevoie pentru a realiza ceea ce crezi tu ca e necesar? ca sa schimbi regulamentul rutier? ia mai gandeste-te

Pai regulamentul in mare e bun, de ce sa-l schimbam? e aliniat international s.a.m.d.
Eu vorbeam despre o adaugare eventual, pentru un caz extrem de particular.
Si da, am vazut ca sunt multi cei care nu stiu sa aleaga, si mai nashpa e si ca persevereaza in nestiinta tongue.gif.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2012, 10:21 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 1 Feb 2012, 08:48 PM) *
Nu conduce foarte disciplinat ci se caca pe el de frica....

Ai dreptate, am observat de multe ori ca aceasta frica actioneaza. Eu am o amarata de Skoda 4x4 dar care e "facuta" sa alerge, merg pe DN1, cateodata peste viteza legala, vine un ciumpalac din spate, aproape, faruri, spume etc. eu vad in fata politia, ii fac loc sa se duca si deodata, subit, ii crapa pedala sub pantof, devil.gif frane de parca ar da cu artificii, rofl.gif cumintenie si corectitudine etc. Atunci imi place sa ma bag in spatele acestor ciumpalaci sa procedez exact ca ei, le bag faruri in retrovizoare, clacsoane etc. sa-i vezi ce mielusiei, se dau deoparte, altii pun botu devil.gif si-o iau in barba la urmatorul radar. Mai sunt unii care desi viteza legala in zona este 70 km/ora, dar din cauza ca au o masina de politie in fata, care merge cu 50 km/ora, stau in spatele masinii de politie de frica sa nu incalce legea. Mai sunt si alte exemple dar o concluzie s-ar impune, soferul roman nu conduce disciplinat, e ca in viata de zi cu zi, se uita sa vaza daca il vede cineva cand incalca legea, iar daca e prins incearca sa scape de rigorile legii cu o mica spaga. Asta nu este disciplina, este lipsa grasa de educatie


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2012, 09:23 AM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(goguta @ 1 Feb 2012, 01:58 PM) *
QUOTE

Ai condus vreodata cu viteza aia? Eu da si iti spun cu lacrami in ochi ca in cazul unui incident neprevazut pe autostrada(vezi ce zice TT: caini, carute, biciclisti) ai sanse minime sa reactionezi, vorbim totusi de aproape 60 de metri /secunda.


ai vazut ce am scris eu?
QUOTE
Adica ceva cum e cazul asta: drum liber si in fata si in spate, omul a fost atent, a redus SCURT cand s-a prins de radar s.a.m.d.
O depasire la 200 km/h e periculoasa, dar cand nu ai nimic in fata 2 km, vizibilitate buna si masina super, ce e asa de condamnat?!





Dar tu ai vazut ce am scris eu? Ai o notiune clara a "incident neprevazut"? Cum ar fi un caine caruia i se falfaie ca ai tu 200 la ora daca el vrea sa traverseze autostrada! Stii ce inseamna un caine luat la 200km/h? Inseamna ca te faci praf si tu si masina! AAAA, da, scuza-ma, nu sunt caini pe soselele patriei! roflmao.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 2 Feb 2012, 09:23 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 11:01 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Eu am luat iepure la 100 km/h si mi-a futut bara, proiector, senzor de temperatura exterioara si multa plasticaraie prin spatele barii(canale de dirijare a aerului pentru racire etriere s.a.m.d.) si nu am apucat sa schitez nimic. La 130-140 km/h un caine cred ca face pagube mult mai mari, dara sta intra la neprevazute.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2012, 01:07 PM
Mesaj #34


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(goguta @ 2 Feb 2012, 11:01 AM) *
La 130-140 km/h un caine cred ca face pagube mult mai mari, dara sta intra la neprevazute.


Iti spun sigur: bara, scuturi, radiatoarele si compresorul de clima. Pe sosea libera cat vezi cu ochii a aparut brusc in fata la 100 de m, franat de la 160 pana pe la 120-130, cred. S-a lasat doar cu remorcare pt ca am avut prezenta de spirit si nu am tras pe contrasens sau in sant. Bine, la aceasta prezenta a contribuit si un 3tonejumate care venea pe acel contrasens. rofl.gif Daca mergeam regulamentar eram mai bogat cu 5000 de lei acum. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
goguta
mesaj 2 Feb 2012, 01:21 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.116
Inscris: 24 December 08
Forumist Nr.: 12.676



Foarte urat din partea ta 160 pe drum national. Nu am facut asta niciodata si nici nu cred ca as face-o decat in caz de EXTREMA urgenta.
Eu sunt foarte legalist, poate din lipsa de bani pentru amenzi, nu stiu, doar ca fix in cazul prezentat in primul post nu mi se pare nimic exagerat.


--------------------
Analiza stiri
"Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman