HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Punctaj Corect La Teste Grila Cu Alegeri Multiple, problema de logica
Erwin
mesaj 4 Feb 2009, 09:58 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Exista dat un sistem de realizare a testelor grila la care realizatorii testului (studenti, profi) pot pune intrebarile si raspunsurile. La intrebarile cu multiple raspunsuri adevarate, de exemplu la o intrebare pot fi 2 raspunsuri bune si doua gresite, la alta intrebare pot fi toate raspunsurile bune s.a.m.d. studentii care raspund la test pot trisa bifand toate raspunsurile ca bune. Cum se poate evita asta? A existat un sistem de punctaj in care primeste un punct pentru intrebarea la care a ales un raspuns bun si un punct in care NU a ales un raspuns gresit, in cazul raspunsurilor multiple rezultatul nu este cel real, bifand doar o casuta buna si lasand restul nebifate, respondentul obtine puncte NEbifand celelalte, fara sa aibe habar ca sunt sau nu gresite. Precizez ca la softul in care este facut testul nu am acces, eventual la sistemul de punctaj se poate da o recomandare programatorilor care intretin sistemul. Sistemul actual permite acordarea de puncte pozitive, nule si negative: 1, 0 si -1. Daca se da -1 la cele gresite, bifand toate optiunile atunci rezultatul la alegerea multipla este in concordanta cu ponderea raspunsurilor bune/gresite. E mai corect decat la prima varianta, dar ramane posibilitatea de a trisa.

Cum se poate realiza un sistem care sa puncteze corect la intrebarile cu raspunsuri multiple, excluzand posibilitatea de a trisa?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Feb 2009, 10:17 AM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Erwin @ 4 Feb 2009, 09:58 AM) *
Cum se poate realiza un sistem care sa puncteze corect la intrebarile cu raspunsuri multiple, excluzand posibilitatea de a trisa?


Normal ar fi ca, daca am bifat un raspuns gresit pe langa unele corecte (la rasp. multiple) sa fie considerat tot raspunsul gresit.
Atunci e simplu, fac o bucla:

if a=1
then if b=1
then if c=0
then if d=0 then r=1
else r=0

unde a,b - rasp. corecte
c,d - rasp. gresite
r- punctajul pt intrebarea respectiva.

Asta daca am inteles eu bine.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Feb 2009, 04:44 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Simplu, raspunsurile corecte le punctezi, iar cele gresite le scazi. Asa se face la SAT. Deci pentru fiecare raspuns corect primesti un punct, pentru fiecare raspuns gresit pierzi jumatate sa zicem. Te mai joci cu chestia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Feb 2009, 04:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 4 Feb 2009, 11:35 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cucu Mucu:

am precizat că nu se poate modifica softul ci numai testul propriu-zis

Blakut:

Ce este SAT? problema a fost pusă de o nepoată de-a mea care īnvaţă īn Germania.

Am aflat:
sistemul este bazat pe ILIAS, open source, dar nu asta este important, ci modul de calcul al punctelor la alegeri multiple.

Se pot acorda puncte {1,0,-1} pe 2 coloane: bifate şi nebifate

La exemplul dat mai sus, cand a si b sunt corecte si c si d sunt gresite:

Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 1

dacă un student bifează toate căsuţele are rezultat nul, ceea ce ar exclude trişatul, dar dacă bifează doar un răspuns corect, mai primeşte 2 puncte de la cele 2 raspunsuri nebifate din care se scade 1, deci rămāne cu 2 puncte, spre deosebire de cazul īn care bifează 2 corecte şi ar căpăta 4 puncte. Dacă bifează 3 căsuţe, dintre care 2 corecte şi una greşită, rămāne cu doar un punct, ceea ce mi se pare incorect. Zice că nu sunt admise jumătăţi de puncte şi, īn plus, se recomandă scăderea punctajului cānd se bifează greşit.

alte idei?

Acest topic a fost editat de Erwin: 5 Feb 2009, 01:59 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 5 Feb 2009, 08:33 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Singura metodă corectă, pe care dealtfel o şi aplic personal (īntīmplător fac şi nişte traininguri cu diverse persoane şi la final le dau un test cu īntrebări īntre care sīnt şi din astea cu răspunsuri multiple) este ca atunci cīnd respondentul a bifat combinaţia corectă, el va primi un punct. Īn toate celelalte cazuri, el va primi zero puncte. aşa că, elevii mei n-au decīt să bifeze īntr-o veselie toate cele 4 răspunsuri - vor primi zero puncte pe linie, cu excepţia acelor īntrebări care au toate răspunsurile corecte (oricum nu introduc decīt maximum una īn tot testul de 25 smile.gif )


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Feb 2009, 09:17 PM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Erwin @ 4 Feb 2009, 11:35 PM) *
Se pot acorda puncte {1,0,-1} pe 2 coloane: bifate şi nebifate

La exemplul dat mai sus, cand a si b sunt corecte si c si d sunt gresite:

Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 1

Eu as merge pe varianta asta:

Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 0
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 0


Zice că nu sunt admise jumătăţi de puncte şi, īn plus, se recomandă scăderea punctajului cānd se bifează greşit.

Mi se pare imposibil fara sa umbli in soft, numai din 1,0, -1.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Feb 2009, 09:48 PM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Erwin,
Parerea mea este ca softul folosit este gresit conceput fata de ceea ce se doreste de la el.
Nu este vorba de trisare, ci de necompatibilitatea softului.
Hai sa analizam putin ce spui tu:
QUOTE
dacă un student bifează toate căsuţele are rezultat nul, ceea ce ar exclude trişatul

Nici nu-l exclude, nici nu-l include (de trisaj e vorba), ci pur si simplu a ales cum a crezut el ca e raspunsul cel mai bun.
Trisaj este cand incalca voit regulile impuse de "joc", ori aici nu a incalcat nici o lege a "jocului", ci pur si simplu a respectat intocmai regulile.
QUOTE
, dar dacă bifează doar un răspuns corect, mai primeşte 2 puncte de la cele 2 raspunsuri nebifate din care se scade 1, deci rămāne cu 2 puncte, spre deosebire de cazul īn care bifează 2 corecte şi ar căpăta 4 puncte.
Foarte bine, totul depinde de cunostiintele sale. Omul e de buna credinta, si merge pe ideea ca daca nu stie, nu bifeaza. Nu ai cum sa-l obligi ca daca nu stie sa bifeze.
QUOTE
Dacă bifează 3 căsuţe, dintre care 2 corecte şi una greşită, rămāne cu doar un punct, ceea ce mi se pare incorect.

Mie mi se pare foarte corect, pentru ca nu el da punctajul ci sistemul oferit de tine.
De ce crezi tu ca e incorect? Din punctul de vedere al celui testat este foarte corect, nu a facut nimic gresit dpdv procedural, ci doar ca a gresit o intrebare, din nestiinta poate. Nu avem motiv sa-l banuim de ceva rau smile.gif
QUOTE
Zice că nu sunt admise jumătăţi de puncte şi, īn plus, se recomandă scăderea punctajului cānd se bifează greşit.

Intrebarile cu raspunsuri multiple sunt foarte pretentioase dpdv al testarii candidatilor, pentru ca se doreste o cat mai fina apreciere a lor. Aceste teste sunt dificile, si se dau numai pentru cei foarte calificati in domeniul testat.
In astfel de teste, pe exemplul tau, daca ai bifat 3 raspunsuri ca fiind adevarate, dar in realitate numai doua sunt, atunci intrebarea aceea este total depunctata, nemaicontand ca a bifat doua raspunsuri corecte. Este irelevant ca a bifat doau corecte devreme ce a gresit cu a 3-a, caci cele doua corecte nu sunt corecte impreuna a 3-a. In ideea aceasta sunt facute acest tip de teste.

Cred ca mai degraba, tu nu ai nevoie de teste cu raspunsuri multiple, ci doar cu raspunsuri simple: da/nu, adevarat/fals.

Oricum e ceva ciudat cand afirmi:"Se pot acorda puncte {1,0,-1} pe 2 coloane: bifate şi nebifate ". De aici pleaca problema ta de fapt, pentru ca prin sistemul acesta, tu obligi candidatul (nesigur sau nestiutor) sa se concentreze asupra obtinerii punctajului maxim doar din variantele de bifare, si nu doar din cele de cunostinte. Intelegi ce spun? Nu trebuie sa-i oferi 3 variante ci doar doua. De ex. {1,0}, sau eventual {1,-1} daca intrebarea este esentiala pentru domeniul testat, unde raspunsul gresit, nu numai ca nu aduce puncte, dar chiar amendeaza candidatul.

Daca sistemul, cum inteleg ca este si acesta al tau, ofera mai multe sanse de punctaj candidatului care nu stie, prin bifarea raspunsului, atunci sistemul nu este bun. Parerea mea.
Dar indiferent de variante, softul pentru aceste grile este relativ simplu, atat ca algoritm cat si ca realizare practica. Prin urmare nici foarte scump nu este. Adica mai bine comanzi un soft nou si bun, decat sa te chinui cu unul care nu este adaptat cerintei tale, ba facandu-te sa ii banuiesti si pe candidati ca triseaza.
Repet, ei nu triseaza, ca nu au cum, ci doar incearca sa beneficieze cat mai mult de avantajele softului oferit chiar de tine smile.gif
Parerea mea.

Draga Cucu Mucu
QUOTE
Eu as merge pe varianta asta:

Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 0
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 0

Mie mi se pare mai corect asa:
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... 0 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... 0 .............................. 1
Deoarece daca raspunsurile c si d, nu sunt adevarate pentru intrebarea pusa, nu trebuiesc bifate, si daca nu sunt bifate, inseamna ca raspunsul este corect, deci ia 1 punct.
Nu-i asa? Sunt cam obosit, dar nu cred ca ma insel.. Cel putin la prima vedere...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Feb 2009, 10:00 PM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 5 Feb 2009, 09:48 PM) *
Draga Cucu Mucu

Mie mi se pare mai corect asa:
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... 0 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... 0 .............................. 1
Deoarece daca raspunsurile c si d, nu sunt adevarate pentru intrebarea pusa, nu trebuiesc bifate, si daca nu sunt bifate, inseamna ca raspunsul este corect, deci ia 1 punct.
Nu-i asa? Sunt cam obosit, dar nu cred ca ma insel.. Cel putin la prima vedere...

Pare, dar nu este. Astfel, daca ar bifa 3 (2 corecte, una incorecta) sau 2 corecte ar avea acelasi punctaj, ceea ce nu e bine. Asa e structurat softul acum, cand bifeaza aia toate raspunsurile si iau punctaj maxim


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Feb 2009, 10:17 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dragă Clopoţel,
Mulţumesc pentru răspuns, am nişte precizări:
- nu eu am ales acest soft, este gratuit şi open source, am dat şi link-ul, funcţionează la Universităţi;
- cei care alcătuiesc testul pot stabili punctajul pe coloanele alăturate, studenţii văd numai īntrebarea şi răspunsul, scopul este ca evaluarea testului să se facă automatizat astfel īncāt rezultatele să fie date in cāteva minute după īncheierea testului, fără ca profesorul să intervină, el trebuie doar să aleagă īn mod judicios īntrebările şi răspunsurile precum şi punctajul acordat;
- sigur că īn cadrul testului există mai multe īntrebări, la cele cu un singur răspuns bun nu apare această problemă;
- cei care alcătuiesc testul nu sunt programatori aşa că ei nu intervin īn soft, dar pot da recomandări celor care sunt īn măsură s-o facă;
- ceea ce aş vrea eu să obţin este o sugestie sau mai multe, de īmbunătăţire a situaţiei existente şi pe care am descris-o mai sus.

Cred că simplificarea nu ajută, poate există şi alte soluţii?






--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Feb 2009, 01:19 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cucu Mucu
QUOTE
Pare, dar nu este. Astfel, daca ar bifa 3 (2 corecte, una incorecta) sau 2 corecte ar avea acelasi punctaj, ceea ce nu e bine. Asa e structurat softul acum, cand bifeaza aia toate raspunsurile si iau punctaj maxim

Bine, daca asa este facut softul, asta e. Eu imi mentin insa parerea ca acest soft nu este ceea ce are nevoie Erwin dpdv al testului ce vrea el sa-l dea.
QUOTE
Pare, dar nu este. Astfel, daca ar bifa 3 (2 corecte, una incorecta) sau 2 corecte ar avea acelasi punctaj, ceea ce nu e bine.

Pai nu este chiar asa.
Am spus deja ca pe varianta cu o alegere, tu nu poti sa dai trei scoruri, ca este imposibil si ilogic.
Fiecare varianta de raspuns este memorata pe 1 bit. 1 bit nu poate avea decat doua valori: adevarat sau fals, 0 sau 1, sau daca vrei -1, si 1. Sau cu alte cuvinte, la un raspuns, userul nu are decat doua variante, sa dea click sau sa nu dea. Nu are cum sa aibe 3 variante, dintr-o singura actiune.
De ex., in schema ta:
QUOTE
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 0
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 0

Tu practic nu esti constant in aprecierea raspunsului, caci :
- daca raspunsul a este dat corect, castiga 1 punct si daca nu este dat corect nu castiga nimic
- daca raspunsul c este dat corect, nu castiga nimic si daca nu este dat corect pierde 1 punct
Observi dar ca este o "discriminare" arbitrara intre raspunsuri smile.gif
Te intreb deci:
-de ce sa nu castige 1 punct si la "c", ca si la "a" daca a raspuns corect?
- de ce sa nu piarda 1 punct la "a" daca raspunde gresit, la fel ca si la "c"?
Se observa deci, ca in aceasta varianta, daca nu bifeaza nici un raspuns, si asta se traduce astfel: raspuns a si b gresit, raspuns c si d bun, de ce nu a castigat 2 puncte pentru raspunsurile bune? Caci are doua raspunsuri bune, nu-i asa?

Cand se pierde 1 punct se merge pe sanctionarea greselii. Iar daca se merge pe sanctionarea greselii cu 1 punct, si pe premierea cu 1 punct a raspunsului corect, atunci avem inevitabil urmatoarea schema:
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. -1
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 1
Adica practic tot doua variante de notare:{-1,1}.

Daca este insa sa complicam putin, intr-adevar se poate merge pe importanta fiecarui raspuns si astfel sa fie punctat individual, adica:
-daca "a" are importanta mare, castiga 1 punct daca raspunde corect, si pierde 1 punct daca greseste
-daca "d" are prioritate normala atunci castiga 1 punct daca raspunde bine, si nu castiga nimic daca greseste.
-si un caz extrem: daca "b" are importanta capitala, castiga 1 punct daca raspunde corect, si pierde 3 puncte, sau chiar intregul examen daca raspunde gresit.
In implementarea acestei solutii ai nevoie in plus de o tabela de valori ale punctajului pentru fiecare tip de raspuns, iar tipul raspunsului va fi setat pentru fiecare raspuns in parte in tabela cu raspunsuri. Cel putin, la prima vedere, eu asa as gandi daca ar trebui sa proiectez acest soft.

Parerea mea.


Draga Erwin

QUOTE
- cei care alcătuiesc testul pot stabili punctajul pe coloanele alăturate, studenţii văd numai īntrebarea şi răspunsul, scopul este ca evaluarea testului să se facă automatizat astfel īncāt rezultatele să fie date in cāteva minute după īncheierea testului, fără ca profesorul să intervină, el trebuie doar să aleagă īn mod judicios īntrebările şi răspunsurile precum şi punctajul acordat;
...
- ceea ce aş vrea eu să obţin este o sugestie sau mai multe, de īmbunătăţire a situaţiei existente şi pe care am descris-o mai sus.

Daca inteleg eu bine, cei ce alcatuiesc testul au posibilitatea de a stabili punctajul pentru fiecare raspuns al intrebarii, astfel incat, la sfarsit, sa obtina un anumit punctaj pentru fiecare intrebare in parte, si la sfarsit o suma totala. Am inteles bine?
Daca este asa, atunci problema ta este rezolvata. smile.gif
Pur si simplu, pentru fiecare raspuns al intrebarii seteaza punctajul in functie de gravitatea raspunsului.

De ex.
Intrebare: Intr-un depozit de carburanti este permisa:
a. numai intrarea persoanelor autorizate
b. folosirea pantofilor cu talpa de cauciuc
c. fumatul
d. sudarea cu arc electric

Se poate face o astfel de schema:
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... -1 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... -1 .............................. 1

Dar pentru a pune in evidenta gravitatea raspunsurilor, as propune urmatoarea schema:
Intrebare? ................ Punctaj cand e bifat ... Punctaj cand nu e bifat
[ ] raspuns a ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns b ..................... 1 ............................. 0
[ ] raspuns c .................... -4 .............................. 1
[ ] raspuns d .................... -5 .............................. 1
Si asta combinata cu un algoritm de genul:

[daca] total punctaj raspunsuri < 3 [atunci] punctaj intrebare = -2

si aceste valori se seteaza la introducerea fiecarei intrebari in sistem.

Astfel, nu numai ca este exclusa "trisarea", care de fapt nu exista, dar se exclude si o mare parte din hazard, adica sa bifezi sau sa nu bifezi la intamplare.

Parea mea...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Feb 2009, 01:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2009, 03:16 PM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 01:19 PM) *
Fiecare varianta de raspuns este memorata pe 1 bit.

Nu, e memorata intr-o variabila, ca nu vb de cod-masina aici. jamie.gif In rest, vad ca ai dat-o in filozofie. Succes! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Feb 2009, 09:40 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Feb 2009, 03:16 PM) *
Nu, e memorata intr-o variabila, ca nu vb de cod-masina aici. jamie.gif In rest, vad ca ai dat-o in filozofie. Succes! rofl.gif


Păi dacă programatorii ăia sīnt oameni normali la cap, valoarea o să fie memorată īntr-un cīmp al unei īnregistrări dintr-un tabel dintr-o bază de date rolleyes.gif ceea ce e mult mai mişto, pentru că poţi avea p-acolo şi valori NULL. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Feb 2009, 10:11 PM
Mesaj #13


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cucu Mucu,
QUOTE
Nu, e memorata intr-o variabila, ca nu vb de cod-masina aici.

Speram sa observi usor ca discutam despre o variabila de tip boolean. Iar valoarea variabilei de tip boolean este memorata intern pe 1 bit (unitatea elementara de informatie).
Chiar acest lucru doream sa-l scot si in evidenta, ca valoarea variabilei de tip boolean, este memorata pe 1 bit, si ca 1 bit nu poate avea decat 2 stari: adevarat sau fals, 1 sau 0. Nu poate avea 3 stari. Si de asemenea dintr-un singur click pe un raspuns, nu poti obtine decat doua valori (adevarat sau fals), nicidecum 3 stari.
Asta era tot smile.gif


Draga Rovaniemi
QUOTE
Păi dacă programatorii ăia sīnt oameni normali la cap, valoarea o să fie memorată īntr-un cīmp al unei īnregistrări dintr-un tabel dintr-o bază de date ceea ce e mult mai mişto, pentru că poţi avea p-acolo şi valori NULL.
In general programatorii sunt oameni normali la cap, si testeaza doar valoarea True a variabilei respective. Restul le considera automat False. Prin urmare NULL e tot False. Asta se traduce ca nu ai dat click pe respectiva varianta.
Nu stiu daca ai inteles despre ce ziceam: pe o varianta a raspunsului nu ai decat doua posibilitati: sa dai click cu mouseul, sau sa nu dai. Alta varianta nu mai exista.
Daca dai click, 1 bit din memorie a luat valoarea 1, sau True.
Daca nu dai click, nu se mai umbla la starea bitului, ca nu s-a schimbat nimic. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Feb 2009, 06:55 AM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca toata lumea este evaluata dupa acelasi sistem, si targetul este acelasi... de mai conteaza cat de corect sau nu e sistemul de masurare?
e ca si cum ne-am cantari toti cu un cantar stricat... cantarul va gresi la toti si atunci in functie de targetul propus vor castiga cei care se apropie cel mai mult de limita
ne...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2009, 10:35 AM
Mesaj #15


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 10:11 PM) *
Draga Cucu Mucu,

Speram sa observi usor ca discutam despre o variabila de tip boolean.


Dragul meu Clopotel (ei, vezi), imi pare rau sa iti spun ca te afli in eroare. Valoarile ce pot fi atribuite (-1, 0, 1) ne arata ca nu e vb de variabila de tip boolean, ci de integer. Era booleana daca se folosea constructia aia cu "if..then" sugerata de mine la inceput si de tine, folosita in alta metoda. Dar softul nu poate fi schimbat sau modificat, deci trebuie sa il ajutam pe bagea cu datele pe care le avem (numai cred ca mai rau l-am bolunzit rofl.gif )


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Feb 2009, 11:41 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Măria ta, Clopoţel se referă la variabila pe care o clicareşte studentul, iar noi vorbim despre valoarea punctelor date de profesorul ce alcătuieşte testul... şi care e īn funcţie de adevărul răspunsurilor, nimerite au ba. smile.gif

Dragă Clopoţel, mulţumesc pentru efort, ajută. Īncet-īncet desluşim problema. O problemă bine pusă e pe jumătate rezolvată. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 7 Feb 2009, 12:59 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Clopotel @ 6 Feb 2009, 10:11 PM) *
In general programatorii sunt oameni normali la cap, si testeaza doar valoarea True a variabilei respective. Restul le considera automat False. Prin urmare NULL e tot False. Asta se traduce ca nu ai dat click pe respectiva varianta.
Nu stiu daca ai inteles despre ce ziceam: pe o varianta a raspunsului nu ai decat doua posibilitati: sa dai click cu mouseul, sau sa nu dai. Alta varianta nu mai exista.
Daca dai click, 1 bit din memorie a luat valoarea 1, sau True.
Daca nu dai click, nu se mai umbla la starea bitului, ca nu s-a schimbat nimic. smile.gif


Check-box-urile pot avea trei "culori", nu două: alb dacă este nebifat, cu bifa īn formă de V dacă este bifat, şi grayed (cu fond cenuşiu) dacă userul nu a umblat la el. Ăsta din urmă reprezintă un NULL.

Oricum, faci nişte confuzii grave īntre īntre variabile, biţi, cīmpuri din baza de date.

P.S: Atenţie, īn general variabilele de tip boolean nu se memorează pe un bit, ci tot pe un octet. Că acolo poate fi doar True sau False, asta e altă mīncare de peşte. Iar īn bazele de date, īn general, un cīmp declarat ca boolean poate avea TREI valori: 0, 1 sau NULL. Iar NULL, contrar, a ceea ce crezi tu Clopotel, nu e deloc totuna cu 0, ba chiar trebuie tratat cu mare grijă, pentru reprezintă valoarea de adevăr "nu ştiu" a unei propoziţii (ei da, poţi răspunde la o īntrebare cu "Da", cu "Nu", sau cu "Nu ştiu").

Īn fine, am deviat rău de tot, eu mă retrag din off-topic de acum īnainte. Părerea mea rămīne că sugestia de dat programatorilor este să verifice că combinaţia de răspunsuri bigat-nebifat a respondenţilor se potriveşte exact cu combinaţia corectă, şi atunci respondentul să primească un punct. Īn toate celelalte cazuri, respndentul primeşte zero puncte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Feb 2009, 01:52 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Erwin
QUOTE
Măria ta, Clopoţel se referă la variabila pe care o clicareşte studentul, iar noi vorbim despre valoarea punctelor date de profesorul ce alcătuieşte testul... şi care e īn funcţie de adevărul răspunsurilor, nimerite au ba.

Exact! Ai inteles exact ce spuneam.Nu trebuie sa confundam valoarea variabilei in care este memorata starea raspunsului (bifat sau nu), cu valoarea punctelor raspunsului, si nici cu plaja de valori ale tuturor raspunsurilor, sauintrebarilor, dupa caz, adica {-1,0,1}
O schema pentru raspunsuri ar fi:

.......................Bifat.................Valoare Bifat........Valoare Nebifat___[Rezultat]
raspuns a...........1.........................1.........................0_____________1
raspuns b...........0.........................1.........................0_____________0
raspuns c...........0.........................0.........................1_____________1
raspuns d...........1.........................0.........................1_____________0

Coloana "Bifat", este numele campului din tabela (baza de date) si este automat de tip boolean (caci nu poate lua decat doua valori True sau False, 0, sau 1)
In aceasta coloana se pastreaza starea de "Adevarat" sau "Fals" pe care a ales-o candidatul pentru raspunsuri. Adica a dat click sau nu a dat.
Coloanele "Valoare Bifat" si "Valoare Nebifat" pastreaza valorile setate de catre examinator inainte de inceperea testului pentru fiecare raspuns in parte si pentru fiecare stare a raspunsului (nu sunt decat doua stari - bifat sau nebifat smile.gif ) si aceste coloane pot avea valori de genul {-1,0,1} sau {-2,-1,0,1,2} etc.
Coloana [Rezultat] pastreaza rezultatul testului. Este o coloana care se calculeaza automat de catre soft, in functie de starea campului Bifat, si de valoarile celorlalte doau campuri. Aceasta coloana este redundanta, ca sa-i spun asa. Adica ea poate sa nici nu existe, caci valorile ei se deduc direct din celelalte coloane. Daca nu exista, de fiecare data cand se doreste afisarea rezultatelor, softul calculeaza valoarile acestei coloane.
Desigur, pot fi mai multe scenarii, unde acest tabel se poate sparge in doua tabele de ex. Depinde de cerintele proiectului.
QUOTE
Dragă Clopoţel, mulţumesc pentru efort, ajută. Īncet-īncet desluşim problema. O problemă bine pusă e pe jumătate rezolvată.

Cu placere! Ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos, daca ti-am fost de folos.


Draga Rovaniemi
QUOTE
Check-box-urile pot avea trei "culori", nu două: alb dacă este nebifat, cu bifa īn formă de V dacă este bifat, şi grayed (cu fond cenuşiu) dacă userul nu a umblat la el. Ăsta din urmă reprezintă un NULL.

laugh.gif Probabil ca lucrezi prea mult cu Accessu. Nu e nici o problema cu lucratu cu Accessu. smile.gif
Ai putea sa-mi explici, mai pe intelesul meu, care este deosebirea intre "nebifat" si "neumblat la el" din punct de vedere al rezultatului? Si ce treaba are "neumblatu la el" cu starea NULL a campului?!
QUOTE
Oricum, faci nişte confuzii grave īntre īntre variabile, biţi, cīmpuri din baza de date.

Pai tu nu ma stii ca eu sunt confuzat de felul meu. smile.gif
Acum insa, serios, chiar nu am facut nici o confuzie. Asta este chiar meseria mea (desi recunosc ca nu sunt un meserias prea bun si desi au trecut ceva ani de cand nu am mai practicat-o), si crede-ma ca stiu ce am spus. Poate nu m-am exprimat eu corect, ca sa ma fac inteles. Asta se poate. Dar vad ca Erwin a inteles exact ce am spus. Deci se poate. smile.gif
QUOTE
P.S: Atenţie, īn general variabilele de tip boolean nu se memorează pe un bit, ci tot pe un octet.

Eu nu am spus ca variabila de tip boolean se memoreaza pe 1 bit, ci valoarea variabilei de tip bolean se memoreaza intern pe 1 bit. Sesizezi diferenta?
In acel octet, 1 bit este rezervat valorii variabilei de tip boolean. Depinde de solutia aleasa. Dar asta nu depinde de user, si poate nici de programator. Depinde cu ce lucreaza.
Am adus vorba de "bit" doar ca sa usurez intelegerea.
QUOTE
Că acolo poate fi doar True sau False, asta e altă mīncare de peşte.
Nu e alta, e chiar din care ne servim smile.gif
QUOTE
Iar īn bazele de date, īn general, un cīmp declarat ca boolean poate avea TREI valori: 0, 1 sau NULL. Iar NULL, contrar, a ceea ce crezi tu Clopotel, nu e deloc totuna cu 0, ba chiar trebuie tratat cu mare grijă, pentru reprezintă valoarea de adevăr "nu ştiu" a unei propoziţii (ei da, poţi răspunde la o īntrebare cu "Da", cu "Nu", sau cu "Nu ştiu").
laugh.gif Aceasta este cu totul alta situatie decat problema lui Erwin. Asa daca ne punem pe scenarii, putem gandi ceva chiar si cu 4 stari, de exemplu starea:"sunt aproape sigur". smile.gif Eu ti-am spus: "Accessul" e bun, dar nu ca sa-l iei ca etalon.

Valoarea "Null" implicita in unele tabele ale unor baze de date, are o justificare clara, si tine de intrepretarea starii de specificare a campului respectiv in programare, nu de utilizator. Ea nu inseamna "Nu stiu" smile.gif , ci are rolul de a obliga, sau nu, introducerea unei valori in campul respectiv la adaugarea unei noi inregistrari, de ex.
Adica daca setez starea NULL a unui camp, atunci acel camp permite sa nu specific o valoare pentru el. Daca setez NOT NULL, atunci voi fi obligat sa specific o valoare pentru acel camp, valoare care este data de tipul campului respectiv, evident. Insa NULL la asta se refera, la specificarea sau nespecificarea valorii campului respectiv, nu la "Nu stiu". smile.gif
Daca campul este NULL, atunci dpdv al corespondentei booleene, este 0, sau FALSE.

Cand Ewin intreaba candidatul o intrebare in test, pe el il intereaza doar daca acel candidat stie raspunsul corect. Ca daca bifeaza gresit raspunsul, asta inseamna oricum ca nu stie, fie ca recunoaste singur fie ca nu.
Scuze ca am vorbit prea mult sorry.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Feb 2009, 02:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Feb 2009, 06:51 PM
Mesaj #19


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Clopotel @ 7 Feb 2009, 01:52 PM) *
Eu nu am spus ca variabila de tip boolean se memoreaza pe 1 bit, ci valoarea variabilei de tip bolean se memoreaza intern pe 1 bit.


Nope, tot pe 8, poate avea valoarea 00000000 pt 0 si 00000001 pt 1. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Feb 2009, 08:12 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu mai bine punctezi doar raspunsul corect?

Bifezi 2 corecte, cele doua care erau corecte, primesti punctajul. Orice alta greseala inseamna punctaj zero. Ca la scoala de soferi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman