HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Eclipsa Parţială De Soare, 1 august 2008
Erwin
mesaj 1 Aug 2008, 10:53 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Azi a fost o eclipsă de soare, vizibilă ca o eclipsă parţială din Romānia. Am făcut cāteva poze cu telefonul la Observatorul Astronomic din Timişoara:

Faza de īnceput:
există un telescop solar anume construit care proiectează imaginea pe un ecran, soarele are dimensiunea de aproximativ 1 m:


un ecran de proiecţie adaptat la o luneta ecuatorială cu care este dotat observatorul:


un telescop Newtonian construit de domnul Tavi Stănescu, anume pentru observaţii la soare (oglinda nu are strat reflectant, aşa că 10% din lumină este reflectată de interfaţa aer-sticlă):


din păcate cu telefonul n-am putut poza soarele văzut prin acest telescop

Faza maximă:




Observatorul a fost deschis publicului şi astronomii profesionişti şi amatori au dat explicaţii celor interesaţi precum şi interviuri pentru mass-media.

Acest topic a fost editat de Erwin: 2 Aug 2008, 01:43 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Aug 2008, 03:27 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



<h2 class="r">Imagini de la observatorul PNC, de pe site-ul www.urania.ro</h2>Cam asta am facut la eclipsa: proiectii pe plansa, cateva fotografii si am vazut in direct totalitatea din China, printr-o transmisiune NASA TV online.

<h2 class="r">[b][/b]</h2>


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman