HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mars Phoenix Lander, misiunea NASA in zona polara
Erwin
mesaj 26 May 2008, 01:45 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mars Phoenix Lander - transmisie în direct


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 May 2008, 02:05 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



am putut urmări imagini de la centrul de control al misiunii, emoţiile şi bucuria oamenilor la fiecare moment important: desprinderea de nava a modulului, intrarea în atmosfera marţiană, deschiderea paraşutelor, desprinderea scutului termic, de sistemul de paraşute, aprinderea motoarelor de frânare şi, în fine, touchdown! spoton.gifsmile.gif Felicitări!

simulări ale misiunii

n-a fost simplu, din 13 misiuni doar 5 au ajuns cu bine pe suprafaţa solului marţian şi este prima asolizare folosind motoare de frânare de la misiunile Wiking din 1976, frânarea de la 13000 mile pe oră la doar 5 mile pe oră a fost încununată de succes şi Phoenix a ajuns cu bine, în continuare se derulează etapele următoare ale misiunii: deschiderea panourilor solare, a braţului purtător de camere video şi a braţului robotic. Misiunea seamănă cu Wiking şi este destinată să caute evidenţe despre apa lichidă în trecut precum şi eventuale condiţii favorabile vieţii care ar putea fi înregistrate în trecutul geologic al planetei.

Acest topic a fost editat de Erwin: 26 May 2008, 02:26 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 May 2008, 02:35 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





Acest topic a fost editat de Erwin: 26 May 2008, 02:36 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 May 2008, 02:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 26 May 2008, 06:59 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Primele imagini din zona arctică preluate de camerele de la bordul Phoenix Lander



Acest topic a fost editat de Erwin: 26 May 2008, 07:00 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 26 May 2008, 08:18 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Filmul asolizării lui Mars Phoenix Lander în reluare.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 May 2008, 07:37 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



O problemă de comunicaţii radio între Mars Reconnaissance Orbiter şi Phoenix Lander, datorată probabil unor raze cosmice care au afectat MRO a provocat o întârziere în trimiterea instrucţiunilor pentru braţul robot, oficialii NASA spun că Phoenix este într-o stare perfectă, mult peste aşteptări iar defecţiunea MRO poate fi evitată prin utilizarea lui Mars Odyssey care, de asemenea, poate servi drept releu de comunicaţie cu sonda. Misiunea ce va dura 3 luni nu este periclitată de această întârziere.

sursa


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jun 2008, 08:32 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



O compilaţie a unui set de imagini cu zona din jurul sondei Phoenix:


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Jun 2008, 08:40 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508





Se intreaba baietii daca au gasit apa chiar sub lander. Chestia aia de unde se intalneste piciorul landerului cu corpul ar putea fi gheata.

Ah, in poza de la Erwin, si in cea clara si in cea neclara se poate vedea clar acel punct luminos de pe sol, care nu poate fi decat burta unui extraterestru lucind in soare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Jun 2008, 12:29 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Blakut @ 2 Jun 2008, 09:40 AM) *
Ah, in poza de la Erwin, si in cea clara si in cea neclara se poate vedea clar acel punct luminos de pe sol, care nu poate fi decat burta unui extraterestru lucind in soare.


De unde tragem concluzia ca martienii sunt o rasa de lenesi, stau cu burta la soare in loc sa se speteasca muncind.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jun 2008, 10:22 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



în poze se văd scutul termic şi paraşutele de frânare, obiecte cât se poate de terestre... smile.gif

Între timp, Phoenix s-a apucat de treabă:
Sol marţian înăuntrul sondei


Oamenii de ştiinţă speculează că fragmentele de culoare deschisă ar putea fi gheaţă sau sare precipitată în sol. Ei presupun că este acelaşi material vizibil lângă picioarele sondei în urma îndepărtării stratului de sol din cauza suflului rachetelor de frânare:



sursa: Misiunea Phoenix la NASA

Acest topic a fost editat de Erwin: 2 Jun 2008, 10:29 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jun 2008, 11:02 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





Phoenix se confruntă cu o problemă neprevăzută: solul marţian n-a trecut prin sita de la intrarea în cuptorul TEGO, un instrument destinat să analizeze conţinutul de substanţe volatile şi celelalte materiale din care este compus prin încălzirea progresivă, din cauză că este lipicios ca noroiul...



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Jun 2008, 09:48 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Phoenix se confruntă cu o problemă neprevăzută: solul marţian n-a trecut prin sita de la intrarea în cuptorul TEGO, un instrument destinat să analizeze conţinutul de substanţe volatile şi celelalte materiale din care este compus prin încălzirea progresivă, din cauză că este lipicios ca noroiul...

Nu inteleg cum adica 'lipicios ca noroiul' in conditii de 'incalzire progresiva' ? ... cresterea temperaturii accelereaza fenomenul de volatilizare ... deci aspectul noroios al solului de catre ce substante (lichide? ) este dat?

Acest topic a fost editat de exergy33: 10 Jun 2008, 09:50 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jun 2008, 03:59 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



păi solul marţian n-a trecut prin sită, deci n-a ajuns în interiorul cuptorului unde ar fi trebuit să se încălzească... particulele au rămas lipite unele de altele, deasupra intrării în cuptor, ceea ce se vede în imagine sunt obloanele cuptorului, unul este înclinat iar altul vertical. Din fericire mai sunt încă 7 cuptoare de acest fel şi la următoarea încercare cupa braţului robotizat va vibra astfel ca particulele să se desprindă şi să cadă prin sita. Încă nu s-a precizat de ce este lipicios solul, probabil că vom afla în curând...

Phoenix at NASA


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jun 2008, 07:09 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Phoenix a eşuat într-o nouă încercare de a introduce sol marţian în cuptorul TEGA. S-au folosit vibraţii de frecvenţă înaltă şi abia un microgram de sol a trecut prin sita cu ochiuri de 1 mm. Încă nu s-au epuizat toate metodele şi cercetătorii spun că mai e timp destul în cadrul misiunii programată să dureze trei luni, înainte de a se îngrijora.

Acest topic a fost editat de Erwin: 11 Jun 2008, 07:10 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Jun 2008, 08:13 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Phoenix are un cuptor plin cu sol marţian, dar încă nu se ştie dacă granulele s-au dezlipit din cauza vibraţiilor cumulate sau din cauza unei schimbări interne, se aşteaptă rezultatele analizelor.

Eu presupun că sonda Phoenix în urma asolizării era un obiect cald în raport cu temperatura exterioară şi este posibil să se fi produs acest efect prin topirea parţială a unora din componentele volatile ale permafrostului. După cele câteva zile de încercări, grămăjoara de sol şi-a revenit la starea îngheţată de dinaintea prelevării şi atunci particulele şi-au pierdut coeziunea indusă de încălzire.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Jun 2008, 09:37 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Eu citisem ca una din banuieli este ca s-a evaporat din apa continuta in sol (s-a uscat).
Apropos de asta cu temperatura: termometru au uitat sa-i puna? rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Jun 2008, 11:25 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531





Phoenix a descoperit în şanţurile săpate de braţul robotic că unele particule au dispărut după patru zile marţiene (soli), cercetătorii presupun că erau formate din gheaţă care a sublimat.

Imagini color ale şanţului şi modificarea apărută

Încă nu s-au publicat rezultatele primelor analize de sol.

Acest topic a fost editat de Erwin: 21 Jun 2008, 11:28 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Aug 2008, 04:39 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Prezenţa apei în solul marţian a fost confirmată de către ultimele analize efectuate de sonda Phoenix. După mai multe încercări de prelevare a mostrelor de sol şi analizarea lor cu ajutorul instrumentelor de la bordul sondei s-a reuşit găsirea unor metode potrivite pentru comportamentul ciudat al solului, comportament care a constituit o surpriză pentru cercetători. Misiunea va fi extinsă şi se consideră că scopul misiunii de bază a fost îndeplinit cu succes.

sursa


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman