HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cuptorul Cu Mictounde
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 11:43 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Am primit pe mail urmatorul text si as vrea sa va intreb ce parere aveti:

QUOTE
Un tinar de 26 de ani a vrut sa-si faca o cafea. A luat o ceasca cu apa si a bagat-o in cuptorul cu microunde ca sa o incalzeasca (lucru pe care il mai facuse de multe ori inainte). Nu se stie exact pentru cit timp a programat ceasul, dar se pare ca voia sa aduca apa la fierbere.
Cind ceasul a oprit cuptorul, el a scos ceasca. S-a uitat la ea si a observat ca apa nu fierbea. Dar, deodata, apa i-a sarit direct in fata. Ceasca a ramas intacta pina cind el a aruncat-o din mana, dar aproape toata apa l-a oparit pe fata, ca urmare a acumularii de energie.
Pielea de pe fata i-a fost arsa pina la gradul 2 sau 3, cicatricile fiind inevitabile. S-ar putea chiar sa piarda ochiul sting. La Urgenta fiind, medicul care l-a tratat i-a spus ca ceea ce i s-a intimplat e destul de frecvent, si ca apa nu trebuie sa se incalzeasca nicioadata intr-un cuptor cu microunde. Daca totusi trebuie sa procedeze asa, in apa trebuie bagat un obiect care sa disipeze energia termica: o lingurita de lemn, un pliculet de ceai, etc. Desi e mult mai sigur sa fierbi apa intr-un ibric, pe foc.

Raspunsul companiei General Electric:
Va multumim ca ne-ati contactat. Va vom informa cu placere despre problema descrisa. Cele semnalate in emailul dvs. sunt corecte si reale. Apa supusa microundelor, la fel ca si alte lichide, nu ajunge sa fiarba intotdeauna cu bule, atunci cind atinge temperatura de fierbere.
Ba chiar poate sa se supraincalzeasca si sa nu fiarba deloc. Lichidul supraincalzit se va revarsa din ceasca atunci cind va fi amestecat, sau cind un obiect ca o lingurita sau un plic de ceai, va fi introdus in ceasca. Pentru a evita acest incident, precum si riscul leziunilor, nu incalziti un lichid mai mult de 2 minute pentru fiecare ceasca. Dupa incalzire, lasati ceasca in cuptor pentru inca 30 de secunde inainte sa o miscati sau sa-i adaugati vreun alt ingredient sau obiect, sau daca o faceti, nu o tineti in mana!

Raspunsul unui fizician roman:
Chestia asta stiam ca se intampla (atat "in sus", la fierbere, cat si "in jos", la inghet) cu lichidele foarte pure, in care nu exista centri de fierbere/inghet, respectiv acele impuritati microscopice de la care incepe procesul.
Probabil ca nefericitul o fi folosit apa plata din sticla... de unde se vede ca tot mai buna-i apa jegoasa de la robinet :-) Pe vremuri, cand lucram la Magurele, ma distram ocazional cu un astfel de experiment -- luam apa distilata si filtrata printr-un filtru micronic si o puneam intr-un vas foarte curat, pe care la randul lui il scufundam in azot lichid (-196 Celsius). Apa nu ingheta, desi ajungea rapid la multe zeci de grade sub zero.
Partea spectaculoasa era ca atunci cand aruncam ceva in ea -- un bat de chibrit, cateva fire de nisip etc., ingheta practic instantaneu, aproape exploziv... Nu mi-a trecut insa niciodata prin cap (din fericire...) sa fac experimentul invers, cu apa clocotita...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2008, 12:40 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Liquids, when heated in a microwave oven in a container with a smooth surface, can superheat; that is, reach temperatures that are a few degrees in temperature above their normal boiling point, without actually boiling. The boiling process can start explosively when the liquid is disturbed, such as when the operator takes hold of the container to remove it from the oven or while adding impurities such as powdered creamer or sugar, and can then result in a violent burst of water and vapor resulting in liquid and steam burns. A common myth states that only distilled water can exhibit this behavior; this is not true.[2]


De pe wikipedia. Banuiam de fapt ca asta ar fi, ce zice fizicianul mai jos, daca e chiar un fizician cel care zice asta, e un fenomen similar dar diferit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 03:09 PM
Mesaj #3





Guests






Multumim ca impartiti asta cu restul lumii, ca blonda de mine nu stia. Nu ca as fierbe eu apa la microunde - ca nu mi-o dat prin cap inca - dar e bine de stiut.

Multam baietii mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jan 2008, 03:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 03:11 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Nici eu nu am avut idee de asa ceva pana astazi, cand am citit. blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 03:16 PM
Mesaj #5





Guests






Acu', dupa ce m-am mai gandit, mi-am amintit ca eu mai bag supa sau ciorba la microunde s-o incalzesc, da' nu o las mai mult de 2 minute - ca nu e cazul - si nici nu ma astept sa fiarba...

Eh, vorba ceea: omul cat traieste, invata biggrin.gif Nu? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 03:18 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Poate ar fi mai bine sa o incalzesti pe aragaz. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 03:29 PM
Mesaj #7





Guests






Mi-i lene rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2008, 05:03 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
CODE
Acu', dupa ce m-am mai gandit, mi-am amintit ca eu mai bag supa sau ciorba la microunde s-o incalzesc, da' nu o las mai mult de 2 minute - ca nu e cazul - si nici nu ma astept sa fiarba...


Pui o piulita in ciorba aia si gata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 05:04 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



De ce? Cum functioneaza?
Piulita absoarbe energia termica sau cum?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 05:07 PM
Mesaj #10





Guests






N-am piulite rofl.gif (inca wink.gif )

Dar am descoperit alta metoda, care functioneste biggrin.gif (deh, romanul e inventiv devil.gif ): o las un minut la microunde, apoi o las in cuptor inca un minut - cuptorul nefunctionand, cu usa deschisa - apoi inca un minut la incalzit si e numai buna biggrin.gif (ca tot vorbeam de supe si microunde - mi se facuse foame laugh.gif )

Si ma gandesc ca asa se poate face cu orice lichid, din simplul motiv ca microundele nu e facut sa fierbi in el, ci doar sa incalzesti sau sa dezgheti... Sau nu? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Jan 2008, 06:17 PM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce spune georgelul cu cuptorul cu microunde e partial adevarat... am incercat figura cu citiva ani in urma, si de fapt ... apa nu sare din cana pina nu bagi o lingurita, sau altceva care sa stimuleze fierberea

daca ar fi citit instructiunile, ar fi descoperit cu stopare sfatul dat de producatori - si anume ca sa mai lase lichidele aprox 15 - 30 de secunde in cuptor... dupa ce secventa de incalzire s-a terminat

nu e chiar asa de senzational... la fizica-chimie sunt explicate oarecum fenomenele astea - bolovaneste spus... si cristalizarea si evaporarea nu se bazeaza doar pe transfer de energie in stare pura, mai au nevoie de stimuli mecanici pentru a convinge legaturile moleculare sa se lege si dezlege

ma gandesc cu stupoare cum vor reactiona popocornii mei cand o sa le spun faza cu apa.. acuma ca mi-am amintit-o. daca nu stiati popcornu sare de nebun in timp ce e inauntru si in punga.. nu are rabdare pina il scot afara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Jan 2008, 06:40 PM
Mesaj #12


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Tocmai am terminat de vorbit cu mama la telefon. Am sunat-o special sa-i spun sa nu mai fiarba apa la microunde laugh.gif Thanks guys!! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 06:41 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



rofl.gif
Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jan 2008, 08:15 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Experimentul a fost facut si de crizatii aia de la mythbusters. Confirmat, dar trebuie sa fierbi ceva la apa aia sa iti sara in fata. De regula, cand imi incalzesc supa, 2 minute sunt suficiente. Cam atat, poate putin mai mult, ar trebui tinuta si apa simpla la micro.

PS. Ce-s alea mictounde?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 23 Jan 2008, 08:25 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Mictoundele sunt niste microunde de tip nou, la care au acces doar cei care fac erori de tastare. ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2008, 11:11 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am testat la o colega in camin CD in microunde. Ne-am distrat de minune... mai ales ca eram dupa cateva de vin. Data viitoare pregatesc un neon sau ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Jan 2008, 06:19 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(mariusc2 @ 23 Jan 2008, 09:15 PM) *
Experimentul a fost facut si de crizatii aia de la mythbusters. Confirmat, dar trebuie sa fierbi ceva la apa aia sa iti sara in fata. De regula, cand imi incalzesc supa, 2 minute sunt suficiente. Cam atat, poate putin mai mult, ar trebui tinuta si apa simpla la micro.

Supa/ciorba e prea plina de impuritati ca sa nu fiarba la microunde. Parerea mea.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Jan 2008, 11:35 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Am testat la o colega in camin CD in microunde. Ne-am distrat de minune... mai ales ca eram dupa cateva de vin. Data viitoare pregatesc un neon sau ceva.


trebuie filmat! am să deschid un topic nou numit Laboratorul de acasă īn care să vă descrieţi experimentele proprii smile.gif cu imagini şi cu filmuleţe, dacă e! spoton.gif

promit să revin, cānd mă mai eliberez de treburi... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Jan 2008, 10:30 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
trebuie filmat! am să deschid un topic nou numit Laboratorul de acasă īn care să vă descrieţi experimentele proprii smile.gif cu imagini şi cu filmuleţe, dacă e! spoton.gif

promit să revin, cānd mă mai eliberez de treburi... smile.gif

Tare. Am incercat, tot in camin, faza cu Coca cola + mentos. Am bagat mentos in sticla de cola si am aruncat-o de la balcon la tomberoanele de gunoi. Capacul i-a sarit cand a izbit cimentul, racheta formata a urmarit cainii vagabonzi...biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 01:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman