HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfârşitul Lumii - Catastrofe Cosmice, Planetare, Naturale ..., Încălzirea globală, asteroizii, cometele, ţunami, ...
cyber-sapiens
mesaj 10 May 2009, 04:21 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Propun ca pe acest topic sa postam, sa discutam despre toate pericolele posibile pentru civilizatia umana.

Am vazut in 2004 efectele unui tzunami cataclismic in Oceanul indian, apoi efectele uraganului Katrina asupra New Orleans, apoi asteroizi care ne-au evitat la musteatza, ... ! jamie.gif

http://members.shaw.ca/andrewlowe/ALL-PHAS.HTM#Earth unsure.gif

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 10 May 2009, 04:41 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 May 2009, 06:22 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Avand in vedere varsta acestei lumi, cred ca civilizatia umana traieste ulitimele "zile" raportate la timpul universului, in cazul in care tot ceea ce stim despre matematica si fizica este exact.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 May 2009, 09:21 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(marduk @ 10 May 2009, 07:22 PM) *
Avand in vedere varsta acestei lumi, cred ca civilizatia umana traieste ulitimele "zile" raportate la timpul universului, in cazul in care tot ceea ce stim despre matematica si fizica este exact.

Nu prea inteleg la ce te raportezi cand spui ca "civilizatia umana traieste ultimele zile". Eu as spune ca dimpotriva, civilizatia umana este abia la inceput. Nu are "decat" vreo 10000 de ani. Ceea ce raportat la varsta universului este infim, iar cat mai are de trait... e greu de prognozat. Totusi in absenta uni catastrofe de proportii, am curajul sa prezic ca va trai inca de 100 de ori pe atat adica inca 1.000.000 ani, cel putin.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 May 2009, 09:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 10 May 2009, 10:16 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Civilizatia e un bolovan care cade intr-o prapastie. Unora li se pare "avion" si numesc caderea : "zborul civilizatiei". Nu mai e mult, lumea "Soylent Green" se apropie.

Asteroizi ?
Cautati despre desertificare, soil depletion, soil erosion, overgrazing, overfishing, apa potabila pe care unii nu isi permit sa o bea dupa dorinta...Curand o sa ne mancam banii de plastic sau cardurile. Am transformat planeta in bani, animale domestice, plastic, etc.

QUOTE
Native vegetation can be seen returning inside the borders of this protected park (approx. 7 kilometers wide), established in 1993 to protect the region against desertification. The effects of continued agriculture, overgrazing and drought can be seen on the surrounding arid landscape. (NASA/Jesse Allen/Landsat,USGS) #

http://www.boston.com/bigpicture/2009/01/earth_observed.html?

Acest topic a fost editat de jet li: 10 May 2009, 10:21 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 11 May 2009, 09:51 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(jet li @ 10 May 2009, 11:16 PM) *
Civilizatia e un bolovan care cade intr-o prapastie. Unora li se pare "avion" si numesc caderea : "zborul civilizatiei". Nu mai e mult, lumea "Soylent Green" se apropie.

Asteroizi ?
Cautati despre desertificare, soil depletion, soil erosion, overgrazing, overfishing, apa potabila pe care unii nu isi permit sa o bea dupa dorinta...Curand o sa ne mancam banii de plastic sau cardurile. Am transformat planeta in bani, animale domestice, plastic, etc.


http://www.boston.com/bigpicture/2009/01/earth_observed.html?


Rusii sovietici au aranjat Marea de Aral secand-o datorita barajelor de pe raurile ... hidrocentrale, ... irigatii, etc...

Acum au secat si 1/4 din Marea Caspica zona de nord, ...



--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 May 2009, 10:56 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(actionmedia @ 10 May 2009, 10:21 PM) *
Ceea ce raportat la varsta universului este infim, iar cat mai are de trait... e greu de prognozat.

Corect, timpul este diferit pe pamant fata de univers.

Acest topic a fost editat de Erwin: 11 May 2009, 09:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 12 May 2009, 06:37 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(cyber-sapiens @ 11 May 2009, 10:51 AM) *
Rusii sovietici au aranjat Marea de Aral secand-o datorita barajelor de pe raurile ... hidrocentrale, ... irigatii, etc...

Acum au secat si 1/4 din Marea Caspica zona de nord, ...


Dupa ce va urca nivelul oceanului planetar si va distruge vietile a miliarde de oameni, ... EL va cobora din nou cu CEVA !!! deoarece se va inunda Marea Caspica, Marea de Aral si Marea Moarta, insa micile zone din care se va retrage oceanul vor deveni mlastini sarate nehabitabile.

Momentan nu cunosc nici un pact facut de Lumea Occidentala cu rusii si cu Kazahstanul pt. inundarea Marii Caspice (Campiei Precaspice) chiar astazi ar putea cobora preventiv nivelul oceanului Planetar daca s-ar cadea la pace si s-ar investi bani in adancirea canalului natural de comunicare dintre Marea Neagra si Caspica pentru a curge apa din Marea Neagra in Caspica.

Trebuie mentionat caci Campia PRE-Caspica are o adancime intre -22m si - 200m, fiind un rest secat al Caspicii.

Aceasta lucrare ar ameliora climatul Eurasiei facandu-l mai umed si ar mai oferi un ragaz umanitatii intregi locuitoare in Manhatan, pe Gange, Brahmaputra, Fluviul Galben, Nil, etc.

INSA nu stiu daca rusii ar renunta la hidrocentralele de pe acest canal si la alte constructii din zona canalului Don-Volga. jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 May 2009, 08:11 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ideea aceasta cu preluarea apei din mari sau rauri pentru a alimenta vai care se afla sub nivelul marii, a mai fost vehiculata si de everei si de Gadafi. Problema este ca nu se pot anticipa schimbarile climaterice daca, sa zicem, libienii vor forma o mare in interiorul Saharei unde evaporarea rapida ar aduce schimbari ale curentilor de aer. Pamantul si-a construit de-a lungul timpului un echilibru perfect, oamenii au perturbat acest echilibru iar acum suporta consecintele. Probabil ca vom fi nevoiti sa acceptam proiectul de la Marea Caspica si Aral, or pe cel al evreilor de la Marea Moarta sau pe cel al libienilor dar care vor fi costurile? ce va trebui sa sacrificam ca sa incepe sa controlom planeta? parerea mea este ca ne jucam cu focul fara sa stim ca ne putem frige.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 12 May 2009, 06:48 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(marduk @ 12 May 2009, 09:11 AM) *
Ideea aceasta cu preluarea apei din mari sau rauri pentru a alimenta vai care se afla sub nivelul marii, a mai fost vehiculata si de everei si de Gadafi. Problema este ca nu se pot anticipa schimbarile climaterice daca, sa zicem, libienii vor forma o mare in interiorul Saharei unde evaporarea rapida ar aduce schimbari ale curentilor de aer. Pamantul si-a construit de-a lungul timpului un echilibru perfect, oamenii au perturbat acest echilibru iar acum suporta consecintele. Probabil ca vom fi nevoiti sa acceptam proiectul de la Marea Caspica si Aral, or pe cel al evreilor de la Marea Moarta sau pe cel al libienilor dar care vor fi costurile? ce va trebui sa sacrificam ca sa incepe sa controlom planeta? parerea mea este ca ne jucam cu focul fara sa stim ca ne putem frige.


Treaba lor ce vor face ori ce nu vor face, caci in Rom^nia, Rusia, Siberia, Asia centrala si Europa nordica si central-rasariteana vor avea de castigat deoarece iernile vor disparea.

Cred ca rusii si canadienii vor avea cel mai mult de castigat deoarece inclusiv Siberia va dispune de un climat temperat si va putea fi colonizata masiv inclusiv in Extremul Orient rus, montan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 May 2009, 08:15 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 12 May 2009, 07:48 PM) *
Treaba lor ce vor face ori ce nu vor face.

Nu cred, toti vom avea de suferit in cazul unei schimbari climaterice, fie ca se va manifesta prin cresterea temperaturilor sau scaderea acestora.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 May 2009, 12:27 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



creşterea temperaturii medii anuale şi topirea calotelor polare va afea efect oprirea curentului golfului care încălzeşte Europa, aşa că o nouă glaciaţiune poate avea loc, şi asta în termen foarte scurt, între 100 şi 500 de ani după unele calcule bazate pe studiul stratigrafic al climei din trecutul geologic. Clima a fost relativ stabilă în ultimii 10.000 de ani, dar în trecut fluctuaţiile au fost mult mai mari şi mai dese, cu creşteri şi descreşteri abrupte. Putem să ghicim ce va fi acum? Eu cred că sunt prea mulţi factori în joc şi sistemul climatic planetar încă prea complicat să putem prevedea ce va fi. Pe de o parte, mult discutatul efect de seră al bioxidului de carbon emanat de activitatea umană face ca temperatura să crească, dar există şi factori care o reduc: norii de mare altitudine produşi de avioanele care străbat cerul din ce în ce mai des fac umbră şi opresc radiaţia solară. La fel, producţia de oxigen a plantelor creşte când clima e puţin mai caldă, mai mult bioxid de carbon este consumat. Defrişările masive încep să încetinească sub presiunea ecologiştilor. Se replantează pe alocuri, sau creşte pur şi simplu iarbă, arbuşti, pe terenurile lăsate în paragină. Natura are puterea să se regenereze chiar şi în urma unor dezastre catastrofale. Eu cred că până la urmă oamenii vor căpăta respectul cuvenit şi vor începe să trăiască mai aproape de natură, să o păstreze mai curată şi să renunţe la tehnologiile poluante.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 13 May 2009, 06:54 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(Erwin @ 13 May 2009, 01:27 AM) *
creşterea temperaturii medii anuale şi topirea calotelor polare va afea efect oprirea curentului golfului care încălzeşte Europa, aşa că o nouă glaciaţiune poate avea loc, şi asta în termen foarte scurt, între 100 şi 500 de ani după unele calcule bazate pe studiul stratigrafic al climei din trecutul geologic. Clima a fost relativ stabilă în ultimii 10.000 de ani, dar în trecut fluctuaţiile au fost mult mai mari şi mai dese, cu creşteri şi descreşteri abrupte. Putem să ghicim ce va fi acum? Eu cred că sunt prea mulţi factori în joc şi sistemul climatic planetar încă prea complicat să putem prevedea ce va fi. Pe de o parte, mult discutatul efect de seră al bioxidului de carbon emanat de activitatea umană face ca temperatura să crească, dar există şi factori care o reduc: norii de mare altitudine produşi de avioanele care străbat cerul din ce în ce mai des fac umbră şi opresc radiaţia solară. La fel, producţia de oxigen a plantelor creşte când clima e puţin mai caldă, mai mult bioxid de carbon este consumat. Defrişările masive încep să încetinească sub presiunea ecologiştilor. Se replantează pe alocuri, sau creşte pur şi simplu iarbă, arbuşti, pe terenurile lăsate în paragină. Natura are puterea să se regenereze chiar şi în urma unor dezastre catastrofale. Eu cred că până la urmă oamenii vor căpăta respectul cuvenit şi vor începe să trăiască mai aproape de natură, să o păstreze mai curată şi să renunţe la tehnologiile poluante.


Se vede, cunosti problema, insa scenariul cu privire la Gulf STREAM este improbabil, adica se asteapta ca in mijlocul Groenlandei sa se topeasca gheata formanduse un lac urias cu apa dulce a carui baraj natural ar ceda dintr-o data si astfel un volum urias de apa dulce ar ajunge in nordul Atlanticului imprastiindu-se la suprafata acestuia, apa dulce fiind mai usoara si astfel blocand Gulf Streamul sa ajunga la suprafata.

Momentan Groenlanda se topeste treptat in zona coastelor si pe viitor va face acelasi lucru deoarece in mijlocul ei temperaturile sunt mai scazute decat pe malurile acesteia unde Gulf streamul va lovi direct coastele pana catre partea sa nordica (pana in 2005 Gulf streamul atingea direct doar coastele sudice ale Groenlandei insa dupa topirea polului nord in 2005-2007, limba de gheata oceanica polara care era lipita de Groenlanda in estul acesteia s-a retras inspre nord cu 1/2, asadar Groenlanda este putin mai calda din 2005 incoace si se asteapta pana in 2012 gheata de pe Oceanul Arctic sa dispara complet pe perioada verii ... si de aici o incalzire si mai mare a Groenlandei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 May 2009, 09:24 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE(infinitty @ 12 May 2009, 08:48 PM) *
Treaba lor ce vor face ori ce nu vor face, caci in Rom^nia, Rusia, Siberia, Asia centrala si Europa nordica si central-rasariteana vor avea de castigat deoarece iernile vor disparea.

Cred ca rusii si canadienii vor avea cel mai mult de castigat deoarece inclusiv Siberia va dispune de un climat temperat si va putea fi colonizata masiv inclusiv in Extremul Orient rus, montan.

De iarna depind multe. E nevoie de precipitatii iarna altfel e seceta. E nevoie de inghet - ca sa omoare anumiti daunatori. Cauta sa vezi ce se intampla cu copacii in Canada si SUA din cauza iernilor prea calde.
Pine beetle. In curand toate padurile din muntii Canada si SUA vor disparea.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_pine...urrent_outbreak
QUOTE
The current outbreak of mountain pine beetles is ten times larger than previous outbreaks.[4] In Wyoming and Colorado in 2006 there were 1 million acres (4,000 km2) of dead trees. In 2007 it was 1,500,000 acres (6,100 km2). In 2008 it is expected to total over 2 million acres (8,100 km2). [5] It may be the largest forest insect blight ever seen in North America.[6] Huge parts of central British Columbia along with parts of the forests of Alberta have been hit badly. The recently mild winters have British Columbia's forestry officials worried because the beetles will have a devastating impact on an ecosystem which may be ill-equipped naturally to deal with it. Fortunately, if properly contained, the pine beetle can be burnt out, but such containment is prevented during cases in which the infection has towns, homes, and cities completely surrounded. A cold snap in early 2008 was hoped to have dropped the pine beetle population to more manageable levels. [7] However, preliminary results from the summer of 2008 indicate that the cold winter was less successful at killing pine beetle than predicted.



Ce se intampla in exterior nu este decat natura noastra a oamenilor proiectata in exterior. Cand oamenii sunt rai si se lupta unii cu altii pentru bani, dezastrele nu intarzie sa apara. Nu sunt doar povesti alea cu "oamenii erau rai si Dumnezeu i-a pedepsit cu...". E o lege a universului. Cea ce gandim se manifesta. Si gandim prost sau deloc.

Aici o colectie de sfarsituri ale lumii :
http://www.exitmundi.nl/exitmundi.htm

Acest topic a fost editat de jet li: 13 May 2009, 09:24 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 13 May 2009, 12:11 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(jet li @ 13 May 2009, 10:24 AM) *
De iarna depind multe. E nevoie de precipitatii iarna altfel e seceta. E nevoie de inghet - ca sa omoare anumiti daunatori. Cauta sa vezi ce se intampla cu copacii in Canada si SUA din cauza iernilor prea calde.
Pine beetle. In curand toate padurile din muntii Canada si SUA vor disparea.

Ce se intampla in exterior nu este decat natura noastra a oamenilor proiectata in exterior. Cand oamenii sunt rai si se lupta unii cu altii pentru bani, dezastrele nu intarzie sa apara. Nu sunt doar povesti alea cu "oamenii erau rai si Dumnezeu i-a pedepsit cu...". E o lege a universului. Cea ce gandim se manifesta. Si gandim prost sau deloc.


Poi INCALZIREA GLOBALA va lovi exact radacina raului, adica zonele cele mai bogate si populate din lume.

Cresterea nivelului oceanului planetar va duce la sapa de lemn peste 20-40 de ani mari civilizatii de azi: SUA, Japonia, China, India Gangica, Franta, nordul Italiei, nordul Germaniei, etc.

Astfel Rom^nia si Rep. Moldova chiar sarace fiind se vor clasa culmea ironiei printre cele mai dezvoltate state din lume ! jamie.gif

PS: in Canada si in Siberia vom avea nevoie de pajisti si nu de padure care oricum va fi defrisata prin deplasarea unor mari mase umane spre aceste zone.

Acest topic a fost editat de infinitty: 13 May 2009, 12:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 13 May 2009, 01:41 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Aia e radacina raului ? De societatea de consum ce zici ? Cum se face ca avem mai putin timp liber decat vanatorii culegatori ? Vezi cate obiecte de podoaba aveau, eu nu am timp sa fac ce faceau ei, de placere.
Tehnologia ar fi trebuit sa ne dea mai mult timp liber in afara muncii pentru supravietuire. Nu a reusit, datorita inventiei societatii de consum. Care inseamna de asemenea transformarea planetei in bani, vezi semnatura mea.

http://www.orionmagazine.org/index.php/articles/article/2962
Machines can save labor, but only if they go idle when we possess enough of what they can produce. In other words, the machinery offers us an opportunity to work less, an opportunity that as a society we have chosen not to take. Instead, we have allowed the owners of those machines to define their purpose: not reduction of labor, but “higher productivity”—and with it the imperative to consume virtually everything that the machinery can possibly produce.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 13 May 2009, 04:34 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(jet li @ 13 May 2009, 02:41 PM) *
Aia e radacina raului ? De societatea de consum ce zici ? Cum se face ca avem mai putin timp liber decat vanatorii culegatori ? Vezi cate obiecte de podoaba aveau, eu nu am timp sa fac ce faceau ei, de placere.
Tehnologia ar fi trebuit sa ne dea mai mult timp liber in afara muncii pentru supravietuire. Nu a reusit, datorita inventiei societatii de consum. Care inseamna de asemenea transformarea planetei in bani, vezi semnatura mea.

http://www.orionmagazine.org/index.php/articles/article/2962
Machines can save labor, but only if they go idle when we possess enough of what they can produce. In other words, the machinery offers us an opportunity to work less, an opportunity that as a society we have chosen not to take. Instead, we have allowed the owners of those machines to define their purpose: not reduction of labor, but “higher productivity”—and with it the imperative to consume virtually everything that the machinery can possibly produce.


Eu consider ca cea mai avansata civilizatie pe bune este aceea a papuasilor ... si fara glume.

Eu am visat la o lume paleolitica care sa produca aparate tehnologice doar pentru explorare ( adica rachete cosmice si laboratoare doar pentru a-si demonstra lor ca se poate, ... sa faca laboratoare de studiu medical pt., PANACEU si nemurire).

Sa-ti spun un secret: bolile "au aparut datorita aglomeratiei, a civilizarii" (cu cat mediul de transmisie a bolilor, adica oamenii sunt mai rari si nu comunica cu atat populatia este mai sanatoasa.

Oamenii paleolitici traitori in klanuri mici nu prea sufereau de boli de aceea o mana de oameni a reusit sa perpetueze specia timp de milioane de ani fara vreo tehnologie medicala sofisticata.

De asemenea Papuasii traiesc 60-70 de ani la fel cat traiesc oamenii din lumea civilizata !!! plus ca fara medicamente, fara munca, fara criminalitate, fara razboaie si fara stres.

Acest topic a fost editat de infinitty: 13 May 2009, 04:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 13 May 2009, 06:58 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



Dupa ce nivelul oceanului planetar va creste, vor exista migratii de populatie desi situatia geo-politica nu se va modifica substantial (China va asimila Mongolia care va deveni un mare granar al Marelui popor chinez mutat din campiile inundate din sud... apoi India va asimila probabil Burma, Nepalul ... desi va pierde zona brahmaputrei si o mare parte din campia gangetica sub apele crescute ale oceanului; ... in rest niste frantuji se vor deplasa in Quebecul canadian, ... niste nemti vor pleca spre Namibia, Africa de sud, ...). rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 13 May 2009, 09:33 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Rovaniemi, poţi să încetezi cu atacurile la persoană şi să scrii ceva ontopic? Este chiar aşa de greu? unsure.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 13 May 2009, 10:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 14 May 2009, 04:53 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(jet li @ 13 May 2009, 02:41 PM) *
Aia e radacina raului ? De societatea de consum ce zici ? Cum se face ca avem mai putin timp liber decat vanatorii culegatori ? Vezi cate obiecte de podoaba aveau, eu nu am timp sa fac ce faceau ei, de placere.
Tehnologia ar fi trebuit sa ne dea mai mult timp liber in afara muncii pentru supravietuire. Nu a reusit, datorita inventiei societatii de consum. Care inseamna de asemenea transformarea planetei in bani, vezi semnatura mea.

http://www.orionmagazine.org/index.php/articles/article/2962
Machines can save labor, but only if they go idle when we possess enough of what they can produce. In other words, the machinery offers us an opportunity to work less, an opportunity that as a society we have chosen not to take. Instead, we have allowed the owners of those machines to define their purpose: not reduction of labor, but “higher productivity”—and with it the imperative to consume virtually everything that the machinery can possibly produce.



http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...%3D120%26um%3D1


Uita-te pe link si vezi situatia de la polul nord in luna aprilie-mai 2009 ac si predictia pana in 2012 si pana prin 2040.

Acest topic a fost editat de infinitty: 14 May 2009, 04:56 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 8 Jun 2009, 02:44 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



Momentan incalzirea climatica si topirea Groenlandei fac ierni blande in Europa centrala si rasariteana.











http://www.ecomagazin.ro/afectati-de-crest...lului-planetar/

În cazul în care procesul de încălzire globală nu va fi redus, nivelul Mării Negre ar putea creşte cu 3 până la 5 metri faţă de nivelul actual. În aceste condiţii, Delta Dunării ar putea fi inundată total, întregul curs al Dunării inferioare urmând să fie afectat. Malurile vor avea de suferit, în special cele îndiguite, iar mari aglomerări urbane din zonă, precum Tulcea, Galaţi şi Brăila, de pe malul românesc şi Vâlcovo, Chilia Veche, Ismail şi Reni, ar urma să fie parţial inundate. Simularea realizată la New York arată că sub ape ar putea ajunge şi zona de sud din lunca Prutului şi Siretului, precum şi Insula Mare a Brăilei. De asemenea, şi zona litorală a Mării Negre, între Sulina şi Vama Veche, este în pericol. Vestea liniştitoare, de care mulţi îşi agaţă speranţele, este aceea că prognozele arată o creştere cu maximum trei metri a oceanului planetar în acest secol, influenţele cele mai nefaste urmând a fi resimţite abia după anul 2100.



http://www.realitatea.net/cresterea-cu-un-...nal_518126.html


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Jun 2009, 02:47 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(infinitty @ 8 Jun 2009, 02:44 PM) *
De asemenea, şi zona litorală a Mării Negre, între Sulina şi Vama Veche, este în pericol.

Da Doamne ca asa poate se ineaca si niste mafioti locali patroni de hoteluri. rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jun 2009, 05:18 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 8 Jun 2009, 03:44 PM) *
În cazul în care procesul de încălzire globală nu va fi redus, nivelul Mării Negre ar putea creşte cu 3 până la 5 metri faţă de nivelul actual. În aceste condiţii, Delta Dunării ar putea fi inundată total, întregul curs al Dunării inferioare urmând să fie afectat.

Cum iti spusei nene, s-a varsat Marea Neagra in Dunare si e potop, tot Bucurestii e sub ape, da noi aici la Sinaia suntem bine mersi.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jun 2009, 01:04 AM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



jet li, cu cine stai de vorba? dai orz pe gâste. Pe germana se numeste = dai perle pe porci. Tot aia, degeaba.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jun 2009, 01:09 AM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



infinitty exagereaza. Ca sa se mareasca nivelul Marii Negre cu 3 metri, ar trebui sa se mareasca Atlanticul cu 12 metri, si cred ca tocmai "Tarile de Jos" ar fi primele care ar trage alarma dry.gif
Tide

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Jun 2009, 01:14 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jun 2009, 01:18 AM
Mesaj #25


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Turbo trabant: hai sa facem un Black Jack. Cine ghiceste mai inainte 21 de statiuni de litoral, a câstigat rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Jun 2009, 03:40 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 30 Jun 2009, 01:18 AM) *
Cine ghiceste mai inainte 21 de statiuni de litoral, a câstigat rofl.gif

Sub nivelul marii? Incep eu:

1. Atlantida rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Jun 2009, 07:18 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am vazut recent un documentar in care ziceau astia ca incalzirea globala ar putea trece printr-o mica era glaciara in nordul europei si probabil si in alte zone ale globului coroborat cu schimbari dramatice ale climei pe glob, ploi in zone aride si seceta in zone altadata bogate in precipitatii.
Asta s-ar datora scaderii salinitatii apei oceanului prin abundenta de apa dulce din ghetarii topiti si implicit oprirea curentilor oceanici care aduceau apa calda de la tropice pana in nord creind astfel o clima temperata blanda in nordul Europei.
Deci ne putem astepta la ierni mai geroase si cu multa zapada in viitorul apropiat...


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jun 2009, 10:01 PM
Mesaj #28


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 30 Jun 2009, 03:40 PM) *
Sub nivelul marii? Incep eu: 1. Atlantida rofl.gif

Jet li rofl.gif ai un umor superb, înteles doar de câtiva. rofl.gif Negru. Negru, englezesc spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 2 Jul 2009, 09:34 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(actionmedia @ 30 Jun 2009, 08:18 PM) *
Am vazut recent un documentar in care ziceau astia ca incalzirea globala ar putea trece printr-o mica era glaciara in nordul europei si probabil si in alte zone ale globului coroborat cu schimbari dramatice ale climei pe glob, ploi in zone aride si seceta in zone altadata bogate in precipitatii.
Asta s-ar datora scaderii salinitatii apei oceanului prin abundenta de apa dulce din ghetarii topiti si implicit oprirea curentilor oceanici care aduceau apa calda de la tropice pana in nord creind astfel o clima temperata blanda in nordul Europei.
Deci ne putem astepta la ierni mai geroase si cu multa zapada in viitorul apropiat...


Foarte putin probabil.

Ar trebui sa se formeze un gigantic lac cu apa dulce in mijlocul Groenlandei, a carui baraj natural s-ar sparge si toata apa dulce din lac ar intra in Atlantic.

Ideea este ca asemenea lacuri nu se formeaza si nu se varsa in ocean, ori daca totusi s-ar intampla scurgerea este lenta si are timp sa se omogenizeze in ocean cu apa sarata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Themis
mesaj 3 Jul 2009, 04:00 AM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 27 June 09
Din: Toronto, Canada
Forumist Nr.: 14.310



QUOTE(infinitty @ 12 May 2009, 12:48 PM) *
Treaba lor ce vor face ori ce nu vor face, caci in Rom^nia, Rusia, Siberia, Asia centrala si Europa nordica si central-rasariteana vor avea de castigat deoarece iernile vor disparea.

Cred ca rusii si canadienii vor avea cel mai mult de castigat deoarece inclusiv Siberia va dispune de un climat temperat si va putea fi colonizata masiv inclusiv in Extremul Orient rus, montan.


De acord cu tine aici, insa nu la faza cu incalzirea globala. In Europa poate, insa pe-aici pe unde stau eu, (Ontario), se vorbeste de ani buni de incalzire globala, insa ceea ce traim noi e o "inghetare globala" rofl.gif Iernile pe-aici prin Ontario (chiar daca se presupune ca regiunea dispune de o clima temperat-continentala) tin peste 6 luni din an...In iulie, temperatura medie ajunge cu greu la 25 C. Zilele trecute, la sfarsit de iunie am avut temperaturi de 5-6 C. Vom trai si vom vedea, insa parerea mea e ca nu se va intampla in timpul vietii noastre.
Sunt de acord cu tine, asa cum spuneam mai sus la faza cu "rusii si canadienii vor avea cel mai mult de castigat". De ce? Pentru ca au cele mai mari resurse naturale de pe glob. Canada are cea mai mare rezerva de apa dulce din lume, plus zacaminte de petrol, gaze naturale, minereuri feroase si neferoase, etc ce nici nu au fost atinse. Se stie unde sunt, insa sunt tinute bine...pt. vremuri de restriste. wink.gif


--------------------
Better to light one small candle than to curse the darkness.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2009, 06:25 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Permafrost nu va dispare. Nu are de-a face cu "incalzirea globala", ci o noua era glaciara.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jul 2009, 07:51 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
De acord cu tine aici, insa nu la faza cu incalzirea globala. In Europa poate, insa pe-aici pe unde stau eu, (Ontario), se vorbeste de ani buni de incalzire globala, insa ceea ce traim noi e o "inghetare globala" rofl.gif Iernile pe-aici prin Ontario (chiar daca se presupune ca regiunea dispune de o clima temperat-continentala) tin peste 6 luni din an...In iulie, temperatura medie ajunge cu greu la 25 C. Zilele trecute, la sfarsit de iunie am avut temperaturi de 5-6 C. Vom trai si vom vedea, insa parerea mea e ca nu se va intampla in timpul vietii noastre.


Oricum au canadienii antigel in sange... nu ii deranjeaza frigul, rolleyes.gif
QUOTE
Sunt de acord cu tine, asa cum spuneam mai sus la faza cu "rusii si canadienii vor avea cel mai mult de castigat". De ce? Pentru ca au cele mai mari resurse naturale de pe glob. Canada are cea mai mare rezerva de apa dulce din lume, plus zacaminte de petrol, gaze naturale, minereuri feroase si neferoase, etc ce nici nu au fost atinse. Se stie unde sunt, insa sunt tinute bine...pt. vremuri de restriste.

Mai e si antarctica... plina de resurse. Lumea abia asteapta sa puna mana pe o bucatica din continentul ala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 3 Jul 2009, 10:25 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Antarctica e neutră, printr-un tratat semnat de marea majoritate a țărilor membre ONU.

De cum începe dezghețul (dacă începe), o să vedem și tratatu cum expioră brusc ... thumb_yello.gif n-a mai avut zile săracu ...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 3 Jul 2009, 10:48 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Rovaniemi @ 3 Jul 2009, 10:25 AM) *
Antarctica e neutră, printr-un tratat semnat de marea majoritate a țărilor membre ONU.

De cum începe dezghețul (dacă începe), o să vedem și tratatu cum expioră brusc ... thumb_yello.gif n-a mai avut zile săracu ...

antartica ca antartica dar sa vezi oceanul artic. daca e sa iasa o bubuiala mondiala de la ala iese.

incalzire globala se manifesta prin fenomene de racire locala pe 95% din suprafata globului. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2009, 11:27 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 2 Jul 2009, 10:34 PM) *
scurgerea este lenta si are timp sa se omogenizeze in ocean cu apa sarata.

pai se pare ca aici este tragedia, in momentul in care salinitatea ocenului va scadea sub o anume concentratie, curentii oceanici se vor opri, centurile oceanice care fac clima sa fie asa cum o cunoastem, atunci se va instala o noua era sau miniera glaciara peste Europa, Canada si nordul USA.

QUOTE(Blakut @ 3 Jul 2009, 08:51 AM) *
QUOTE
Oricum au canadienii antigel in sange... nu ii deranjeaza frigul

Care canadieni? si Fane Spoitoru a fost pentru ceva timp canadian. Majoritatea locuitorilor din Canada sunt emigranti,
QUOTE
Lumea abia asteapta sa puna mana pe o bucatica din continentul ala.


Care lume? acolo sunt doar marii rechini.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman