HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Programare/agoritmi Si Altele, Foarte incepator
StandDuPp
mesaj 21 Oct 2007, 05:09 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 2 July 06
Forumist Nr.: 8.407



Salutare! Am nevoie de niste documentatie sau de ajutor din partea cuiva in ceea ce priveste programarea si algoritmii.
Ni se cere la facultate foarte mult si eu nu am studiat in liceu chestiile astea si as vrea sa ma ajutati putin cu documentatie sau cumva pe messenger daca e cineva amabil.

Regards


--------------------
The penguin never sleeps!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Oct 2007, 06:42 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cu multi ani in urma, pe vremea cand am invatat eu ce si cum este cu programarea am avut parte de un profesor (Adela) extraordinar, care m-a invaţat cel mai simplu mod de a scrie programe. PSEUDOCOD.
Nu stiu daca te va ajuta la ceva dar vreau sa-ti arat ca indiferent ce limbaj de programare ai invata este foarte important cum gandesti, analiza, logica, conditiile (intrebarile).
Cel mai simplu program are loc in creierul tau atunci cand iti faci cafea dimineata. Incepi cu "Start" apoi pui conditiile "intrebarile".
Start
1. Am cafea
Da: merg la 2
Nu: caut cafea
am gasit cafea :
Da : merg la 2
Nu : merg la 1
2. Am zahar (Da sau Nu)
3. Am ibric (Da sau Nu)
4. Am apa (Da sa Nu)
Etc.
Stop
Pentru fiecare bucla exista o logica a intrebarilor puse si a raspunsurilor primite. In mintea noastra se petrec astfel de programele fara sa realizam asta, dar practic asa gandim si actionam.
Nu incerca sa intelegi un limbaj de programare, el a fost conceput de un individ pentru a folosii o masina (calculatorul). Orice limbaj de programare te va ajuta sa folosesti capacitatile unei masini pentru a gasi raspunsuri la intrebarile tale. Ia orice carte de analiza si altgorimi si vei vedea ca poti folosii orice limbaj de programare pentru obtinerea unui rezultat. Bazeaza-te mult pe logica si gandeste-te la secvente mici de program pe care chiar tu le faci ora de ora si pe care le poti integra in activitatea unei zile intregi. Sper ca ceea ce ti-am prezentat sa te faca sa intelegi ca tot ce se petrece in jurul nostru este extrem de simplu, noi insa complicam totul din diverse motive. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 21 Oct 2007, 06:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Oct 2007, 10:09 AM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Vrei algoritmi in pseudo-cod sau schema logica? Posteaza un algoritm cerut si incercam sa te ajutam.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman