HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ikea, pareri...
Mobila IKEA
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 18
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Blakut
mesaj 21 Dec 2008, 08:42 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Tocmai mi-am luat un scaun de birou de la ikea, aveam de la ei deja un pat. Cum vi se pare mobila lor? Mie imi place faptul ca o iei in cutie si poti sa o asamblezi acasa relativ usor. Este insa ea rezistenta? Ma uitam la scaunul de birou: ala vechi a a cedat de la obosoeala, asta nou are insa spatarul prins de scaun cu doar 3 suruburi. Sunt curios cat or sa tina?
Patul nu mi-a facut nicio problema de cand l-am luat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Dec 2008, 12:46 PM
Mesaj #2





Guests






Parerea cuiva care a facut mobila gen Ikea pentru doi ani, adica io: rezistenta lor inca ma uimeste - considerand modalitatea de asamblare si piesele de rezistenta ce lipsesc din mobilierul lor.

Am luat mobila de la ei si-o sa mai iau pentru ca e singurul magazin ce are mobila ieftina aici in UK. Ma rog, sunt unele magazinase mai mici ce au ce nu se vinde la Ikea si mai iau si de la aia, da' recunosc stilul Ikea in mobila alora laugh.gif

Sincera sa fiu n-as lua de la ei daca as stii distribuitorii de PAL de aici si daca as gasi tot ce-mi trebuie sa mi-o fac eu (confirmatoare nu gasesc deloc aici, nush unde as mai putea sa caut). Si tot sincera sa fiu: daca mobila ce-o faceam noi ar fi fost asa de varza, n-as fi avut curajul sa ma apuc de afaceri.

De cand ai patul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 21 Dec 2008, 02:30 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Patul il am de cateva luni. Imi place felul in care e facut, are niste coaste pe toata lungimea lui. Marginile sunt din lemn gros, la fel si capetele patului. Imi plac piesele lor de mobilier pentru ca sunt simple si bine gandite. Eu am o manie cu rezistenta mobilei in timp: mobila de pe vremea bunicii inca tine bine, si va mai tine si la stranepoti, iar mobila asta noua in doi ani se face praf.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Dec 2008, 02:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 5 Jan 2009, 12:59 PM
Mesaj #4


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ca toti marii producatori au si cei de la IKEA gafele si greselile lor, dar luat in ansamblu au un raport calitate pret convenabil, asa ca de fiecare data imi fac timp de vizite la ei, si niciodata nu plec cu mana goala


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Jan 2009, 12:45 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



De curand am fost la kika - mi se pare ca au mobila mai interesanta, iar preturile sunt asemanatoare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 12 Jan 2009, 01:46 PM
Mesaj #6


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Am un prieten care lucreaza la IKEA (asambleaza mobila atat cea care este expusa cat si cea la clienti) si mi-a recomandat sa nu iau orice fel de mobilier de la ei. Au calitate proasta in ceea ce priveste mobilierul de bucatarie si dulapuri. De asemenea mi-a spus ca daca cumpar de acolo sa nu astept dupa transportul lor deoarece vor cere 15 lei pe ziua de depozitare si au regula interna ca o astfel de comanda sa stea minim 5 zile la ei. Au fost situatii cand au stat si 3 saptamani pt a duce o comanda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 12 Jan 2009, 02:10 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE(gonen @ 12 Jan 2009, 03:46 PM) *
Am un prieten care lucreaza la IKEA (asambleaza mobila atat cea care este expusa cat si cea la clienti) si mi-a recomandat sa nu iau orice fel de mobilier de la ei. Au calitate proasta in ceea ce priveste mobilierul de bucatarie si dulapuri.


eu am un dulap de bucatarie si e chiar ok, nu e super design dar e functional.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 29 Jan 2009, 12:20 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



e misto mobila ikea,am montat si un mobilier de bucatarie,super-accesoriat,calitate mai mult decat satisfacatoare.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 29 Jan 2009, 11:10 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



întâmplător am avut ocazia să discut cu directorul de la Ecolor care-i producator exclusiv pentru Ikea şi mi-a spus că în mare parte sunt folosite materiale de calitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Feb 2009, 04:55 AM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ori de câte ori am montat ceva de la IKEA mi-a lipsit un surub laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Feb 2009, 08:14 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie nu, din contra, la unele chestii mi-au mai ramas...



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Feb 2009, 12:57 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Chestia buna e ca iti ramane un inbus de 4 sau 5 mm de rezerva biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Feb 2009, 08:15 AM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si de astea am o cutie, si surubelnite/chei din alea 3 in una pe o foaie de tabla


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Feb 2009, 06:28 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ikea are produse modeste la preturi cam mari pentru valoarea lor.
Sunt bune pentru un student sau un cuplu de 20 de ani.

Editare: Ma uit la sondaj si aprar 8 voturi, daca le aduni ies 6; sunt alegeri?

Acest topic a fost editat de freeman: 21 Feb 2009, 06:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 Feb 2009, 03:19 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



S-or numara si voturile celor care nu voteaza, doar vor sa vada rezultatele.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maxmara
mesaj 22 Feb 2009, 11:33 AM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 25 October 03
Din: Germania
Forumist Nr.: 1.052



Eu am cumparat de la Ikea si am fost multumit vis-a-vis de raportul calitate-pret.M-am uitat pe diferite site-uri ale firmei in diferite tari europene si erau cam la fel.Nu existau toate produsele peste tot.In Romania, site-ul Ikea este foarte simplu, nu arata produse....ma gandeam daca or fi in mare parte aceleasi.Sau cum or fi preturile ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Themis
mesaj 30 Jun 2009, 05:54 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 27 June 09
Din: Toronto, Canada
Forumist Nr.: 14.310



Am in casa mobila cumparata de la Ikea in proportie de 60%. De 3 ani rezista excelent. In timpul asta, ne-am mutat de 2 ori, iar mobila a fost dezasamblata si remontata. Raportul calitate-pret e super convenabil. Mie imi plac enorm de mult decoratiunile, in permanenta gasesc lucrusoare noi si frumoase, pernute, cutii, cuverturi, lumanarele, pot-pourri, etc...Chestiile astea mici pot cateodata sa schimbe intreaga casa, fara sa fi nevoit sa schimbi mobila, si e avantajos dpdv financiar.
Un singur obiect de la ei nu mi-a rezistat: o canapea extensibila, pe schelet metalic, dar cu sipci de lemn pe dedesubt. Astea s-au rupt si l-am aruncat. Intr-adevar, a gazduit toti musafirii veniti pe la noi vreo 2 ani. Si-a trait viata, cum se spune.


--------------------
Better to light one small candle than to curse the darkness.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Jul 2009, 07:14 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am o comoda cu 4 sertare de la ikea. Imi place tare mult ca tine si e rezistenta. Din pacate planurile erau pentru o comoda cu 2 sertare si lipseau cateva pagini.
Rezultatul a fost ca am ramas cu cateva suruburi in plus (da, politehnica mea nu m-a ajutat de loc pe-aici) dar am tras concluzia ca erau holzsuruburi de fixare
la perete, chestie de care nu am nevoie.

A durat o zi intreaga sa montez toata sandramaua, si pe caldurile care erau a insemnat ceva...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 01:49 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Blakut @ 1 Jul 2009, 08:14 PM) *
Rezultatul a fost ca am ramas cu cateva suruburi in plus (da, politehnica mea nu m-a ajutat de loc pe-aici) dar am tras concluzia ca erau holzsuruburi de fixare la perete, chestie de care nu am nevoie.


Ai nevoie numai daca ai vreun tzanc acasa, la varsta la care se catara pe mobila... Daca se rastoarna cu piticul, e naspa. Tu deocamdata nu ai astfel de probleme... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 30 Jan 2010, 12:33 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



QUOTE(gonen @ 12 Jan 2009, 01:46 PM) *
Am un prieten care lucreaza la IKEA (asambleaza mobila atat cea care este expusa cat si cea la clienti) si mi-a recomandat sa nu iau orice fel de mobilier de la ei. Au calitate proasta in ceea ce priveste mobilierul de bucatarie si dulapuri. De asemenea mi-a spus ca daca cumpar de acolo sa nu astept dupa transportul lor deoarece vor cere 15 lei pe ziua de depozitare si au regula interna ca o astfel de comanda sa stea minim 5 zile la ei. Au fost situatii cand au stat si 3 saptamani pt a duce o comanda.


Vorbesti prostii. Am folosit de 3 ori transportul de mobila de la IKEA. Intotdeauna mi-a sosit mobila acasa a doua zi dupa comanda. Au fost deosebit de punctuali.

Sunt foarte multumit de produsele lor si pot spune ca am ceva piese de la ei. Dormitor complet (pat, noptiere, dulap, comoda), birou, canapea, rafturi pentru carti, polite, bucatarie (10 corpuri) + veioze, farfurii, pahare.
Mi se par atat de simpli si ingeniosi in acelasi timp. Produsele lor nu sunt rafinate, nu sunt de lux dar sunt 100 % utile si de bun gust.
Sunt un fan al conceptului Ikea. Ma incanta de fiecare data cand am un pachet in fata, incep si-l desfac, citesc prospectul si ma apuc sa construiesc. Parca ar fi un Lego pentru oameni mari.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
terrorizer
mesaj 3 Feb 2010, 11:56 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 21 November 05
Forumist Nr.: 7.304



Au materiale bune, in general cu un raport bun intre rezistenta si greutatea acestora (de aceea sunt si usor de montat)
Din experienta personala, pot spune despre mobila de la IKEA ca este destul de trainica atata vreme cat ai grija sa faci montarea/demontarea corect (fara sa fortezi gaurile pentru suruburi, fara sa lasi imbinari cu spatii s.a.m.d.)
Designul tine si de gust. Mie imi plac foarte mult modelele minimaliste, mai ales ca au si un pret bun, mult sub media pietei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 6 Feb 2010, 01:08 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Cum adica modele minimaliste ? La ce te referi ?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman