HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Alimente Modificate Genetic In Hiper/Super-marketuri, Studiu Greenpeace Romania
Mihai
mesaj 28 Aug 2007, 04:14 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Greenpeace a lansat pe 27 august campania de piaţă împotriva organismelor modificate genetic (OMG) prin publicarea sondajului de opinie care arată că 67% dintre români refuză categoric să consume alimente modificate genetic (MG) şi a primei ediţii a ghidului consumatorului care conţine clasamentul supermarket-urilor în funcţie de politica lor cu privire la vânzarea de alimente MG.

„Nimeni nu doreşte să fie cobai pentru OMG. Era de aşteptat ca şi în România, la fel ca în celelalte ţări din UE, consumatorii să refuze să mănânce alimente MG. Rezultatele sondajului de opinie comandat de Greenpeace arată că vasta majoritate a românilor respinge categoric alimentele MG din farfurii şi doreşte ca acestea să dispară de pe rafturile magazinelor alimentare”, a spus Gabriel Păun, coordonator de campanii Greenpeace.

Greenpeace a chestionat în cursul acestui an supermarket-urile care operează în România pentru a afla în interesul consumatorilor care dintre acestea vând alimente MG şi care nu. Rezultatele acesui chestionar sunt urmatoarele:

1. Supermarket-urile care garantează că nu vând alimente MG nici în mărcile proprii şi nici în cele furnizate de alţi producători apar pe lista verde a ghidului: Billa, Kaufland, Plus, Profi

2. Cele care pot garanta absenţa OMG doar pentru propriile mărci se regasesc în lista orange: Carrefour, Metro, Selgros, Penny, XXL

3. Acele supermarket-uri care nu au putut sau nu au dorit sa garanteze că nu vând alimente MG sunt prezente pe lista roşie a ghidului: Auchan, Artima, CORA, La Fourmi, Mega Image



Detalii pe GreenPeace.ro (via MirelaRS Blog)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 30 Aug 2007, 12:39 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Se intampla sa fiu in extrem de mare cunostintza de cauza...scuze de exprimare...

In RO nu mai este permisa cultivarea soiei MG - care a fost singura planta cultivata comercial pana anul trecut.

Pe de alta parte, toata Europa( si nu numai) importa cam 60% din necesarul de soia din SUA si Brazilia, unde este soia MG.Deci, tot ce contine soia( nu aveti idee in cate alimente preparate se gaseste: mezeluri, inghetata, etc) provenite din tarile EU, contine si soia MG.

Nu sunt pentru ideea de a manca ceea ce nu-ti doresti, insa sunt pt. informare corecta.De ex, vreau sa stiu cat insecticid, de exemplu, a inghitit cartoful pe care-l prajesc.Va spun eu: 10-12 tratamente cu insecticide grupa I-II ( cele mai toxice).Pe astea de ce nu le scrie nimeni nicaieri?

Totul e de fapt razboi comercial.....

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 30 Aug 2007, 12:43 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(Mihai @ 28 Aug 2007, 05:14 PM) *
1. Supermarket-urile care garantează că nu vând alimente MG nici în mărcile proprii şi nici în cele furnizate de alţi producători apar pe lista verde a ghidului: Billa, Kaufland, Plus, Profi

2. Cele care pot garanta absenţa OMG doar pentru propriile mărci se regasesc în lista orange: Carrefour, Metro, Selgros, Penny, XXL

3. Acele supermarket-uri care nu au putut sau nu au dorit sa garanteze că nu vând alimente MG sunt prezente pe lista roşie a ghidului: Auchan, Artima, CORA, La Fourmi, Mega Image
Detalii pe GreenPeace.ro (via MirelaRS Blog)



Hai sa fim seriosi...cei mai realisti mi se par cei de la pc.3 pusi pe "lista rosie"...Sa nu-mi zica Billa , Profi si Plus ( care au chiar marfuri ieftine) ca ei baga mana in foc ca salamul adus de ei de la cine stie ce provider nu are soia...deci OMG...
Cel putin Cora, La Fourmi&Co. realizeaza ca e imposibil si sunt corecti in afirmatii.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Aug 2007, 12:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 31 Aug 2007, 05:42 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Greu de verificat, nu exclud nici eu posibilitatea unui razboi comercial. De regula, nu consum salamuri si produse pe baza de soia.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 31 Aug 2007, 09:21 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Razboiul comercial este mai "in adancime" decat se crede...Este vorba de miliardele de dolari pierdute de cei care fabrica/vand pesticide, de a caror utilizare nu mai este nevoie in cazul folosirii unor plante MG.Ma refer strict la culturile agricole cultivate comercial. Decat sa pierzi definitiv cota de piata si business de cateva miliarde, mai bine bagi cateva sute de kusd in campanii anti...
Cum am mai spus, as vrea sa vad si actiuni impotriva utilizarii "la greu" a pesticidelor, care au (unele) durata mare de injumatatire, si afecteaza in mod sigur sanatatea omului. Ati fi uimiti sa stiti de cate ori a fost tratata rosia din farfuria dvs...


Prin modificare genetica se obtin si insulina, vaccinuri, etc, si aici nu am observat atatea "valuri" mediatice.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2007, 07:53 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



umbla vorba ca toate chestiile astea noi modificate genetic si umplute de conservanti au efect asupra corpului uman, care cica nu s-ar mai descompune dupa ce trece pe lumea ailalta... incepe sa ma distreze ideea ca am inceput deja procesul de imbalsamare, si ca ma mumific stiintific
cred ca vom fi niste zombie foarte dragut plastifiati


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 18 Oct 2007, 09:13 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Eheee, si ce bataie mare va fi pe locurile din muzee...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Compactforever
mesaj 18 Oct 2007, 10:58 AM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 18 October 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.753



Sincer sa fiu nu cred sa nu existe supermarket care sa nu vinda OMG-uri.Ce nu face omu pt un ban in plus?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Oct 2007, 05:16 PM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Ovidius @ 18 Oct 2007, 10:13 AM) *
Eheee, si ce bataie mare va fi pe locurile din muzee...

se prevede deja falimetnul cimitirelor...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 07:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman