HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Comertul On-line, Ati practicat?
Practicati comertul on-line?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 32
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
contraste
mesaj 30 Aug 2004, 12:08 PM
Mesaj #1


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



In ultima perioada se vorbeste frecvent de acest tip de comert. Sunteti adeptii lui? Va satisface ? Aveti incredere? Stiti care sunt facilitatile, impedimentele, daca exista protectia consumatorului?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 01:11 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Am auzit si eu de el; din cate povesteau colegii care stiu mai ulte pe tema asta, nu prea exista protectia consumatorului - fiindca n-ai cum sa vezi marfa (o poza nu cred ca e suficienta) si mai este riscul - nu stiu cum sa-l exprim dar dau un exemplu: cineva are un obiect de vanzare si vrea sa-l dea prin sistem electronic; intra in legatura cu ala care achizitioneaza si vinde, convin asupra unui pret - sa zicem 60 dolari; si ala care vinde il posteaza in lista de obiecte. Eu vreau sa-l cumpar, intru in legatura cu tipu care vinde si ne intelegem la pretul de 45 dolari si eu sa-i trimit banii. OK - pana aici; dar, ala care vinde ia legatura cu vanzatorul si-i spune ca a gasit un cumparator la pretul de 45 de dolari. Vanzatorul initial nu accepta; oricum, obiectul e inca in posesia lui. Acuma intervine necazul, fiindca intermediarul imi comunica mie ca proprietarul nu a acceptat pretul convenit de 45 de dolari. In cazul asta, eu raman cu banii trimisi, si fara obiect. Banii se primesc inapoi - dar cand si, poate chiar cu cheltuieli de judecata. Asemanatoare e si situatia cand platesc la primirea coletului si obiectul nu e nici de departe cu calitatile descrise. Ce vreau sa spun este ca, cel putin aici, nu exista un cadru legislativ care sa asigure protectia consumatorului pentru majoritatea produselor. Electronic se pot vinde carti, eventual CD-uri. Nu stiu cum e mai spre vest dar aici, in Rom. eu n-am incredere in asa ceva...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Aug 2004, 01:16 PM
Mesaj #3


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Este vorba si despre comertul din si cu magazinele virtuale.
Mai ales ca sunt persoane care au fost invitate in acest sens sa il practice ca posesor de magazin virtual si ca utilizator.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Aug 2004, 01:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 01:25 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (contraste @ 30 Aug 2004, 02:29 PM)
Este vorba si despre comertul din si cu magazinele virtuale.
Mai ales ca sunt persoane care au fost invitate in acest sens sa il practice ca posesor de magazin virtual si ca utilizator.

Aha ...Daca stii ceva in plus si aflii ca merita, zi-mi si mie...Poate misc si eu ceva....Multam


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Aug 2004, 02:06 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Am practicat si am fost multumit de fiecare data. Pana acuma am cumparat doar din Germania si Austria...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Aug 2004, 02:09 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Si bineanteles cu plata pe card. Dar in cazul in care nu te-a satisfacut produsul ? Protectia consumatorului, ceva ?
A ! Si sa nu uitati sa votati ! Ca si eu am uitat, dar o fac acum !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Aug 2004, 02:25 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Si bineanteles cu plata pe card. Dar in cazul in care nu te-a satisfacut produsul ? Protectia consumatorului, ceva ?

trimiti inapoi. in lumea capitalista, cf. legii, daca ai cumparat ceva "de la distanta" (adica prin internet, telefon) ai 14 zile in care poti returna marfa fara sa trebuiasca sa dai vreun motiv. dupa cele 14 zile, doar daca ai descoperit vreo defectiune.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 02:41 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (dead-cat @ 30 Aug 2004, 03:38 PM)
QUOTE

Si bineanteles cu plata pe card. Dar in cazul in care nu te-a satisfacut produsul ? Protectia consumatorului, ceva ?

trimiti inapoi. in lumea capitalista, cf. legii, daca ai cumparat ceva "de la distanta" (adica prin internet, telefon) ai 14 zile in care poti returna marfa fara sa trebuiasca sa dai vreun motiv. dupa cele 14 zile, doar daca ai descoperit vreo defectiune.

Pisicutz - aici nu-i "lume capitalista" care sa includa inclusiv corectitudinea in afaceri, respectarea cuvantului si altele de astea. Aici este un fel de jungla, inca pseudo-capitalista, unde homo homini lupus...sorry - as fi vrut sa ti-l pun pe ala care plange...da“nu pot.


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 30 Aug 2004, 03:19 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, cu plata cu carte VISA, dar numai din tari din zona "Euro", intotdeauna mai ieftin decat in magazinele "traditionale" si intotdeauna perfect multumit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 03:24 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Maaaaaaaaaaa Pisic; pe topicu“ asta se misca internetu“ ca ochii mortului; de acord cu ce zici tu; eu vad (din pacate) numai programele germane si-s multe chestii pe care as fi vrut sa le cumpar asa cum zici tu; da“ de aici nu merge, ca sa merg pana acolo si sa le iau, costa triplu, eu zic ca ptr. plaiurile mioritice ar trebui gasita solutie; sa stii ca au fost; trimitea reviste sau broshurele; am muscat-o si eu; calitatea-i zero; in poze, aspectu“ comercial era fain...da“ cam atat...si banii s-au dus, ca era cu ramburs si nu puteai sa le spui ca-i calitate zero fiindca ei nu dau indicatzii ref. la calitate; numa“ la aspectul comercial...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Aug 2004, 03:35 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (sorin666 @ 30 Aug 2004, 03:32 PM)
Da, cu plata cu carte VISA, dar numai din tari din zona "Euro", intotdeauna mai ieftin decat in magazinele "traditionale" si intotdeauna perfect multumit...

io am incercat pe-alocuri si din SUA. nu stiu cum ar fi functionat cu datul inapoi (presupun ca ar fi fost de ajuns sa trimit marfa retur si sa anulez tranzactia la visa)
dar avind in vedere ca imi iau de regula kituri de modelling si carti, nu prea are ce sa nu fie in regula, daca n-au impachetat articolul complet gresit (ce nu mi s-a mai intimplat).

am luat anul trecut ceva (un joc) de la amazon.co.uk si cind a ajuns la mine in cutia postala, cartonul era gol. era seara in simbata mare. trimit mail pe la miezul noptii la amazon sa le zic ca am primit cartonul gol. la 1AM imi vine raspuns ca replacementul este pe drum. 3 zile mai tirziu a ajuns.
ce-mi place la ei e ca au un "no bullshit" policy. daca ai ceva de comentat, nu te iau la bani marunti ci rezolva problema astfel incit sa fi tu multumit, chiar daca greaseala-i la tine.
cum s-a intimplat cind mi-am comandat acu ceva timp (tot de la amazon.co.uk) "jedi outcast". la instalare, avind XP pe germana, s-a instalat varianta in germana, ceea ce m-a enervat. i-am sunat si le-am zis ca mi-au trimis varianta germana. pe loc mi-au trimis replacement. dupa un timp eu m-am prins ca de setez locale-ul pe USA sau GB imi instaleaza varianta englezeasca.
deci ii sun sa le zic ca s-a rezolvat problema si sa anuleze replacementul.
au zis ca nu se poate ca-i deja pe drum (la vreo 1 ora dupa ce am facut scandal) dar ca pot sa le pastrez pe amindoua, sau sa-l fac cadou unei gradinite( ohmy.gif ce-ar fi fost daca as fi comandat doom).
pt. mine au fost foarte "customer-friendly", lucru care ma face sa comand mai degraba din UK decit de la amazon.de, chit ca platesc mai mult transport.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 31 Aug 2004, 10:52 AM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dragii mei, Vinerea care a trecut, cam spre dupa-amiaza, cred ca era emisiunea Vektor III, daca nu gresesc, ca atunci nu am dat prea mare importanta si nu m-am uitat la ceas, facand o treaba taaaaaare complicata cu mainile, numai urechile erau libere sa se prinda unde vor. Si s-au prins de emisiunea ceea care spunea de comertul virtual on-line si cu posibilitati de reclamare la protectia nu stiu cui. Drept pentru care, vrand sa aflu ceva date mai multe, am lansat respectivul thread. CACTUS, magazinele virtuale, si brosurile din cutia de posta, sunt unul si acelasi lucru.
Magazinul virtual *****? Intri, vizualizezi, eu cunoscand produsul pentru ca l-am folosit si altadata il comand si il platesc cu card. Nu-l cunsc, il iau pe incredere, la fel ca la un magazin comun, unde cer o crema sa spunem. La ambele pot citi ingredientele, dar nu imi dau testere. Acestea se dau doar la firmele care fac vanzare direct din mana pe baza de catalog.
Asa ca mai spuneti si voi .

Acest topic a fost editat de contraste: 31 Aug 2004, 10:54 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogi
mesaj 31 Aug 2004, 06:43 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.032



Am si eu o intrebare. Se efectueaza in conditii de siguranta plata cu credit card cand cumperi ceva de pe net?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 31 Aug 2004, 06:57 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu stiu cat de sigura este pe siturile de e-comert romanesti, dar "outside" se practica criptajul 128 biti (siguranta, sa zicem, medie...) dar ai si legea de partea ta daca cel care iti debiteaza cartea nu se poate explica, nu primeste nici un ban...

Acest topic a fost editat de sorin666: 31 Aug 2004, 10:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogi
mesaj 31 Aug 2004, 09:51 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.032



multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza mai mult site-urile companiilor aeriene de unde pot cumpara bilete
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 31 Aug 2004, 10:21 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (bogi @ 31 Aug 2004, 10:04 PM)
multumesc pentru raspuns. Pe mine ma intereseaza mai mult site-urile companiilor aeriene de unde pot cumpara bilete

In plus unele banci practica "numarul de carte de credit de unica folosinta" adica un numar generat de banca la care ai contul curent si (de obicei) cartea de credit, si valabil PENTRU O SINGURA TRANZACTIE, cea desemnata de tine si cu suma pe care ai acceptat-o, asa ca nu risti chiar nimic... A doua zi acelasi numar "nu mai reprezinta nimic" rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 1 Sep 2004, 12:35 PM
Mesaj #17


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la HAN, si pe acest thread ! flowers.gif han.gif
Iar pentru adresele de cumparat bilete on-line, cred ca te descurci singur cu un motor de cautare. Succes !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogi
mesaj 1 Sep 2004, 02:19 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.032



Multumesc pentru primire..
Nu e nici o problema privind cautarea adreselor online ale liniilor aeriene.
Deja am verificat unele dintre ele, numai ca aveam o anumita teama privind plata cu card pe internet.
Multumesc Sorin pentru informatii, o sa ma interesez cum este cu numarul de card de unica folosinta. Suna bine chestia asta, mai ales pentru oameni sceptici ca mine.
tnx.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 2 Sep 2004, 01:17 PM
Mesaj #19


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine, si te rugam sa ne spui si noua !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 2 Sep 2004, 02:00 PM
Mesaj #20


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Imi poate spune si mie cineva magazine virtuale din strainatate care accepta livrari si in Romania. La amazon.com.uk pur si simplu imi spune ca nu poate livra la adresa mea, desi Romania este printre tarile din care se accepta plati. Cam care ar fi cheltuielile suplimentare ce apar? Presupun ca taxe vamale, cheltuieli cu transportul si TVA? Cam cat ar insemna asta? Dati-mi si mie un exemplu va rog cu ce ati cumparat sa imi fac si eu o idee. Multumesc.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 2 Sep 2004, 08:10 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Barnes and Noble din cat stiu, acum vreun an si ceva mi-am luat niste carti de acolo.

www.barnesandnoble.com


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 13 Sep 2004, 03:43 PM
Mesaj #22


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ia povesteste-ne skysurfer, ai fost satisfacut de servicii ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 14 Sep 2004, 07:04 AM
Mesaj #23


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



Pai de serviciile cui ca pana acum nu am putut cumpara electronice. Adidasi am cumparat o data prin cineva care a strans 10 comenzi si a facut cerere pe ebay parca. Oricum adidasii costatu 40 de dolari si eu am platit 60. E convenabil pentru ca la noi sunt cam 100 de dolari in magazine.


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Sep 2004, 04:04 PM
Mesaj #24


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Auzisem la un moment dat la radio niste adrese dar din pacate le-am notat la repezeala pe ceva ce am aruncat.
In momentul in care voi mai auzi, le voi posta ca sa puteti si voi sa le accesati.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tinutac
mesaj 14 Sep 2004, 05:52 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 18 September 03
Forumist Nr.: 792



Eu cumpar de pe Ebay. In general kituri de tancuri dar si componente de calculator. Cel mai des din US si plata fie prin virament fie prin Paypal.
Cel mai enervant a fost cand ne-a expediat unul un kit cu RC din HK si astora de la vama le-a luat "numai" 3 luni sa ne anunte ca ar vrea sa vada si ei o factura ca a costat cat era declarat pe pachet. Asa ca am tiparit frumos o pagina de pe ebay si au fost super incantati.


--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Sep 2004, 06:17 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



kituri de modelling mai cumpar si eu. dar numai kituri rare ce nu se (mai) gasesc la magazin, deoarece daca pun si posta la pret e definitiv mai ieftin sa iau de la magazin.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tinutac
mesaj 14 Sep 2004, 06:38 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 18 September 03
Forumist Nr.: 792



QUOTE (dead-cat @ 14 Sep 2004, 06:30 PM)
kituri de modelling mai cumpar si eu. dar numai kituri rare ce nu se (mai) gasesc la magazin, deoarece daca pun si posta la pret e definitiv mai ieftin sa iau de la magazin.

La noi sunt oribil de scumpe (nu se gaseste nici un kit sub 20 eur, inclusiv Italieri care-s f. proaste).
Am gasit niste kituri misto din 77, 78 pe care n-aveam nici o sansa sa le gasim in magazin.
Din State am luat cu aprox. $15 kituri Tamiya (aici sunt aprox. 30-40 eur). Daca mai pui la socoteala si diferenta $/eur... thumb_yello.gif


--------------------
Zambeste, maine va fi mai rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 15 Sep 2004, 09:18 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Tamiya's scumpe in europa sad.gif dar cum eu nu prea ma ocup de 1:35 sunt intr-o situatie mai buna smile.gif

in schimb airbrushul e prohibitiv cry.gif recent mi-am luat un spray gun Aztek pe ebay dar nici nu vreau sa gindesc citi bani am dat sad.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 15 Sep 2004, 10:12 AM
Mesaj #29


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Chiar astazi de dimineata am auzit la radio ceva legat de viitorul comert on-line in Romania, dar am deschis spre sfarsit, ceva legat de cardul VISA si inca un card, de posibilitatile de siguranta. Stiti ceva ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 21 Nov 2004, 04:25 PM
Mesaj #30


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Am auzit ca de la adresa www.ebilet.ro s-ar putea cumpara/rezerva bilete pentru spectacol on-line.
A incercat cineva ? La mine nu s-a lasat accesat link-ul.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Nov 2004, 01:17 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (contraste @ 15 Sep 2004, 11:12 AM)
Chiar astazi de dimineata am auzit la radio ceva legat de viitorul comert on-line in Romania, dar am deschis spre sfarsit, ceva legat de cardul VISA si inca un card, de posibilitatile de siguranta. Stiti ceva ?

Visa a introdus sistemul Verified by Visa. Daca ti-ai activat sistemul si cumperi de la un merchand (vanzator) care suporta sistemul, inaintea finalizarii platii trebuie sa introduci un parola intr-un popup al site-ului Visa pentru confirmarea tranzactiei. Cu alte cuvinte cineva care-ti stie informatiile de CC nu poate cumpara din astfel de locuri.
Dezavantaj: sunt prea putine astfel de magazine virtuale (1-200 poate), CC-ul tau poate fi folosit fara probleme in alte locuri.


Eu folosesc Virtual Account Numbers de la Citi Bank. Astfel pot sa-mi generez un numar virtual de CC cu durata de valabilitate foarte redusa (expira in 1-2 luni, suficient pentru definitivarea unei tranzactii) si nu poate fi folosit decat de un singur merchand, adica daca merchand-ul X a efectuat o tranzactie folosind acel CC number, nici un alt merchand nu mai poate efectua tranzactii. Optional poti stabili o suma limita (asftel esti sigur ca merchand-ul nu te poate factura mai mult decat suma stabilita) sau poti stabili o perioada mai lunga de valabilitate (ex.: vrei sa te abonezi la un serviciu pentru un an). Este gratis, nu exista limita (Citi e fericit sa faci cat mai multe tranzactii biggrin.gif ), tot ce trebuie e sa ai un CC Visa sau MasterCard la Citi Bank.
Candva American Express aveau un sistem similar, dar au renuntat la el.
De ce este 100% sigur sistemul Virtual Account Numbers: un mod foarte eficient de frauda prin CC este ca un hacker sa sparga sistemul merchand-ului (online sau clasic) si sa afla CC numbers + toate informatiile necesare pentru a face tranzactii. Daca merchand-ul nu stocheaza decat informatii care pot fi folosite doar la el, hacker-ul nu a reusit sa afle nici o informatie utila.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tihomir
mesaj 24 Jan 2005, 02:40 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 271
Inscris: 8 March 04
Forumist Nr.: 2.510



Apropos de comertul online.Daca vreti sa vindeti/cumparati ceva online va invit pe http//www.virtualsfera.com .Bafta!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Jan 2005, 08:44 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Pe mine ma streseaza imposibilitatea platii online in Romania.
Sa nu-mi ziceti de GeCad, ca ma-mpusc!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Jan 2005, 06:28 PM
Mesaj #34


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



am inteles ca se pot face comanzi on-line pentru eliberare carduri la Banca Comerciala.
S-e probeaza afirmatia ? Ati facut ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2005, 03:40 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu stiu daca se probeaza, eu lucrez cu Banc Post.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman