HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Devii Afirmativ?!
alina_m
mesaj 24 Sep 2008, 09:16 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 22 September 08
Forumist Nr.: 11.998



M-am abonat de curand la Body Mind Spirit Magazine, revista de dezvoltare personala, si mi-a placut foarte mult articolul "Cum sa devii afirmativ": "Afirmativitatea este o tehnica comportamentala care s-a nascut in SUA si mai poarta denumirea de afirmare de sine. Ea are avantajul simplitatii si ne propune tehnici simple, folositoare si eficiente pentru a adresa o intrebare, a refuza o anumita cerere, a formula o nemultumire, a rezolva situatii conflictuale, a raspunde la critici si chiar a accepta complimente."
Va recomand sa-l cititi in numarul 4 din luna septembrie al revistei. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Sep 2008, 10:06 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ahh... self help bullshit hh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_m
mesaj 24 Sep 2008, 10:11 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 22 September 08
Forumist Nr.: 11.998



Nu chiar...sunt sfaturi practice despre cum sa-ti sustii ideile calm, politicos, surazator si serios. De asemenea sunt date cateva exemple care te invata cum sa-ti sustii punctul de vedere in anumite situatii fara sa devii violent. Mie mi se pare foarte util articolul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Sep 2008, 10:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Serenity
mesaj 24 Sep 2008, 11:26 AM
Mesaj #4


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



han.gif alina!

In rest... nu stiu ce sa zic, nu stiu exact ce vrea topicul de fata. Eu notiunea asta de "afirmativitate" nu am intalnit-o inca... sa fie oarecum sinonima cu "asertivitatea"?

P.S. Lui axel ii place sa fie violent asa ca, da, pentru el toate chestiile astea sunt bullshit laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Sep 2008, 01:41 AM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eu sint f afirmativ de felul meu....daca de exemplu, Sere ma intreaba "pot sa vin deseara sa dorm la tine?" eu zic da..... rolleyes.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_m
mesaj 25 Sep 2008, 07:12 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 22 September 08
Forumist Nr.: 11.998



"In rest... nu stiu ce sa zic, nu stiu exact ce vrea topicul de fata. Eu notiunea asta de "afirmativitate" nu am intalnit-o inca... sa fie oarecum sinonima cu "asertivitatea"? "

Nu, dimpotriva...articolul te invata cum sa scapi de "tirania amabilitatii", adica sa inveti sa refuzi sau sa iesi dintr-o situatie conflictuala fara sa jignesti si fara sa-ti abandonezi parerile de teama ca ai putea sa deranjezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Sep 2008, 06:38 PM
Mesaj #7





Guests






QUOTE
articolul te invata cum sa scapi de "tirania amabilitatii", adica sa inveti sa refuzi sau sa iesi dintr-o situatie conflictuala fara sa jignesti si fara sa-ti abandonezi parerile de teama ca ai putea sa deranjezi.


No, asta chiar ca trebuie s-o invat si eu biggrin.gif Din pacate un singur articol si nexam practica mi-e ca nu (ma) ajuta...

(P.S. il gasesc cumva si online pe articolasul asta? Aaaa si nu te uita in gura baietilor, asa-s ei, mistocari wink.gif )

Bine-ai venit la Han smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 25 Sep 2008, 06:43 PM
Mesaj #8


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai asertivitatea nu e totuna cu amabilitatea, dar banuiesc ca nu te refereai la ce am spus eu ci la amabilitatea bedeleului de-a ma lasa sa dorm la el, nu? laugh.gif

Alina, spune-ne si noua CE te sfatuiesc aia acolo sa faci.... da cateva exemple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_m
mesaj 26 Sep 2008, 07:15 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 22 September 08
Forumist Nr.: 11.998



@Afrodita: Din pacate articolele nu se gasesc online. Din aprilie anul acesta au scos varianta tiparita a revistei. smile.gif

@Serenity: Te invata ce expresii sa folosesti cand iti exprimi nemultumirea (ex: sa folosesti cuvantul "eu" mai degraba decat cuvintele "tu" sau "voi"), cand iti aperi punctul de vedere ("Va inteleg, dar...") sau cand trebuie sa anunti ceva ce nu este usor de spus ("O sa va ia prin surprindere ceea ce vreau sa va spun..."). De asemenea se da drept exemplu "metoda discului zgariat", care iti explica cum sa ramai consecvent astfel incat interlocutorul sa inteleaga ca ai o idee bine inchegata, pe care nu vrei sa o abandonezi.

Acest topic a fost editat de alina_m: 26 Sep 2008, 07:15 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Sep 2008, 08:09 AM
Mesaj #10


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(alina_m @ 26 Sep 2008, 08:15 AM) *
De asemenea se da drept exemplu "metoda discului zgariat", care iti explica cum sa ramai consecvent astfel incat interlocutorul sa inteleaga ca ai o idee bine inchegata, pe care nu vrei sa o abandonezi.


Eu sunt o statuie a calmitatii, DAR, daca vrei sa ma vezi isteric, trebuie numai sa aplici "metoda discului zgariat". Nimic nu ma enerveaza mai tare! rofl.gif

Eu nu stiu de ce se consuma atata energie in a fi "afirmativ". Ma enerveaza cand vin tot felul de tampiti, absolventi a astfel de cursuri, sa imi vanda ceva (de regula, asigurari sau melemeuri), le spun ca nu ma interseaza, ei zambesc si o iau de la capat. Insist, facand referire la capacitatile lor de a pricepe ( rofl.gif ) dar ei zambesc si o iau de la capat. mad.gif In conluzie, "afirmativii" sunt persoane enervante pentru mine, tocmai prin faptul ca se comporta nenatural (ori am fost eu traumatizat de asiguratori si melemisti rofl.gif ).


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 26 Sep 2008, 03:19 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(alina_m @ 26 Sep 2008, 08:15 AM) *
De asemenea se da drept exemplu "metoda discului zgariat", care iti explica cum sa ramai consecvent astfel incat interlocutorul sa inteleaga ca ai o idee bine inchegata, pe care nu vrei sa o abandonezi.


Mda , disc zgariat - cu alte cuvinte , comportament compulsiv-obsesiv rofl.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2008, 04:50 PM
Mesaj #12


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Afrodita @ 25 Sep 2008, 07:38 PM) *
No, asta chiar ca trebuie s-o invat si eu biggrin.gif Din pacate un singur articol si nexam practica mi-e ca nu (ma) ajuta...

adica tu nu stii sa refuzi?
si abia acuma spui?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 3 Oct 2008, 11:08 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Sinceritatea este de ajuns. Cred ca doar americanii puteau sa inventeze chestii de genul asta...sa zambesti cand esti enervat, sa fii politicos cand ai chef sa injuri, etc. etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:08 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman