HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Pt. Psihologi Cu Experienta :spd
FBOJI
mesaj 26 Aug 2005, 03:26 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Credeti ca SPD - schizoid personality disorder este o problema ?
Psihoterapia urmata 3 luni a fost frectie la picior de lemn. Nu stiu cat de necesar poate fi un psihoterapeut in cazul in care problema este chiar lipsa comunicarii.
Medicul psihiatru recomanda Zeldox. Ar fi util? Sigur nu este vorba de schizofrenie ( nici macar un inceput) ci schizoidie.
As dori o opinie avizata ( de aceea am si scris asa in titlul topicului)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vanda
mesaj 27 Aug 2005, 12:16 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.459



Nu am experientza, dar Schizoidia nu este o predispozitzie spre schizofrenie? Eu parca asa stiu.
Iar in ce priveste Schizofrenia , m-am lovit indirect de aceasta boala. Oricum medicina in Romania in ce priveste bolile mintale este mult in urma, de fapt cred ca peste tot este un mister inca , nu cred ca au o rezolvare a acestor probleme , ci doar un tratament pe care il iei toata viatza.


--------------------
" I must be cruel only to be kind, thus bad begins, and worse remains behind."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vanda
mesaj 27 Aug 2005, 12:21 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.459



Cat despre Zeldox , uite aici cateva informatzii http://www.irf.dk/en/reviews/zeldox_ziprasidone.htm


--------------------
" I must be cruel only to be kind, thus bad begins, and worse remains behind."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2005, 12:21 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
FBOJI
mesaj 27 Aug 2005, 02:28 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Multumesc pentru link. Realmente nu este vorba de schizofrenie ci de personalitate dificila ( cam prea dificila uneori wink.gif ).
Am intrat pe niste forum-uri "internationale" unde am gasit o sumedenie de informatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vanda
mesaj 27 Aug 2005, 11:10 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.459



Se poate sa imi zici si mie acele siteuri , ma intereseaza mai mult partea de schizofrenie.


--------------------
" I must be cruel only to be kind, thus bad begins, and worse remains behind."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Aug 2005, 11:33 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Care parte mai ales??

Sunt unii care aud, altii care vad, simt, miros sau gusta..........sunt mai multe!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FBOJI
mesaj 29 Aug 2005, 03:04 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Un forum care este destul de interesant:psychforums.com, apoi psychologies.com sau cel mai simplu ( util pentru teorii) da search dupa cuvinte care ti se par relevante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vanda
mesaj 29 Aug 2005, 05:12 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.459



QUOTE (SORIN @ 28 Aug 2005, 12:33 AM)
Care parte mai ales??

Sunt unii care aud, altii care vad, simt, miros sau gusta..........sunt mai multe!!

Sorin.

Interesant , eu nu stiam de asa ceva, eu stiu ca potzi auzi voci, si potzi vedea in acelasi timp. Deci nu doar vezi sau nu doar auzi.

Merci pentru site.


--------------------
" I must be cruel only to be kind, thus bad begins, and worse remains behind."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
agora
mesaj 5 Sep 2005, 05:33 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 14 June 05
Forumist Nr.: 6.451



FBOJI: "Credeti ca SPD - schizoid personality disorder este o problema ?
Psihoterapia urmata 3 luni a fost frectie la picior de lemn. Nu stiu cat de necesar poate fi un psihoterapeut in cazul in care problema este chiar lipsa comunicarii.
Medicul psihiatru recomanda Zeldox. Ar fi util? Sigur nu este vorba de schizofrenie ( nici macar un inceput) ci schizoidie."


Orice "personality disorder" reprezinta o problema indiferent de orientarea ei. Ideea de tulburare a personalitatii e in stransa legatura cu, conceptul de personalitate structurata dizarmonic (adica mai pe romaneste, personalitate a carei elemente "nu s-au asezat cum trebuie"). Elementele personalitatii sunt acolo, functioneaza, dar aceste elemente au niste modificari subtile care face ca relatia dintre ele sa duca la anumite manifestari atipice in ochii majoritatii.
Terapia doar 3 luni de zile poate parea frectie la picior de lemn dar problema este ca o astfel de tulburare nu se trateaza psihoterapeutic intr-un timp atat de scurt. Personalitatea isi incepe evolutia din primii ani de viata si se considera a avea o forma relativ conturata in jurul varstei de 20 de ani. Daca cineva crede ca un proces care a evoluat 15-20 de ani poate fi corectat in 3 luni e sigur ca va fi mai mult decat dezamagit. Sa nu se confunde psihoterapiile orientate spre "eradicarea simptoamelor" cu terapiile analitice (primele se desfasoare pe un numar limitat de sedinte si isi propun obiective clare si concrete, cele din urma doresc sa analizeze si reaseze structura de personalitate, iar aceste doua operatii in final sa conduca la disparitia simptoamelor).
Disparitia comunicarii comune nu inseamna ca procesul comunicarii a disparut in totalitate. Comunicarea in psihoterapie presupune mult mai mult decat comunicarea prin cuvinte (de amintit notiunile de "transfer" si "contratransfer" introduse de psihanaliza).
Un tratament antipsihotic se recomanda in perioada episodului manifest al tulburarii dar acesta trebuie urmat in perioada de remisiune si de tratament psihoterapeutic. Tratamentul medicamentos poate bloca simptomele cauzate de un conflict intrapsihic dar numai psihoterapia poate conduce la solutionarea acestuia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman