HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Transferul De Energie Negativa
Serenity
mesaj 29 Jan 2005, 06:48 PM
Mesaj #1


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ideea topicului mi-a venit in urma unor discutii de pe "injuratura" unde iedera spunea ca prin injuratura nu te descarci, in cel mai rau caz ii incarci pe altii. Citisem undeva ceva despre chestia asta, dar imi amintesc foarte vag.. Ideea era ca unii oameni se pot elibera de energia negativa transmitand-o altei/altor persoane. Am simtit si simt asta pe pielea mea atunci cand cineva imi impartaseste problemele, necazurile, etc.

De obicei sunt o buna ascultatoare si au existat destule persoane care sa caute in mine consolare, mangaiere sau pur si simplu pe cineva in fata caruia stiau ca se pot descarca. Totusi am observat ca exista anumiti oameni, mereu aceiasi, pe care, fara un motiv anume, pur si simplu nu suport sa-i aud plangandu-se. De cele mai multe ori o fac dar la final ma simt eu insami atat de frustrata/supararea/iritata incat ma intreb daca am facut bine sau nu ascultandu-i. In fine, nu stiu daca topicul isi are locul aici dar sunt curioasa daca vi s-a intamplat si voua si care credeti ca sunt explicatiile/ce stiti despre asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 29 Jan 2005, 07:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



De obicei nu sunt de acord din start cu cu chestiile cum ar fi: "energia negativa/energii negative/campuri energetice/noduri energetice/canale energetice etc etc".
Nu mi se intampla sa "preiau" problemele altora cand vin sa mi se planga sau sa imi impartaseasca necazurile lor pentru ca intotdeauna incerc sa gasesc si le dau idei de rezolvare a problemelor respective. Nu prea ii las sa termine ce au de spus - dau tot timpul posibile solutii la problemele lor. Nu ii las sa ajunga la momentul in care isi plang de mila in fata mea.
Nu mi s-a intamplat niciodata sa ma simt frustrat sau suparat dupa ce am stat in povesti cu un om frustrat/suparat. Insa iti dau dreptate ca sunt unii oameni care sunt insuportabili cand se plang chiar daca nu fac asta des. Aici sunt de acord. Stiu si eu din astia biggrin.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 30 Jan 2005, 12:28 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Aici e vorba de emaptie. Nici mie nu-mi place sa-mi plang de mila sau sa-l vad pe altul ca-si plange de mila. E vorba de neplacere, nu de incarcare....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2005, 12:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 30 Jan 2005, 05:05 PM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Am auzit undeva, candva, o discutie in care se afirma ca energia se poate fura , transmite, induce.
Sunt persoane care acapareaza energia altora, sau se simt slabite numai cand se intalnesc cu o anumita persoana. Acea anumita persoana este consumatoarea de energie.
Cred ca dupa acest principiu se transmit si energiile negative.
Cine stie mai multe si nu presupuse ca mine ?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 30 Jan 2005, 07:10 PM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Daca te inscrii la cursurile de vara ale Valentinei, o sa ai parte de explicatii f bune.... daca nu, apeleaza la reprezentatntii ei de pe han, care abereaza la fel de bine... tongue.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 30 Jan 2005, 10:39 PM
Mesaj #6


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



bdl nu-i corect sa le dai o asemenea informatie fara datele de contact, te rog remediaza situatia imediat laugh.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jan 2005, 11:05 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (contraste @ 30 Jan 2005, 04:05 PM)
Sunt persoane care acapareaza energia altora, sau se simt slabite numai cand se intalnesc cu o anumita persoana. Acea anumita persoana este consumatoarea de energie.
Cred ca dupa acest principiu se transmit si energiile negative.
Cine stie mai multe si nu presupuse ca mine ?

Asta chiar ca e interesant. Cred insa ca se poate intampla si invers, de multe ori am dat energie pozitiva, dar nu m-am simtit rau ci tocmai bine... smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 31 Jan 2005, 11:02 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Totusi am observat ca exista anumiti oameni, mereu aceiasi, pe care, fara un motiv anume, pur si simplu nu suport sa-i aud plangandu-se.

La fel mi se intampla si mie. Imi place sa ascult problemele altora, dar doar a celora care cauta si solutii si nu ale plangaciosilor care vor sa-ti impuie capul cu probleme banale si care nici macar nu incearca sa faca ceva ca sa le rezolve.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Nov 2005, 12:48 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (contraste @ 30 Jan 2005, 06:05 PM)
Am auzit undeva, candva, o discutie in care se afirma ca energia se poate fura , transmite, induce.
Sunt persoane care acapareaza energia altora, sau se simt slabite numai cand se intalnesc cu o anumita persoana. Acea anumita persoana este consumatoarea de energie.
Cred ca dupa acest principiu se transmit si energiile negative.
Cine stie mai multe si nu presupuse ca mine ?

Poti gasi destule afirmatii pe tema asta aici la Han. cool.gif

Si eu am intalnit oameni despre care se spunea ca ar fi "aspiratoare de energii", iar cei "ce cunosteau" confirmau acest ... "fapt". Greu de dovedit ... stiintific. Motivele abunda.

Mi s-a intamplat sa intalnesc oameni care afirmau ... "cand X practica Y se simt fluxuri de energie". Sau un om care, fara sa ne fi cunoscut dinainte, a venit la un prieten (eram si eu de fata) si l-a "scanat" spunandu-i de ce sufera. Se potrivea. E ceva cu energiile astea, nu ? De fapt, nimeni nu neaga puterea (limitata, e drept) a acupuncturii. Multi dintre noi stim ca milioane de chinezi practica Qi Gong, ba chiar se studiaza in universitati la ei. Numai ca toate astea "sufera" de subiectivitate, cu care (aparent cel putin) "mainstreamul" stiintific actual nu se prea impaca. smile.gif

Dar, totul trece prin noi, nu-i asa ? Si energii, si ganduri, si emotii, si teorii, si credinte, si stiinte ... Greu de evitat subiectivul. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 9 Nov 2005, 12:54 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Energia pozitiva sau negativa cred ca este ,,aspirata" de la persoanele cu care vii in contact. Eu stiu ca animalele , in special pisicile ,,aspira" energia negativa existenta in casa stapanului sau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 9 Nov 2005, 01:34 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Am auzit de chestia asta. Se pare ca pisicile au o predilectie in a sta langa oameni bolnavi ori cu anumite afectiuni. Poate din cauza asta erau considerate in vechime 'unelte satanice'.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 Nov 2005, 01:50 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



edittha

QUOTE
Eu stiu ca animalele , in special pisicile ,,aspira" energia negativa existenta in casa stapanului sau.


De unde stii ? wub.gif
Poti sa dai niste surse de documentare ?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 9 Nov 2005, 02:42 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



exergy33 pentru a te documenta asupra pisicilor, vezi Egiptul antic.
Cauta legendele despre Siam.
Ma rog, am eu ceva, dar sunt intr-o revista de pe aici numita "Pisica".
Tot ce pot sa iti spun, este ca s-a dovedit faptul ca un pisoi aduce liniste cand ii mangai blanita...
Un catel ajuta mult batrnii si bolnavii cu probleme de deplasare.
Mai cauta si tu cu google.

Acest topic a fost editat de contraste: 9 Nov 2005, 02:43 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 9 Nov 2005, 04:15 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Intr-o zi mergeam. Nimic anormal pana aici. Doi pasi inainte si tusti o pisica neagra. Nu-i in regula zic. Ma intalnesc cu un prieten. Eram incarcat cu energie negativa. Vorbim. Ma enervez. Se enerveaza. Ne certam. Plec. Toata energia pozitiva se transferase. El mi-o luase pe-a mea si ramasesem fara, eu pe a lui care nu se potrivea la mine. Ajung. In camera o pisica alba, a vecinului, si vecinul. Imi place pisica alba a vecinului, nu-mi place vecinul pentru ca pisica alba e a lui si nu ma lasa sa ma joc cu ea. Discut divergent cu vecinul trimitandu-ne reciproc energie negativa si converg energetic catre pisica alba care-mi transmite energie pozitiva, o stare de febrilitate senzualo-motorie. Simt cum ma incarc de energie pozitiva fara sa ma descarc. Cei doi pleaca si eu raman incarcat.
Conluzie: Pisica neagra mi-a adus ghinion din pricina ei m-am descarcat nervos intr-o discutie cu un prieten caruia ii datorez bani, pisica alba m-a reincarcat energetic. Da, pisicile sunt responsabile de energia noastra.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 9 Nov 2005, 06:38 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



din câte ştiu, energia ar fi lucrul mecanic multiplicat cu timpul. după teoriile relativiste, transformabilă în substanţă.
n-am priceput niciodată de ce parapsihologii &co au numit mijlocitorul acelor presupuse influenţe la distanţă tot energie.
anticii măcar au fost mai originali, mai inventivi biggrin.gif

alfa, eşti sigur că n-ai greşit topicul, cred că vroiai să postezi la Umorul şi experienţele asociate
(super povestea biggrin.gif)


--------------------
CONVENŢIA >>> un joc special!
* lejer dar nu plicticos
** naiv dar nu stupid
*** firesc dar nu banal
**** este jocul care te aduce la viaţă
user posted image Maniaci ai jocurilor, uniţi-vă! user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 9 Nov 2005, 07:08 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



sa intru si eu in discutia cu pisicile si energia smile.gif

-Mangaind blana pisicii sau a oricarui alt animal 'blanos' e evident ca te descarci electrostatic. Ca o gluma serioasa pot spune ca aveam un bun prieten care exasperat de scintilatiile dintr el si nevasta la regasirea dupa o zi de munca o punea sa se descarce electrostatic la calorifer inainte de a o lua in brate. Am asistat de vreo cateva ori la astfel de descarcari si pot afirma ca tipa era 'mai incarcata' decat media smile.gif))
Daca asta e energie pozitiva sau negativa e de discutat. Cert e ca te 'incarci energetic' din diverse motive, chiar si un pulover de lana/bumbac contribuie la asta.

-despre pisici se spune ca indentifica energia negativa iar cainii pe cea pozitiva. Era si o vorba prin popor derivata din asta: sa nu stai unde sta pisica. Printre alte metode 'babesti' locul de casa era ales si in acest mod.

Ca idee cred ca nu exista 'transfer de energie negativa' ci doar 'transfer de energie' intre doi receptori incarcati cu energie de polaritate diferita. Intodeauna exista cineva care da energie negativa in schimbul celei pozitive pe care o preia de la altcineva/altceva.
De asta se realizeaza o simbioza perfecta intre firile diferite: cel nervos se descarca pe cel mai calm care la randul lui devine mai putin calm etc. E cazul fericit cand se realizeaza echilibrul.
Cand se intalnesc doi tipi la fel de irascibili (energie de aceiasi polaritate) ies scantei si disputa nu ii racoreste pe nici unul. De aceea asistam frecvent la dispute familiale de seara 'din senin' si la nervi prin autobuze: cei care n-au reusit sa se descarce negativ se descarca pe primul iesit in cale.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Nov 2005, 07:15 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (aburelius @ 9 Nov 2005, 07:38 PM)
din câte ştiu, energia ar fi lucrul mecanic multiplicat cu timpul. după teoriile relativiste, transformabilă în substanţă.
n-am priceput niciodată de ce parapsihologii &co au numit mijlocitorul acelor presupuse influenţe la distanţă tot energie.
anticii măcar au fost mai originali, mai inventivi biggrin.gif

alfa, eşti sigur că n-ai greşit topicul, cred că vroiai să postezi la Umorul şi experienţele asociate
(super povestea biggrin.gif)

Da, prietenul alfa mixeaza foarte subtil seriozitatea cu umorul, pe care insa il aplica in mod constructiv. thumb_yello.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 16 Nov 2005, 12:55 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



Am si eu ceva de zis... Nu le-am inventat eu, dar m-am tot informat... Una e energia electrostatica pe care o acumulam din atmosfera, prin stres sau prin frecarea de haine de plastic si alta e energia biologica, posibil de tip electromagnetic, emisa de creier. Primul tip de energie e mai usor de inteles si mai usor de controlat fiindca nu face bine (perturba propriul biocamp). Metode: caloriferul, maiinile sub apa curgatoare cateva minute, mersul descult prin iarba, etc.
Al doilea tip de energie face zic eu subiectul acestui topic. Toti oamenii au o aura energetica "mai pozitiva" sau "mai negativa" in functie de cum se simt, ce gandesc, etc... Poate e si inzestrarea genetica. Ea poate interfera (de ce nu?) cu a celor din imediata apropiere. Dar exista unii oameni de care chiar daca nu te apropii (vorbesti la telefon de ex.) tot te incarca negativ. De ce? Tocmai mesajele exprimate iti provoaca ganduri care genereaza energie negativa. Si eu sunt o "minunata ascultatoare" si ma consum incercand sa-mi ajut prietenii cu sfatul. Incercand sa-i intelegi ajungi sa te simti un pic ca ei. (Transfer energetic?) De asta sunt unii pe care-i ocolesc la propriu stiind ca sunt prea pesimisti si-mi fac rau fara ca eu sa-i pot ajuta. wink.gif
Ceva important ce vreau sa va impartasesc. Ma simteam rau psihic si am facut bioenergoterapie anul trecut cu o doctorita. Nu eram convinsa de capacitatile ei dar de disperare m-am dus 10 zile cat dureaza tratamentul. M-a scanat, mi-a zis ce probleme am (cu o precizie dezarmanta) si mi-a tot facut "pase energetice" fara sa ma atinga cate o jum. ora pe zi. In acest timp facea si un pic de sugestie cu mine, nu chiar profesional, dar simteam ca ii pasa de mine si vrea sa ma ajute. Rezultat? In prima saptamana am dormit cat cuprinde. M-am superodihnit. Apoi am capatat energie fizica, cum nu mai avusesem din copilarie. Ulterior m-am simtit si psihic mult, mult mai bine. Credeti ca numai autosugestia sau "placebo" putea face asta? Eu nu. Eu m-am convins ca exista bioenergoterapeuti inzestrati ce adevarat cu acest dar. Cum? Ma depaseste. Doar ca efectul nu poate fi de prea lunga durata. Suntem experti in a ne irosi energia. Ar trebui reluat periodic. Eu n-am mai reluat, dar imi pare rau. Am gasit motive: era foarte departe, cerea timp, ceva bani (80000 sedinta).
Tot ea mi-a explicat ca in aproape acelasi mod se transmite si energia negativa. Cand cineva te persecuta(pe bune), te invidiaza, iti vrea raul, te tot ia la cearta, nu simti ca te apuca disconfortul numai cand intra in camera? Daca as sti cum sa ma apar de asa ceva si as spune-o si la altii m-as imbogati... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de valeria: 16 Nov 2005, 12:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Nov 2005, 01:12 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Daca as sti cum sa ma apar de asa ceva si as spune-o si la altii m-as imbogati...

Crezi ca ar fi indiferenta o solutie? Cel putin la mine, da rezultate...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 16 Nov 2005, 01:20 PM
Mesaj #20


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cunosti realmente vreo solutie de aparare care sa dea rezultate?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Nov 2005, 01:25 PM
Mesaj #21


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



O minte echilibrata si puternica.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 16 Nov 2005, 01:30 PM
Mesaj #22


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Si eu sunt o "minunata ascultatoare" si ma consum incercand sa-mi ajut prietenii cu sfatul. Incercand sa-i intelegi ajungi sa te simti un pic ca ei. (Transfer energetic?)


Aici cred ca e vorba de empatie. Eu ma gandeam la altceva, si ca sa dau un exemplu: deochiul. E considerat doar o superstitie dar cred ca multi dintre voi ati experimentat pe pielea voastra cum sta treaba. Mie mi s-a intamplat in copilarie, pe cand eram undeva la munte cu familia si niste prieteni de familie sa ma imbolnavesc brusc, foarte rau si aparent fara vreun motiv. Indiferent de medicamentele luate, o saptamana, pana in momentul in care nemtoaica - o femeie foarte superstitioasa - mi-a facut un descantec, nu mi-am revenit. Dupa aceea, in cateva ore eram in picioare, si ma simteam mai bine ca niciodata. Cabaniera era o femeie buna, pe care o stiam de multi ani si care ma indragea mult... dar avea niste ochi de un albastru aproape alburiu. Ce parere aveti? Poate fi incadrat sau nu in subiectul nostru de discutie?

QUOTE
Tot ea mi-a explicat ca in aproape acelasi mod se transmite si energia negativa. Cand cineva te persecuta(pe bune), te invidiaza, iti vrea raul, te tot ia la cearta, nu simti ca te apuca disconfortul numai cand intra in camera? Daca as sti cum sa ma apar de asa ceva si as spune-o si la altii m-as imbogati...


Da, gandurile negative indreptate catre tine pot avea efecte negative asupra starii psihice sau fizice. Tin minte ca am citit la un moment dat despre un experiment realizat intr-o universitate in care erau implicate doua grupuri de studenti. Studentii din primul grup erau rugati sa treaca rand pe rand pe langa o planta si sa gandeasca lucruri frumoase despre ea (ca este o planta foarte frumoasa, ca ii va sterge frunzele de praf imediat ce experimentul se sfarseste, etc.). Al doilea grup trebuia sa faca acelasi lucru dar sa gandeasca negativ (de-abia asteapta sa o distruga, cand vede planta isi iese din minti, etc.). Toate astea s-au repetat timp de o saptamana, iar la final se putea observa o diferenta intre planta viguroasa si verde cu care a lucrat primul grup si cea galbejita si ofilita a celui de-al doilea. Ma rog, nu stiu cat e de relevant si de corect ce am povestit eu aici, tinand cont de faptul ca e totusi vorba de o planta si nu o persoana si ca au trecut multi ani de cand am citit povestea. Probabil nu toate datele sunt atat de exacte cum s-ar dori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 16 Nov 2005, 01:31 PM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



De acord cu voi, dar cum poate deveni indiferent un suflet sensibil (nu luati sensul peiorativ). Si apoi indiferenta nu inseamna si lipsa bucuriei??
O minte rationala si puternica, perfect de acord, dar de unde nu-i nici D-zeu nu cere. Daca as sti cum s-o transform pe a mea, iarasi ar fi un mijloc de imbogatire. Ma bazez pe voi, ca stiu ca stiti de gluma... mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 16 Nov 2005, 01:40 PM
Mesaj #24


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Te-ar putea ajuta ceva carti despre Inteligenta Emotionala. Nu spun ca ar rezolva in totalitate problema dar ar putea fi utile in intelegerea fenomenelor si a modului in care poti doza si controla emotiile..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Nov 2005, 02:20 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (bdl @ 16 Nov 2005, 02:25 PM)
O minte echilibrata si puternica.... wink.gif

thumb_yello.gif

QUOTE (valeria@16 Nov 2005 @ 02:31 PM)
De acord cu voi, dar cum poate deveni indiferent un suflet sensibil (nu luati sensul peiorativ). Si apoi indiferenta nu inseamna si lipsa bucuriei??
O minte rationala si puternica, perfect de acord, dar de unde nu-i nici D-zeu nu cere. Daca as sti cum s-o transform pe a mea, iarasi ar fi un mijloc de imbogatire. Ma bazez pe voi, ca stiu ca stiti de gluma... mwah1.gif


valeria, bdl a spus ... "minte echilibrata si puternica". wink.gif

Serenity ti-a dat o informatie buna.

Daca majoritatea componentelor inteligentei "academice" (inteligenta masurata prin teste IQ, care are de fapt mai multe componente, toate impreuna formand ceea ce se numeste "inteligenta multipla") sunt foarte putin dezvoltabile (eu sustin ca sunt intru-catva dezvoltabile, dar prin efort constant si de durata) mai exista si acea "inteligenta emotionala" (EQ). Eu prefer numele de "competenta emotionala".

Competentele, spre deosebire de calitatile native (talentele, IQ-ul), au mai mari sanse de dezvoltare. smile.gif Printre ele si competenta emotionala, intarirea echilibrului emotional.

Discutii pe tema au mai fost la Inteligenta Emotionala, dar si la Alchimia Emotionala (Cum poate mintea sa vindece inima).



--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Nov 2005, 03:36 PM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu sunt un ghinionist adevarat. Fara bancuri, eu eram mereu a 500-a masina oprita pt. control, sa nu mai spun ca la mine se deschidea mereu catalogul la scoala,autobuzele faceau pana si multe altele. Ca sa gasesc o logica la toate fazele astea mi-am luat o pisica neagra, asa ca acum orice mi s-ar intampla intr-o zi ma mangai cu ideea ca am avut ghinion de la pisica neagra. De cand am luat-o insa, nu am observat o evolutie negativa a energiei mele, din contra, eu stand mult timp singur (acasa), ma ajuta sa mai uit din probleme. Cred ca e doar o legenda fara nici un sambure de adevar cea cu pisicile negre si ghinionul. Cat despre energia neagativa, nu stiu, dar sunt unele persoane, chiar si necunoscute, pe care le-as lua la palme de cum le vad, fara ca ele sa deschida gura macar.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 16 Nov 2005, 04:02 PM
Mesaj #27


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ar fi interesant si un topic despre ghinion (mai ales ca si eu sufar de ghinion cronic tongue.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 16 Nov 2005, 07:27 PM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



Multumesc Calfa si Serenity...
Intradevar cu IQ-ul eu stau rezonabil. Mi l-am masurat dupa o carte de teste psihi si a iesit 144. Imi place sa cred ca e atat. In rest, se pare ca va trebui sa lucrez la competenta emotionala... Voi cauta si cartea... cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 8 Dec 2005, 01:28 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ioi Doamne, citesc si ma minunez de cate poate face o singura pisica fie ea alba, neagra sau de alta natie tongue.gif . Daca te hotarasti sa nu-ti mai mearga rau cand iti taie matza calea, oare ce se intampla? hh.gif

Acest topic a fost editat de Crisse: 8 Dec 2005, 01:28 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Dec 2005, 06:18 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Corpul uman nu emite energie. Poate doar radiaza caldura. Atat. Ideea ca in jurul nostru se gasesc niste aure misterioase care provin de la creier mi se pare o prostie. Si sa fim seriosi, daca pisica absoarbe energie, inseamna ca undeva inauntrul ei temperatura e foarte mare, nu? Sau pisica neagra e neagra pentru ca a absorbit atat de multa energie incat acum are o masa care nu permite luminii sa se mai reflecte de ea....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 18 Dec 2005, 03:43 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Sistemul nostru cognitiv reprezinta sau genereaza energie, stimuli pe care-i percepem si raspunsurile pe care le generam reprezinta energie, procesele de transformare a stimulilor in raspunsuri consuma energie. Asadar totul e energie, si toate relatiile unui individ cu mediul reprezinta un transfer de energie. Am serioase indoieli in ceea ce priveste transferul de energie negativa, in sensul ca o pisica neagra transefera mai multa energie decat o pisica alba (sau celelalte exemple care au fost date), pentru ca din punct de vedere anatomic sunt aproape identice (la nivel de pigmenti cred ca e singura diferenta relevanta). Si totusi cunosc persoane a caror comportament se precipita in momentul in care le taia calea o nevinovata pisicuta cu blanita neagra. Cred ca explicatia consta in conotatia negativa care ii este asociata unui astfel de stimul, si cred ca in sensul acesta se poate vorbi de energie negativa (energia fiind stimulul perceput, adica pisica neagra iar negativa fiind conotatia asociata). Astfel nu biata felina genereaza energie negativa, ci individul autogenereaza energie negativa datorita influentelor pe care prejudecatile sociale le au asupra lui.
Generalizand, transferului energetic care are loc intre individ si mediu ii sunt asociate valente (pozitive, negative sau neutre), nu datorita stimulului in sine ci datorita conceptiei pe care societatea o are despre respectivul stimul.

@Blakut
Corpul uman, care are la baza activitatii sistemul cognitiv (nu numai creierul) emite/absoarbe/genereaza energie, dar nu in sensul unor aure misterioase, din cauza ca toate procesene neuropsihice, anatomice si fiziologice se realizeaza cu consum de energie sau pentru (re)generarea energiei, pana si procesele de transmitere a informatiilor la nivel de sinapse consuma/produc energie.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 07:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman