HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Curiozitatea, vreau sa stiu
Moira
mesaj 15 Jun 2004, 07:29 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Mi-am facut si eu acum cateva saptamani testul cu petele de cerneala (ink-blot test). L-am facut pe net si rezultatul a fost ca mintea mea este condusa preponderent de curiozitate. Am mai facut un alt test, despre tipuri de personalitate, cred, si mi-au zis ca sunt o cautatoare.
Oi fi. biggrin.gif
Acuma, in fine, ma intreb si eu de unde vine nevoia omului de cunoastere. De ce trebuie omul neaparat sa stie. Nu cumva ar fi mai fericit intr-o stare de eterna si sublima nesimtire? Stiu ca este un subiect destul de... celebru, dar poate este o buna ocazie sa discutam un pic despre natura umana si om. De ce trebuie el sa devina din ce in ce mai constient de lumea din jur, de ceilalti, si nu in ultimul rand de sine insusi.
Chiar sunt curioasa de ce. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 16 Jun 2004, 06:42 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Cred ca este un imbold animalic smile.gif. Abia cand am avut pisica am inteles de ce se spune "curiosity killed the cat". Alt animal mai curios ca asta nu am mai vazut.

Lasand gluma la o parte incerc sa dau o explicatie. Omul este un sistem autopoietic (sistem care se auto-intretine, nu are nici o legatura cu poezia). In literatura este descrisa si o autopoieza cognitiva care inseamna ca organismul uman actioneaza asupra mediului (la fel ca si pisica mea) pentru a-si oferi conditii de functionare continua. Curiozitatea indeamna omul la actiuni asupra mediului. Ce zici ?

Wow, ce mandru sunt de ce desteptaciune am zis. spoton.gif

Acest topic a fost editat de amenophis: 16 Jun 2004, 06:44 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 16 Jun 2004, 07:07 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Demonstreaza pls de ce este omul sistem auto-poietic. Mai precis, ce intelegi tu prin auto-intretinere? Eu numai cand ma gandesc la metabolism si deja incep sa cred ca este o interdependenta cu mediul. Sunt curioasa daca se exclud sau nu parerile noastre.

In rest... pisicile sunt animale inteligente, nu? Sa fie legatura intre IQ si necesitatea de cunoastere sau este ceva instinctiv? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jun 2004, 07:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dsrk3r
mesaj 16 Jun 2004, 07:24 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Moira @ 16 Jun 2004, 08:09 PM)
Demonstreaza pls de ce este omul sistem autopoietic.

Cred ca imi ceri un pic cam mult smile.gif

Overview of Autopoietic Theory
http://www.acm.org/sigs/sigois/auto/ATReview.html

Autopoiesis & dissipative structures
http://www.prototista.org/E-Zine/Autopoiesis.htm

Living systems
http://www.inteco.cl/articulos/006/doc_ing1.htm

E mai apropiat de domeniul tau decat de al meu. E biologie.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 16 Jun 2004, 07:43 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



devil.gif Hihihi, dat fiind ca suntem la "psihologie", interesant reply-ul tau!
As fi vrut sa-mi spui in cuvintele tale, pe scurt, ce intelegi prin autopoieza, nu sa iniri niste link-uri pe care si eu le gaseam cu un google ceva...

Biologie...cum era aia? "daca este verde si misca, este biologie" rofl.gif

Acum serios. Topicul a fost pus sa ma lamureasca pe mine ce cauzeaza curiozitatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 16 Jun 2004, 08:11 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Biologie, dar un pic altfel decat se invata la scoala. Teoria autopoiezei are influente in psihologia post-moderna si mai ales in psihoterapie si educatie.

Teoria spune ca omul (orice fiinta) este un sistem care se produce pe sine. In educatie asta se traduce prin "fiecare om invata singur si nu poate fi invatat ceva de altcineva". Sistemul nu este inchis in sensul clasic (izolat, fara sa interactioneze cu mediul) ci in sensul organizarii sale. Sistemul autopoietic este permanent influentat sau perturbat de mediul extern. Asa ca nu cred ca se exclud parerile noastre, cu toate ca nu prea inteleg ce e cu metabolismul. E ceva cu energia probabil.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 16 Jun 2004, 10:08 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Pe scurt, metabolismul= schimb de informatie, materie si energie cu mediul.

Da, parerile nostre nu se exclud, insa denumirea conventionala a parerii tale mi se pare usor improprie, sugerand un sistem care nu prea comunica cu mediul. In fine, nu mai discut daca este general recunoscuta.

In continuare, te refugiezi un pic in spatele unor termeni. Nu te condamn, si eu fac asta mai mereu. Insa topicul asta vrea sa puna in discutie tocmai natura "curioasa" a omului in starea ei pura si sincera. Si in postul-teza m-am ferit de cuvinte complicate tocmai ca sa setez o linie simpla de discutie.
Ma intereseaza parerile voastre de oameni curiosi. Altfel, as fi citit si singurica tot felul de teorii alambicate. (Sau as fi pus topicul la filozofie, unde ar fi iesit false controverse, scandaluri etc.)
Deci, spune-mi, de ce vrei tu sa stii asa multe? jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Jun 2004, 11:17 PM
Mesaj #8


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

(Sau as fi pus topicul la filozofie, unde ar fi iesit false controverse, scandaluri etc.)


Eh, da! Dar acolo macar aveai parte de moderatori simpatici! tongue.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 16 Jun 2004, 11:19 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Catalin, posteaza daca ai vreo curiozitate. Nu ma intereseaza moderatorii.
Vreau o discutie despre cauzele curiozitatii la om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Jun 2004, 11:28 PM
Mesaj #10


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sincer sa fiu, am o curiozitate: de unde provine tendinta unor oameni de a considera ca un thread le apartine doar pentru ca l-au inceput? Astept pareri!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 16 Jun 2004, 11:32 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (Catalin @ 17 Jun 2004, 12:30 AM)
Sincer sa fiu, am o curiozitate: de unde provine tendinta unor oameni de a considera ca un thread le apartine doar pentru ca l-au inceput? Astept pareri!

Uite, vezi, ai prins ideea! devil.gif
Eu am o pozitie privilegiata fata de topic pt ca EU am scris postul-teza. Nu pun topice aiurea, ci doar cand chiar ma intereseaza subiectul.
Este un topic DESCHIS; ORICINE poate posta pareri on-topic.

Si nu, Catalin, pe lumea asta nu-mi apartine mai nimic. Cu atat mai putin un topic amarat. Te rog cu ocazia asta (unica) sa nu mai incerci sa deturnezi topicul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Jun 2004, 11:38 PM
Mesaj #12


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Eu am o pozitie privilegiata fata de topic pt ca EU am scris postul-teza.


E, vezi? aici e problema. Nu ai o pozitie privilegiata! Primul post e si el doar un post. Teza e cam tare, nu crezi? poate daca ai publica la Editoriale ar fi altceva. Dar pe forumul obisnuit, faptul ca ai postat primul mesaj nu ar trebui sa iti dea dreptul de a canaliza efortul celorlalti. Thread-ul ar trebui sa evolueze singur in functie de toti ceilalti. Fiecare are dreptul de a schimba sirul ideilor daca el sau ea considera necesar si daca ceilalti considera oportuna schimbarea. Deci de unde ideea ca ai o pozitie privilegiata? Sunt tare curios...

QUOTE

Este un topic DESCHIS; ORICINE poate posta pareri on-topic.


Sigur, dar on-topic nu decizi tu ce este, ci moderatorii, unii mai simpatici altii mai putin!

QUOTE

Si nu, Catalin, pe lumea asta nu-mi apartine mai nimic. Cu atat mai putin un topic amarat. Te rog cu ocazia asta (unica) sa nu mai incerci sa deturnezi topicul.


Nu am incercat asa ceva. Eu am postat o curiozitate... nu despre asta e threadul? ti-am oferit practic mediul ideal de a experimenta. Ti-am oferit o curiozitate naturala! Ar trebui sa imi multumesti, nu sa ma certi!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 17 Jun 2004, 07:30 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Cred ca la inceput nevoia de cunoastere a fost strans legata de aceea de supravietuire. Descoperind
anumite lucruri, incercandu-le omul a devenit curios, "oare ce mai e in afara de ce stiu eu?"
Nevoia de progres, de "mai bine" genereaza curiozitatea si implicit actiunea, altfel am fi ramas tot
in stadiul primitiv.

@ amenonphis
Trebuie sa te contrazic .Fiecare om invata la inceput de la altii ( parinti, profesori, etc) si abia
apoi invata sa invete singur. Gradul lui de influentabilitate si de rezistenta ,e conditionat atat de structura
personalitatii sale, cat si de tipul de educatie primit in familie.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 17 Jun 2004, 08:35 AM
Mesaj #14


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Curiozitatea= atitudine fara de care unui om ii este mai greu sa invete lucruri noi.
Si eu sunt curioasa( ca toate femeile, dealtfel, vor spune multi... rolleyes.gif ), si lucrul acesta m-a ajutat destul de mult, zic eu. Sunt multe lucruri pe care le aflu si la momentul respectiv nu ma ajuta cu nimic, sau poate chiar ma supara unele, dar ulterior constat ca anumite informatii imi sunt de folos.
Stiu tot ce misca in firma in care lucrez, pentru ca am lucrat in doi ani in aproape toate departamentele, si am tinut ochii deschisi si urechile ciulite. Ma adaptez repede si pot face fata la orice fel de activitate la care as putea fi solicitata. Curiozitatea mea nativa mi-a creat deasemena si frustrari de-alungul vremii...adica aflarea salarilor colegilor si sefilor...comparatiile pe care orice minte le face automat...


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 17 Jun 2004, 09:59 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (mogaldeatza @ 17 Jun 2004, 08:32 AM)
@ amenonphis
Trebuie sa te contrazic. Fiecare om invata la inceput de la altii (parinti, profesori, etc) si abia apoi invata sa invete singur.

mogaldeatza, a invata singur nu inseamna ca nu poti invata de la altii. Curiozitatea, imitatia, etc. ajuta acest proces. Am spus ca sistemul poate fi influentat si perturbat de mediu. Nu mai continui pentru ca mesajul devine off-topic. Poate exista un thread despre invatare si educatie, da-mi un link daca te pasioneaza invatarea.

Eu sunt curios, dar nu as putea explica de ce sunt asa. Poate zodia ? Sunt curios numai in anumite domenii si imediat ce apare ceva nou trebuie sa stiu, pentru ca altfel mor de curiozitate.

Acest topic a fost editat de amenophis: 17 Jun 2004, 10:03 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 17 Jun 2004, 10:52 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Moira, amenophis,

Din cate stiu, autopoieza omului nu se refera deloc la aspectul biologic (acum putem considera si psihicul si inteligenta ca legate de acesta, ma refer la cel identificabil - dintr-un punct de vedere - cu metabolismul). Cu ceva timp in urma am citit niste carti legate de paradigma constructivista, de domeniile in care ea se face simtita, si in particular, despre cel pedagogic (una de care imi aduc sigur aminte este cea a lui Horst Siebert - Pedagogie Constructivista). Acolo am intalnit pentru prima oara omul definit ca sistem autoreferential si autopoietic, si un aceleasi istoric al acestei definitii ca cel pe care l-am vazut si unul din link-urile prezentate ca argument (neurobiologii Maturana si Varela).
Omul ca sistem autopoietic are sens doar in stiintele sociale, in educatie. Omul se poate modela astfel doar atunci cand este privit ca fiinta constienta, inteligenta, si doar din aceste puncte de vedere.

Totusi n-am inteles cum se justifica curiozitatea prin aceasta lentila a autopoiezei.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 17 Jun 2004, 11:00 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Cred ca ar fi interesanta o nuantare: de ce anumite lucruri ne intereseaza iar altele ne lasa indiferenti?
Amenophis are dreptate - putem invata de la altii, dar nimeni nu poate invata in locul nostru. Curiozitatea este poate un mod de a interactiona cu mediul exterior - de a culege informatii necesare adaptarii, integrarii ... Cunoasterea ne confera un oarecare sentiment de siguranta. Cand intelegi bine un lucru - ai iluzia ca il si poti influenta, controla, ca eventual te poti apara impotriva lui ...
Alteori este vorba de "pura curiozitate" - pana unde poate continua ... care este limita... un fel de placere de a experimenta.
De ce unii sunt curiosi cate fire de iarba a mancat capra vecinului??? Habar n-am! Poate le place sa traiasca viata altora, in lipsa de altceva...

Acest topic a fost editat de denise_d: 17 Jun 2004, 11:01 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 17 Jun 2004, 11:07 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Curiozitatea in opinia mea = primul pas spre cunoastere, imboldul care duce in cele din urma la A STI!
Mie mi se pare ca problema curiozitatii la oameni SI la animale e chestie genetica. Trebuie a fie undeva in codul genetic curiozitatea asta. Ca pe parcurs se dezvolta la unii mai mult la altii mai putin asta e o alta discutie deja.
Curiozitatea cred ca e legata de evolutie la oameni si de supravietuire la animale. Fara curiozitate omenirea nu ar fi unde e acum dpdv tehnologic mai ales.




PS: Un moderator sa stearga postul lui Catalin pentru ca nu e simpatic deloc, e off-topic, pentru ca nu are dreptate si pentru ca i-a taiat macaroana Miorei prea abrupt si dintr-o data tongue.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 17 Jun 2004, 12:06 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Wluiki @ 17 Jun 2004, 11:54 AM)
Moira, amenophis,

Din cate stiu, autopoieza omului nu se refera deloc la aspectul biologic

Teoria autopoiezei apartine biologilor Humberto Maturana si Francisco Varela. Nu se refera la om in special ci la sisteme vii.

Acest topic a fost editat de amenophis: 17 Jun 2004, 12:06 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 17 Jun 2004, 12:34 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Wluiki ! welcome.gif

Imi e prea proaspata in memorie imaginea pisicii pentru a mai putea avea vreo curiozitate. wink.gif In rest, discutiile imi par la subiect. Ba chiar, daca ma gandesc cata curiozitate am descoperit la cei ce si-au spus pana acum parerea, as spune ca si participantii la discutii sunt ... la subiect. biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 17 Jun 2004, 01:07 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (denise_d @ 17 Jun 2004, 01:02 PM)
Cred ca ar fi interesanta o nuantare: de ce anumite lucruri ne intereseaza iar altele ne lasa indiferenti?

Asta tine de sistemul de valori al fiecaruia, de inclinatii, interese.
Cei pe care ii intereseaza amanuntele vietii altora is persoane care neavand alte preocupari, intre
doua seriale sau alte programe tv 'isi fac timp" si de vecini.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 17 Jun 2004, 07:03 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



@Catalin: postul meu este cel care da si titlul topicului. Automat, are alta pozitie comparativ cu celelalte. Automat, eu fiind autoarea lui, am o pozitie speciala in raport cu topicul. Privilegiul meu la asta se refera.
Primul tau post s-a referit la o scurta caracterizare a moderatorilor de pe un alt subforum. Mi se pare un pic off-topic.
@mogaldeatza: deci progresul, supravietuirea. Ok, dar atunci nevoia de progres de unde vine?
@amenophis: deci nu poti sa explici propria curiozitate! Sunt aproape convinsa ca asta este un raspuns sincer. Zodia? Deci faptul ca esti curios nu vine din interiorul tau ci de undeva de sus?
@Wluiki: nici eu n-am digerat calumea ideea cu autopoieza, insa nu ma bag sa contrazic ce n-am studiat. Te rog, insa, incearca tu sa explici un pic de ce n-ar merge autopoieza ca argument.
@ denise_d: da, interesanta nuanta, sa discutam si asta. Deci din nevoia de siguranta zici ca vine curiozitatea. Merge, sa stii, cel putin eu cand aflu ceva ma simt bine, simt ca, temporar macar, nu pot fi luata prin surprindere.
@YoyoMan: genetic. Posibil. Dar, la origine, inseamna ca trebuie sa fie efectul a ceva, altfel s-ar fi pierdut in cursul evolutiei ca si alte chestii inutile. Ce anume o justifica?
@calfa: primul post al lui Catalin mi se pare off si te-as ruga sa-l stergi. Multumesc.

Pana acum, cauze posibile ale curiozitatii: supravietuirea, nevoia de progres, zodia, natura umana, nevoia de siguranta, genetica. ohyeah.gif
Eu propun si satisfactia generata de aflarea unor noi informatii. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 18 Jun 2004, 02:05 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



amenophis, invidizii aveau specialitatea de neurobiologi. Au studiat organismele din aceasta prisma, si si-au inceput, fundamentat, si in final canalizat, studiile in anumite aspecte, cunoscute lor. Este vorba despre prisma in cazul particular al omului, cognitiva, dar general vorbind despre fiinte vii, a sistemului lor intern, a unor masini cu stare interna, ele ca individualitati, nu ca simple forme de viata care transforma nutrienti in excrementi (ca n-am gasit alta rima tongue.gif). Daca vrei este o abordare fenomenologica. Considera intregul mediu o ontologie, rasfrant ca fenomen pentru respectiva fiinta care se trezeste inchistata intr-o lume a propriilor simturi si, daca este cazul, idei. Probabil ca o proiectie a metabolismului respectivei fiinte se poate viziona autopoietic, dar nu vad un alt rost decat acela al unui moft intelectual.
Teoria autopoiezei nu are nici-o valoare fara o aplicatie practica, o realitate cu care sa aiba o oaresicare concordanta. Iar aplicatiile ei practice se gasesc, in cele mai multe cazuri, in stiinte care "tin cont de om", stiinte enumerate si mai sus, si de care probabil voi (sau vom) mai aduce aminte. De aceea, mi-am permis o minimalizare a teoriei. Daca privesc o ameoba ca sistem autopoietic, nu aduc nici-o valoare stiintei, mai mult o complic inutil si pur filozofic. Insa daca privesc un om ca sistem autopoietic, atunci intr-adevar creez noi directii de dezvoltare pentru sociologie, psihologie, pedagogie etc.
Si apoi, omul nu este un sistem autopoietic decat prin aceasta perspectiva. La fel cum nu este nici-o trestie ganditoare wink.gif


Moira, nu stiu cat de relevanta este autopoieza ca argument. Pentru ca autopoieza doar reclama un sistem inchis. Insa geneza curiozitatii, nu-si gaseste explicatie in aceasta. Cel mult se poate restrange/restructura o definitie anterioara. Insa cum nici pe thread, si nici amenophis nu au conturat aceasta definitie pentru curiozitate, mi-e greu (si de aceea am si intrebat) sa stiu cum autopoieza determina curiozitatea. Si propun ca pana la a analiza justetea acestui model, intai trebuie discutata si descoperita curiozitatea: cine e si ce vrea ea de la noi? wink.gif

Pentru ca tot m-am implicat in discutie, ma simt dator acum sa imi aduc si eu aportul la subiect. Asadar, ce este curiozitatea?

De exemplu, Keyserling in ale sale eseuri proximiste vorbea de o balanta de forte primordiale cu rol esential in definirea omului. Frica originara (instinctul de protejare) si Foamea originara (opusul primeia - motorul oricarei creste). Este lesne de incadrat curiozitatea ca o forma de Foame. In aceasta forma filozofica, curiozitatea apare ca ceva intrinsec, propriu omului. Religios, curiozitatea apare intr-un mod analog, ca ceva dat. Rareori este vazuta ca fiind de natura divina, de cele mai multe ori de natura demonica (dat fiind ca excesul de curiozitate duce la nenorocire - vezi Pandora, Eva sau sotia lui Lot).
Pe de alta parte, incercand o abordare stiintifica, psihologica, vom gasi curiozitatea definibila ca o nevoie de cunoastere (pana aici avem un concept similar cu cel de pana acum). Dar ea este strans legata de motivatie si probabil masurabila prin diferiti indici. Iar motivatia cred ca are o stransa legatura si cu exteriorul. Daca in primele cazuri (explicatii filozofice, religioase), privesc curiozitatea ca pe ceva intrinsec, propriu, si ca atare, incadrabil intr-o teorie autopoietica, in ultimul caz am niste dubii. Cred ca mediul, educatia influenteaza curiozitatea in bine sau in rau (cand ma gandesc la rau, iau exemplul unui om frustrat, care dintr-un punct de vedere este un om mai putin curios). Si astfel, atata timp cat curiozitatea individului este augmentata sau dimpotriva, nu numai de evolutia intrinseca a omului, ci si de interactiunile cu mediu, nu pot privi curiozitatea ca facand parte dintr-o autopoieza. E drept, cum spuneam si mai sus, daca alunec in acel moft intelectual, in care decretez intreaga lume o iluzie, eu fiind inchis intr-o capcana a simturilor si gandurilor (unde nu este cu necesitate ca realitatea simturilor sa fie coerenta cu realitatea ontologica, sa vorbesc despre o interactiune a mediului asupra mea), atunci, intr-adevar, dubiile mele nu mai conteaza.

Acest topic a fost editat de Wluiki: 18 Jun 2004, 02:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 18 Jun 2004, 03:55 PM
Mesaj #24


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



YOYO
Nu toate fiintele manifesta curiozitate. Aceasta este foarte importanta, deoarece te relationeaza cu mediul. Mediul si universul iti da, dar in masura in care esti interesat si sa iei.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Jun 2004, 05:00 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Da! Ai dreptate. Nu toate sunt curioase. Dar majoritatea sunt.

Si ce e cel mai important e ca Omul este curios. Mai mult sau mai putin, dar este curios.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 18 Jun 2004, 08:30 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Wluiki @ 18 Jun 2004, 03:07 PM)
amenophis, invidizii aveau specialitatea de neurobiologi

@Wluiki

Francisco J. Varela (1946-2001)
1967 - M.Sc. in Biology, University of Chile
1968 - 1970 doctorat in biologie la Harvard
1970 - 1973 formuleaza teoria autopoiezei impreuna cu Maturana
1973 - 1978 Assistant Professor la University of Colorado Medical School, Denver
1978-1979 Brain Research Laboratories al NYU Medical School
1986 - 2001 Director of Research la Cognitive Neurosciences and Brain Imaging si Senior Faculty la Ecole Polytechnique in Paris

Humberto R. Maturana (1928 - )
1950 - 1954 studiaza medicina la University of Chile (pentru ca nu exista facultate de biologie in Santiago de Chile)
1954 - 1956 studiaza biologia la Universitatea din Londra
1956 - 1958 studiaza biologia la Harvard University
1958 - 1960 Massachusetts Institute of Technology
1960 - 1970 asistent la catedra de biologie a facultatii de medicina, Santiago de Chile, tine un curs despre originea si organizarea sistemelor vii, este preocupat de gasirea raspunsului la intrebari de genul "Ce este viata ?" sau "Ce caracteristici trebuie sa aiba un sistem ca sa fie numit viu ?" sau "Putem face deosebirea intre un sistem viu si unul ne-viu ?"
1970 - 1973 formuleaza teoria autopoiezei impreuna cu Maturana
etc.

In ultimii ani a dezvoltat impreuna cu Ximena Davila Yanez matricea biologica a existentei umane http://www.gwu.edu/~asc/biographies/Maturana/matrix.html

Humberto Maturana in "Was ist Erkennen ?", editia a 2-a Piper Verlag 1997, pagina 28, randul 12 "Inca din adolescenta ma interesa tot ce traieste si am vrut neaparat sa devin biolog. Pentru asta in acea vreme in Chile trebuia sa studiez medicina veterinara sau umana. Am ales-o pe ultima, dar am abandonat in anul 4..."

Humberto Maturana in "Biologie der Realität", Suhrkamp Frankfurt, 1998, pagina 146, al patrulea rand de jos: "Eu sunt biolog si pe baza experientei mele ca biolog tratez fenomenul cunoasterii ca fenomen biologic."

Ce inteleg altii ca sunt, au fost, au spus sau au scris Maturana sau Varela este o alta poveste.




--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 19 Jun 2004, 01:16 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Sincer imi inchipui ca orice neurobiolog termina medicina, biologie sau o facultate de genul asta. Dar eu de Maturana si Varela am auzit doar datorita cercetarilor lor in acest domeniu, asa ca specialitatea lor asta o vad. De exemplu, din biografiile pe care le dai, este evident ca in cazul lui Varela "brain research" si "neurosciences" formeaza specialitatea sa (peste 20 de ani! wink.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 19 Jun 2004, 01:41 AM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Wluiki @ 19 Jun 2004, 02:18 AM)
asa ca specialitatea lor asta o vad

Si totusi un neurobiolog nu se intreaba toata ziua "Ce e viata ?". Se intreaba poate care e legatura intre celulele nervoase si comportament, asta e obsesia lui smile.gif.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 19 Jun 2004, 01:03 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



QUOTE (amenophis @ 19 Jun 2004, 02:43 AM)
care e legatura intre celulele nervoase si comportament

Uite o directie de discutie care incepe sa ma satisfaca!
Chiar asa, o fi vreo legatura intre celula nervoasa si tendinta de a afla cat mai multe informatii?
Este demonstrat ca neuronii si conexiunile intre ei functioneaza mult mai performant in conditiile in care sunt antrenati permanent. De fapt, s-au imaginat si o serie de exercitii pt a-ti mentine tonusul intelectual, sa zic asa. O minte folosita permanent are o eficienta semnificativ crescuta, probabil datorita folosirii repetate (un fel de rodare) a cailor, a conexiunilor.

Cu alte cuvinte, se poate ca neuronii insisi sa genereze curiozitatea in scopul de a-si mentine si perfecta functionalitatea? ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 19 Jun 2004, 02:07 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



O perspectiva evolutionista:
Curiozitatea si frica de nou determina adaptarea la mediu. Frica nu poate lipsi, pentru ca previne apropierea periculoasa de ceve necunoscut. Fara frica nu ar mai fi adaptare.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hefaistos
mesaj 20 Jun 2004, 02:07 PM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 14 January 04
Forumist Nr.: 1.825



QUOTE (Moira @ 19 Jun 2004, 03:05 PM)
QUOTE (amenophis @ 19 Jun 2004, 02:43 AM)
care e legatura intre celulele nervoase si comportament

Uite o directie de discutie care incepe sa ma satisfaca!
Chiar asa, o fi vreo legatura intre celula nervoasa si tendinta de a afla cat mai multe informatii?
Este demonstrat ca neuronii si conexiunile intre ei functioneaza mult mai performant in conditiile in care sunt antrenati permanent. De fapt, s-au imaginat si o serie de exercitii pt a-ti mentine tonusul intelectual, sa zic asa. O minte folosita permanent are o eficienta semnificativ crescuta, probabil datorita folosirii repetate (un fel de rodare) a cailor, a conexiunilor.

Cu alte cuvinte, se poate ca neuronii insisi sa genereze curiozitatea in scopul de a-si mentine si perfecta functionalitatea? ohyeah.gif

dar asta ii si "omoara" mai repede, datorita "folosirii" intense
vb aia .. "curiosity killed the cat " 38.gif


--------------------
Intre randuiala neclintita o pamantului
si drepul sacru al zeilor isi duce viata.
Din inalt locul stapanindu-l, dar neprimit in el,
astfel e omul, prins mereu intre fiinta si nefiinta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 20 Jun 2004, 11:32 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
Si totusi un neurobiolog nu se intreaba toata ziua "Ce e viata ?". Se intreaba poate care e legatura intre celulele nervoase si comportament, asta e obsesia lui smile.gif.
Nefiind biolog m-am intrebat, chiar adesea "ce este viata?" wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 21 Jun 2004, 07:23 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




"O lupta viata, deci te lupta! " cam asta credea Eminescu. Pana la urma curiozitatea ce este?
Dorinta de a sti, care nu este intodeauna facil satisfacuta.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 21 Jun 2004, 11:06 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Exact, asta este ideea topicului, lupta asta continua. Dar care sa fie cauza acesteia? huh.gif
Parca ma si vad, tot sapand mai adanc, mai adanc, unde ajung? Ce gasesc la finalul cautarii mele? Un omulet verde 6.gif cu un pistol care zice: "Bai Moira, fata, acum ai aflat tot ce se poate sti. Va trebui sa te omor!". Poc! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 22 Jun 2004, 07:20 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Ce gasesti? Ce cauti, daca intr-adevar curiozitatea fata de un anumit aspect are un scop.
Pot sa incerc ceva, doar asa, sa vad despre ce e vorba, sau ca sa vad daca imi ofera
satisfactii in plan personal, profesional, social.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman