HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Serendipitate, destin, karma, competenta sau talent ?
dsrk3r
mesaj 27 May 2004, 09:55 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



In psihologie serendipitate inseamna sa transformi un necaz, o intamplare neplacuta, intr-un eveniment favorabil tie. Vi s-a intamplat ca din cauza unei intamplari nefericite sa se petreaca ceva foarte favorabil care sa va schimbe viata ?

Mie mi s-a intamplat. In 1990 dupa ce am dat examen la medicina si am picat am aflat de proaspat infiintata facultate de psihologie. Nici nu stiam cu ce se mananca pe vremea aia psihologia. Ceva m-a atras si m-am dus sa ma inscriu. La inscriere am intrebat o profa de acolo ce este si ce face psihologul. Am plecat spunand MAMA ce tare e ! Dupa vreo 2 luni am dat examen si am intrat. Cateva secunde dupa un esec mi-au schimbat viata.

Este serendipitatea destin, karma, competenta sau talent ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 31 May 2004, 04:35 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



smile.gif de serendipitate chiar nu auzisem, am gasit serendipity si cred ca de aici vine... dar extrapoland cred ca se poate referi la toate domniile de cercetare: din greseala dai peste date, informatii care nu au nimic a face cu ipoteza initiala, dar iti deschid un cu totul alt camp.

eu cred ca intr-o masura mai mica sau mai mare fiecare a avut astfel de situatii. eu in Romania incepusem dreptul la o particulara, imi percepeam statutul de student la o facultate particulara ca un fel de student de categoria a 2-a; cred ca daca eram la o facultate de stat nu as fi avut curajul sa plec din Ro si sa-mi abandonez studiile.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 31 May 2004, 05:02 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (zar @ 31 May 2004, 05:37 PM)
smile.gif de serendipitate chiar nu auzisem

E traducerea mea. Sper ca e corect. Cine lucreaza pe la DEX sa introduca cuvantul in editia viitoare smile.gif.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 May 2004, 05:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Fausta
mesaj 10 Jun 2004, 09:16 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



cand am vazut numele topicului am crezut ca e vb de filmul "serendipity"...

si mie mi s-a intamplat... ma despartisem de prietenul meu si chiar daca eu am fost cu "ideea' simteam ca nu mai am nici un rost, pana seara pe la ora trei cand nu reuseam sa adorm si am intrat pe net... am dat un search la nimereala, un clik... si am gasit persoana care ma iubeste si ma respecta... partea frumoasa e ca am constatat ca avem si momete din viata noastra in care am procedat in acelasi mod in aceleasi momente. Multi au ras de "isprava" mea dar mie inca nu-mi vine sa cred ca se poate... si totusi asa e wink.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Turcoaz
mesaj 29 Jun 2004, 09:13 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 214
Inscris: 18 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.645



Oare nu fiecare dintre noi are in viata "munti si vai" ale psihicului??? Si nu cautam sa trecem peste o cadere??? De aici poate ca un " sut in c.. , un pas inainte!! ". Dar cred ca daca ne uitam atenti in trecut, gasim si momente placute, frumoase pe care multi incearca sa le ingroape , ca sa merga mai departe.

Imi dau si eu cu parerea.... wink.gif


--------------------
...........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 21 Jul 2004, 02:19 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



da, mi s-a intamplat, chiar de mai multe ori.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Jul 2004, 02:35 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Măi dsrk3r, la aşa nick, aşa cuvīnt găsişi frate: serendipitate! Măi, măi, măi... ohmy.gif

Īntīmplări nefericite. Cine nu a avut vreodată īntīmplări nefericite, oare? Ba unii dintre noi chiar sīntem răsfăţaţi cu asemenea "delicatese" smile.gif

Numai că modul cum le tratăm şi cum le interpretăm face parte, zic eu, din "arta" de a trăi. Este foarte important dacă ne modelăm mentalitatea astfel īncīt să rămīnem cu ceva bun după fiecare pocinog care dă peste noi.

Chestiunea se "īnrudeşte" oarecum cu topicul "gīndirea pozitivă", aşa e sau mi se pare mie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 21 Jul 2004, 03:17 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (xcross @ 21 Jul 2004, 03:48 PM)
Măi dsrk3r, la aşa nick, aşa cuvīnt găsişi frate: serendipitate! Măi, măi, măi...  ohmy.gif

Eh, deh biggrin.gif

QUOTE
Chestiunea se "īnrudeşte" oarecum cu topicul "gīndirea pozitivă", aşa e sau mi se pare mie?

HNET gandire pozitiva ! cry.gif Emotii pozitive insa da. biggrin.gif Sau depinde ce intelegi prin gandire pozitiva. Eu inteleg GP in sens restrans. Altii inteleg in sens mai larg: atitiudine (=ganduri si sentimente), mentalitate (=atitudine care a devenit un obicei) ... Unii zic la serendipitate noroc. Dar vine norocul asaa ... sau si-l face omul cu mana lui ? hmm.gif


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Jul 2004, 03:49 PM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu zic că norocul şi-l face omul cu mīna lui! Şi este foarte indicat să vedem partea plină a paharului! smile.gif

Da, de multe ori ni se īntīmplă ca nişte chestii care au toate şansele să se termine prost s-o cotească brusc şi să devină extrem de favorabile. Ce bine e atunci! smile.gif Rău e cīnd se īntīmplă invers şi ceea ce īncepe bine se termină prost. sad.gif

Eu vrusăi ( rolleyes.gif ) să spun că e f. important ca să nu oscilăm sentimental atunci cīnd "vine" ceva rău sau ceva bun (peste medie) peste noi. Că, adică, dacă īn paharul tău este puţintică apă să o vezi şi să te bucuri de ea, nu să te plīngi īncontinuu că paharul este aproape gol.

Dacă reuşim să procedăm aşa, cred că vom fi mai norocoşi decīt ceilalţi... poa' să plouă ghinioanele asupra noastră! laugh.gif

Sere...serenditip...ser... SERENDIPITATEA ( spoton.gif ), acea transformare de care aminteai tu īn primul tău post, cred că īnseamnă un mod sănătos de viaţă.

Care este! wink.gif

Acest topic a fost editat de xcross: 21 Jul 2004, 03:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 21 Jul 2004, 06:32 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (xcross @ 21 Jul 2004, 05:02 PM)
cred că īnseamnă un mod sănătos de viaţă.

Ca bine zici biggrin.gif


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 22 Jul 2004, 10:05 PM
Mesaj #11


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



QUOTE
Vi s-a intamplat ca din cauza unei intamplari nefericite sa se petreaca ceva foarte favorabil care sa va schimbe viata ?

Da, dar nu neaparat schimbari radicale.

Prima data cand am constientizat ca din lucrurile rele poate iesi si ceva bun a fost in facultate, cand profesoara noastra de psihoterapie (d-na Mitrofan) a cerut unei colege sa gaseasca 3 avantaje la o situatie neplacuta. Am constatat cu surprindere ca se poate. Ceea ce initial parea ca va avea doar urmari negative, pana la urma s-a dovedit a fi ceva pozitiv.

Sunt sigura ca nu doar destinul sau intamplarea sunt cauzele care duc la o rasturnare a situatie. Participi si tu la ceea ce ti se intampla. Cred ca importanta e "deschiderea" (nu stiu cum altfel sa ii zic), sa fii capabil sa vezi dincolo de efectele imediate si neplacute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Jul 2004, 10:34 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE
Cred ca importanta e "deschiderea"  (nu stiu cum altfel sa ii zic)


Sa incerc sa completez asta:
In consilierea pentru cariera, serendipitatea (sau cum i se mai poate spune: concidenta, soarta, influenta lui Dumnezeu, noroc, sincronicitate) apare atunci cand omul intelege interesul sau autentic, abilitatile si valorile sale. Cand omul ajunge sa fie sinele sau autentic (nu cel dorit de altii, impus, etc.) experienta serendipitatii apare neasteptat.
O sa dau si un exemplu putin mai tarziu cand am timp.

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 23 Jul 2004, 10:40 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 23 Jul 2004, 12:18 PM
Mesaj #13


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



QUOTE
Cand omul ajunge sa fie sinele sau autentic (nu cel dorit de altii, impus, etc.) experienta serendipitatii apare neasteptat.

Personal consider ca e foarte dificil sa ajungi sa fii tu insuti si sa nu te mai intereseze ceea ce altii doresc de la tine. Referitor la cariera, am gasit anumite tipare dupa care se opereaza, peste tot se cauta un anume tip de personalitate, iar a fi autentic poate fi o gresala imensa.
Bine ca exista serendipitate, ca altfel cum am mai trece peste esecuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 23 Jul 2004, 12:24 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Nico
QUOTE
Referitor la cariera, am gasit anumite tipare dupa care se opereaza, peste tot se cauta un anume tip de personalitate, iar a fi autentic poate fi o gresala imensa.

Pai daca esti autentic iti cauti doar joburi care ti se potrivesc, si nu aspiri la alea care nu te reprezinta....


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 23 Jul 2004, 06:48 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



@Nico
Cred ca intram intr-o discutie despre modernism si postmodernism. Modernismul crede in realitati care nu se schimba, adevaruri universale si cauzalitati liniare. Postmodernismul, cel care face intotdeauna valuri, spune ca fiecare isi construieste realitatea si cauzalitatile pot fi non-liniare. Serendipitatii ii place postmodernismul.

Exemplul de care ziceam mai devreme
Dan, 42 ani, a ajuns la un centru de consiliere dupa ce a demisionat dintr-un post de managing editor la un ziar. Dupa trei ani in acel post a considerat ca nu mai poate indeplini sarcinile politice cerute de proprietarul ziarului. Pentru ca banii castigati de sotie si economiile facute ajungeau familiei pentru cateva luni Dan s-a hotarat sa-si gaseasca un job care sa corespunda cu interesul si stilul sau de viata. Personalitatea lui, competentele, abilitatile si interesele erau potrivite pentru domeniul jurnalisticii.

Dan nu facuse pana acum nici un pas inapoi in cariera si nu luase in considerare nici o alta optiune. Dupa cateva sesiuni de consiliere, in care Dan si-a clarificat valorile si a facut exercitii de fantezie (career fantasy), a inteles ca-si poate folosi abilitatile si in alt fel. Dan si-a amintit de o dorinta mai veche: dorea sa fie proprietarul unui ziar intr-un oras mic. Acest vis parea imposibil, pentru ca Dan nu avea bani sa cumpere o mica companie de presa. Initial el a respis total aceasta alternativa. Cu ajutorul consilierului s-a hotarat sa caute o cale sa-si indeplineasca aceasta dorinta. In saptamana in care a luat decizia Dan s-a dus la o intalnire festiva. Acolo s-a intalnit cu avocatul sau care tocmai dobandise o companie de presa defuncta, intr-un oras mic. Avocatul nu avea nici un interes pentru aceasta companie, dar ar fi dorit sa fie partener intr-o afacere daca ar fi gasit omul potrivit sa se ocupe de ea. Asta a schimbat viata lui Dan.

Prescurtarea imi apartine.
Pe larg aici: http://www.findarticles.com/p/articles/mi_..._50/ai_84558583

Acest topic a fost editat de dsrk3r: 23 Jul 2004, 06:50 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 24 Jul 2004, 09:52 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



Desi am vazut filmul smile.gif am cautat in Webster's dictionary semnificatia cuvantului:
1. un asa-zis dar pentru a gasi ceva bun din intamplare
2. noroc sau destin favorabil in gasirea intamplatoare a ceva bun

Ca aceasta serendipitate wink.gif sa fie prezenta in viata oricarui om, ar trebui ca acesta sa aiba o atitudine de predare in fata vietii si sa fie atent la semnele divinitatii.

Acest topic a fost editat de saldora: 24 Jul 2004, 06:46 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 24 Jul 2004, 12:52 PM
Mesaj #17


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



@Zorro
QUOTE
Pai daca esti autentic iti cauti doar joburi care ti se potrivesc, si nu aspiri la alea care nu te reprezinta....


La prima vedere afirmatia ta pare corecta (sper sa nu te deranjeze ca te contrazic). De ce ti-ai cauta un job in a carei descriere nu te-ai regasi? Daca respectam acest rationament atunci trebuie sa iti cauti doar slujbe care se potrivesc perfect stilului si personalitatii tale, in felul asta te reprezinti pe tine in fata angajatorului si nu o imagine distorsionata a ta.

In orice descriere de post sunt cuprinse doua catregorii de caracteristici: cerinte ce tin de pregatirea profesionala (educatie, pregatire, experienta, job anterior...) si cele ce tin de personalitate (trasaturi, caracteristici individuale cerute de natura postului). Desi nu e imposibil sa corespunzi in totalitate acestor cerinte, totusi in realitate nu toti se pliaza perfect pe acest model prestabilit si asta nu inseamna ca nu pot sa-si faca bine meseria. Apoi, despre cum sa te prezinti la interviu sunt scrise o gramada de carti si articole, cu recomandari, asa da, asa nu, se subliniaza ideea ca ar trebui sa "te vinzi", dar in final ti se spune "fiti voi insiva". Cu alte cuvinte trebuie sa fii capabil, suficient de abil, incat sa-ti etalezi cunostintele si calitatile si sa maschezi informatiile care te-ar putea dezavantaja. Mie personal nu mi se pare ca dai dovada de autenticitate intr-o asemenea sitautie.

Desi realizez ca sunt putin subiectiva, am tinut totusi sa-mi exprim punctul de vedere smile.gif .

Imi cer scuze dsrk3r daca am deturnat putin discutia si multumim pentru articol (inca il mai "disec" biggrin.gif ). E foarte adevarat ca flexibilitatea in alegerea unei cariere poate fi de mare folos si cu rezultate neasteptate. Adaugata si o cunoastere de sine si o evaluare corecta a resurselor, se poate ajunge la succes. Exemple sunt peste tot in jur si am auzit de medici care au ajuns vedete de televiziune, profesori de matematica ce se remarca in domeniul asigurarilor de viata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 24 Jul 2004, 01:47 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Nico @ 24 Jul 2004, 02:05 PM)
QUOTE
Imi cer scuze dsrk3r daca am deturnat putin discutia

Mie nu mi se pare ca ai deviat. Eu am tinut sa precizez ca serendipitatea nu prea merge cu deciziile rationale privind cariera si cauzaliltatea liniara. Si nu am deviat prea mult smile.gif.

Acum deviez putin de la subiect, dar e in legatura cu postul lui Nico.

QUOTE
sa maschezi informatiile care te-ar putea dezavantaja

Hmm, daca le ascunzi pe toate pari o persoana perfecta si putin credibila. Unde e omul ala perfect ? Din experienta mea pot sa spun ca am reusit doar interviurile in care am fost eu insumi. Cu cele bune si cele rele. Teste psihologice ? Profilul personal, obligatoriu si ideal, din fisa postului ? Ha, ha, hi, hi. LOL x 2

O tipa m-a respins pentru ca nu eram insurat. Intr-un fel si-a cerut scuze. Mi-a spus ca ea are alte criterii. Altcineva m-a angajat dupa ce i-am spus ce zodie sunt. O alta tipa m-a respins pentru ca eram in blue jeans si cu cravata. Altcineva m-a angajat pentru ca "asta macar stia de ...". O singura data in viata mea am plecat de la un interviu cu o senzatie placuta si fara nici un dubiu, asta indiferent de rezultatul final (angajat sau neangajat). In 30 de minute o canadianca mi-a transmis, prin intrebarile pe care mi le-a pus, ca nu sunt potrivit pentru postul la care aspiram. Am si spus atunci "Multumesc pentru timpul pierdut cu mine" biggrin.gif. Eu ar trebuie sa am alta parere despre angajare, dar cred ca e o loterie. Asa ca eu zic mai bine sa fii tu si doar tu, ca ai cele mai mari sanse. Fericirea ta conteaza si nu a firmei. Daca tu esti fericita si firma o sa fie la fel.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Jul 2004, 04:33 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Nico
QUOTE
La prima vedere afirmatia ta pare corecta (sper sa nu te deranjeze ca te contrazic).

Un dialog fara contradictii e ca mancarea fara condimente wink.gif
Desi s-ar putea sa ma contrazic cu ce am zis mai sus pe undeva, iti dau dreptate cand zici ca trebuie sa faci impresie buna, si mai ales de prima data...binenteles in limitele normalului.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 06:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman