HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Preventiv Sau Reactiv In Psihologie ?, Atitudini, tendinte, perspective ...
calfa
mesaj 10 May 2004, 12:53 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Va propun sa discutam, cum vedeti rolul Psihologiei din punctul de vedere al modului in care se lucreaza cu omul, "obiectul muncii" in acest domeniu ?

Reactiv ? Psihologia trebuie sa dea solutii la problemele psihologice atunci cand ele devin acute ?

Preventiv (proactiv) ? Psihologia ar fi bine sa ajute permanent la dezvoltarea personalitatii fiecaruia ? Asa cum educatia traditionala isi propune crearea cunostintelor despre lume, cum antrenamentul sportiv ne pregateste pentru competitii sportive, sau doar ne intareste fizic ...

Asadar, cum vi se pare fiecare dintre cele doua atitudini ale Psihologiei fata de problemele oamenilor ?

Si daca Psihologia traditionala era mai mult reactiva, iar varianta preventiva abia isi face loc, cum vedeti sansele Psihologiei preventive ?

Cum ar putea fi "programele" de dezvoltare psihologica ? Alternative ? Cum s-ar putea alege in cunostinta de cauza ?
Ar putea fi interpretate astfel de programe drept incercari de a-i "programa" pe oameni ? Ar putea fi depasit pericolul ca "programele" de dezvoltare psihologica sa se transforme in cai de a-i conditiona pe oameni, de a le deforma gandirea, pentru a-i controla, asemenea sectelor, de exemplu ?
Ar insemna asta ca o "programa" de dezvoltare psihologica ar trebui sa includa din start pregatire impotriva manipularii, impotriva capcanelor cunoasterii transmise de altii ?

Care ar fi in Romania sansele unei psihologii preventive ? Ar putea intra in conflict cu pregatirea religioasa sau cu alte discipline ?

smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 10 May 2004, 12:55 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 13 May 2004, 01:07 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



offtopic: apreciez interesul (activ) pe care il ai pt psihologie! thumb_yello.gif

tu numesti reactiva partea clinica a psihologiei, iar preventiva partea dezvoltarii? eu asa le-am perceput!
atunci cred ca psihologia ar trebui sa se dezvolte pe ambele planuri (de altfel o face).

noi, oamenii suntem oricum manipulati (in sensul modificari de atitudini si/sau comportamente in urma schimburilor interindividuale), fie si numai efectul de moda. gandirea de asemeni ne-o formam in continuu (evolutia conceptelor lui Freud este permanenta) pt ca gandirea noastra este in activitate continua (cel putin asa cred drool.gif ).

angoase, fobii, are oricare dintre noi, toti avem probleme clinice, dar ele devin patologice, atunci cand fie viata individului, fie viata comunitatii in care traieste are serioase perturbari deci ceeace cred eu ca tu numesti reactiv ar putea fi chiar preventiv.

daca dezvolti putin, sau explicitezi, termenii poate putem sa discutam mai mult!

numai bine





--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 May 2004, 02:17 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Amandoua...
In primul rand cred ca trebuie sa fie capabila sa dea o solutie rapida cu efecte pe termen scurt la problemele psihologice, iar apoi sa plaseze "pacientul" pe un drum pozitiv, drum care sa reprezinte solutia pe termen lung. Ideal ar fi sa poata sa indrume omul pe un drum bun, inainte de a aparea probleme...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 May 2004, 02:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dsrk3r
mesaj 13 May 2004, 02:30 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (zar @ 13 May 2004, 02:09 PM)
toti avem probleme clinice

Gosh hh.gif God nu stiu cum sa zic ... am avut de curand o discutie cu un psihiatru care imi spunea ca 80 % din romanii au paranoia din cauza lu' Ceasca si a educatiei din vremea respectiva. Dar ce mai ingrozeste mai mult e ca omu' ala vroia sa faca reforma in sistemul sanitar romanesc. La balamuc cu totii ...

Si asta cu "suntem manipulati" imi place. hh.gif


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 May 2004, 02:50 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Gosh  God nu stiu cum sa zic ... am avut de curand o discutie cu un psihiatru care imi spunea ca 80 % din romanii au paranoia din cauza lu' Ceasca si a educatiei din vremea respectiva.

Sa stii ca e pe bune... Seful meu e de plin de paranoia si ma duce-n disperare 50.gif ...dar m-am obisnuit si nu-l mai iau in seama biggrin.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 13 May 2004, 03:17 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (calfa @ 10 May 2004, 01:55 PM)
Ar putea fi interpretate astfel de programe drept incercari de a-i "programa" pe oameni ? Ar putea fi depasit pericolul ca "programele" de dezvoltare psihologica sa se transforme in cai de a-i conditiona pe oameni, de a le deforma gandirea, pentru a-i controla, asemenea sectelor, de exemplu ?

Nu vorbesc de situatia de la noi care straluceste prin absenta masurilor pro-active. Exista poate si cazuri fericite, dar cu o floare nu se face primavara. In occident oamenii pe care ii cunosc si care se ocupa de asemenea programe sunt cu nota 10 la morala si etica si ii invata pe ceilalti sa devina independenti. Ce pot ei cel mai bine e sa ofere sanse si modele. Ii ofera de exemplu adolescentului sansa sa aleaga intre a nu se lasa influentat de vecinul care ia methylenedioxymethamphetamine si a merge la disco cu pastile in buzunar.

QUOTE
Ar putea intra in conflict cu pregatirea religioasa sau cu alte discipline ?


Never ! Psihologia trebuie sa colaboreze cu ele pentru ca altfel reusita e limitata.


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 May 2004, 09:08 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (zar @ 13 May 2004, 03:09 PM)
tu numesti reactiva partea clinica a psihologiei, iar preventiva partea dezvoltarii? eu asa le-am perceput!
atunci cred ca psihologia ar trebui sa se dezvolte pe ambele planuri (de altfel o face).

Da, in genul asta s-ar putea intelege intrebarile mele.

amenophis, e posibil sa nu fi inteles eu exact sensul celor spuse de tine, cand comentai ce a scris zar. Tu vorbeai in alta parte despre "realitatea obiectiva [...] inaccesibila omului; realitatea [care] este construita in capul nostru". zar spune ca "suntem oricum manipulati (in sensul modificari de atitudini si/sau comportamente in urma schimburilor interindividuale)". Eu am inteles asta ca o trimitere la felul in care, ca vrem sau nu, atunci cand ne construim realitatea, suntem "influentati" de mediu. Poate "manipulati" e prea mult, si de aceea ai spus: "Si asta cu "suntem manipulati" imi place. hh.gif ". Am inteles eu bine ?

Cat despre "toti avem probleme clinice", zar a continuat cu "dar ele devin patologice ...". Asadar, prin "clinic" nu se intelegea "patologic", ci mai degraba "problematic". Ceva ce poate fi "imbunatatit", desi ansamblul merge relativ normal si asa cum e.
Cred ca trimiterea la paranoia nu isi are locul. wink.gif

Am pus intrebarea "Ar putea intra in conflict cu pregatirea religioasa sau cu alte discipline ?" Sunt de acord cu tine, amenophis, ca "Psihologia trebuie sa colaboreze cu ele pentru ca altfel reusita e limitata", dar eu ma intreb "asta se va intampla, vor colabora, sau vor intra in conflict ?".

QUOTE
In occident oamenii pe care ii cunosc si care se ocupa de asemenea programe sunt cu nota 10 la morala si etica si ii invata pe ceilalti sa devina independenti. Ce pot ei cel mai bine e sa ofere sanse si modele.


Ei, daca se intampla asta, cred ca e foarte bine ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 14 May 2004, 11:21 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE
Am inteles eu bine ?


Da.

QUOTE
Cred ca trimiterea la paranoia nu isi are locul.

De acord, am reactionat peste masura.

Nu sunt sigur ca psihologia are metode sa ajute "la dezvoltarea personalitatii fiecaruia". Atunci cand o face cred ca se foloseste de metodele din educatie si se cheama pana la urma educatie. Ma gandesc la programele "Emotional Health and Well-being" incluse in curriculum obligatoriu prin multe tari. Chiar daca se numesc asa se ocupa si de sanatatea fizica sau/si a mintii in general, creativitate, stima de sine, etc.

QUOTE
vor colabora, sau vor intra in conflict ?


Tu vezi conflictul posibil ?

Acest topic a fost editat de amenophis: 14 May 2004, 11:45 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 14 May 2004, 09:20 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



am probleme cu exprimarea ! cry.gif

da calfa asta am vrut sa spun, iar cu "prb clinice", ma gandeam la "prb psihologice care sunt tratate in psihologie clinica spre a face diferenta de prb de ordinul psihologiei dezvoltarii sau cognitive", dar tu ai inteles bine ceea ce am vrut sa spun!

cat despre relatia psihologie si religie eu cred ca sunt condamnate sa colaboreze. De fapt cred ca religiozitatea ( aspectul credinta in D-zeu ) poate lua chiar o forma "terapeutica" - terapia pe care un individ si-o administreaza pt a reduce unele angoase produse de realitatea si/sau instabilitatea mediului in care traieste.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman