HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Psihologia Buddhista, Principii, metode, directii
calfa
mesaj 30 Apr 2004, 10:49 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Va propun sa discutam despre “Psihologia Buddhista”, o posibila sinteza a traditiilor orientale si a psihologiei stiintifice occidentale.
____________

Mai intai, va aduc in atentie cateva lecturi ce mi se par destul de diverse si interesante pentru un prim punct de vedere asupra a ceea ce este “Psihologia Buddhista” si asupra interactiunii ei cu alte curente din psihologia actuala.

1. “What Buddhist Meditation has to Tell Psychology About the Mind”, Eleanor Rosch, Department of Psychology, University of California, Berkeley

( http://www.dialogonleadership.org/Rosch2002Talk.pdf )

2. “Alchimia emotionala“ de Tara Bennett-Goleman

( http://www.dol.ro/produse/CAR406AD37D6C21D...mplet=1#cuprins )

3. “BUDDHIST MEDITATION AND PERSONAL CONSTRUCT PSYCHOLOGY

( http://serendip.brynmawr.edu/bb/Pilou.html )

4. “Buddhist Psychology”, Dr. C George Boeree, Ph.D., Shippensburg University

( http://www.ship.edu/~cgboeree/budpsysyl.html )
________________

Va invit sa contribuiti cu alte astfel de surse, iar daca aveti ceva de spus despre “Psihologia Buddhista”, sa o faceti.

Voi reveni probabil, cu anumite detalii, ce mi s-au parut mai interesante, din acest domeniu.

smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 30 Apr 2004, 10:53 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 13 May 2004, 12:31 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



calfa, despre psihologie buddhista eu nu am auzit, dar speculatii pe baza complementaritatii intre meditatia buddhista si psihanaliza, mi-am permis sa fac. eu fac o diferenta (nu stiu daca justificata) intre religia buddhista si principiile ei, nu suport ritualul niciunei religii (forma).

da, as zice ca sunt asmanari, completari in cunoasterea de sine (intra si Socrate? biggrin.gif ) atat din perpectiva psihanalizei cat si a buddhismului, dar atat timp cat acesta din urma pastreaza un caracter mistic nu raman decat speculatii (pana la urma cred ca bag si filozofia in oala asta blink.gif ).


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 17 Apr 2005, 04:17 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
Va propun sa discutam despre “Psihologia Buddhista”, o posibila sinteza a traditiilor orientale si a psihologiei stiintifice occidentale.


starea de meditaţie ar trebui cel puţin teoretic să te scoată din limita aşa zis psihologică …
eu nu practic meditaţia şi nu fac speculaţii; dar nu pot să observ decât că se încearcă spulberarea miturilor şi religiilor …
că e bine sau rău timpul va spune ..

acum câţiva ani am citit un articol “psihologic” care dorea să explice psihologia creştină dar privit din cu atenţie nu dorea decât să strecoare îndoiala în adevărul creştin …

erau afirmaţii de genul : împărtăşirea e un exerciţiu psihologic ce eliberează subconştientul şi conştientul omului
… religia consideră euharistia vitală pentru iertarea păcatelor şi nu eliberare psihică

… dar cum se încearcă explicarea psihologiei visului sau a mai ştiu eu ce, de ce nu s-ar încerca explicarea credinţei omului …

ce nu cred eu, nu cred că aceasta e o acţiune morală …
cred că e o ofensă la adresa celui ce se roagă şi crede cu adevărat

eu nu sunt un om religios dar am învăţat de la wilson churchil ceva : “eu am dreptate şi tu n-ai; iar pentru dreptul tău de a nu avea dreptate eu sunt gata să mor” smile.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2005, 04:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 20 Apr 2005, 08:37 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Da, yuanescu, si tu ai dreptate !

Spui ...
QUOTE
ce nu cred eu, nu cred că aceasta e o acţiune morală …
cred că e o ofensă la adresa celui ce se roagă şi crede cu adevărat

... iar eu nu pot decat sa iti respect credinta, sa respect orice credinta.

Aduci in discutie morala ... care din perspectiva psihologiei clasice este ceva ce tine partial de cultura, societate, epoca, iar partial .... de niste valori universale.

Chiar observand diferite feluri de morala religioasa, constati diversitatea anumitor principii dar si principii comune, fundamentale.

In contextul asta, fara a insista mai mult pe argumentatie, da-mi si mie voie sa cred ca principiile morale fundamentale nu afirma ca ar fi daunatoare o analiza psihologica. Daca analiza este facuta cu o anumita atitudine, nimic nu este imoral.

Dar am si o intrebare: tu ai incercat "calea" psihologiei cu adevarat ? Sau te-ai oprit cumva dupa o luare la cunostinta sumara a domeniului ? Dupa contactul cu una sau doar cateva abordari ale psihologiei ?

Daca e asa, iti pot spune ca o aprofundare a domeniului (asa cum arata el acum) in diversitatea lui poate aduce surprize.

Pana la urma, mintea este cea prin care trec toate, iar mintea e obiectul actual al psihologiei, sufletul este cel ce pune lucrurile in miscare, si sufletul a fost obiectivul initial al psihologiei. smile.gif Poate ca psihologia este o sansa de ... integrare, armonizare, "obtinere a centrului". Pe care o putem folosi sau nu.

Meditatia ? E poate o stare diferita de cele obisnuite, dar e o stare cel putin partial ... psihologica.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman