HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Portretul Psihologic Al Terorismului
Figaro
mesaj 16 Mar 2004, 12:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Va invit sa conturam impreuna un portret psihologic tipic al teroristului, al acelei persoane care se hotareste sa se inregimenteze de buna voie intr-o asemenea grupare, fie ca e vorba de terorismul separatist (ETA), fie de cel islamic. Ma refer la orice forma de terorism.

Credeti ca este vorba de persoane cu tulburari comportamentale, care incearca sa-si gaseasca echilibrul imbratisand un "ideal inalt", atat de inalt incat li se atrofiaza orice urma de bun simt si normalitate?

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Mar 2004, 12:58 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 16 Mar 2004, 01:50 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Teroristul : are barba, turban, inaltime medie si centura cu explozibil. Lui ii place ce face, in nici un caz nu se poate spune bietul terorist, uite ce oprimat e, a fost fortat sa aleaga ultima solutie, cata nedreptate sufera ! Nu, lui ii place sa fie martir, sa omoare "necrediciosii" si sa ajunga la Alah, la fel cum americanilor le place sa-si apere tara,ati vazut cum s-au inmultit voluntarii pentru armata americana dupa 11 sept, nu cred ca au plecat la razboi suparati si gandindu-se cum sa se intoarca mai repede acasa. Tulburari comportamentale poate are, imi e greu sa descriu psihologic un terorist, am auzit de ei numai la televizor. Ati vazut la tv copii palestinieni se jucau cu israelienii, mai aruncau niste pietre in tancuri, mai fugeau, asta era o joaca, asta sigur le place. Cu siguranta lucrurile periculoase atrag oamenii, iar aici peste asta se adauga pentru teroristi si faima, idealul si credinta pe care o au.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Mar 2004, 03:55 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Free, portretul tau e interesant, insa nu se aplica si gruparii ETA.

Este foarte adevarat ca americanilor le place sa-si apere tara, dar ce spui tu este totusi o generalitate. Cei din jur, cei pe care ii cunostem, cei pe care ii vedem pe strada, americanii obisnuiti, pot avea anumite fantezii care sa ii salveze de cenusiul cotidian, dar de aici si pana la a incarca o arma e cale destul de lunga. Copii care se joaca de-a razboiul, povestile cu Fat Frumos care taie capul balaurului, visele unui adolescent, armata care te transforma in barbat etc. nu ajung pentru a defecta mecanismul psihic. E nevoie de ceva mai mult.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Mar 2004, 03:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 16 Mar 2004, 04:23 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE
E nevoie de ceva mai mult.

Da e nevoie, teroristii sunt prosti si cine conduce gruparea terorista foarte usor ii foloseste pentru ce vrea. Si conducatorul asta terorist e tot un prost chiar daca ii foloseste pe altii.
Armata nu cred ca te transforma in barbat, e bine ca au facut-o optionala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2004, 04:31 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



E buna discutia asta cu privire la portretul teroristului dar cred ca s-ar incadra perfect la "politica externa"
unde este un subiect " Terorismul in lume".

Acest topic a fost editat de March: 16 Mar 2004, 04:34 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Mar 2004, 05:01 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Cel putin nu armata din Romania. Sunt adeptul armatelor de profesionisti, in care esti platit sa faci o treba la care te pricepi si pentru care ai chemare. Dar asta e o alta discutie.

Cu terorismul ai dreptate, cu toate ca nu prostia ar fi principalul mecanism. Sau nu orice fel de prostie. O paralele cu Miscarea Legionara ar fi interesanta, mai ales ca ambele tabere glorifica moartea. Terorismul se bazeaza pe forta pumnului, dar exista si intelectuali sedusi de mirajul unor idealuri, care ajung la o obtuzitate greu de explicat. In orice caz, Bin Laden nu prea intra in sfera intelectualilor.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2004, 05:18 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443






QUOTE
Da e nevoie, teroristii sunt prosti si cine conduce gruparea terorista foarte usor ii foloseste pentru ce vrea. Si conducatorul asta terorist e tot un prost chiar daca ii foloseste pe altii.
Armata nu cred ca te transforma in barbat, e bine ca au facut-o optionala.


ohmy.gif Dom'le, da' ce de prosti mai ie pe lumea asta! Daca tu crezi ca e atat de usor sa deturnezi cateva avioane (n.b. americane, pline cu pasageri, si sa dai cu ele in simbolurile americane) si facand asta esti prost, jos palaria, e cea mai originala conceptie despre prostie pe care am vazut-o. Si, tot in acelasi stil, sa pregatesti un atentat, oricat de mic, fara ca serviciile secrete sa afle, iar dovedeste ca esti prost. Dragule, daca teroristii erau prosti erau prinsi de mult. Din nefericire pt noi sunt foarte inteligenti, stiu sa manipuleze idei, simboluri, credinte, in asa fel ca altii sa moara pt ei.
Daca reusesti si tu sa faci pe cineva, nu zic sa moara pt tine, ci macar sa iti dea un credit nerambursabil de, sa zicem, 5000 de euro, eu nu as zice ca esti prost, din contra. Pana atunci, nu te mai da Moromete, ca esti off. Retine, teroristii sunt f inteligenti, de aceea sunt atat de periculosi!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 16 Mar 2004, 05:31 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Sunt prosti, pot sa fie cu 5 facultati si genii in fizica,matematica, toate stiintele care le vor. Daca fac ce fac sunt prosti, au o problema, care o fi, si oricum le place ce fac. Orice scop ar avea material sau imaterial ,nu trebuie sa faca cea ce fac, exista lucruri mai importante decat scopul lor. Am chef sa ma duc la ei sa le zic "ba nu asa se face !" , da dupa cum am zis ei nu gandesc prea mult si nu cred ca m-ar baga in seama. Si imi place Moromete e tare ! biggrin.gif

QUOTE
O paralele cu Miscarea Legionara ar fi interesanta, mai ales ca ambele tabere glorifica moartea

Sunt multe popoare si armate, adica au fost care glorificau moartea in lupta, dar cu teroristii nu merge, ei nu se lupta, doar mor si-i omoara pe altii care n-aveau nici o treaba cu ei . Ei simt invazia culturii occidentale si a economiei occidentale si vor sa o opreasca, sa-si pastreze modul lor de viata antic. Cine stie poate o fi mai bun ? E irelevant. Ma intreb daca teroristii ar folosi bomba atomica daca ar avea-o. Se zice ca nu exista reguli in razboi, si asa e, voi folosi tot ce am si inamicul va pierde nu eu ! Cred ca gandirea asta e depasita , ar trebuii sa fie, teroristii nu au nici o justificare decat dupa cum am spus : sunt prosti, asta e nu toti oamenii sunt la fel.

Acest topic a fost editat de free: 16 Mar 2004, 05:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 16 Mar 2004, 06:41 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



vorbeste limbi straine, parerea mea! wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Mar 2004, 06:44 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Excelent "portretul" facut de tine, SEMANTIC ! thumb_yello.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 16 Mar 2004, 06:48 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



calfa, faci misto de mine? sad.gif Lasa ca vezi tu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Mar 2004, 07:01 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Misto ? Eu, acum ? Nu, am vorbit foarte serios ! Mi s-a parut insa "misto" acest "dialog":

Figaro: "Va invit sa conturam impreuna un portret psihologic tipic al teroristului ..."
SEMANTIC: "vorbeste limbi straine"


Mi s-a parut cea mai simpla forma de a spune MULTE despre teroristi, in cuvinte putine ...

Tu de fapt nu raspundeai la tema propusa ? Atunci ce semnificatie avea ce ai spus ? M-ai facut curios acum ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 16 Mar 2004, 07:04 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



Am glumit - asa fac si "ei"- sunt sociabili, he hehehe...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Mar 2004, 07:30 PM
Mesaj #14


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tulburari comportamentale? nu neaparat. Tulburari psihice, da. Din profilurile multora dintre teroristi reiese ca duc vieti normale in aparenta. Teroristii nu-s neaparat cei ce striga cuvinte de ura, ci cei care actioneaza in urma urii care o aduna in suflet.

Nu cred ca este mare diferenta intre profilul psihologic al unui terorist si cel al unui criminal de rand - chiar daca modul de actiune este diferit, motivele sunt aceleasi, si de cele mai multe ori tulburarile psihice care duc la ruperea de realitate sunt cauza. De cele mai multe ori are de-a face cu puterea: senzatia de neputinta in viata personala duce la extremismul puterii de viata si moarte.
Sunt categoric oameni care nu pretuiesc viata, nici proprie si nici a altora.

Diferenta poate consta in faptul ca terorismul se invata - sadeste samanta urii intr-un suflet de copil si vei avea un adolescent gata de sacrificiu in numele "dreptatii" sale. Gaseste un suflet "gol", un om care nu-si gaseste scopul si nu este fericit cu cine este, si instila-i un ideal - oricant de aberant - si ai facut din el un luptator gata de orice. Sunt oameni gata sa creada orice le da ocazia sa-si exprime traumele psihice prin violenta.

O alta diferenta intre terorist si criminal ar fi ca scopul teroristului nu este primordial acela de a omori - ci de a crea teroare.

Nu cred ca terorismul are de-a face cu religia. Din cate stiu eu, nu exista o religie care sa propage ura. Teroristul poate fi religios, si poate uneori confunda perceptele religioase cu idealismul sau propriu, dar nu cred ca religia are un rol fundamental in alegerea lui de a crea teroare.
Surprinzator de multi teroristi sunt oameni cu studii superioare. Prostia lor (din punctul de vedere al unui non-terorist) consta in obtuzitatea ideilor lor - dar este psihologic explicat prin comportament obsesiv.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 16 Mar 2004, 07:54 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Frustrat, inadaptabil, nemultumire cronica... influentabil, usor de manipulat. Daca nu ar fi motivul "luptei de eliberare" ar gasi altul.
Nu neaparat prost dar fara o inteligenta profunda, sociopat , chiar daca in aparenta pare normal si duce o viata obisnuita nu relationeaza cu cei din jur decat la un nivel superficial. Needucat- chiar daca are studii superioare si poate cita din clasici intelesul cartilor citite este denaturat - nu ii confera gradul de civilizatie caracterisitc adevaratului intelectual. Dar si terorismul se invata: se poate specializa in scolile respective, raspandite in toate colturile lumii. A devenit o stiinta in sine.

Lasitate - evita lupta directa, prefera loviturile surprinzatoare. Sistem de valori total alterat atat de personalitatea sa cat si de viziunea liderilor sai. Desi are discernamant diferenta bine-rau nu il impresioneaza.
Temperament imprevizibil, dezechilibru psihic. Dorinta maladiva de a iesi din anonimat, fie macar in fata camarazilor sai.
Majoritatii teroristilor, daca ar fi consultati de un psiholog , li s-ar pune diagnostice de genul: maniaco-depresiv, mania persecutiei, personalitati multiple (cel putin incipient), chiar schizofrenie in unele cazuri.

Dar exista doua feluri de teroristi: liderii si cei de rand, intre care pot fi si cei din categoria brutelor: analfabeti, fara discernamant, violenti... dar supusi neconditionat liderilor - slugile perfecte.

Acest topic a fost editat de denise_d: 16 Mar 2004, 11:49 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Mar 2004, 01:59 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cred ca trebuie sa facem deosebire intre 2 tipuri de teroristi:
1. teroristii sinucigasi
2. ceilalti
Profilul psihologic dupa parerea mea este foarte diferit pentru cele doua categorii.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Mar 2004, 04:57 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Am vazut recent un reportaj la Tv care m-a pus pe ganduri . Era filmat cu o camera ascunsa intr-o moscheie . Cel care predica , dupa ce a terminat rugaciunea a trecut la "part II" .
Tactica folosita este una de manipulare .
Dupa rugaciunea respectiva a inceput sa se discute despre America si razboiul din Irak (asta pt a sensibiliza masele) punand punctul pe " Este problema noastra , sa ne lase in pace " . Apoi s-a trecut la " Ei sunt vinovati fiindca se amesteca in treburile interne " , apoi o mica paranteza cu referire la noile legi (din tarile vestice ) care interzic purtatul de batic ( adica nu le respecta religia si incearca sa-i ingradeasca ) . Cand s-a ajuns aici , adrenalina celor care erau de fata ajunsese la punctul voit de cel care a tinut predica , iar discutia a luat drumul initial ( care deja era bine calculat ) , adica cel de a arata ca ei cauta numai sa se apere , iar ceea ce fac este absolut legitim ( se refera la atacurile teroriste ) .
Apoi au urmat discutii de genul " Pana cand ?! " iar apoi scurt si la obiect " Vom sfarsi doar atunci cand toata lumea va crede in Allah .
Este o metoda buna de manipulare , mai ales cand se pune punctul pe religie .
Avand in vedere faptul ca multi teroristi au scoli superioare , nu cred ca au acctionat in afect si nici ca "sufera de oarece boli psihice" ( cum s-a mai afirmat ) . Eu cred ca este mandria si fanatismul .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 2 Apr 2004, 07:08 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Din pacate, musulmanii aveau dreptate (nu in sensul ca ar fi bun terorismul, ci in legatura cu motivele, ca de exemplu amestecul in treburile interne si intoleranta fata de religie si obiceiuri).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Apr 2004, 11:50 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Religia lor e respectata dar ei nu se pot gandi la o tara in care fiecare crede in ce vrea, la ei ori esti musulman ori te ard pe rug.
Nu vor sa accepte obiceiurile si economia noastra, care se vor impune pentru ca sunt mai puternice.
Eu spun ca e bine ca americanii l-au dat jos pe Saddam, ganditi-va cum ar fi sa fie si acum la locul lui, petrolul din Irak n-au decat sa-l ia, il merita. Daca irakienii nu se simt bine eliberati si sunt atat de prosti ca sa apara cu un nou dictator, asta este, de fapt noi nu-i intelegem.
Si de ce sunt femeile acoperite la ei ? Sunt obsedati sexual, cum vad ceva putin descoperit nu se mai controleaza ? Au pus Coranul care sa-i opreasca de la asa ceva.

Acest topic a fost editat de free: 2 Apr 2004, 11:51 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 Apr 2004, 12:49 AM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca ei considera ca e mai bine sa inlature tentatia si pacatul de a te uita cu jind la formele unei femei, treaba lor. E un principiu moral si o forma de respect, pentru ca femeia voalata nu e privita ca un obiect sexual. Dealtfel, imbracamintea normala depinde de tara, de epoca, de mediu social si de gust. Daca asa li se pare lor normal, e dreptul lor. In general, hainele de tip european sau american care nu mai sint la moda nu sint interzise. Chiar exista niste magazine care vind niste haine de epoca (de exemplu, medievale) care pot fi purtate in ziua de azi. Metoda recomandata e sa ai asa ceva, de exemplu o bluza, plus niste haine moderne, ca sa fii interesant, nu bizar. Dar a te imbraca bizar sau ca pe vremuri nu e interzis. Atunci, de ce sa fie interzise hainele musulmanilor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 3 Apr 2004, 11:40 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@MonicaV
QUOTE
Daca ei considera ca e mai bine sa inlature tentatia si pacatul de a te uita cu jind la formele unei femei, treaba lor. E un principiu moral si o forma de respect, pentru ca femeia voalata nu e privita ca un obiect sexual


Daca era vorba despre "ocrotirea femeii de a nu fi privita ca un obiect sexual " atunci nu le ingradeau drepturile .

Ele nu au voie sa mearga la scoala .
Nu au voie sa munceasca .
La cumparaturi nu au voie sa iasa din casa decat insotite de o persoana de sex masculin .
Nu au voie sa mearga in fata persoanei care o insoteste , trebuie sa o urmeze , cu un pas in urma .

Asta numesti tu principiu moral si forma de respect ?! rofl.gif


Acest topic a fost editat de Zed: 3 Apr 2004, 11:42 AM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 Apr 2004, 05:07 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Depinde cum intelegi respectul. O femeie pazita cu atita strasnicie trebuie sa fie pretioasa, iar corpul e atit de respectat de parca ar fi sfint, ca dovada ca nu ai voie nici macar sa ii vezi formele. Necesitatea scolii si a muncii e relativa. De fapt, i se asigura femeii conditii ca sa nu aiba nevoie de asa ceva. Dealtfel, conditiile variaza (exista tari musulmane unde femeile sint ceva mai libere, de exemplu se duc la scoala si unele chiar lucreaza, inclusiv in Iran). Ascunzind corpul, il faci misterios si respectat, ca e mare lucru daca vede cineva formele unei femei. Dealtfel (nu inventez eu: chiar citisem asa ceva), daca femeile isi ascund corpul, e mai putin probabil ca barbatul sa vada o femeie mai tinara si sa divorteze, sau sa fie preocupata femeia de obsesia de a isi mentine un corp frumos, ca in Occident. Daca privim asa lucrurile, in fond femeia musulmana e libera de obligatia de a munci si de a invata carte sau de grija de a nu isi pierde silueta, care le obsedeaza pe multe femei care poarta haine care arata mai mult corpul sau cel putin formele corpului. Ea are timpul si conditiile de a isi trai din plin viata de femeie maritata cu copii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 3 Apr 2004, 09:53 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE
e mai putin probabil ca barbatul sa vada o femeie mai tinara si sa divorteze

Faptul omul nu "pacatuieste" din cauza unei legi nu are nici o valoare, daca el nu e in stare sa se autocontroleze e intr-un fel hilar sa acoperi femeia ca sa nu te uiti la ea. O femeie de acolo daca isi inseala barbatul , sotul are voie sa o omoare, asa era la talibani. De asemenea e pedepsita daca nu umbla acoperita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 3 Apr 2004, 10:33 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE (MonicaV @ 3 Apr 2004, 05:07 PM)
Depinde cum intelegi respectul. O femeie pazita cu atita strasnicie trebuie sa fie pretioasa, iar corpul e atit de respectat de parca ar fi sfint, ca dovada ca nu ai voie nici macar sa ii vezi formele. Necesitatea scolii si a muncii e relativa. De fapt, i se asigura femeii conditii ca sa nu aiba nevoie de asa ceva. Dealtfel, conditiile variaza (exista tari musulmane unde femeile sint ceva mai libere, de exemplu se duc la scoala si unele chiar lucreaza, inclusiv in Iran). Ascunzind corpul, il faci misterios si respectat, ca e mare lucru daca vede cineva formele unei femei. Dealtfel (nu inventez eu: chiar citisem asa ceva), daca femeile isi ascund corpul, e mai putin probabil ca barbatul sa vada o femeie mai tinara si sa divorteze, sau sa fie preocupata femeia de obsesia de a isi mentine un corp frumos, ca in Occident. Daca privim asa lucrurile, in fond femeia musulmana e libera de obligatia de a munci si de a invata carte sau de grija de a nu isi pierde silueta, care le obsedeaza pe multe femei care poarta haine care arata mai mult corpul sau cel putin formele corpului. Ea are timpul si conditiile de a isi trai din plin viata de femeie maritata cu copii.


[off topic]

Ai habar cum sunt tratate femeile in islamul radical? Viata lor nu face nici cat coaja de ceapa degerata, iar tu vii cu afirmatii nici doi bani sad.gif

[off topic]

Acest topic a fost editat de calfa: 5 Apr 2004, 08:50 AM


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 4 Apr 2004, 04:07 AM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Eu am explicat doar principiul. Nu am zis ca in realitate nu exista si unele aberatii, inclusiv cele ale talibanilor. Unele dintre ideile pe care le-am exprimat mai sus sint chiar ale musulmanilor. Nu le-am inventat eu pe toate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 5 Apr 2004, 12:32 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@MonicaV

Principii ?! Nu vad care .

Aberatii ?! Da ! Aberant este de ati lua cineva dreptul de a vedea razele soarelui cu ochiul liber . thumb_yello.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 6 Apr 2004, 12:05 AM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Ai grija draga Zed sa nu cumva sa fii editata. thumb_yello.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2004, 12:20 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Figaro @ 16 Mar 2004, 01:58 PM)
Va invit sa conturam impreuna un portret psihologic tipic al teroristului, al acelei persoane care se hotareste sa se inregimenteze de buna voie intr-o asemenea grupare, fie ca e vorba de terorismul separatist (ETA), fie de cel islamic. Ma refer la orice forma de terorism.

Credeti ca este vorba de persoane cu tulburari comportamentale, care incearca sa-si gaseasca echilibrul imbratisand un "ideal inalt", atat de inalt incat li se atrofiaza orice urma de bun simt si normalitate?

Imi fac datoria de a va reaminti subiectul dezbaterilor ... cu rugamintea de incerca sa nu il transformati in altceva ...

Mi-am permis sa subliniez ceea ce era mai important. Asadar, nu vad de ce am discuta despre cazuri particulare de terorism, si sa mai si ajungem sa discutam de cu totul altceva ... cum e islamul ... cum e tratata si vazuta acolo femeia ...

Eu nu cred ca exista un unic portret psihologic al teroristului.

Ceea ce cred ca e slab reprezentat in "analiza psihologica" la care am supus noi pana acum, aici, teroristii, este ce ii determina sa ajunga la acte teroriste.

Nu pot spune ca ma pricep la terorism, si cred ca e greu de teoretizat domeniul astfel incat teoria finala sa fie destul de generala.
Si totusi, am observat ceva comun actelor de terorism ... nevoia de a se ascunde ... exploatarea reactiilor umane la tragedii ... ruptura filozofico-ideologica (nu am gasit alta rima smile.gif ) intre cei terorizati si teroristi ... lipsa puntilor de dialog (taiate in prealabil fie de teroristi fie de terorizati) ... dar si lipsa accesului multor teroristi la alte cai pentru a-si promova interesele (chit ca modul de a si le promova e in mod clar condamnabil !).


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HopeC
mesaj 15 Apr 2004, 10:22 AM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 10 April 04
Forumist Nr.: 3.012



Vad ca s-a ajuns de la un lucru la cu totul altceva...
Teroristul...tulburari psihologice, dar si tulburari comportamentale.In primul rand, contactul cu lumea, cu mediul in general, trebuie sa fie f. slab...s-ar putea spune ca nu stie pe ce planeta traieste. Poate la fel de importante este criza de identitate, sunt total dezorientati, si fara sa stie cauta in asazisele principii inalte si scopuri marete ale gruparii careia ii apartin o siguranta pe care nu sunt in stare sa si-o gaseasca singuri.Aderand la o astfel de grupare, isi creeaza falsa impresie ca ar fi cineva, si mai mult, cineva important, uitand cu desavarsire sa mai priveasca si in jur. Sunt atat de centrati pe falsa lor identitate si pe idealurile pe care le-au inghitit fara nici un discernamant, incat raman imuni la suferinta provocata prin actiunile lor...pt. ei, victimele lor s-ar putea sa nici nu fie dusmanul, ci doar niste tinte numai bune de doborat.


--------------------
[FONT=Arial][SIZE=1][COLOR=purple]
QUOTE
what we do in life, echoes in eternity
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 15 Apr 2004, 10:04 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, falsa identitate si false idealuri? Pe ce criteriu se stabileste daca sint adevarate sau false? Identitatea unui om obisnuit (bazata pe servici, pe casatorie sau pe alte asemenea criterii "normale") nu este la fel de falsa? Cit despre cautarea "sigurantei" prin asocierea la un grup, nu fac la fel si majoritatea oamenilor (inclusiv cei care se angajeaza sau se casatoresc)? Daca idealurile sint false, de ce se sacrifica pentru ele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 19 Apr 2004, 09:27 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Asa e un om nu pote fi mai destept decat este la un moment dat, deci idealurile pe care le area atunci nu pot fi false


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 19 Apr 2004, 09:57 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832




cel mai bun stidiu pe care l-am gaist eu pana acum pe aceasta problema este dat de Boaz Ganor.
Defining Terrorism:
Is One Man’s Terrorist Another Man’s Freedom Fighter?

http://www.ict.org.il/articles/define.htm


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 3 Feb 2006, 06:47 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Nu cred ca ati inteles de fapt ce este un TERORIST. Chiar deloc. No offesne. Ar fi trebuit sa aveti unul in fata voastra. Ce ati face intr-un asemenea caz? V-ar ajuta aceste opinii altminteri interesante si corecte gramatical? Nu cred. Nu cred ca ati face fata. Pentru ca teroristul, al carui profil nu l-ati identificat in nici un fel e in voi insiva. Cand veti intelege lumea intr-o maniera mai profunda o sa-mi dati telefon sa-mi spuneti ca am perfecta dreptate.

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
0744797266
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 3 Feb 2006, 07:41 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Hmm, suna a trimitere la elemente ... arhetipale. hmm.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 5 Feb 2006, 07:36 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (calfa @ 3 Feb 2006, 08:41 PM)
Hmm, suna a trimitere la elemente ... arhetipale. hmm.gif

Nu, nici vorba. E vorba de Ipostaza Omului Modern!
Ovidiu Bufnila
http://www.apsi.ro/index.php?option=com_co...id=78&Itemid=32
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman