HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Omul Anului: Blogurile, Comunitatile Virtuale, Etc, Personalitatea anului 2006 esti chiar tu
calfa
mesaj 18 Dec 2006, 10:30 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



„Time“: personalitatea anului 2006 esti chiar tu

QUOTE
Posesorii de bloguri, pasionatii de multimedia si de comunitati virtuale au fost premiati de revista „Time“ cu titlul „omul anului“.

Oricine a intrat in acest an pe Internet se poate lauda cu distinctia „omul anului“. Revista americana „Time“ ofera acest premiu pe 2006 comunitatii internautilor, pentru ca ei „modifica era informatica si sint cetatenii angajati ai noii democratii digitale“, motiveaza Richard Stengel, redactorul-sef al revistei. Premiantii sint, de fapt, cei care, dupa o zi de munca epuizanta, in loc sa se tolaneasca in fotoliu pentru a zapa, se asaza la computer si prelucreaza filmuletul cu animalul lor preferat. Sint oamenii care se joaca mixind diverse stiluri muzicale sau prefera sa-si astearna pe blog ultimele impresii despre starea natiunii, timp in care altii iau cina la bistroul din coltul strazii, spun cei de la „Time“. 2006 nu este primul an in care revista ocoleste distinctiile nominale. In 1966, premiul a revenit persoanelor cu virste sub 25 de ani, in 1975 femeilor americane, iar in 1982 coronita a revenit chiar computerului.


Articolul original, Person of the Year: You, (Yes, you. You control the Information Age. Welcome to your world.): http://www.time.com/time/magazine/article/...1569514,00.html

Cum va simtiti acum, dupa ce ati aflat ca revista Time v-a oferit premiul Omul Anului, pe anul 2006 ? smile.gif

Cred ca fiecare dintre noi ar putea sa spuna cateva cuvinte, asa, cam ca la Globurile de Aur, sau ca la Oscaruri ... biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 18 Dec 2006, 10:49 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Simt ca ne intreptam catre o directie complet gresita. O directie in care socializarea inseamna chat si blog, o societate in care ne indepartam tot mai mult de semeni si ramanem noi si calculatorul. Iar premiul asta consfiinteste acest lucru.
Mai mult decat atat, un geniu al raului poate folosi acest mod pentru a ne distruge din interior.
Un exemplu elocvent este posibilitatea de a-ti construi singur bombe, chiar daca nu ai cunostinte de fizica sau chimie.


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 18 Dec 2006, 11:17 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



E cum s-ar zice Trendul Anului ...

Ne indreptam noi spre ceva. smile.gif Dar directie complet gresita ? Pai ia uita-te la lista aia de "nominalizari in grup" biggrin.gif
1966 - persoanele cu virste sub 25 de ani
1975 - femeile americane
1982 - computerul
2006 - comunitatile virtuale

Ce vad eu in asta ? Schimbari de paradigme ... schimbarea prioritatilor, a modurilor de viata, de interactiune umana, ... Cu bune si rele, ca-n viata, nu ? smile.gif

Si, poate cel mai important, importanta crescuta a ... "schimbatoarelor de viteza". wink.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Dec 2006, 11:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 18 Dec 2006, 12:52 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Interesant.

Sigur ne e dor de scrisori adevarate, pe hartie cu monograma, eventual parfumata, colorata. Nimeni nu ne impiedica inca sa le mai scriem. Si cu cat sunt mai rare, cu atat sunt mai pretioase. Mai putin romantic, sentimental, prezentul ne ofera internetul. Pentru mine posibilitatea de a-mi deschide sufletul unor necunoscuti a insemnat poate reusita emigrarii. Si fara internet n-as fi putut face asta. Cu internetul au venit prieteni dragi, dezamagiri, suferinta, bucurie si multa multa experienta in a interactiona cu oamenii cu succes. Comunicarea, odata cu internetul, si-a schimbat definitia, s-a inbogatit in semnificatii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Dec 2006, 02:15 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



satul virtual ne este necesar ca o oaza acum cand creste presiunea stresului zilnic in apropierea unor oameni cu care suntem obligati sa convietuim la serviciu sau in alte parti in mod nenatural... natura omului este sa socializeze si sa interactioneze cu oameni cu care gaseste puncte, zone de echilibru... societatea a indus constrangeri artificiale in evolutia ei iar netul reaseaza comunicarea la locul ei, caci poti si ai libertatea de alegere cand, cu cine si ce vrei sa discuti


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZuZu
mesaj 26 Nov 2007, 01:14 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 26 November 07
Din: Campia Turzii
Forumist Nr.: 10.898



QUOTE(calfa @ 18 Dec 2006, 10:30 AM) *
„Time“: personalitatea anului 2006 esti chiar tu
Articolul original, Person of the Year: You, (Yes, you. You control the Information Age. Welcome to your world.): http://www.time.com/time/magazine/article/...1569514,00.html

Cum va simtiti acum, dupa ce ati aflat ca revista Time v-a oferit premiul Omul Anului, pe anul 2006 ? smile.gif

Cred ca fiecare dintre noi ar putea sa spuna cateva cuvinte, asa, cam ca la Globurile de Aur, sau ca la Oscaruri ... biggrin.gif


Am un blog. Deci: Multumesc mamei mele si tatalui meu pentru ca nu mi-au bagat net. mad.gif


--------------------
www.zuzu.voce.ro -blogul personal
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 11:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman