HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Avem Nevoie De Prieteni ?
Oiski-Poiski
mesaj 3 Apr 2005, 09:45 PM
Mesaj #1


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Sincera sa fiu am ramas surprinsa sa citesc afirmatia unei mame care spunea despre copilul ei ca spera sa semene cu tatal care preocupat inca de mic de calculatoare si electronice nu si-a facut prieteni si la ce-i trebuie musai prieteni ????
Am fost putin socata si as vrea sa cunosc parerea voastra.
Eu zic ca prietenii joaca un rol deosebit in viata fiecaruia. Ceva special rolleyes.gif .Fara ei mi-ar fi viata mai ...pustie.
Cu atat mai mult pentru un copil .Fara prieteni ??????? Eu mi-as face griji foarte mari daca copilul meu nu ar avea prieteni. cry.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 4 Apr 2005, 07:43 AM
Mesaj #2


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Cum ar fi viata fara prieteni? nu-mi pot imagina. Cum nu-mi pot imagina ca sint oameni care gandesc ca le ajunge universul lor si atat. Nu e intotdeauna usor sa cultivi, sa intretii, sa dezvolti o prietenie, dar e atat de placut sa ai cu cine impartii bucuriile si supararile, e atat de linistitor sa stii ca oricind exista cineva care e dispus sa-ti asculte toate cuvintele fara sa te judece fara sa te condamne si chiar daca o face stii ca e spre binele tau.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Apr 2005, 11:55 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Mi-ar fi greu sa traiesc fara prieteni...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Apr 2005, 11:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 4 Apr 2005, 12:06 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



E foarte greu sa-ti faci prieteni adevarati; dar daca reusesti, e formidabil; am si eu cativa...Dar am constatat pe proprie piele ca multi pe care-i consideram prieteni, erau orice altceva. Da - avem nevoie de prieteni. Dar a-ti face prieteni adevarati si a-i pastra e aproape o arta...cred eu.

Acest topic a fost editat de cactus: 4 Apr 2005, 12:07 PM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Apr 2005, 12:45 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (cactus @ 4 Apr 2005, 12:06 PM)
Dar a-ti face prieteni adevarati si a-i pastra e aproape o arta...cred eu.

pe care eu nu o posed... cry.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 4 Apr 2005, 01:56 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



eu nu am prieteni..am doar cunostinte sad.gif ..si asta pt ca..pentru a-ti face cel mult unul cry.gif ..este greu..si mult..si..aproape imposibil..amici am..dar..nu sunt prieteni...

prietenia este o singura inima 2 trupuri..nu eu am spus-o..ci un om mare... wub.gif ..este minunat..sa stii ca undeva..candva..cineva..acolo..oricand..si cel mai important..neconditionat ..acela are grija de tine..chiar si numai gandindu-se la tine.,.. smile.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 4 Apr 2005, 03:36 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ce sint prietenii sau mai bine zis cine ne sint prieteni? Greu de spus! Cica prietenul la nevoie se cunoaste...
Daca e asa eu nu pot sa-mi permit prea multi prieteni ca multi s-au dovedit a aplica acest proverb in "situatii dificile": Ex.: "Vrem sa ne cumparam masina dar nu ne ajung banii "-hai la prietena noastra flori, acum se cunoaste", in aceste cazuri mi-e greu sa pastrez prietenie mai ales daca am facut imprudenta si am imprumutat banii mai mult ca sigur ai pierdut "prietenii" si poate chiar si banii...Au mai fost cazuri, in care unii "prieteni" dupa ce au fost ajutati si-au aratat invidia raspunzind cu o injuratura in loc de multumesc. Asa ca fereste-ma Doamne de "prieteni" ca de dusmani ma feresc singura...Nu am multi prieteni, dar putinii care mi-au ramas sint cei care au rezistat timpului pina acum...ce-o mai fi s-o mai vedea!
Multi din semenii nostri nu prea stiu ce inseamna prietenia...si o confunda cu multe alte lucruri...
Poate cineva sa spuna pe ce se pun bazele unei prietenii? Si mai ales ce inseamna? Poate ca sint eu prea egoista si de aceea nu am asa de multi prieteni? Pe de alta parte daca as fi la ananghie, nu cred ca as indrazni sa cer ajutor la nimeni ci as incerca sa ma ajut singura, lucru pe care mi l-am dovedit de nenumarate ori...Si daca as cere ajutor, sint convinsa ca nu s-ar imbulzi 99%, din prieteni sa o faca...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Apr 2005, 08:16 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Oiski-Poiski @ 3 Apr 2005, 10:45 PM)
Sincera sa fiu am ramas surprinsa sa citesc afirmatia unei mame care spunea despre copilul ei ca spera sa semene cu tatal care preocupat inca de mic de calculatoare si electronice nu si-a facut prieteni si la ce-i trebuie musai prieteni ????
Am fost putin socata si as vrea sa cunosc parerea voastra.
Eu zic ca prietenii joaca un rol deosebit in viata fiecaruia. Ceva special rolleyes.gif .Fara ei mi-ar fi viata mai ...pustie.
Cu atat mai mult pentru un copil .Fara prieteni ??????? Eu mi-as face griji foarte mari daca copilul meu nu ar avea prieteni. cry.gif

Cred ca prietenii au cu totul alta semnificatie in copilarie decat la maturitatea. Copii au nevoie de prieteni pentru a invata sa se socializeze. Nu e indicat ca un coipl sa prefere calculatorul prietenilor. Oamenii maturi insa pot trai si fara prieteni daca au o familie foarte apropiata si suportiva .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 6 Apr 2005, 08:27 AM
Mesaj #9


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Hmmm, am intalnit multi oameni maturi care inca nu si-au incheiat procesul de socializare pana la varsta respectiva si care dupa parerea mea aveau nevoie si de prieteni.
Iar daca un copil a reusit sa-si faca prietenii durabile care raman pana la maturizare ???? Nu are decat de castigat .
Eu fac o diferentiere stricta intre familie si prieteni.
Cu familia te nasti pe prieteni ti faci singur.Foarte adevarat.Iar daca constat pe parcurs ca de fapt o prietena nu imi este prietena pot renunta la prietenia asta.Pe cand un membru al familiei nu pot sa-l dau deoparte ca vrand-nevrand ma intalnesc poate cu el.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Apr 2005, 08:30 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu vreau sa spun ca adultii n-au nevoie de prieteni. Sigur ca au nevoie de prieteni pentru un sistem de sustinere solid. Insa la copil ei sunt impoprtanti pentru ca ii ajuta in dezvoltarea psihologica .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Apr 2005, 02:09 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aici ne putem cladi un lant intreg de prieteni... virtuali.
Acestia pe langa cei reali, sunt suportul moral al fiecaruia.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 7 Apr 2005, 02:21 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Prietenia adevarata este o floare rara, ca o floare de colt pentru care te zbati sa o gasesti, urci si cobori pe poteci mai line si mai anevoioase...Si in final poti sa o gasesti sau nu! Cam asa si cu prietenia...
Si ca sa raspund la intrebare: da, avem, dar se poate foarte bine si fara. Ma refer aici la pritenii adevarati, nu la prietenii falsi. Astia sunt buni numai ca sa-ti umple golul unei duminici ploioase...si apar ca ciupercile cand iti merge bine si dispar ca prin magie cand ai dat de greu.


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 Apr 2005, 07:39 PM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Avem nevoie de prieteni.

Nu cred că există "prieteni falşi", este o contradicţie īn termeni aici. Există īnsă (e adevărat şi din păcate) prietenii care dispar la un moment dat, din diverse motive...

Eu nu cred că "artă" e cuvīntul cel mai potrivit pt a defini menţinerea/īntărirea unei prietenii. Eu cred că e mai degrabă "jertfă", noţiune care implică sacrificii de ambele părţi. Eu spun că cu cīt sīnt sacrificiile reciproce mai mari cu atīt sīnt mai mari şi şansele ca prietenia să se cimenteze mai bine, să dureze. Īnsă totul trebuie să fie cīt de cīt reciproc...

Da, prietenia e o floare rară. Poate de aceea este şi extrem de preţioasă!

Acest topic a fost editat de milimetru: 17 Apr 2005, 07:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 17 Apr 2005, 08:51 PM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ei, uite ca asta cu prietenia trebuie sa fie reciproca e adevarata.
Cea mai buna prietena a mea a fost cineva cu care ma cunosc din clasa a sasea de scoala generala si impreuna cu care am trecut prin multe, nu a mai dat nici un semn de viata de aproape patru ani de zile.
Mereu cand am mers in RO am cautat-o eu pe ea nu ea pe mine.Telefoane eu am dat.Nu am uitat niciodata ziua ei de nastere si am sunat-o iar ea nu m-a sunat nici macar cand am implinit 30 cry.gif .
Asa ca mi-am zis ca daca nu e reciproc nu are rost sad.gif .
Insa si acum ma gandesc la ea uneori, mi-ar place sa stiu ce face insa parca imi pare prea rau de mine insumi sa reiau tot eu legatura wink.gif .


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Apr 2005, 09:12 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Ca tot a fost vorba de prietene din clasa a6 a ,sau din scoala generala .Pe mine m-a dezamagit una f rau (eram prietene din clasa 1 ),am conservat si cultivat-o ani de zile liceu,facultate ,desi n-am trecut prin aceleasi locuri chiar si dupa maritisul ei am pastrat contactul ,in sensul ca eu o ajutam ori de cite ori avea nevoie ,pe urma ne vedeam mai rar si m-a sunat o data la 3 luni dupa ce i s-a nascut fetita dar eu nici macar nu aflasem ca e gravida ,cu toate ca vorbisem in perioada respectiva la telefon ,apoi a plecat in Canada ...si am aflat de la maica-sa ...dupa ce plecase !Toate astea m-au scarbit asa de tare ca toate fostele colege din generala se confunda acum in mintea mea cu tipa asta .Adica am aceeasi atitudine fata de ele ca si cum ele ar fi una si aceeasi persoana cu cea de care am povestit.Sunt rece si...scarboasa cu ele!M-am intalnit acum vreo luna cu o alta la manichiura...intarziasem putin(obicei prost,deh!) tongue.gif si ea imi luase locu'...pfuu ce m-am scarbosit atunci instantaneu ...am devenit pe loc un arici tepos ...i-am raspuns in 2 peri dupa ce am vrut sa ma fac ca nu o recunosc rofl.gif Nu stiu de ce prea mi-a ramas un gust amar dupa experienta cu cealalta!Poate am gresit ..nici nu mai imi dau seama ...cind eram mai pustoaica n-as fi facut asa ceva ...dar experientele triste m-au acrit .


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 18 Apr 2005, 10:22 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Eu afirm clar : DA ,am nevoie de prieteni . de ce ? Pentru ca prietenii inseamna foarte mult pentru mine... si sint poate tot ce am . Aici ma refer la prietenie, in adevaratul sens al cuvintului. Poate cea mai buna definitie a prietenei pe care am gasit-o a fost data de un om mare : "Imi iubesc prietenul cel mai bun, dusmanul meu cel mai aprig... Este omul care ma tine treaz." Este atit de odihnitor pentru mine sa stiu ca in orice situatie din viata mea... am prietenii me care ma pot baza... oricind si oricum. Pretuiesc mult prietenia... chiar foarte mult. Si cred ca trebuie inceput din copilarie sa cultivam valoarea si arta de a pastra o prietenie.


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:23 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman