HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Puterea De A Merge Mai Departe, Mai puteti ?
Justice
mesaj 21 Sep 2004, 09:00 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Toti "cadem", important este daca ne ridicam. Cu totii avem momente cand nu mai putem, ne-am saturat......nu mai avem puterea de a ne ridica sau poate nu vrem.

Ce va face sa mergeti mai departe, de unde aveti puterea sa va ridicati, sa va scuturati de praf si sa o luati de la inceput ? De ce sa continuam lupta si oare merita sa o continuam stiind ca in final toti parasim aceasta lume ? Ce scop aveti in viata ?

Eu personal nu mai vad nici o jumatate plina a vreunui pahar.........vad numai pahare goale si nu mai inteleg sensul acestei lupte sfasietoare.

Un topic foarte pesimist....probabil prea pesimist....dar vad din ce in ce mai multa suferinta in jur si tot ce este bun dispare, este batjocorit sau nu este recunoscut.


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zooey
mesaj 21 Sep 2004, 09:58 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 289
Inscris: 2 September 04
Forumist Nr.: 4.387



hei Justice! topicul e pesimist numai daca vrei tu neaparat tongue.gif
mie imi place tare mult un citat din noica [sper ca nu ma inseala memoria]: 'esecul e locul de unde te ridici pentru a merge mai departe'. atita timp cit scopul tau nu e acela de a ramine darimat, merita sa incerci... stiu si eu? zic ca-i de preferat sa lupti si sa invingi obstacolele pe care le intilnesti in viata decit sa te lasi darimat de ele. nu vaz decit astea 2 variante. si personal prefer ca la sfirsit sa nu fiu declarat loser. parerea mea. wink.gif


--------------------
[less is more]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 22 Sep 2004, 10:26 AM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mi s-a intamplat si mie, de multe ori sa "cad" si sa nu mai vad nici un sens, nici o motivatie, ca sa ma ridic si sa merg mai departe. Si mi se va mai intampla, sunt sigura, din pacate. Pana acum, am reusit, de fiecare data, sa trec peste asemenea momente. Nu foarte usor, dar am reusit. Partea plina a paharului, de care spui tu, nu ti-o poate arata nimeni. Sau, daca ti-o arata, nu va fi suficient ca tu sa te ridici si sa ajungi la ea. Va trebui sa constientizezi mai intai singur ca exista acea parte plina, altfel orice incurajari ale altora nu te vor ajuta decat pe termen scurt. Repet, stiu asta din proprie experienta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2004, 10:26 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 22 Sep 2004, 10:41 AM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Justice @ 21 Sep 2004, 10:13 PM)
Ce va face sa mergeti mai departe, de unde aveti puterea sa va ridicati, sa va scuturati de praf si sa o luati de la inceput ?

Am nişte perechi de ochi acasă la care mă interesează fiecare zbatere de pleoapă...

Am nişte bucurii mărunte, din diverse părţi, la care ţin şi mi-ar părea rău să renunţ.

Am nădejde. Īn tot şi īn toate!...

...şi cred că e suficient.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Sep 2004, 10:43 AM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Daca ar ramane jos toti cei "cazuti" vreodata, am vedea doar cadavre imprejur... sad.gif

"Dincolo de noapte e zi" wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Sep 2004, 11:32 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Ce va face sa mergeti mai departe, de unde aveti puterea sa va ridicati, sa va scuturati de praf si sa o luati de la inceput ? De ce sa continuam lupta si oare merita sa o continuam stiind ca in final toti parasim aceasta lume ? Ce scop aveti in viata ?

Ce scop am in viata? Nu mai conteaza. Important e ca m-am nascut si ca bantui p-acilea de douazeci si ceva de ani si sper ca o sa mai raman o vreme sa ma bucur de nimicurile astea care ma inconjoara... Sa fii la pamant nu este altceva decat una din etapele maturizarii, iar dupa ce trecem de asta o sa fim cu siguranta cu 5 minute mai intelepti thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Sep 2004, 11:40 AM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Draga JUSTICE, la fel ca tine si ca si ceilalti oameni, am fost si eu jos. Din pricini diverse. Si depinde si de unde cazi. Insa, eu prin firea mea, sunt o luptatoare "o mercenara" a spus despre mine un prieten intr-o discutie ! Si m-am raliat imediat caracterizarii dumnealui, pentru ca asa este ! Nu imi place sa stau prea mult pe jos.
Imi place verticalitatea la propriu si la figurat.
Cred ca de fapt aceasta este meseria mea : sa lupt cu viata. Si a majoritatii oamenilor care isi accepta conditia de om . Am sa ma mai gandesc, pentru ca acest subiect presupune multe fatete, si voi mai posta.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 23 Sep 2004, 11:58 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Nu exista sa nu te ridici; trebuie fiindca daca ramai la pamant...Picai sio io de cateva ori - de fiecare, de sus, si picai jos de tot, si de fiecare data m-am ridicat, am mormati si am facut marunt din buze si am inceput sa ma ridic...si de fiecare data am ajuns pana unde se putea ajunge - si tot asa si cam asta e - roata se invarteste indiferent daca vrem noi sau nu; musai numa“sa te agati de ea si sa revii sus. Fa si tu marunt din buze, mormaie ceva (poa“ sa fie si ceva urat daca nu te-aud alti) si ia-o de la capat ; ca-i serviciu sau viata privata , in ultima instanta tot aia e ; numai sa nu te opresti ca n-ai voie...
Io asa cred, da“ io-s capricorn de ala pacatos si incapatanat ( si ficior fain, maaa; mai nou tusesc noaptea da“ asta-i dinj cauza duhanului...) in rest, merg “nainte ca n-am de ales. Fa la fel


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 26 Sep 2004, 10:46 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



@cactus: ba exista oameni care nu se mai ridica. exista acei oameni cu mentalitate de looser care se gandesc ca toti si toate le sunt impotriva, care se complac in situatia in care sunt si isi plang de mila. cunosc asemenea oameni...si nu imi e mila de ei. oameni care sunt negativisti, care spun "nu fac asta", "nu mai incerc si aia"...oricum nu o sa iasa. mad.gif

am cazut si eu...nu spun nu. am fost si eu carpa de sters pe jos pentru altii... 50.gif si pentru chestia asta m-as bate singura laugh.gif
cum mi-am revenit? am gasit de fiecare data o mica chestie de care sa ma agat. un cantec, o prietena, o poezie...si ma tineam de chestia aia pana reuseam. o sa radeti dar la un moment dat aveam niste versuri dintr-un cantec..erau ca un fel de "mantra" secreta a mea, si de fiecare data cand imi era greu le cantam...parca eram pusa pe repeat. rofl.gif dar a mers...si asta conteaza.
ce ma facea sa ma ridic de jos? acel "DESTUL"...atunci cand imi dadeam seama ca limita a fost trecuta, cand imi dadeam seama ca am ajuns la prea multe compromisuri, concesii...ca nu mai sunt eu, ci un fel de marioneta fara vointa.
si acum trec prin momente grele...am noroc ca am langa mine oameni care ma iubesc, care ma sprijina...altfel poate as fi privit dintr-un punct de vedere mult mai pesimist.
si acum am momente in care imi vine sa strig " DE CE" pentru ca mi se pare ca toate ghinioanele sunt pe capul nostru (vb. aici si de familia mea, nu numai de mine)...dar o sa trecem si peste asta. trebuie numai sa credem. wink.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 03:23 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



E in firea noastra a oamenilor sa cadem. De-a lungul timpului am apreciat cu totii oamenii puternici.

Am inceput sa studiez cateva biografii care m-au impresionat profund. Una dintre ele a fost a lui Lincoln. Minunat la omul asta fost ca se punea in locul celuilalt si de aceea a fost atat de iubit si atat de urat in acelasi timp. Cititi scrisorile trimise generalilor lui...si pe cele netrimise. Sunt pline de invatatura.

Nu avem cum sa facem pe plac la toata lumea... E si normal sa fim atacati din cand in cand de anumite cuvinte. De noi si de educatia, cunostintele acumulate pana atunci, depinde daca vrem sa ne lasam doborati de griji, probleme, durere, cuvinte, priviri.

Traim cu anumite credinte, cu anumite valori. Daca ne analizam bine valorile, nu mai avem cum sa fim atinsi. Stim ce este important ptr noi si ne ducem visele pana la capat.

Cui ii plac oamenii slabi? Mie in nici un caz. Ii compatimens o perioada si apoi trec mai departe. Cu siguranta si voi faceti la fel.
De aceea din orice esec trebuie sa invatam ceva, ptr ca altfel degeaba trecem prin o multime de probleme.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 27 Sep 2004, 07:46 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ gabitza & Criss - si gura voastra adevar grait-a...

"Nu avem cum sa facem pe plac la toata lumea... " - mare adevar...
"ce ma facea sa ma ridic de jos? acel "DESTUL"...atunci cand imi dadeam seama ca limita a fost trecuta" - asa facui si eu


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 27 Sep 2004, 08:45 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



"Am niŗte perechi de ochi acasć la care mć intereseazć fiecare zbatere de pleoapć...
am niŗte bucurii mćrunte..."
Extraordinar spus ! Asa si eu : am cateva perechi de ochi acasa, cateva bucurii marunte, credinta si multa speranta !
Gabitza, spune-ne si noua versurile alea secrete, pls !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peter Pan
mesaj 27 Sep 2004, 01:55 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 181
Inscris: 28 October 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.075



De cate ori am ajuns acolo jos, in starea aceea in care nu-ti mai pasa de tine, o stare in care ai vrea sa incremenesti odata cu durerea din tine, sa amortesti si sa nu mai simti nimic,am simtit "ceva" nu stiu sigur daca din afara sau chiar din mine care ma lua frumusel de manuta si ma ridica.Usor, dar sigur...Cand mi s-a intamplat prima oara acest lucru am inceput sa cred in Dumnezeu cu propria-mi constinta. Nu sunt o habotnica si nu intru in biserica decat atunci cand simt nevoia, iar dumnezeu stie ca nu sunt un om rau. Si mai cred ca sufletul pe care l-am adus pe lume e un trimis a Lui.Atunci cand am lacrimi in ochi de atata tristete, ma uit la copilul meu si ma gandesc ca trebuie sa fiu tare fraiera sa sufar din cauza altora cand am langa mine un suflet de copil, copilul meu. El ma "tine" si stiu ca ma iubeste absolut, oricum as fi ! Suflet drag !
Aseara m-a intrebat "mami, tu te-ai saturat de iubire?" si ma privea foarte serios. I-am spus ca nu....


--------------------
Nu vreau sa fiu om mare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Sep 2004, 09:36 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Cand tragi sa mergi mai departe mintea nu te mai conduce. Mergi pur si simplu fara sa gandesti, strigi, te chinui, dar mergi. Dupa ce ai ajuns nu iti mai pasa, te uiti in urma si nu simti mandrie. "Marsul fortat" nu iti creeaza sentimente de nici un fel.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Sep 2004, 10:01 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
Mergi pur si simplu fara sa gandesti, strigi, te chinui, dar mergi. Dupa ce ai ajuns nu iti mai pasa, te uiti in urma si nu simti mandrie.


Dupa ce ai ajuns, incerci sa te mentii...si acolo e mai greu decat urcusul smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Sep 2004, 09:04 AM
Mesaj #16


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu cred că există şi o anume frumuseţe īn faptul că o iei de la capăt, deoarece mereu noi dorim perfecţiunea şi n-o avem. După ce ai căzut, ai căpătat oarece puteri şi intenţionezi să "revii īn joc" există speranţa că vei face ceva mai bun decīt ceea ce, eventual, ai pierdut.

Speranţa este, după opinia mea, ca o comoară. De multe ori parcă e mai importantă decīt scopul ce trebuie atins...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 10:22 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Milimetru, da-mi un exemplu de perfectiune


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Sep 2004, 10:58 AM
Mesaj #18


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



De exemplu īn relaţia cu partenerul, avem īn intenţie ca totul să meargă ca pe roate. Şi deseori se īntīmplă exact invers şi suferim enorm, ne simţim doborīţi, fără vlagă. Dar există speranţa, difuză sau nu. Şi īncercăm să refacem terenul "pierdut". Cu puţină şansă, cu puţină perspicacitate, efort, ajutor sau ce-o mai fi poate apărea ceva mai frumos ca īnainte. Şi, avīnd experienţa "eşecului" sīnt şanse şi de sporire a īnţelepciunii. Şi asta, pīnă la urmă, e bine! smile.gif

@Crisse
Vrei să intru īn off-topic?! Nu pot să-ţi dau, n-o pot defini, ştiu că există, mi-o doresc, ştiu că n-o pot atinge şi o iubesc. Mulţumită? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 11:14 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
Vrei să intru īn off-topic?!


da rofl.gif

QUOTE
Mulţumită?


nu hh.gif

Ca sa nu fiu insa off topic, am sa-ti raspund la puterea de a merge in doi mai departe. Nu exista perfectiune si incercarea de a atinge perfectiunea distruge relatia. As compara relatia cu un scrancib care e cand intr-o parte cand in alta. E vorba de compromisuri, de inteles "regulile" partenerului, felul cum a trait pana atunci si respectarea lor. Desigur ca si invers.

De pe scranciobul ala nu trebuie sa lipseasca iubirea, respectul, increderea si comunicarea. Cu astea mergi mai departe. ptr o relatie buna, e nevoie de multa munca

Acest topic a fost editat de Crisse: 28 Sep 2004, 11:17 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Sep 2004, 11:58 AM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Crisse @ 28 Sep 2004, 12:27 PM)
Nu exista perfectiune si incercarea de a atinge perfectiunea distruge relatia.

Aoleu Crisse, nu mă nenoroci! cry.gif Te rog fruuumos lasă-mi iluziile, că altfel nu mai am puterea de a merge mai departe!! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 28 Sep 2004, 12:22 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Si iluziile sunt bune la ceva rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Socratel
mesaj 3 Oct 2004, 02:12 AM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 198
Inscris: 9 May 04
Din: New York
Forumist Nr.: 3.424



JUSTICE nu exista in lume oameni care au reusit in viata doar acumuland succese. De exemplu, orice sportiv de top a trebuit sa piarda pentru a intelege si a se bucura de performanta. Iti spun asta pentru ca problemele nu trebuie privite ca esecuri ci ca invataturi, ca experiente. Cineva spunea ca "in afaceri uneori castigi alteori inveti". La fel e si in alte aspecte ale vietii. Oamenii puternici se calesc din esecuri si oamneii inteligenti incearca sa le evite invatand din experientele altora. Fii puternica si inteligenta ! Nimic nu-i mai motivant decat rasplata muncii tale. Nu te mai uita dupa pahare goale ca sunt destule si pline. Nu mai generaliza ci incearca sa iti creezi idealuri si in fiecare zi sa te culci multumita ca ai mai facut un pas spre ele. Tu nu esti altii. Tu nu patesti ce se intampla altora. Tu esti tu si poti decide ce se intampla cu tine actionand in sensul cum vrei sa fie. Sa ma scuzati daca am dat un caracter putin personal prins mesaul meu dar eu cred ca poate fi generalizat pentru toti cei care uneori avem nevoie in momente grele de niste imbarbatari.


--------------------
Watch your thoughts; they become words.
Watch your words; they become actions.
Watch your actions; they become habits.
Watch your habits; they become character.
Watch your character; it becomes your destiny.
--Frank Outlaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 4 Oct 2004, 06:40 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



perfectiunea nu este o stare ci un mers continuu

puterea e ca un vin, daca ai intors paharul cu gura in jos, ai ales


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 5 Oct 2004, 03:06 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Asa cum la un copil mic, cazatura face parte din mers, esecul face parte din viata.

Frumoase cuvinte, dar greu de aplicat, sa te ridici si sa mergi mai departe. Dar pentru ajutor il avem pe Dumnezeu. Iar cand obosim, nu se supara nimeni daca facem cate un mic popas in natura, in muzica in sport sau altundeva. Vom acumula energia pentru urmatorii pasi .

Succes Justice ! thumb_yello.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 12 Oct 2004, 08:55 PM
Mesaj #25


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



Cand toate merg impotriva ta....cand vrei sa faci bine, incerci, si din cauza unor lucruri care nu tin de tine, iti iese rau si faci un rau DUBLU.....ce mai poti face ? Faci tot ce iti sta in putinta.....si apar lucruri care intervin si nu le poti controla, se darama tot. Cand mai ai 1 pas pana la reusita, totul pare perfect si intervine ceva care strica totul.....o mai iei de la capat ? Probabil ca da, dar si cand se intampla a 2-a oara ce mai faci ?
Intr-o lume in care daca spui lucrurilor pe nume si arati adevarul si il protejezi, esti batjocorit, batut, amenintat, ce poti face ? Pleci din tara asta de fecale ( scuzati expresia ) sau ramai si te lupti in zadar.
Nu dramatizez deloc acum, am scris concluzia unor multe intamplari.
Mai aveti ceva de zis......mai ramane ceva de zis, de facut ? Si in fiecare zii ori e la fel ori se inrautateste situatia....Lupti pentru ce ? Daca vrei sa faci bine cuiva iti faci tie rau.
Nu mai am cuvinte........


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Oct 2004, 09:34 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Mergeam pe o plaja, iar Dumnezeu pasea alaturi de mine,
Pasii ni se imprimau pe nisip, lasand o urma dubla:
Una era a mea, cealalta a Lui.
Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri
Reprezentau o zi din viata mea...
M-am oprit ca sa privesc in urma
Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare.
Dar am observat ca in unele locuri, in loc de doua urme,
Nu mai era decat una singura...
Am revazut filmul vietii mele...
Ce surpriza!
Locurile in care nu se vedea decat o singura urma
Corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele:
Zile de neliniste si de rea-vointa,
Zile de egoism sau de proasta dispozitie,
Zile de incercari si de indoiala,
Zile de nesuportat,
Zile in care eu fusesem de nesuportat...
Si atunci, intorcandu-ma spre Domnul, am indraznit sa-i reprosez:
"Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele!
De ce nu ti-ai tinut promisiunea?
De ce m-ai lasat singur in cele mai grele momente din viata,
In zilele cand aveam cea mai mare nevoie de Tine?..."
Iar Domnul mi-a raspuns:
"Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut
Decat o singura urma de pasi pe nisip
sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 12 Oct 2004, 09:45 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Justice @ 12 Oct 2004, 11:08 PM)
Cand toate merg impotriva

De obicei asta e mai mare in mintea noastra decat in realitate.

QUOTE
Faci tot ce iti sta in putinta


Rar facem tot ce ne sta in putinta.

Inteleg ca e greu, dar nu-i atat de greu pe cat credem. Uneori e indeajuns sa IESI din locul in care te afli sau s-o iei pe alt drum. Schimba macar drumul pana la servici wink.gif . E un inceput smile.gif .



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Oct 2004, 10:16 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Justice @ 12 Oct 2004, 10:08 PM)
Cand toate merg impotriva ta....cand vrei sa faci bine, incerci, si din cauza unor lucruri care nu tin de tine, iti iese rau si faci un rau DUBLU.....ce mai poti face ? Faci tot ce iti sta in putinta.....si apar lucruri care intervin si nu le poti controla, se darama tot. Cand mai ai 1 pas pana la reusita, totul pare perfect si intervine ceva care strica totul.....o mai iei de la capat ? Probabil ca da, dar si cand se intampla a 2-a oara ce mai faci ?
Intr-o lume in care daca spui lucrurilor pe nume si arati adevarul si il protejezi, esti batjocorit, batut, amenintat, ce poti face ? Pleci din tara asta de fecale ( scuzati expresia ) sau ramai si te lupti in zadar.
Nu dramatizez deloc acum, am scris concluzia unor multe intamplari.
Mai aveti ceva de zis......mai ramane ceva de zis, de facut ? Si in fiecare zii ori e la fel ori se inrautateste situatia....Lupti pentru ce ? Daca vrei sa faci bine cuiva iti faci tie rau.
Nu mai am cuvinte........

Poate ne ajuta Eminescu "Ce e rau si ce e bine tu te-ntreaba si socoate" , " Ce e val ca valul trece , de te-ndeamna de te cheama tu ramai la toate rece" Continua sa faci bine si o sa vezi ca acest bine se va revarsa inmiit asupra ta. Lumea nu e rea ,dar sint multi oameni carora nu le e bine si asta-i face rai , atita timp cit in tara noastra oamenilor nu o sa le fie bine vor fi si multi oameni rai . Ar fi minunat ca lumea sa inteleaga ce e rau si ce e bine!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Oct 2004, 04:13 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Continua sa faci bine si o sa vezi ca acest bine se va revarsa inmiit asupra ta.


Asa gandeam si faceam si eu la un moment dat. Insa nu s-a revarsat nimic inmiit asupra mea (bine in orice caz). Chestia asta funcioneaza atunci cand ai de-a face cu oameni care gandesc la fel, dar cum majoritatea oamenilor nu gandesc asa...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Oct 2004, 04:18 PM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Foarte apăsate (şi nu doar prin bold...) cuvintele lui Justice. Impresionant ceea ce se poate ghici că se ascunde īn spatele lor. Da, nu prea mai sīnt multe de zis īn astfel de circumstanţe...

Nu sīnt prea multe de zis... ar fi, īnsă, de făcut! De exemplu de selectat anumite gīnduri negative din minte şi de apăsat apoi tasta "delete". Apoi clic pe "end task" la softul cu pesimismul. După care "ctrl+shift" pt a schimba programul cu altul mai optimist. Reglaje la "brightness" şi "contrast"... Şi dacă nu merge şi nu merge trebuie neapărat "reset". Intrare apoi īn BIOS şi selectarea opţiunii "Puterea de a merge mai departe". Funcţionarea va fi cu totul alta! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Oct 2004, 07:44 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Citesc o carte de-a lui Norman Vincent Peale, Gandirea pozitiva, in care el spune ca prin credinta poti totul. Apoi sa-ti repeti mereu ca Dumnezeu e cu tine in fiecare clipa.
Ne poate Dumnezeu ajuta atat de mult incat sa nu mai vedem lucrurile atat de in negru? Stiu ca viata e grea, stiu ca unii au probleme mari in familie, stiu ca-ti trebuie mare curaj sa fii sincer in asa ceva (chiar daca e vorba de ceva virtual) si tocmai de aceea te apreciez JUstice.

Si daca Dumnezeu ne poate ajuta cu adevarat in fiecare clipa, suntem noi pregatiti ptr ajutorul Lui?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 13 Oct 2004, 08:43 PM
Mesaj #32


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



flori foarte frumoasa poveste. Imi poti spune cine a scris-o sau e creatie proprie ? te rog.
Stiam vorbele aceastea al lui Eminescu dar se pare ca le-am uitat in timp.

QUOTE (Crisse)
Rar facem tot ce ne sta in putinta.


Indeed, mai putem face cate ceva.....dar nu este usor si variantele care raman nu sunt cele recomandate. smile.gif

QUOTE (flori)
Continua sa faci bine si o sa vezi ca acest bine se va revarsa inmiit asupra ta.


Ma cam indoiesc dar ramane speranta. biggrin.gif

Hehe milimetru, ca sa nu mai crashuiesc fac un format si bag Slackware sau Debian. wink.gif

NU am incetat sa lupt......not yet. Voi face tot ce imi sta in putinta chiar daca voi pierde !
Inchei cu niste vorbe foarte intelepte dupa care ma ghidez foarte des in ultimul timp:

Be who you are and say what you feel, because those who mind don't matter and those who matter don't mind. - Dr. Seuss

Acest topic a fost editat de Justice: 13 Oct 2004, 08:50 PM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 1 Nov 2004, 08:05 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Justice @ 21 Sep 2004, 10:00 PM)

Eu personal nu mai vad nici o jumatate plina a vreunui pahar.........vad numai pahare goale si nu mai inteleg sensul acestei lupte sfasietoare.


pai nici nu exista pahare pline ... trgedia nashterii ne-a golit de contzinut shi incercam zadarnic sa adunam ceea ce s-a spulberat pe directzia celor 4 coordonate fizice ... sau or' fi mai multe da' nu shtiu eu ...
eu unul am spart de mult orice pahar pentru a ma deparazita de contemplarea halucinanta a "jumatatzii" ... zau asha ..

... cat despre puterea de a merge mai departe ... ce sa zic
... nu stiu ce ma face sa merg mai departe ... dar stiu ca am ajuns cam departe ... acum pentru mine intrebarea are sens invers ... ce ma poate face sa ma intorc !
- daca a fost vre-un impuls care sa-mi deplaseze energiile haotic .. spre diverse directzii ... acela a venit dintr-un pesimism shi un dezgust a ceea ce am intalnit ...
... falsitate shi iluzie .. mizerie shi dependentza accentuata ...
... am incercat sa ma desprind de toate ... shi am intzeles ca am reushit sa obtin doar iluzia desprinderii ...

zeii ? ... intunecati sau luminoshi ... cu aripi sau coarne ... prind bine la naturile naive shi ignorante ...
... shi se poate sa ajute psihicul celor ce nu suporta realitatea ...
... am zis yikes.gif

QUOTE (saldora @ 4 Oct 2004, 07:40 PM)
perfectiunea nu este o stare ci un mers continuu


perfectziunea precizarii tale e in mers continuu spre spre un RASPUNS ADEVARAT rofl.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 11 Mar 2005, 12:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 1 Nov 2004, 11:30 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca paharul e gol sau pe jumatate gol, nu dispera. Umple-l pna-n gat cu vin si da-l pe gat. O sa ai in fata un pahar gol...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 7 Nov 2004, 03:50 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Eu ma mai consolez cu gindul ca Dumnezeu isi face mila de noi si nu ne da cite greutati putem duce... Insa daca avem incredere in Cel de Sus, se gaseste si puterea de a trece peste ...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman