HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Interes Si Dezinteres
milimetru
mesaj 15 Jul 2004, 09:30 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pe undeva cred că e normal ca fiecare să avem interesul/interesele noastre. Mă întreb, în acest context, în ce situaţii ar trebui "lăsat" interesul la o parte, să fim dezinteresaţi. Să nu se spună, acuzator, "ştie numai de interesul lui şi nimic altceva!".

Acest topic a fost editat de xcross: 15 Jul 2004, 01:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 15 Jul 2004, 04:43 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Grea intrebare, Xcross...
Cind ne ,,limitam'' doar la interesul propriu ne pierdem din umanitate...
...Umila mea parere, evident...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 16 Jul 2004, 08:43 AM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ştii, de fapt, ce cred eu Diana-Maria? Că aproape fiecare gînd şi gest al nostru, chiar şi cele pe care le credem "nevinovate" ascund, de fapt, un interes al nostru, mai mult sau mai puţin bun. Tendinţa spre apariţia şi manifestarea egoismului pîndeşte, în acest fel, ameninţător din toate părţile.

Tare mult aş vrea să fiu contrazis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Jul 2004, 08:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fargakos
mesaj 16 Jul 2004, 03:27 PM
Mesaj #4


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Intrebai in ce situatii?... e greu de spus avand in vedere ca in ziua de azi traim intr-o societate in care individualismul isi cere victimele. De ce sa nu recunosc ca uneori ducem o viata de parazit in care vrem sa profitam cat mai mult. Bine ar fi sa fim macar intr-o simbioza...dar hey, nu traim intr-o lume ideala. Si totusi... daca cineva ne este prieten, eu cred ca cel mai grav ar fi sa ni-l consideram prieten doar ca sa tragem o folosinta din asta,alta decat prietenia lor.
Binenteles ca mai sunt destule puncte de vedere...

Acest topic a fost editat de Farga^: 16 Jul 2004, 03:29 PM


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 16 Jul 2004, 06:05 PM
Mesaj #5


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Farga^, prietenia nu se naste din interes. Am avut si eu astfel de "prieteni" mai demult, cand ma chemau la ei acasa si-mi spuneau sa aduc si ceva anume. E lesne de inteles ca ei nu ma chemau pe mine, ci chemau acel "ceva" pe care ei nu-l aveau. Aveau interes, nu? wink.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 16 Jul 2004, 07:33 PM
Mesaj #6


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Ai dreptate Marcus. Adevarata prietenie nu se naste din interes smile.gif
Ai avut noroc ca ai realizat la timp asa-zisa prietenie a lor numai ca vezi tu sunt unii mai naivi sau dornici de prieteni incat accepta orice doar ca sa aiba prieteni. E trist , grav dar cunosc cazuri...e practic o injosire.


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Jul 2004, 01:47 PM
Mesaj #7


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bunica mea avea o vorba: "interesu' poarta fesu'". Mai sunt si altele "vorba dulce, gand viclean /carcater de.....",etc.
Mai stiti si voi altele cred, lumea e diversa... Dar in toata diversitatea ei, scopul, sau interesul, este acel ceva catre care tinde, este progresul. Cum ajungem la interes este problema. Sa-si raspunda fiecare, nu ? Toate decurg de aici. Dupa cum abordam problema. In toate domeniile: prietenie, ....etc.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tish
mesaj 30 Jul 2004, 05:26 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 17 July 04
Forumist Nr.: 4.088



Cred ca in viata cel putin de cateva ori actionam din interes.Daca acele actiuni ating mai mult sau mai putin persoanele apropiate, in funtie de asta suntem catalogati ca persoane ce isi urmaresc scopul sau nu.Sunt anumite lucruri ,din interes, pe care toata lumea le face, a devenit ceva normal,lumea nu le mai percepe ca actiuni din interes,ci ca normalitate(ex :cand mergi la piata si negociezi cu vanzatoare pretul kg de rosii,tot interesul tau il urmaresti,sa platesti mai putin).
Daca nu am mai face nimic pentru interesul nostru,parerea mea e ca am fi deja morti si ajunsi in Rai,ca sincer,numai sfintii pot face ceva in detrimentul lor si nu isi baga unghia in gat,ba dimpotriva sunt fericiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 31 Jul 2004, 10:07 AM
Mesaj #9


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Problema e unde tragi linia, absolut orice actiune umana poate fi catalogata prin prisma unui interes ultim, fie el satisfactie personala, autoapreciere, stima de sine (ca urmare a unui act "dezinteresat"). Gratificatia personala de ordin emotional (....adaugati voi) intra sau nu in sfera interesului? Ce spuneti?
Pa de alta parte, daca egoismul este ceva primar, se vorbeste de asemenea de "altruism genetic", de comportament "dezinteresat" care este in beneficiul speciei.


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 1 Aug 2004, 11:18 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Interes-dezinteres.
Dupa mine dezinteres inseamna sa nu te gindesti deloc la persoana ta si la consecintele actiunii tale asupra ta pe termen scurt sau lung.Parerea mea este ca exista foarte putini oameni care fac actiuni dezinteresate.Actiunile dezinteresate pleaca din iubirea fata de orice persoana, straina sau cunoscuta.Daca eu cistig 100 de lei pe zi si dau 1leu la amariti tot in fiecare zi, pot spune ca este o fapta buna dar nu si dezinteresata.Daca ofer jumate din cistigul meu unei persoane necunoscute atunci pot spune ca gestul meu se apropie de un gest dezinteresat, iar daca ofer toata suma citigata asta inseamna iubire, ISUS.
Nu fac acum credinta ca sa nu deranjez, dar Isus a fost un om si vb. de oameni dezinteresati.El a suferit pentru noi pentru ca ne-a iubit si ne iubeste.El si-a oferit viata pentru noi, din dragoste.A dat totul pentru noi.
Sa vorbim de dezinteres in iubire.Iubim dezinteresat?Nu cred.Iubim pt. ca probabil credem ca sintem iubiti.Ne asteptam la un anumit comportament de la acea persoana pe care noi spunem ca o iubim.Primim ceva in chimb, intelegeti?Care dintre noi poate iubii fara sa primeasca nimic in schimb?Ba mai mult sa isi si dea viata pt. aceea persoana.Nu cumva iubim altceva?
Noi nu stim ce este aia iubire.Noi misunam ca viermii pe Pamint si multumim numai celor ce ne fac un bine.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 2 Feb 2005, 08:05 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



glases.gif ... sa ne imaginam o situatie: capeti o licoare care are posibilitatea sa vindece oamenii si dai cate o picatura la toti cei care au nevoie, cum e gestul tau? interesat? sa spunem ca interesul tau este sa-i vezi pe toti sanatosi... dar atunci notiunea de 'interes' isi pierde semnificatia de egoism (de a capata ceva in schimb) dar nici nu poti sa-l numesti dezinteres.

Acest topic a fost editat de saldora: 2 Feb 2005, 08:05 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 4 Feb 2005, 05:20 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (saldora)
sa ne imaginam o situatie: capeti o licoare care are posibilitatea sa vindece oamenii si dai cate o picatura la toti cei care au nevoie, cum e gestul tau? interesat? sa spunem ca interesul tau este sa-i vezi pe toti sanatosi... dar atunci notiunea de 'interes' isi pierde semnificatia de egoism (de a capata ceva in schimb) dar nici nu poti sa-l numesti dezinteres.


Categoric nu poate fi numit dezinteres. Chiar si in gesturile de altruism, notiunea de interes personal nu dispare (in sensul de a capata ceva in schimb). Un castig material (bani sau orice forma de recompensa fizica) reprezinta clar o forma de castig personal(sau interes personal) pentru unii, in aceeasi masura in care pentru altii interesul personal este cel mai bine reprezentat de unele recompense psihologice(respect, admiratie, satisfactie, sentimentul de multumire cand ajuti un strain cum este cazul de mai sus, s.a.m.d.).


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Feb 2005, 09:08 AM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mdah... În condiţiile în care se pare că nu ne putem "dezlipi" nici un moment de interesul nostru cred că ar trebui să ne punem problema discernerii şi alegerii între diferitele "genuri" de interese. Am interes să am o relaţie armonioasă cu partenerul meu (inclusiv cel cu care discut la HanuAncutei) sau am interes să-i trîntesc vreo două ca să mă ţină minte!! unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2005, 09:56 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (--dani-- @ 4 Feb 2005, 05:20 AM)
Chiar si in gesturile de altruism, notiunea de interes personal nu dispare

Intrebarea este daca gestul de altruism il faci intr-adevar pentru a ajuta o persoana aflata in nevoie, sau pentru satisfactia pe care ti-o provoaca faptul ca ai facut un asemenea gest? "Motorul" altruismului este, pana la urma, tot satisfactia personala... Daca gesturile altruiste pe care le faci nu ti-a face nici o placere, dar tot le-ai face, acela ar fi un "altruism absolut"! laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 4 Feb 2005, 03:37 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (bubu @ 1 Aug 2004, 11:18 AM)
Sa vorbim de dezinteres in iubire.Iubim dezinteresat?Nu cred.Iubim pt. ca probabil credem ca sintem iubiti.

Iubirea cu interes poarta fes! biggrin.gif
...aceea nu mai este iubire, e altceva.

QUOTE
Ne asteptam la un anumit comportament de la acea persoana pe care noi spunem ca o iubim.


Ce comportament? glases.gif

QUOTE
Care dintre noi poate iubi fara sa primeasca nimic in schimb?


pai, iubirea nu este o marfa, dai, ca sa primesti ceva in schimb... cred ca, intrebarea se pune altfel: exista careva care nu poate iubi fara sa primeasca ceva in schimb?


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 6 Feb 2005, 02:00 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (milimetru @ 15 Jul 2004, 09:30 AM)
Mă întreb, în acest context, în ce situaţii ar trebui "lăsat" interesul la o parte, să fim dezinteresaţi.

Ca sa raspund la intrebarea ta, in nici un context!
In lumea asta in care traim, nu mai exista loc pentru gratuitati...Nici cand uzi o floare nu o faci dezinteresat. O uzi pentru ca speri sa-ti faca flori si sa-ti incante ochiul intr-o zi...


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Feb 2005, 05:30 PM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nici cînd ud o floare nu o fac dezinteresat? ohmy.gif Oh, ce vorbe crude! S-a dus orice urmă de speranţă, trebuie să mă sinucid. hh.gif

Ba nu, nu mă sinucid. Tot din interes aş face-o, nu-i aşa? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 10 Feb 2005, 05:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 10 Feb 2005, 06:18 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (milimetru @ 10 Feb 2005, 05:30 PM)

Ba nu, nu mă sinucid. Tot din interes aş face-o, nu-i aşa?  biggrin.gif

Normal! Vrei sa ramai in amintirea celor dragi ca un erou neinteles harhar.gif

P.S. Sinuciderea este o cale de a atrage atentia lumii asupra persoanei in cauza ( convingerilor ei, ideilor ei, sentimentelor fata de altcineva, neimplinirilor etc). Exista si un procent micut de sinucigasi care sunt dezaxati si pe care nu i-as baga la caracterizarea de mai sus! biggrin.gif


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 10 Feb 2005, 09:04 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Sunt total interesat, nu dau nimic, fur tot, si scriu aici cu mult interes sa vad ca va minunati de multa mea stiinta !
devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Feb 2005, 09:12 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu poti fi prieten cu cineva si nu poti iubi pe cineva din interes.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Feb 2005, 02:04 AM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Barrie)
Nu poti fi prieten cu cineva si nu poti iubi pe cineva din interes

Gresesti. O iubire dezinteresata este aproape o contradictie in termeni. rolleyes.gif

Imagineaza-ti o felicitare de Valentine's Day care urmareste ideea iubirii dezinteresate:

Existenta ta nu imi aduce nici o bucurie.
Nu obtin nici un fel de placere din felul cum arati, cum te imbraci, cum te porti sau cum gandesti.
Nu am nici un interes in relatia noastra.
Nu imi satisfaci nevoile sexuale, intelectuale sau emotionale.
Cu dragoste, xxx devil.gif

A iubi o persoana poate fi considerat un act de interes personal. Iubesti pentru ca iti face viata mai frumoasa, iubesti pentru ca este o sursa de fericire intensa pentru tine, iubesti pentru ca te intelege, iubesti pentru ca te sprijina, iubesti pentru ca este alaturi de tine cand ai nevoie de el/ea... smile.gif

Acest topic a fost editat de --dani--: 11 Feb 2005, 02:06 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Feb 2005, 02:10 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
O iubire dezinteresata este aproape o contradictie in termeni.


Absolut deloc. smile.gif

QUOTE
A iubi o persoana poate fi considerat un act de interes personal. Iubesti pentru ca iti face viata mai frumoasa, iubesti pentru ca este o sursa de fericire intensa pentru tine, iubesti pentru ca te intelege, iubesti pentru ca te sprijina, iubesti pentru ca este alaturi de tine cand ai nevoie de el/ea...


Aici sunt perfect de acord cu tine. Tocmai de aceea iubirea nu e interesata. Iubesti "pentru ca", nu iubesti "ca sa..." smile.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Feb 2005, 02:46 AM
Mesaj #23


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Barrie)
Aici sunt perfect de acord cu tine. Tocmai de aceea iubirea nu e interesata. Iubesti "pentru ca", nu iubesti "ca sa..."
QUOTE (Dani)
A iubi o persoana poate fi considerat un act de interes personal. Iubesti pentru ca iti face viata mai frumoasa, iubesti pentru ca este o sursa de fericire intensa pentru tine, iubesti pentru ca te intelege, iubesti pentru ca te sprijina, iubesti pentru ca este alaturi de tine cand ai nevoie de el/ea...

Acolo unde exista o motivatie (="pentru ca"), exista un interes. In cazul de fata interesul personal. rolleyes.gif

QUOTE (Barrie)
Absolut deloc
QUOTE (Dani)
O iubire dezinteresata este aproape o contradictie in termeni.

Nu poti sa iubesti dezinteresat. Nu ura este opusul dragostei, dezinteresul este, apatia, detasarea, neimplicarea... smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Feb 2005, 02:57 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu cred ca faci o confuzie terminologica.

QUOTE
Acolo unde exista o motivatie (="pentru ca"), exista un interes.


Asta e, ca nu exista o motivatie, ci un motiv. Ideea e la modul urmator. Persoana respectiva face/spune/da de inteles anumite lucruri si de aceea o iubesti. Daca s-ar putea iubi din interes, ar avea sens o fraza care incepe cu "il iubesc ca sa..."
Dar nu are nici un sens. Nu poti spune ca iubesti pentru ca urmaresti ceva.

QUOTE
Nu ura este opusul dragostei, dezinteresul este, apatia, detasarea, neimplicarea...


De acord. Dar, aici, cred ca interesul are alt sens decat cel la care fac referire eu.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Feb 2005, 03:13 AM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE
Eu cred ca faci o confuzie terminologica.



Nu fac confuzie . tongue.gif

Definitie : MOTIVÁŢIE, motivaţii, s.f. Totalitatea motivelor sau mobilurilor (conştiente sau nu) care determină pe cineva să efectueze o anumită acţiune sau să tindă spre anumite scopuri.


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Feb 2005, 03:34 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Totalitatea motivelor sau mobilurilor (conştiente sau nu) care determină pe cineva să efectueze o anumită acţiune sau să tindă spre anumite scopuri.


Bun... presupunand ca sentimentul iubirii e o actiune, care e mobilul/motivul urmarit prin iubire ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Feb 2005, 04:05 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (saldora @ 4 Feb 2005, 04:37 PM)
QUOTE (bubu @ 1 Aug 2004, 11:18 AM)
Sa vorbim de dezinteres in iubire.Iubim dezinteresat?Nu cred.Iubim pt. ca probabil credem ca sintem iubiti.

Iubirea cu interes poarta fes! biggrin.gif
...aceea nu mai este iubire, e altceva.

QUOTE
Ne asteptam la un anumit comportament de la acea persoana pe care noi spunem ca o iubim.


Ce comportament? glases.gif

QUOTE
Care dintre noi poate iubi fara sa primeasca nimic in schimb?


pai, iubirea nu este o marfa, dai, ca sa primesti ceva in schimb... cred ca, intrebarea se pune altfel: exista careva care nu poate iubi fara sa primeasca ceva in schimb?

Iubirea este ceva in afara controlului nostru. Atlfel nu mai e iubire... Consider ca iubirea nu prea are ce cauta in aceasta discutie despre interes si dezinteres. Dar se gasesc motivatii extrem de usor in spatele actului de a iubi devil.gif

Acest topic a fost editat de axel: 11 Feb 2005, 04:10 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Feb 2005, 04:09 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (jet li @ 10 Feb 2005, 10:04 PM)
Sunt total interesat, nu dau nimic, fur tot, si scriu aici cu mult interes sa vad ca va minunati de multa mea stiinta !
devil.gif

Interesul nu trebuie sa fie in mod necesar la nivel constient...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 11 Feb 2005, 06:28 AM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Barrie)
Bun... presupunand ca sentimentul iubirii e o actiune, care e mobilul/motivul urmarit prin iubire ?
QUOTE (Dani)
MOTIVÁŢIE, motivaţii, s.f. Totalitatea motivelor sau mobilurilor (conştiente sau nu) care determină pe cineva să efectueze o anumită acţiune sau să tindă spre anumite scopuri.


Eu nu am folosit definitia motivatiei pentru a demonstra o relatie intre iubire si motivatie, ci pentru a-ti demonstra ca acolo unde exista motivatie, exista interes. Nu o sa insist asupra intereselor care se ascund in spatele iubirii (le-am enuntat mai sus).

QUOTE (Axel)
Interesul nu trebuie sa fie in mod necesar la nivel constient...

De acord. smile.gif

Raman la ideea ca iubirea poate fi considerata un act de interes personal, iar expresia de "iubire dezinteresata" nu exista. wink.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 11 Mar 2005, 11:49 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



In opinia mea cel mai bun interes este acela de a nu avea nici unul .
Sa reusesc sa fac tot ce fac minata doar de ,,amorul artei".


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 11 Mar 2005, 12:59 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Raman la ideea ca iubirea poate fi considerata un act de interes personal, iar expresia de "iubire dezinteresata" nu exista.

Vin sa sprijin pe --dani--in tot ce a spus. Automat cand iubim o facem pentru ca ne simtim bine, deci avem un mic interes, interes care este la nivel de inconstient. Oricum ar fi, acest interes nu trebuie sa fie inteles in sens negativ asa cum intelegem "iubire din interes pentru bani".


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 11 Mar 2005, 01:23 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (axel @ 11 Feb 2005, 04:05 AM)
Iubirea este ceva in afara controlului nostru. Atlfel nu mai e iubire... Consider ca iubirea nu prea are ce cauta in aceasta discutie despre interes si dezinteres.

just (sau corect smile.gif )


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 20 Apr 2005, 05:01 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Cred ca sintem ,in esenta , niste egoisti . Sint putine questii pe care le faci complet dezinteresat in viata . Cind iubesti , cred ca daruiesti ... asteptind sa si primesti . Mi-ar placea sa iubesc fara sa astept nimic in schimb ...
M-am "prajit" wd la capitolul acesta , dar de atunci fac mici lucruri si nu astept nici macar sa mi se spuna "multumesc" . De fapt incerc sa nu astept nimic de la nimeni , si-asa apreciez ceea ce mi se ofera .
Dar cred ca intrebarea este : E dezinteres ?? sau este mai mult interesul de a ma simti eu bine cu mine ???

Pese : apropo de iubire si dezinteres ... versurile la "Savoir aimer " de Florent Pagny .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Apr 2005, 09:03 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Dar cred ca intrebarea este : E dezinteres ?? sau este mai mult interesul de a ma simti eu bine cu mine ???

Sa poti sa dai ceva si sa nu astepti nici macar un "multumesc", e o dovada de reala bunatate sufleteasca, pe care nu multi o au. thumb_yello.gif Dezinteres? Nu, nu cred ca poate fi numita dezinteres. Dezinteres e atunci cand, in loc sa pui mana si sa ajuti pe altii (sau chiar pe tine) stai si te uiti nepasator la ei.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 21 Apr 2005, 01:40 PM
Mesaj #35


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Cineva m-a acuzat nu demult ca cel mai mare defect al meu este ca nu imi cunosc interesele. Presupun ca a vrut sa spuna ceva de genul ca nu fac orice pentru a-mi atinge scopul. Si are dreptate. In viata,indiferent ca a fost o implicare emotionala sau profesionala m-am purtat cu bun simt si respect dar asta nu prea duce nicaieri.Am incercat la un moment dat sa profit in favoarea mea de o situatie, dar nu am reusit sa fac mare lucru, asa ca prefer sa-mi rezolv interesul pe cont propriu fara a mai implica pe nimeni pentru favoruri sau alte interese colaterale.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman