HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Declin Spiritual Sau O "Pierdere" In Cotidian?, Intrebare de bun-simt.
Diana-Maria
mesaj 16 Mar 2004, 09:59 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Traim intr-o perioada in care romanul obisnuit, omul pe care il vedem pe strada, are din ce in ce mai putin timp si bani pentru el insusi.
In lupta uneori acerba pentru o bucata de piine am inceput cu totii sa fim mai pragmatici.
Viata spirituala- si aici ma refer la viata culturala, nu la cea religioasa- pare sa fie in impas.
Sa fie oamenii prea "prinsi" intr-un cotidian mizer si cenusiu, raportat vesnic la cistigul zilnic?
Sa nu ne mai intereseze pe noi, romanii, cultura, evolutia noastra pe plan spiritual?
Sa fim cu totii "victimele" unei societati de consum, ale pragmatismului , ale unei societati de tip filistin in care valoarea tuturor lucrurilor se raporteaza la ban?
Eu,una, inclin sa cred ca ne aflam pe "dulcea" panta a delasarii si a nepasarii vis-a-vis de valorilor culturale si morale.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Mar 2004, 12:53 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ma intreb daca altcanva sau altundeva era altfel...
Faptul ca cei din jurul nostru adopta un anumit sistem de valori nu ne obliga si pe noi sa aderam la el. Este optiunea noastra in alegerea modului in care ne petrecem timpul si ne traim viata.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 17 Mar 2004, 01:01 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Si as continua ideea ta spunind ca, tocmai existenta unei comunitati ca cele de pe Han ne mai da o speranta. Ca nu se reduce totul la o bucata de piine sau la marimea contului din banca .
Ca mai exista "ceva" .


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Mar 2004, 01:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Mar 2004, 11:28 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



O povestioara...
AM auzit ca un om a mers la Buddha si l'a intrebat: "Cum sa fac sa ii ajut pe cei suferinzi? Cum sa fac sa fac lumea mai buna? Tu care ai ajutat atatia oameni cu siguranta ca stii mai bine ca mine."
Se spune ca Buddha s'a uitat la acel om si s'a intristat. I'a spus :"TU NU EXISTI inca. Tu nu esti constient. Tu esti adormit. CRezi ca un somnanbul poate sa schimbe in bine ceva din jur? TRezeste-te! SI apoi tot ce vei face va fi bine. Si nu vei mai putea sa faci ceva rau....".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Mar 2004, 11:45 AM
Mesaj #5


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



@Diana-Maria; din pacate sunt putini cei care gandesc la fel ca tine; majoritatea oamenilor se gandesc azi(mai ales la noi in tara) la ziua de maine, la ce le dau de mancare copiilor, nemaiavand timp sa se culturalizeze, sa se relaxeze cu o excursie sau o plimbare printr-un parc. Aceste activitati le par rezervate tot celor cu bani, care au grija sa cumpere tot ce le place si le pica in mana, astfel ca cei care nu-si permit sa nu mai aiba unde sa-si petreaca vacanta la munte sau la mare fiindca totul e proprietate privata. Suntem victime ale puterii banului, ale goanei dupa imbogatire...
Spiritul liber incepe sa se clatine din ce in ce mai mult...


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 26 Mar 2004, 03:17 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Diana-Maria @ 16 Mar 2004, 10:59 PM)

Eu,una, inclin sa cred ca ne aflam pe "dulcea" panta a delasarii si a nepasarii vis-a-vis de valorilor culturale si morale.

… să nu împingem realitatea spre lamentări poetice … că nici inainte nu era ansamblul societaţilor prea grozav … iar dacă privim un pic cu simţ critic ne dăm seama că exista şi pe atunci “ o lume ticăloşită de războaie “ şi de alţi factori … ce ţin de supravieţuire …
…. iar despre cotidianul “mizer şi cenuşiu » … ce să spun … întotdeauna a existat …şi va mai exista … ba chiar pot spune ca mizeria din trecut e greu imaginabila astazi …


cât despre spiritual ….
… totuşi un camoens sau un cervantes locuind intr-o groapa de gunoi nu au scris cu resturi sufleteşti ….
… totuşi un eminescu … sau un odobleja … un n. ionescu … sau un cioran … un iorga sau un …. etc. .. trăind intr-o societate de-a dreptul sălbăticită … au reuşit să atingă spiritual o înălţime la care aspiră încă mulţi …
…. faptul că au existat într-o perioadă genii creează de multe ori falsa impresie că în acea periodă sociertatea era pe măsura … elitei … ceeace e fals !
…. Si acum are românia spiritualitate şi valori spirituale ,… dar sunt cunoscute şi aplaudate cât a fost cunoscut şi aplaudat şi eminescu … în perioada vieţii … adică deloc !

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Mar 2004, 03:22 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Stii la ce ma refeream eu?
La abrutizarea pe care aceasta viata ne impinge.
La faptul ca sintem prea obositi si prea plictisiti.
Ca "murim" spiritualiceste.

" lamentări poetice " ?! Hai sa fim seriosi!
Sau, mai bine, sa facem o comparatie: citi oameni citesc acum si CE citesc , in zilele astea si citi citeau si ce citeau in urma cu vreo 10-50 de ani?!

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 26 Mar 2004, 03:22 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 26 Mar 2004, 03:33 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



nu punem spune : « că suntem prea obositi …. şi prea…« … fiecare simte altceva şi cu altă impresie trăieşte …ce te face să crezi că eu mă simt obosit şi plictisit ? … de ce vorbeşti în numele meu … ?

… nu sunt contabil şi nimeni nu a ţinut contabilitatea cărţilor citite …
nici tu nu poţi să ştii dacă se citea mai mult sau mai puţin …
… pe ce te bazezi ... când faci presupunerea aceasta ?



QUOTE
(Diana-Maria @ 26 Mar 2004, 04:22 AM)
Stii la ce ma refeream eu?
La abrutizarea pe care aceasta viata ne impinge.
La faptul ca sintem prea obositi si prea plictisiti.
Ca "murim" spiritualiceste.





ştii ce înseamnă să mori spiritual ? … înseamnă că ai suferit o dezvoltare în spirit !
iar cei de care vorbeşti nici măcar nu s-au născut spiritual … mai cieşte o dată povestioara despre budha şi acel « care nici măcar nu trăieşte « … că nu întâmplător a pus-o …gypsyhart … ceva mai sus … he he …
cum să murim spiritualiceşte … … păi dacă ţi-ai cultivat spiritul doar uitarea şi bolile mintale mai pot să ducă la alterarea lui …şi nu factorii de care vorbeşti …
… confunzi spiritualul cu moralitatea pasămite… he he …


Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Mar 2004, 01:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Mar 2004, 04:30 AM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Diana,
Si viata uneori mai aspra nu ca ii impiedica pe unii sa se "culturalizeze'" , dar poate ca intr-adevar nu au f mult timp si poate nici energia necesara pt asa ceva. E un factor intr-adevar.
Dar pe linga asta, eu, in ziua de azi consider pe undeva vinovata si scoala. Sa ma explic ....
In generala toti am fost tinci, pusi pe sotii....unii aveau mai multa "chemare" spre carte decit altii. Dar tin minte si acuma... nu m-am rupt eu cu invatatura, de lene clar, dar..... la cita lectura obligatorie ne-au dat aia (profesorii si invatatoarea) , paradoxal, dar am prins "gustul " literaturii. Si am inceput sa citesc f mult in plus fata de cele obligatorii. Cu toate ca uram scoala si tot ce ma retinea de la joaca.
Adica inainte scola , obligindu-te sa citesti, daca aveai aceasta saminta in tine, te prindea microbul sa zic asa si iesea ceva bun. acum nu mai stiu cita lectura se mai da pe vacante, daca le mai controleaza cineva sau nu.Dar pe vremea mea era cam naspa treaba cu lecturile de vacanta, sau cu exercitiile de la mate.
Acum sa fie clar , si parintii trebuie sa "pedaleze" un pic aici....
Exista aceasta forma, daca se prindea de tine, bine, daca nu, tot aia... da macar aveai o sansa sa "prinzi gustul" ....
I-am cam injurat eu la vremea aia pe toti, dar acu nu regret. Tot raul spre bine.
Mama zicea altfel, cica bataia e rupta din rai. De atunci urasc eu raiul.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 27 Mar 2004, 12:02 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Una din cauzele situatiei spirituale din ziua de azi o reprezinta globalismul... alinierea la standarde, prejudecati
dar mai ales modele internationale, adesea construite pe materialisme, iluzie si efemeritate, tinde sa distruga ce
e mai bun in oameni... in special in tineri, foarte usor de pacalit si de "sedus" cu abureli de genul Britney Spears, in
detrimentul unei vieti culturale active si solide..
Daca e sa ne luam dupa principiul sincronismului, fundamentat foarte bine in teoriile lui Eugen Lovinescu, vom observa
ca nu intotdeauna globalismul sau sincronizarea cu societatile dezvoltate poate fi un lucru nociv. Cele 2 etape care trebuie
sa aiba loc: simularea unor modele copiate iar apoi stimularea mulata pe nevoile tarii, pot sa dezvolte o societate intr-o directie buna, atata timp cat nu se neaga valorile nationale si culturale... in Romania de azi din pacate, e prea multa simulare, exista prea multe forme fara fond, dupa cum spune Titu Maiorescu...


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Mar 2004, 01:21 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Yuanescu, moartea, indiferent ca e una spirituala sau fizica , nu tine seama de "nivelul" nimanui.
"Moartea" de care care vorbeam eu era o metafora.
Punctele pe "I"-uri au fost puse, cronologic, foarte bine de Bdl si de Spetnaz.
Spetnaz , eu te vad pentru prima data la Han, asa ca iti urez "Bine ai venit!"
In privinta tinerilor- si eu simt acelasi lucru: ca noua generatie e usor de "corupt" .
Acum , ca sa revenim la subiectul discutiei.
Pe ce ma bazez ciind fac presupunerea ca se citeste mai putin si ce se citeste e e de slaba calitate? Uita-te in jurul tau si vezi citi tineri mai sint capabili sa poarte o anumita discutie de un nivel peste "şanţ" , Mtv,.... si asa mai departe.
E jalnic ca am intilnit studenti la litere care scriu cu greseli de ortografie si care nu fac diferenta intre un roman si o nuvela. E infiorator faptul ca ne pierdem identitatea.
Spetsnaz, in multe avea Titu Maiorescu dreptate. smile.gif
Bdl, scoala pe care am facut-o noi nu prea mai are multe in comun cu "scoala" care se face astazi. Din nefericire.

Yuanescu, nu cred ca subiectul topicului e ironia, asa ca te rog foarte frumos sa pastram spiritul Hanului "nealterat", in buna traditie a "Artei de a conversa".
Si te mai rog sa nu mai postezi 2 mesaje la rind, exista optiunea "edit" daca vrei sa adaugi ceva mesajului tau anterior, optiune care este valabila 12 ore. Ti-am "lipit" astazi vreo 3 mesaje!
Multumesc anticipat pentru intelegere.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Mar 2004, 01:31 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 27 Mar 2004, 02:02 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Si atunci ce ne ramane de facut pt o "ridicare spirituala"?
Asistam oare , pur si simplu neputinciosi cum radacinile degradarii se dezvolta si ne macina natiunea? Se poate face ceva?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Mar 2004, 02:22 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Spetsnaz, e greu sa "trezesti" pe cineva care vrea in continuare sa "doarma".
Atita timp cit nu se constientizeaza faptul ca intr-adevar avem o problema... numai bunul Dumnezeu ne mai poate ajuta.
Pentru ca se pare ca singuri nu vrem sa o facem. Calitatea sistemului scolar scade, lumea e prea obosita si inglodata intr-un cotidian mizer, mass-media face mai mult rau decit bine...
Daca ne uitam numai ce rating au emisiunile culturale...
Acest lucru spune destule.
Sau ce carti se vind si in ce cantitate.
Sau ca bibliotecile primesc din ce in ce mai putine titluri si ca sint mult mai putin frecventate...
Sau faptul ca oamenii isi vind bibliotecile pentru a avea bani de mincare.
Sau sa ne uitam mai bine cine ne conduce- citi sint oameni si citi sint parveniti sau "emanati"... Citi dintre ei sint semi-agramati de genul "care este"...
Fenomenul e foarte complex.
Si din acest motiv greu de stopat ,daca nu putem vorbi de o revenire "in forta".

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Mar 2004, 02:24 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 27 Mar 2004, 02:31 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



"In forta" la propriu si la figurat?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Mar 2004, 02:40 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



La figurat, desigur.
Nu poti duce oamenii cu forta la "culturalizare". Din instinct si tot va exista o "reactie" de refuz. Trecerea nu se poate face brusc, ci incet si metodic.
Pacat ca sint prea obosita acum, as putea sa "dezvolt" pina dimineata...O sa o las pe miine.
smile.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Mar 2004, 02:43 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 27 Mar 2004, 03:09 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Masurile "cu frumosul" se pare ca nu au dat roade si incep sa ajung la concluzia ca numai printr-o actiune in forta impotriva subculturii si prin promovarea culturii se pot vedea rezultate...
La concurenta, e usor de vazut ca subcultura va bate cultura la mai toate capitolele: e mult mai usor sa stimulezi, sa speculezi prostia si prostul gust, decat frumosul, spiritualitatea....


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Mar 2004, 04:23 AM
Mesaj #17


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pe vremea lui ceasca situatia materiala era "aproape" la fel la toata lumea...
Asa ca separarea se facea prin studii. Era o chestie mareata sa faci o facultate, mai ales una buna. Concurenta era drastica, si cei mai vechi stiu ca selectia incepea de la liceu...
Acum, are loc o inversare a valorilor...
Te poti inscrie si face o facultate la orice ora din zi si din noapte.... in schimb au aparut baietii de baieti cu banii pe ei...isi permit orice.... tinerii ce sa inteleaga din treaba asta? Mai ales daca isi vad parintii, amindoi oameni cu facultate cum trag targa pe uscat, iar un adrian wonder boy schimba mercedesurile cum schimb eu ciorapii?(o data pe an adica).... yikes.gif
In plus la ora actuala adevarata valoare nu este recunoscuta si nici recompensata in tara. Nu e de mirare ca pleaca lumea pe capete....
Nu pot sa uit , acum citiva ani, la olimpiada internationala de mate au cistigat trei copii de la noi primele trei locuri.
Ei bine, ministerul invatamintului si educatiei nu a admis faptul ca acesti copii pot intra la facultate fara examen. Nu....
Sint citeva aspecte care influenteza cursul actual al ... cotidianului sa zicem.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Mar 2004, 12:21 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Bdl, asa e, sunt de acord cu tine, nu-i lasa sa intre la faculta fara examen. Dar asta nu este cea mai mare problema... olimpicii aia oricum intra printre primii, nu este o problema pentru ei. Dar ce e grav este ca ei nu sunt ajutati mai mult. Un astfel de elev este o comoara pentru tara in care traieste. Cu el trebuie sa te porti imparateste pentru ca merita. Nu trebuie sa vina el sa se vaite ca nu are calculator, ca nu are locuinta, ca nu are ce manca si in ce se imbraca. Statul trebuie sa ia initiativa si sa-i asigure tot ceea ce au ei nevoie pentru a progresa. Beneficiile aduce tarii sunt imense, in primul rand ca imagine, dar si valoarea invatamantului romanesc va fi recunoscuta international. Dar amicii din guvern ce s-au gandit ei: pai pustii astia iau prea multi banii pe premiile de la olimpiada, nu au ce sa faca cu atata banet, ia sa-i impozitam sa ne alegem si noi cu ceva ... ca si asa mertanele alea de la guvern de anul trecut s-au invechit.
si cu sportivii sa intampla la fel ....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Apr 2004, 03:57 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, se pot spune multe. Acum stau sa ma intreb daca pe undeva nu e ceva normal. Acum 15-20 de ani exista un interes mai mare pentru cultura, dar existau si posibilitati mai mici de a face 'altceva'. Ce puteai sa faci daca nu citeai ? In plus, multe informatii ce pot fi preluate astazi de la TV, din ziare, reviste si de de pe internet erau atunci disponibile numai in carti.
Bine, mai erau distractii precum cinematograful, discotecile, 'bairamele', casetele audio si - pentru cei mai descurcareti - revistele aduse pe sub mana, casetele video si parabolicele. Dar nici alea nu erau disponibile non-stop. Singurele disponibile la orice ora erau cartile. Asta daca nu taiau aia lumina, ca la lumanare se citeste greu.
Si-apoi, depinde si ce obtii din citit. Ca pe vremea aia, distractiile fiind limitate, mai avea rost sa vorbesti despre o carte citita. Acum insa, cine nu-i la curent cu evenimentele din ziua precedenta e 'mancat'. Si ca sa fii la curent tre' sa butonezi telecomanda, sa citesti presa, si in paralel sa te gandesti si cum sa faci banu', ca daca nu-i ban, nu-i mancare si nici respect.
As zice ca in zilele noastre cultura e un lux pe care si-l pot permite doar cei ce sunt dispusi sa suporte 'oprobriul public'. Si cum putini oameni au taria necesara pentru a face asa ceva, cred ca ceea ce se intampla e normal. De ce spun asta ? Pai a recunoste ca citesti 'ceva serios' este egal cu a recunoste ca-ti pierzi timpul in loc sa-l folosesti pentru a 'face bani'. Adica este egal cu a recunoste ca esti un neadaptat, un 'looser'.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Apr 2004, 05:18 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Daca ar fi sa ma iau dupa ce spui tu - "daca nu-i ban nu e nici respect",
ar insemna ca ar trebui sa ii respectam si sa ne scoatem eventual palaria in fata acelora care si-au facut banii dind in cap prin tari straine, chit ca sint tufa de Venetia la tot ce nu are legatura cu bagatul, scosul, masinile scumpe ,hainele tipatoare si bijuteriile stil "Azorel".
blink.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 16 Apr 2004, 05:23 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 Apr 2004, 10:31 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Aaa, nu ma refeream la aceasta latura a notiunii de respect, ci la respectul reciproc necesar in interiorul unei comunitati.
Daca doua persoane au acelas nivel de inteligenta, acelasi grad de cultura si acelasi comportament, dar numai una dintre ele dispune de posibilitati financiare semnificative, atunci persoana 'mai instarita' va fi mai respectata, deoarece se presupune ca munceste mai mult (mentalitatea vest) sau 'se descurca' mai bine (mentalitatea din tara). E un aspect verificat in mai multe situatii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 19 Apr 2004, 06:13 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Si dupa parerea ta, este benefic acest aspect pt societatea de la noi?


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 20 Apr 2004, 09:32 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Stupidpeople, tu spui:
QUOTE
persoana 'mai instarita' va fi mai respectata

De ce ? Din punctul meu de vedere nu pot fi de acord cu ideea asta, chiar daca,dupa cum argumentezi:
QUOTE
se presupune ca munceste mai mult (mentalitatea vest) sau 'se descurca' mai bine (mentalitatea din tara).

Si spun asta pentru ca exista oameni care au bani fara sa munceasca prea mult, iar altii muncesc de se rup pe un salariu de nimic.
Evident, cele de mai sus reprezinta punctul meu de vedere.
Nu intentionez sa fac din acest topic un "loc de contraziceri". smile.gif
Poti sa ne spui de ce este un aspect benefic? Mi-ai facut sa am niste aporii.
Multumesc frumos.
smile.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 20 Apr 2004, 09:34 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 20 Apr 2004, 09:56 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Si spun asta pentru ca exista oameni care au bani fara sa munceasca prea mult, iar altii muncesc de se rup pe un salariu de nimic.

poti cuantifica ce inseamna a munci mult? eu nu stiu nici o unitate de masura potrivita a muncii.
sa zicem ca un individ trage toata ziua la coasa pe cimp. cantitatea de calorii consumata e remarcabila. dar plusvaloarea generata e relativ mica pt. ca tractorul sau combina sunt mai eficiente.
hai sa luam extrema cealalta: eu. consum relativ putine calorii ca stau o mare parte din zi pe scaun, totusi probabil ma aleg cu mai multi bani decit omul cu coasa. de ce? pentru ca, aparent, cin ciuda faptului ca gasesc timp sa postui pe forum, angajatorul pare sa aibe impresia ca plusvaloarea generata de mine justifica salarul care mi-l da la sfirsitul lunii.

e cinstit ca cineva sa moara de foame daca munceste? no way, dar gradul de "rasplata" pentru activitatea depusa depinde de cistigul obtinut de beneficiarul activitatii. trebuie sa rid ne omul necajit? no way. poate n-a avut ocazia sa faca ceva mai bun din viata lui. sansele egale sunt oricum o poveste. sa ma simt prost ca vin acasa mult mai putin rupt decit el? nici vorba. asta e. e liber sa concureze cu mine pt. jobul meu, daca crede ca-l poate face mai bine.

acu 12-13 ani mergeam cu un prieten in troleibuz in Timisoara. al meu prieten chiar is luase adidasi noi din piata, care nu erau chiar ieftini dar nici exorbitanti de scumpi. urca un fost coleg de-al lui de liceu care venea de la schimbul 1 din fabrica (era intr-o simbata). intram in vorba si tipul intreaba unde am fost. la care prietenul raspunde ca a fost sa-si ia niste adidasi. a urmat inevitabila intrebare: "cit". prietenul raspunde (nu mai tin minte scorul). a urmat o lunga prelegere despre cit de greu se cistiga banii la strung si cum isi permite (moral) sa-si cultive latura hedonistica asa de nerusinat, cumparindu-si adidasi la pret regesc cind alti oameni de abia-si duc zilele in fabrica.
m-am bagat si eu, intrebindu-l de ce s-a facut "prelucrator prin aschiere" daca-i viata asa grea. a intrebat "ce era sa ma fac altceva". am zis "in loc sa mergi in liceu la toate chefurile si sa chiulesti de la mate sa mergi la fotbal putei sa inveti. atunci poate azi erai cel care comanda si nu cel care sta cu privirea in pamint". m-a injurat si a coborit.

long story, short conclusion: cantitatea de munca (fie in ore, fie in calorii sau whatever) nu trebuie sa aibe o legatura prea mare cu salariul. salariul e legat de productivitate (intr-o intreprindere sanatoasa economic cel putin).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 23 Apr 2004, 02:55 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Poate nu se referea la salariati...Poate se referea la "meseriasii" cu legaturi care fac banu' rapid si gros (poate chiar mult mai gros ca tine). Cand vezi clasicul Mercedes incarcat cu clasicul bortos cu maieu negru si slapi asezonati cu bermudele, nu te gandesti prea mult la salariul tau care oricat ar fi de balsoi nu va depasi veniturile aceluia. Si nu e o imagine sablon...e realiatea din strada din fiecare zi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Apr 2004, 11:38 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Exact la acel gen de oameni ma refeream.Luam un muncitor in fabrica:salariu minim pe economie. Luam si un altul care isi face paralele hai sa ii zicem... intr-un mod mai putin "ortodox". Amindoi cu aceeasi studii.Unul e la limita subzistentei iar celalalt se lafaie.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 27 Apr 2004, 12:33 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



pai in cazul asta e vorba de o exceptie de la regula. Mai exista si alte exceptii, dar regula generala e ca cine are ambitie si presteaza in mod sustinut o activitate utila va castiga mai mult decat unul care sta si asteapta sa-i pice nu stiu ce din cer. Inclusiv in ceea ce priveste aprecierea celorlalti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Apr 2004, 12:53 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-Maria
Am sa pun o intrebare clasica: Cine esti tu sa judeci? Ca X isi bate nevasta si nu citeste pe Cuelho, ca Y se uita la Dinamo-Rapid in loc sa mearga la teatru, ca Z da banii pe tigari si femei in loc sa ii dea pe beletristica samd?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Apr 2004, 03:14 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Gypsyhart, am sa iti raspund tot intr-un mod clasic: cine esti tu sa ma intrebi cine sint? Glumesc, desigur! rofl.gif
Eu nu judec, observ.
Si e Coelho, nu Cuelho.Oricum, nu are importanta pentru ca sintem off-topic. Sa revenim !

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Apr 2004, 03:17 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Apr 2004, 03:49 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-MAria
Hmmm...
Probabil din cauza unor traume din copilarie si adolescenta am capatat aceasta sensibilitate la atacuri mai mult sau mai putin subtile. Si din ce ai scris am perceput aceste atacuri vizavi de anumite categorii de comportamente, respectiv anumite genuri de oameni.
Ai spus ca observi nu judeci.
Si care este scopul observatiilor tale?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 27 Apr 2004, 05:39 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Gipsy, hai sa iti spun ceva: nu am avut niciodata intentia de a prolifera un atac la persoana,nici de a persifla, nici de a ironiza.Ce am sa spun, spun verde-n ochi.
Nu pot respecta un om care si-a facut banii prin strainataturi pentru ca a dat in cap sau a bagat miinile in buzunarele altora.Atit.Fara "deformari". Am insa tot respectul pentru acei oameni care au fost capabili sa faca avere prin munca cinstita.
Daca X isi bate nevasta ca e dreptul lui, as putea sa iti spun ca e si dreptul ei sa nu se lase batuta si sa riposteze. Daca l-ar fi citit pe Coelho,X nu ar mai fi ridicat pumnul.
Fiecare face ce vrea cu viata si cu timpul lui.E LIBERTATEA LUI si are dreptul sa si-o puna in practica atita timp cit nu incalca LIBERTATEA ALTORA.
Ideea topicului e insa alta:faptul ca uitam sa ne mai hranim si sufletele (daca le avem) nu numai burtile. Si ca tot alergind pentru partea materiala uitam ca viata nu se rezuma la a acumula doar bunuri materiale.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Forta-MTI
mesaj 27 Apr 2004, 06:42 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 223
Inscris: 26 March 04
Forumist Nr.: 2.770



Ideea topicului e insa alta:faptul ca uitam sa ne mai hranim si sufletele (daca le avem) nu numai burtile. Si ca tot alergind pentru partea materiala uitam ca viata nu se rezuma la a acumula doar bunuri materiale.

----Asta este de fapt drama pe care o traieste o mare parte a Romaniei aflate in tranzitie... din pacate, e trist sa vedem cum exact regulile "banul calca totul", "succesul cu orice pret", sunt coordonate de viata majore pt multi romani...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 27 Apr 2004, 08:17 PM


--------------------
Razboiul este pace, libertatea este sclavie, ignoranta este putere.

"Homo sum et nihil humani a me alienum puto"- Terentiu
(Om sunt si nimic omenesc nu-mi este strain)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 Apr 2004, 10:37 AM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-Maria
PAi constient poate nu ai avut intentia de a ataca persoane. Sau poate nu ai avut curajul... ohyeah.gif
Dar in final tot la persoane se ajunge.

Sunt perfect de acord cu afirmatia Fiecare face ce vrea cu viata si cu timpul lui.E LIBERTATEA LUI si are dreptul sa si-o puna in practica atita timp cit nu incalca LIBERTATEA ALTORA.

Si totusi nu mi'ai raspuns la intrebare: CAre este scopul observatiei tale? (al acestui "declin spiritual")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 28 Apr 2004, 10:52 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Raspuns:
Cind vezi ca ceva nu merge bine, incerci sa faci ceva.Dar pentru asta trebuie sa constientizezi ca problema exista intr-adevar.

Stire:
Pentru campania "Dacia Literara" initiata de Ministerul Culturii si de Institutul Cultural Roman, campanie care urmareste atragerea tinerilor catre lectura , a fost aleasa melodia "Instigare la cultura" a trupei "Parazitii" :

"Mesajul e clar si nu se indreapta catre Marte
De dragul diversitatii ,citeste-o carte!
Daca vrei sa faci lumina cind pentru tine e noapte,
Educa-te singur,frate,citeste-o carte! "


Nu mor de dragul trupei in cauza, dar pentru acest lucru, nu pot decit sa ii aplaud!
spoton.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 28 Apr 2004, 10:53 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 Apr 2004, 02:47 PM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Diana-MAria
Ai spus ca "vezi ca ceva nu merge bine". Asta nu e evaluare? Mai ales ca pentru multi dintre cei "decazuti" nu e nici o problema ca nu au preocupari culturale. E de fapt problema ta aici....
Ai dreptate cand spui ca daca nu constientizezi o problema nu poti face nimic impotriva ei.
Insa fiecare constientizeaza pentru el insusi. Nu poti imprumuta intelegerea ta unui muncitor pe santier sau unui elev de scoala generala sa zicem. Daca il "ajuti" prea mult o sa il faci dependent....Este exact ce fac preotii.
Plus ca nimanui nu ii place sa i se spuna "stii de fapt nu prea intelegi despre ce e vorba, lasa'ma sa iti explic".
Din punctul meu de vedere este de ajuns sa iti vezi de ale tale si daca este cineva interesat o sa iti ceara ajutorul daca nu nu....E valabil si la nivel macro.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman