HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emigrantii, SI DENIGRANTII
contraste
mesaj 14 Jan 2005, 06:39 PM
Mesaj #1


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



De multe ori facem lucruri la care nici nu ne-am gandit vreodata.
Nestiute sunt cararile Domnului !
Nimeni nu se naste cu gandul de a pleca din tara lui, de a fi macinat de doruri... Dor de mine... dor de tot !
Emigrantii... De ce ? Cum ? Cand ?
Uneori insa, auzi declaratii de genul "mama care isi trage copilul din fata unei vitrine pentru ca nu isi permite sa-i ia banane sau portocale..." ca motiv de emigrare...Ca parca in America nu vede asa ceva ...
Fiecare a plecat dintr-un motiv sau altul.
Haideti sa dezbatem din doua puncte de vedere :
1. Motivul emigrarii (la latitudinea fiecaruia sa-l afiseze sau nu).
2. Vi se pare firesc ca ajunsi pe alte taramuri sa fie denigrat pamantul unde ai aparut pe lume ? (Oricate nedreptati ti le- au facut oamenii nu te apuca...dor de mine, dor de tot ?)


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2005, 03:06 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



1. Am plecat in 19 Aprilie 1980, cu parintii si fratele (aveam 16 ani). Bunicii (din partea mamei, de origine etnica germana) deja erau aici, bunicul de dupa razboi, venit ca fost prizonier de razboi din Rusia, bunica din 1970. Bineinteles ca asa a fost mai usor pt. parintii mei sa se stabileasca aici, dar:
Daca viata in Romania n-ar fi fost cum a fost, nici nu le-a fi trecut prin gand sa plece...
Sa lasi tot in urma ce ti-e drag - casa, serviciul, colegii, prietenii, vecinii, animalele etc... n-a fost usor... ramai doar cu amintirile... sad.gif

2. Nu mi se pare firesc deloc. Dar asta e parerea mea, oi fi eu mai romantic de felul meu... nu pot si nici nu vreau sa uit de unde am plecat si ce sunt, un banatean get-beget clapping.gif
Am intalnit de multe ori romani sau germani din RO care aveau doar vorbe urate pt. "fosta" lor tara... si nu-i frumos. Nu de multe ori m-am certat cu ei si le-am dat peste gura, verbal bineinteles wink.gif Si de multe ori nemtilor de-aici, care s-au legat de ai nostri. Pana ce n-am zis nimic, habar n-aveau ca sunt din Romania (nu se aude wink.gif ) Si atunci sa-i vezi cu musca pe caciula... biggrin.gif
Un denigrant: Unchiu-meu de ex. Nici in ruptul capului nu mai vrea sa auda de RO. Nici in vizita nu merge. Dar dupa cum il cunosc pe el, pun pariu ca atat de mult il roade, ca se inchide in carapacea sa si face pe nepasatorul. N-ar vrea sa-si vada fosta casa acum cand locuiesc altii in ea...
Eu, in orice caz, nu ezit sa fac misto de el la fiecare ocazie... adica: "Unchiule, nu-i fain in Germania? uite, pe vremuri era Ceausescu la TV, acum esti tu pe prim-plan (cand s-a facut vreun video cu familia)" biggrin.gif
Si i-am mai bagat una, de-al devil.gif : "Uite, poti sa te scremi cum vrei, baietii tai ti-au bagat strambe, acum ai 2 nurori - romance get-beget. Si nepotii au sange romanesc in ei. Asta-i razbunarea Romaniei pt. ca esti atat de incapatanat..." rofl.gif
Am intalnit pe unii care se prefaceau dupa 1 an aici ca cica nu mai stiu romaneste... talente de prost gust, dupa parerea mea... ma enerveaza pur si simplu, grr...
Si despre dorul meu... cred ca e de prisos sa mai spun ceva... deja ma cunoasteti. Romania ma va revedea candva pt. restul vietii mele rolleyes.gif
No, cel tarziu acum o stiti smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 15 Jan 2005, 04:18 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@contraste

CODE
Uneori insa, auzi declaratii de genul "mama care isi trage copilul din fata unei vitrine pentru ca nu isi permite sa-i ia banane sau portocale..." ca motiv de emigrare...Ca parca in America nu vede asa ceva ...


Daca mai adaugi si ca :
- trebuia sa-si ia mama bolnava din spital pentru ca depasise varsta de 65 de ani si ca aveau nevoie de paturi pentru cei care aveau o varsta la care se mai merita sa-ti ofere medicamente
sau :
- ca doctorii nu se uitau la tine daca nu veneai cu sarsanaua
- ca la sectia de pediatrie se faceau copiiilor injectii noapte prin pantalonii de pijama de nemaipomenitele asistente
- sau ca daca erai spitalizat 2 saptamani , dormeai in aceeasi lenjerie de pat , pentru ca nu se sinchiseau sa o schimbe , chiar daca erai operat desi era o chestie primordiala de igiena
- ca la dentist nu aveau curent si te trimiteau la plimbare chiar daca aveai un abces de toata frumusetea
- ca in spitale presiunea la apa era asa de mica de nu se putea face nici macar o sterilizare de instrumente ( sterilizarea se facea doar superficial , atat cat permitea presiunea la apa )
-ca analizele celor care dupa ce terminasera scoala si doreau sa se incadreze in munca , era facute dupa varsta adica nu se mai osteneau , daca aveai intre 16 si 25 de ani , oricum trebuia sa fii sanatos
- ca vecina avea portocale , banane , cascaval pentru copiii ei , deoarece sotul lucra la consiliu iar tu muritor e rand trebuia sa explici copiiilor tai ca nu ai de unde
-ca indiferent unde mergeai , fara sa aduci o plasa cu oarece mici atentii nu erai luat in seama sau chiar neservit , ca sa nu mai spun de faptul ca in favoarea unui pachet de Kent si a unei cafele Jakobs , apareau medicamentele de care avea nevoie tatal , buniciul etc . la orizont
- mancarea care era data bolnavilor ( fasole si orez de cele mai multe ori) era adusa intr-o oala mare pe un carucior si tanti care era cu polonicul in mana te mai si injura daca nu veneai mai repede cu farfuria , indiferent ca erai operat de 24 sau 48 h
- singurul lapte praf pentru noi nascuti care se dadea in farmacii ( Robebi) era dat sub tejghea , daca aveai noroc sau PILE , erai un om fericit , daca nu trebuia sa faci ca MERLIN ( adica amestecuri cat se poate de interesante ca sa aiba noul-nascut ceva de mancat ) cry.gif
- ajutoarele trimise in Romania ( eu vorbesc de cela la care am participat si eu ) la sectia de noi nascuti au fost impartite frateste , intre asistente 50.gif copiii nu au vazut mai nimic din ele

Sunt multe exemple din spitale , dar traite de mine , nu sunt povesti auzite , din pacate cry.gif
Asi putea sa-ti insir aici o gramada de lucruri , lista s-ar face enorma . Cei care au apucat inca vremea lui "Ceasca " la o anumita varsta , isi mai amintesc .
Cu toate acestea nu am uitat niciodata de unde am plecat si cred ca acest lucru esential nu are voie sa-l uite nimeni cand paraseste o tara .
De fiecare data cand ma duc in Romania ma apuca plansul cand vad la colturi oameni batrani , care au lucrat in C.A.P -uri toata viata si acum primesc o pensie de mizerie si stau sa cerseasca o coaja de paine cry.gif cry.gif
Cu toate acestea daca as avea sansa sa-mi aleg tara unde sa ma nasc , sunt sigura ca tot Romania as alege .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2005, 04:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 15 Jan 2005, 04:43 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Zed, tot ce spui e foarte adevarat dar multe din aspectele astea exista si in SUA, de exemplu. Numai ca in SUA oamenii care sint in situatia asta nu au posibilitatea sa emigreze undeva unde ar fi altfel si, daca stau sa ma gandesc mai bine, nici nu cred ca le trece prin cap asa ceva. Nu ca n-ar fi inteligenti ci pentru ca sint limitati in gandire si manipulati de sistem inca de mici. Se nasc si mor ca niste viermi cu zambetul pe buze si castile cu muzica pe urechi!!!

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 15 Jan 2005, 04:43 PM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 15 Jan 2005, 05:13 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Oul Dogmatic
Nu cunosc situatia din S.U.A decat din auzite si de la TV , nu am trait acolo si nu vreau sa fac afirmatii gratuite bazate numai pe aceste doua criterii .
Eu am adaugat la ceea ce a scris contraste cate ceva care m-a deranjat enorm pe mine pe vremea aceea in Ro , pentru ca exemplul era pentru mine prea pueril cu un usor iz de umor .
Nu poti rupe mai rau inima unei mame decat sa o aduci in situatia sa-i spuna copilului ca nu are bani sa-i cumpere ceva de mancare , chiar daca sunt portocale , e trist sa ajunga sa le vada doar in poze sau stand cu nasucul lipit in oarece vitrine . cry.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Jan 2005, 07:35 PM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Oul Dogmatic @ 15 Jan 2005, 05:43 PM)
... in SUA oamenii care sint in situatia asta nu au posibilitatea sa emigreze undeva unde ar fi altfel si, daca stau sa ma gandesc mai bine, nici nu cred ca le trece prin cap asa ceva. Nu ca n-ar fi inteligenti ci pentru ca sint limitati in gandire si manipulati de sistem inca de mici. Se nasc si mor ca niste viermi cu zambetul pe buze si castile cu muzica pe urechi!!!

sunt convins ca pot emigra unde le vrea muschii, si la fel de convins sunt ca prefera viata aia de vierme cu castile pe urechi decit sa moara prin fisia gaza manipulati de politicieni criminali care le dau centura cu bombe si ii trimit sa sara in aer.

stiu un american care a emigrat in romania, locuieste intr-o comuna de linga arad si l-au aratat la tv cind a votat, deci nu sunt asa de limitati bietii americanii aia

cla- recunosc in postarea ta pe multi din amicii mei care locuiesc acum in germania. wink.gif



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Jan 2005, 11:41 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (mutulica)
cla- recunosc in postarea ta pe multi din amicii mei care locuiesc acum in germania.

Si care "nu mai stiu" romaneste, asa-i? Tztz...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 16 Jan 2005, 03:05 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE
sunt convins ca pot emigra unde le vrea muschii, si la fel de convins sunt ca prefera viata aia de vierme cu castile pe urechi  decit sa moara prin fisia gaza manipulati de politicieni criminali care le dau centura cu bombe si ii trimit sa sara in aer.


Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar americanii nu pot "emigra" si nici fugi din tara... chiar daca asa vor muschii lor. Ei se inroleaza in armata daca vor pe fasia Gaza sau pe fasia Afganistan sau Irak sau pe celelate multele fasii unde dau cu bombe, adica se fac mercenari, pentru bani sau se duc ca turisti pentru fun.....

Am impresia ca tu-i crezi pe americani toti o apa si-un pamint...

QUOTE
stiu un american care a emigrat in romania, locuieste intr-o comuna de linga arad si l-au aratat la tv cind a votat, deci nu sunt asa de limitati bietii americanii aia


Un american de origine romana poate, drept la vot nu au decat cetatenii! Chiar de ce oare o fi "emigrat" americanul ala taman in Romania ! ohmy.gif

Acest topic a fost editat de Oul Dogmatic: 16 Jan 2005, 03:05 AM


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jan 2005, 04:15 AM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Contraste, ai deschis un subiect pentru care nu-mi trebuie mult sa ma aprind. Ai dreptate cu tot ce ai scris in deschiderea mesajului tau. Si de multe ori mi-am exprimat parerea pe Han despre subiectul asta.

Sa incep prin a spune ca din observatiile mele, fenomenul emigratiei e unul foarte complicat si extrem de personal. Fiecare "indura" emigratia si dorul de Romania altfel.

Sotul meu a plecat din motive politice la inceputul anilor 80 si nu l-am auzit niciodata vorbind Romania de rau, e foarte constient ca ce problema a avut a fost cu sistemul si anumiti incuiati care il puneau in practica. Eu am plecat ca sa fiu cu el si am suferit (si inca mai sufar) de dorul Romaniei. Recunosc insa ca in ultima vreme sufar mai putin si dupa 13 ani admit ca aici e casa mea cel putin pana cand va face sens pentru mine sa ma intorc in Romania definitiv.

Nu mi se pare normal sa-ti denigrezi tara unde te-ai nascut si ai crescut (si poate ai primit macar 6 ani de buna crestere de-acasa daca nu 7) - asta e parte din cine esti si denigrandu-ti provenienta te renegi pe tine, cel care esti la momentul prezent. (O, si stiu ca va fi cineva care va avea de comentat la asta, dar spun de pe acum ca nimic nu ma va face sa-mi schimb convingerea).

Deasemeni, nu mi se pare normal nici sa denigrezi tara care te-a adoptat, lucru care se intampla la fel de des. Am intalnit multi care traiesc nefericiti intr-o tara care se pare ca numai rele are pentru ei si nu le dau dreptate. Le-as da, de ar fi fost adusi aici in lanturi - dar nu, au venit de buna voie si nesiliti de nimeni si continua sa se vaite. Intreaba-i de ce nu se duc inapoi in Romania si o sa auzi partea de placa despre Romania ("ce sa fac acolo, m-as duce daca as avea bani" de cele mai multe ori).

Atat in tara de origine cat si cea de adoptie sunt lucruri care-ti plac si care nu. Daca raiul ar exista pe pamant, toti am incerca sa obtinem o viza acolo. Dar se pare ca nu exista.

@Oul Dogmatic

QUOTE
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar americanii nu pot "emigra" si nici fugi din tara... chiar daca asa vor muschii lor.


Oricat de intens esti tu in convingerile tale anti-americane, vreau sa stii ca exista un numar mare de americani care traiesc in multe tari ale globului (si nu sunt neaparat tarile de unde le provin parintii sau bunicii). Doar ca americanii nu se numesc "emigranti", ci "ex-pats". Pot foarte bine emigra atata timp cat indeplinesc conditiile tarii de adoptie, ca orice alt cetatean al lumii. De fugit, recunosc ca nu fug ci merg la viteza legala spre aeroport - nu-i opreste nimic si nimeni sa obtina un pasaport. Muschii multora nu vor (corect ar fi "muschii lor nu vrea") din diferite motive si asta e treaba lor.
Dar asta ar face un alt subiect, scuze de OT.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 16 Jan 2005, 05:53 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



QUOTE (Mistinguett @ 16 Jan 2005, 05:15 AM)

Oricat de intens esti tu in convingerile tale anti-americane, vreau sa stii ca exista un numar mare de americani care traiesc in multe tari ale globului (si nu sunt neaparat tarile de unde le provin parintii sau bunicii). Doar ca americanii nu se numesc "emigranti", ci "ex-pats". Pot foarte bine emigra atata timp cat indeplinesc conditiile tarii de adoptie, ca orice alt cetatean al lumii. De fugit, recunosc ca nu fug ci merg la viteza legala spre aeroport - nu-i opreste nimic si nimeni sa obtina un pasaport. Muschii multora nu vor (corect ar fi "muschii lor nu vrea") din diferite motive si asta e treaba lor.
Dar asta ar face un alt subiect, scuze de OT.

Cred ca nu se cunoaste prea bine sensul cuvintului "emigrare" si ce inseamna din pct. de vedere legal pentru diferite tari. Americanii ca si alte natii pot obtine rezidenta in alte tari, temporar sau pe durate extinse fara sa fie nevoiti sa "emigreze", sa renunte la cetatenie sau la statutul lor originar.
Emigrarea are si ea niste limite. Nu orice cetatean de oriunde poate "emigra" unde, vorba lui Mutulica vor sau vrea muschii lui chiar daca respecta regulile de circulatie si nu depaseste viteza limita cand alearga la aeroport. La fel nu orice tara e deschisa pentru emigranti, ex-pats,refugiati sau chiar turisti americani.

A critica un sistem politic sau aspecte sociale, culturale ale unei tari nu inseamna neaparat a denigra tara respectiva, e o maaaare diferenta!


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Jan 2005, 09:42 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Si care "nu mai stiu" romaneste, asa-i? Tztz...

si de aia, dar ma refeream la cei ce gindesc ca tine. au plecat cu familia inainte de revolutie, si acum viseaza sa se intoarca acasa . unul din ei si-a luat teren pe munte, si-a construit casa de vacanta, isi aduce copii in fiecare an aici, a invatat-o pe nevasta romaneste...

QUOTE
Un american de origine romana poate, drept la vot nu au decat cetatenii! Chiar de ce oare o fi "emigrat" americanul ala taman in Romania !

un american de origine americana, care a primit cetatenie romana. S-a indragostit de o romanca, si aia nu a vrut nicicum sa plece, asa ca a venit el aici.
QUOTE
Am impresia ca tu-i crezi pe americani toti o apa si-un pamint...

nu generalizez, si nu ma astept sa dea maine americanii navala la emigrat in Romania, ti-am dat un exemplu, si mai exista si altele. Stiu pe multi care au ales cetatenia germana, dupa ce in timp ce isi faceau armata acolo s-a casatorit cu nemtoaice si au decis sa ramana. Unul lucreaza ca strungar la o firma pe linga Nurenberg.

E foarte probabil ca americanii sa nu isi doreasca sa plece din tara aia la fel de mult cum isi doresc restul sa emigreze spre tara lor, dar aici e alta poveste.

Si ca sa revenim la subiect, daca esti asa contra, de ce ai emigrat?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 16 Jan 2005, 10:24 AM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Fiecare a emigrat dintr-un motiv sau altul.
Este o soarta a omului....
Ca si cand ai juca la jocuri mecanice tot salariul, si, nu castigi nimic.
Muncesti o viata de om, doar munca si privatiuni, si nu ai nimic.
Vine unul, baga o moneda castiga tot.
Are noroc si in propria tara, si oriunde aiurea se duce.
Altul, nu are un ban, gaseste o moneda pe jos, o schimba intr-o fisa, joaca la jocuri mecanic si... castiga.
Norocul celui care s-a realizat intr-o alta tara.

Aceasta este situatia prezenta.
Inainte de 1989 se adauga politicul.
Am stat de vorba pe INTERNET cu un american al carui tata - fost ofiter prin 194..... , dupa razboi a fugit in Grecia, unde s-a casatorit cu o grecoaica, au avut acest copil nascut in Turcia, - deci de nationalitate turca - si au emigrat intr-un final in America.
Vine frecvent in tara la fratii tatalui acum decedat, viziteaza rudele nevestei din Grecia. Strange impresii, bucurii, imparte tristei.
Este profesor de religie comparata.
Si... parerea mea - un om integru.
Apreciaza viata pe care o are, rudele pe care le are, pozitia pe care o are.

Voi ce puteti spune ?


Acest topic a fost editat de contraste: 16 Jan 2005, 10:30 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jan 2005, 10:43 AM
Mesaj #13


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
Cred ca nu se cunoaste prea bine sensul cuvintului "emigrare" si ce inseamna din pct. de vedere legal pentru diferite tari. Americanii ca si alte natii pot obtine rezidenta in alte tari, temporar sau pe durate extinse fara sa fie nevoiti sa "emigreze", sa renunte la cetatenie sau la statutul lor originar.

Am dubla cetatenie, nu m-a obligat nici una din tari sa renunt la cetatenie. Am doua pasapoarte si drept de vot (exercitat cool.gif ) in ambele tari.
Eu cred ca sunt emigrant in State si expatriat in Romania. Daca gresesc, invata-ma tu ce e emigrarea.
QUOTE
A critica un sistem politic sau aspecte sociale, culturale ale unei tari nu inseamna neaparat a denigra tara respectiva, e o maaaare diferenta!

Deci nu ne place la o tara: politicul, socialul, culturalul (si ai uitat sa spui oamenii care o locuiesc). Ce mai ramane? Critica este critica atat timp cat este obiectiva si nu distorsionata de dezamagirile fiecaruia. In momentul in care critici la o tara lucruri care se intampla (in mai mica sau mai mare masura) oriunde in lume dar ii atribui acele lucruri exclusiv acestei tari, eu o consider denigrare. Lipsa de patriotism care da un nou sens vorbei "a-si omora mama". In ultima instanta e vorba doar de bun simt sa nu improsti cu noroi.
Parerea mea.

Contraste, nu stiu daca e soarta (in sensul ca nu ai control asupra situatiei) ci din contra, alegi sa traiesti unde crezi tu ca-ti e mai bine. Uneori socotelile din targ nu se potrivesc cu cele de-acasa, iar alteori se potrivesc. Dar alegerea sa emigrezi o faci tu, e o decizie care e facuta constient.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 16 Jan 2005, 10:50 AM
Mesaj #14


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Emigrarea este facuta constient, acum, dupa 1989.
Inainte era soarta de a te fi nascut in era dinspre... comunism in zbor ! Nu uita asta ! Aici m-am referit zicand soarta !
Eu as mai deschide un nou thread, dar , teama mi-e ca nu sunt destui oameni cu varsta peste 45 de ani care sa stie manipula calculatorul, sa isi poata posta parerile. Acestia sunt cei carora le-as dedica in mod expres threadul nou...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Jan 2005, 12:36 PM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Noi am fost obligati sa renuntam la cetatenia romana. La Curtici, inainte de urcare in tren, ne-au fost perforate pasapoartele. Adica am trecut prin Ungaria si Austria fara vreo cetatenie... pana in ziua urmatoare, cand am primit-o pe cea germana.
Inca-l mai am ca amintire, asa perforat cum e... sad.gif

50.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 03:00 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Misti , asta depinde si de anul in care ai plecat . cry.gif

Cla e plecat in anii '80 , pe vremea aia era la "moda " sa-ti perforeze pasaportul sau sa-l rupa la mijloc, in lat nu in lung ( daca te urcai in avion ) . Daca mergeai cu trenul mai obisnuiau sa-ti puna o stampila de toata frumuseatea pe care scria mare si rosu " plecare definitiva" .In momentul ala nu mai aveai cetatenie romana deoarece inainte de a primii pasaportul iti cereau restul de acte , certificate de nastere , deces , divort , castorie ( toate legale ) , deabea dupa asta iti dadeau pasaportul in mana . Eu nu am patit chiar asa , ca am plecat dupa '89 , dar am vazut cu ochii mei cum arata asa un pasaport .
La mine a fost altfel , eu am primit un pasaport albastru ( asa ii spunea smile.gif ) care era pentru plecare definitiva si mie mi-au cerut la politie in ziua in care l-am ridicat , tot restul de acte legale pe care le aveam inclusiv buletinul . Mi-a spus in fata ( desii era dupa revolutie , cand eram deja "liberii" nu dai actele , nu capeti pasaport ). Scurt si la obiect !In schimb , cu toate ca am parasit tara , nu mi-au pus nici o stampila in minunatul pasaport albastru si nici nu l-au perforat ( oricum nu mai am ce sa fac cu el , nu mai e valabil ) . Cand am fost in romania , am intrebat la politie ( bineinteles cu pile ) daca imi pot face un pasaport romanesc . Si minune , cica se poate . Fara pile , iti spune cam asa la ghiseu : Imi pare rau dar este imposibil , nu mai aveti cetatenie romana , deoarece cand ati plecat din tara ati predat restul de acte de buna voie si nesilit de nimeni !GRRR . Sa nu le dai in cap la cum te mint in fata !!!
Mie mi-a spus o babuta , care a auzit discutia de la ghiseu asa : Maica , daca vrei cetatenia inapoi si nu vrei sa dai nimic ( adica oarece $) si nu ai nici pile aici , fa si tu un mic accident cu masina iesind dintr-o parcare , dar alege un mercedes al unuia care lucreaza aici , sa vezi ce repede iti dau cetatenia inapoi numai ca sa-ti poata lua carnetul pana platesti cativa $ sa-si repare masina !" smile.gif
Revenind acum aspra cetateniei , eu consider o magarie nemaipomenita sa iei cuiva cetatenia fara cosimtamantul lui , ceea ce au facut se numeste santaj , vrei pasaportul , preda restul de acte legale !!
Am ajuns sa platesc viza cand ma duc in Romania , macar daca ar da astia banii la oarece orferinate , nici prin cap nu mi-ar mai trece sa-mi fac un pasaport romanesc !

@Cla , mie imi plac cel mai mult cei care nu mai stiu sa vorbeasca romaneste , sau au o dictie "prefacuta" de toata frumustea si cand ii intreb de cati ani esti aici , pai de 2 ani . Altii sunt de 14 ani si stiu inca sa vorbeasca romaneste si sa scrie , ciudat . ( cel mai bun exemplu este Misti , uite ce-i merge gurita si detetele ) tongue.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Jan 2005, 03:47 PM
Mesaj #17


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Zed)
Cla , mie imi plac cel mai mult cei care nu mai stiu sa vorbeasca romaneste , sau au o dictie "prefacuta" de toata frumustea si cand ii intreb de cati ani esti aici , pai de 2 ani .

Si eu ii "iubesc"... bop.gif evil.gif
Pacat ca nu pot sa fac poze mai bune cu telefonul asta nenorocit... Asta-i pasaportul meu, "Pentru persoane fara cetatenie" si perforat. Langa el, "celebra" stampila... Adica s-o stergi pana la data de... , ca altcumva nu mai capeti... 50.gif

user posted image


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 03:59 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Cla , al meu nu-i gaurit , dar nu mai este valabil , tot un drac laugh.gif
( oricum am crezut ceea ce ai scris de pasaport , am vazut asa ceva cu ochii mei )


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Jan 2005, 04:09 PM
Mesaj #19


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Zed - e normal sa iti ceara actele, in momentul in care renunti la cetatenie, actele devin nule. In fond statul le confisca pentru a preveni folosirea lor ulterioara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Jan 2005, 04:15 PM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Zed: Pai stiu ca m-ai crezut, dar altii poate n-au vazut unul "made in R. S. Romania 1980" wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Jan 2005, 04:18 PM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu inca mai am pasaportul verde de pe vremurile alea...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 04:21 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@mutulica , eu nu am spus cand am plecat ca vreau sa renunt la cetatenie huh.gif si pe pasaportul meu nu scrie ce scrie pe al lui Clau - Pasaport fara cetatenie , scrie doar pasaport , numai ca-i albastru , nu verde ( cum era pentru pentru excursii , concedii etc ) si pe prima pagina scrie mare si frumos : Titularul acestui pasaport este cetatean roman stabilit in strainatate . Cu toate acestea mi s-a spus ca predau toate actele legale ( restul ) si ca nu mai sunt cetatean roman desii nu am renuntat la cetatenie nici verbal , nici in scris !
Oricum in Germania nu imi este recunoascuta cetatenia romana rofl.gif yikes.gif . Mare-i gradina Domnului !
Cetatenia romana oricum o rezolv , ca asa-i cand ai pile ohyeah.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Jan 2005, 04:26 PM
Mesaj #23


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cum naiba... ai avut cerere de plecare definitiva din tara? am plin de amici care au plecat in '90, imediat dupa revolutie, si toti si-au pastrat actele. le-au cedat doar cind au facut cererea de renuntare la cetatenie.

cei carora statul germa le-a permis dubla cetatenie au doua pasapoarte, buletin, etc... tot ce vor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 04:35 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Iti dau cuvantul meu de onoare ca asa s-a intamplat , am relatat exact asa cum s-a petrecut !
Si ca sa spun tot , imi pierdusem certificatul de nastere si copia legalizata nu a vrut sa o ia . Asa ca , a trebuit sa merg in orasul natal , sa aflu ca a ars o parte din consiliu 50.gif si ca nu-mi pot elibera alt certificat de nastere .Mi-au explicat ca arhiva este arsa si nu prea se mai gasesc acte si ca dureaza si bla bla . Le-am explicat ca nu pot sa-mi ridic pasaportul fara acest document si dupa un circ de vreo 4 ore , l-am capatat .
Nu am facut nici o cerere de renuntare la cetatenie niciodata , eu nu am semnat un astfel de act .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Jan 2005, 04:51 PM
Mesaj #25


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE
[...] al lui Clau [...]

Jur ca n-am furat nimic, Zed, iarasi ma acuzi... te zic la Rolf... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Jan 2005, 06:52 PM
Mesaj #26


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cine stie ce dobitoci ai nimerit. e plina tara de absurzi care respecta proceduri pe care nu le inteleg

e curios, ca daca nu ai facut nici o cerere, sau nu le-ai spus ca te expatriezi de ce te-au tratat altfel. eu am plecat cu acelasi pasaport fara nici o problema, si puteam ramine pe oriunde fara sa ma intrebe nimeni de nimic.

cind am aplicat pt job aiurea nu a fost nici o problema cu pasaportul pe care il am acum, atit ca nu prea mai am loc de vize.
aici e diferenta intre emigrat si ex-pats de care spune Misti.
Ex-patriatii sunt cei ce isi pastreaza cetatenia dar aleg sa lucreze abroad . Devin emigranti cind se casatoresc cu localnice si isi aleg cetatenia tarii in care aleg sa locuiasca, alta decit cea din care vin... sau nu?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 07:38 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



eu am plecat in 2000. n-a trebuit sa renunt la cetatenie si nici n-am (mai) primit pasaport nou. a trebuit sa predau buletinul, livretul militar si diverse hirtzoage prin care dovedeam ca nu-i mai datorez statului nimic.
am primit o stampila in pasaport pe care scie "cetatean roman cu domiciliul in Germania", cu care mi-am luat viza.

aici mi-au dat cetatenia dupa vreo 4-5 luni in mod automat, deci n-a trebuit sa renunt la cea romana.

io n-am prea intilnit din astia cu figuri dupa 2 ani (exceptind niste neamuri d-ale mele) dar si stau intr-o zona unde nu-s bas multi din RO si implicit numarul celor din RO cu care am contact privat este limitat.

in alta ordine de idei, in US of A, din cite stiu, chiar daca emigrezi si renunti la cetatenie, 10 ani de zile tot se mai ia IRS dupa tine sa te controleze. daca poate.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 16 Jan 2005, 09:08 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



De ce cineva ar renunta la [o] cetatenie in mod voit?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 09:25 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eu n-am renuntat la cetatenia romana. Cand am luat hotararea sa plec, mi-am bagat pasaportul la Consulat pt viza turistica. Aia m-au chemat la interviu si m-au intrebat daca nu cumva doresc sa plec de tot. Eu am zis ca nu. Au repetat intrebarea pt ca stiau ca imi venise RU-numarul de cativa ani. Eu am repetat raspunsul, mintind fara sa clipesc rofl.gif

Asa ca am acum 2 pasapoarte, 2 buletine, 2 domicili, 2 cetatenii rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 09:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 09:49 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

De ce cineva ar renunta la [o] cetatenie in mod voit?

pentru a nu mai avea niste obligatii. militare de exemplu. desi unele state exclud asta.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 09:49 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (axel @ 16 Jan 2005, 09:08 PM)
De ce cineva ar renunta la [o] cetatenie in mod voit?

Cumnatul meu a renutat la cetatenie in mod voit. Incepuse razboiul in Yugoslavia si zicea ca nu vrea sa fie chemat in Romania la mobilizare in caz ca izbucneste si aici razboiul rofl.gif
De parca l-ar fi luat cineva cu arcanul din Germania. Raspunsul lui a fost: Da, dar daca sunt in vizita in Romania in momentul in care se declara mobilizarea?
rofl.gif

In cazul neveste-si, adica sora mea a mare, nici nu stiu daca mai are cetatenia romana. cred ca nu. Ea cand a plecat era tare suparat pe tot ce e romanesc si a vrut sa taie totul.
Aia mica n-a renutat dar de 10 ani de cand a plecat cred ca nu mai are nici un act romanesc, nici buletin, nici certificat de nastere, nici pasaport. Cred ca nici alea nemtesti nu le mai are. Acum umbla cu alea americane.
Cu frate-miu e de coma, nici nu va mai povestesc.... rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 09:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jan 2005, 10:28 PM
Mesaj #32


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Dragilor, cand vorbim de emigrarea inainte de '89 si cea de dupa, vorbim de sisteme si reguli diferite. Sotul meu a plecat fara cetatenie intr-adevar, renuntarea la cetatenie a fost conditia ca sa primeasca pasaport. Mi-e lene sa caut pasaportul lui sa va zic exact ce zice pe el, dar tin minte ca era roz/ coperti grena, uite chiar o sa-l intreb. La fel era si al meu (si este si cel prezent) diferenta fiind ca al lui era de RSR.

Legat de "fara cetatenie", imi aduc aminte si acum de prima lui vizita in tara cand avea green card dar nu inca cetatenia americana. Cred ca-s OT dar e una din intamplarile alea care raman intiparite cu fierul rosu in creieras. Deci, il astept la aeroport ('87), il vad cum urca scara si ma tot uit sa vad la ce ghiseu de vize e. Si nu e. Si nu e vreo 2 ore, timp in care nu pot sa descriu cum am avut inima de inghetata. Tot ce puteam gandi era "unde te duci sa spui ca a disparut?" Era cetateanul nimanui, nimeni n-ar fi facut nimic pentru el. Din fericire fusese escortat intr-un birou sa i se tina o lectura despre ce sa nu faca pe timpul vizitei. A mai fost luat la intrebari (dar nu "rapit") si de americani la intoarcere - dar eh, au trecut vremurile alea.

Nici unul nici altul nu avem nici un act romanesc decat diplomele si cartea de munca. BI si certificatele de nastere le-am predat la aplicatia pentru pasaport pentru ca ambele au fost cu plecare definitiva.

Nici eu nu vad de ce ai renunta la nici o cetatenie daca nu esti obligat - mai ales la cetatenia americana.

Mutulica, despre ex-pat/emigrant cum o vad eu este asa: esti ex-pat pentru ai tai si emigrant pentru cei ce te-au "adoptat", atunci cand iti faci actele de rezidenta in tara de adoptie. Daca stai acolo doar in baza vizei nu esti nimic mai mult decat in vizita (chit ca dureaza ani de zile in cazul celor care lucreaza pentru companii americane). Cu taxele datorate statului american in cazul in care lucrezi in strainatate pentru o companie americana este adevarat - platesti taxele tarii unde lucrezi cat si si statului american. Daca nu lucrezi pentru americani, nu le platesti taxe. In rest, e adevarat ca de 2 lucruri nu scapi in viata: de moarte si IRS.

Zed, ma descurc mai bine in scris decat la oral. laugh.gif Cand vorbesc imi mai vine sa amestec cuvinte in engleza ca noi asa vorbim in casa. E mai comod. Cand ma duc in Ro fac un mare efort sa vorbesc total romaneste, mai ales cand povestesc ceva de-aici si o fac repede. Se mai intampla sa nu-mi gasesc cuvintele in romana si mi-e rusine de asta. Nu-mi aduc aminte decat de cumnatul unei prietene care dupa 6 luni de strainataturi facea:..."aaa... comment se dit?...."


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Jan 2005, 10:39 PM
Mesaj #33


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Off t.: Uite asa o mai vedem pe Misti pe la Han. biggrin.gif mwah1.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2005, 10:40 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Mistinguett @ 16 Jan 2005, 10:28 PM)
Nici eu nu vad de ce ai renunta la nici o cetatenie daca nu esti obligat - mai ales la cetatenia americana.


In locurile alea unde populatia iubeste America ca sarea in ochi e uneori bine sa zici ca nu vii din America. Ar fi ideal ca pe langa pasaportul american sa ai si unul rusesc. Pt orice eventualitate rofl.gif

Acest topic a fost editat de gio19ro: 16 Jan 2005, 10:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Jan 2005, 10:47 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nici eu nu vad de ce ai renunta la nici o cetatenie daca nu esti obligat - mai ales la cetatenia americana.

draftul care se va introduce curind, de exemplu.

alt exemplu:

esti cetatean britanic si vrei sa te stabilesti in UAE.
ca cetatean britanic datorezi impozit pe venit statului oriunde te-ai afla. degeaba impozitul pe venit in UAE e neislamic. ministrul finantelor UK vrea sa vada income tax, oriunde ar fi cistigati acesti bani.

sau pur si simplu stai intr-o tara care n-are accorduri de evitarea dublei taxari cu tara ta de origine.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman