HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prefata Intarziata, [Jurnalul Linicai]
Mihai
mesaj 12 May 2008, 04:32 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata Linicai veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 16 Jul 2008, 04:01 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



M-am gandit sa fie vorba de prefata pentru "Viata mea, poezie-roman" cu amintiri, ganduri, trairi, vise si contemplari - situatii fel de fel...
Asta nu inseamna ca jurnalul de acasa se va prafui, ci poate ca aceasta "introducere", care imi este la indemana si cand sunt departe de pix si hartie, il va face ca peste ani sa devina romanul pe care am visat toata viata ca il voi scrie.

Bun. Acum, pentru ca stiu de ce scriu si de ce voi scrie aici, voi incerca sa nu ma razgandesc si sa folosesc experienta hanului ca o implicare mai mare in atingerea visului. Iar zilele, trag speranta ca imi vor aduce continutul potrivit.

Daca in urma cu ceva timp mi-era teama sa imi expun opiniile, acum mi-e mai putin teama de a exersa arta de a conversa, care, sa spun fara timiditate, e destul de anevoioasa, atingerea ei fiind un adevarat ideal. Ori, la urma urmei, personajele vor invata incetul cu incetul sa se acomodeze, si ele, cu spatiul, timpul, cu ele si ele intre ele. In final, prin conversatiile sanatoase, speram sa ajungem, impreuna, la un final fericit.





Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 18 Jul 2008, 10:16 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Am intalnit de curand un om cu o experienta de viata incontestabila, graitoare prin insasi infatisarea-i modesta.
Desi au trecut cateva zile de atunci, privirea lui mi-a ramas intiparita in icoanele sufletului. Intimparita insa mi-a ramas si statura lui, si mai mult intiparita in minte.
Oare de ce unii batrani isi pastreaza pozitia corpului dreapta, iar altii se cocoseaza. Este doar o cauza organica, o lipsa de ingrijire, sau tine si de atitudinea in fata vietii? Dar daca este valabila, pe langa celelalte, si ultima afirmatie, ma intreb cat din noi este minciuna, exagerare... superficialitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jul 2008, 10:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LINICA
mesaj 21 Jul 2008, 04:50 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



M-am gandit in ultimile zile la pozitia corpului nostru.
Poate ne-am vindeca mai usor de timiditate, lipsa increderii sau frica, prin simpla grija pe care am putea-o invata sa o avem fata de coloana vertebrala atunci cand ne plimbam, citim, scriem, ne uitam la TV... Poate chiar de rautate si pesimism.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 22 Jul 2008, 05:44 AM
Mesaj #5


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Spor la scrise!!!

flowers.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 Jul 2008, 12:16 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Mutumesc, Contraste! mwah1.gif

Am intalnit astazi la metrou o persoana. De obicei ma asez, daca este cazul, si ori raman cu gandurile mele, ori ma uit pe titlurile ziarelor celorlalti calatori, ori ascult muzica ... si cam ce facem cu totii aproape zilnic.
Azi ascultam muzica, cu casca intr-o ureche, si am vazut un ziar pe unul dintre scaune. Ma indrept sa il ridic si tot atunci se indrepta spre el baiatul de care aminteam. Da, acum vine cliseul: "parca il cunosteam de undeva" .

Daca ne-am saluta mai des si am vorbi unii cu altii in timp ce strabatem acelasi drum, lumea ar fi mai buna, mai inteleapta. Ne-am da seama ca nu suntem cu nimic mai presus de altii, ca avem aceeasi directie cu totii: necunoscutul. Si ca putem fi in aceeasi barca de multe ori, sau putem fi barci alteori...
Dar ne comportam ca niste antisociali. Uff, de ce!? Poate din cauza comoditatii, sau a frunstrarilor ascunse sub timiditate, sau din lipsa de constientizare a vietii, sau, sau... O mare parte dintre noi ne dorim sa iesim din uzura cuvintelor impartasite doar cu cei cunoscuti si atunci... atunci suntem priviti cu ochi diferiti, sau putem schimba privirile din ochii privitorului.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 7 Aug 2008, 05:33 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Azi mi-a placut sa merg, dis de dimineata, alaturi de ceilalti oameni. M-am simtit "in acelasi pas" cu ei. Un fel de ... impartasire. Simteam cum le dadeam din bucuria mea, iar ei imi dadeau din toate ale lor:incruntari, suparari, nervi, naivitate, copilarie, zambetele lor, ochi cautatori, relaxare pe muzica, barfe si dorinte, vise si regrete... Minunat! Simteam ca vreau sa strig: Hei, oameni! Suntem in lumea asta impreuna si plecam tot impreuna, in ciuda aparentelor! Va multumesc pentru ca sunteti cu mine!
Probabil eram considerata nebuna... dar am simtit ca am luat din juru-mi tot ce este uman si le-am dat toate emotiile din clipa aceea.. si aceasta. Pentru ca ciudat, ma simt tare "apartinand" aceleiasi lumi - o lume ce poate fi schimbata doar prin noi insine, ajungand sa ne descoperim doar gandindu-ne la Binele celorlalti.

Am mai simtit in timpul facultatii aceleasi emotii, dar atunci nu eram constienta cum as putea sa ma exteriorizez. Plecasem de la camin si veneam spre romana. Era toamna si copacii erau minunati! Soarele parca era baiatul care avea grija de ei sa ii impodobeasca pentru o mare sarbatoare... cine stie, poate era o nunta de-asta de care noi nu suntem constienti ca poate exista...
Cert e ca parca toata natura imi observa prezenta in acel 331 si parca imi spunea ceva din secretul ei.
Oamenii de langa mine, cei de pe strada erau atat de frumosi in ziua aceea! Si nu era o zi speciala pentru mine... era una ca toate celelalte. Dar sigur a fost o zi in care timpul si spatiul au disparut, lasand loc unei clipe de impartasire...

Sunt clipe pe care cred ca le simtim cu totii. Si cine stie cate astfel de momente trec pe langa mine fara sa le deslusesc? Si cine stie ce energii primim/dam in aceste momente?

Cert e ca m-am intalnit iar cu entuziasmul care a suflat asupra mea pentru a vedea relativitatea inceputurilor si a finalitatilor!


P.S. Mi-ar placea sa fiu acum in leaganul de la Curmatura. smile.gif

Acest topic a fost editat de LINICA: 7 Aug 2008, 05:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Aug 2008, 08:29 PM
Mesaj #8


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



hug.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 6 Oct 2008, 04:04 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nefertiti hug.gif

Ati vazut ce de toamna e peste tot? Pe strazi, pe alei, pe ulite! Si culori, mii! Din care doar putem visa sa ne facem hainute, bluzite sau rochite in care sa dansam/invarti pline de farmec la petrecerile ce vor veni.
Ca de, unde gasim locul de unde le putem cumpara? Si nici gand sa le putem purta, asa naturale, nu!? Desigur, daca stiti vreun secret, va voi fi recunoscatoare. wink.gif
Dar nimeni nu ne poate opri sa le culegem pentru a ne impodobi casutele si locurile noastre preferate. Si sa facem cadouri neasteptate cu ele si cu, poate, altele adunate pana acum. Scoici si nisip, frezii si nasturasi pastrati in cartile citite in anotimpurile ce au fost inaintea acestuia care ne este noua Prezentul.
Gandurile ce le-a adus sau le va aduce cu ea aceasta Toamna, le putem, dupa caz, pune la camara sa ne infruptam cu ele, trimite la somnic de urs spre uitare, sau pastra pentru cand va fi primavara, sau poate vara si vom avea altele cu care sa le inlocuim.
Acestea si toate ale toamnei prezenţa sunt aici si nu in alta parte. De spun nu, sunt departe de ceea ce numim - aici, unde este Toamna si Iarna, si Primavara si Vara- Realitate.

.. totusi, te iubesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 15 Oct 2008, 12:22 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Sunt fericita! Nu spun ca nu am motiv sa nu fiu fericita, ci am un motiv pentru care pot sa fiu fericita de azi inainte in fiecare zi, in fiecare dimineata, in fiecare secunda: toamna a venit cu cheia fermecata! Am usa mea la casa, o usa pe care o inchid eu, o deschid eu, o pot uita deschisa tot eu seara si doar eu sunt responsabila pentru ea - momentan. biggrin.gif

Este atat de ... relaxant ... sa ai locusorul tau! Si responsabil. wink.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 4 Nov 2008, 05:07 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



De ce trebuie sa asteptam mereu ca ei sa faca primul pas? De ce sa cersim de la ei iubire? De ce sa avem rabdare cu ei? De ce ei au voie sa experimenteze... mai bine zis: SA ALEAGA, iar noi sa asteptam ... sa fim alese? De ce sa asteptam sa fim cerute in casatorie? De ce?

Pe vremea strabunicii mele - ferice de cei care pot spune "pe vremea bunicii", barbatul trebuia sa aleaga:
- persoana care sa le fie odihna la intoarcerea de la munca;
- trupul visat, in care sa se scufunde;
- persoana care sa le ofere un copil;
- persoana care sa educe si sa ingrijeasca copiii;
- persoana care sa ii alinte ca pe niste copii;
- persoana cu care sa vorbeasca oricand;
- persoana care va avea oricand timp pentru ei;
- persoana care sa le gateasca, spele, calce;
- persoana care sa aiba grija sa aiba o prezenta placuta in societate;
- persoana care sa stinga seara lumina;
- persoana care sa le spuna buna dimineata;
- persoana care sa ii astepte cu mancarea calda si baia pregatita;
- persoana chibzuita in toate;
- persoana care sa spuna Da (de cele mai multe ori, din prima!).
- persoana care sa transforme casa in Camin...

In schimb, doua conditii se cereau indeplinite:
- curaj si responsabilitate sa ingenuncheze si sa ceara mana;
- sa ofere fata de societate (in primul rand- in cazul in care se casatoreau fara sa iubeasca) dar si fata de persoana aleasa(in primul rand, in cazurile in care se casatoreau din iubire) de a asigura cele necesare traiului de familie.

Bun.

Astazi cine si ce cauta? Cine ofera si ce ofera? Cine gaseste si cine ofera? Intrebari de acest fel pot sa curga... Ce raspunsuri avem pentru ele? In ce ipostura ne aflam? A celui care cauta, sau a celui care asteapta sa fie gasit?

E clar, ele sunt adresate in egala masura tuturor celor care ne dorim un Camin... Bun si cu asta. Dar azi cine "ingenuncheaza"? Si de cate ori?

Acest topic a fost editat de LINICA: 4 Nov 2008, 05:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 10 Dec 2008, 11:34 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



O binecuvantata Asteptare in care lupt pentru a pastra ceea ce inseamna gandire pozitiva, toleranta, intelegere de sine si ... descoperire de noi si profunde umbre de cunoastere in "noi, voi, ei... TOTI" - frumos si drag cantec... smile.gif

Cu cat ma apropii mai mult de moarte, simt ca aceasta nu exista... simt ca voi ramane doar cu mine, alaturi de tot ce fac sa-mi fie important si... de ajuns...

In esenta, Craciunul este prefigurarea Iubirii - miezul "Inceputului" Vesnic... Ce ne poate bucura mai mult decat stiinta acestui Inceput?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 21 Jan 2009, 03:10 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Iubirea pasionala urla in singuratate, sfasiindu-se atunci cand se simte tradata.
In acelasi timp si spatiu, cea prieteneasca apeleaza la "cealalta" pentru a se apara...
La sfarsit, ramane cea mai reala, mangaind teama, topind necuvintele si arzand pasii de pe cale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Jan 2009, 10:14 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(LINICA @ 24 Jul 2008, 12:16 PM) *
Azi ascultam muzica, cu casca intr-o ureche, si am vazut un ziar pe unul dintre scaune. Ma indrept sa il ridic si tot atunci se indrepta spre el baiatul de care aminteam. Da, acum vine cliseul: "parca il cunosteam de undeva" .


Este noul nostru coleg! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 29 Jan 2009, 04:12 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Imperiul financiar mondial
Autor: Bogdan Aaron
Data: 18.01.2006


Puterea banului a ajuns sa controleze toate sferele societatii. Banul dicteaza, ucide, distruge si înrobeste. Printr-o propaganda abil utilizata, banul s-a transformat dintr-un mijloc într-un scop în sine. Iar ceea ce este mai important si mai important este faptul ca întreg capitalul a ajuns sa fie acumulat în câteva mâini care dicteaza totul.

Interese politice si financiare

În deceniile anilor 1970 si 1980, bancile mici locale au fost cumparate de catre banci mari în cadrul fiecarui stat din Statele Unite: apoi acestea au fost la rândul lor cumparate de suprabanci din New York, astfel încât o mâna de banci detine absolut toata averea. În 12 state, de exemplu, de la New England pâna la South Carolina, 3 suprabanci din New York detin 85% din toata averea bancilor. Dar toata averea natiunii este controlata de Banca de Rezerva Federala (Federal Reserve Bank). Opt dintre principalii proprietari ai acestei suprabanci care stapâneste America sunt: Bancile Rothschild din Londra si Berlin; Banca Fratii Lazard din Paris; Banca Israel Moses Seif din Italia; Banca Warburg din Hamburg si Amsterdam; Banca Fratii Lehman, Banca Kuhn Loeb, Banca Chase Manhattan si Banca Goldman Sachs, toate din New York. Banca Chase Manhattan îi apartine lui Rockefeller; restul apartin celor al caror nume îl poarta, adica lui Rothschild, Kuhn, Loeb, etc. Aceste banci particulare
(cuvântul "federal" din numele bancii este o minciuna de aruncat praf în ochii publicului) detin sistemul monetar al Statelor Unite prin actiunile pe care le detin cei aproximativ 300 de actionari, proprietarii bancilor sus-numite, care toti se cunosc între ei si sunt uneori înruditi. Cea mai mare influenta asupra vietii economice americane o are, prin mecanismul acesta, familia Rothschild care, începând ca telali si camatari de cartier la Frankfurt, prin asocierea cu societatile oculte (francmasoneria) au devenit în decurs de doua secole stapânii bogatiilor lumii si promotorii Noii Ordini Mondiale. Pe la 1820 cinci frati Rothschild stapâneau sistemul bancar din Franta, Anglia, Austria, Italia si Germania, si bancherii asociati lor au prosperat, iar cei nealiniati au disparut din aceste tari. Spre sfârsitul secolului XIX, bancherii Rothschild au intrat în finantele Statelor Unite, prin bancherii Warburg din Germania, care erau partenerii bancii Kuhn si Loeb din New York. Pa
ul Warburg a fost primul presedinte la Federal Reserve System. J. P. Morgan li s-a asociat, caci familia lui sprijinise conspiratia masonica si guvernul mondial înca din anii 1770, când ruda lui Morgan, Alexander Hamilton, devenise primul secretar al Trezoreriei Statelor Unite. Familia Rothschild a finantat si înscaunat dinastii financiare ca Rockefeller (monoplul petrolului), Carnegie (monopolul otelului), Harriman (caile ferate). Casatorindu-se între ei, acestia formeaza de-acum o unitate atât biologica cât si financiara. Prin 1970, bancile controlate de Rockefelleri detineau un sfert din avutul ce-l detin bancile din America si 30% din tot ce detin societatile de asigurare. Încercarile de a-i împiedica pe acestia sa acapareze toata industria si finantele Statelor Unite (în 1911, în 1966, în 1975) au esuat si i-au costat viata pe oamenii lucizi si cinstiti ca reprezentantul Louis McFadden, otravit la New York sau reprezentantul Larry McDonald, asasinat în avionul coreean 0
07, la 31 august 1983, deasupra spatiului aerian sovietic; sau senatorii John Heinz si John Tower, amândoi decedati în misterioase accidente de avion particular.

Motivatii ascunse

Urmarind filiera de înrudire si de finantare schitata sumar aici, se cristalizeaza elita bancherilor internationali care, în strânsa colaborare cu conspiratia societatilor oculte, creeaza Noua Ordine Mondiala. Ce-i motiveaza pe membrii acestei elite bancare în distrugerea planificata a culturii, economiei, religiei, spiritualitatii, vietii turmelor de oameni, a "celorlalti"? Raspunsul îl da Rockefeller însusi: întrebat de ce doreste sa candideze la presedintia Statelor Unite, el a raspuns cu candoare: "Ce altceva mi-a mai ramas de dorit, când am totul?" Dar unii autori cred ca Rockefeller nu e decât o marioneta în mâinile altora, ca si francmasonul Clinton sau oricare alt presedinte american; caci de doua ori era sigur ca va fi presedinte si totusi coruptia electorala si orchestratia mass-mediei n-au fost dirijate astfel încât sa fie el "cel ales". Familia Rothschild are caile ei misterioase; Meyer Amschel, telalul si camatarul care a fondat imperiul Rothschild la Frankfurt d
elapidând cele circa 3 milioane platite de guvernul britanic landgravului de Hesse-Cassel, pentru tinerii germani trimisi sa suprime revolutia americana, avea si functia de rabin (vezi "Jewish Encyclopedia - Enciclopedia iudaica", vol. X, p. 499 si urmatoarele, dupa George Armstrong, "Rothschild Money Trust - Trustul Monetar Rothschild", 1940, p. 21). La congresul din 16 iulie 1782 al Lojei Masonice de la Wilhelmsbad, care fusese complet infiltrat de "iluminatii" lui Adam Weishaupt, s-a hotarât sa se mute cartierul general al francmasoneriei contopite cu "iluminatii" din Bavaria la Frankfurt, care de-acum era fortareata lui Rothschild, si din acel oras aceste doua forte par sa fi început sa colaboreze, subordonate acelorasi stapâni. Statele Unite ale Americii par sa fi fost de la începuturi bastionul acestei subversiuni subterane, în ciuda repetatelor avertismente ale presedintilor si patriotilor americani ca George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, care se banu
ieste ca a fost asasinat tocmai pentru ca se opunea planurilor Noii Ordini Mondiale. Bineînteles, povestile despre asasinarea lui Lincoln, date publicitatii pentru consumul maselor si predate în scoli sunt la fel de "adevarate" ca si istoria românilor scrisa de Mihai Roller. Colonelul Edward Mandell House, care era creierul presedintelui american Woodrow Wilson, era, dupa parerea lui Gary Kah, un agent al "cartelului Rothschild-Warburg-Rockefeller" .

"Toti - o apa si-un pamânt"

Gary Kah face o paralela între conspiratia subversiva a "iluminatilor" francmasoni si Consiliul pentru Relatii Externe, CFR-ul, care-l duce la concluzia ca ambele organizatii lucreaza în acelasi mod, cu aceleasi mijloace, în acelasi scop: pentru a instaura dominatia unei elite asupra tuturor popoarelor lumii pe care le vor degrada, aducându-le la rangul de vite umane. Cu acest scop se infiltreaza în guvernele si structurile administrative si statale ale popoarelor, lucrând în cel mai mare secret si punând accentul pe siluirea mintii victimelor. La pagina 182 din raportul anual al CFR-ului pe anul 1990 se accentueaza faptul ca membrii CFR-ului n-au voie "sa publice spusele cuiva indicând sursa în ziare, sa le repete la radio sau televiziune sau de pe un podium sau în cadrul unei lectii sau sa le scrie în afara unei comunicari interne între ei cu circulatie limitata, în nici o publicatie... participantii la sedinte n-au voie sa transmita spusele cuiva vreunui reporter... sau un
de exista vreun risc sa fie larg distribuite sau publicate". Gary Kah arata ca CFR s-a infiltrat în partidul democrat al Statelor Unite în anii 1920-30 si în Partidul republican în anii 1940, astfel încât cele doua partide sunt de fapt filialele aceleiasi organizatii; si, odata cu cel de-al doilea razboi mondial, s-a infiltrat si a preluat functiile guvernului în America. La înfiintarea Organizatiei Natiunilor Unite (ONU) în 1945, din 14 membri ai comitetului fondator, 10 erau membri în CFR. Terenul pe care s-a construit sediul ONU, asezat la New York, a fost donat de John D. Rockefeller, Jr. Secretarii generali ai ONU au caziere ciudate: Alger Hiss a fost spion sovietic în guvernul american; U. Thant îl lauda pe Lenin mai presus decât pe oricine; Kurt Waldheim a fost soldat nazist.

Dar despre Hitler, care avea un bunic evreu si o amanta evreica (Eva Braun), se spune ca, alarmat la gândul ca ar putea fi santajat cu acel bunic evreu, i-a ordonat lui Hans Frank sa-i studieze genealogia. Circula zvonul ca bunica lui Hitler, Maria Anna Schickelgruber, din Waldvietral în Austria, ar fi ramas gravida cu tatal lui Hitler, Alois, pe când era servitoare în casa baronului Rothschild din Viena si ca acesta din urma era tatal adevarat a lui Alois si bunicul lui Adolf Hitler. Hans Frank i-a raportat lui Hitler ca bunica lui Hitler l-a conceput pe tatal lui Hitler, Alois, pe când era servitoare la Graz, în casa unui evreu. Alois n-a fost niciodata recunoscut drept copil al celui cu care bunica lui Hitler s-a maritat ulterior. S-a discutat mult daca într-adevar era Hitler nepotul nelegitim a lui Rothschild sau al altui evreu; faptul cert este ca el credea ca este, si ca bancherii Rothschild i-au acordat un sprijin imens ca sa acapareze puterea în Germania. Hitler a înc
eput razboiul invadând Austria, unde s-a grabit în primul rând sa distruga toate urmele descendentei tatalui lui. Dar principalul sprijin l-a primit Hitler de la I. G. Farben, cartel care sprijinea socialismul si era în strânsa cooperare cu Standard Oil din America, compania lui Rockefeller.

Comunitatea Europeana, Rusia si ONU

Cum pe la jumatatea secolului nostru natiunile se opuneau înca integrarii totale în unica gloata mondiala, conducatorii din umbra au înfiintat în 1954 grupul Bilderberg cu scopul de a realiza integrarea economica a Europei, lucru dorit asa de fierbinte de români, care în majoritatea lor nu stiu ca integrarea economica a Europei nu înseamna nimic altceva decât întinderea comunismului si în Europa Occidentala si permanentizarea structurilor comuniste în Europa Rasariteana. Grupul Bilderberg cu cei aproximativ 100 de membri ai sai, recrutati din vârfurile puterii financiare, a fost finantat masiv de catre fundatiile Rockefeller si Ford. Prima lui realizare a fost Piata Comuna Europeana, care se preconiza sa devina o uniune politica, la 31 decembrie 1992. Dar, cum zice Douglas Reed, unul dintre cei mai talentati, mai inimosi si mai lucizi scriitori ai secolului nostru: la mare pericol Dumnezeu le da popoarelor câte o scânteie de inspiratie. Tot anul 1993 a fost punctat de zvârcol
iri ale natiunilor europene prinse în capcana, care se împotrivesc unificarii Europei. Practic, toti americanii care participa în Grupul Bilderberg sunt sau au fost membri în CFR.

O alta organizatie-sora este Clubul de la Roma, înfiintat în 1968, care numara mai putin de 100 de "oameni de stiinta, educatori, economisti, umanisti, industrialisti, si oameni care ocupa functii în guvernul national si international" cum zic chiar ei, fara sa explice unde sunt birourile guvernului international, si unde ei sunt "international civil servants" ("functionari ai guvernului international"). Participantii americani din acest club includ membrii CFR-ului si ai familiei Rockefeller. Sarcina clubului de la Roma este unificarea întregii lumi, deci s-ar parea ca acest club este deasupra grupului Bilderberg. La 17 septembrie 1973 un raport al acestui club arata ca globul pamântesc a fost împartit în 10 regiuni administrative, care se afla deocamdata în stare de flux si nu corespund cu nici un fel de granite nationale. În 1973 aceste regiuni se chemau "regate" ("kingdoms"). În 1974 a fost republicat acelasi raport, dar cuvântul "regate" a fost omis. Ceea ce îl alarmeaza
pa Gary Kah în raportul acestui club despre activitatea guvernului international este fundamentul lui satanic-ocult, adica faptul ca se bazeaza pe religia "New Age - Noua Era". La pagina 42 a cartii sale, Gary Kah reda harta lumii cu cele 10 regiuni formulate de Clubul de la Roma, unde se vede clar ca regiunea numarul cinci ocupa întreg teritoriul fostei Uniuni Sovietice cu toate tarile socialiste satelite înglobate în ea; adica România nu este o tara ci o parte din regiunea 5, Rusia.

Asa arata harta lumii la ora aceea. Granitele regiunilor sunt în stare de flux, dupa cunoscutul model sovietic, care muta granitele republicilor unionale astfel încât sa fie întotdeauna varsare de sânge si suferinta între armeni si musulmani, între români si ucrainieni, si asa mai departe. Aceste continui deplasari ale granitelor naturale îndeplinesc un dublu scop: pe de o parte îmbogatesc bancherii internationali care fabrica si vând armamentul, reducând populatia globului, care este, zic ei, prea numeroasa pe de alta parte conving oamenii ca nationalismul si patriotismul sunt cauza tuturor relelor si numai renuntarea la suveranitatea nationala va aduce pacea în lume, sub un guvern mondial, într-o noua ordine mondiala. "Trebuie sa dezvoltam o "constiinta globala" care va obliga fiecare individ sa-si accepte rolul de membru în comunitatea globala... Fiecare individ trebuie sa-si dea seama ca unitatea de baza a cooperarii umane si a supravietuirii s-a mutat de la nivel nationa
l la nivel global", scrie comitetul executiv al Clubului de la Roma în cartea sa "Mankind at the Turning Point - Omenirea la Rascruce", p. 147. În încheierea acestei carti, la pagina 206, se întrevede adevarul despre clubul de la Roma si toate organizatiile surori: "scopul este schimbarea fundamentala... în distribuirea averii si venitului" ("fundamental changes... in the distribution of wealth and income"). Caci distribuirea averii si-a venitului nu va mai fi pe baza liberului schimb, unde producatorul îsi vinde munca si produsele la pretul pietii si este platit dupa cât valoreaza oferta lui pe piata libera. În Noua Ordine Mondiala omul va fi sclav total si perpetuu al guvernului francmasonic mondial care-i cere maximum de efort si în schimb îl hraneste, îl îmbraca si-l cazeaza câta vreme este productiv, dupa baremele stabilite de guvern pentru vita umana iar când nu mai este productiv, urmeaza eutanasia, adica eliminarea lui "cu blândete" dintre cei vii. Românii care vad c
um fostii activisti comunisti fac pe nationalistii se dezgusta de nationalism si se arunca în bratele guvernului mondial ca vitele duse la taiere - nestiind ca acesti fosti activisti comunisti sunt finantati ca sa faca pe nationalistii tocmai pentru ca trecutul lor comunist sa arunce o pata asupra simtirii nationaliste si a patriotismului în general.

Cine are urechi de auzit, sa auda!

Sursa: http://www.rufon.org/articol/41/imperiul-f...ar-mondial.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 2 Feb 2009, 10:26 AM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Stiu ca nu nu sunt in stare sa comunic si sa ma comunic, dar stiu ca ma pricep sa atrag asupra-mi experietele pe care mi le imaginez. Este cumplit cand atat cele haioase, cat si cele dureroase se ingramadesc sa-mi ofere lectii!
Si, desi ar trebui sa le tratez cu ignoranta tocmai pentru ca simt ca nu-mi apartin, le iau in serios si incerc sa le gasesc justificari, ingramadindu-le astfel in fiinta mea, in existenta mea. Parca as juca v-ati ascunselea fara a ma gandi vreodata ca va veni seara si ma voi duce la culcare. Si asa o mare oboseala se aduna, incat mi-e teama ca eternitate-mi va fi o continua motaiala cu dureri de cap! unsure.gif





Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Feb 2009, 09:08 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Da, in cele din urma cred ca .... puterea unei regiuni va fi direct proportionala cu timpul pe care il vor petrece locuitorii imbogatindu-si sufletul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 19 Feb 2009, 12:26 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dupa ce l-am intalnit in metrou pe viitorul coleg, tot la metrou, am intalnit o alta persoana. Acum mergem impreuna spre birou. Ne-am intalnit intr-o imprejurare haioasa si, astfel, diminetile au devenit mai vesele pentru ca are aceasta persoana o mimica a fetei care te binedispune pe loc!

Imi amintesc de formele pe care trebuie sa le umplu pentru a nu face doar umbra pamantului. Am inceput cu inima- sau cel putin asa cred... dar e muuult de bagat! Sper sa reusesc. rolleyes.gif

Ma bucur pentru ca exista acest coltisor virtual... Multumesc pentru ca l-am gasit si pentru ca v-am gasit pe voi toti! hug.gif

Aseara am mancat o super placita cu dovleac!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 19 Feb 2009, 08:58 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Uff! Am dat de un topic ce mi-a amintit de copilarie, cu visele ei...
Desi mi-am zis imediat ca inchid hanul pe azi - hmmm, am stat foarte mult azi pe-aici - cred ca e bine sa notez aceste ganduri... pentru ca mi-am amintit de-odata toate cartile pe care le citeam sub plapuma, sa nu-i deranjez pe fratii mei... Si de toate rugaciunile spune uneori cu lacrimi in ochi, si de toate certurile cu colega mea pe care o paruiam si o trageam dupa mine prin toata clasa - din cate imi amintesc, ea incepea mereu. Ce batai mai trageam cu baietii, care ma tot trageau de codite si imi ridicau fustita! Si apoi ma intorceam acasa asa trista, sperand ca maine o sa fiu mai buna, si mai buna... Ce sufletel! Si cand cantam la serbare si o vedeam pe mama plangand credeam ca am gresit, pentru ca mie mereu mi se parea ca se aude fals si incet. Saraca mama! Nu degeaba imi spunea mereu ca nu stie cu cine seman...
Imi amintesc cum ma culcam mi-era frica sa adorm pentru ca visam urat. Urat, urat. Visam ca vin oamenii negri sa ma fure... si probabil sunt multi copii care se culcau cu frica in san. Uneori simteam cum imi bate inima in urechi...
Sau, imi amintesc cum o data, ajungand acasa de la biserica, unde parintele ne spusese sa ne rugam la ingerasul pazitor, m-am ajezat pe marginea patului, unde cu ochii inchisi si mainile impreunate incercam sa imi imaginez, din toate puterile mele, cum arata un ingeras adevarat. Stiu ca apoi, multa vreme, aveam in minte cand ma rugam imaginea lui Cristos cu spinii pe cap, dar zambind.
Am mai avut un vis odata. Se facea ca ma jucam cu Isus. El era mare, tocmai coborat de pe cruce si nu puteam sa-l iau in brate sa-l pun in balie, unde ii pregatisem un patut. Ma chinuiam sa-l ridic si tot cadeam, dar eram asa de bucuroasa ca el radea.
Ciudat. Cand e vorba de copilarie, nu zambesc...

Uneori ma intreb de ce am ajuns aici, la han... Probabil, ca multi altii, imi vine sa scriu vrute si nevrute... si ma opresc, cu gandul sa scriu intr-un notepad ideile, sau apoi ma gandesc ca ar fi mai bine sa le scriu in jurnal... Cam mereu mi s-a intamplat sa nu mai ajung sa notez nimic si daca am dac copy- paste in notepad, toate au sfarsit sterse la curatenia generala. smile.gif

Gata cu melancoliile!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Feb 2009, 02:25 PM
Mesaj #20


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Incep sa scap de frustrarea lipsei de coerenta si concizie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Feb 2009, 11:39 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Sunt obosita. Cred ca pentru prima data ma simt chiar obosita de la calculator. Simt cum mi se incretesc ochii, parca fruntea mi se alungeste si mi se contureaza irisii. In plus, maxilarul parca-mi trage fata-n jos, umerii se aduc in fata si gatul este tras dupa ei.
Stomacul mi-l simt undeva pe genunchi, iar genunchii, reci, se sprijina pe niste glezne stranse de bocanci, care de altfel sunt aproape descfacuti... Si peste toate, imi simt coatele batand in ritmul muzicii un pic cam dure si inima fugarind tensiunea din arcusuri...
Doar talpile plutesc si in curand ma vor duce spre pat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 24 Feb 2009, 12:22 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Somn usor si odihnitor!
Eu mai bantui...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 26 Feb 2009, 11:59 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



dascalita, hug.gif

Acum cateva minute am distrus desenul "cu gura la plimbare". Poate il voi reface....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Feb 2009, 07:49 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



In postul acesta vreau sa nu mai vorbesc cu nimeni lucruri "mai putin placute" despre cei ce nu sunt prezenti la discutie.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 Mar 2009, 02:40 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233





Un simbol al primaverii ce a venit, garantat purtator de noroc! mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Mar 2009, 05:36 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalita, multumesc mult! hug.gif Sper ca ai o primavara placuta. Eu iti doresc armonie in familie si verde crud in juru-ti. smile.gif


Ieri am reusit sa trec de rusine(mandrie) si sa traiesc un moment de credinta.
Reinnoiesc dorinta de a nu mai vorbi despre altii cand nu sunt de fata.
Desi as fi avut atatea de notat, aseara am preferat sa dorm. Sper sa nu uit weekendul ce a trecut si sa traiesc cu suflet si din suflet toate cate vor urma. Va fi singurul garant al ne-regretelor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 24 Mar 2009, 01:20 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Aseara am ajuns acasa plina de ... veselie! Simteam, doream atat de mult sa o impartasesc!

Dupa ce am facut mancare, un dus luung, am citit, am vorbit la telefon cu cativa prieteni si cu ai mei, am cantat toate catecele din agenda mea noua. Sper sa le transcriu si pe cele de pe foi. smile.gif Come as you are ...

Tarziu, am stras totul si am adormit printre perne... pentru ca dimineata sa ma trezesc la fel de vesela.
Dupa ce am luat micul dejun, am aerisit prin casa, am calcat lenjeria + cateva tricouri si am intins rufele spalate de Harnicuta, mi-am adus pachetul cu mancare intr-un alt frigider, unde si acum sta linistit, asteptandu-ma sa-l deschid. smile.gif

Ooo, primavara plina de speranta, hotarari si ... vise!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Mar 2009, 01:16 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



O, tu, primavara! Stiu ca dupa ploaie, si nori, si frig, vii mereu. Probabil ca in fiecare m-am bucur de tine ca prima oara... ca acum! Atata energie in fiecare culoare, atata statornicie in (re)inviere, atatea intelesuri date printr-o simplitate densa! Sa fiu macar o farama din tine in aceasta lume si as iubi vesnic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 31 Mar 2009, 04:57 PM
Mesaj #29


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Incerc sa fiu calma si rabdatoare, dar nu-mi iese mereu. Reprosez, ma manii, acumulez frustrari, neimpliniri si remuscari. Dar in restul timpului, sunt plina de dorinta de a fi din ce in ce mai buna si de credinta ca nu trebuie sa intrerup dialogul...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 31 Mar 2009, 11:55 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dau cu doru-n piatra si ea se crapa. Inseamna ca e tare tare doru meu...

A venit aprilie! smile.gif


Acest topic a fost editat de LINICA: 31 Mar 2009, 11:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 8 Apr 2009, 03:51 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Vine Pastele.

Aseara iar am exagerat, iar am vorbit despre cineva care nu se afla prezent la discutie. Si am mai si criticat, de parca as sti eu gandurile vreunei persoane! Nici macar pe ale mele nu le stiu bine, motiv pentru care am negat ceea ce ratiunea si inima striga impreuna ca este adevarat.
Ma fac eu mare si voi sti sa nu mai fiu singura...

Tot incerc sa atasez o poza si nu reusesc. Asta e, data viitoare. smile.gif

Acest topic a fost editat de LINICA: 8 Apr 2009, 04:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 9 Apr 2009, 03:07 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(LINICA @ 8 Apr 2009, 04:51 PM) *
[...]Aseara iar am exagerat, iar am vorbit despre cineva care nu se afla prezent la discutie.

Ma consolez ca nu sunt singura. M-a luat ieri gura pe dinainte, desi mi-am propus sa nu mai ascult "critici" vis-a-vis de absenti.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 13 Apr 2009, 05:14 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



I-am zarit miscandu-se asemenea unor umbre ce canta si bat din palme langa focul de tabara.
Slabita, mi-am strabatut fulger istoria, regasindu-mi puterea de a crede ca... a fost si se va petrece in trepte. Pasi spre mult dorita iubire implinita. Pamanteana, dar cu dorit izvor in Celest.
Acest nou dor a eliberat Clipa.
- Clipa zburdalnica, de oriunde te-ai gasi, inspira-mi permanent Speranta ta. Speranta cea de dupa descumpanire. Si Tu, cel de care asculta toate Clipele, fii laudat pentru ca mi-ai aratat-o pe aceasta Noua, descoperindu-mi-te ca, intr-o zi, mi te vei descoperi, spre fericirea-mi, ca Singurul ce-mi esti Iubirea!
- Datatorule de Clipe, dar daca mi-a fost, cautarea ei imi va ramane Crucea?


QUOTE(andra_v @ 9 Apr 2009, 04:07 PM) *
Ma consolez ca nu sunt singura. M-a luat ieri gura pe dinainte, desi mi-am propus sa nu mai ascult "critici" vis-a-vis de absenti.


Ma bucur mereu cand o greseala devine "de indreptat". Uff, truda drumului ne apartine in intregime, necesitand o la fel de mare disponibilitate ca si gasirea ei. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Apr 2009, 04:04 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Azi am recitit cateva mesaje trimise pe han: nu am talent la a alege zambareti! hmm.gif probabil am un deficit in comunicarea orala nonverbala si paraverbala de nu stiu sa utilizez, in scris, aceste elemente grafice.

Ma gandesc la cat de diferiti suntem; unii mai sensibili, altii mai putin sensibili, dar totusi, cata putere sta in fiecare dintre noi!
Imi vine sa intreb in stanga si in dreapta:
- Cat de important este sa existe notiunea de moarte in vocabularul sentimentelor noastre? Care-i este statutul primordial in raport cu uitarea? Este uitarea benevola, sau daruita.. intocmai mortii?
Si daca am descoperit astazi refugiul uitarii in moarte, ar trebui sa-Ti multumesc, sau sa ma intreb de-i vreo erezie strecurata din prea nedorita-mi comoditate si prea urata-mi mandrie?
- Stiu ca ma vei intari cu un raspuns de Pace si-Ti multumesc!


_ _ _

- Totusi, raspunde-Mi repede, moartea aceasta ar trebui sa fie mai mare decat dorul?

Acest topic a fost editat de LINICA: 14 Apr 2009, 04:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 14 Apr 2009, 05:24 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Voi lasa calcatul pentru maine. Fug la un film. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman