HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

57 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> In Vino Veritas... Bamboocha!, [Cronica lui leirn]
Mihai
mesaj 31 Dec 2006, 04:51 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui leirn veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 2 Jan 2007, 01:27 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



in sfarsit!.....ma mai gandesc.din 2 trebuie sa pastrez unul smile.gif. cred ca o sa raman, desi am inceput sa am indoieli. poate nu ar trebui sa mai scriu. as vrea sa am vechiul meu jurnal....scrisesem chestii importante acolo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 2 Jan 2007, 01:35 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



.Ma indispune.....vreau sa se termine o data....niciodata nu mi-a palcut craciunul. Nici revelionul. Shituri.....Am treaba....multa. Atatea de facut incat mi-a pierit cheful.Si nimeni nu vrea sa discute. asta ma enerveaza.

Face doar ce vrea el, nu ma asculta si nu vrea sa inteleaga ca lenea inseamna stagnare si ca face rau din multe puncte de vedere.....nu pot face nimic. si tot io sunt aia cicalitoare. Abia astept sa ma duc la tara.....inca nu stiu ce e...trebuie sa invat si eu diferenta intre starea de veghe si cealalta. Sau o stiu deja? Atunci cum ramane cu visele "live"? De fapt, stiu ca eu le-am creat(sau nu), dar asta inseamna ca stiu diferenta? Probabil ca nu trebuie sa ma mai gandesc....Mi-e dor, imi lipseste ceva....nu stiu ce, dar o sa aflu. Durere....prea multa durere. Nu e a mea, dar e necesara. Am vazut atat de multe, am simtit atat de multe si totusi nimic nu era legat de mine.....nu vreau sa am o asemenea responsabilitate. Refuz sa simt lucruri dinainte.Nu-mi place. Mie imi palc surprizele.Visul....care s-a repetat si s-a terminat unde a inceput....am stiut, am stiut de atunci, dar nu am dat atentie. intr-un fel e bine, dar in multe altele nu e. Nu o sa uit senzatia de mucigai, de moarte si de singuratate pe acre mi-a inspirat-o Nea' Mielu' si cainele lui mort...desi nu tin minte sa fi avut vreun caine. M-a durut durerea lui.....A trecut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jan 2007, 01:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
leirn
mesaj 16 Jan 2007, 07:16 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Trec tigani pe drum
Drumu-i plin de fum
Fumu-i plin de scrum
Foc ardea


Raiul meu beteag, de pe alt meleag,cat imi esti de drag, nu stiu cum

Ca mult timp s-a scurs
De cand el s-a dus
Cu un pui de urs
Pe un drum.



Phoenix - "Mica tiganiada"


Acest topic a fost editat de leirn: 17 Jan 2007, 01:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Jan 2007, 01:31 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Cereale cu lapte. Superbe smile.gif

Mai bine as invata pt ex de maine. Sunt mandra de mine...in anul intai aveam restante, acum iau bursa de studiu; ma rog, daca nu invat pt maine, s-ar putea sa....De multa vointa e nevoie sa inveti toate chestiile alea..multa vointa mi-a trebuit sa nu ma joc oblivion atunci cand aveam de invatat...dar a meritat.Acum am mai multa putere ca inainte. pot ridica rauri, pot darama munti, pot sa trec dincolo de timp. Ma simt invincibila. de ce? pentru ca sunt biker.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Jan 2007, 01:42 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Mi-a zis cineva o data ca nu e bine sa ma expun.Ca e periculos sa trimit ganduri in vand, sa le vada oricine. Are dreptate... Nu supot minciuna. nu ii mint pe altii si nu ma mint nici pe mine....io scriu aici tot ce imi trece prin cap, tot ce simt sau gandesc in momentul respectiv....dar asta nu e bine din unele puncte de vedere. Mi-am facut jurnal din nevoia de a descarca undeva energii ce se aduna in mine.Chestia asta nu o pot realiza scriind acasa, in word sau mai stiu io unde...trebuie sa stiu ca cineva citeste, oricine, ca sa ma simt io relaxata. Nu-mi pasa cine citeste, sau ce crede despre ceea ce sciu io...ideea e sa citeasca. Partea nasoala e ca sunt lucruri pe care ar trebui sa le tin pentru mine, pentru ca sunt periculoase pentru altii....las' ca merge si asa....o sa continui sa scriu. ce vreau, cand vreau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 17 Jan 2007, 01:56 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



hm....citeam pe aici...imi place sa citesc pe aici...imi palce sa ma uit in mintile oamenilor. Dar ei nu stiu ca eu vad, ei nu stiu ca eu aud...pacat. mare pacat....si ei ar putea sa vada si sa auda, dar nu vor, nu are cine sa-i invete sau s-au pierdut pe ei.
am gasit un jurnal foarte...pe gustul meu. o s-l citesc mereu....si vreu cartile alea. imi plac. parca eu le-as fi scris....ma gandeam sa scriu o carte. Da' sa mor daca imi pun numele pe ea. parca aud "ia uite, inca o carte scrisa de ingineri"....o sa scriu o carte despre el, despre cum m-a ajutat sa ma descopar, despre cum nu ma lasa sa dorm cand eram mica si nu am alsa nici acum. dar cartea aia nu o sa fie despre mine....o sa fie despre zona aia, despre cum era ea acum 5000 de ani, despre cum unicornii si dragonii umblau pe acolo, despre vraci si druizi...despre...ma mai gandesc. MA cheama, mereu m-a chemat si ma doare de cate ori plec de acolo. Muntii aia sunt responsabilitatea mea...am primit in vis cheia de aur si trebuie sa am grija de cetate si de munti. nu o sa las pe nimeni sa strice frumusetea de acolo....si imi pare bine ca acum e parc national....desi io preferam sa fie un loc de care nu a auzit nimeni, un loc de unde oamenii nu taie copaci si nu pun dinamita in munte....pe mine ma doare de cate ori taie copaci, de cate ori imi strica muntele...si acum plang....plang de nervi ca nu pot face nimic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 18 Jan 2007, 03:29 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Promit sa invat cursurile asa ucm trebuie, cum trebuie, promit sa fac ce mi-am propus si promit sa nu ma mai las cuprinsa de lene si delasare, asa cum am facut ieri...si alaltaieri. Nu-i asa ca daca promit, ca daca invat de acum ce rtebuie, o sa trec ?
Bine ca am avut noroc...prost sa fii.. ohyeah.gif ....sper sa nu fi fost doar subiectele cu noroc. daca iau 5 o sa fiu cel mai fericit om....las' ca imi iese media....da' 5 sa fie.
Lenea nu mai face parte demult sin viata mea. imi pare rau ca nu am afcut de am vrut....pentru ca "ce vrei, nu e ce-ti doresti" cateodata...

ma simt bine. am facut dus si mananc ciocolata cu alune...si o sa ma uit la saylor moon.....am tot ce vreau....absolut tot. eu trebuie doar sa construiesc...pesele exista...unele facute de mine, altele imprumutate, altele de baza.....

mi-ar fi palcut sa traiesc acum multe mii de ani, sa nu am nici o grija...sa vanez, sa adun fructe, sa fac provizii...sa imi construiesc singura casa , sa nu deranjez pe nimeni, sa nu ma deranjeze nimeni si ... sa mananc gandacei biggrin.gif
evergreen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Jan 2007, 12:17 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Laptele e bun. In ultima vreme mananc cam mult....nu e bine...trebuie sa ma apuc iar de sport....ca doar nu ma apuc sa tin regim! biggrin.gif
Foarte misto ocazie...ar fi pacat sa o ratez pentru ca nu am mai lucrat pana acum si mi se pare ca nu as sti ca ma descurc. asta nu se poate. eu ma descurc cu orice si ma adaptez repede....si invat usor.....mai trebuie doar sa fiu extrem de atenta...si sa muncesc mult. i can do that. frusty.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Jan 2007, 12:51 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Uitasem sa-mi spun despre vis....Nu-mi palce si nu inteleg.....la inceput au fost sori, acum sunt luni. GAura din cer, neagra, care se rotea....apoi a aparut luna plina si parca mai avea un cerc subtire de lumina. Nu-mi place.....si visele astea le au mai multi...ce i fi cu ele? le am de cand ma stiu, dar acum e rau....rau pentru lume....impropriu spus rau. nu exista rau sau bine...exista.....mai bine ma duc in padurice smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Jan 2007, 01:00 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039




user posted image

user posted image

user posted image



user posted image
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Jan 2007, 02:25 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



8. nu 5. smile.gif . mare noroc. am cerut, mi s-a dat biggrin.gif . acum trebuie sa ma tin de pomisiune.....

Acest topic a fost editat de leirn: 19 Jan 2007, 02:26 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 19 Jan 2007, 06:37 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



cred ac sunt dependenta de ciocolata...de maine nu mai mananc. ala acre a zis ca ciocolata provoaca acnee, minte. de 1 luna mananc cel putin 1 ciocolata pe zi si nu am nici un cos....si nici nu m-am ingrasat....dar prea vreau mereu ciocolata. de maine....mmmmm asta e cu alune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 20 Jan 2007, 12:21 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Dau orice pentru o ciocolataaaa! Dar nu o sa mai mananc.... drool.gif cry.gif
Nu sunt genul care sa fie dependent de ceva....am fost o data dependenta de un lucru...a durat un timp, dar cand am zis stop, stop a fost. eram mica, dar am putut. si de atunci nimic nu ma face sa depind. ce draq! e doar ciocolata....dar am cam intrecut masura.....si mananc cam mult......o sa mananc orice, ca si pana acum, dar cu 1/2 mai putin decat as vrea.....


Visam toate prostiile....ca e profu la mine acasa si sta pe net si io ii fac ceai d'ala solubil, si zice ca nu trec decat daca scriu cursul cuvant cu cuvant. M'am tampit! biggrin.gif


nu am chef sa ies din casa. vreau carti, culori si parfumuri.....imi doresc sa am un sac plin cu pietricele colorate si stralucitoare si sa ma joc cu ele. daca as avea un sac cu pietre pretioase, sa mor daca le-as vinde...m'as juca cu ele.....poate doar 2,3, sa-mi iau casa mea

o sa imi cumpar o data si o data apartament, si il colorez si imi fac toate alea din lemn, sticla si culori
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 12:36 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Aveam de scris...si mi-a trecut cheful. Ele fac, pas cu pas, ce-si imagineaza oamenii ca ar trebui sa faca...dar frica amplifica si de aia totul devine real. plm, chiar aveam chef sa scriu si era important, dar nu mai pot....mai astept. ma enerveaza. nimic nu-mi zice, nimic nu ma lasa sa vad. cine plm isi pune scuturi negre sa acopere lucruri albe?! dar shadowcat poate trece prin rice scut, poate vedea in orice minte, dar nu vreau sa experimentes pe el. de obicei, cotrobai si unde nu trebuie, dar secretele luate cu forta nu-mi plac. deloc. am nervi. io trebuie sa le fac pe toate....de ce nu intelege ca lenea duce la stagnare, iar el nu e facut sa stagneze? ce bine ar fi sa citesti ce scriu, pate asa ma asculti........dar tu nu asculti, sau te faci ca nu auzi. de ce? de ce nu accepti ce esti si nu pricepi ca io te iubesc oricum? de ce nu accepti ca face parte din tine, dat tu poti controla totul? asa cum si eu pot?



sunt healer...dar nu de ala care da restore life, ci din ala care curata, care trensforma, care neutralizeaza...acum mi-am dat seama....nu dustrugerea e specialitatea mea, ci creatia. pot crea orice...am creat lumi, universuri, am fost in viitor si o sa ma duc in trecut, totul e peste tot......si toata lumea ar putea sa faca ce pot eu sa fac.....oare daca as trezi oamenii as face ceea ce trebuie? nu vreau. nu vreau sa deschid ceva ce nu pot inchide.....uneori imi doresc sa fiu ignoranta, la fel ca multi altii, sa nu stiu de mine....uneori imi doresc sa nu ma fi trezit.....dar intre minciuna binefacatoare si adevarul crud, prefer adevarul...si nici macar nu-mi doresc cu adevarat chestia asta, doar am asa ganduri cand nu am voie sa dorm, la tara
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 01:03 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Vroiam sa scriu mai demult ceva, dar nu am putut...si am tinut in mine pana acum. e timpul sa dau refresh:

Am vazut cum se stinge un om, am vazut cum se ingroapa in lume, cum se lasa cuprins in ghearele lucrurilor marunte....mediul in care cresti e important. daca e un mediu rau si te desprinzi, devii puternic. daca nu, esti prins. u faci decat sa te invarti in cerc.....cercul ala despre care vorbesc unele credinte orientale, cercul ala care nu e ceva divin, cum cred toti. nu. cercul e finit(unii matematicieni contrazic chestia asta, da' las' ca nici tata Euclid nu spunea tot adevarul in postulatele sale). Nu-mi place finitul. Te nasti la tara, intr-o familie de oameni nici saraci, nici bogati....nu cauti nimic anume la inceput , apoi iti pui intrebari, apoi te apuci sa traiesti sentimentele altora. asa a facut ea. am vazut lumina stingandu-se in ochii ei. nu mai vad nimic pur la suprafata, nu mai vad nimic feeric in ochii ei. ochii ei sunt mati. mare pacat. nu cred ca o mai pot ajuta. traieste dupa tipare, traieste viata altora. stie ca atunci cand iubesti, trebuie sa suferi, asa ca isi imagineaza ca iubeste si isi imagineaza ca sufera......mare pacat



E foarte usor sa cazi in capcana lumii.....nu am avut ce manca timp de o luna...mancam ce gaseam, o data am mancat din mancarea pisicii. si imi era frica. imi era frica, la propriu, sa nu mor de foame. Nu aveam coli sa scriu la scoala....practic, ajunsesem sa imi plang de mila. Imi pare bine ca am trecut prin perioada aia...am invatat multe. Nici atunci nu as fi facut orice pentru, sa zicem, bunuri lumesti, dar eram foarte aproape sa cad.....inainte ii dezagream pe cei care sunt materialisti. acum imi pare rau pentru ei. e foarte greu sa nu devii materialist cand treci prin chestii d'astea. e foarte greu sa nu crezi chestii de genul "dragostea trece prin stomac". daca eu, care fac ce vreau si sunt cine vreau, am fost ca o trestie in vant, cum sa am pretentia de la altii, care nu cunosc, sa reziste?

Ma tot gandesc cateodata, cum pot trai cersetorii, cei care se uita la copii lor si se gandesc ca daca mai stau 2 zile faca mancare , mor? e adevarat ca
"Binele si rau-n jurul tau se vor lega,
Lumea asta moarta va-ncerca
Sa iti fure dragostea"

Niciodata, sa nu uiti de inima ta.

Nu vreau sa ii mai vad niciodata pe nea mielu si catelul lui. a suferit cand traia. m-a invatat cand a murit. sa-i fie de bine.... a trecut

De fapt, dragostes nu moare sau se naste...ea doar...e.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 01:08 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ce am scris uitat sa fie. neutru. nu mai vreau sa stiu de alea...tot ce am nevoie acum e ceea ce am deja....parfum, ordine, curat, haine lejere....sailor moon si pisoi dormind, ca maine pleaca la lucru.....nimeni, nimic, totul, nicaieri, infinit, trecut, viitor, pamant......lumea din jur nu e ceea ce pare, "toate-s reale si toate sunt imaginare"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 02:46 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Putere Mercur!

user posted image

Putere Marte!

user posted image

Putere Jupiter!

user posted image

Putere Venus!

user posted image

Putere MOON!

user posted image

Acest topic a fost editat de leirn: 21 Jan 2007, 02:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 10:06 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Acum chiar m-am enervat! fututa aia de mata miauna ca disperata si imi darama jucariile si io stau dupa ea, ca re ea chef sa alerge prin toata casa. suna interfonu' si normal ca nu deschid. de unde plm sa chicesc io ca e vizita de familie? io daca nu aud nume concret, nu deschid. nu ma interezeaza chestii de genul: sunt 'pilu', sunt fratele, sunt mama. mie sa imi spui in plm numele. atat cer. altfel nu deschid. sa moara. ce atat aagitatie? eo nu mai zic nik cand ma bombone cateodata ca deschid fara sa intreb cine e. deschid pentru ca eu stiu atunci cine trebuie sa vina si de ce. dar vizitele care nu sunt pentru mine, nu le cunosc. asa ca mi se pare normal sa intreb. plm, poate ar fi mai bine sa astept...mi s-a cam luat si mie de atatea figuri. io nu deranjez pe nimeni intentionat. am si eu defectele mele, dar ma chinui sa nu deranjez pe nimeni. in urma mea nu da nimeni cu matura, nu dau muzica prea tare....si tot io sunt a dracu'. e corect?
As fi nedreapta sa ma gandesc acum "ce bine ar fi sa am casa mea", pentru ca am convenit sa o sa am casa mea peste 3 ani. tot ce vreau e respect reciproc. nu mai mult. NU mai putin!


Acest topic a fost editat de leirn: 21 Jan 2007, 06:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 10:22 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ce placere au unii sa se bage singuri in seama....

io nu inteleg conceptul de jurnal deschis. ori e jurnal, ori e opera literara(ma rog, poate fi si asta, in acelasi timp)...s-a cam pierdut semnificatia cuvantului "jurnal" p'aci. Cum sa numesti jurnal ceva in care scrii pentru a-i incanta pe altii? cum sa fie jurnal ceva in care scrii ce asteapta altii sa vada? nu am nimic cu nimeni, fiecare face ceeea ce ii place, dar ar trebui sa se numeasca altfel, nu "jurnal"...


ce cuvant ciudat, jurnal

Daca ma gandesc mai bine, nici sa ai jurnal pe net nu e o idee tocmai buna....cica jurnalul ar trebui sa fie o treaba de care sa stie doar proprietarul....traim in era schimbarilor biggrin.gif

Poate mi se par toate alea cu fundul in sus si pentru ca am nervi....



Acest topic a fost editat de leirn: 21 Jan 2007, 10:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 09:36 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039





Phoenix
Invocaţie
Text: Şerban Foarţă / Andrei Ujică; Recită: Florian Pitiş

Vouă, celor din hronici, pecetii şi herburi,
fiarelor nepăscătoare de ierburi,
nepăsătoare de carne de fiară, neumbrite de nour,
nearse de soare: Pajură, Bour,
cu schiptru şi tiară, -
mă rog, să vă iviţi!

Pre voi, fiare heralde:
alde Pardosu', alde
Irog-inorogu', vă rog, să vă iviţi!

Fiarelor de bună şi de rea priinţă,
pe cari vânătorul dac-o să le prindză,
n-o să mi-se-aleagă cu pleavă şi abure,
cu niscai sfarog: Fiarelor din fabule,
din eticeşti şi de zăbavă cărţi,
mă rog, să se ivească!

Vouă, cinstitelor, ţie, sperjure,
şarpe sân-pomului jur-împrejure,
fiarelor omului semiasemine:
alde Sirenei, celui Chentaur
cu gură de aur, ca a Hrisostomului,
mă rog, să se ivească!

Fiare cuminţi, cu-o mie de dinţi,
cu coadă de peşte, cu gheare la deşte,
cu unghie de ţap, cu cap, făr-de-cap,
cu blana ca sfecla, cu ochii ca stecla,
cu ochii de vâlc, fiare cu tâlc,
cu duhori suave, fiare filozoafe... Ave!

...A psevdofiarelor cânt viaţa-neviaţa
care nu se trece ca topită gheaţa,
nu se risipeşte în văzduh ca ceaţa,
nice nu se rumpe ca subţire aţa,
au se ovileşte ca bătrână faţa;
căci de zboară-mi zboară altfel decât raţa,
se ivesc pe lume nu din ou ca raţa,
nici nu-mi pasc fâneaţa-n toată dimineaţa,
ci-şi păstrează pururi harul şi verdeaţa,
taina şi dulceaţa,-
fiindcă nici viaţă nu le e viaţa!

Eu vă cânt şi vă descânt,
vă invoc şi vă evoc,
de noroc, de nenoroc,
Vasilisc şi Inorog,
Aspidă şi Zgripţor-Roc.

Eu vă agrăiesc, vă isc,
Inorog şi Vasilisc,
frate Dulf cu ochi de sulf,
dimpreună cu Adelfă,
soru-ta, eu v-aduc jertfă.

Şi tot eu îi ţin ison,
Păsării Calandrinon,
Păsării de da sau ba,
ca şi ţie, dumneata,
Scarabee, scara mea...

Eu vă cânt,
eu vă trec pragul,
eu vă strig la ceasul fix
şi tot eu vă uit de dragul
împăratului Finics!

Fie să renască numai cel ce har
are de-a renaşte, curăţit prin jar,
din cenuşa-i proprie şi din propriu-i scrum,
astăzi, ca şi mâine, pururi şi acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 21 Jan 2007, 10:33 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ma simt...implinita. nu credeam sa mai simt muzica asa...mai sunt aia....care canta la ocarina. nush de ce draq, dar nu-i pot asculta. plang ca tampita cand ii aud. foarte tari.


Ce voce are omu' asta.....mh....am si io niste tendinte...sa fac fixatii la vocile oamenilor. imi plac vocile profunde, cu modulatii si nuante, voci d'alea care declanseaza avalanse, fara insa a te surzi....voci cum are Nicu Cov.atch, cum avea Kemp.es, cum are solistul de la ram.mstein....o mai fi, nu-mi amintesc....imi pare bine ca exista phoenix.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 23 Jan 2007, 11:53 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Nu-mi place sa ma mut.....vreau sa am c.asa mea, din care sa plec cand vreau, unde vreau. Nu stiu daca e o idee buna sa stau tot asa....poate as gasi ceva mai bun. Oricum, acum nu mai sunt la rascrucea la care eram acum 2 ani. ma gandesc io ca poate ar fi mai bine sa astept, poate ar fi mai bine sa am un pic de rabdare....sunt confuza. Io as putea sa gasesc ceva mai bun, in alta parte, dar cu altcineva sa fim....nu vreau sa stau inca 2 ani ca pana acum. a fost bine, dar mie imi place linistea. mie imi place sa nu ma deranjeze nimeni, iar eu sa nu deranjez pe nimeni. nu-s absurda, nimeni nu e perfect, nimeni nu poate sa nu deranjeze macar un pic, asta e situatia, dar sunt oameni mai senibili, si oameni mai putin sensibili. ca sa nu zic nesimtiti biggrin.gif
Sunt o gramada de lucruri care s-ar putea face altfel. nu-mi place comoditatea, nici atitudinea "las-o, ba, ca merge-asa!"


juggle.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 24 Jan 2007, 04:47 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



A avea animal de casa e un privilegiu. Oamenii ar trebui sa-si aminteasca ce reprezinta animalele pentru ei. A avea un "pet" nu inseamna a ii deveni stapan, ci a avea grija de el, dar lasandu-l liber. Mamiferele pot fi "pet", dar fiintele carora le trebuie libertate nu trebuie sa stea pe langa om. de ce sa tii pesti? sa ii vezi cat de colorati sunt? mie imi plac pestii, dar locul lor e in mare. de ce sa fie delfinarii? oare ei nu au vazut cat de nefericiti sunt delfinii acolo? Urasc gradinile zoologice. urasc vanatorii si braconierii. urasc pe cei care omoara din placere. e adevarat, consumam carne pentru ca asta e felul nostru. astea sunt legile naturii, iar omul se supune. crestem vite, porci , gaini...le taiem si le mancam. e natural. insa a vana din placere, pentru trofee, fildesi sau mai stiu io ce mi se pare cel mai stupid si degradant lucru.
Ce vina au maidanezii ca sunt maidanezi? ce vina au ei ca tre' sa se inmulteasca? nici una. imi vine sa palng de cate ori vad un caine cersind o bucata de paine oamenilor, din a caror cauza a ajuns in halul ala. Orice fiinta are dreptul sa fie LIBERA si nimeni nu ar trebui sa-i ia acest drept. nimeni. Si urasc si hainele din blana naturala. si pe cei care le poarta si fitele lor. snobi.
Nu cred prostiile alea despre stilul de viata vegetarian, dar prea de tot am ajuns, noi oamenii.
Nu o sa mai am matza....am hotarat sa nu mai tin animale pe langa mine dacat daca ma mut la o casa cu o curte mare. imi ia matza, se invatase ea la bloc, da' o sa raman fara ea....de fapt, nu e a mea. da' io mereu am avut pisici. si am dormit cu ele, si le-am pupat, si ne jucam in gradina...asta stia sa se pitule de mine....si plang ca nu o sa mai am matza fluffy sa ma joc cu ea si sa faca miorlau si sa ma linga pe fata.....si c.as.tr.atu.l e o prostie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 24 Jan 2007, 04:50 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



I'm so sad! ce ma fac fara ea??? si imi pare rau ca am caine care sta legat la tara si pentru care nu am putut face niciodata nimic.....si care are privirea aia..d.a'inca nu e stinsa....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 26 Jan 2007, 10:53 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



De azi. gata cu uitatul la desene, gata cu statul degeaba....azi sunt lucruri serioase. da' pentru ele imi trebuie ciocolata! drool.gif biggrin.gif
Nici o ciocolata, glumeam si io cu mine...o sa invat porcaria aia de materie si daca nu imi da...9, ca pt 10 imi trebuiau prezente, il spurc.
iar ascult invocatie....



....sa va iviti!...AVE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 26 Jan 2007, 11:09 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



"fiindca nici viata nu le e viata."

Mergea prin padure aiurea. ii placea cum se aude cerul, ii placea cum respira pamantul. se simtea una cu toate. stia ca intre ea si pamant exista o legatura puternica...era fiica pamantului si dormea in raze de soare. de cate ori rasarea soarele, se simtea reincarcata, simtea ca energia riripita prin stihii se regenereaza. mergea tot mai adanc prin padure, nici ea nu stia de ce...apoi a vazut-o. casa din vis era acolo, facuta din lemn si inconjurata de brazi. mirosea cetina a parfumuri dulci, care se impleteau cu lumina.....verde inchis, verde crud, verde smarald, toate erau acolo. si erau ale ei. trebuia sa stea si sa astepte. deocamdata asta ii era soarta: sa stea ascunsa si sa invete, sa se antreneze. ea, care pana nu demult nu stia decat sa ingrijeasca de plante si sa faca leacuri, ea care stia care sunt locurile "bolnave"....acum aflase ca era mai mult de atat. o durea, nu vroia sa aiba asa o responsabilitate asupra ei...ar fi vrut sa fie o fata obisnuita, dar totodata nu-i venea tocmai bine sa stea si sa priveasca. era facuta sa schimbe destine, sa ridice ape ingropate, sa-i trezeasca pe cei ce dorm.
Acum se aseza in iarba si ii veni in minte imaginea .....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 26 Jan 2007, 11:19 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Am trimis focul acolo. ea sta cu staff ul in mana si-i goneste pe tori. eu am rugat-o. oa sa o chem inapoi cand o sa vindec locul...ma doare si ma cheama, o sa ma duc. si o sa dorm pe intuneric de data asta. focul arde, focul purifica....focul se intinde...iar eu nu l-am putut trimite prea departe. acum ea e acolo si are grija pentru mine. singura, neutralizeaza si alunga...nimeni nu mai intra acolo fara voia mea...iar cine intra nu poate face nimic. acolo e teren neutru. am atabilit. nimeni nu are nici o putere, in afara de mine. nu-l mai alung, las' sa ma cheme. imi place. dar EU comand acolo. ce pleaca de la tine la tine sa se intoarca. iar sabia mea are 2 taisuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 27 Jan 2007, 12:34 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Tocmai am creat un phoenix...l-am trimis in lume sa ajute pe cine are nevoie...

Si il duse acolo unde nimeni nu intra prea des. ii dadu o nuia, cam de 1.5 metri, necojita de scoarta, din lemn de inima de brad.
-Acum de tine depinde cum o sa fie si ce vei fi capabil sa faci cu el....stii, staff-ul nu e doar un par pe care-l ti dupa tine si cu care lovesti in stanga-dreapta. trebuie sa fii te extinzi in el, trebuie sa devina a 3-a ta mana. doar atunci iti va putea canaliza energia. Pleca si il lasa singur. stia ca nu ar fi facut nimic in prezenta lui....avea tendinta sa incerce sa-l impresioneze cu talentele nou invatate, iar acum era nevoie de concentrare.
Ramas singur, incepu sa analizeze bucata de lemn. ceea ce demult isi dorise, acum putea sa aiba. stia cum. mereu stia totul, sau asa credea, numai ca nu se faceau toate cum gandea....obisnuia sa-si ia putere din brazi. ii iubea. lua de la ei ce le prisosea, niciodata din energia vitala, lua doar ce trimiteau ei in neant. acum inima de brad parca batea langa a lui. se gandea la pamant, ii simtea seva curgand prin el...lua bucata de lemn in mana si incepu sa-i transmita seva care curgea deopotriva prin pamant si prin el.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 27 Jan 2007, 04:05 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



mirific. cipsurile sunt mirifice. si sunt singura acasa si asa de bine e. vreau sa stau doar io cu pisoiul aici. atat. cand suntem numai noi e curat si liniste si cald peste tot...eu am grija sa fie asa....nu am mai mancat ciocolata de 5 zile...asa ca azi am voie sa mananc biggrin.gif
vroiam sa gatesc chestii exotice, sa inventez mancaruri...da' nu mai ies din casa azi...si am invatat si am facut toate alea....cate mai am de facut...
mirodenii.imi plac. imi plac aromele; ceapa, oregano, busuioc, tarhon, chimen, toate. si vreau blender, sa-mi fac io suc de capsune si banane. m-am apucat de sport. imi fac exercitiile si ma simt bine. si ni ci nu ma ingras...si asa, am 2-3 kg in +. ce daca nu se vad? stiu io ca sunt acolo, iar io ma respect. biggrin.gif biggrin.gif


Acest topic a fost editat de leirn: 27 Jan 2007, 04:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 27 Jan 2007, 04:32 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039




Imi place respectul reciproc. imi palc oamenii ce respecta spatiul intim al celorlalti, care au bun simt... mai sunt si d'astia smile.gif
cata frigu' sufla pe la geamuri...e timpul sa-mi fabric termopane cu silicon....deh, astea coasta, ce daca chiria s-a scumpit? doar nu o sa imi ofere avantaje pentru asta, nu?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 27 Jan 2007, 08:57 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Hehe
...stiam io ca merge.
acum
pot sa colorez cum vreau io....imi plac culorile
sa vad daca merg codurile hex... imi place. uneori imi vine dor sa programez, sa scriu randuri intregi de coduri si ta.g-uri...codurile hex nu merg aici


Foarte tare. acum stiu si PH.P...si io doar cautam ta.g uri de culori....imi place...iar m-a apucat dorul.daca as mai afce o facultate, la calculat.oare m-as duce. tampita sa fiu sa fac 2 politehnici! da' as mai face. imi place sa inventez, sa improvizez...biggrin.gif biggrin.gif



Acest topic a fost editat de leirn: 27 Jan 2007, 09:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 27 Jan 2007, 11:14 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Ce colorati sunt oamenii...fiecare cu aroma lui, fiecare cu mirosul lui...imi plac oameni ordonati pentru ca le pot vedea toate culorile. imi palce cand oamenilor li se implinesc dorinte si imi place sa fac cadouri. imi place si sa primesc, dar numai cadouri surpriza! biggrin.gif
Oamenii....ce creaturi atat de slabe si atat de puternice....cand ma gandesc ca un singur om, orice om, ar putea distruge lumi numai cu puterea gandului....dar multi nu stiu ce pot...fiecare are indrumatorul lui..de fapt, io cred ca sunt mai multi, dar unul vorbeste cel mai tare.

sunt oameni care imi inspira tot felul de sentimente. nici acum nu l-am uitat pe ala...parca mi-am mai scris undeva de el...kre ka in jurnalul de cand eram mica. avea nasul fin si ascutit si era rece si alb si traia intr-o casa verde, singuratica, cu ma-sa, parca. atat am priceput io din el in 2 sec cat l-am vazut...a, si se droga.

ma fascineaza oamenii...atat de diferiti, atat de...de toate. imi place sa ma uit in mintile lor, da' nu in toate.....sunt minti in care vad descompunere, vad un fel de de.ad end sau, mai rau, vad CERCUL! nu pot sa cred! s-a stins de tot. acum are ochii stinsi. inainte parca mai avea un pic de lumina. si nici nu am vazut-o. doar am vb la telefon. eu am cerut sa stea langa mine. au am vrut, in speranta ca o pot ajuta. nu am reusit. nu a depins numai de mine. wo w.....stop it! se adun in mine niste alea....ce draq sunt? niste d'alea care arata cum e in alti oameni...eu le-am chemat, acum sa plece, nu mai vreau. ...gata! draq m-a pus? am mai facut o data asa, cu calatorii. le-am trimis raze si unul dintre ei s-a uiat la mine. si nu mai pleca. nu am mai scapat de el(sau era altcineva, ca ei se plimba incontinuu si nu-i deosebesc) 2 zile.de atunci nu m-am mai aratat la calatori. las' sa stea in lumea lor...sau a noastra, io stiu pe unde umbla si de ce? poate altadata cand nu o sa mai fiu singura o sa ma uit iar la ei, sa vad ce mai fac...da' acum mai bine ma uit la desene. cu pisica. poate nu mi-o ia...da' nu cred. vreau sa fie dimineata. maine dimineata!


Acest topic a fost editat de leirn: 27 Jan 2007, 11:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 28 Jan 2007, 03:05 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Am gasit jurnalul meu ala vechi....nu am intorc acolo, nu il recitesc....desi m-am gandit uneori....ce e scris, uitat sa fie. sau pus ca piesa de constructie. aici e mai cald. acolo parca era cam frig. nu mai vreau pe forumul ala....nu pot scrie 2 jurnale in acelasi timp. nici nu as avea de ce...sa dau un cpoy-paste si sa mi-l pun undeva? nu. e ca si cum as face poze si le-as pastra. nu-mi place sa am poze, imi place doar sa le fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leirn
mesaj 28 Jan 2007, 01:12 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.928
Inscris: 4 December 06
Forumist Nr.: 9.039



Foarte frumoase povesti....si io-s pretentioasa de fel....imi amintesc de cartile alea....trebuie neaparat sa mi le iau si pe celelalte 2. Si o sa-mi cumpar toata colectia....si vreau o biblioteca maaaare....si cu intrari secrete. mi-e dor de copaci, mi-e dor de zane si spiridusi... o sa ma duc iar, ca m-a chemat smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

57 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman