HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ninge Albastru, [Jurnalul lui black ice]
Mihai
mesaj 12 Jun 2003, 04:54 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ati venit in cadrul Jurnalului lui Black Ice: noutati, pareri, ganduri referitoare la viata sa veti gasi aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 21 Jun 2003, 10:28 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Si uite ca-mi inaugurez si eu jurnalul.
La inceput am vrut sa'l rog pe Mihai sa stearga topicul acesta deoarece nu vroiam sa tin un jurnal. Vroiam sa ma limitez la ceea ce as fi postat in jurnalele celorlati ( tongue.gif ) dar unele lucruri pe care as dori sa le spun...ar fi mai bine sa le spun in propriul jurnal.
Pana acum n-am tinut niciodata un jurnal, si intentionez sa-mi pastrez obiceiul. Acesta nu va fi un jurnal veritabil ci mai mult un topic in care voi nota sentimente, stari, dorinte, vise....sau intamplari mai importante din viata mea.

Pentru inceput voi insira lucrurile care imi plac: muzica, literatura, natura si misterul.
Imi place sa ascult muzica, in special rock (cu toate subgenurile lui). De multe ori mi-am spus ca pentru fiecare om exista un sub-gen de rock care nu se poate sa nu-i placa. Inclusiv pentru manelisti biggrin.gif Acest lucru chiar l-am experimentat pe un bun prieten. In general asculta manele. Odata l-am adus la mine si i-am pus sa asculte Nighwish, Therion, Metallica si alte asemenea. A doua zi m-a pus sa-i fac cd si mi-a zis ca nu-i vine sa creada cum a putut sa asculte asemenea muzica (se referea la manele) cand exista asemenea melodii.
Imi place literatura. Imi place sa citesc. In general imi plac nuvelele fantastice cu un lirism pronuntat (cum e de ex. "Sarmanul Dionis", "Cezara", "Geniu Pustiu" - acesta e roman, stiu - dar cand am scris "lirism pronuntat" la creatile in proza a lui Eminescu m-am gandit smile.gif ) sau romanele psihologice (in genul celor scrise de Camil Petrescu - "Patul lui Procust", "Ultima noapte...") fantastice sau SF. Imi plac poeziile lui Eminescu, Blaga, Bacovia, N. Stanescu, M. Sorescu, M. Cartarescu, si comediile lui Caragiale. Imi place filozofia lui Cioran, Nietzsche, Blaga si poate si a altora pe care inca nu i-am citit. smile.gif In acelasi timp imi place si sa scriu. Intr-un fel faptul ca scriu, ca pot sa scriu, reprezinta salvarea mea...dar despre asta voi scrie intr-un alt post.
Imi place natura desi de multe ori dau impresia ca nu e asa. Imi plac peisajele de munte, imi plac vechile castele (din Franta, din Paris sau de pe Valea Loirei dar si cele din Romania sau monumentele antice grecesti), imi place marea....
Imi place misterul pentru ca...ma fascineaza pur si simplu. Acesta cred ca e si motivul pentru imi place...noaptea. In special noptiile de vara...le ador smile.gif

In urmatorul post, cred ca voi spune lucrurile care nu-mi plac...apoi mai vad eu.

Acest topic a fost editat de black ice: 21 Jun 2003, 10:32 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 23 Jun 2003, 09:00 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



lucruri care nu-mi plac: sentimentul pe care il am acum de exemplu. nici macar sa'l descriu nu pot. de mult n-am mai patit asa ceva: sa nu pot sa descriu ceea ce simt. e o ciudata imbinare de stres, confuzie, teama si...singuratate. sunt putin stresat pt ca maine am primul examen (acum cica ar trebui sa'nvatz...). sunt confuz pentru ca nu pot sa inteleg de ce n-am chef de nimic. nu am chef de scris, nu am chef de citit, de iesit afara cu prietenii, de stat pe net, de...nimic. chiar interesant, sa nu am chef de nimic. cred ca datorita acelui "mic" stres se datoreaza aceasta stare...
teama e de esec, din orice punct de vedere, nu neaparat bacul...
singuratatea...e inerenta oricarui sentiment mai complex in ultima vreme...
incep sa urasc tot mai mult starea in care sunt...si cu cat ma gandesc mai mult la viitor cu atat mai mult ma afund....
acum as vrea sa scriu de exemplu. simt nevoia sa scriu dar nu prostioarele acestea ci altceva. ceva frumos, care sa placa, sa ajute, care sa patrunda tainic in sufletul cuiva...oricui. si asta e ceva interesant: sa vrei sa iubesti, sa simti ca vrei sa iubesti si sa nu poti, iar asta nu neaparat pentru ca nu ai avea pe cine ci pur si simplu pentru ca nu...nu te multumesti cu atat. vrei mai mult, vrei sa ti se ceara mai mult si in acelasi timp vrei sa oferi mai mult dar nimeni nu-ti cere, parca nimeni nu ar vrea iubirea ta...acum zambesc. ciudat mod de a ma apara trecand incet, incet la un mod cat mai impersonal aceste ganduri...de fapt tot eu sunt si in loc de "vrei" as fi putut pune foarte bine "vreau"...dar nu, e ceva tainic care nu vrea sa ma lasa atat de descoperit, nu vrea sa-l tradez, nu vrea sa va arat ce gandesc, ce simt, ce vreau. nu, el vrea toate acestea doar pentru el, considera ca sunt ale lui. de suflet vorbesc, nu va uitati urat. am un suflet egoist. incerc pe cat posibil sa pastrez un echilibru insa, cateodata ma las condus de el, si poate asa e cel mai bine. acum sunt ipocrit. stiu ca nu e bine, stiu ca nu asta vreau sa spun, stiu ca ceea ce vroiam sa spun de fapt era ca a fi egoist e mai usor...stiu, dar cateodata vreau sa uit de toate aceste lupte date in mine, vreau sa uit de mine....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2003, 09:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 24 Jun 2003, 10:01 PM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



sa vad...ce nu mai imi place...da, stiu:
-nu-mi plac cei care se cred subtili fara sa fie
-nu-mi plac cei care dau rotunzi...fara sa fie
-nu-mi place superficialitatea (chiar daca o practic si eu destul de des tongue.gif )
-nu-mi place mediocritatea si/sau banalitatea
-nu-mi plac cei care fac glume proaste
-nu-mi place ipocrizia (chiar daca eu sunt ipocrit)
-nu-mi place lipsa de modestie (ca sa zic asa)
-nu-mi plac persoanele increzute, infumurate sau vanitoase
-nu-mi place tristetea
-nu-mi place singuratatea
-nu-mi plac "amicii de pahar"
-nu-mi place tradarea
-nu-mi place...abisul
-nu-mi place...de mine...

as putea continua asa multa vreme...caci multe lucruri nu-mi plac. sunt, oare, prea exigent?

acum n-am chef de scris. sunt obosit, am dormit foarte putin in ultimele cateva zile, am trecut azi proba la romana, maine mai am franceza...aveam chef de iesit la o bere cu cineva in seara asta dar n-am avut cu cine, urasc momentele astea - vreau sa ies undeva si n-am cu cine -....de fapt trebuia sa ma intalnesc la 8 cu niste prieteni...dar, din cate am observat, n-au considerat necesar sa ma anunte si pe mine ca nu mai vin...bine ca am stat ca bou' juma' de ora si-am rezemat zidul ala nenorocit. mda, cica, sunt putin suparat...si inca ceva: trebuia sa sun acum (pe la 10:30) pe o prietena ca sa ne intelegem ce cadou sa ii luam unui bun prieten, dar ghici al cui telefon e inchis? 50.gif 24.gif
pana maine imi trece...toate trec...

ps: se reflecta in post plictiseala din mine, nu? ma ierti, promit sa vin cu lucruri mai interesanta data viitoare smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 24 Jun 2003, 11:08 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Si ce daca fundul marii e negru de vreme ce marea e albastra?

Uita'te la mare blacky! Capul sus smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 26 Jun 2003, 10:56 PM
Mesaj #6


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



marea? sunt la 700 km de mare, atta. sper sa o vad anul asta, prin iulie candva. daca nu, sper ca la anul sa fie...

cateodata, marea e de un albastru deschis, atat de limpede incat poti sa-i vezi nisipul, pietrile si chiar si unii pestisori care inoate prin ea. am prins odata una din aceste zile la mare: cer senin, apa limpede cum cred ca numai acolo e, si calda. am stat ore intregi in apa atunci, ore intregi. cand am iesit, nu puteam pasi pe nisip de fierbinte ce era. a fost foarte cald in acea zi, peste 40 de grade. mi-a placut mult locul pentru ca era curat si oarecum izolat. era un golfulet cu cateva mici vaporase ancorate in zare si noi (nu cred ca erau mai mult de 20 de oameni pe plaja, in amiaza mare). locul despre care vorbesc se afla undeva pe malul insulei Rodos, din Grecia. acesta a fost unul din piesajele care mi-a placut mult de tot si pe care, la vremea aceea, nu l-am apreciat la adevarata sa valoare. spun asta, pe de o parte pentru ca eram ceva mai mic si nu ma prea interesau aceste chestiu, si pe de alta parte pentru ca atunci nu mi-am dat seama de cat de bine ma simteam. eram chiar fericit. imi dau seama de acest lucru doar acum. iar acest sentiment il am pentru multe ale locuri pe care as dori sa le revizitez...tocmai petru ca acum cand imi aduc aminte de ele imi plac. amintirea lor imi place. daca le'as vedea aievea ar fi mult mai frumos. dar nu cred sa le revad curand. la urma urmei nu asta este problema mea ci alta: simt nevoia unei schimbari. vreau ceva nou...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 29 Jun 2003, 03:26 PM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



sa vorbesc despre razbunare, iertare, dragoste, ura, manie, singuratate, izolare, renuntare...sa vorbesc, sau mai bine sa tac?
....................

cineva acum cateva saptamani mi-a spus ca trebuie sa-mi sustin parerea oricat de diferita ar fi de a celorlalti. am incercat. m-am lovit de trei atitudini diferite: incapatinare, indiferenta si renuntare. acum zambesc si imi aduc aminte de Lumanarea lui Diongene. la fel spun si eu: caut un om.
gata, mai bine tac si aici.
....................

de multe ori m-am intrebat ce s-ar intampla daca as fi mai radical, mai incisiv...mai critic. ar trebui sa fac experimentul asta pe un forum nou. as vrea sa vad cum ar reactiona un user daca i-as spune si demonstra ca e prost. ar accepta, ar incepe sa injure, sau ar zambi tamp? mi-ar placea un astfel de experiment. ma intrebi de ce? simplu, pentru ca sunt frustrat. pentru ca m-am saturat sa-i aud pe unii cum pocesc limba romana, m-am saturat de aerele de superioritate ale unora, m-am saturat de...de atata prostie...destul si aici.
....................

am un gust amar in gura. si un patrunzator sentiment de inutilitate. certitudinea inutilitatii e deplorabila. deseori m-am intrebat cum as putea sa schimb...ceva. singurul mod in care as putea e atat de departe de cei pe care as vrea sa-i schimb incat imi dau seama ca e inutil. Cioran zicea intr-una din cartile sale ("Pe culmile disperarii" daca-mi aduc bine aminte) ca daca ar putea ar aduce intreaga lume in agonia mortii. Spunea ca e singurul mod in care oamenii se pot schimba: prin suferinta. Sincer, ii dau dreptate. Daca ma gandesc bine, cand isi realizeaza omul inutilitatea, nimicnicia? Atunci cand e singur, cand e parasit de toti, cand simte un gol imens in suflet, simte ca se prabuseste; cade in vartejul amintirilor, se ineaca in vise, cauta o scapare, cat de mica, dar nu e nici una. Singura cale e in jos, prin abis, spre neant...Suferinta inseamna cunoastere de sine, inseamna o alta perspectiva asupra realitatii, inseamna o continua cautare a unui mijloc de a iesi din abis. Caci odata cazut, nu te mai poti intoarce la acea stare de imaginara platitudine caracteristica majoritatii. Dupa, nu mai poti fi...banal, oricat ai incerca. Caodata vrei sa uiti de tine, vrei sa uiti ca inca nu esti la suprafata, ca inca nu vezi lumina soarelui, astfel ca incepi sa visezi, iti imaginezi, folosindu-te de amintiri, cum arata si ce simteai cand Fericirea iti mangaia cu razele sale sufletul. Stai neputincios si visezi, aproape hipnotizat de atatea imagini placute. Incerci sa le substitui realitatii crude dar cand intinzi, timid, mana imaginea incepe sa tremure - sa se evopore. se transforma intr-o Fantoma, o iluzie ce nici macar nu are chip dar despre care stii - vrei sa crezi - ca exista undeva, ca e numai a ta si ca va ramane doar a ta...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 29 Jun 2003, 04:13 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Daca nu te superi poate imi explici si mie care este treaba cu Lumanarea lui Diongene. Sunt curios sa aflu.
Multumesc !


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 29 Jun 2003, 09:25 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



blush.gif se pare ca i-am gresit putin numele. de fapt e lumanarea lui diogene. scuze. intamplarea e in felul urmator: el, diogene, se plimba in plina zi pe strada cu o lumanare in mana spunand: caut un om.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 29 Jun 2003, 09:26 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Pai si care e spilul? Ca nu inteleg. Detaliaza si tu!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 29 Jun 2003, 09:45 PM
Mesaj #11


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



pai e simbolica toata treaba. imagineaza-ti tu pe omul asta cu o lumanare in mana, plimbandu-se printre o multime de oameni si spunand: "caut un om". desi multi ar zice ca e doar un alt nebun, e mult adevar in spusele lui. cati oameni mai pot fi numiti cu adevarat "oameni"?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 30 Jun 2003, 02:19 PM
Mesaj #12


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Frumoasa povestea cu Diogene, black ice... dry.gif Ai vorbit de trei atitudini diferite de care te-ai lovit in incercarea ta. Nu imi dau seama exact care este treaba cu ele, dar pot sa am o banuiala. Banuiala pe care o voi concretiza spunand ca renuntarea este o simpla iluzie. Timpul, saptamana aceasta si atat, nu mai este ca inainte. In nici un caz insa nu este renuntare (daca am inteles eu corect ceea ce ai zis tu... wink.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 30 Jun 2003, 04:55 PM
Mesaj #13


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



genicoane, genicoane, nu cauta adancimea lacului intr-o balta ca nu o vei gasi biggrin.gif
acele trei paragrafe delimitate de "puncte, punte" nu au nici o legatura intre ele. la fel, fiecare (poate mai putin ultimul) exprima unele opinii generale ( tongue.gif ) de'ale mele referitor la mine si unii oameni. ce vroiam sa zic prin acele atitudini de care m-am lovit e ca am ajuns la concluzia respectiva in urma unor experiente prin care am trecut conversand cu alti oameni. unii renuntau, altii se incapatanau sa nu vada ca ceea ce spun e gresit sau nu acceptau argumente care sa-i contrazica iar altii erau indiferenti. that's all. anyway, ar fi interesant de stiu pe unde-ti haladuiau tie gandurile. asa ca, nu te sfii biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Jul 2003, 10:20 PM
Mesaj #14


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Iti iubesti lacrimile?

Stau pe o canapea moale intr-o camera cam intunecoasa. Focul arde in soba. S-ar zice ca e cald insa mie mi-e frig. Atat de frig...
S-ar putea sa adorm desi peste cateva ore trebuie sa ajung acasa. Nu, nu trebuie sa dorm. Vreau sa scriu, de asta am venit aici.

Aici sunt in mijlocul copilariei mele, aici se gasesc toate visele copilariei mele. Aici au luat nastere toate, incepand cu mine. Am venit aici ca sa-mi regasesc linistea, ca sa aflu cine sunt. Niciodata nu am stiu cine sunt dar atunci aveam linistea. Atunci eram linistit. Imi spuneam: "Nu stii cine esti? Si ce-i? Lasa, te vei gasi tu odata." Dar acum mi-am pierdut linistea, nu mai pot sa nu stiu cine sunt. Am venit aici crezand ca voi afla ceva dar nu e nimic. Doar amintiri care inseamna prea putin acum. Amintiri fericite, amintiri frumoase din copilarie...trecut...si nici urma de tu.

Prima amintire din viata mea e legata de locurile astea. De oamenii care traiesc in locurile astea. Imi amintesc foarte vag o batrana intr-un scaun cu rotile, strabunica-mea. Aveam doi-trei ani. Eu si tata stateam in fata ei. Bunicul, fiul ei, statea alaturi de ea. Stiu ca a murit curand dupa aceasta intalnire. A murit ucisa de propria frica, de ce s-a temut toata viata nu a scapat...Cred ca a fost singura data cand am vazut-o, poate de asta am pastrat amintirea sau poate din cauza faptului ca m-a uimit felul in care a murit, nu stiu.
Nu-mi inspira nici un sentiment amintirea asta insa e prima. Parca e prima data cand am devenit constient de existenta mea. Poate ca de atunci am inceput sa caut, sa aflu cine sunt. Poate ca toti anii care au trecut de atunci au fost incercari de a ma gasi.

Am purtat atatea masti incat am ajuns sa nu mai stiu care e cea adevarata, sau poate ca toate sunt adevarate? Toate mastile acelea eram eu? Am schimbat o masca cu alta, m-am transformat si poate ca si acum asta incerc sa fac, sa ma transform din nou, sa-mi pun o alta masca....Dar poate pur si simplu innebunesc. E si asta o idee.

Azi mi-a zis cineva ca tu ma vei face sa innebunesc. Am ras usor si i-am raspuns ca n-am nimic impotriva.

Stii ce as vrea? As vrea sa ma gasesc, sa ma ajuti sa ma gasesc, sa-mi spui cine sunt. As vrea sa-mi gasesc sufletul, sa-l admir si apoi sa ti-l arat si tie. As vrea sa-mi spui ca ma iubesti si sa-ti spun ca te iubesc. As vrea...atat de multe...

Simt cum ne indepartam unul de celalalt...nu stiu de ce dar asta simt. Asta am simtit aseara....cand credeam ca voi exploda. Vroiam sa explodez, sa las totul sa se reverse din mine, toata dragostea, toata ura, toata furia, totul. Simteam ca nu mai pot tine totul in mine, simteam ca pierd controlul...si voiam sa plang...sa fac o depresie si apoi s-o i-au iar de la capat. Dar n-am putut. N-am putut sa plang. Simteam lacrimile in mine, simteam cum ma ard pe dinauntru si nu puteam face nimic. Ma zbateam neputincios...Si acum simt acelasi lucru...si tot nu pot sa plang...

Dar doua lacrimi au reusit sa scape. Mici, transparente si atat de grele, atat de...dureroase. Doar doua. Una pentru fiecare obraz, pentru fiecare ochi, pentru fiecare suflet...al tau si al meu.
Am ochii rosi si sunt obosit, dar acum stiu. Stiu ce as vrea sa fiu, cine as vrea sa fiu: o lacrima pe obrazul tau, pe buzele tale, pe ochii si pe sufletul tau. Astfel as fi cu tine, in tine, pretudindeni si pentru totdeauna.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Jul 2003, 12:21 PM
Mesaj #15


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Stau si ma intreb acum... oare de cate lacrimi e nevoie? De fapt... o intrebare mai buna - cate lacrimi ai voie sa versi? De cate ori? De cate ori poti? Ce este oare mai bine? Sa plangi mai des... sau doar o data? Hmmm... tare greu... daca as sti raspunsul, cu siguranta nu as mai intraba. Pacat totusi - nu cred sa il stie cineva.
Black ice- iti dai seama? Cred ca suntem cei mai mici de pe forum... noi ar trebui sa fim aia plini de viata, de elan adolescentin... dar in schimb... stam si plangem dupa niste iubiri.... E mai frumos asa? Nu stiu la tine cum e... dar eu parca nu ma satur niciodata... Si nu uita ce am mai zis - Ochii care nu se vad, nu se uita niciodata! Si completez - poate raman in memorie macar cu o lacrima in colt...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Jul 2003, 04:47 PM
Mesaj #16





Guests






Si ce daca sunteti cei mai mici? Aveti si voi dreptul la a simti, la a va fi dor, la a plange dupa cineva iubit, la fel ca restu' dintre ceilalti...Si va va trece si voua, la fel cum ne-a trecut si noua..Si veti fi iar optimisti si apoi iar veti cadea in butoiul cu melancolie si tot asa...Sunt optimista,nu? laugh.gif Dar asta e mersul lucrurilor....Daca peste ani de zile veti simti cu aceeasi tarie aceste sentimente sa fiti bucurosi! Caci, din pacate, prea ne aplatizam cu trecerea timpului....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 16 Jul 2003, 10:25 PM
Mesaj #17


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



asa-i genicoane, chiar suntem cei mai mici de aici - viitori boboci la faculta cica....he,he....
povestea de mai sus e un mail care l-am trimis intr-o zi de noiembrie intr-o incercare cam disperata de a salva...ceva. acum imi aduc aminte ceva...detalii: acum cateva zile am fi avut un an impreuna. n-a fost prima iubire, insa a fost cea mai intensa de pana acum...afrodita, referitor la ce ziceai tu, daca-i stii cat de mult tanjesc dupa o alta clipa de fericire....in fine. spre deosebire de genicon la mine lucrurile au fost mai clare. mult mai clare. poate voi scrie despre "ele" alta data. acum chiar nu ma simt in stare...

daca tot e vorba de lacrimi....imi aduc aminte de Cioran si ale sale Lacrimi si Sfinti. Incredibil cum poate acest om sa descrie profunzimea unor stari...incredibil. E minunat, desi insolit pe alocuri, minunat per total. Sa revin.
De doua ori am plans adevarat pana acum...o data pentru o iubire pierduta si o data pentru niste prietenii pierdute. Asta se intampla la banchet. La sfarsitul banchetului. Toata noaptea de banchet m-am simtit mizerabil, ultimul nenorocit...Nu stiu exact de ce dar eram intr-o stare foarte nasoala. Spre dimineata, pe la ora 4, cinci oameni minunati au reusit sa ma faca sa ma simt mai bine. Chiar foarte bine. Acei cinci oameni sunt singurii mei prieteni adevarati. Am plans la sfarsit pentru ca stiam ca atunci, cand voi iesi pe acea usa, impreuna cu ei, ceva se va rupe, am stiu ca atunci se incheie ciclu, ca nimic nu va mai fi la fel apoi. Si am avut dreptate. Inca de pe acum vad ca am avut dreptate. Cel mai bun prieten al meu - care, de fapt, e de gen feminin asa ca ar cam fi cazul sa fac acordul - va pleca in toamna la Sibiu. Alt bun prieten, tot in toamna va pleca in Italia. Dintre ceilalti doi doar cu unul cred ca as putea sa povestesc "cate'n luna si'n stele" cu speranta ca ma va intelege....Oricum as lua e trist. Te simti parasit, simti un gol sufletesc in tine, simti un ciudat frig launtric in fiecare seara (chiar si acum) ca iti invaluie tot trupul, amortinduti'l incet...Desi nu le spui toate acestea speri ca ei sa le stie, ca ea sa o stie. Speri ca stie cat a insemnat pentru mine. Spera ca nu a uitat acea "raza de lumina intr-un intuneric total" ce a fost pentru mine la un moment dat. Speri sa stie ca o iubesti - ca si prietena foarte buna si putin mai mult de atat, daca-mi permiteti exprimarea. smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 17 Jul 2003, 05:34 PM
Mesaj #18





Guests






Uhh, Black ice, prieteniile vin si pleaca...Desi am inteles tarziu asta, desi o stiu foarte bine, inca sufar dupa toate prieteniile pierdute..Din pacate nu putem da timpul inapoi sau nu-l putem da inainte, sa trecem peste suferinta de genul asta...Asta e, trebuie sa ne resemnam si sa mergem inainte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 18 Jul 2003, 09:20 PM
Mesaj #19


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



ufff
s-au schimbat, brusc, toate datele problemei. acum, se pare ca eu sunt cel care pleaca...m-am hotarat sa dau la Bucuresti la universitatea media pro la jurnalism. in fericitul caz in care voi intra (pe langa faptul ca voi fi coleg cu genicon tongue.gif - daca eu intru nu se poate ca el sa nu intre) si voi ramane in Buc. la faculta voi avea pe viitor alte posibilitati decat daca as termina aceeasi faculta la cluj. asta e bine, e foarte bine pt. viitorul meu dar...oare asta sa fac? sa-mi parasesc toti prietenii, sa vin undeva unde nu cunosc aproape pe nimeni, unde nu am pe nimeni, doar de dragul...unui posibil viitor? merita acest lucru? o parte din mine vrea sa ramana in cluj, cu prietenii, cu amintirile, cu...toate celelalte, in timp ce o parte, aproape infima, imi spune sa merg in Bucuresti...in concluzie, nu stiu ce sa fac...

m-ar ajuta foarte mult un sfat blush.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Jul 2003, 11:16 PM
Mesaj #20


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Bine-nteles ca trebuie sa mergi la Bucuresti, si bine-nteles ca trebuie sa intri si nu numai ca sa-i arati lui Genicon ca si tu poti wink.gif

Nici nu sta pe ganduri. Stii ce ai de facut. Amintirile vor ramane cu tine, prietenii - cum spuneai si tu - nu raman nici ei pe loc, orasul tau natal va fi acolo unde-l lasi... Trebuie sa continui?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 Jul 2003, 11:21 PM
Mesaj #21


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Gindeste-te ca 80% din studentii care vin sa faca facultatea in Bucuresti patzesc exact acelasi lucru ca si tine: rup legaturile cu "patria-mama" si-si construiesc o noua viata in Capitala. Cit despre faptul ca nu cunosti pe nimeni, n-ai grija! daca o sa locuiesti in camin o sa cunosti in 2 saptamini mai multa lume decit iti poti imagina ...


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Jul 2003, 11:39 PM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un sfat: asigura-te ca Universitatea Media Pro este ceea ce vrei. Nu te multumi cu exemplele pe care le dau ei, cu persoane care au studiat acolo si acum ocupa pozitii importante. Incearca sa afli cat mai multe, din cat mai multe surse, dupa care ia o decizie. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jul 2003, 09:46 AM
Mesaj #23





Guests






Dragul meu black ice, incerc si eu un sfat: Fii sigur ca asta e facultatea ce-o vrei, ca asta e drumul ce vrei sa-l parcurgi, ca asta vrei sa faci in viitor si ca-ti place.Prieteniile vin si pleaca, unele raman peste timp, un rost iti poti face oriunde, o viata ti-o poti face frumoasa oriunde, numai sa fii sigur ca asta vrei sa faci, ca asta-ti place.Ca daca vei descoperi ca nu vrei asta si va fi prea tarziu, pierzi cel putin un an din viata.LAsa totul deoparte, nu-ti sacrifica viitorul de dragul prietenilor pt ca ei nu fac asta pt tine! Multa bafta!!
Mi-ai amintit ca si eu visam sa fac faculta asta...Dar intre timp mi s-au schimbat prioritatile.. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 19 Jul 2003, 11:02 AM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Black Ice, eu iti spun din experienta ca mi-a fost grozav de greu la inceput (vezi primele posturi din jurnalul meu) si se gasesc un car de lucruri de care sa fii nemultumit insa cu timpul te obisnuiesti, iti faci prieteni noi desi trebuie sa recunosc ca orasul tau e superb si oamenii sunt mult mai… oameni decat ce-am vazut in Bucuresti. S-ar putea sa te ingrozeasca la un moment dat Bucurestiul insa intr-adevar ai mai multe sanse de a te realiza pe plan profesional. Depinde si de firea ta, daca esti o persoana mai atasata de prieteni, de locurile cunoscute, iti va veni mai greu sa te „rupi” insa te vei adapta si iti va fi bine. Eu pot sa iti spun ca desi m-am adaptat si acum nu ma mai enervez din toate nimicurile care ma faceau sa sufar la inceput (se numeste tabacirea pielii hehehe) nu as vrea sa locuiesc in Bucuresti pentru nimic in lume. Tot nu il iubesc. Si de asta si vreau sa plec din tara. Dar fiecare e altfel, si am intalnit persoane care spuneau ca n-ar pleca din Bucuresti pentru nimic in lume s.a.m.d. Experienta fiecaruia este unica, dar daca tu ai posibilitatea sa te duci acolo, nu ezita. Make sure ca e ceea ce vrei (la facultate ma refer), eu te sustin si iti pot oferi si cateva „tricks” daca o sa te intereseze despre cum sa-ti alegi locul in care vei sta etc. chestiile astea nu ti le poate spune decat tot un provincial care a trecut prin experientele caminelor, chiriilor, gazdelor si trebuie sa fie atent la multe… fiindca e cam multa lume perversa. Sa ne tii la curent cu decizia ta.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 19 Jul 2003, 12:00 PM
Mesaj #25


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (Mistinguett @ Jul 19 2003, 12:16 AM)
Bine-nteles ca trebuie sa mergi la Bucuresti, si bine-nteles ca trebuie sa intri si nu numai ca sa-i arati lui Genicon ca si tu poti wink.gif

laugh.gif Ce imi place cum se vorbeste aici... de parca eu deja as fi intrat smile.gif De ce credeti ca taceam malc si nu ziceam nimic de facultatea la care dau? Pentru ca am eu o vaga banuiala ca nu se prea poate... Dar acum, daca m-a dat de gol black ice, ce sa fac? Recunosc!

Asa ca, daca da Domnu' o sa fim colegi... stiu ca nu ma pot compara cu prietenii tai, nici nu incerc acest lucru, dar este mai bine decat nimic. Este un inceput. Si oricum, prietenii adevarate se fac si la facultate, nu e asta problema. Cunosc si eu sentimentul de a fi nevoit sa te desparti de prietenii adevarati, mi s-a intamplat, dar nu prea avem ce face. Viata fara micile ei neajunsuri poate nu ar mai fi atat de interesanta...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 19 Jul 2003, 05:28 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Genicon si Ice , prevad o mare prietenie intre voi ! Sunteti amandoi sensibili si aveti multe alte puncte comune . O sa reusiti , o sa vedeti !!! Va tinem pumnii !

Ice , tu continua cu lumanarea aprinsa , cautandu-te ! Nu abandona niciodata aceasta cautare ! Va fi lunga si tentatiiile abandonarii vor fi multe . Dar vei vedea , dupa ani si ani cat de mult te-ai inaltat ! Deja stii , simti , banuiesti , ca exact cautarea asta te va diferentia de multi . Eu sunt convinsa ca vei reusi in multe !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 19 Jul 2003, 06:56 PM
Mesaj #27


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



blush.gif - cam asta cred ca este expresia de pe fata mea in momentul acesta, dupa ce am citit ce ati scris.va multumesc la toti, sunteti dragutzi smile.gif
din pacate tocmai acum s-a hotarat internetul sa nu-mi mai functioneze asa ca va trebui sa fiu scurt desi as fi vrut sa va scriu cate ceva la fiecare in parte. in mare lucrurile sunt cam asa: duminica seara voi pleca cu trenul la bucuresti. luni ma voi inscrie iar marti voi incerca sa ma intalnesc cu genicon. sincer, nici eu n-am mari sperante la aceasta faculta...dar, merita sa incerc. de gandit, m-am gandit destul de bine. asta vreau sa fac: jurnalism. detalii despre facultate oricat am cautat nu am gasit. au un site de kko, fara nici un fel de detalii si'n plus nici mailul nu le merge. la secretariat cand am sunat am dat de o tanti draguta care mi-a spus ca mi-ar fi dat toate detaliile daca as fi venit personal. de ce doar personal n-am inteles. oricum, cand voi veni personal va fi cam tarziu. acum ma interesau mai multe detalii...in fine, sper sa ma descurc cumva.
ah, era sa uit, genicoane daca mai zici chestii din astea (*stiu ca nu ma pot compara cu prietenii tai, nici nu incerc acest lucru, dar este mai bine decat nimic.*) chiar ma supar. ce prieteni crezi ca am, doar olimpici internationali? sa fim seriosi. 24.gif ca tot veni vorba si te vad asa de binevoitor, unde si cu cine stai, ma primesti? biggrin.gif 6.gif

Acest topic a fost editat de black ice: 19 Jul 2003, 07:00 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jul 2003, 08:15 PM
Mesaj #28





Guests






Multa bafta copilasii mei dragi!!! 30.gif blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 23 Aug 2003, 06:20 PM
Mesaj #29


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



intrucat netul nu-mi merge iata-ma cu notepadul in fata, incercand sa incropesc un mic rezumat al vacantei mele. am plecat in 29 august pe la ora 2, cu masina, spre Viena. Seara, pe la 12-1 am ajuns. Pot sa va spun ca din toate capitalele vazute de mine pana acum Viena imi place cel mai mult. E un oras in care arhaicul se impleteste cu noul intr-un mod cat se poate de atragator si armonios. Am vizitat centrul, am vazut primaria, universitatea, palatul imperial si Shonbrun.
Dunarea, desi foarte frumoasa, mi-a inspirat un ciudat sentiment de teama si nesiguranta. Chiar a fost straniu sentimentul avut - cred ca am murit aici in alta viata tongue.gif

Am stat in Viena trei zile, apoi am plecat spre un orasel din apropierea Strasbourgului. Dupa vreo 4-5 zile am pornit spre Paris. M-a dezamagit. E, drept, este a treia sau a patra oara cand il vad si poate din acest motiv nu mai sunt impresionat dar totusi, parca in trecut, 92 bunaoara, era altfel. Acum, e mort...Nu se mai simte acea putere pe care o emana marile orase, nu mai reuseste sa se impuna - decade. Asta, bineinteles, din cauza oameniilor. Nu vreau sa fiu carcotas, dar metrourile si trenurile cu care am mers eu sunt exact la fel cu cele de la noi. Aceeasi murdarie trona si acolo. Din metrou am luat un purec chiar. Nasol rau de tot. In fine, sunt si lucruri bune. De exemplu RER-ul (un fel de metrou) era ceva in genul unui InterCity cu aer conditionat, curat, etc.

Monumentele - Turnul Eifel, Notre-Dame, Sacre Coer, etc - sunt impozante, normal, dar eu vorbeam de oras si nu de muzee, biserici sau castele. S-a schimbat mult Parisul...cel putin mie asa mi se pare...Romantismul incepe sa dispara in favoarea...americanismului - ca sa-i zic asa. De ex. daca mergi cu trenul spre casa si ai ghinionul sa intarzii peste 10-11 noaptea, si mai esti si singur in gara nu e deloc bine. Desigur, poate sunt eu paranoic sau am dat doar peste niste cazuri izolate....stiu eu?...
In mare cam astea au fost locurile vizitate de mine. Am si poze, unele chiar foarte frumoase, dar le voi pune dupa ce le voi edita putin.

Acum sa trec la partea a doua a intalnirii. Dupa 16 ore de mers cu masina incontinuu am ajuns acasa, sambata la ora 4 dimineata. Am dormit pana la 11, dupa care m-am apucat de despachetat si reimpachetat bagajele pentru a putea merge la Busteni, la intalnirea forumistica a celor de pe XtremPC. Intalnire de la care nu puteam lipsi, pe de o parte pentru ca am promis unor oameni ca voi fi acolo si pe de alta parte pentru eu sunt cel care a organizat-o (lucru de care sunt cat se poate de mandru datorita faptului ca intalnirea a fost un succes si toata lumea a fost incantata). Am reusit sa strang 25 de oameni - de la cel mai mic user pana la membri seniori, moderatori, administratorul forumului (john) si redactorul Bogdan Bridinel de la revista XtremPC. Intalnirea a fost organizata sub forma unei mini-vacante a forumistilor. Pe durata a 10 zile (9-19 august) fiecare user al forumului putea sa vina si sa plece dupa voie. Ziua marii intalniri a fost fixata sambata, in 16, cand s-au strans cei 25 de oameni. Eu, din pacate n-am reusit sa ajung decat cand oamenii se pregateau de plecare. Mai exact, asteptau sa vin, sa ma vada la fata iar apoi sa plece. smile.gif

Normal, obosit cum eram, am fost ca picat de pe luna, dar apoi a fost OK...in marea parte. A fost interesant. Eu deja cunoasteam o parte din useri de ceva vreme astfel ca nu au fost probleme de adaptare. Totusi, mi-ar fi placut sa stiu daca si alti useri sunt la curent cu toate telenovele intamplate pe acolo, caci da, au fost...telenovele. In fine, deja cred ca sunteti mai plictisiti decat mine...Va dati seama, e a_nu_stiu_cata_oara cand povestesc toate chestiile astea....si inca am mai scurtat, si taiat din ele...Sincer, nu mi se par deloc intersante, asa ca ma voi oprii aici, daca cumva, cineva vrea detalii despre un anumit subiect: ask, and i shall make it happend. biggrin.gif
Ah, era sa uit, asta trebuie sa o mentionez: intr-un sfarsit, am reusit sa ma intalnesc cu vestitul vampir energetic al forumului xpc: Wanderer - actualmente Angel. Nu pot spune ca m-a dezamagit decat intr-o oarecare masura....Ma asteptam sa fie altfel dar nu ma intrebati cum.
Oricum, a fost super intalnirea...au fost niste faze cum numai in filme vedeti smile.gif

Acum sa trec la mine. Tot ce am spus mai sus sunt lucruri generale, pe care nu cred ca le-as mentionat decat schematic daca Misti nu m-ar fi rugat sa povestesc pe unde am umblat. Se putea s-o refuz? 6.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Aug 2003, 06:44 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Buna Black !!!

La Natura si Turism am avut si eu 'curajul' sa-mi exprim impresiile despre Paris si Parisieni, impresii asemanatoare cu cele scrise de tine mai sus.

Sa fi vazut ce mini-scandal a inceput pe acolo.... sad.gif dar observ ca nu-s singurul om obiectiv pe aici smile.gif

Sper sa nu-ti sara si tie in cap.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Aug 2003, 07:12 PM
Mesaj #31


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Frumoasa prezentare smile.gif

Cum ai reusit sa calatoresti in timp? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 23 Aug 2003, 10:36 PM
Mesaj #32


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Black ice, vreau sa-ti multumesc ca mi-ai indeplinit cerinta. Apreciez. 31.gif
Si m-a incantat tot mesajul tau si eu una nu m-am plictisit nici o secunda.
M-a intristat insa ce am citit de Paris - e un oras drag mie. Nu am mai fost de la revelionul 2000 - oare sa se fi schimbat atat de mult? As vrea sa cred ca a fost din cauza lunii august, cand se stie ca orasul "moare" din cauza concediilor, cand ramane in stapanirea turistilor (hm, da, in mare parte americani laugh.gif ).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 24 Aug 2003, 10:24 PM
Mesaj #33


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



SORIN, Buna!
N-am mai intrat demult pe Natura si Turism asa ca n-am vazut acel topic despre Paris. Nu de alta dar te-as fi sustinut si eu smile.gif

Misti, nu stiu cat de mult s-a schimbat Parisul de cand nu l-ai mai vazut tu, dar stiu ca s-a schimbat. N-am ajuns la aceasta concluzie in urma cine stie carui rationament ci pur si simplu am simtit asta...Am stat doar 3 zile, normal ca n-am apucat sa vad prea multe. Dar nu cred ca daca as fi stat mai mult s-ar fi schimbat lucrurile... Inainte te simteai in siguranta daca mergeai noaptea pe malul Senei, acum, din pacate, nu mai e la fel...Asta in Paris...Restul Frantei in schimb, din cate am vazut eu, a ramas la fel de linistita si de romantica. Acum 2 ani am fost pe Valea Loirei si am vizitat castelele de acolo (Blois, Chambour, etc) si-mi aduc aminte ca atunci chiar am simtit ca ma aflu in Franta. Acel iz de epoca chiar s-a simtit atunci.

Mihai, acel post l-am scris in notepad, pe la ora 2 noaptea, dupa o zi intreaga de nervi din cauza faimosului MsBlast.exe. Cum era de asteptam, inainte sa reusesc sa salvez tot ce am corectat si adaugat la ceea ce scrisesem initial mi s-a resetat calcul. A doua oara n-am mai fost in stare sa reiau, sa corectez, si alte alea, asa ca, daca vezi mici scapari temporale - nu le baga in seama biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 Aug 2003, 10:27 PM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nu, doar m-a surprins cand ai scris ca ai plecat spre Viena pe 29 august. biggrin.gif

Ouch, ai fost virusat si tu? Bine ca ai reusit sa il scoti. Se pare ca eu am instalat SP4 la timp unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 24 Aug 2003, 10:46 PM
Mesaj #35


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu sunt pe XP. Iar greseala majora a fost ca desteptul de System Restore avea salvat sistemul virusat. Astfel, cum azi am avut nevoie de un nou sys restore, m-am procopsit iar cu virusache. Dar deja eram versat: in juma' de ora i-am dat de cap cool.gif biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman