HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

126 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Miine, [Jurnalul Carmelitei]
Mihai
mesaj 15 Apr 2006, 06:37 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata Carmelitei veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 06:57 PM
Mesaj #2


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Azi e miine. Miinele pentru care m-am zbatut. Azi e creatia mea.
Miinele asta are si el neajunsurile lui. Dar sint insignificante. Cel putin din punctul de vedere ce-l am la ora actuala. Am invatat sa traiesc cu mine insami. Si o ducem bine impreuna smile.gif
Tocmai mi-am comandat doua carti de pe amazon. Intr-o lumea special croita pentru mine ar trebui sa le am deja in fata si sa ma apuc de citit. cool.gif Dar o sa le primesc abia la sfirsitul lunii.
Miine e pastele catolic. Am mincat si eu gramada de sunca, hrean, ceva varietate de cozonac - in mare sint si la ei aceleasi bucate traditionale ca la noi. Doar ca nu fac miel. Si eu abia am gasit. Si am dat pe el si gramada de bani. Si cind sa-l umplu n-am stiut cum sa-l tai, cum sa-l cos... asa ca am taiat doua bucati foarte plate si una am pus-o pe fundul unui vas, am pus umplutura, am acoperit cu ce-a de-a doua bucata si... sa vedem ce-o sa iasa. Imi plac surprizele wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 07:14 PM
Mesaj #3


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Gernot tot zicea Thanks beautiful si Please beautiful. La modul foarte distractiv. Si l-am intrebat de ce zice asa. Si mi-a raspuns ca de aia ca el traduce mot-a-mot din germana: Bitte schön si Danke schön laugh.gif De atunci nu-mi iese din cap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Apr 2006, 07:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 07:31 PM
Mesaj #4


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Azi, la serviciu. OK, nu e o zi obisnuita ca e sarbatoare. Dar fosta sefa mi-a facut cadou de Paste, seful ma indoapa cu mincare, ma dau pe net si beau bere neagra. Noaa si mai iau si salar pe treaba asta. Daca-mi zicea cineva acuma citiva ani c-asa o sa mearga treburile ziceam ca are febra si fabuleaza laugh.gif
Bine ca nu-s toate zilele la fel. Am si din alea cind nu mai stiu daca stingul e inainte sau dreptul asa de repede trebe sa pasesc. Dar m-am invatat cu toate. In astia 3 ani am invatat germana, am invatat sa fac curat - da da ca si aia e cu sistem wink.gif , sa gatesc, sa decorez, sa servesc - la inceput duceam numa cite doua farfurii, una in fiecare. Ceilalti duceau 5. Acuma duc 3. La 5 nu cred ca mai ajung ca rar merg la servit in ultima vreme. Asa... mai departe... am invatat sa check-in, check-out, sa zimbesc si cind mi se zbat venele de la git de nervi rofl.gif am invatat sa zbor singura cu avionul si sa vin si inapoi fara sa pierd vreun zbor...
Cu un singur lucru inca nu ma pot obisnui, cu machiatul dimineata. Asa ca atunci cind tura de dimineata vin cum m-a lasat mama natura - adica nemachiata cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 15 Apr 2006, 08:08 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Bine te-am gasit in casa noua!Imi place cum ai inceput si mai ales imi place ca-ti socotesti "acumularile de capital" thumb_yello.gif nu ce ai pierdut...Asa,fata mea,priveste inainte cu mandrie si pentru ca ai urcat in profesia ta,(si numai tu stii cat ti-a fost de greu)si pentru ca stii sa mergi singura cu avionul si...pentru tot ce ai facut si ai avut curaj sa faci! wub.gif Lasa,o sa vina si machiatul de dimineata,o sa ne spui tu in viitorul jurnal! rofl.gif
...Pentru ca tu deja sarbatoresti Pastele,ti-am adus oua rosii si lalele!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 08:14 PM
Mesaj #6


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Helou dasca bine ai venit la mine! Abia astept sa vad ce fatza face Poiski cind ma vede in noul cuib. Si Michella si Felinoiu cool.gif

Noaaa deci am decis:
- sa nu-mi mai scot nasul din Jurnal si "Zi-ne ce ai in cap"
- sa vad numai si numai partea buna a experientelor - dah, ideea cu autosugestia chiar nu e rea...
- sa NU ma mai lansez in nici un fel de discutii sterile despre ce-o fi dac-o pati
- sa-mi traiesc viata asa cum merit, fara resentimente pentru ce-o fost si teama pentru ce-a fi

Gott gebe mir die Gelassenheit,
Dinge hinzunehmen,
die ich nicht ändern kann,
den Mut, Dinge zu ändern,
die ich ändern kann
und die Weisheit,
das eine vom andern zu unterscheiden.

Dumnezeu sa-mi dea intelepciunea
Sa accept lucrurile ce nu le pot schimba
si curajul sa le schimb pe cele ce le pot,
si stiinta
sa le deosebesc pe unele de altele.
(traducere aproximativa productie proprie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 08:53 PM
Mesaj #7


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



I-am facut check-in lui Piero. Vine aici de vreo 3 ani. Si m-o intrebat la cit termin si daca ies cu el la un drink. Am zis ca nu ca miine incep la 7 bla bla bla. Stau io cuminte-n banca mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 15 Apr 2006, 08:56 PM
Mesaj #8


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



si apoi asa o ramas ca "maybe tomorrow".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thecook
mesaj 15 Apr 2006, 10:18 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 581
Inscris: 17 June 05
Forumist Nr.: 6.462



woot_jump.gif Felicitari pentru noul jurnal!


--------------------
"...unu-o ia de-a dreptul, altul zboara sui,
unul zboara peste cuibul cucului"

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 07:28 AM
Mesaj #10


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Buna dimineata Jurnal! Am supravegheat dimineata pregatirea micului dejun ca avem in plus si platouri cu felii de sunculitza si cozonacei si oo rosii si puisori de ciocolata smile.gif
Alaltaieri am luat lalele galbene pentru masa de receptie si pentru foyer, sint tare frumoase si reflecta multa multa lumina smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 07:51 AM
Mesaj #11


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Sa va spun reteta de pasca tipica regiunii Carintia.
Kärntner Reindling:

Ingrediente:


Pentru aluat:

500 gfaina
20 g drojdie
50 – 100 g Margarina/Unt
250 ml lapte caldut
1 ou, 1 galbenus
50 g zahar
1 linguritza sare
1/2 linguritza scortisoara

Umplutura:


50 g Margarina/unt
100 g zahar
2 lingura (supa) scortisoara
100 g stafide


Preparare:


Aluatul:

Intr-un castron se pune faina, se face o adincitura in mijloc unde se pune drojdia cu 1 pic de zahar si sare. Se adauga citeva linguri de lapte caldut, se acopera si se lasa sa creasca 10 minute. Apoi se adauga restul ingredientelor si se framinta.

Aluatul se mai framinta o data bine de tot si, pe masa cu faina, se intinde o foaie groasa de 1 cm aprox. Foaia se unge cu untul topit, se presara zaharul, scortisoara si se repartizeaza uniform stafidele, apoi se ruleaza strins si se pune intr-o forma rotunda tapetata cu unt.

Se coace la 180 de grade circa 60 de Minute, se lasa in forme sa se raceasca si apoi se scoate.

Si asa arata:

user posted image


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 09:31 AM
Mesaj #12


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



N-am primit raspuns la un mp ce-l consideram important. Dupa ce trec 24 de ore pot sa interpretez tacerea ca refuz, nepasare. E bine si asa, macar stiu un lucru sigur rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Apr 2006, 09:49 AM
Mesaj #13


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Carmelita, ala arata a cozonac, nu a pasca. Doar ca nu se dospeste. (?)
Esti artista, arata de-mi ploua-n gura. laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 09:52 AM
Mesaj #14


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Mistinguett @ 16 Apr 2006, 10:49 AM)
Carmelita, ala arata a cozonac, nu a pasca. Doar ca nu se dospeste. (?)
Esti artista, arata de-mi ploua-n gura.  laugh.gif

e nuuu ca eu doar am tradus reteta, n-am executat-o ca pentru mine face sefa in fiecare an unu mic. Si daca nu-s obraznic primesc si de la soacra neste resturi rofl.gif
Si hehehe c-am uitat sa scriu ca se lasa sa creasca, dar numai 1 data. Cind e gata e mai ferm decit cozonacul, nu este pufos.
Siii cu chestia asta se maninca sunca, oua. Deci e pe post de piine. Nu fa nazuri ca si eu maninc si chiar merge stafide cu sunca si hrean cool.gif

Acest topic a fost editat de Carmelita: 16 Apr 2006, 09:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 10:24 AM
Mesaj #15


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Italienii nu vopsesc oua de Pasti. Io am crezut mereu ca este traditie crestina, asa cum decurge si de aici:

Ouale rosii
Dar de ce oua rosii de Pasti ? Legendele crestine leaga simbolul oualelor rosii de patimile lui Iisus. Rastignirea si învierea reprezinta reînvierea naturii primavara. Oul, el însusi purtator de viata, devine un simbol al regenerarii, al purificarii si al vesniciei. Legenda spune ca atunci când Iisus a fost batut cu pietre, acestea atingându-l s-au transformat în oua rosii. O alta traditie afirma ca Sf.Maria, venind sa-si vada Fiul rastignit, i-a adus oua, care s-au însângerat sub cruce. Alta legenda afirma ca dupa ce Iisus a fost rastignit, carturarii saducei si rabinii farisei au facut un ospat de bucurie. Unul dintre ei a spus: "Când va învia cocosul pe care-l mâncam si ouale fierte vor deveni rosii, atunci va învia si Iisus". Nici nu si-a terminat spusele si ouale s-au si facut rosii, iar cocosul a început sa bata din aripi. Culoarea rosie este simbol al focului purificator. O credinta din Bucovina afirma ca oul rosu este aparator de diavol. Alta poveste a oualelor rosii: "Sase surori maritate au vrut sa ucida pe a saptea sora a lor, care facea ochi dulci celor sase cumnati ai sai. Pietrele însa cu care au cautat sa arunce într-însa s-au colorat în diferite chipuri. Sora aceasta a ramas neucisa, dar în aceasta amintire poporul a început sa coloreze ouale în duminica Pastilor, când s-a întâmplat aceasta". Una dintre cele mai vechi marturii privind ouale colorate de la români este a secretarului florentin al lui Constantin Brâncoveanu, Antonio Maria del Chiaro, care, pe la 1700, se minuna de culoarea aurie a oualelor vopsite de la Curtea domnitorului muntean. Mai demult, ouale erau vopsite în culori vegetale, astazi se folosesc mai mult cele sintetice, chimice. Culorile vegetale erau preparate dupa retete stravechi, transmise din generatie în generatie, cu o mare varietate de procedee si tehnici. Plantele, în functie de momentul când erau recoltate, de timpul de uscare sau de modul în care erau combinate, ofereau o gama extrem de variata de nuante. Ouale sunt simbolul Divinitatii primordiale care de Pasti sunt „ciocnite", adica jertfite, sacrificate si mancate sacramental.

de pe http://www.luncavita.com/Romaneste/Pastele_1.htm

Italienii sint catolici. Nu vopsesc oua.
Asa ca (ma) intreb: de unde obiceiul asta cu vopsitul oualelor?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 10:25 AM
Mesaj #16


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



ok, m-am lamurit: La fel ca iepurasul si sarbatoarea in sine, si oul pascal provine din vremuri pagane. Obiceiul schimbarii oului primavara este vechi de multe secole. Inca din vremuri timpurii, oul a fost considerat un simbol al renasterii in multe dintre culturi. Oul a fost de multe ori impaturit in frunze sau colorat prin fierberea in apa cu petalele colorate ale florilor.

In zilele noastre exista obiceiul vanatorii de oua. Copii incearca sa gaseasca cat mai multe oua colorate si le aseaza in cosulete ornate, alaturi de ouale moderne -- cele din plastic sau ciocolata.

Vopsitul oualor se intalneste pretutindeni. Se stie ca, in antichitate, persanii si egiptenii mancau oua colorate primavara, cand serbau inceputul anului.
Popoarele din sud-estul Europei vopsesc oua rosii, culoarea sangelui lui Hristos, pe cand in occident se folosesc toate culorile, in nuante vii, ele simbolizand trezirea naturii la viata.

Exista si variatiuni pe aceeasi tema: polonezii si ucrainenii, asemenea romanilor, obisnuiesc sa incondeieze ouale, iar din Austria provine obiceiul de a imprima cate o frunza pe ouale colorate.

Ouale vopsite se ofera in dar. Copii insa trebuie sa caute ouale si eventualele cadouri acolo unde le-a ascuns Iepurasul. In Bulgaria, bunica freaca obrajii tuturor nepotilor cu primul ou inrosit, ca micutii sa aiba tot anul obrajii rumeni si sanatosi.
In multe tari se organizeaza intreceri pentru a-l desemna pe norocosul posesor al celui mai rezistent ou vopsit.

Foarte raspandit este obiceiul ciocnirii oualor, se crede ca detinatorul oului castigator va avea un an rodnic. Din Statele Unite si pana in Ucraina se intalneste obiceiul rostogolirii oualor de Pasti: castiga acela care reuseste sa rostogoleasca oul pe cea mai lunga distanta, fara sa-l sparga.

de pe http://2005.informatia.ro/Article97550.phtml
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 10:28 AM
Mesaj #17


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



La 11 plec spre casa. Este o vreme foarte placuta afara, o sa dau nitel cu piciorul in niste frunze imaginare. Ma asteapta niste chestiuni organizatorice apoi relax la tv pina la 4 cind incep iar smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 10:34 AM
Mesaj #18


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



pe marti am planuri mari: sa-mi cumpar o orhidee portocalie! cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Apr 2006, 10:42 AM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Mai vrei ceva trivia despre oua vopsite? tongue.gif
Se spune ca ouale vopsite ar data sute de ani inainte de Cristos, si ca persienii si egiptenii au fost cei care au inceput datina de primavara, daruind prietenilor oua colorate ca un simbol al vietii renascute.
Altii spun ca oul simbolizeaza renasterea lui Iisus, in aceeasi idee ca reprezinta renasterea naturii.
Cu toate astea, abia din sec. XV exista documente care pomenesc ouale colorate mancate in timpul sarbatorilor de primavara la persieni, egipteni, greci si romani.

Cica la americani obiceiul cu vanatoarea de oua a venit de la nemti (hm, tot ei au adus si bradul de Craciun aici) iar culorile sunt pastel ca sa reprezinte primavara.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Apr 2006, 11:36 AM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Bun venit in casa noua! Sa fie intr-un ceas bun draga Carme! wub.gif

Putem sa ne jucam in curtea ta?
Adica putem sa zdupaim asa? woot_jump.gif


Si nu-i asa ca nu ne confisti mingea daca ne scapa peste straturile de ceapa?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Apr 2006, 02:18 PM
Mesaj #21


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ce-mi place mie cand ma asculta lumea rolleyes.gif biggrin.gif .Imi da o senzatie ca sunt desteapta si asta nu e lucru putin, senzatia vreau sa zic laugh.gif .
Deci ai priceput : ieri a fost foarte,foarte departe, azi e deja trecut iar maine , eiiiiii , maine e important asa ca fa ceva din el.
Ce harnica ai fost in timp ce eu umblam chiar si pe la spital.Da despre asta mai tarziu acuma sunt prea umflata de bunatati tongue.gif .




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skrningrid
mesaj 16 Apr 2006, 03:32 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 105
Inscris: 12 November 05
Forumist Nr.: 7.251



Te salut din inima, ma bucur pentru tine ca iei viata umpic mai altfel, sa veizi partea plina a paharului.
Viata lunga jurnalului tau, si sa iaba parte numai de zile insorite (se apropie vara, nu!) wub.gif
Cochetez si eu cu ideea unui jurnal, dar nu reusesc..... cine site , cindva.
Tot inaite thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 04:59 PM
Mesaj #23


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Abia ce-am inceput serviciul de seara si il vad pe Piero ca se indreapta spre mine, se sprijina in coate pe tejgheaua receptiei, zimbeste si zice ca vrea sa faca un pariu cu mine. Yes yes why not, iubesc pariurile, no risk no fun. Si zice: "I bet you're in 2 minutes in my room!" ohmy.gif M-am blocat pentru 1/2 secunda apoi l-am intrebat CE i s-a defectat rofl.gif Well, am mers la el in camera si mi-a aratat ca din greseala a facut o paguba mica mititica, i-am spus ca e ok, c-o sa-i spun administratorului sa vina sa repare marti si sa nu fie speriat ca nu ne datoreaza nimic, doar e oaspete cu vechime la noi jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 05:08 PM
Mesaj #24


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



De miine o sa port camera foto in poseta. E prea frumoasa primavara asta ca sa nu o pastrez. Ies din bloc si in fata un gazon plin cu viorele si niste flori mititele galbene, in curtile caselor plin de flori, se apropie luna mai, luna florilor. Am vazut niste arbusti care infloresc foarte bogat, de un galben puternic. Parca nici nu au frunze, sint numa incarcati cu flori. Si miroase atit de frumos... o sa intreb pe cineva cum le zice arbustilor si-o sa iau vreo 2 butasi pentru casa de la Ardud.
Mi-e dor de iasomie smile.gif

Acest topic a fost editat de Carmelita: 16 Apr 2006, 05:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 05:12 PM
Mesaj #25


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Exista mirosuri si culori care ma fac fericita. Mirosul de cafea proaspata, cel al freziilor, galbenul, verdele, portocaliul smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 05:14 PM
Mesaj #26


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Mistinguett @ 16 Apr 2006, 11:42 AM)

Cica la americani obiceiul cu vanatoarea de oua a venit de la nemti (hm, tot ei au adus si bradul de Craciun aici) iar culorile sunt pastel ca sa reprezinte primavara.

Da Misti da cred ca nici Americanii n-o opus rezistenta, o inghitit-o si cu bradu si cu ouale.
Mi s-a parut interesanta povestea cu ouale. E totusi bine sa stim de ce facem ceea ce facem cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 05:16 PM
Mesaj #27


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Felina @ 16 Apr 2006, 12:36 PM)

Adica putem sa zdupaim asa? woot_jump.gif

Nu dragutza ca ti se zdruncina creierul si faci buba smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Apr 2006, 06:18 PM
Mesaj #28


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (skrningrid @ 16 Apr 2006, 04:32 PM)
sa veizi partea plina a paharului.

pai n-am de ales ca paharul chiar e plin rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 17 Apr 2006, 09:55 AM
Mesaj #29


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



cu indulgenta as putea spune ca am 4 (PATRU) zile libere. Miine dupa masa lucrez numai 7 ore si miercuri dimineata am sedinta dar in rest sint libera rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 17 Apr 2006, 11:22 AM
Mesaj #30


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Sa faci o plimbare la lac la ratele alea ciudate. biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thecook
mesaj 17 Apr 2006, 11:46 AM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 581
Inscris: 17 June 05
Forumist Nr.: 6.462



Da' sa nu atingi ratele ca poate au gripa!


--------------------
"...unu-o ia de-a dreptul, altul zboara sui,
unul zboara peste cuibul cucului"

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 17 Apr 2006, 11:48 PM
Mesaj #32


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



am fost la lac! am atins ratele! una o inceput sa tuseasca si am observat ca avea febra la labe ohmy.gif

(nu luati in serios cele scrise mai sus, incerc numai s-o speriu pe Cucu, poate totusi naste wink.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 17 Apr 2006, 11:49 PM
Mesaj #33


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



am vazut azi 3 filme. Toate comedii romantice. In fiecare EA era bogata si cultivata, EL avea alte preocupari decit cultura si era sarac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 18 Apr 2006, 09:18 AM
Mesaj #34


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Pe vremea asta incep sa-mi amintesc de gradina de la Ardud, cum incepeau sa scoata plantele capul din pamint, de "solarul" ce-l facea tata pentru plantutze, de drumul spre cetate, de cum culegeam buchetele de viorele si cum miroseau... o minune smile.gif, de locul din spatele statuii lui Petöfi unde cresc niste flori albastre superbe, n-am stiut niciodata cum le cheama. Cum baciu Filu - Dumnezeu sa-l ierte - ne speria ca sint vipere acolo, fiind linga fostul lac si sa nu mai mergem acolo, cum ne-a invatat sa rupem frunze de minciunele si sa numaram firele ce atirna si ca aia inseamna ca atitea minciuni am spus pe ziua aia cite fire atirna din frunza smile.gif, de Margit Neni cu rochia ei mereu gri spalacit, cum venea incet ca o rata pe trotuar spre casa bunicii si-i dadea indicatii despre ce si unde sa sadeasca, imi amintesc de Lenutza care statea la fosta gara si iesea sa hraneasca gainile, ratele, gistele, bibilicile si tot ce mai aveau prin curte si striga atit de tare "Pi PIPIpipipiPipIIIpiiiiiiiiii" ca se auzea pina la noi, de Ioana si de cum imbracam papusile si beleam broaste gasite gata moarte, ea chiar avea un bisturiu ca mama-sa era doctoritza smile.gif... nu mai stiu nimic de Ioana, de ani de zile, s-au mutat la Zalau...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Apr 2006, 11:36 AM
Mesaj #35


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mai pove wub.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

126 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 01:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman